SPORT RECHTZAKEN AARLANDERVEEN. Huldiging Mr. C. van der Lee. Het •bestuur van den Zuid- en Xoordeinder pol der had vorige week een buitengewone (vergadering uitgeschreven, ■waarin aan iden oud-voorzit ter van den polder, Mr. C. ■yan der Lee, de onderscheidingsteekenen Van het ridderschap in de Orde van Oranje Nassau plechtig werden overhan digd. In het aardige zaaltje van van der ;[Berg waren velen opgekomen om deze hul diging van den algemeen geachten oud- voorzitter bij te wonen. Xaast do besturen van den polder en den drooggemaakten polder zagen wij het hoofd der gemeente Dr. Lovink, de gemeentegeneesheer dr. v. •d. Wind. de opvolger van den heer v. d. ÜLee, notaris v. d. Kreeke. de gemeente ontvanger de heer J. A. van der Lee, zoon van den gehuldigde on verscheidene inge landen. De heer J. H. Rutting, voorz. van den ipolder, sprak dén geridderde hartelijk toe. Zelden, aldus spr., zetelen de besturen der droogmakerij in den Z. en N. einderpol- :der aan één tafel. Waar wij anders alleen polderzaken bespreken, over maalmaehmes, waterpeil, zelfs het al of niet opruimen van de Xeptunussluis. daar is er thans 'niets van dat alles. Wij zijn heden uit sluitend saamgekomen om van onze hoog achting voor de persoon van Mr. v. d. Lee té getuigen. Vele jaren heeft deze de functie van voorz. van den polder waargenomen; reeds 10 Maart 1S98 werd hij als opvolger van zijn vader benpemd. Ook de droogma kerij genoot van zijn leiding en kennis. Reide functies bleef hij onvermoeid behar tigen tot den leeftijdsgrens welke de wet nu eenmaal stelt. Mei 1927 ging mr. v. d. Lee van ons. Wij hebben u indertijd reeds, zeide spr., uit erkentelijkheid, in 't bijzon der voor den Z. en X. Einderpolder een stoffelijk blijk van waardeering overhan digd. Doch landbouwers zijn wel tevrêe, doch niet zoo gauw voldaan. Wij dachten zoo: daar gaat nu onze voorzitter, hij heeft een mooie stok gekregen om des noods het ganscbe land te doorwandelen. Doch wij wilden meer. En onze menschen zijn vervuld, nu het onze Koningin heeft behaagd uwe groote verdiensten te erken nen met deze Ridderorde. Aan u kwam, wij •weten het, deze onderscheiding ten volle toe en wij juichen dezen dag toe, nu wij u dit teeken van groote verdienste mogen overhandigen, temeer waar gij nog in volle- gezondheid verkeert Spr. spelde thans het. eereteeken den oud-notaris op de borst en vervolgde zijn rede met den nadruk te leggen op hetgeen Mr. v. d. Lee voor den polder is geweest. Al stond het water soms hoog, aldus spr., én was de toon in de vergadering wel soms eens robust, uw bezadigdheid wist de goede stemming onder de ingelanden •steeds op peil te houden. Men volgde u gaarne. Spr. herinnerde aan het vele, dat ook 'Aarlanderveen aan Mr. v. d. Lee dankt; zijn vooruitziende blik leiddp tot bevorde ring van de vereeniging der gemeenten, welke groei en bloei ten goede komen. Op kerkelijk gebied verdiende hij z'n sporen ruimschoots. Een vooraanstaand. man waart gij in vele zaken en dat is een moei lijke taak want „de paarden die het dichtst bij de ploeg staan, trekken het zwaarst". ITw werk als secretaris vorderde veel tijd en arbeid, doch uw arbeidshist was onuit puttelijk. Spr. besloot zijn rede met den wensch, dat onder Gods zegen. Mr. v. d. Lee thans als rustend burger van Aarlan derveen met zijn familie in lengte van da gen en goede gezondheid nog gespaard mo ge worden en gaf uiting aan zijrr diepge voelde spijt da-t zijn trouwe gade mevr. v. d. Lee niet aanwezig kon zijn. Een drie werf hoera op de Koningin, burgemeester Lovink en den heer v. d. Lee volgde. Hierna- dankte de gehuldigde voor de belangstelling, in 't bijzonder dr. Lovink en den voorzitter, den heer Rutting voor zijn hartelijke rede. Spr. memoreerde, dat hij vele aangename herinneringen aan zijn leiding in het polderbestuur heeft en ein digde met te zeggen, dat alles wat hij kon doen te danken is aan de zegeningen van boven. Tenslotte voerde de heer Bol nog het w-oord als voorzitter der Droogmakerij waarna men nog gernimen tijd gezellig bij een bleef. Processie naar Kevelaer. Als hoofd- broedermeester der Rijnlandsehe processie naar Kevelaer is benoemd, in plaats van wijlen den heer Vlasman, de heer Joh. Steenvoorden alhier. Personalia. Mej. S. v. d. Pijl alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de R. K. School. Gymnastiek. Een heel© drukte was 't Zaterdagavond in ons dorp, doordat d© muziekvereeniging „Door Samenwerking Sterk" in marschmaat door ons dorp trok, gevolgd door de gymnastiekvereeniging „Turnlust", welke dezen avond een uff- voering ging geven in de open lucht op het gemeente-schoolplein alhier. Voor een groot publiek werd het mooi programma, afgewerkt. In het sluitingswoord van den voorzitter werd dank gebracht voor de groote be langstelling, en aan allen, die hadden meegewerkt voor het welslagen dezer uit voering. NIEUWKOOP. Inenting. Behalve Dinsdag en Woens dag, zal ook op Donderdag en Vrijdag iostelooze gelegenheid zijn voor inenting en wel Donderdag, 2 uur, nieuwen tijd, in het Patronaatsgebouw en Vrijdag, 2 uur, nieuwe tijd, in de openbare school te Hoor den. Xadien zal voorloopig geen gelegen heid kosteloos meer gesteld worden. Geboren: Keeltje Maria d. van J. de Jong en L. Ouweneel Cornelis z. van J. C. Koehein en M. Verlooij Johanna Cornelia d. van C. Veenman on H. J. Vink. Ondertrouwd: Jacobup Jacob Hoo- gendoorn wed. 40 j. en Uilkje van der Vring 38 j. Getrouwd: J. Pietersen wed. 40 j. en J. Rip 33 j. G. van Koert 22 j. en M. de Leeuw 29 j. ALPHEN AAN DEN RIJN. De gemeentebegrooting. Verschenen is de gemeentebegrooting. De gewone dienst sluit met een eindcijfer van 794.533 Het batig slot der rekening 1928 is hooger dan het vorige jaar, nl. plm. 92.000. Voor openbare werken is 36.000 geraamd, be langrijk meer dan voor 1929. B. en W. stel len voor- 22.000 te brengen naar den ka pitaaldiénst voor nog uit te voeren wer ken. Ook wensehen B. en W.. ©en z.g. stra- tenfonds te vormen en daarin 20.000 te storten. Het grondbedrijf wil een wandel weg aanleggen van de Paradijslaan naar het Burgemeester Visserpark. De post. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzen ders onbekend zijn: terugontvangen in de tweede helft van de maand September 1929. Brieven, binnenland: K. G. Heidstra, Rietveld Raad van Arbeid, Utrecht v. d. Weide, Boskoop L. v. d. Weide, Boskoop. Brieven, buitenland: Finer en Helper, London Henri Pessis, London. Briefkaarten, buitenland: J. den Boer, St. Gaar. In het water gereden. Zondagavond geraakte een auto, beladen met varkens van den heer S., in het Rietveld te water. Dc viervoeters wisten zich zwemmende te redden, terwijl de bestuurder behalve een flink nat pak, het er verder heelhuids af bracht. Aanrijding. -- In wijk Hoorn werd gis termiddag een fietsend meisje door een auto, die te veel links van den weg reed, aangereden, waardoor het rijwiel aanzien lijk werd beschadigd. Geboren: Antje d. van W. de Leeuw en A. de Jong. Adriana Petronella d. van J. P. Splinter en van C. P. van den Hoorn. Jannctjp d. van T. van Varik en van H. Dissel. Wilhelmus Adrianus z. v. J. W. de Jong en van Th. Koops. Hille- gonda d. van H. Visser en van A. Zwaan. Maart je d. van J. Bol en van G. Groe- yienberg. Gerritje d. van A. Turken- burg en van M. A. Goebel. Overleden: Jansje A. van Schaik 2 j. -v Jaooba Bleeker 82 j. echtg. van Cor nelis Gruis. Wilh'elmina Adr. Groene- veld 2 mnd. Gehuwd: A. Vuijk 49 j. en M. Pijpers 27 j. J. Verwey 26 j. en A. Hoogteyling 20 j. Anthonie M. de Bruin 24 j. en R. Kersbergen 25 j. Ondertrouwd: K. H. Hukscher en A. X. Vis wed. S. Sampion. L. J. C. van Veen en A. v. d. Pijl. G. Kraan en C. Ververs. H. J. v. d. Kolk en S. Scheep maker. NOORDEN. Volksbond. Vrijdag vergaderde de R. K. Volksbond onder voorzitterschap van den heer P. de Jong, die op gebruikelijke wijze de vergadering opende en do leden verwelkomde. Spr. betreurde het, dat de opkomst zoo gering was. Het eerste punt dat behandeld werd was het Dr. Ariëns-fonds. In de gecombineerde bestuursvergadering was besloten een bij drage te schenken van 5 door den R. K. Volksbond om een standbeeld voor den grooten Dr. Ariëns op te richten. Een lijst zal bij de leden worden aangeboden om in te teekenen. Van de Ziekte-wet zijn boek jes te verkijgen ora zich daarvan op de hoogte te stellen. Zoo spoedig mogelijk zal een lid van 't Centraal bestuur worden aan gevraagd om deze wet nader uiteen te zet ten. •Het wintel-programma werd besprokon en verschillende plannen werden aan de hand gedaan. Cursussen voor ontwikke ling, praatavonden, bouwvereeniging, jeugd organisatie enz. Zal nog nader worden overwogen. Vervolgens werden twee nieuwe leden geïnstalleerd. Rondvraag. De penningm. van het re traite-fonds bespreekt de retraite en vraagt hun, die nog geen lid zijn, dat nog te wor den: de contributie bedraagt 1 per jaar; men heeft dan het recht eens in de 3 jaar op retraite te gaan, waarvoor dan 6 ver goeding wordt betaald. Nog werd het rietsnijden besproken. De voorz. wilde, wanneer het van belang kan zijn, nog een vergadering daarvoor uit schrijven. Hierna sluiting. Hulp in nood bracht op 0.65. WOERDEN. Voetbal. Op het V.E.P.-terrcin had Zondag de finale der seriewedstrijden plaats. De eerste wedstrijd tusschen VEP II en Condor III eindigde in een 51- overwinning voor de thuiscu'b, welke over winning ook volkomen verdiend was. Ook het 1ste elftal van V.E.P. wist in den daarop volgenden wedstrijd- tegen Montfoort 11 de overwinning te behalen. Met 10 werden de Montfoortsche reser ves geklopt. Echter heeft deze wedstrijd niet aan de verwachtingen beantwoord, daar over het algemeen geen mooi spel werd te zien gegeven. Wel werd hard gewerkt, doch de geboden kansen werden niet benut. De achterhoede en de beide vleugelspelers leverden wel het» beste- werk. De laatste wedstrijd tusschen Condor on Semper Avanti was wel het meest het aanzien waard. Door beide ploegen werd mooi samenspel gegeven. In den aanvank leek het er op, dat Condor de beste kans zou hebben. Regelmatig werd het Semper Avanti doel bestookt doch de keeper en backs waren in vorm. Semper Avanti nam de leiding, doordat een Con dor-back in eigen doel trapte. Na rust ging de strijd gelijk op. Door missen van een der backs gelukte het Semper Avanti de voorsprong te vergrooten. Hiermede kwam ook het einde. Gestolen ringen. Bij dén horloger R. in de Voorstraat vervoegden zich Maan dag een 3-tal personen, om te trachten gouden ringen te verkoopen. Waar dit den heer R. verdacht voor kwam, de ringen toch waren fonkelnieuw en naar de meening van den heer R. niet gedragen, werd de politie gewaarschuwd, welke een dezer lieden arresteerde. Na verhoord te zijn, werd hij, als ver dacht. van diefstal, naar Utrecht overge bracht. VOETBAL. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Laakkwartier IU. V. S. I 04. He't is even twee uur, dat deze wedstrijd een aanvang neemt. Bij de opgooi blijkt, dat U. V. S. de verliezende is. Al dadelijk blijkt, dat in 't begin U.V.S. tactisch de meerdere is, hel spel van de blauw-witten is nog zeer mat. Op den duur komt Laakkwartier er beter in en is thans het meest aanvallend, maar de achterhoede van U.V.S. biedt weerstand, totdat ein delijk het offensief wordt overgenomen door U.V.S. Maar de zeer goede geboden kansen blijken voor Ndc. de Bruin te be zwaarlijk te zijn om te scoren. Laakkwar tier komt goed aanvallend terug, maar keeper Slimmers blijkt handig to kunnen ingrijpen. Even voor de rust heeft Peter succes en 't is 01. Na de rust ongeveer hetzelfde spel. Na eenigen tijd begaat De Bruin een over treding en de scheidsrechter zendt hem het veld uit. Ondanks deze strop speelt U.V.S. met juist meer élan verder, aanval op aanval wordt ondernomen, en met een voortdurend open spel van de voorhoede blijft succes niet uit. Bij een corner weet Beekman te doelpunten. (02). Laakkwartier heeft niet veel meer in te brengen, waardoor bereikt wordt, dat Laman nog 2 doelpunten kan bijfabri- oeeren waardoor dc wedstrijd met 01 wordt gewonnen. Het vlugge spel der voorhoede viel hij zonder op, wel een bewijs dat athlotiek een uitstekend middel is voor voetballers. Laakkwartier is een vrij aardige ploeg, die wel in de 3e klasse thuis behoort. Met volle tevredenheid kunnen we niet spreken over den heer Jonker, die als scheidsrechter fungeerde. Én nu, U.V.S.'ers, een goed begin. La ten we aldus tot het einde volhouden. ATHLETIEK. w De eerste R. K. kampioenschappen. Zondag werden to Nijmegen onder aus piciën van het Katholiek Nationaal Ath- letiek Comité, de eerste Nederlandsche R. K. Athletiek kampioenschappen gehouden onder leiding van den lieer Ammerlaan te Amsterdam. De uitslagen luiden: 100 Meter series: eersle serie: 1. De Vrecde D.E.M., Beverwijk, tijd 11.8 sec.; 2. J. D. Ronde-, Holland, Haarlem 12 sec. Tweede serie: 1. G. de Haas, Nijmegen, tijd 12 sec.; 2. A. van Deun V. D. Z. tijd 12.2 sec. Derde serie: 1. C. Gelens, Kunst en Kracht Tilburg 12 sec.; 2. A. van Doesem, Swift, 12.2 sec- Finale 100 Meter: 1. J. D. Ronde, Hol land Haarlem 11.6 sec.; 2. C. Gelens, Kunst én Kracht, Tilburg, 11.8 sec.; 3.VG. de Haas Nijmegen, tijd 12 sec. 400 Meter: eerste serie: G. Jansen, Swift, Arnhem, tij 1 te sec.: 2. "W. v. d. Sand, D. W. S., Tiei, tijd 57.6 sec. Tweede serie: 1. W. Haver Y.D.Z., tijd 57.8 sec.; 2. L. Koek, Holland, Haarlem, tijd 58 sec. Dorde serie: 1. Th. Brits, V.D.Z., t.ijd 55.8 sec.; 2. .J .D. Ronde, Holland, tijd 57.2. In de finale komen de nummers één en snelste tweede, dit zijn dus: G. Jansen, W. Haver, Th. Brits en J. D. Ronde. Polsstokhoogspringen: 1. C. Gelens, Kunst en Kracht, Tilburg 3.10 meter; 2. N. de Zwager. Holland, Haarlem, 3 meter; 3. F. Heuts. Oranje, Limmel L„ 2.90 meter. Kogels-tooten1. J. van Galen, Holland Haarlem, 10.96 meter; 2. J. Geelen, Oranje Limmel L., 10.88 meter; 3. J. Jaegers, O. N. S., Haarlen, 10.73 M. 800 Meter: 1. G. Jansen, Swift, Arnhem, tijd 2 min. 10.8 sec.; 2. W. Slee Jr., Nijme gen, R.K.V.B., 's-Bosch, 2 min. 12.2 sec.; 3. W. Haver, V.D.Z., 2 min. 12.8 sec. Verspringen: 1. C. Gelens, Kunst en Kracht, Tilburg, 6.02 M.; 2. J. de Haas, Vitesse, Zaandam, 6 M.3. A. van Boe- sem, Syrift, Arnhem, 5.80 M. Discuswerpen: 1. J. Geelen, Oranje, Limmel L., 32.0S M.; 2. H. Quaedvlieg, O. X. S„ Haarlen, 31.26 M.; 3. J. Jaegers, O.X.S.. Heerlen, 31.18 M. Estafette vier maal 100 Meter: le serie: Arnhem, D.U.A.C.. 47.4; 2. O.S.S., Bosch, 48.1; 2e serie 1. D.H.A.K. 48; 2. Union, Nijmegen 48.1. Hoogspringen: 1. F. Mclsen, R.K.V.B., Nijmegen, 1.62 M.2. J. de Haas, Vitesse, Zaandam 1.60 M.; 3. J. .Toosten, Velocitas, Heerlen, 1.55 M., na loting. 1500 Meter: 1. A. Jansen, Velocitas, Heerden, 4 min. 25.6 sec.; 2. G. Jansen, Swift, Arnhem, 4 min. 39.6 sec.; 3. J.Brits, V.D.Z., Arnhem, geen tijd. Speerwerpen: 1. J. Jaegers, O.N.S., Heerlen, 50.48 M.; 2. F. Heuts, Oranje, Limmel, 45.13 M.3. K. Penn, R.K.V.B., Nijmegen, 43.66 M. Finale vier maal 100 meter estafette: 1. D.H.A.K., tijd 47.5 sec.; 2. Nijmegen, R.K. V.B., Bosch, tijd 48.4 sec.; 3. Arnhem, D.U.A.O., tijd 48.6 sec. Finale 400 Meter: 1. G. Jansen, Swift, Arnhem, D.U.A.C., tijd 56.4 sec.; 2. J. D. Ronde, Holland, Haarlem, D.H.A.K., tijd 59 sec.; 3. W. Haver, V.D.Z., D.U.A.C., geen tijd. Verdeeld over de diocesane bonden wer den de punten als volgt behaald: Limburg 19 punten, Haarlem 17 punten, Den Bosch 18 punten, Utrecht 13 punten. SCHAKEN. Het tournooi te Boedapest. De uitslagen van de dertiende ronde zijn: Capablanca wint v$n Vaïda; Havasi wint van Tartakowcr; Prokes wint van Rubinstein; Canal remise met Van den Bosch; Brickman wint van Przepiorka; Monticelli verliest van Steiner. De hangpartij Van den BoschBrinck- man werd door Van den Bosch verloren. Om het wereld-kampioenschap. Aljechin verliest de zesde p a r t ij. Aljechin heeft te "Wiesbaden de zesde partij na 13 zetten opgegeven. De stand is nu; Aljechin 2, Bogoljoebof 2, remise 2. DE MOORDZAAK TE GIESSEN-NIEUWKERK. Vierde dag. (Vervolg). President: „Is de Jong nog bij u ge weest?" Getuige: „Ik kon niet buiten komen of ik had zoo'n kerel achter mijn. ibroek". President: „Is er toen geen sprake van een advertentie van Cuba geweest?" Klunder: „Ik was er niet voor. maar van Oosten hield zoo lang aan tot ik zei: Ik ga met je mee. Maar ik was heelemaal niet van plan om te gaan. Ik wilde eens zien wat daar achter zat en daarom schreef ik op die advertentie onder den naam Janse". President.En dat is je ongeluk gewor den, Klunder. Men heeft dien brief van je als wapen gebruikt om je te arresteeren." Dan komt ter sprake van wien het. plan der advertentie van Cuba is uitgegaan. Getuige Bcsscls: „Daar zat de Jong achter. Rij heeft die advertentie opge steld". (Beweging in de zaal). .De president roept dan do Jong weer voor het hekje en onderhoudt hem over de verklaringen van Bessels. Rechercheur de Jong: Ik heb gerecher cheerd, zooals het hoorde Pres.: En is er met vergoedingon ge werkt De Jong: Alleen vergoeding van kos ten. Pres.: En heeft u die advertentie opge steld De Jong: Ja, alleen om het schrift van Klunder te pakken te krijgen en dat is ge lukt. Pres.: En dat woord Cuba of Aruba, is dat, er niet ingezet met de nevenbedoeling om een argument te hebben, dat er voor Klunder vrees voor vlucht bestond De Jong: Absoluut niet Tennissen: Waarom heeft hij geen ad vertentie geplaatst: ..Werklieden in Zut- phen gevraagd". Dan had dc kans op suc ces nog grooter geweest! Pres.: Inderdaad, als het alleen om het handschrift te doen is. Mr. Roobol: Ik zou graag acte willen hebben van het volgende: Hoeveel geld heeft het de Nederlandsche justitie gekost, of, nader te preciseeren, hoeveel geld is door de Jong's handen gegaan om Klunder naar Leeuwarden te brengen Als de Jong dan antwoordt, dat dit klei nigheden zijn geweest, ontstaat er tusschen hem en Klunder een scherpe woordenwis seling. Antwoordt eens. roept Klunder uit, wie is gevaarlijker voor de maatschappij, jij of ik 'En ik wou nog maar één ding zeggen, merkt Tennissen op, en dat is: Wie het laatst lacht, lacht het best i" Slechts met moeite zijn de gemoederen tot bedaren te brongen. Na dit incident schorst, de president te gen éénen de zitting om té pauseeren. Verklaring van vrouw Bessels. Xa de pauze hoorde het Hof gisteren als getuige de vrouw van den logementhouder Bessels. Zij verklaart, dat in het begin van 1925 Van Oosten bij haar in het logement kwam. Af en toe kwam verd. K. met hem mede. President: Werd er dan gedronken? Get. vrouw Bessels: Er werd gezopen! President: Heeft lv. in zijn dronkenschap gepraat Get.: Ja, hij heefj gezogd: Zooals ik den sleutel eruit heb gehaald, heb ik hem er weer ingestopt. President: Waarom hooren we dat nu pas? Jullie was toch gehuurd door de poli tie en wist toch, dat dat een heel gewich tige uitlating was. Get.: Ja. maar hij was dronken. K. had een mooie jas aan. Toen ik hem vroeg hoe hij daar aan kwam. zeide hij, dat hij iemand had doodgeslagen. Als we K. over den sleutel spraken, zeide hij: Die verrekte sleutel, daarover heb ik al zooveel gezeur gehad. Ik wist toen niet, dat hij van den moord verdacht werd en hechtte er daarom geen waarde aan. De getuige keert zich dan plotseling le gen den verdediger, mr. Roobel, tegen wicn zij heftig uitvaart. Je moet me schade ver goeden. roept zijduizenden guldens schade heb jij mij berokkend. En mijn man heeft meermalen met dc verdediging me de gewerkt, en K.. als hij dronken was, ge waarschuwd, dat hij niet zoo pralen moest. President: Wat i» dat geweest, toen K. voor dén spiegel stond naar zijn neus te kijken, die kapot was door een val van de trap Get.: Ik vroeg hem, hoe dat kwam en hij zeide toen: Het was me net of ik den moordenaar K. voor me zag liggen. PresidentWas K. dronken, toen hij sprak over den sleutel, dien hij weer net zoo in den zak van het lijk gestopt had. als hij hem eruit gehaald had Get.: Volkomen zat! Van Oosten heeft hem met drank gek gemaakt. Get. verklaart verder nooit De Jong ge sproken te hebben. O ja. verbetert zij zich, toen ik een taartje (zoo'n kleintje maar) kreeg, omdat hij het bed bevuild had. President: Heeft. De Jong de onkosten voor het vuile bed niet vergoed? Get.: Ja. President: Vindt ge dat met gek, dat. als een vriend van een uwer kostgangers bij u een bed bevuilt, er ia eens een recher cheair komt opdagen, die zegt: Hier vrouw tje, daar is een taartje en geld voor dat vuile bed. Dacht je toen niet, waar be moeit die vent zich mee? Get.: Ik wist heelemaal niet. dat De Jong er achter zat. Had mijn man dat ge vreten. dan had hij hem er meteen uitge- boenderd Get. verklaart, dat K. niet wist wat hij zeide. Wat hij in dien toestand gezegd heeft, mag men niet ernstig nemen. Getuige Van Oosten. Getuige Van Oosten, grondwerker te Groningen, verklaart, dat hij verd. K. van vroeger kende. In 1925 kwam rechercheur De Jong hem opzoeken te Groningen. Hij wist. dat ik K. kende en zeide. dat. hij wist dat. K. cn T. den moord laadden bedreven. Je zult een good werk doen. voegde Do Jong er aan toe, als je medewerkt om de zaak voor elkaar tc krijgen. Tk moest dan naar Deventer gaan en daar K. opzoeken. Misschien zou ik daar ook door bemidde ling van De Jong werk krijgen. Tk ben toen naar Deventer gegaan en in het logement van Besse-ls gaan wonen waarin ik K. spoedig trof. Pres.: Heeft Dc Jong ook gezegd: Zet hem onder den drank, als je hem wilt uit- hooren Get.: Er werd gezegd: ga met. hem uit en hoor hem uit. Er is niet bepaald ge zogd: voer hem dronken. Get. verklaart, verder, dat hij van De Jong een voorschot heeft ontvangen van ongovoer 100. Op do heeie zaak is hij we iets beter geworden, maar niet veel. In zijn dronkenschap heeft K. altijd ontkend de moordenaar te zijn, maar wel de uitlating over den sleutel ge daan. Do president vraagt, of hij wel eens met De Jong samen in de instructie gehoord is. Get. antwoordt bevestigend. Get. Do Jong zegt het niet meer te we ten. Trouwens, vervolgt deze, ik zou wel eens willen weten, wat het met de zaak te maken heeft. Pres.: Dat maakt niets uit. De vraag dient om de betrouwbaarheid van den get. De Jong te toetsen. Get. Van Oosten zegt verder, in het stille verhoor niet te heben gezegd, dat hij nlles gedaan heeft op verzoek van" De Jong omdat De Jong daar toch zelf bij President tot get. v. Oosten: U kreeg vap De Jong telkens voor uw verklarin gen een briefje van ƒ25 Getuige: Ja. President: De Jong sprak eens van 1 gulden of 1.56. Getuige: Dat is onwaar. Getuige Ten Brinke. venter te Leëuwar- dep, verklaart in 1925 door Dc Jong te zijn opgezocht. Die kwam informaties nemen naar Klunder. President: Hebt n toen gezegd dat Klunder een gevaarlijke kerel is Getuige: Nooit. De president leest dan uit de rapporten van De Jong voor wat getuige allemaal gezegd heeft ten nadeele van den persoon van Klunder: ook het bovenaangehaalde. Getuige: Nooit heb ik van dat alles een woord gezegd Getuige vervolgt, dat Klunder hem ver telde, dat hij van den moord te Giessen- Nieuwkerk verdacht werd, maar het niet gedaan had. In het proces-verbaal van de zitting der rechtbank te Dordrecht staat, dat Klunder hem verklaard had, dat hij wel gauw voor den moord gepakt zou worden, doch dat waren volgens getuige „leugens". In een rapport van De Jong wordt ge tuige in den mond gegeven, dat Klunder een ruwe kerel was, die zeide het niet ge daan te hebben, maar er aan toevoegde: al had ik het gedaan dan zou ik het toch niet zeggen. Dit en nog veel meer dingen, die getuige volgens het rapport-De Jong verklaard zou hebben, heeft getuige nooit gezegd. Ook niet. dat hij gezegd heeft Klunder in staat te achten voor den moord tc Giessen- Xieuwkerk en den moord te Culemborg. Een reeks van getuigen wordt verder gé hoord. die volgens de rapporten van De Jong met ettelijke voorbeelden Klunder. als een zeer gevaarlijken kerel hadden voorgesteld cn than3 stellig ontkenden aan De Jong, die blijkbaar het heelc land af reisde om ongunstige verklaringen over Klunder le verzamelen, ooit de dingen ge zegd te hebben, die hun in diens rapporten in den mond zijn gelegd. Zoo zou een der getuigen gezegd hebben, Klunder er toe in staat te achten iemand met den hamer zijn hoofd in te slaan. President (tot dezen getuige): Voor den rechter-commissaris hebt u het volgens het proces-verbaal van het verhoor wel ge zegd. Getuige: Ik heb het nooit gezegd. PresidentDus het is vermoedelijk uit de rapporten van De Jong overgenomen in het proces-verbaal. Maar ge, hadt dan toch die verklaring niet zoo lichtvaardig mogen onderteckencn De zitting is daarna tot heden ver daagd. De verwachting is dat. de advocaat-ge neraal mr. Bauduin hedenmiddag gelegen heid zal krijgen voor zijn requisitoir. Ook gisteren had zich tegen de pauze en tegen den alfoop van de zitting een reus achtige menschenmenigte op de Prinse gracht verzameld, om Klunder en Tennis sen, hun verdedigers cn ook den president en den raadshecren van het Hof geest driftige ovaties le brengen. Velen hoopten ook den rechercheur De Jong naar buiten te zien komen om dezen een „hartelijke ontvangst" te bereiden, maar deze verscheen niet. Wij vernamen, dat hij eenigen tijd nadat, de zittingen af- geloopcn zijn, in het belang van zijn vei ligheid en om tegen molestaties van de zijde van'het publiek verzekerd te zijn, in den celwagen naar het station werd ge bracht. Naar wij vernemen is te Arnhem ccn co mité in voorbereiding om mr. Roobol, ad vocaat en procureur aldaar, die door zijn optreden bij het revisiever zoek zoo belang rijk werk heeft verricht, te huldigen. 3—3

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9