De PrijsSijst BOELHUIS VRAGENBUS HA ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN jÜ Haarlemmerstr. 133-135 hoek Donkersteeg m L U draagt geen Schorten! Laat üw Drukwerk vervaardigen bij de N.V. „De Leidsche Courant" UIT DE RIJNSTREEK ZOETERWOUDE. GEMEENTERAAD. Het opruimen van de paardon- paden. De begrooting. Fa brieken langs den Hooge Rijn dijk. De bedekking van den Vrouwenweg. Giste n.qrgen vergad-erde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester. Alle leden zijn aanwezig. Te ongeveer halftien opent de Voorz.de vergadering, waarna de Secretaris de no tulen leest, die onveranderd worden goed gekeurd. Een verzoek was ingekomen van de Pa tronaatscommissie om 200 subsidie in de kosten van de lichamelijke opvoeding der schooljeugd en schoolvrije jeugd, door het geven van gymnastiekonderwijs. Dit adres wordt tot nadere behandeling uitgesteld bij de begrooting1-930. Een verzoek van Dolle om alsnog te betalen een rekening over 1926 wordt ingewilligd. Op een verzoek van S. om ontheffing van hondenbelasting wordt afwijzend beschikt, terwijl een be drag van 2.30 van G. oninbaar wordt verklaard op grond van onvermogen. Een verzoek van mevr. de J. om ontheffing van schoolgeld wordt niet ontvankelijk ver klaard. Een paar verzoeken om onderstand in de huishuren worden ter behandeling in geheime zitting aangehouden, evenals een verzoek van Van der Lely en Kantebeen te Leiden om schadevergoeding omdat hun niet is gegund, alhoewel ze de laagste in schrijvers waren, het aanbouwen van een leslokaal aan de R.K. Jongensschool al hier. Nadat de Voorz. nog gememoreerd heeft dat de heer Van Bennekom gedurende twaalf en een half jaar, medio Juni, zit ting heeft gehad in den Raad, wordt over gegaan tot voorloopige vaststelling van de gemeenterekening 1928. De commissie van onderzoek heeft geen op- of aanmerkingen aangaande het beleid van B. en W., doch meent in overweging te moeten geven om met den plaatselijken geneesheer een over eenkomst te treffen omtrent het behande len van armlastigen in deze gemeente. Verder zegt de commissie het wensohelijk te vinden dat in den komenden winter de te verleenen ondersteuning in natura wat verminderd wordt, terwijl ze tenslotte in overweging geeft om de paardenpaden uit de wegen te verwijderen, omdat deze te veel aan onderhoud kosten en het onder houd der wegen mede duurder maken. De Voorz. stelt voor, aangezien deze punten buiten het eigenlijk verband der rekening staan de twee eerste punten te behande len in geheime zitting. De heer de Graaf wil echter in openbare zitting, nader uit eenzetten waarom de opmerking aangaande het ziekenfonds is gemaakt. Er ontspint zich dan een lafige discussie over dit on derwerp totdat tenslotte besloten wordt den toestand voorloopig aldus te bestendi gen, mede in verband met de in 1931 in werking tredende Ziektewet. Voor wat betreft het opruimen der paardenpaden in de wfegen stellen B. en W. bij wijze van proef voor om het paar- denpad in den Noordbuurtschen weg en op de Miening te verwijderen. De heer StaTrenburg stelt voor om den weg in de bocht bij Paa.rdekooper te bestraten, om dat de weg daar uitgehold wordt. De heer Los is voor de proefneming, doch zegt dat in plaats van het paardenpad een goede verharding moet worden aangebracht, want. anders zal de proefneming zeker mislukken Hierna wordt bij hoofdelijke stemming de gemeenterekening 1928 voorloopig vast gesteld, zooals zij door B. en-W. is aan geboden, met algemeene stemmen, uitge zonderd die der wethouders, die zich van stemming moeten onthouden. Vervolgens doet de Voorz. voorlezing van het K. B., waarbij ongegrond is ver klaard het beroep van den Raad tegen hert besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland inzake onthouding der goedkeuring aan de begrooting 1929. B. en ,W. stellen voor de verordening, regelende het pensioenver- haal d.d. 25 October 1928 in te trekken en de begrooting met inachtneming van de daaruit voortvloeiende noodige wijzigingen opnieuw vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Hierna heeft de aanbieding plaats van de begrooting voor den dienst 1930, welke sluit in den gewonen dienst in ontvangsten en uitgaven met ƒ126321, en in den kapi- taaldienst in ontvangsten met 14210.40,5 en in uitgaven met 13881, zoodat er een batig saldo is van 329.40,5. Ten aanzien dezer begrooting merken B. en W. op: le. dat op de begrooting van het waterlei dingbedrijf geen verliespost meer voor komt en het bedrijf zich nu zelf kan be druipen; 2. dat de uitgaven voor het on derhoud der wegen en bruggen hooger zijn dan het vorig jaar, omdat het onderhoud daarvan steeds meer kosten vergt; 3e. dat de uitgaven voor het hoofdstuk onderwijs aanmerkelijk hooger zijn dan het vorig jaar, doordat aan de schoolbesturen thans ongeveer 10.000 meer aan vergoeding zal moeten betaald worden, aangezien de exploitatiekosten der O. L. School hebben bedragen 30.50 tegen 19.16 in het voor afgaande jaar. Hierbij merkt het college op dat van de vergoeding een groot ge deelte wordt terug verwacht bij de drie- jaarlijksche- afrekening in 1.931; 4e. dat be- lastingverhooging niet behoeft plaats te hebben in 1930, omdat in 1929 belasting is gereserveerd door niet de volle verlaging van belasting toe te passen. Tenslotte ves tigen B. en W. de aandacht op een memo- riepost n.l. betreffende de verandering, verbouw of aanbouw van bet raadhuis, zulks in verband met naar voren gebrach te wenschen in vroegere raadsvergaderin gen. Tot onderzoek dier begrooting stelt de voorzitter voor om een commissie te be noemen. De heer Los geeft in overweging om een permanente commissie daarvoor te benoemen voor 4 jaren. De voorzitter is de meening toegedaan dat elk raads lid op zijn beurt wel eens graag in die commissie zal zitting nemen. De heer Jac. van Leeuwen merkt op dat de zittingsduur van de tegenwoordige leden nog maar loopt tot 1931, weshalve practisch de zit tingsduur toch wordt verkort.. Hierna be noemt. de voorzitter de heeren de Graaf, van Bennekom en Starrenburg als leden dier commissie, waarvan laatstgenoemde de benoeming niet aanvaardt en derhalve vervangen wordt door den heer Tijssen. Bij de nu volgende stemming voor be noeming van leden der waterleiding-com missie worden de aftredende leden, de heern^ J. C. Stadhouder, 'A. van Benne kom en G. van Leeuwen met meerderheid van stemmen herbenoemd. Hierna wordt vastgesteld' de vergoeding als bedoeld in art. 101 der L. O.-Wet over 1927 voor de diverse bijzondere scholen. Deze bedraagt voor-de Meisjesschool in de Zuidbuurt 4605.50; voor de Jongensschool 4514 en voor dei bijzondere-school aanden Hooge Rijndijk 3324.50. Het totale bedrag dafc aan vergoeding over de jaren 1925, 1926 en 1927 aan de bij zondere Meisjesschool is uitgekeerd be draagt 10990.95; hiervan is verbruikt 5687.33, zoodat terugbetaald moet worden 5303.62. Voor de Jongensschool bedragen deze cijfers resp. 10908.26; 6860.30,5 en 4047.95,5 en voor de school aan den Hooge Rijndijk 7967,16; 4=756.41 en 3210.90. Dan komt in behandeling het voorstel van den heer Starrenburg om wijziging te brengen in de schoolgeldheffing, in dier voege dat zij die geen rijksinkomstenbelas ting betalen ook geen schoolgeld behoeven te betalen. B. en W. ontraden aanneming ,van dit voorstel omdat dan van de 198 aangeslagenen er 51 buiten de verordening zullen vallen, waaronder er zijn met inko mens van 3000 en daarboven. De heer Starrenburg verdedigt zijn voor stel en zegt, dat het beoogt steun te bren gen aan groote gezinnen. De voorzitter toont aan, dat zulks met de voorgestelde wijziging niet wordt bereikt. De heer Los zegt, dat die steun steeds kan verleend wor den wanneer zulks noodig blijkt, n.ï. wan neer een verzoek om ontheffing van belas ting aan den Raad ter beslissing wordt voorgelegd. De heer Noordman is het met den vorigen spreker eens, waarna de voor- ziter de discussies sluit en tot stemming wordt overgegaan, waarbij blijkt dat het voorstel-Starrenburg met 9 tegen 2 stem men is verwerpen. Vóór: de voorsteller en de heer De Groot. Met algemeene stemmen wordt daarna besloten tot wijziging der algemeene poli tieverordening in dier voege dat het voort aan verboden zal zijn 't trottoir langs den Vrouwenweg met motorrijwielen en rijwie len te berijden. Verder wordt besloten de instructie van den gemeente-entvanger te wijzigen met betrekking tot het doen van betalingen per postcheque en giro-dienst. Daarna komt in behandeling een inter pellatie van den heer Stadhouder inzake uitvoering van de Hinderwet. Spr. stelt de vraag waarom aan Zaalberg vergun ning is verleend tot oprichting van een aardewerkfabriek en waarom een gelijke vergunning aan Ginjaar te Leiderdorp ge weigerd is. Uit het door B. en W. gege ven antwoord blijkt o.m. dat het verzoek v. Zaalberg moest ingewilligd worden, om dat de oprichting van een aardewerkfabriek ter plaatse niet verboden is en dat een verzoek van G. nimmer werd ontvangen. Wel werd door laatstgenoemde ter secre tarie geïnformeerd' of het mogelijk was dat hem vergunning kon verleend worden voor de oprichting van een aardewerk- pannefabriek, waarop hem is geantwoord dat zulks bij verordening verboden is. Een verzoek om vergunning werd daarop niet ingediend. De heer Stadhouder geeft dan in over weging om de betrekkelijke verordening in dier voege aan te vullen dat het voort aan verboden is om alle fabrieken, van welken aard ook, aan den Hooge RijndijT op te richten. Hierna wordt de rondvraag gehouden, waarbij de voorzitter mededeelïng doet dat 't bestuur der posterijen niet kan overgaan tot het plaatsen van een brievenbus bij café „Tk* leer nog", alsmede dat de woning van S. aan den Hooge Rijndijk thans is ontruimd. Verder doet de voorzitter voor lezing van het rapport van den ïngenieur De Graaff uit Rotterdam met betrekking tot een door dezen ingesteld onderzoek naar den toestand der Vrouwenbrug, waar uit blijkt, dat de brug niet verzakt is en de ontstane scheurtjes in het pleister werk het gevolg zijn van de uitzetting van het brugdek. Naar aanleiding eener vraag van den heer Stadhouder om verbetering te bren gen bij den bocht bij Van Velzen in do Weipoort, deelt de voorzitter mede, dat de kosten1 daarvan zeer hoog zullen zijn en de toestemming van diverse eigenaars moet worden verkregen. De heer Stadhouder zegt dat de grond bij Allemansgeest nog niet opgemeten is en derhalve de gemeente straks de grond belasting nog zal moeten betalen. De voorzitter betwijfelt zulks. Verder zegt de heer Stadhouder dat het hek bij de Brug- gestraat niet goed gemaakt is. Hierom trent zal de voorzitter het rapport van den opzichter afwachten. Tenslotte vraagt de heer Stadhouder politietoezicht tegen den avond, omdat men zich dan aan den H. Rijndijk schuldig maakt aan vuurtjes sto ken en de kwajongens appels en peren D'e heer Los bejammert het dat de toe stand van den Vrouwenweg zoo wordt als thans reeds een stuk gereed is gekomen. De Raad had nooit moeten toestemmen, dat de verharding werd afgegraven. Spr. wil hier geen critiek uit gaan oefenen, want de Raad in zijn geheel heeft het be stek goedgekeurd, doch hij wil alleen waarschuwen voor de toekomst. In dit ver band maakt de heer Starrenburg de op merking dat de waterleidingbuizen niet diep genoeg meer zullen liggen, hetgeen door andere leden wordt betwijfeld. De heer J. van Leeuwen zegt dat de Geerbrug veel te lijden heeft door het nonchalante neerlaten dier brug door de passeerende schippers. De voorzitter zegt het punt te zullen bespreken in de vergadering van B. en W De heer Starrenburg vraagt, om 's mor gens ook aan den Hooge Rijndijk de straatlantaarns te laten branden; verder vestigt hij de aandacht er op dat twee standpijpen der waterleiding op de Mie ning boven den weg uitsteken en gevaar opleveren voor het verkeer. De voorz. zal aan een en ander zijn aandacht wijden. Daarna vraagt de heer Starrenburg waar om aan den werkman, die belast was met het uitdiepen der Vrouwe>nvaart ƒ4 loon werd uitgekeerd en het-vorig jaar aan een ander 5. De voorzitter antwoordt dat zulks wel gecontracteerd zal zijn tusschen den opzichter en den werkman. De heer Starrenburg betwijfelt zulks en noemt het „afleggen" van een werkman en hoopt dat die 1 nog bijbetaald zal worden. Vervolgens zegt de beer Starrenburg dat er aan den Vrouwenweg een incidentje is geweest en er geen gemeente^-polïtie aan wezig was, omdat- de eene veldwachter met verlof was en de andere een dag vrijaf had. De voorz. zegt, dat van den beginne af de rijksveldwacht, waarover hij de be schikking had, bij dat relletje aanwezig is geweest. Er ontspint zich dan een discussie tusschen den voorz. en den heer Starren burg, die eindigt, met de mededeeling van den voorz., dat hij geen antwoord meer zal geven. Daarna gaat de Raad in geheime zit ting, die na ongeveer 3 kwartier wordt op geheven. Alsdan wordt nog besloten af in Is wijzend1 te beschikken op een verzoek van Van der Lely en Kantebeen te Leiden; om schadeloosstelling, aangezien bun als laagste inschrijvers niet het werk is ge gund. Daarna sluiting. ZEVENHOVEN. IJk en herijk. De ijk en herijk zal dit jaar plaats hebben bij den heer J. Smit, caféhouder. Sinds onheugelijke jaren ge schiedde dit in de oude rechtkamer, thans eigendom van den heer G. v. Trigt. Dit lo kaal doet thans dienst voor poststation. Financiën en Economie Leeningen. Burgers en Co.'s Bank te 's deelt mede, dat bij haar de inschrijving ia opengesteld op een 8 pCt. 10-jarig© Eerste Hypothecaire Obligaticleeiring groot 350.000.in coupures van 1000. 500.en 100.tot den koers van 99 1/2 pCt. ten laste van het Instituut der Engel- sche Zusters B. M. V. Aschaffenburg. In het vorig jaar werd"een aanvang ge maakt met den bouw van een nieuwe school te Würzburg. Ter voltooiing en verdere uitbreiding van het nieuwe schoolgebouw, voorts voor aankoop van de benoodigde meubilair en verdere inventaris en ter af doening van hypotheken, welke rusten op de bezittingen, die thans in onderpand voor de onderhavige leening worden, ver strekt, wenscht het Provincie-Moederhuis te Aschaffenburg met goedkeuring van de Kerkelijke Overheden eene 10-jarige 'lee- •ning groot 350.000.aan te gaan. Vraag: Hoe moet men roestvlekken uit een gele Shantung-japon verwijderen? Antwoord: Pogingen om roestvlek ken uit gekleurde stoffen te verwijderen, geven meestal een slechter aanzien aan de stof dan de vlek zelf. Soms helpt het wrijven met warme citroensap. Er zijn ook roeststiftjes in den handel (met gebruiksaanwijzing bij den drogist ver krijgbaar). Speciaal voor het verwijderen van roest uit gekleurde teere weefsels. Het is echter wel aan te raden deze mid delen eerst op een lapje of onzichtbaar plekje te probeeren. om te zien of ze de kleur .niet aantasten. Vraag: Mijn dochter is dienstbode. Zij is nu ongesce-ld geworden moet een maand rust houden. Mag nu haar me vrouw haar direct met de 6 weken opzeg gen of moet zij eerst de verpleging af wachten Antwoord: Wanneer een dienstbode ziek wordt, is haar mevrouw' verplicht voor haar verpleging zorg te dragen zoo lang de dienstbetrekking duurt, doch uiter lijk tot een tijd van zes weken, zegt de wet. Van de woorden „zoolang de dienst betrekking duurt" maakt men evenwel, dikwijls gebruik, om de dienstbetrekking 4 terstond te doen eindigen. Dat kan recht matig gebeuren als men de dienstbode als schadevergoeding het loon uitkeert, dat zij verdiend zou hebben gedurende de opzegtermijn. Deze is hoogstens 6 weken. Het ontslag is dus niet onrecht matig. Amefikaansifte in bl 3.85,V-^5, in blauw kh KOKSBUIZEN SLAGERSIASSElf KRUIDENIERSJASSEN SAKKERSJASSEN in prima kwaliteit Amerik. Legerhemrten, mansmaat 2,20, 2.30, 2.80, 2.95 Flanellen 32 Jnngenssporthemden 1.10-1.20-1.30-1.45-1.60-1.75 Flanellen Jongensblouses 1.00-1.05-110-1.15-1.25-1,35 51/2 Behangselpapier 5V2 Keus uit ruiiil jÓOO Pracht- patronen in allawfcjires. Leer- papieren vanaf 5'frj öejit de rol. Concurrentie is atteojuut uitge sloten. Overtuigt U.vSer Etalage. Eerste Leidsche Papierhandel, Hooigracht 37. 2121 REUKLOO! A VERKRIJGBAAR BIJ DROGISTEN (OM CONTANT GELD). Notaris F. C. ENGELBERTS te Hazerswoude, zal op Donderdag 3 Oct., 1929 des voo m. 10 uur In.t.fc op de woning genaamd LRijnhoeve" bewoon* door Mejf de l Wed. A. SCHipUTÉxl teZvYamirjIerdam aan den.Rffktraatweg/publiek verkoopen; 2574 9 Stuks Hoornvee als5 Kalf koeien en4Vaarkoeien. 2 Schapen, I Zeug met Biggen, een beste Geit en 12 Kippen. Voorts den geheelen LANDBOUW-INVENTARIS als: Boerenwagen, Kruiwagens, Schouw, Varkenslandhok, Land hekken; enz. Benevens Kaas planken, Weikuip, Kaaspers, Wringtobbe met deksel, Stoel, Botervloot, Kaasvaten, Melk emmers en -bussen. Voorts eenig HUISRAAD, benevens een partij MEST. Alles afgenummerd te be zichtigen één nur voor den verkoop. Geen gelegenheid tot Stalling voor Rijtuigen en Fietsen. WIJ HEBBEN DE GROOTSTE SORTEERING Dames- en Kinderhoeden, Wollen Vesten, Pull-O vers, Deux-Pièces, Vossen en Bontvellen ESSE wij garneeren ook dit jaar slla bij ons gekochte cellen gratis op uw mantel! „HET DUO" P. K. Koorste« 11, Te moesap 1 kw rtje. Alleen ZaterdE j me 7 pond be of zoete v Fijne handperln 3 p. dig cesse Noble, Kleur-dt Gr&vcnsteinerSjf Bonne Louise, Boeree hardi, vijgeperen, Sinjeurs Experts, enz. enz. TE KOOP 2247 1 pracht Mahonie Linnenkastje f 12.50 en gesehjfaeVden Linnen kastje fS.50, 6J^tcrke bekleede stoeien f 16.50 -$ij Jt YAN DER KROGT, Zoeterwoucle (Watertje) NBEUe;! 4 Stoelen en 2 Fautjjtiils pluche be kleed, spotprijs |p3&ö0. Nieuwe Spiegels met godïï'ên jijst f10. en f7.50 bij J. £v. J>. KROGT, Zoeterwoude Watertje. 2249 OMDAT U Hedenavo en Morgej kunt U Z patwmodsllen en nief geziej hebt. half/7 tot JB uur vanf 4 tot|9 uur ialages Haarlemmerstraat 36-98-100-113 Schorten in elke lengte en wijdte

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6