Ned. Oost-Indië LUCHTVAART HU WUL A. PARÈNTIEB' S 1 KERKNIEUWS ONDERWIJS MARKTBERICHTEN 'TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 17 SEPTEMBER 1929 GEMENGDE BERICHTEN 1NGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Doodelijk motor-ongeluk. Op den De.venterstraatweg nabij Te-uge kwam de motorrijder H. Lankwarden, leer- «ling van de Landbouwschool te Deventer en wonende te Apeldoorn, in botsing met de autobus, welke van Apeldoorn op Deven ter rijdt. Doordat de motorrijder een groo ve vaart had, kwam hij te vallen en werd jnet zware verwondingen opgenomen. Hij werd naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd, waarin hij later aan de bekomen wonden is overleden. Den chauffeur van de bus treft geen schuld. Overreden en gedood. Gistermiddag werd het 9-jarig zoontje van den heer Nijland, toen op de. Nieuwe 'Markt te Deventer twee auto's elkaar pas seerden, door een dier wagens gegrepen Het knaapje werd ernstig gewond naar het ziekenhuis van den Singel vervoerd, waar het is overleden. Onvoorzichtigheid met den daod bekocht. Op den Roosendaalschen weg te Arn hem, is gisterenavond een 17-jarige wiel rijder, die in snelle vaart nog tusschen een vrachtauto en den trottoirband wilde doorrijden, zoo ernstig gevallen, dat hij in bewusteloozen toestand naar het zie kenhuis moest worden overgebracht. Kort na zijn aankomst in het ziekenhuis is hij aan de gevolgen van de verwondingen overleden. Auto omgeslagen. Zondagnacht omstreeks twee uur is een auto, bestuurd door B., komende van Schagerbrug, op ongeveer 200 M. van den spoorwegovergang te Koegras bij Den Hel der omgelagen. Waarschijnlijk was hij vai der omgeslagen. Waarschijnlijk was hij van den weg afgeraakt. De bestuurder kreeg een wond aan het oor; de overige inzittenden, een reserve-sergeant en vier opvarenden van den in Den Helder lig- genden Argentijnschen torpedojager, zijn in het marine-hospitaal ter observatie opgenomen. De auto is geheel vernield. Door electrischen stroom gedood. Gistermorgen wilde de 45-jarige monteur G. J. H. uit de van Harenstraat in een fa briek aan de Willebrordusstraat te Rotter dam de spanning van een motor meten. Daarbij is hij in aanraking gekomen met den electrischen stroom. Hij werd op slag Twee Nederlanders in het gebergte omgekomen. IHt Innsbrück wordt gemeld, dat de se dert ©en maand vermiste Amsterdamsche bankbeambten van Essen en Hemmes vol gens de bladen dood in de Oetztahler Al pen zijn gevonden. Verdronken. In het Merwedekanaal nabij Gorinchem beeft gistermorgen een droevig ongeval plaats gehad. Te ongeveer half 11 is de 29- jarige schipper A. Verspij, wonende te Gou- driaan door onbekende oorzaak van zijn motorfiets in het kanaal gevallen. Na ver loop van een half uur werd de man opge haald en werd ongeveer een uur kunstma tige ademhaling toegepast. Doch dokter Donker van Ameide kon slechts den dood constateeren. De ongelukkige laat een we duwe en twee kinderen achter. Zondag waren drie jongelui aan het Zuidereind in de rivier de Eem bij Baarn gaan baden. Onverwachts zonk een zeven tienjarige jongeman uit Soesterberg. Po gingen om hem te redden waren vruchte loos. Het lijk werd later opgehaald. Overboord gevallen en verdronken. De 30-jarige schipper A. Yerspuy, uit Goudriaan had gisterenmorgen het onge luk nabij de sluis in het Merwede-Kanaal te Arkel, vermoedelijk tengevolge van een duizeling, over boord gevallen. Na onge veer 25 minuten werd hij opgehaald, doch de levengeesten waren reeds geweken. Hij laat een vrouw en twee jonge kinderen achter. ALASTRIM. Het aantal lijders te Delft tot 60 gestegen. Te Delft is het aantal bekende Alastrim- lijders reeds gestegen tot ruim 60. Geen der gevallen is tot nu toe van emstigen aard. Te Amersfoort. Bij het 13-jarige dochtertje van den heer N. wonende in de Ranonkelstraat te Amers foort is alastrim geconstateerd. Thans is dit. het 4e geval. Zondag heeft, zich te Schiedam het eer ste geval van alas trim voorgedaan bij een 22-jarig jongmensch uit de Yissoherstraat, die zijn werk te Rotterdam heeft. Hij is naar de barak in de Nieuwstraat overge bracht. De woning as ontsmet. De jongeman w-as niet ingeënt. Te Rotterdam. Naar wij vernemen, heeft zich Zaterdag één geval en hebben zich Zondag drie ge vallen van alastrim te Rotterdam voorge daan. Dienstorder Ned. Spoorwegen. De directie der Ned. Spoorwegen heeft per extra dienstorder aan haar personeel bekend gemaakt, dat de alastrim even als cholera, roodvonk e.a. onder de be smettelijke ziekten is op te nemen en dat daarvoor dezelfde maatregelen dienen te worden getroffen als bij deze ziekten is voorgeschreven. Vechtpartij te Den Oever. Twee ernstig gewonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de woonkeet van den heer Tien stra te Don Oever een ernstige vechtpartij plaats gehad. De heer T., die 's avonds thuis kwam, werd in de keet door daar ver blijvende jeugdige grondwerkers bij de Zuiderzeewerken aangegrepen en afgerost. De aangevallene verweerde zich en maakte daarbij gebruik van een mes, waarbij hij in het wilde om zieh heen stak. Hierdoor werden twee jongemannen ernstig ge wond. De politie heeft de orde hersteld. T. werd aangehouden en is heden naar Alkmaar overgebracht. De beide gewonde grondwerkers moes ten, na verbonden te zijn, per auto naar het. ziekenhuis te Den Helder worden over gebracht. waar zij zijn opgenomen. Het schijnt, dat overmatig gebruik van bier oorzaak is van de vechtpartij. Lijken van de opvarenden van de Estella aangespoeld. Te Hontenisse zijn twee en onder Ka- pelle is één lijk aangespoeld van opva renden van het op de Westerschelde ge zonken Belgische stoomschip Estella. In totaal zijn thans 6 lijken van de Estella geborgen. De duikers van v. d. Taks Bergings bedrijf zijn cenige dagen bezig geweest, om te trachten nog iets van de lading te bergen, doch wegens de diepte en den sterken stroom hebben zij de werkzaam heden definitief gés taakt. Het materiaal is weer naar Rotterdam vertrokken. Het schip verzandt hard. Met den bus naar het politie-bureau. Zaterdagavond kregen twee passagiers in een van de gemeentelijke autobussen te Rotterdam ruzie met elkaar. Een van hen sloeg den ander vrij stevig op het hoofd. De chauffeur van den bus zei niets, hiaar reed met zijn wagen een eindje om en stopte vlak voor het politiebureau aan de Groóte Pauwensteeg, waar men den vechtenden onderdak heeft, verschaft. Eindelijk in de val. Sinds een jaar ongeveer misten de loo- pers van een zekeren H., bakker, voorbeen aan den Bergweg, thans te Hillegersberg, geld uit hun tasschen. Men meende dat daar nu eindelijk eens een einde aan ko men moest. Gistermorgen werden een paar geifierkte guldens in een tasch gedaan. Toen de tasch een uurtje later werd nage zien, waren de guldens weer verdwenen. Terstond werd de politie gewaarschuwd en na een nauwkeurig onderzoek werden rlc gemerkte guldens gevonden op den 22-ja- irigen looper, J. N„ uit Rotterdam, die be kende al het geld te hebben ontvreemd. Het veelbelovende jongmensch wordt in verzekerde bewaring gehouden. Een moeilijke lading. Yeertien dagen geleden is bet Engel- sche "Stoomschip „Bc.-m "Wemyss" mei een volle lading Boeton-asphalt van Néder!.- Tndië te Amsterdam aangekomen. Deze lading, welke los in de ruimen zat, was door de warmte een geheele massa ge worden, zoodat men ais het ware het. as phalt uit het schip heeft moeten hakken, waarmede twee weken gemoeid waren. De proef om zulk een lading los in het schip over te brengen is dan ook n^lukt. Het voornaamste vergeten. Zondag zou te Gouda de trein uit Den Haag naar Utrecht vertrekken. Toen de chef het sein gaf tot vertrek, bleef de trein staan en zette de locomotief zicli al leen in beweging. Het bleek dat men ver geten had de locomotief aan den trein vast te koppelen. Den koers kwijt. Zondag zijn drie personen uit Hilversum aan het zeilen geweest.. Zij zijn echter de richting kwijt geraakt en werden door de duisternis overvallen. De Hilversumsohe politie werd met hun afwezigheid door de de thuis-zittenden, die in groote ongerust heid verkeerden, in kennis gesteld en heeft den gebeden nacht met een motorboot en een roeiboot de plassen afgezocht, totdat ze vanmorgen om half acht onder Breuke- len werden gevonden, van waar ze zijn te ruggebracht naar Hilversum. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. Botsing bij vlootmanoeuvres. Drie dooden. Volgens mededeelingen van het militaire bestuur hebben bij de onlangs gehouden manoeuvres der Sovjet-Russische Oostzee- vloot de beide torpedobooten „Wolodarski" en „Woikoff" schade opgeloopen, doordat zij den 7en September in het westelijk deel der Finsche Golf met elkaar in botsing zijn gekomen. Zij moesten te Kroonstad wor den gerepareerd. Bij de botsing werden drie matrozen gedood, twee zwaar en 12 lioht Tragisch ongeval. TJit Lüben, (Beneden-Silezië), wordt ge meld: Zondagmiddag had te Brauchitsch- dorf een botsing plaats tusschen een groo- ten auto uit Berlijn, waarin zes personen gezeten waren en een kleinen a<uto, waar mede een bruidspaar met eenige getuigen naar het stadhuis werd ge-braoht. De bot sing was zoo hevig, dat de kleine auto om viel, waarbij de inzittenden zwaar gewond werden. Het bruidspaar en de getuigen moesten in het ziekenhuis worden opgeno men, waar de bruid Zondagnacht overleed. Van de inzittenden van den Berlijnschen auto werd een dame gewond. TWEE RAMPEN IN EEN MIJN. Reeds veertien dooden. Noodlottige ontploffingen in Lotharingen. Uit Saarbrücken wordt gemeld: De mijn St. Okarles in het dorpje Kleinrosseln in Lotharingen is door twee achtereenvolgen de en met elkaar in verband staande ram pen Zondag en Maandag ernstig geteisterd. Door tot dusverre nog niet opgehelderde oorzaak deed zich Zondag in de mijn een hevige ontploffing voor. De explosie, die in de liftschacht plaats vond, was van zulk een lievigheid, dat de luchtververschings- installaties, de ventilatoren, liften en de daken der bovengrondsche lokaliteiten wer den vernield. Vier arbeiders kwamen om het leven, ter wijl vier anderen zwaar werden gewond. In de mijn bevonden zich op dat oogenblik nog 400 man, die oven wel, dank zij den on middellijk ter hand genomen reddings werkzaamheden in veiligheid konden wor den gebracht. De brand, die na de ontplof fing was uitgebroken, kon spoedig worden geblusoht. Thans heeft echter, vermoedelijk door het zich ontwikkelen van mijngas in dezelf de schacht opnieuw een ontploffing plaats gevonden, welke veel ernstiger gevolgen dan de eerste heeft gehad. Ditmaal wer den namelijk de elcctrisehc centrale en het ketelhuis verwoest. De arbeiders, die cp het oogenblik van de nieuwe ramp in de beide genoemde afdeelingen aanwezig wa ren, werden onder de neerstortende puin- hoopen bedolven. Tot dusverre zijn reeds tien lijken geborgen. Het aantal der licht en der zwaargewonden staat nog niet vast. Ook weet men momenteel nog niet, hoe veel arbeiders zich op het oogenblik van de nieuwe ontploffing in de mijn hebben bevonden, zoodat het zeer wel mogelijk is, dat het aantal der slachtoffers nog aan zienlijk zal stijgen. Gasontploffing nabij New Ycrk. Drie dooden, vijftig gewonden. In de zakenwijk van Nev-Burgh nabij New York zijn gistermiddag enkele hoofd gasleidingen uit elkaar gesprongen, waarbij vijf gebouwen zwaar werden beschadigd. Drie personen kwamen om het leven, ter wijl 50 menschc verwondingen opliepen, waaronder ver iheidéne van emstigen aard. Door de kracht der explosie werden tal van personen de lucht in geslingerd. Groote brand in een Thuringsch dorp. Zondagmiddag tegen vijf uur brak brand uit in het centrum van hét aan de Beier- sche grens gelegen Turingsohe dorp Acs- slitz. De brand breidde zich snel uit en in korten tijd waren dertien huizen in de asch gelegd. Het blusschingswerk werd bemoei lijkt door watergebrek, alsmede door het feit, dat de telegraaf- en telefoonlijnen door het inslaan van den bliksem gestoord wa ren, zoodat de hulp van de brandweer uit omliggende plaatsen per auto moest wor den ingeroepen. Tegen negen uur 's avonds was men den brand meester. Slechts het vee kon gered worden;-inboedels, landbouw werktuigen enz. werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt slechts een gedeelte der schade. BISSCHOP EN TWEE PRIESTERS VERMOORD. Door Chineesche bandieten. Drie Katholieke missionarissen, n.l. mgr. Trudo Jans en twee Franciscaner paters, Bruno en Rupertus, zijn te Lisotang, een dorp in het binnenland van Hupen, ver moord. De bisschop woonde reeds 22 jaar in Chi na. en de beide paters sinds eenige jaren. Men gelooft, dat de moordenaars ban dieten zijn, die, toen zij bij de missionaris sen geen geld vonden, woedend zijn gewor den en hen daarop vermoord hebben. Vrouw doodt haar drie kinderen. Te Brossen bij Meuselwitz heeft de vrouw van een gewezen slager haar drie kinderen de keel afgesneden en vervolgens de hand aan zichzelf geslagen. Aangezien de vrouw eenige jaren geleden zenuwziek is geweest is de daad waarschijnlijk aan verstands verbijstering te wijten. HET NIEUWE R. K. ZIEKENHUIS TE DJ0CJAKARTA. De officieele opening. Aneta seint uit Djocjakarta: Zaterdag morgen is onder de grootste belangstelling en in aanwezigheid van den Sultan, den Gouverneur, den Pakoe Alam en de amb tenaren van het bestuur het nieuwe R. K. ziekenhuis „Onder de Bogen" officieel ge opend. Een speciaal Aneta telegram meldt ons: De eerste steen werd op 15 September 1928 gelegd en het gebouw is onlangs plech tig ingezegend door Monseigneur Van Vel- zen. Dr. Scbmutzer, lid van den Volksraad, hield de openingsrede. Spr. wees er op, dat de plannen voor het bouwen van een zie kenhuis te Djocjakarta reeds dateeren van lang geleden. De eerste plannen werden begin 1920 bij de vereeniging van landhuur ders voorgebracht, waarna aanvang 1921 in meer definitieven vorm, door overne ming van de bestaande kliniek, hetgeen niet is doorgegaan. Eerst in 1926 zijn de ziekenhuisplannen door de vereeniging met energie ter hand genomen, waarbij de om standigheid kwam, dat de zusters van Ca- rolus Barromeus beschikbaar kwamen. Gouverneur Jasper sprak mede namens den Sultan en den Pakoe Alam de beste wen-schcn uit voor het ziekenhuis en uitte daarbij zijne bewondering voor den arbeid van den heer Sdhmutzcr. De heer Schmutzcr dankte Gouverneur Jasper voor diens hulde, welke hij over droeg op de bestuursleden. Daarna werd een rondgang ondernomen waarbij men onder den indruk geraakte van de voortref felijke cn moderne inrichting. Vervolgens verzamelde meu zich in de versierde loods, waar Mevrouw Rietveld, echtgenoot© van een der bestuursleden, mère Hortensia en de eerwaarde zusters toesprak cn mede deelde, dat een harmonium werd aangebo den, waarvoor de gelden door Kathqjiek Djocja waren opgebracht in zoo rijke mat?, dat oen zeer mooi harmonium in Europa kon worden besteld, dat eind Septcmber vandaar zal worden afgezonden. Pastoor Schmeding sprak een slotwoord cn dankte namens de eerwaarde zusters, wier taak verlicht wórdt door de van alle zijden ondervonden sympaLhie. INGEZONDEN MEDEDEELING. ■lllilllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllIIIIUIDj DE P0STVLUCHT NAAR INDIE. Te Jask geland. Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat het postvliegtuig naar Tndië gistermor gen van Bagdad .is vertrokken en, na een tusschenlanding te Bushir, vlot te Jask is geland. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. Jask is gelegen aan de Zuidkust van Perzic aan den Golf van Oman. DE NIEUWE ZEPPELIN$0CHT. Langs de Nederlandsche grens. Volgens berichten uit Friedrichshafen zou liet lucbhschip „Graf Zeppelin" heden ochtend, behoudens in geval van slechte weersomstandigheden, ongeveer om 1 uur. zijn vlucht naar Bremen en Hamburg aan vangen. Het luchtschip zal zeer waarschijnlijk de volgende route nemen: Allereerst wordt naar den bovenloop van de Neckar gestuurd, waarbij over de ste den Rottweil cn Horb gevlogen wordt. Dan noemt het luchtschip koers over het linker Rijngebied over Calw en verder iu Noordelijke richting naar, den Palts. Dc koers gaat dan verder over Edcnko- ben. Neustadt a.d. Hardt, Alzev en Kreuz- nach; dan over het gebied van den Linker- Rijn over Euskirchen naar Aken, van hier over Dueren naar de Nederlandsche grens bij Kalderkirchon, langs de grens1 naar liet Noorden, naar Kleef en van hier naar het Oosten naar Bocholt, Rheeni, Osnabriick naar Bremen. Van Breenin uit wordt koers gezet in Westelijke richting naar Oldenburg en dan naar het Noorden, naar Wilhelmshafen. Over Bremershafen en Cuxhaven vaart het luchtschip verder naar de beneden Elbe naar Hamburg, waar het ongeveer tegelijk met dr. Eckener uit Amerika zal aanko men. Na Lubeck zal de „Graf Zeppelin" onge veer bij het invallen van de duisternis over Mecklenburg kruisen cn gedurende den nacht naar Friedrichshafen terugvliegen, waar het luchtschip Woensdagochtend vroeg, tegen 7 uur n.l., weer zal aankomen. Een volgenden keer over N ederl-and. Lit Winterswijk deelt men ons mede, d-at de „Winterswijksche Courant" met het dog op het bezoek van dc „Graf Zeppelin", waarbij ook over Bocholt wordt gevlogen, dat slechts 18 K.M. van de Hollandsche grens af ligt, een telefonisch onderhoud met den commandant van het luchtschip heeft gehad. Dc „Winterswijksche Courant" verzocht den commandant, ook over Winterswijk te vliegen. Deze antwoordde echter, dat dit kort het luchtschip eon bezoek aan Holland ditmaal niet mogelijk was, daar binnen- zal brengen. Luchtverbinding Zuid-Afrika—Europa. Men schrijft aan het „Vad.": Heeft Ne derland thans de geregelde luchtverbinding met Ned.-Lndië geopend, ook Zuid-Afrika heeft niet stil gezeten om tol een geregel- den dienst te geraken met Europa. Reeds ir. 1924 hebben generaal Hertzog en mi nister Havcnga ,toen zij de Economische conferentie te Londen bijwoonden, daarover besprekingen met de Engelschc regeering gehouden, met het oog op de instelling van een vliegdienst tusschen Londen en Zuid- Afrika. De Engelsche regeering was de zaak good gezind. Daarna is dc Imperial Air ways opgericht, een jjarticuliere maatschap pen, welke door de Britsche regeering gel delijk gesteun wordt. De bedoeling is een dienst in het leven te roepén, welke als een tak van dienst naar Indië kan be schouwd worden. De Unie regeering heeft 89.000 p.st. voor vijf jaren toegezegd als steun. Het schema voor den dienst 'is vast gesteld en er worden alleen nog onderhan delingen gevoerd met de landen, over wier gebied de vliegroute zal loopen. Een weke- lijksche dienst van beide richtingen uit zal worden ingesteld en de overtocht zal 9 dagen duren. De reis zal uit ten minste vier étappes bestaan en, ofschoon de prijs van den overtocht nog niet is vastgesteld, zal hij vermoedelijk even hoog zijn als naar Britach-Indië, dat is 120 p.st. Het eindpunt zal zijn te Kaapstad, dat volgens de laatste berichten een vliegveld op een geschikte plaats zal inrichten. Aan dezen dienst zal de reeds in Zuid-Afrika bestaande vliegdienst worden aangesloten, welke door een Zuidafrikaner, majoor Mil ler, is georganiseerd tusschen Kaapstad, Port Elisabeth, Bloemfontein, Johannes burg, Oost Londen en Durban, welke op 26 Augustus is geopend. Deze Zuid-Af ri- kaansche maatschappij krijgt een steun van 8000 p.st. van.de Unieregeering. De vlieg- maohines zullen met namen van groote mannen worden gedoopt, als Paul Kru- ger, Onze Jan, Piet Retief, Louis Botha, Cecil Rhodes, enz. Men kan thans voor vier stuivers extra en de aanwijzing: „per S.A. Lugposdicns" van uit Londen zijn brief per stoomer verzenden naar Zuid-Afrika, om te Kaapstad met den continentalen vliegdienst te worden verzonden. In Zuid- Afrika zijn voor dit doel luchtposlzegcls in 2 kleuren, groen en oranje, verschenen, welker leekening. een vliegmachine, wei nig artistiek wordt genoemd. is het tijd om te HAKEN en te BREIEN 1 wilt U op tijd gereed zijn met Uw WOLLEN KLEEDING. Wij brengen sen enorme sorteering in waarin U de nieuwste kleuren en aparte soorten vindt. WIJ voeren uitsluitend HOLLAND SCHE en ENGELSCHE, beslist kijmpvrije Wolsoorten. WOL-H AZIJN SreesSr. TeS.653S iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiimiiii HET COLLEGE VAN KATWIJK. Het welbekende Willibrordus-College te Katwijk aan den Rijn, dat, zooals men weet door de Paters Franciscanen is over genomen en ingericht tot opleidingsinsti tuut voor Missionarissen, is heden het nieuwe tijdvak van zijn geschiedenis inge treden. Gisteren zijn de studenten, 63 in getal, aangekomen. Hedenmorgen is het studiejaar begonnen, na. een plechtige H. Mis, opgedragen door den Directeur, pa ter Mr. E. van der Helm O.F.M. Medische cursus voor Missionarissen. In het St. Franciscus-Gasthuis te Rot terdam is gisteren door het Medisch Mis sie Comilé de vierde Medisch Hygiënische Cursus voor Missionarissen geopend. In de Regentenkamer van voornoemde inrichting heeft de voorzitter van het. comité, de wel- eerw. heer F. P. M. van de Vliet, docenten en cursisten hartelijk welkom geheeten. In zijn openingswoord herinnerde hij aan het feit, dat thans voor de vierde maal deze hoogstbclangrijke cursus werd geopend. Spr. deed mededeeling van de particuliere audiëntie bij Kardinaal van Rossum. die bij deze gelegenheid aan de afgevaardig den. zijn gronte bewondering hpeft geuit voor hei werk van het Medisch Missie Comité. Z. Em. hoopte dat vele missiona rissen van de hun geboden cursus zouden gebruik maken. Kapelaan van de Vliet j memoreerde ook het vele werk van den stichter van dezen medisch hygiënischen I cursus, pastoor Schiphorst, en dankte de heeren doctoren voor hun buitengewone goedheid, dat zij zich wederom geheel be langeloos hebben beschikbaar gesteld. Commissie van beroep R. K. Bijz. Onderwijzers. Door de Yereenigiitg van R. K. Bijzon dere Onderwijzers in het Bisdom Haarlem is aangewezen tot lid van de Commissie van Beroep voor de Dekenaten Leiden, Noordwijk en Zoo te rw oude, dc zeereerw. Pater Mr. E. van der Helm O.F.M., Direc- j teur van het Missiecollege Sint Willibrord te Katwijk aan den Rijn. AARLANDERVEEN, 16 Sept. Vrije vei ling. Aangevoerd 4798 eieren. Kippeneieren 6.407.00, eendeneieren 6.00 per 100 stuks. Boter 8592 cent per pond, Kaas 45 cent per pond, aardappelen 1.60 per 35 Kg. KATWIJK a. d. RIJN, 16 Sepl. Groen- tenveilirg. Eigenheimers per kist van 25 Kg. f 0.601.10, Peen pe.r 100 bos 10 11.80, Bloemkool 1 per 100 9.9013.00. Aanvoer: 340 kisten groote -aardappelen, 1100 bns peen en 13200 bloemkool. ALPHEN a. d. RIJN, 16 Sept. Groen- tenveiling. Per 100 Kg.: Spinazie 1.00— 10.20, heerenboonen 15.0018.40. snijboo- nen 15.6025.60, postelein 4.408.70, juttenperen 13.0015.60, spiegelperen 10.20; Per 100 bos: peen 5.808.30, kroten f 2.00—3.20: Per 100 stuks: kropsla I 4.00, bloemkool I 6.30—7.70. bloem kool IT 2.00—3.80, savoyekool 10.00— 14.00, roodekool 10.00—13.00, wittekool 11.00, meloenen 17.00—31.00, rabarber 1.00—1.30. TER AAR, 16 Sept. Veiling „Tuinders- belang". snijboonen kas 2.55—3.10, stek idem 2.50, witte pronkers 25—35 cent, prineesseboonen 2.60, andijvie per" 100 1.10. fijn 7.60, fijnbasterd 3.10, grof 90 cent, knorrcls 25 cent.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5