DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BERICHT BI! ,1 ENLAND BINNENLAND 28ste Jaargang WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1929 No. 6286 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone ad vertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Zij, die zicb met 1 Oct. op „De Leidsche Courant" wenschen te abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende num mers gratis. DE ADMINISTRATIE Twee eenvoudige waarbeden. De openingrede, welke prof. dr. A. J. Barge hield op de feestvergadering van de Vereen, toto het bevorderen van de beoefening der wetenschap on der de Katholieken van Nederland wel ke, zooals men weet, dezer dagen haar "25- jarig bestaan herdacht besloot hij aldus: „In het besef van het onnoemelijk vele, dat er in het organisatorisch verband on zer Vereeniging bereikbaar is, kunnen wij geloof ik, bij het voltooien der periode, die achter ons ligt, met open oog en fris- schen moed de toekomst ingaan. Althans, als wij ééne zaak bij voortdu ring indachtig zijn. Wij moeten werken in organisatorisch verband, maar wat zal deze arbeid baten, als wij niet tevens, ieder voor zich, werken in ons persoonlijk leven. Het individu is en blijft nu eenmaal de onher leidbare eenheid in onze samenleving, van waar alle activiteit uitgaat; en voor welke activiteit geldt dit meer dan voor de stu die, voor het wetenschappelijk werk. Ver geten wij toch nooit, dat het tekort, uit de erkenning waarvan onze Vereeniging is voortgekomen, voor een zeer groot deel het tekort is van ieder van ons persoonlijk. Vragen wij daarom, eiken dag opnieuw, aan den Heer der Wetenschappen, dat hij ons toch het licht schenkt en de kracht en de volharding, door onzen arbeid Hem te rug te geven met rente, wat Hij ons onver diend en om niet heeft geschonken, want zóó en zoo alléén kan ooit de dag aanbre ken, die de grootste triumf zal zijn voor onze geliefde Vereeniging, de dag, dat zij zich zelf zal hebtfên overbodig gemaakt". 't Zijn eenvoudige waarheden, waaraan hier wordt herinnerd. Maar deze eenvoudige waarheden zijn van zoo gróóte beteekenis niet alleen voor de leden van genoemde jubileerende ver eeniging als zoodanig, maar voor iederen Katholiek! Ten slotte doet geen enkele orga nisatie iets, als er geen actieve individueele leden zijn. Van het individu gaat alle ac tiviteit uitMisschien kan het nuttig zijn, ook onszelf 'ns aan deze simpele waar heid te herinneren, als wij een zoo groole neiging gevoelen tot critiek op de activi teit eener organisatie, waarvan wij zelf lid of zelfs bestuurslid zijn. Een andere eenvoudige waarheid van zeer groote beteekenis, waaraan prof. Barge ons herinnerde, is deze, dat alles, wat wij bezitten, ons is geschonken onverdiend en om niet en dat wij verplicht zijn dat alles met rente aan God en om God aan on zen evenaaste terug te geven; alles voordeelen van maatschappelijke posi tie en stand, geld-bezit, geestes-gaven, ge leerdheid en wetenschap, enz. Wanneer wij deze, ook zoo simpeie waar heid, allen beleefden, dan zou de sociale kwestie een heel eind zijn opgelost. 't Is daarom aoo goed, onszelf nu en dan 'ns aan zulke eenvoudige waarheden te her inneren, diö in de practiseering van het leven een grootsche, heerlijke werkelijkheid kunnen scheppen. VOLKENBOND DE V. B. VERGADERING. Hulp aan aangevallen staten. De derde commissie ging gisteren voort met de eerste lezing van de ontwerp-con- ventie voor financieele assistentie aan aan gevallen staten. Verschillende amendemen ten werden besproken. Jhr. Loudon stelde een amendement voor, dat ten doel heeft een internationale controle in te stellen voor den dienst en de aflossing der lee ning, naar het voorbeeld van de Oosten- rijksche reconstructie-leening. Politis wilde ook het gebruik der lee ning controleeren, terwijl de Italiaan sche gedelegeerde voorstelde zekere waarborgen te eischen, dat de leening gebruikt zal worden voor vreedzame doeleinden en niet om een conflict van het eene' land naar het andere over te brengen. Loudon stelde voorts een amendement voor, dat beoogt geschillen aangaande de conventie zoo mogelijk niet door den Baad maar door het Permanent Hof te doen be slechten. Ten slotte wil hij den Raad in plaats van met algemeene stemmen met twee derde meerderheid laten beslissen, welke staten geacht moeten worden bij een conflict betrokken te zijn. Politis stelde voor de ontwerp-conven- tie met de amendementen te verwijzen naar de oommissie voor veiligheid en arbi trage en de financieele commissie, zoodat een nieuwe tekst aan de volgende Assem- blée zou kunnen worden voorgelegd. Waarschijnlijk zal aldus worden besloten. Een scherpe aanval ep Albert Thomas. In de begrootingscommissie van de Vol kenbondsvergadering is het Dinsdag tot een incident gekomen. De. president van de Xoorsche delegatie, Hambro, die in de vergaderingen van den Volkenbond steeds ernstige critiek oefende op de inrichtingen van den Volkenbond, viel in een scherpe rede den directeur van het Internationaal Arbeidsbureau, Albert Thomas aan. wien hij partij-politieke actie buiten zijn taak om verweet. Thomas heeft op 1 Juli op een banquet van de Fran- sche socialistische partij in een rede ee- eischt, dat de socialistische partij zich overwegenden invloed in Frankrijk en de geheele wereld moet veroveren en zich ook moet verzekeren van belangrijken in vloed bi.i den Volkenbond en bij het Inter nationaal Arbeidsbureau. Hambro ver klaarde, dat een dergelijke politieke pro paganda voor een internationalen ambte naar niet toelaatbaar is. Verder verweet hij Thomas, dat hij een Engelschen beambte van het Internatio- nuaal Arbeidsbureau, Sanders geheet en, toegestaan heeft zich bij de Engelsche verkiezingen candidaat te stellen. De be ambten van den Volkenbond en van het Internationaal Arbeidsbureau moeten be slissen, of zij willen zijn niet-politieke in ternationale beambten, anders' moeten zij geen beambten meer zijn. De directeur van het Internationaal Ar beidsbureau, Albert Thomas, die opgewon den naar Hambro geluisterd had, verhief zich onmiddellijk van zijn zetel voor een antwoord. Hij gaf openlijk toe. dat hij op het banquet, van de Fransche socialis tische partij de hem verweten verklaring- afgelegd heeft, doch verontschuldigde zich met er op te wijzen, dat hij in een alge meen gebruikelijke formuleering gesproken heeft. Hij neemt geen deel aan het actieve politieke leven in Frankrijk. Wanneer hij aan een feestmaaltijd redevoeringen houdt, dan doet hij zulks alleen om propaganda te maken voor het instituut waarvan hij de leider is. Hij is zelfs bereid naar den Paus en den Duivel te gaan, wanneer hij propaganda voor het Internationaal Ar beidsbureau kan maken. Hij is twee jaar na zijn benoeming tot directeur van het Internationaal Arbeidsbureau socialis tisch afgevaardigde in het Fransche par lement gebleven en iemand heeft hem dat verboden. De Bestuursraad van het Inter nationaal Arbeidsbureau heeft tot nu toe den beambten geen politieke bezigheden verboden. Het incident was hiermede niet geëindigd. De heer Hambro verhief zich opnieuw van zijn zetel en verklaarde dat de heer Thomas verstandig genoeg is om tusschen partij-politiek en propaganda voor het In ternationaal Arbeidsbureau onderscheid te maken. Hij juicht het tóe, dat Thomas bereid is naajr den Duivel en naar den Paus te gaan om voor zijn instituut pro paganda te maken. Doch hij waarschuwt hem er tegen op een feestmaaltijd op de gezondheid van den Duivel te drinken: de partij zal dan niet bereid zijn hem te ont vangen. Het incident veroorzaakte groote op winding. POLEN Crisis aanstaande? Pilsoedski en het parlement. Het schijnt in de Poolsche republiek weer duchtig te „kriseln" tusschen het parlement en de regeering van dictator Pilsoedski. Onlangs werd gemeld, dat de maarschalk de fractieleiders bad voorgesteld samen eens te praten over een nieuw stelsel van beraadslaging over d: begrooting en reeds verwachten sommigen, dat dit het begin zou zijn van een toenadering tusschen bei- do kampen. Het tegendeel schijnt echter het geval te zijn. Althans, naar de corres pondent van de „Frankf. Z." te Warschau meldt, is men hard op weg naar een nieuw conflict tusschen de partijen en de regee ring, die onder leiding van Switalski staat. Zooals men weet, is de goedkeuring van de begrooting bijna het eenige recht, het welk het eigenlijke regeeringshoofd, maar schalk Pilsoedski, den afgevaardigden nog gelaten heeft. Immers zijn gewoonte was om het parlement met vacantie te zenden, zoodra men het in zijn hoofd kreeg zich met kwesties te bemoeien, welke Pilsoedski minder aangenaam waren. Volgens het nieuwe systeem, dat de re geering op het oog zou hebben, zouden niet meer de door de volksvertegenwoordiging aangewezen rapporteurs, maar de ressort- ministers hun begrooting toelichten; na dat de commissies beraadslaagd zouden hebben, zou het parlement geen posten meer mogen wijzigen of schrappen. De meeste partijen weigeren met de re geering op een ander terrein te onderhan delen dan in het parlement zelf en zij eischen de onmiddellijke aankondiging van een buitengewone paMementszitting. De so cialisten gaan nog verder en eischen het onmiddellijke aftre Vo. der regeering (de z.g. regeering dhr koxónels) en de volledige liquideering van het huidige systeem, het welk den Sjem vrijwel geheel terzijde schuift. Onverwachts is maarschalk Pilsoedski van zijn verlof teruggekeerd en houdt con ferenties met den premier en den minister van financiën, kolonel Matoeszewski, waar uit men afleidt, dat het oogenblik, waarop de latente crisis in een acute zal overgaan, snel nadert. RUSLAND. Met conflict met China. De Duitsche ambassadeur te Moskon heeft aan het volkscommissariaat van bui- tenlandsche zaken een voorstel overge bracht, van de regeering te Nanking, waar in de Russische regeering wordt uitgenon- digd, onmiddellijk een toegevoegd Russisch directeur voor den Chineesohen Ooster spoorweg te benoemen, die met den Rus- sischen administrateur den spoorweg zal béheeren totdat tusschen beide partijen een overeenkomst is gesloten. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Sovjetregeering te Moskou, Leningrad, Irkoetsk en Tschita Chineesche onderdanen laten arresteeren en laten interneeren. De politie arresteerde slechts Chineezen, die in Rusland handel dreven. Chineesche com munisten of Chineezen, die bij de Russi sche vakvereenigingen aangesloten zijn, bleven op vrije voeten. CHINA. DE MOORD OP 3 MISSIONARISSEN. België eischt een voorbeeldige bestraffing der moordenaars. De Belgische gezant heeft aan de natio nale regeering te Nanking een protestnota overhandigd in verband met den gisteren gemelden moord op de Belgische missio narissen. In de nota wordt een onmiddellijk on derzoek geëischt en een voorbeeldige be straffing der daders. In aansluiting op een vorig bericht be treffende het vermoorden van een bisschop en twee missionarissen in China, vernemen wij thans de volgende details. Mgr. Trudo Jans was een der oudste missionarissen, die in China verbleef, waar hij, zooals gemeld, niet minder dan onge veer dertig jaar apostolaat telde. Hij werd 4 November 1877 te Sussex ge boren, had zijn intrede in het klooster ge daan in September 1897 en was tot priester gewijd den 8en September 1903. Sedert 1 Mei 1924 was hij bisschop van Tchang-Sa (Hou-Nan). Pater Bruno van Weert, werd den 13en Februari 1894 te Vlytingen geboren. De hoilige priesterwijding ontving hij in Augustus 1922; hij was nog slechts een vier tal jaren in China. De derde martelaar, pater Rupertus Fy- naerts was nog maar 29 jaar ond. Te Konings-Hoyck geboren, was hij in September 1920 in het klooster getreden en priester gewijd den 1 November 1925. Alle drie de vermoorde behoorden, zooals gemeld, tot de orde der paters Franciscanen, die missies hebben in Chili, Congo en het Heilige Land, maar die vooral China als missiegebied hebben. Verondersteld wordt, dat demoordenaars deserteurs zijn, die hun wapens hebben be houden en door roof en moord als bandie ten in hun onderhoud voorzien. Het telegram met het tragische nieuws kwam uit Itchang, een belangrijke stad op den oever van den Blauwen Stroom, waar een nogal „ityobreide Europeesche kolonie bestaat, die er vrij veilig is. Die veiligheid genieten echter niet de missionarissen, die meestal in de bergen verspreid zijn en al dus gemakkelijk slachtoffers worden van de bandieten. De minderbroeders telden 40 missiona rissen in de provincie Hou-Peh, waarvan er de laatste drie weken, pater Tiburtius Cloodts uit Antwerpen meegerekend, vier werden vermoord. Naar verluidt zou behalve de reeds ge noemde vermoorde missionaris in China nog een ander Belgisch missionaris een paar weken geleden in de provincie Hou- Peh door bandieten vermoord zijn. Bijzonderheden ontbreken nog. Generaal Feng van zijn functie ontheven. Maarschalk Tsjang Kai Shek heeft een bevelschrift onderteekend, waarbij gene raal Feng ontheven wordt van zijn post van opperbevelhebber van het Chineesche Noorderlcger. De Christen-generaal wordt gepensionneerd. Dit plotseling ontslag wordt, verklaard door het feit, dab Feng zou hebben gepro beerd opnieuw een politieke groep in het Chineesche leger te vormen voor den strijd tegen de dictatuur van maarschalk Tsjang. MEXICO. Dc Godsdienstkwestie in Mexico. I n 858 kerken zijn de priesters teruggekeerd. Bij zijn jaarlijksche reis ter gelegenheid van de opening van het Mexicaansche con gres heeft, president Portes Gil slechts in het kort de godsdienstkwestie aangeroerd Hij verklaarde dat thans 858 kerken on Ier de hoede van de priesters stonden en dat de overeenkomst aan de Cristero-revolutie een definitief eind had gemaakt. DE STAATSBEGROOTING VOOR 1930. De begrooting voor den gewonen dienst wijst aan inkomsten ƒ621.122.211, in uit gaven 611,982.091, zoodat een batig saldo is geraamd van 9.140.120. Waarvoor is het saldo var 9 mil- lioen bestemd? Dit saldo is slechts een klein gedeelte van het bedrag, dat in het jaar 1931 noo- dig zal zijn tengevolge van de dan in wer king tredende wet op de financieele be trekkingen tusschen het Rijk en de ge meenten. Het was n.l. de bedoeling van den minister dit bedrag, dat ongeveer 23 millioen groot zal zijn, te verdeelen over het 'budget van twee jaren. De regeexing is er echter niet. geheel in geslaagd, deze bedoeling te verwezenlijken, zoodat zij zich niet ontveinst, dat het overschot van 9 mil lioen „maar een spaarzamelijk gevuld stootkussen is om den schok van 1931 op te vangen". Geen belastingverlaging. Groo te behoedzaamheid vereischt. Uit een en ander blijkt wel, zegt de re geering. dat van een verdere belastingver laging in den eersten tijd bezwaarlijk spra ke zal kunnen zijn. En tevens, dat, wil aan belastingverhooging tegen 1931 worden ont komen, groote behoedzaamheid en zelfbe- heersching in acht genomen zullen moeten worden. Wij vermelden hier verder voor heden een en ander uit de verschillende hoofd stukken. Ruim 9 millioen meer voor On- derwijs. Hef totale bedrag, dat voor het Vle Hoofdstuk gevraagd wordt, is thans bijna 160 millioen. De vermeerdering vindt in hoofdzaak haar oorzaak in financieele ver plichtingen (o.a. de invoering van het ze vende leerjaar) voortvloeiende uit wetten en algemeene maatregelen van bestuur. Meer voor Utrecht en Delft, min der voor Leiden en Groningen. Tegenover hoogere raming voor de Rijks universiteit te Utrecht ad 209.665 en de Technische Hoogeschool ad 324.894 staan lagere ramingen voor de Rijksuniversiteit te Leiden van 549.898 ©n die te Groningen van ƒ98.000. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een scherpe aanval op Albert Thomas, den directeur van het Internat. Arbeids bureau. De missionarissen-moorden in China. BINNENLAND. De begrooting 1930 levert voor den ge wonen dienst een geraamd saldo van ruim negen millioen op, bestemd tot dekking van de financieele gevolgen der gewijzigde verhouding tusschen rijk cn gemeenten, (lste blad). Requisitoir van den Adv.-Generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam in de Gies- sen-Nieuwkerk-zaak. (2de blad). De wethouderscrisis te Amsterdam op gelost. (1st© blad). Dr. G. Holst, te Eindhoven, benoemd tot bijzonder hoogleeraar te Leiden. De oprichting van den R. K. Hoofd- acte-cursus. Rechtsfilosofie en Chineesch te Leiden. Voorgesteld wordt den leerstoel in de rechtsfilosofie te herstellen, nu de uitbrei- ling van het aantal studenten dit noodig maakt en een hoogleeraar met ruim© ken nis van het Indisch recht beschikbaar is, die ook die vakken kan doceeren, welke dc Indische opleiding beter tot haar recht kunnen doen komen. Voorts wordt geld uitgetrokken voor het bevorderen van den lector in het Chineesch, dr. Duyvendak, tot gewoon hoogleeraar. Een nieuwe leerstoel en een lecto raat te Groningen. Voorgesteld wordt den afdeelingsdirec- teur aan het physiologisch laboratorium, die tevens lector is in de histologie, te be noemen tot gewoon hoogleeraar. Voorts wordt voorgesteld dr. van Giffen, den con servator bij de zoölogie, wien de beoeti»- ning van. de praehistorie en de Germaan- sche archeologie is opgedragen, te benoe men tot lector. Musea. Voor aankoopen ten behoeve van het Rijksmuseum van Oudheden, het Rijks Eth nografisch Museum te Leiden, het Rijks museum Huis Lambert van Meerten te Delft en het Rijksmuseum G. M. Kan te Nijmegen wordt resp. aangevraagd ƒ15.768, 5260, ƒ2980 en ƒ2134. Psychopathenzorg. In de raming voor het hoofdstuk Justi tie, welk kapittel ƒ880.000 meer vraagt dan voor 1929 is toegestaan, is thans eer- afzonderlijke afdeeling ingelascht voor de raming der kosten van het dienstvak der psychopathenzorg. Een scherpe raming was niet wel mogelijk, in verband met de omstandigheid, dat do toepassing der psy- chopathenwetten nog in haar aanvangs stadium verkeert. Wel blijkt echter reeds nu, dat do groei van. het instituut der ter beschikkingstelling vrij snel is, zoodat het niet is uitgesloten, dat het thans geraamde cijfer in den loop van het jaar verhoogd zal moeten, worden. De herziening van het strafstelsel. Voorts is 110.000 gereserveerd voor wer ken, verband houdende met de voorgeno men herziening van het strafstelsel, zoo mede voor noodzakelijk gebleken aanbouw bij en verbouwing van in dienst zijnde ge stichten. Landbouw enz. Voor landbouwonderwijs staat 262.558 meer op de begrooting dan een jaar gele den, voor den plantenziekten kundigen dienst en voor den boschbouw elk onge veer 100.000 meer. Voor een landbouw telling is ƒ75.000 uitgetrokken. De Haarlemschc Hanzebank. Voorzitters tderii Op Donderdag 19 September a.s. houdt het Hoofdbestuur van de Hanze in het Bis dom Haarlem in „Kranapolsky" te Amster dam een huishoudelijke vergadering met de Voorzitters der afdeelingen. Deze vergadering wordt op de aller eerste plaats gehouden ter bespreking van de door den Bond voorgenomen algemeene na.jaars-propaganda, in te leiden door den bondspenningmeester den heer P. J. M. van Tetering. De heer J. Th. Peters zal voorts bespre ken de verhouding tusschen het Centraal Hanze-Bureau en de Afdeelingen. Door Mr. J. van Hellenberg Hubar. lid

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1