BINNENLAND LAND- EN TUINBOUW LUCHTVAART SPORT VIERDE BLAD. DE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1929 DE P. T. T. IN 1930. Vele verbeteringen in overweging Automatiseering van platte lands-telefoonkantoren. Blijkens de ontwerp-be-grooting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1930, de eerste welker sa menstelling van den aanvang af heeft plaats gehad op den grondslag van de Be- drijvenwet 1928, beloopt de exploitatie rekening in debet en credit een bedrag van 85.893.800. Onder de lasten komt, naast een uitkeering aan het Kijk van 5 pet. ren te over het te boek staande kapitaal, een post vpor „Uitkeering aan het Rijk ten be drage van het saldo der voordeelige en nadeelige exploitatie-uitkomsten van de dienstonderdeelen" ten bedrage van 5.061.190. Aan baten wordt geraamd: Posterijen 47.948.000, Telegrafie 7.420.100, Telefo nie 25.381.300, Postckèque- en Girodienst 4.729.400. De kapitaalrekening beloopt in uitgaven en ontvangsten 19.196.000. Aan de Memorie van Toelichting is voorts het volgende ontleend: De reorganisatie van het bedrijf is thans geëindigd. Het postbedrijf blijft zich nor maal ontwikkelen. In overweging is ver laging van het peil van enkele tarieven, in het bijzonder die van drukwerken en monsters in het binnenlandsch verkeer. Verder is in onderzoek de mogelijkheid van een locaal tarief, belangrijk lager dan het thans algemeen geldende voor post pakketten. Het ligt in de bedoeling de gewichts- grens van postpakketten in het binnen- landsch verkeer ruimer te stellen, indien dit zonder bezwaren zal mogelijk blijken. Gestreefd wordt naar uitbreiding van het aantal rechtstreeksche pakketpostzen- dingen door middel van schepen van Ne derland s ch e s to om va a rtma at s chap p i j en tengevo lge waarvan, behalve z.g. „rustig" vervoer, lagere tarieven mogelijk worden en het transitverkeer over Nederland wordt bevorderd. In onderzoek is de mogelijkheid door uit voering van nachtautodiensten het ver keer zoo te leiden, dat de correspondentie, welke in de groote steden van Noord- en Zuid-Holland in den vooravond ten post kantore wordt gepost en bestemd is voor de belangrijkste plaatsen in andere provin ciën, den volgenden dag ter plaatse van bestemming in de eerste bestelling kan worden opgenomen. Waar mogelijk zal zoowel het binnen- landsche als het internationale postale geldverkeer worden verbeterd en uitge breid. In overweging is centralisatie van den postquitantiedienst. Mogelijke invoe ring daarvan zal geleidelijk gesóhieden. Voorts is in voorbereiding een regeling, op grond waarvan onbestelbare brieven, onmiddellijk nadat de onbestelbaarheid is gebleken, worden geopend en zoo moge lijk aan den afzender worden teruggege ven. Daartoe is wijziging van den postwet noodig. Het gebruik, dat van de draadtelegrafie wordt gemaakt, heeft zich in 1928 weder in dalende lijn bewogen. Toch kunnen de uit komsten van de draadtelegrafie minder ongunstig worden geraamd dan ten vori- gen jare. Verder aanwas van de jaarlijksche op brengst der radio-telegrafische verbindin gen met Nederlandsch-Indië wordt ver wacht. Het radio-verkeer met Europeesche landen ontwikkelt zich op bevredigende wijze. Met de bestaande, technische mid delen zal het mogelijk zijn een rechtstreek sche radioverbinding met Zweden te ves tigen, terwijl voorts, na gereedkoming van een derden zender voor inter-Europeesch radioverkeer, de opening van rechtstreek sche radioverbindingen met Italië, Portu gal en Spanje kan worden verwacht. Na uitvoerige gedachtenwisseling met de Kamers van Koophandel en Fabrieken en tal van andere lichamen zijn nieuwe tarieven voor het interlocale en locale te lefoonverkeer ontworpen, ingaande 1 Ja nuari. In enkele netten zal de inwerking stelling later dan 1 Januari 1930 moeten plaats vinden in verband met nog te tref fen technische voorzieningen. Tot de wij ziging van het locale tarief behoort voorts nog een aanmerkelijke vermindering van de vergoedingen voor eens voor de aanleg- kosten van de aansluiting (de z.g. entree gelden). Eveneens is tegen 1 Januari 1930 een wijziging voorgenomen van het tarief voor het voortdurend of per uur in ge bruik geven van interlocale lijnen (huur- en uurlijnen). Deze nieuwe regelingen met andere nog aangebrachte tariefwijzigingen van min der gewicht zullen aanvankelijk voor het Staatsbedrijf een vermindering van ont vangsten tengevolge hebben die geraamd wordt op f 1.100.000 per jaar. De studie betreffende de automatisee ring van plattelandstelefoonkantoren is thans zoover gevorderd, dat binnenkort de plannen voor enkele groepen van netten gereed zulle zij, waarna zoo spoedig mo gelijk tot de uitvoering daarvan zal worden overgegaan. Inmiddels worden plannen voor andere groepen van netten samenge steld. Het internationale telefoonverkeer blijft, zich bevredigend ontwikkelen. Het ver keer met Polen, dat thans zoowel aan de Nederlandsche als aan de Poolsche zijde tot bepaalde netten is beperkt, zal binnen kort aan beide zijden tot alle netten wor den uitgebreid. In voorbereiding is de opening .van het verkeer met Joegoslavië en Roemenië. Een en ander zal niet aanstonds den aanleg ran nieuwe lijnen noodig maken. Op de ✓mogelijkheid van verdere verlaging der tarieven in het internationaal telefoon verkeer blijft de aandacht gevestigd. Het ligt in de bedoeling op de radio-te lefonische verbinding met Ned.-Indië krachtiger zenders in werking te stellen. In een en ander zal ten spoedigste worden voorzien. De totstandkoming van het radio-tele fonisch verkeer, over Duitschland'' en over Frankrijk, met Buenos-Aires, opent het vooruitzicht van de vestiging van telefo nische gemeenschap met geheel Argenti nië en andere ZuidrAmerikaansöhe Sta ten. Het ligt in het voornemen in het jaar 1930 veertiendaagsehe postvluchten op Ncd.-Indië te doen uitvoeren, zulks ter voorbereiding van eeit wekelijksehe lucht- verbinding. Nagegaan zal worden of het daarvoor verschuldigde luchtrecht, zal kun nen worden verlaagd. Met eenige uitbrei ding van het overige luchtverkeer moet rekening worden gehouden. Met betrekking tot de radio-inrichtingen wordt nog opgemerkt dat het in de bedoe ling ligt ook in 1930 twee, zoo noodig dfie, nieuwe zenders, hier te lande te vervaar digen, in bedrijf te brengen. «Tel." De nieuwe voorzitter der Tweede Kamer. Mr. van S cha ik benoemd. Bij Knn. besluit van 19 September No. 3 is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het. tijd vak der tegenwoordigezitting, mr. J. R. H. van Sc'naik, lid van die Kamer. GROOTE, SPECIALE DAHLIAKEURING TE HAARLEM. Wie zien wil aldus het „Hbld.", waar aan het. volgende is ontleend wat er -n de internationale cultuur van de Dahlia is bereikt, welke vorderingen daarin, door onze kweekers, maar ook door die in het buitenland, zijn gemaakt, moet dezer da gen (tot en met Zaterdag) een bezoek bren gen aan he „Krelagehuis", aan de Leidsche Vaart te Haarlem. Daar zal hij zien wat er bereikt is bij deze bloem, om de edelste eigenschappen, die er in de oorspronke lijke- vormen sluimerden, tot activiteit te brengen, en kleurenmengelingen te creëeren, als vroeger niet konden worden vermoed. Hier zijn de resultaten van al dat werken, de tot werkelijkheid geworden ongedachte mogelijkheden, gedemonstreerd in vollen omvang, en erlangt men een wel haast volledig overzicht van de uitkomsten in de evolutie der Dahliacultuur. En dan ziet men, dat er verschil is in den ontwik kelingsgang der Dahlia in de verschillen de Dahlia-produceerende landen. De tijd, dat de Hollandsche Dahliakweekers den toon aangaven, is voorbij, al staan ze nog in de eerste rijen. Maar, naast de Pioen en Decoratieve Dahlia's, waarvan H. Horns- veld te Baarn de grondlegger is geweest, komen de Duitschers op met waardevolle, prachtige aanwisten in de fijngepunte tuin- cactus-dahlia's en in verfijnde kleuren; de Vlamingen spannen zich in om de blauwe Dahlia te winnen, waarnaar nog immer gezocht wordt: de Amerikanen winnen Dahlia's, die alle andere in grootte ver slaan, en richten zich tegelijk op zuivere en gloeiende tinten; de Engelschen doen daaraan mede; de Franschendoen niets. Maar, al zijn de Hollanders de een>- ge createurs van Dahlia's niet meer, als kweekers van de Dahlia, in het cultivee- ren der planten tot het uiterste wat zij kunnen geven, staan zij toch wel nog ge heel vooraan! Zulke bloemen, zóó groot, zóó gaaf, zóó zuiver, zóó in alle opzichten on berispelijk, ziet men wel nergens: elke bloem is een juweel van vorm, van kleur, van houding in opperste schoonheid. De opening. Bij de opening der tentoonstelling, gis termiddag, gewaagde de burgemeester van Haarlem van gestagen vooruitgang, en hij prees de kweekers en hen, die de se schit terende demonstratie wederom hadden ge organiseerd. De heer E. H. Krelage, als voorzitter van de, als gastvrouw optredende, Vereeni- ging voor Bloembollencultuur, herinnerde er aan, dat Haarlem het eerst in ons land zijn krachten aan de Dahlia had gewijd, wijl daar het eerst een dubbele-witte Dah lia gewonnen was; de heeren E. Th. Witte, als voorzitter der Ned. Da.hliavereeniging en J. L. Brouwer als president der organi- seerende afdeeling Haarlem der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de, spraken woorden van dank voor allen, die aan deze tentoonstelling op de een of andere wijze hadden medegewerkt. Het gaat niet aan zelfs ook maar een korte beschrijving te geven van al die .prachtige bloemen in hare schier onbe grensde verscheidenheid. De kleuren zijn trouwens heel vaak niet in woorden weer te geven. De beste raad is, ga zelf zien; en ge zult u verbazen'over de kleurenweel de, de schitterende en fijne pracht der kleurenmengelingen, der verschillende tin ten, schakeeringen in gloed en glans. Maar, uit de mooiste en belangrijkste groepen wil len we een, of een paar, der beste memo- reeren, zooals „Riva", mengeling van zacht rose met geel doorgloeid, „Mabel Lawren ce" van het heerlijkste rood, volle bloem met puntig toeloopende bloemblaadjes, „Rotfeuer'b zuiver vuurrood, middelgroote cactusvorm, alle in de mooie groep van O. Weyers te Hillegom aan le treffen. In de uitgebreide, welverzorgde groep van W. Topsvoort, Aalsmeer, boeiden ons „Goldene Sonne", zalmgeel met goudgeel hart, breed uitstralende cactus-dahlia's, „Goldrose" die in haar rozenroode kleur inderdaad wel wat van een roos wegheeft, „Mad. A. Breuls" puntige cactusvorm van zuivere karmijnrose kleur: „Pola Negri'1, één stuk donker, bruinrood fluweel. Hier is ook de groene Dahlia te aanschouwen, een botanische merkwaardigheid. In de collec tie van P. Majoor, Baarn, zien we vele be kende, alle uitmuntend gekweekt „Betsy" is een vuurroode Mignon-dahlia met geel hartje. Zeer goed en omvangrijk is de inzending van R. A. van der Schoot, Hillegom, wiens „Trentonian", dof, goudglanzig brickrood en „Hortensia", frisch lila-rose, groote ele gante bloem, de aandacht trekken. De N. Y. Enchantress, voorheen H. Car- Iée, Heemstede, had haar Dahlia's in den vorm van een tuin geëtaleerd, waarin „Uls- water", gloeiend lichtrood met gelen bin- nenschijn, „Edith Page', een fijnbloemige zalmroode Chrysanth gelijk met blanke bloembladtopjes, opvielen; ook „Chemais Masterpiece", dof-zachtpurper is zeer mooi! De uitgebreidste inzending, uitmunten de in prachtige bloemen, is wel die der Hollandsche Cultuur-Maatschappij te Vo gelenzang, met haar „Jersey-Beauties", lila- rose, altijd nog een der beste Amerikaan- sche, „Frau dr. Gobbing", zacht>zalmrose, Pride of San Francisco", gloeiend rose- rood met gouden schaduwen, „Ambassa dor", licht zalmrose met gouden bartblaad- jes, wier bloemen stralen als groote zon nen, „Siskiyou", mengeling van lila, pur per en goud, zeer groot en onberispelijk van vorm. Bij de inzending van D. Bruidegom te Baarn kan men genieten van diens „Sic Francis King", zacht lila, gelijkende op een Chrysanth, en waarin het groene hart niet hindert „Nagel's Ideal" is wel de beste „blauwe" Dahlia, n.l. donker-lila met blau wen gloed; en „Royal Pink" is een dahlia van dofsatijnen, zuivere, lilarose kleur. In de collectie van C. de Wit, Dordrecht, zijn „Schlageter", vuurrood en „Rheinisohes Ma del", purper met witte punten, zeer goed. Bij K. va Bourgondiën te Hillegom waar- deeren we diens „Granadian", zeer groote lichtgele bloembl., en „Jane Cowl", reu- zenbloem, geel met karmijn. De Leidsche bloemist G. F. Hemerik pronkte o.a. met „Talisman", losse, donkere bruinroode dahlia, met de prachtige „Tur koois", lila. met goud, „Frau Lotte Heit- mann", volmaakte puntige bloem van zaltu- rose kleur. Een zeer fraaie groep. Zeer verdienstelijk was ook de inzending van den Nederl. Bond van Oudleerlingen der tuinbouwcursussen. met goed bloem werk en mooie dahlia's, waarvan we „Dazzle", vuurroode, halfgevulde kleine vorm. en „Mr. Wizard", lichb-geel met fijne karmijn bruine streepjes noteerden. 0 Tot, de prachtigste inzendingen behoort ook die van J. G. Ballego en Zonen, Lei den. Zooals dat groepje „Frau O. Bracht" daar staat, lichte, groenachtige-gele, groo te, losse Dahlia's, kan men haar niet beter wenschen, elke bloem een kunststukje van natuur en kweekkunst! Wonderlijk en toch zeer mooi is „Colombine", geel met roode strepen en lijnen, zeer fraaie bloemvorm. „W. D. Cartwright" biedt een weelde van groote, gouden vormen, „Magenta" is een tuin-cactus van zuivere, lichtpurperen kleur met fijne bloemblaadjes, „Senorita" is de zelfde in mat-bruinrood, beide opgebouwd uit lange, puntige bloemblaadjes. Ook on der de Dahlia's van K. Maar se Dzn. en Zn., Aalsmeer valt heel veel schoons te bewonderen, o.a. „Frits Leddy", prachtig oranjerood, „Dr. Helïnutih Spath", van heerlijke lila kleur, voorts groote witte, rose en andere vormen. Uit Amsterdam was er de heer Jac. van Twuyver niet nieuwe zaailingen, waarin zeer goede vormen vielen te waardeeren; maar, of ze een kans naast de andere heb ben, dat weet alleen de jury! Naast al die pronkstukken, mogen de dwergvormen en kleinbloemige de Mig- nons, de Pompons, de Colerette Dahlia's, enz. niet vergeten worden. Ze zijn er in de zaal, en in de hall, waar de firma C. G. van Tubergen Jr., Haarlem, een uitge breid sortiment exposeert, en waarin de „Scarlet Queen", colerettevorm van flu- weelige, vuurroode kleur met gelen kraag, en „Lucifer", enkelbl. vorm met donker blad en donkerroode bloemen, opvielen. Bekroningen. Van de op deze groote keuring ingezon den nieuwigheden werden de volgende be kroond Getuigschrift le klasse. W. D. Cartwright, van J. G. Ballego en Zonen te Leiden; Mai denhood, puntige, witte Dahlia van tuin- cactusvorm. van J. Geytenbeek, Soestdijk; Tncor, donkerrood, van D. Bruidegom te Baarn; Gaiety, lilarood tuïncactusvorm van den heer H. Carlée, Heemstede; Blood stone, groot, breedbladig, helderrood, vaa R. A. van der Schoot, Hillegom. Getuigschrift van verdienste. Little Pearl, klein, puntig, bessenrose met geel, van gebrs. Van Egmond, Voorschoten; Gol den Harvest, donkergeel, van de Holland sche Cultuur-Mij. te Vogelenzang; Syringa, fijne, puntige, lila dahlia, cactusvorm, van Ludwig Co.,' Hillegom; Park Beauty, klein, oranje, van Joh. Rozenkrans Zo nen te .Heemstede; Eenquise, rose met roomwit hart, puntig, van D. Bruidegom c Baarn; Northern Gem, Mignon, enkel lila- rose, van C. G. van Tubergen, Haarlem. Eereprijzen. Medaille van H. M. de Ko ningin, aan D. Bruidegom te Baarn; Idem van H. M. de Koningin-Moeder aan N.V. Hollandsche. Cultuur-Mij., Vogelenzang: ld. van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, aan J. G. Ballego tc Leiden; Verg. zilv. raed. van de gemeente Haarlem aan de N.V. Enchantress, v/h. H. Carlée, Heem stede; gouden medaille van de Vereen, voor Bloembollencultuur aan N.V. Hol- lands-che Cultuur-Mij.; Wisselbeker aan N. V. Enchantress, v/h. H. Carlée te Heem stede. 'HET SCHEUREN VAN TOMATEN. Er doet zich bij de tomaten den laat- sten tijd een verschijnsel voor dat door de tuinders „scheuren" getfoemd wordt en daarin bestaat, dat de huid van de vrucht, ringsgewijze barst, zonder dat het vrucht- vleesch blootkomt. Insecten of zwammen zijn er niet op te ontdekken, zoodat men onwillekeurig meent, dat het een andere zwakheid van de plant is, die zij als eigen schap heeft. Niets is echter minder waaj. Het euvel treedt op bij alle soorten, en in de kas zoowel als buiten. Daar de be schadigde vruchten, ofschoon zij dezelfde consumptiewaarde hebben als de gave op de veiling, zoowat niets opbrengen, is liet begrijpelijk, dat de vraag gesteld woi'dt: waardoor wordt dat scheuren veroorzaakt en wat is er tegen te doen? Vast staat, dat deze beschadiging door uitwendige omstandigheden wordt veroor zaakt, die echter van verschillenden aard zijn. Op de eerste plaats is een felle be lichting op de vruchten, nadat zij eerst in de schaduw hingen, een oorzaak van bar sten. De onderste trossen hebben er dan ook niet van te lijden; eerst als deze af geplukt zijn en de vruchten hooger aan de plant gaan zwellen, komen zij meer in het licht en staan soms voor een groot deel aan de felle zonnestralen bloot. Door het glas in dien tijd te krijten, kunnen wij dus deze oorzaak wegnemen. Ook het af plukken van veel bladeren kan als een zelfde oorzaak werken. Willen wij blad verwijderen, dan moet dit geleidelijk ge schieden. Een tweede oorzaak is gelegen in een plotseling versterkten groei, na een perio de van eenigen stilstand. Zulk een groei kan optreden als er plotseling veel wordt geplukt en gesnoeid, na een tijd van droog te veel water wordt gegeven of ook een sterke bemesting op het einde van de groei. Met het zaad en de eigenschappen der soort, hebben deze verschijnselen niets te maken. Wanneer de groeiomstan- digheden zoo gelijkmatig mogelijk worden gehouden en een te felle belichting wordt geweerd, zal hei scheuren tot een mini mum beperkt blijven. M. UITVOER VAN EIEREN. Naar Engeland. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Kortenhorst in verband met den uitvoer van Nederlandsche eieren naar Engeland, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ge antwoord, dat het moeilijk valt te zeggen of niet de hoedanigheden van het in Engeland ingevoerde Nederlandsche ei wat te pessimistisch worden geschilderd, in aanmerking genomen hetgeen door an dere landen pleegt te geschieden. Nochtans ongetwijfeld valt hier en daar knoeierij te constateeren, al is generali seeren gevaarlijk. Als oorzaken, in Neder land zelf aanwezig, moeten worden aan gemerkt die, in het rapport van den Rijks- Jandbouwconsulent te Londen aangegeven, waarbij als diepste bron van het euvel nog kan worden genoemd een neiging tot uitsluitend handelen naar hetgeen dadelijk persoonlijk voordeel schijnt op te leveren, te zamen mot een gemis van juist in zicht in hetgeen voor den nationalen eie ren-export als geheel en mee een zeker tijdsperspectief bezien, van algemeen be lang zou zijn. Inderdaad komt het noodzakelijk voor, naast de op den in- en doorvoer betrek king hebbende middelen, die reeds zijn ingevoerd, de totstandkoming van de in het vooruitzicht gestelde voorzieningen betreffende den uitvoer ie bevorderen, echter niet zonder de geleidelijkheid^ wel ke daarbij geboden is. de „Einfuhrschein"-regeling op den export van Nederlandsche eieren is thans in dit stadium, dat een uit ini tiatief van direct belanghebbenden voort gekomen controle, voor zooveel versehe eieren betreft, naar kan worden verwacht, zeer binnenkort in werking zal kannen treden. Bij deze, vooralsnog particuliere en vrijwillige controle, berusz onder meer de belangrijke taak, om het begrip uit- voercontrole in den eierhandel meer ver trouwd te maken. De Regecringsbemoeiing met deze con trole is voorloopig niet rechtsreeks, doch bepaalt zich voor het oogenolik tot het zooveel mogelijk bevorderen van het werk van het particulier initiatief, in den geest van de Landbouwuitvoerwet 1929. Aan een geleidelijke onwikkeling van dat ini tiatief moest, als waarborg voor een hech ten grondslag, de grootste beteckenis worden toegekend Vordert eenerzijds de prudentie bij het voorbereiden van in grijpende maatregelen als een uitvoer- controle, op geheel nieuw terrein,uiter aard eenigen tijd, anderzijds mag die ontwikkeling weer niet te langen tijd in beslag nemen, Mocht het blijken, dat dit laatste het geval is, dat derhalve tot schade van het belang van onzen uitvoer de betrok kenen niet in staat zouden zijn om, ohder medewerking van overheidswege op den voet van de Landbouwuitvoerwet 1929, binnen afzien'barcn tijd tot een het ge- heol behoorlijk omsluitende regeling te geraken, dan zullen maatregelen, orn van Rijkswege de noodige voorziening te ge ven, niet uitblijven, ook al bestaan tegen zoodanig dwingend ingrijpen van over heidswege op dit gebied de bezwaren, welke wel mogen worden ondersteld bekend te zijn. Vliegtuig neergestort. Uit Scheidemuhl wordt gemeld: Gister middag is een klein vliegtuig dat een pro paganda vlucht maakt door Duitschland, neergestort van een hoogte van 15 tot 20 M. op de omheining van hei vroegere vliegveld Albatros. Van de beide inzitten den was kapitein b.d. Hermann, een der oudste Duitsche piloten, op slag dood. De piloot dr. Liebig, die vroeger vliegleeraar in Schleisheim was. is korten tijd later in het ziekenhuis aldaar aan zijne verwondin gen overleden. WIELRENNEN. Vierlandenwedstrijd in het Olympisch Stadion. Zeer groote belangstelling. In het Olympisch Stadiomwerden gister avond, tot sluiting van het*eizoen, de in ternationale wielerwedstrijden gehouden. Het stadion was op dezen mooien nazo meravond uitstekend bezet, meer dan 20.000 toeschouwers* vulden de tribunes. Voordat de groote wedstrijd van den avond een vierlanclen wedstrijd om den grooten prijs van Europa, begon, had een wed strijd voor amateurs over 8 K.M. plaats. Dczo wedstrijd werd zeer goed gereden en had de volgende uitslag: 1. J. van Eg- ruond in 11 min. 6.8 sec., 2. F. van Wijk, 3. J. Breemer, 4. L. Buis. Daarna volgde de eerste rit over 30 K.M. van de Vierlanden wodiitrijd met motorgangmaking voor be roepsrijders. In deze Wedstrijd reden naast den wereldkampioen G. Paillard (Frank rijk), de Hollanders Snoek en Bleekemolen. Van deze beiden kon Snoek het tempo niet lang volhouden, en eindigde als laatste met een achterstand van meer dan 6 ron den. De Duitscher Krewer nam onmiddel lijk na den start, de. kop en wist deze tot liet einde te behouden en eindigde als eer ste in 23 min. 26.6 sec.. Tweede werd de wereldkampioen Paillard die in de laatste ronden vergeefsche pogingen deed om het eerst door de finish te gaan. Hij bleef 50 M. achter. Derde werd onze landgenoot Bleekemolen, die een uitstekende race heeft gereden, hij was 600 M. achter, 4e is Möller (Duitschland), 5e Linart (België), 6e Grassin (Frankrijk), 7e Benoit (België), 8e Snoek (Holland). De nummers 3, 4, 5, 6 en 7 waren allen ruim een ronde achter. Het derde nummer van het programma was een wedstrijd met tripletgangmaking vonr beroepsrijders en onafhankelijksn over 15 K.M., deze wedstrijd werd vooral tegen het einde spannend. le werd J. Pijnenburg in 17 min. 35.8 sec.. 2e J. Bouquet, 3e O. Leene. Daarna volgde de tweede rit van de Vierlanden wedstrijd met motorgangmaking voor be- 1- rpsrijders over 30 K.M. Deze rit werd zeer spannend. Bleekemolen nam do kop, maar moest deze na 12 ronden aan den we c lei kampioen Paillard afstaan. Er ont gaat daarna een harde strijd om de twee- do en derde plaats tuaschen Bleekemolen en den Duitscher MSUer. Na 23 ronden passeert Möller Bleekemolen, maar 4 ron den verder neemt Bleekemolen onnieuw de tweede plaats in. Deze weet hij te be houden tot 5 ronden' voor het einde. Dan komt Möller opzetten en passeert hem dan definitief. De uitslag van dezo rit is als volgt: 1. Paillard in 23 min. 59.8 sec.; 2. Möller (Duitschland) 40 M. achter, 3. Bleekemolen (Nederland) 50 M. achter, 1. Krewer (Duitschland) 70 M. achter, 5. Snoek (Nederland) 1 ronde achter, 6. Linart (Bel gië) 2 ronden achter, 7. Benoit (België) 3 ronden achter, 8. Grassin. Als laatste nummer voor de pauze wordt gereden de eerste rit van do -drie Trioiet- wedstrijden over 1 K.M. Do uitslag "van de eerste rit luidt als volgt: I. Brilman— v. d. HeideIkelaar. 2. BustvaanWiers maHyzelendoorn. 3. Anspac—Ooms— Hnevens. 4. AandewielStepbanKruuder Na de pauze werd de derde rit van den Vierlandenwedstrijd met motorgangmaking voor beroepsrijders eveneens over 3;) K.M. verreden. Ook deze derde rit was vol span ning. Thans nam de Engelschman Gras sin den kop welke hij behield tot over de helft, waarna de kop overgenomen werd dcor Paillard (Frankrijk). Bleekemolen bezette de 4e plaats; ook thans ging de strijd tnsschen Bleekemolen en den Duit scher Möller. Bleekemolen wist evenwel alle aanvallen af te slaan en heeft tot het emde toe de 4de plaats behouden. Doordat gedurende de laatste 5 ronden Möller geheel afzakte na een vergeefsche poging Bleekemolen te passccren, waarbij hij kwam le „zwemmen", ging de prijs voor Duitschland verloren. De uitslag van deze rit is als volgt: 1. Paillard 24 min. 55.2 sec.; 2. Grassin 100 M. achter; 3. Krewer (Duitschland) 450 M. achter: 4. Bleekemolen 650 M. achter; 5. Linart (Belgic) 750 M. achter; 6. Snoek (Nederland) 800 M. achter: 7. Benoit (Bel gië) 1100 M. achter; 8. Möller (Duitsch land) 1250 M. achler. De einduitslag luidt dus: 1. Frankrijk 20 punten; 2. Duitschland 22 punten; 3. Nederland 29 punten; 4. België 37 punten. Onder de tonen van het Fransche volks lied reden Paillard en Grassin een eere ronde hierna gaf Paillard zijn bloemen aan den kranigen Nederlandsohen rijder Bleekemolen, die toen, terwijl het Neder- landseh volkslied gespeeld werd, eveneens een eereronde reed. Uitslag van de tweede rit van de triplet wedstrijd over 1 K.M. was: 1. Brilman— v. d. HeydeIkelaar; 2. AnspachOoms Hoevers; 3. BustraanWiersmaiTzelen- doorn 4. AandewielSteplianKrunder. De derde rit eindigde: 1. Brilsma—v. d. HeydeIkelaar: 2. AnspachOomsHoe vers; 3. AandewielSteplianKrunder. 4. BustraanWiersmaYzelendoorn. Do totaal uitslag luidt: 1. Brilman c. s. 3 punten; 2. Anspach c. s. 7 punten; 3. Bustraan c. s. 9 punten; 4. Aandewiel c. s. 11 punten. Ten slotte werd nog gereden een pre miewedstrijd voor geroepsrijders en onaf- hankelijkcn over 6 K.M. De uitslag luidt: 1. K. den Hartog 8 min. 11.6 sec., 2. Bou- geret3. T. Piets. Deze wedstrijden vormden een welge slaagd slot van dit wielerseizoen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11