UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK EEN BELANGRIJKE REDE VAN MGR. AENGENENT. „De patroons hebben vee! en vee! te weinig begrip van organisatie". De Bisschop bij de K a t h. Waschindustrieelcn. •De R. K. Bond van Waschindustrieelen in Nederland vierde Zaterdag zijn twaalf cn een half-jarig bestaan in de Kroon zalen aan de Groote Markt te Haarlem. Om half vier werd door den heer S. L. Hoes, voorzitter van de rccipieerendc af- deeling Haarlem, een welkomstwoord uit gesproken. Daarna gaf de algemeen voor zitter, de heer A. Groos, een terugblik op het verleden, waarbij maar al te goed bleek, welk een zware strijd het bestuur heeft moeten voeren en welk een groot organisator de secretaris-redacteur, de heer Kamerbeek, is. Daarna werd even gepauseerd. om het bezoek van Z. D. H. Mgr. Aengenent, on zen bisschop, voor te bereiden. Toen Monseigneur de zaal binnentrad, Songen de aanwezigen „Aan U, o Koning der eeuwen". De voorzitter sprak een welkomstwoord tot den bisschop, waarna secretaris Kamerbeek een korte feest rede uitsprak, waarin hot bestaansrecht van den bond geschetst word. Twee onder scheidingen vorleende het hoofdbestuur cn "wel aan dr. ir. H. Gelissen, die het eerc- voorzitterschap wel wilde aanvaarden, en aan den heer H. F. Tol (cerclid). Mgr. gaf daarna te kennen een woordje te willen spreken. Aan de vriendelijke uitnoodigïng, aldus Mgr., om ti een bezoek te brengen ter gelegenheid van uw koperen j-ubileum, heb ik gaarne gevolg gegeven, omdat 't hier gaat om een katholieken vakbond van pa troons. Een dergelijk jubilé in zulk een organisatie is van groote beteekenis, om dat de patroons veel en veel te weinig begrip hebben van organisatie. De katho lieke arbeiders hebben eenmaal gevolg gegeven aan den wensch der pausen en bisschoppen om zich in vakbonden te ver- •tecnigen. Dit kan helaas van de katholieke patroons niet gezegd worden. Gij echter hebt de katholieke vlag op uw vakbond geplaatst, daarvoor ben ik naar hier geko men om u geluk te wenschen en mijn war me sympathie te betuigen. Maar niét alleen om u te feliciteeren, maar ook om nog eens in het openbaar te zeggen, waarom 'een vakbond van pa troons zoo noodzakelijk is. Ka tholieke vakbonden van werkgevers heb ben hoofdzakelijk ten doel den maatschap- pelijken vrede te bevorderen, den vrede tusschen werkgevers en werknemers. Vak bonden moeten niet zijn strijdvereenigin- gen, misschien als uiterste redmiddel, maar moeten zijn vredes-insli tuten, die voor alles streven den maatschappelijkcn vrede te herstellen. Ik weet, aldus Mgr., dat deze idee in patroonskringen niet altijd wordt gevolgd. Er wordt maar al te dikwijls gezegd, ka tholieke vakbonden zijn economische, tech nische verecnigingen. Goed, die doelein den zijn prijzenswaardig. Maar wanneer men er het woordje „uitsluitend" bij denkt of zegt., begaat men een grove misvatting. De voornaamste beteekenis, het grootste deel is de bevordering, van een betere verstandhouding tusschen werkgevers en -nemers, want onze maatschappij verkeert in een toestand van evolutie, moet in betere banen geleid worden. Err die kun nen we alleen dan betreden, wanneer we onze katholieke beginselen weten te ver werken. Dat kunnen we niet individueel, maar alleen door organisatie. Ten tweede moeten er bedrijfsraden opgericht worden, de vakbonden van pa troons en arbeiders geven het groote middel om tot elkander te komen. Een vakorganisatie is dan een vrede s-insti tnnt door middel van den bedrijfsraad. De leden van een katholieken vakbond moeten er voor zorgen, dat hun personeel, voor zoover katholiek, katholiek vereenigd is. Eerst dan is men verzekerd, dat ze niet zullen overloopen naar neutrale of communistische organisaties. Dan kunnen wij te samen met hen den bedrijfsraad oprichten en de arbeidsverhoudigen trach ten te regelen. Dit is niet alleen mijn meening, maar die van groote sociologen. Mijn overtuiging zal de uwe zijn, aldus Mgr., laten wij dan in de toekomst er naar streven dit groote ideaal verwezen lijkt te zien. Moge u dit gelukt zijn, wanneer n het zilveren jubilé gaat ge denken. Tot slot smoek ik Gods zegen af over u persoonlijk en over uw organisatie. Na deze zeer belangrijke rede, die door de aanwezigen onder de grootste aandacht was gevolgd, brak een daverend applaus los, als bewijs, dat men het woord van den bisschop begreep en er naar wilde handelen.. De voorzitter dankte Mgr. hartelijk voor zijn rede en hoopte, dat de leden het woord naar buiten zouden uitdragen, om de opgedragen taak over twaalf en ,een half jaar naar behooren vervuld te hebben. Mgr. vertrok liieraa, echter niet zonder zich in de zaal met verschillende heecen :te hebben onderhouden. Rector Kok, ad viseur van den bond, stelde de verschil lende personen aan Mgr. voor. De bisschop was vergezeld van zijn se cretaris, den zeereerw. heer Pichot. Om zeven uur vereenigden zich de genoodigden aan een feestdiner, waarna men nog geruimen tijd gezellig bijeen 'bleef. Professor Veraart op het oorlogspad. Een fel artikel in „Roeping". Het maandschrift „Roeping" heeft een „Politieke Kroniek" geopend en deze toe vertrouwd aan het ex-Kamerlid professor idr. Veraart, die een zeer streng vonnis 'strijkt over „de nieuwe regcering", alleen mógelijk geworden zegt hij door „een [volslagen gemis aan politiek-democratische gezindheid bij het meerderheidsdeél van 5de meerderheid va® het volk: de een mil- 'hoen mannen en vrouwen, die zich op 3 gesproken. Prof. Veraart wraakt het, dat „na dc vertooning van pogingen tot de vorming van een parlementair kabinet „steunende op de- rechterzijde", de heer Ruys „zich maar dadelijk de opdracht tot vorming van een extra-parlementair kabinet heeft laten welgevallen", waarvoor de heer Veraart hem den laatst aangew c ene noemt. De professor verzekert ook nog, dat noch de formateur, noch dc meesten van zijn medewerkers in zich de waarborgen dragen van een regeerings- en wetgevend beleid van superieure kwaliteit. Wat de helpers van de formateur betreft, vraagt de heer Veraart nog eens uitdruk kelijk: is het nu wérkelijk voldoende, dat men met middelmatig talent in geheel on dergeschikte posities zijn werk heeft ver richt, nm aangewezen te kunnen worden voor de hoogste betrekking in ons land De professor besluit met een storm te vragen, die dit alles wegvaagt. NOORDWIJK. GEMEENTERAAD. Verweer tegen een procedure, een oyde distributiezaak. Aankoop en verkoop van grond. De gas fabriek. Maatregelen tegen den woningnood aan Zee gevraagd. De raad der gemeente vergaderde gis teravond te S uur onder voorzitterschap van burgemeester v. d. Mortel. Afwezig dc heeren Liefferink en Bal kenende. De V oorz. opent de vergadering met ge bed en doet. vervolgens mededeeling van de ingekomen stukken, w.o. een mcdedec- ling, dat inmiddels gevolg is gegeven aan het verzoek van enkele raadsleden tot ver betering van den hoek Vinkenlaan— Beek- laan. De heer M. Gooi alhier heeft tegen de gemeente een vordering ingesteld, wijl hem als directeur van het. distributiebe drijf in de jaren 19211925 geen eervol ontslag is verleend, waarvoor volgens zijn meening hem alsnog een vergoeding toe komt van 8250. terwijl hij voorts als schadevergoeding een bedrag van 20.000 vraagd, tezamen dus 2S.250. Zonder eenige bespreking besluit de raad conform hef. advies van B. en W. te gen deze actie verweer te stellen. B. en W. vragen vervolgens e-en erediet van 4000 voor het- uitbaggeren van de Woemdagsche Watering. Naar aanleiding hiervan vragen enkele leden of hierdoor de scheepvaart niet gestremd zal worden, waarop de Voorz. en wethouder van Eeclen antwoorden, dat zulks niet het geval zal zijn. Op een vraag van den heer Alkemade zegt de Voorz., dat het hier alleen een reinigen van bedoeld water betreft. In do toekomst zal men jaarlijks kunnen volstaan met het tewerk steilcn van één man. Het voorstel wordt hierna z. h. s. goed gekeurd. Een voorstel van B. en W. tot aankoop van stukjes grond, gelegen op de hoeken VinkenlaanPickéstraat en Vinkenlaan— Losplaatsweg. eigendom van de N.V. Erica v./h. W. P. de Vroede lokt. eenige bespre king uit. Den heer Meycr bevreemdde het n.l.. dat nu toch de gevraagde prijs van 4.50 per M2. voor het. stuk grond Vin kenlaanPickéstraat wordt voorgesteld. W-eth. v. d. Wiel antwoordde hierop, dat de motieven, die B. en W. hiertoe geleid hebben, zeker door den raad gedeeld zul len worden, indien zij deze vernemen: Op verzoek va® den heer Krau wordt, besloten zulks in geheime zitting mede te deelen, waarop het. voorstel wordt aangehouden. B. en W. stellen verder voor over t.e gaan tot wijziging van het raadsbesluit van 15 Maart 1929 tot aanleg van een straat, aan den Heercnweg. Dr. van Nes uit zijn verwondering over het veranderde inzicht, ten deze van de MHj. Erica en zou gaarne willen weten welke de verzoeken zijn dezer veranderde houding, waarop weth. van Eeden ant woordt, dat de Mij. Erica hierdoor meer uitzicht op de te stichten gebouwen zal krijgen. Voor de gemeente levert zulks geen nadeel op. Na uitvoerige toelichtingen en eenige besprekingen wordt het voorstel met alge- meene stemmen aangenomen. Hierna werd mededeeling gedaan van de besprekingen, die zijn gevoerd inzake den grondaankoop van de Gebrs. Admi raal aan den Nieuwen Zeeweg. In besloten vergadering zouden B. en W. hieromtrent nadere mededeelingen doen. Bij de rondvraag drong de heer Caspers er op aan in de Tramsteeg een lantaarn bij te plaatsen. De heer Krau wijst er op. dat er op de begrooting voor de gasfabriek nog sleeds een bedrag van 3500 voorkomt voor bc- stuursonkosten. Spr. meent, dat de wethou ders daar zoon beetje commissaris spelen. Maar spr. vraagt B. en W.. of zij het ver antwoord vinden, dat heden ten dage nog steeds van *'s avonds 10 tot 's morgen® 6 uur één man in de gasfabriek werkzaam is. De Voorz. antwoordt hierop, dat. deze zaak^de volle aandacht van B. en W. heeft en in hun volgende vergadering zullen zij haar grondig bespreken. De heer Meyer wijst op den toenemen- den woningnood voor de arbeiders te Noordiwijk aan Zee. Spr. vraagt, of B. en W. daaraan wel voldoende aandacht schen ken en of er maatregelen genomen worden ter voorziening in den nood. Weth. v. d. Wiel antwoordt 'hierop, dat ook deze zaak in de laatste vergadering van B. en W. is besproken. De heer Krau memoreert, dat hij er al 2 of 3 jaar lang op deze kwestie heeft ge hamerd. maar de gemeente heeft zioh de gelegenheid om gronden aan te koopen steeds laten ontgaan en het- zal te bezien zij®, of men nog tijdig de hand op bouw grond za-1 kunnen leggen. De Voorz. zegt. de volle aandacht van het. College toe. Daarna gaat de raad in geheime zitting. UITHOORN. GEMEENTERAAD. Verordening besmettelijke ziek te. Subsidies „Het Witte Kruis" en Zwembad. Een geldleening. Vergadering van den Raad der gemeen te Uithoorn, Donderdagmiddag te 1.30 u. Voorzitter burgemeester G. A. L. M. Vos de Wael. Alle leden aanwezig. Opening met gebed. Hierna werd de hoer Blom gefeliciteerd met zijn 50-jarige echtvereeniging. Van de ingekomen stukken waren de meeste goedgekeurde stukken van Ged. Staten, vervolgens verslagen van ver schillende inrichtingen en adressen, die meest voor kennisgeving werden aange nomen. Vervolgens werd aan den heet v. Die- men de toestemming geweigerd tot. hot houwen van een garage en bergplaats aan do Soh ooi straat. Op een aanvraag van het hoofd der O. L. School om een vierde leerkracht aan te stellen werd afwijzend beschikt. Voor de hygiënische melkwinning werd een subsidie verleend Aan 25.alhoewel het. S V.D. A. P.'s raadslid Cainphuynder zich daartegen verzette. Wethouder Ver- Avocrd merkte op, „dal. de melk hem naar 't hoofd geslagen Avas." D. Broere wCrd voor A-asl aangesteld als bode van het gemeentehuis. Aan Dr. J. de Jong werd eervol ontslag A'erlcend als gemeentearts, wegens vertrek naar Amsterdam. Legesverordening. Dil betreft de bui- tenlandsche paspoorten cn de bewijzen voor Nederlanderschap. B. en W. stellen voor de heffingen terug te brengen van 2.50 op 1. De lieer Camphuynder 'dient twee A-oor stellen in: a. de bewijzen van Nederlander schap te A'erlagen tot 0.50: b. dc paspoor ten te brengen op 1.—. Allen stemmen Besmettelijke ziektenverordening. Over deze A'erordening is lang en breed gerede-, neerd xrooral OA*er het verAroer per auto, over de toestemming die men eerst moet. hebben van den burgemeester om het ver voermiddel te gebruiken. Met. 10 tegen 1 stemmen wordt de ver ordening aanvaard. Dc heer Camphuynder tegen. Het Bestuur van de vereenïging „Hel. Witte Kruis" vraagt. OAer 1930 een subsi die van 100. De subsidie wordt, verleend zcoals B. en W. voorstellen met, 10 tegen 1 stemmen. Subsidie Zwembad. Algemeen was het bekend, dat de finaftrieele toestand van het zwembad slecht was. De zweminrich ting zou gesloten moeten worden. Toch is het zwembad opengesteld. 40 nieuwe leden zijn geworven, 25.— aan donatie opgehaald, een zwemonderwijzer aange steld. Nu vraagt het bestuur van 't, Zwem- bad een jaarlijkscho subsidie van 400. B. cn W. stellen A*oor om 400 over 1929 te geven. Het voorstel van B. en W. wordt met 10 tegen 1 stemmen aangenomen. Wethou der Nederland tegen. Aan den tweeden opzichter van bet slachthuis den heer P. Spaans wordt, een vaste aanstelling gegeven op een salaris van 1800 plus 100 van 't tijdelijke dienstjaar met 6-jaarlijksche verhoogingen van 100.volgens voorstel van B. en W. Een voorstel A-an B. en W. om de boete ad 900.wegens 36 dagen te laat.' ople vering aan den heer Alberts niet toe te passen wordt aangenomen. Voorstel ran B. en W. tot. 't aangaan vaii een geldleening ad 70.000 zijnde A*oor de. volgepdc doeleinden 36.000 aanbouw R. K. School Kwakcl 30Ó0.veiligsge- bouw 15.000 hypotheek woning burge meester; 16.000 slachtbedrijf. De voorzitter zogt, dat de Kroon be schikt beeft dat liet, plan van het school bestuur moest uitgevoerd worden. De kos ten van de hulpschool bedragen circa 3000. Het voorstel van B. en W. om een geldleening van 70.000 aan te gaan bi.i de Bank van Xoderl. Gemeenten tegen 5 pet. ingaande 28 Aug. jl., die in 30 jaar afgelost zal worden, wordt met algemecne stemmen aangenomen, met aanteekening dat de heer Camphuynder tegen de lee ning van 15.000 is als hypotheek van burgemeestershuis. Na behandeling van eenige minder belangrijke punten Averd de vergadering gesloten. ALKEMADE. Geboren: Willem z. van S. van Beek en A. Noordam Antonius z. van A. van Egmond én J. M. Keunis Adrianus z. A^an A. van der Meer on C. van der Hoorn Hendricus Jacobus z. van A. Th. Straat hof en J.' Rotteveel - Johannes Hendricus Jacobus z. van H. J. J. Bartels en M. C. van der Meer Adriana Josephina d. van L. J. Zoet en J. C. van Klink Pctronella Eyclina d. van J. P. van Es en J. A. van Dijk Theodoms Johannes Maria z. \-an J. W. de Jong en G. M. van Veen, HAARLEMMERMEER. Geboren: Matthëus z. v. G. v. d. Bosch en J. van Balen. Jan z. v. J. Hij- stek en C. C. A-an Voornveld. Aafje Ma ria d. v. W. H. Hoogland en V. Magchielse. Antonia Lourentia Maria d. v. J. C. M. Bölte en J. C. Vertegaal. Cornell's Jo- zias z. v. C. J. Moens en J. Paa-rlberg. Hendrik Janus z. v. D. Middelkoop en T. N. Clement. Marinus z. v. I. D. Smit6 en J. C. Stassen. ohanna Maria So phia d. v. J. P. van Beek en M. S. Haan- dorp. Josephus Hendricus z.' v. H. M. van Buijten en T. A van Rijswijk. Jaco bus Frederik z. v. F. Saner en J. Griek- spoor. Jan z. v. J. Kortleve en A. S. v. Andel. Lucky d. v. M. J. Loo en J. C. Negenborn. Maatje Maria d. v. J. Bok horst en L. Bouterse. Hendrikus z. v. C. A. van Dongen en C. M. Does. Paul Anton z. v. J. A. Veneman en M. Claij. Cornelia d. v. Q. C. Kamp en G. Heems kerk. Adriana Pieternella d. v. J. J. Verbeek en E. Verdoes. Mijndert Teu- nis z. v. H. P. v. Anrooij en A. van Tol. Ondertrouwd: J. Roubos 23 j. en E. Loddema 23 j. S. Wierda 25 j. en H. J. v. d. Bos 23 j. G. Boom 26 j. en S. A-an 't Hof 21 j. G e h u aa' dL. W. Meirmans 28 j. en M. S. v. Staveren 29 j. P. Jongkind 27 j. en A. de Groot 20 j. A. T. Griekspoor 27 j. en C. Stolwijk 23 j. W. v. d. Pol 23 j. en P. Smit 20 j. A. C. Duivenvoorden 25 j. en A. A-an Hal 21 j. Overleden: Francijna Adriana Sneep 69 j., geh. met D. van Damnie.. Maria. Lubbers 50 j. geh. met D. Kooij. Margrita Stevelina Arnoldus 85 j. wed. v. H. Elissen. HILLEG0M. Bouwen. Aan de firma J. van den Bosch, aannemer alhier is opgedragen het bouAA'en van 2 Burgerwocmhuizen aan den Loosterweg I voor rekening van den heer J. Prins alhier. Onze Tuinbouwwintercursus. Nu be gin der volgende maand weder een nieuwe TuinbouwAvintercursus geopend wordt, wille® we gaarne een opwekkend Avoorcl schrijven ter aanmoediging. Er is een tijd geAvecst, dat alle hens aan dek moesten Avorden gebracht, om dc bestaansmogelijk heid van dit voor plaats en streek zoo on ontbeerlijk onderwijs mogelijk te maken. Die tijd is thans voorbij en het doorgaan van dit. onderwijs verzekerd. Toch is "t aant al deelnemers'bij lange na niet. zoo groot, als een oproeping zou doen verwa cht-en. Aan wie de schuld? Aan dc leeraren zeker niet. want deze werken met een ijver, die alleszins lof verdient. Aan de lesuren evenmin, want de lessen worden zoo gesteld, dat ieder, die er voor in aan merking komt, er ruimschoots dc gelegen heid toe vindt: de avonduren heeft vrijwel ieder jongmensch beschikbaar. De kosten kunnen evenmin bezwaar zijn: 2.50 voor een cursus van ongeveer 5 maanden is geen geld en ieder begrijpt, dab alleen door steun van overheidsAvege het benoo- digde geld gevonden kan worden. De ge meente stelt bovendien gratiseen gunstig gelegen lokaal, behoorlijk verlicht en ver- Avarmd, ter beschikking. Waar mag dan toch de oorzaak schui len? Eerlijk gezegd, we Aveten het niet. In een plaats#als de onze, waar de Bloembol lenteelt een leArcnsvoorAvaarde is voor het grootste gedeelte der bevolking, daar moest zulk een cursus feitelijk bestaan in 3 of meer groepen, omdat één lokaal liet aantal deelnemers niet kon bevatten. En het groote nut van dit onderwijs geldt voor de zoons van werkgevers eA-enzeer als voor die der werknemers. Ieder, die in he.t vak is en niet. in de gelegenheid is de Tuinbouwschool te Lisse te bezoeken, moest men er aantreffen voor diens eigen be lang. Of geldt de spreuk: Kennis is macht'' alleen voor het bloembollenvak niet.? We meenen heb tegendeel. Op eenvoudige en aanschouwelijke wijze wordt behandeld zoowel de theorie als de praktijk van het vat. Alle aet.ueele onder werpen Avorden besproken: cultuur, bemes ting, ziekten en derzelver bestrijding ko men aan de beurt. En dit alle® is voor de leerlingen geen droge kost: het onderwijs leeft door den vorm waarin 'het gegoten wordt. Daarom durven- we met klem te advT- seeren: ga er heen. Het is onmogelijk de lange winteravonden, die voor de deur staan, nuttiger te besteden en daarom ho pen Ave, dat niet alleen dc ouders der kin deren. welke daarvoor in aanmerking ko men. het bezoek zullen aanmoedigen, maar evenzeer de organisaties van werkgevers en werknemers. Waar de strijd om het bestaan zwaar is. daar mogen we ons verzekerd hojiden, dat er het eerst, het meest en het langst- werk zal worden verschaft aan die jongelui, die kunnen aantoonen met vrucht van deze mooie gelegenheid tot uitbreiding van 'hun vakkennis te hebben genoten. LISSE. Geboren: Marie d. ATan A. Boot en A. Vonk Marinus z. van M. Valthuizen v. Zanten en D. J. Vreeken Neelt.jc d. A-an W. de Wit en J. v. Leeuwen Janna Willemina d. van H. v. Drunen en M. Mul der George Jacobus z. van G. J. A. v. d. Veld en D. J. M. de Jong Jacobus Petrus z. van J. v. Amsterdam en C. M. Aartman Hendricus Johannes z. van H. v. Elk en J. DuiA-envoorden. Ondertrouwd: J. Verwer en J. A. A. Veldhoven. Getrouwd: P. M. v. d. Lans en M. Glas. SASSENHEIM. Post- en Telegraafdienst. Met ingang van 16 September is de sluitingstijd van heb Post- en Telegraafkantoor op den dag beperkt. De openstelling is thans: 15 Juni tot 16 October: Postdienst 8—19.30, Telegraafdienst 8—21, voorloopig. 16 October tot 15 Juni: Post- en Tele graafdienst S16 en 17.3019.30. De telefoondienst blijft onafgebroken open. WASSENAAR. G eboren: Jacobus Benjamin' z. van C. A. Voorham en H. B. van Venrooy Cornelia d. van G. Buitelaar en A. Bree- dijk Gerritje Ida Christina d. van H. J. Donkers en C. C. Barnhoorn Helena d. van Th. Pa rle vliet en C. Nan nes Catha- rina Cornelia d. van J. F. Westbroek en M. W. van Gijn Maria Johanna d. van A. van der Bijl en F. Siec Maria Johan na d. van P. Oosterveor en A. va-n der Geer Elisabeth Marie Theresia d. van G. de Wit en M. E. Bakker Adriana Jo hanna Magdalena d. van J. Noordover en A. J. van der Kwartel. Ondertrouwd: G. van der Mark en C. J. Nanning A. J. Peeters en C. A. van der Kleij J. Bos en M. Went.ink W. A. van Bijlen en L. P. van Rijsbergen A. J. Krijger en M. P. Bouseholte A. Hollemain en A. van der Sluijs C. A. van Wolferen en Th. Berentsen J. A. Sonne veld en W. M. C. de Vos. R0EL0FARENDSVEEN. Gevaarlijke brug. Maandagmorgen ontdekte de heer Jac. Dobbe, timmerman alhier, toen hij over de brug nabij de wo ning Aan den heer Vergeer reed, dab er iets niet in orde was. Bij nader onderzoek kwam aan het licht, dat een tweetal leg gers waren gekraakt. Met het oog op het gevaar van instorten bij het berijden m'et zware vrachten werd de brug door het ge meentebestuur onmiddellijk voor" alle rij- verkecr afgesloten. Zoo spoedig mogelijk word met herstelling aangevangen, zoodat nog denzelfden dag hiermede gcrce-i werd gekomen. LEIDERDORP. GEMEENTERAAD. Wijziging begrooting 1929. Voet ballen achter het Pannenwerk. Een straatbelasting. Vrijdagavond kwam de raad dezer ge meente in vergadering bijeen. Alle leden Avaren tegenwoordig. De voorz., de heer K. Brug, opende de vergadering met gebed en verzocht den secr. de notulen van de vorige vergadering voor te lezen, Avelke zonder op- of aanmerking Averden goedgekeurd. Voor den keuringsdienst van .waren was door de gemeente te veel gestort; terug ont- A'angen werd ƒ53.58 over 1928. Voor den keuringsdienst van waren OA'er 1930 is ge stort 305.3S. Dc rekening gezondheids commissie 1928 werd goedgekeurd: de ont vangsten bedroegen 2226.46, de uitgaven 1540.62, batig saldo ƒ685.84. Aan de Chr. Oranjevereeniging'is de gevraagde 'subsidie van 50 cent per schoolgaand kind toege kend. Punt 4 „Uitbreiding electriciteits- net in deze gemeente" werd aangenomen. B. en W. werden gemachtigd om 140 M2. grond aan te koopen voor het. plaatsen van een transfomiatorhuisje in het buurtschap Achthoven. Bij punt 5 „Vaststelling staat oninbare posten, dienstjaar 1928" werd 1.17 aan schoolgeld oninbaar verklaard. Een paar posten hondenbelasting e.a. moesten nog worden verhaald. De heer Klaver geeft in overweging, de honden af te nemen als zij niet in het bezit zijn van dè vereisc'hte penning. Punt 6 „Voorlonpige vaststelling ge- meenterekening over 1928". De ontvangsten bedroegen 89.655.62 en de uitgaven 77.691.36 1/2, aldus een batig saldo van 11.964:25 1/2. De kapitaaldienst bedraagt ƒ7911.95. Punt- 7 „'Aanbieding begrooting 1930". Deze zal bij de raadsleden circuleeren. Punt 8 „Vaststelling bestratingsplan", is in de \-orige vergadering reeds besproken. De raad besloot, zoodra een geschikte go- legen heid zich voordoet vanaf de brug van A. de Koning tot aan het Pannenwerk den weg te bestraten met klinkers. De kosten van verbreediing van die brug en te zetten walmuur langs de sloot van Dr. Persant Snoep zijn geraamd op pl.rru 2000. De lieer Yervark vraagt, of de hoek bij van Egmond dan ook verbeterd kan wor den. De voorzitter licht toe, op welke wij ze hierin verbetering kan gebracht wor den. Hierna volgde een drukke discussie over liet al of niet. aanbrengen van trottoir. De heeren Klaver en Groenendijk waren voor standers van een trottoir. De voorzitter cn wethouder de Bruine bestreden deze zienswijze wegens de vele moeilijkheden. De voorz. zeide graag een persoonlijk be zoek te willen brengen met de heeren aan bedoeld weggedeelte, om hen zoodoende tot andere overtuiging te brengen. Punt 9 „Ontwerp verordening lot invoe ren eener straatbelasting". Goedgekeurd, volgens de grondlasten 3 pet. van de brug van Lindenhof tot' den grens Kouderkerk. 11/2 pet. Hoogmadeschc Av.eg van de Valk- bouwmanweg, Zijldijk, Nieuwe weg, Jaag pad, Kerkenlaan'en Munnikenweg. Verder de overige perceelen ''zooals langs Dorp straat, Dr. v. Rijnstraat, v. d. Doesstraat, Aehthovensche weg 4 1/2 pet. De opbrengst is geraamd op ƒ2500. Punt 10 „Eervol ontslag van den heer J. W. van Leeuwen als hoofd der Open bare Lagere school". B. en W. stellen voor het genoemd ontslag te verleenen op ^6 September a.s. Met algemeene stemmen aangenomen. Punt 11 „Plaatsing van een standpijp voor de waterleiding aan den Zijl", over welk punt de heer Klaver in de voorgaande ver gadering heeft gesproken. B. en W. hebben hier een regeling voor getroffen. De heer Klaver kan zich met die regeling niet ver eenigen en vindt het wel wat veel wat de menschen moeten betalen. Spr. merkte op, dat op deze wijze ook gemakkelijk fraude gepleegd kan worden, door een ander in de gelegenheid te stellen om water te be trekken. De voorz. zeide, dat degenen, die zoo handelen, de straf niet zal uitblijven. De raad ging overigens a-ccoord met deze regeling; de heer Klaver wenschte aan- geteekend te zien, rlat. hij tegenstemde. Punt 12 „Wijziging begrooting 1929". Aan genomen. Punt 13 „Vaststelling pensioengrondslag van den Correspondent der Arbeidsbemid deling". Aangenomen. Rondvraag. De heer Veiwark vraagt of men niet kan verhinderen het voetbalspel op Zondag op het land achter het Pannen werk. De voorz. zegt, dat niemand dat kan beletten. De heer Klaver vraagt, of het politietoezicht niet wat strenger kan ge handhaafd, worden. De voorz. zeide dit toe. Hierna sluiting. NOORDEN. Voor Pater Koperdraad. De collecte aan de huizen der parochianen gehouden door de leden van het bestuur der Maria- vereeniging voor ëen auto ten behoeve van Pater Koperdraad, werkzaam in de Missie van Mill-Hill te Perambore in Engelsch Indië heeft opgebracht 360.—. 2-3

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8