KERKNIEUWS "IFf ADSNÏEUWS Agenda ▼óór en aleor de grondslagen van die ont voogding zijn bevestigd door verder* uit voering van de wet op de bestuurshervor- ming van 1922. Aan die uitvoering zal met voortvarend heid -worden gewerkt zoo door uitbreiding, over de verdere dcelen van den Archipel, van het gebied, waarop haar beginselen toepassing vinden, als door eene krachtige toepassing van die beginselen binnen dat gebied. De economische toestand van Suriname blijft ernstige aandacht vorderen. Tegen over eene voortgezette uitbreiding van de koffiecultuur en van dc bauxietnijverheid staat een teruggang van de goud- en ba latawinning. Ook voor de suikerriet teel fc zijn de vooruitzichten minder gunstig. Reden tot verheugenis biedt dc voort schrijdende opbloei van Curasao. Op een duurzame versterking van de ter plaatse aanwezige gezagsmiddoleri tot handhaving van rust en orde blijft Mijne aandacht ge vestigd. Met de innige bede. dat God Uw arbeid mildelijk moge zegenen, verklaar ik dc ge wone zitting dér Sta ten-Generaal geopend. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg en van Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses Juliana der Nederlanden en voor afgegaan door de commissie, verlaat de vergaderzaal. De Voorzitter sluit. nadat dc commissie in de zaal is teruggekeerd, de Vereenigde Vergadering. DE KONINGIN REIKT EEN VAANDEL UIT. H.M. de Konigin heeft gistermiddag, in tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Hen drik. op de Maliebaan te 's-Gravenhage, een vaandel uitgereikt. Om half een kwam het Rotterdamsche korps op het Hollandschc Spoorstation aan. De plechtigheid zou, zooals wel haast vanzelf spreekt, aanvankelijk in Rotterdam zelf plaats vinden, maar wegens de epide mie die in de havenstad heerscht, is Den Haag de eer te beurt gevallen van deze plechtigheid te mogen mede ma kon. Via Spui en Poten werd naar de Malie baan gemarcheerd. De minister van Oorlog, de vlootvoogd, de gouverneur van de Residentie, werden met de gebruikelijke teekens en eerbewij zen door den commandant van de mari niers. den kolonel Oele, ontvangen. Luid gejuich uit de verte kondigde de komst van den koninklijken stoel. aan. Van Hnis ten Bosch kwam de Koninklijke Fa milie in een open landauer, groot gala, met klein gevolg, naar de Mialiebaan .gere den. H.M. was vergezeld van den Prins, die de admiraalsuniform dTocg, en Prinses Juliana. Toen do stoet de Maliebaan expreed, zet te de Marinekapel het Wilhelmus in, tege lijk gingen alle geweren van alle mariniers in de houding van Presenteert geweer. H.M. de Koningin inspecteerde het korps, reed vervolgens ter begroeting langs de deputaties en de genoodigden, min zaam groetend. Midden in het veld hipld het rijtuig stil. De Prins steeg uit en plaatste zich naast het rijtuig. De Mariniers marcheeren aan om het. carré te vormen. De tamboers en pijpers openen dc ban. H.M. de Koningin neemt den standaard ter hand en met' heldere stem, duidelijk verstaanbaar zelfs voor hen. die niet zoo dichtbij staan, spreekt H M. de volgende rede uit; „Officieren, onderofficieren en 'Mariniers. Het. is mij een voorrecht U heden het vaandel uit te reiken dat Gij voortaan in uwe gelederen zult medevoeren. Als oudste corps onzer weermacht w-ekt Gij als het ware van zelf de herinnering op aan ons groote verleden, waarin Neer- lands groote admiraal uwe oprichting voorstond en tot stand bracht. Van die stonde af aan bebt Gij steeds tiaar gestaan tot onmiddellijk handelen waar het van U gevraagd werd, gelijk dit een wakker corps vrijwilligers betaamt, onverschillig waar en wanneer, te land, of zijde aan zijde met uwe kameraden op de vloot. Waar de Koninklijke Ncderla-ndsche Marine geroepen wordt dc belangen des Rijks op alle wereldzeeën te dienen, rost ook op U de plicht te allen tijde de eer van onze Ncderlandsche driekleur hoog te houden. Met dankbaarheid gedenk ik uwe on verflauwde en steeds betoonde plichts betrachting en uwe krijgsmansdeugden, waar het Vaderland in den loop der tij den meermalen een beroep heeft moeten doen op uwe offervaardigheid. Enkele wapenfeiten van de vele, waarbij gij U onderscheiden hebt, slaan vermeld op uw vaandel en leggen hiervan getuigenis af. Mocht onverhoopt, ondanks het ernstig streven naar een duurzamen vrede, dat de volkeren bezielt, te eeniger tijd ónder omstandigheden, welke thans niet te voor zien zijn, andermaal een beroep moeten worden gedaan op die offervaardigheid, dan houd ik mij er van overtuigd, dat gij, uw tradities en verleden getrouw, u zult gedragen overeenkomstig de schoon© wa penspreuk, die op uw vaand'el staatJe Maintiendrai. In dit vertrouwen overhandig ik u thans het zinnebeeld van Vaderland en Koningin. Leve het Vaderland Luid klinkt het hoezee over de Malie baan. H.M. reikt het vaandel aan den kolonel over. De ban wordt gesloten. Daarna sprak kolonel Oele een woord van dank. De Rijksmiddelen. Drie en half millioen meer in Augustus. Tn Augustus hebben de rijksmiddelen ruim 10 1/2 millioen opgeleverd, of ruim 31/2 millioen meer dan een jaar geleden. Sedert 1 Januari bedroeg de opbrengst 333.739.000, of nagenoeg 5 millioen-meer. DE STAKING IN HET HOUTBEDRIJF. Geringe meerderheid der arbeiders vóór het liquidatieplan. Het plan van liquidatie der staking, zoo als het Zaterdag tusschen de vertegenwoor digers van werkgevers en werknemers is overeengekomen, is gisteren aan de leden vergaderingen der werknemers voorgelegd. De stemming over dit plan had tot uitslag, dat zich 375 leden voor en 339 tegen aan vaarding verklaarden en 35 blanco stem den. Het liquidatieplan komt in groote lijnen hierop neer, dat binnen vier weken na. hervatting van den arbeid alle arbeiders zender aanzien des persoons successievelijk zullen worden aangenomen, voorzoovor er werk is. Voor hen, die na zes weken nog niet mochten zijn aangenomen, betaalt de patroonsbond gedurende. 20 weken 5 per week toe op de ondersteuning uit dc sta kingskas. Zoodra het geschil tusschen de bootwer- kors en de werkgevers is.opgolost, zijn de houtbewerkers bereid op de overeengeko men voorwaarden dc staking in heb houtbe drijf op te heffen. Bovenstaande beslissing betcokent dus nog geenszins hervatting van don arbeid. Staking in de bouwvakken. Te Bergen op Zoom. Reeds gedurende acht maanden hebben onderhandelingen plaats gehad tusschen den R.-K. en den algemeenen bond van bouwvakarbeiders en den R.-K. en alge meenen bond van bouwvakpatroons. Deze onderhandelingen zijn steeds afgestuit op den eisch van de arbeiders, die het nur- loon voor opperlieden in de ontworpen col lectieve arbeidsovereenkomst op 45 cent hadden bepaald. De patroons wilden niet meer dan 42 cent betalen. Hierbij dient te worden ougemerkt, dat in het colectief con tract waren opgenomen geschoolden en on geschoolde werklieden. De arbeiders hebben vorige week een ul timatum gesteld, waarop de patroons geen antw-oord hebben gegeven. Alleen was een telegrafisch bericht ingekomen van den rijksbemiddelaar mr. P. J. Aalberse. die beide partijen heeft uitgenoodigd Donder dag in Den Haag te komen ten einde be sprekingen te honden met het daaraan verbonden verzoek, gericht aan de arbei dersorganisaties, om den datum van bet ultimatum te verschuiven. De arbeiders hebben daaraan niet vol daan. waardoor gistermorgen de staking in de bouwvakken is begonnen. Deze staking omvat 200 man, georganiseerde arbeiders, waardoor verschillende bouwbedrijven daar ter stede en in de buurt stil liggen. Van werkgeverszijde wordt verwacht, ,dat de arbeidersorganisaties nu wel volledige inwilliging van him eischen zullen vragen, zoodat men kan verwachten, dat de stac king van langen duur zal zijn. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Bedankt als penningmeester der R.-K. Staatspartij. Naar de .,N. H. Crt." verneemt., heeft mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, penning meester van de R.-K. Staatspartij en daar mede lid van het Dagelijksch Bestuur, be- sdoten zich bij de a-s. periodieke verkiezin gen voor een herbenoeming tot. bestuurslid niet meer beschikbaar te stellen. Het ligt tevens in zijn voornemen te ver zoeken, hem niet meer voor een herbenoe ming tot voorzitter van de R. K. Rijkskies- kring-orga-nisatie ..Haarlem'' in aanmerking te. doen komen. De redenen voor dit besluit van Mt. Heerkens Thijssen zijn van zuiver persoon lijken aard. Afvoer van afvalstoffen. Van Den Haag na ar Drente. Ingediend is een wetsontwerp, houdende machtiging tot het mcde-onderl eekenen van de hoofdovereenkomst, welke wordt aangegaan tusschen de Nederk Spoorwe gen de gemeente 's-Gravenhage en dé N.V. ..Vuilafvoermaatschappij" (V. A. M.) Daar bij wordt voorgesteld den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te machtigen om bedoelde overeenkomst van zijn mede-onderteekèning te voorzien. De minister acht, blijkens de Memorie van Toelichting, ten volle verantwoord een voorziening die ten behoeve van Drente een beroep doet op het rijk om de ontgin ning van den bodem kra-clitiger dan el ders te bevorderen. Overeenkomstig het voorstel der Rijkscommissie is het plan ge rijpt om een lichaam in het- leven te roe pen diat voor den afvoer en dé verwerking der afvalstoffen zorg draagt, onder in vloed en controle van den staat. De kosten, aan de vuilverbranding ver bonden, waren van rijkswege aanvankelijk geraamd op ongeveer eenzelfde bedrag als het vervoer van het vuil naar Drente en het verwerken zou medebrengen. Een on derzoek evenwel, dat B en W. van Den Haag lieten instellen door drie hoogst bekwame deskundigen, toonde aan, dat de kosten bij verbranding lager waren. In overleg met zijn ambtgenoot van Fi nanciën heeft de minister gemeend, dat het tekort, hetwelk volgens een door de deskundigen der regeering opgemaakte begrooting 60.000 a 70.000 zal kunnen beloopen. een offer is. dat de Staat be hoort. te bren.gen. Daarnaast eischt de ge meente volkomen terecht een rijks garantie. dat de verplichtingen, die de N.Y. op zich neemt, behoorlijk zulen wor den nagekomen. Immers het is een le vensvoorwaarde voor de gemeente 's-Gra venhage, dat het stadsvuil behoorlijk wordt afgevoerd. Gepoogd wordt, (en met vrij groote ze kerheid wordt een gunstig resultaat ver wacht) de tolrechten op d'e kanalen voor het vervoer van het vuit van de opslag plaats in Drente naar de afnemers aan zienlijk te verlagen. Het ligt in de bedoeling dat de Staat het kapitaal der N.Y. versterkt. Blijkens een der bijlagen bedraagt het kapitaal der N.Y. 10.000, verdeeld in tien volgestorte aandeel en van 1000 eik. Wethouderecrisis te Voorburg. Men schrijft ons: Hoewel de crisis ten opzichte van wet houder v. d. Grondt (R. K.) in dc Woens dagavond gehouden gemeenteraadsverga dering voorloopig is geëindigd, bestaat te Yoorburg nog een andere crisis n.l. ten op zichte van wethouder ds. Langman (C.-H.). Zooals bekend gaat ds. Langman, die niet meer als lid van de Tweede Kamer werd gekozen, de gemeente Voorburg ver laten en zich te Wassenaar vestigen om daar als dominé werkzaam te zijn. Dc ge meenteraad ziet zich dus geplaatst voor een wethouders-vacature pn zooals dit Ook reeds bij de vorige wethoudersverkiezing het geval was, zal het ook ditmaal niet ge makkelijk zijn in deze zaak overeenstem ming te bereiken bij de bezetting van den vacanten zetel. Immers, de gemeenteraad bestaat uit 7 leden van rechts cn 6 leden van links. Het zou dus voor een goeden gang van za ken zeer gewensoht zijn, dat het college van wethouders bestond uit eon lid van rechts en oen lid van links. Doordat, de sterkste fractie destijds den heer G'. v. d. Berg naar voren bracht, die, in verband met zijn anti-katholiek-christclijke aspira ties niet het vertrouwen kon krijgen der rechtsche fractie en links overigens geen geschikten candidaat. had, zag rechts zich genoodzaakt het wethouderscoliege uitslui tend door rechts te doen bezetten. Bij deze wethouders-verkiezing zal zieh hetzelfde geval voordoen, zoodat verwacht kan worden, dat ook ditmaal een felle strijd in den raad gevoerd zal worden. Behalve de Vrijheidsbond, welke uit 3 leden bestaat, heeft men nog 2 sociaal-de mocraten, die geen van beiden het wethou derschap ambieeren cn een vrijzinnig-de mocraat die evenmin'het vertrouwen van rechte geniet. De eenige oplossing is dus ook nu weor, dat de vacante wethouders-plaats wederom bezet wordt door een Ghristelijk-Historisch lid, waarbij zich dan het opmerkelijk feit. voordoet, dat bet nog te benoemen raads lid, n.l. de emeritus predikant Ds. J. D. de Hoog, na.ar alle waarschijnlijkheid tot wethouder gekozen zal worden. BENOEMINGEN. In het Bisdom Haarlem. Z. D. H. heeft benoemd tot kapelaan te Haarlem (H. Jozef) den WelEerw. heer E. Mathot en te Monster den WelEerw. heer A. Schulte, neom. XARDINAAL VAN R0SSUM IN LIMBURG. Te Roermond en Wittem. bondag heeft Z.Erp. Kardinaal van Ros- sum een bezoek gebracht aan den Bisschop van Roermond. Zondagnamiddag had de feestelijke ontvangst plaats in het Re demptoristen-klooster te Willem. Een groote menschenmenigte heeft den Kardinaal opgewacht en juichte hem toe. Voor de kloosterkerk stond de geheele communiteit opgesteld'. Het eerst werd dc Kardinaal begroet door den provinciaal der Redemptoristen, pater Wouters, waar na de Kardinaal werd ontvangen. Terwijl de kardinaal zegenend naar het presbyte rium schreed, zong het fraterskoor een gregoriaansch Eoce sacerdos. In de stamp volle kerk had een kort lof plaats, waar onder de Kardinaal den geloovigen den pauselijken zegen schonk. Na- beëindiging van de kerkelijke plechtigheden begaf Z. Em. zich in processie over de straat, de menschen zegenend, naar het klooster. Gisteren hield de Kardinaal een rustdag. Hedenochtend heeft Z.Em. aan rijf fra ters-studenten de H. Priesterwijding toe gediend. Het zijn de Eerw. Fraters 0. Moo- nen, A. Verschure, J. Gillis, M. Mulders en A. Piron, een oud-officier. Vanmiddag om twaalf uur vereenigden zich de kloostercommuniteit aan een feest maal. waarbij de studenten in proza en poëzie een hulde aan den Kardinaal brach ten. Bij de Kruisheeren te St.-Agatba. Omtrent het bezoek, dat Kardinaal van Rossum bracht aan het Kruisheerenkloos ter te St. Agatha bij Cuyk, kan nog wor den medegedeeld dat Z.Em. aan de oude kloosterpoort van het Generalaatshuis der Eerw. Kruisheeren werd afgehaald door een feeststoet. Een bruidje bood den Kar dinaal een prachtige bouquet aan. In plechtige processie werd Z.Em. naar d'e kapel geleid, welke stemmig met groen en bloemen gesierd was. Z.Em. schreed ter kerke onder het. fraaie proces sie-baldaki jn In den stoet merkten we o.m. op mgr. W. van Dinter, Magister-Generaal der Orde van het H. Kruis, in vol ornaat met mijter, de defïnitoren der Orde, den algemeenen missie-procurator te Rome, Dr. Rutten, en Prioren van verschillende Huizen dc-r OTde. In de kapel had de liturgische ontvangst van Z.Em. plaats. In don refter van het klooster werd hier na een feestelijke bijeenkomst gehouden, waarbij mgr. van Dinter een hertelijke toe spraak hield, welke door den Kardinaal werd beantwoord. De Kardinaal uitte zijn vreugde in het Generalaatehuis der Orde te zijn, de Orde van het H. Kruis, zoo dierbaar aan zijn hart. Z.Em. had er steeds naaT verlangd, eons in St. Agatha te mogen komen en was nu verheugd, dat dit oogenblik nu was aangebroken. Z.Em. wees er op, dat toen hij tot Protector der Oïde werd aange steld, hij aangesteld werd over een Orde, waarin nog zooveel schoons zou geschie den. Hij was verheugd mot Gods hulp daar toe ook iets te hebben mogen bijdragen. Blijde zag Z.Em. hier deze talrijke com muniteit. een belofte inhoudend van veel nieuwe krachten voor de missies, waar nog zooveel kon tot stand worden gebracht. Een speciaal woord richtte de Protector tot do Fraters, die Hij opwekte om be zield te zijn van idealen en vol studielust en ijver. Z.Em. eindigde met dc belofte te -h willen blijven, zoolang God Hem het leven schenkt, de Protector en Vader van de Orde van het H. Kruis. Vervolgens werd de communiteit aan Z. Em. voorgesteld. Om negen nur Zondagmorgen, had het afscheid plaats, waarbij Mgr. van Dinter den Kardinaal Protector nogmaals dankte en waarbij Z.Em. verklaarde dal het be zoek aan St. Agatha een onvergelelijken in druk op hem had gemaakt. Vergezeld van zijn secretaris Pater dr. Drchmans vertok Z.Em. daarna in de richting van Roermond, onder dc toejuichingen der communiteit. Burgerlijke Stand LEIDEN. Ondertrouwd: J. A. Ni col ai j'm. 26 j. en W. dc Roode jd. 21 j. "P. W. ,T. God- el ijn jm. 23 j. en M. A. Peeters jd. 23 j. A. W. J. Schild jm. 27 j'. en M. Lasschuit jcl. 25 j. L. F. M. Groffie jut 25 j. en 0. P. v. d. Linden jd. 26 j. A. J. v. Heeringen jm. 26 j. en A. Japort jd. 22 j. A. Ladan jm. 22 j. en M. C. Piket jd. 21 j. J. J. Vliegenthart jm. 20 j. en L. Popp jcl. 26 j. C. Pison jrp. 24 j. cn C. v. d. Beek jd. 23 j. J. F. Karreman jm. 26 j. en E. M. dc Haas jcl. 25 j. G. T. Plasnieijer jm. 23 j. en B. T. v. Hugten jd. 25 j. W. Lomcijer jm. 26 j. en A. Dam jd. 26 j. P. v. Hou ten jm. 24 j. en J. Stikkelorum jd. 23 j. G. J. Gijzenij jm. 24 j. en J. Hensen jd. 23 j. S. A. Meerburg jm. 32 j. en S. M. Brouwer jd. 29 j. Gehuwd: B. K. M. Versnel wed. en M. A. Aalders jd. J. Toorens jm. en C. S. de Wekker jd. A. v. Frank jm. en M. H. Benjamins jd. K. v. d. Pols jm. en .T. R, Broeze jd. W. v. d. Staay jm. en C. S. M. Ouwerkerk jd. H. F. Klein jm. en C. A. v. d. Maat jd. A. de Koning jm. en J. de Graaf jd. A. de Lange jm. en G. v. d. Hoek jd. M. N. de Meij jm. en A. G. Schellingerhont. jd. J. la Rooij jm. en M. v. Welzen jd. W. v. Slinger land jm. en A. de Graaf jd. H. de Vogel jm. en E. Bol jd. DE R.-K. SPORTWEEK. De volksspelen. De inschrijving voor de deelname aan de volksspelen wordt Donderdag 19 Sept. ge sloten. Men kan zich hiervoor nog aanmelden bij den "Weleerw. Heer Gudde, St.-Joseph- kerk en bij den heer P. Me-ershoek, Vliet Itoek Molensteeg. De spelen, welke gehouden zullen wor den op Zondag 22 September op het Lei- den-terrein aan de Morschweg vangen aan om 1 uur n.m. en zullen om 5 uur geëiiv digd zijn. De deelname is opengesteld voor R. K. jongens en meisjes van 10 tot 17 jaar. Het inleggeld bedraagt 20 cent per deelnemer resp. deelneemster. Aan de wedstrijden zijn fraaie prijzen verbonden, terwijl aan ieder een tractatie zal worden uitgereikt. Het Uitvoerend Comité dei- Sportweek. BIJZONDERE LEERSTOEL WIS- EN NATUURKUNDE. Naar wij vernemen is binnen enkele da gen de benoeming te verwachten van een bijzonder hoogleeraar vanwege het Leidsch Üniversiteitsfonds bij de faculteit van wis- en natuurkunde a-an de Universiteit alhier. LEIDSCH ÜNIVERSITEITSFONDS. Aan het in het heden verschenen Jaar boek der Leidsche Universiteit voorko mend jaarverslag van het Leidsche Uni versiteitsfonds is het volgende ontleend: De commissie van uitvoering heeft haar werkzaamheid onder iets gunstiger om standigheden dan te voren kunnen voort zetten; meer dan voorzien in de meest dringende behoeften der verschillende fa culteiten en universitaire vereenigingen heeft zij ook dit jaar niet gekund. Evenals 't vorige jaar weid dc theolo gische faculteit in staat gesteld tot het doen houden van wijsgeerig-theologische voordrachten, de juridlscne faculteit tot 't doen geven, door professor Sneller, van een viertal lezingen over de oecono- mdsche betrekkingen tusschen Nederland en Indië. Het onderwijs van dr. I. M. van der Vlerk, den plaatsvervanger van dr. Gerth als privaat-docenit in de geologie, werd opnieuw gesteund; aan professor Escher werd de publicatie zijner physisch-geolo- gisohe experimenten mogelijk gemaakt; de redactie der „Fauna van Nederland" ont ving bij hare uitgave steun. Het instituut voor tropische geneeskun de ontving, evenals vorige jaren, een sub sidie; professor Gorter werd in staat ge steld bij zijne onderzoekingen contact te houden met 't physisch-chemisch labora torium te Upsala. Aan het Instituut-Kern werd steun verleend voor de inrichting van „de oude vierschaar" (gebouw Gravest-ein) tot een collegezaal en voor de aanvulling der boekerij; verdér werden gesteund een cursus in levend Arabisch en een cursus, gegeven door dr. Z. Kamerling, in de tropische Flora en Fauna. In de faculteit der letteren en wijs begeerte werd dr. J. M. Buffin namens het Leidsch Universiteits-fonds tot hoog leeraar in de nieuwere Fransche letter kunde benoemd; voorts werd het privaat docentschap van dr. N. B. ten Haeff in de hulpwetenschappen dor geschiedenis vergemakkelijkt en werd 't aan professor Verwey mogelijk gemaaxl- de jeugdige stu denten tot 't verkrijgen van een overzicht der Nederlandsche letterkunde door een assistentie te doen bijstaan. Aan professor Koolemans Beynen, hoog leeraar in de tropische geneeskunde, is op zijn verzoek onder dankbetuiging ont slag verleend; ook de leerstoel van pro fessor Polak, hoogleeraar in de wijsbe geerte des rechts, is door zijn benoeming te Groningen onbezet. Er zijn gedurende LEIDEN. Dinsdag, 3de Zomerconcert Pieterskerk, S.15 uur. Dinsdag, Ver. v. Oud-lcerlingen van M S. G.. Harmonie, 8.30 uur. Woensdag. R. K. Kiesver. Hól-el „Den Burcht", 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 22 September waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. dit jaar vijf door 't L. U. F. benoc: la bijzondere hoógleeraren werkzaam ge weest, terwijl door 't Fonds het onderwijs bi 't Hebrecuwsch, 't- Fransch en de NeJ derlandsche letterkunde door een subsidie 'bij de aanstelling van assistenten ge- tcund wordt. Hierbij betreuren wij 't ver lies van mejuffrouw W. Rijke, assistente bij liet, onderwijs in de Fransche taal, die in November overleed; in haar plaat3 werd benoemd de heer L. Delibes. De Universiteitsdag werd dit jaar te Zutphcn gehouden: voorbereid door eea op initiatief van jhr. mr. B. de Jonge gevormd comité en opgeluisterd door voor drachten der professoren Meyers en Escher, slaagde de dag uitstekend; eert woord van dank aan de heeren, die daar toe hebben medegewerkt, is hier op zijn plaats. Sedert 1 Juli 1928 traden tot het fonds toe 1 donateur en 2 begunstigers, krach tens een bijdrage in ééns, benevens 321 ondersteuners krachtens een jaarlijksche bijdrage; 3 ondersteuners verhoogden hun jaarlijksclie bijdrage. Door overlijden en bedanken verloor het fonds 2 'begunstigers krachtens een bijdrage in ééns, benevens 73 ondersteu ners krachtens een jaarlijksche bijdrage. Het aantal ondersteuners bedroeg op 7 Juli door een gift in eens 119, door een jaarlijksche bijdrage 2002. In het geheel dus 2002 en 149 is 2151, waarbij echter "42 personen dubbel geteld zijn; dus totaal 2109. In 192S bedroeg dit aantal 1860. Dr. D. Wierema. Naar wij vernemen werd aan dr. D. Wiersma, geneesheer aan het Rijksasyl voor Psychopaten alhier, tijdens zijn ver blijf in Amerika voor het, Internationaal Congres voor Psychologie te New Haven (Conn.) een buitengewoon professoraat in de psychiatrie aa.n de Yale University aan geboden. Dr. Wiersma- heeft dit aanbod voorloo pig nog in beraad gehouden. Bloemenklag R. K. Huisvestings-Comité. De Zondag 15 September gehouden bloe mendag van het R. K. Huisvestings-Comité heeft, met inbegrip van twee ingekomen giften een va-n 20.00 bij de penn. en een van 5.00 bij den secr. opgebracht de somma- van 600.96. Het bestuur dankt, allen, die hiertoe bijgedragen hebben, en nie-b minder de be- rcidvaardige jongedames voor hare krach-" tige medewerking om dit resultaat te be reiken. Luchtpost naar Indië. Het eerstvolgende vliegtuig van den ge- regelden luchtpostdienst op Nederlandsch- Indië vertrekt 19 dezer van Schiphol. De bus aan het Hoofdpostkantoor te de zer stede wordt in aansluiting daarop dien dag voor het laatst gelicht te 2.40 uur 's nachts. Boven het gewone port is aan luchtrecht verschuldigd 10 cent per brief kaart of postwissel en 75 cent per 20 gram voor de overige stukken. Dit luchtrecht be hoort door middel van ^en of meer lucht postzegels op de stukken verantwoord i a zijn. Bovendien is het noodzakelijk de stuk ken van eene duidelijke aanduiding „per luchtpost" boven het adres te voorzien; ook zijn hiervoor ten postloantore etiket ten verkrijgbaar. De overtocht naar Medan, Palembang, Batavia cn Bandoeng zal vermoedelijk resp. 9, 10, 11 en 11 dagen vorderen. Voor zooveel noodig wordt er de aandacht op gevestigd, dat met deze luchtdiensten uitsluitend naar Ned er landsc h-Lidië vèrzonden wordt. D'e eerstvolgende vergadering van den Raad zal plaats hebben op Maandag 30 September a.s. De rechercheur van politie le kl. N. C. Ui'ttendaal alhier is met ingang van 1 Oc tober a.s. bevorderd tot 'brigadier bij het politiecorps alhier. Bij de uitgeversfirma S. C. van Does- burgh alhier is verschenen het jaarboek der Rijksuniversiteit alhier. De dienstplichtigen der lichting 1023, niet afkomstig van de voormalige 4e en 6e schoolcompagnie van het, regiment vesting artillerie on behoorende tot het 6e reg. veldart., komen als volgt te Leiden voor herhalingsoefeningen onder de wapenen? de onderofficieren 31 Oct., de -korporaals en soldaten 7 Nor. Zij vertrekken 23 Xov.l met groot verlof. Wij herinneren nog eens aan het Con cert dat morgenavond te 8 uur aan de ge meente wordt aangeboden door hdt T.ohlsch Harmonie-Gezelschap „de Post" in den tuin van de voormalige Sociëteit Musis Sacrum". Gisteravond omstreeks 8 uur. toen de 19-jarige schipper C. L. uit Ouderkerk aan den IJsseJ, met zijn schip liggend in het Utrechtsche Veer alhier, den motor van zijn boot aansloeg, sloeg er plotseline een vlam naar buiten. Een in de nabijheid staand benzineblik vloog in brand, doch L. had de tegenwoordigheid van geest het brandende voorwerp te water te gooien. De motorspuit, die uitgerukt was behoefde geen dienst te doen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2