R. K. SPORTWEEK VOOR HUIS EN HOF fpteïtfce een voorwaardelijke veroordee- fling. Uitspraak over 14 dagen. ^Vervolgens stond, de bureaulist bij het [Nijmeegsche veer .terecht W. K. De advocaat-generaal, mr. Visser eischte i'bevestiging van het in eersten aanleg ge- wezen vonnis: zes maanden gevangenis- straf. Jhr. mr. van der Goes van Naters, uit ^Nijmegen, drong op een voorwaardelijke 1 veroordeeling aan. Uitspraak over 14 dagen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. H. G. K„ No or dw ijk, overtreding der alg. •pol.verord. van Xoordwijk, ƒ3 of 2 d.; A. !P.j Rijnsburg, takken van een boom trek- ■ken, 3rof 2 d.; A. H. O., overtreding der' jvlecsehkeuringswet, 2 X 2 of 2 X 1 d.; iB.V., Katwijk, overtreding van het melk- |ibesluit, J 5 of 3d.; C. K., Rijn&burg, over treding der arbeidswet, 2 3 of 2 X 2 d.; A. J. V., idem 3 X 0.50 of 3 X 1 d.; "O. v. R„ een stier zonder neusring op de veemarkt brengen, 3 of 2 d.; J. *B., Wil- nis, idem 3 of 2 ik; G. J. S., den Haag, iizich zonder geldig plaatsbewijs in een trein 'bevinden, 5 of 3 d.; D. v. A., overtreding [der verord. Leiden op de winkelsluiting, \f 3 of 2 d.; A. H. 8., den Haag, overtre- jding der verord. Leiden ter voorkoming [van brand, 6 of 3 d.; S. v. d. M., Kat- ffwijk, overtreding van het melkbesluit, 3 of 2 d.; F. T., den Haag, zioh met bran dende tabak bevinden in een niet rook coupé van een trein, 3 of 2 d.; G. C. v. jö., Noordwijkerhout, overtreding der ar- jlbeidswet, 5 of 3 d.; J. M'., overtreding der verord. van Leiden op de winkelsl-uiting, 3 of 2 d.; P. C. G., Haarlem, te Leiden ronder vergunning mot een auto een stand plaats innemen, 3 of 2 d.; 0. K., idem, if 3 of 2 cl.; A. W. H., Heemstede, idem 2 X [gepleegd, 2 X 3 of 2 X 2 d.; G. de W., [Bodegraven, overtreding der verord. Lei den op de wateren, 5 of 3 d.; K. A. J. S. den Haag, overtreding der wet openbare vervoermiddelen, geen straf; L. J. A. K., 'ddcin, le Warmond ongekeurd vleesc-h .voorradig hebben, 5 of 3 d.; Th. H. S., ,overtreding der trekhondenwet, 2 X 3 jOl' 2X2 cl.; D. A. S., overtreding der ar beidswet, 2 X 3 of 2 X 2 d.: A. D„ idem, •ƒ3 of 2 d.; C. v. D., Noord-wijk, idem, 3 of 2 d. L. J. v. d. H., idem, idem, 3 of 2 d.; L. S„ idem, idem, 5 of 3 d.; P. J. v. S., idem, idem, 3 of 2 d.; J. S., Leiderdorp, na S uur 5s avonds met melk venten, 3 of 2 d.; J. F. H., Rijswijk, overtreding der Itvis'scherij.wel:, 2 X 2 of 2 X 1 -d. m. verb. ;iverkl. hengels; D. v. d. M., idem 3 of 2 id.; C. J. W. V., zwervende, openbare dron kenschap, ƒ5 of 3 d.; H. B„ den Haag, [adem, 5 of 3 cl.; P. v. d. B., fietsen zon-' :der licht, 3 of 2 d.; M. W., idem 3 of 2 d.; J. v. d. M., idem, 3 of 2 d.; A. Z., Zoeterwoude, idem, 3 of 2 d.; H. D. v. W., -fietsen zonder rean, 3 of 2 d.; J. v. L., overtreding der verord. Leiden op de 'straatpolitie, ƒ1 of 1 d.; D. v. d. K., te [Leiden, met meer dan 2 personen naast elkander fietsen, 2 of d.j R. G., idem, -ƒ2.of 1 d.; .T. L, fietsen zondor licht, ƒ3 I of 2d.; H. B., den Haag* openbare dron kenschap, 5 of 3 d.; L. P., met een auto j rijden zonder spiegel, 5 of 3 d;,; J. L., Hui- zen, met een auto rijden over een gesloten weg, 3 of 2 d.; J. A. F. J. B., Druten, ,geen nummerbewijs vertoonen, 4 of 2 d.; i IJ. v. d. R., Katwijk, een trekdier onbe heerd laten staan, ƒ3 of 2 d.; A. B., over- I treding der trekhondenwet, 2 X 3 of 2 X 2 d.; W. I. P., geen gevolg geven aan het i bevel van een verkeersagent, 3 of 2 d.; I'M. v. d. ZRjjnzaterwoude, met een auto j rijden zonder behoorlijk zichtbaar aange- I bracht nummer met letter, 5 of 3 d.; K. )\L. B„ Helder, geen geldig rijbewijs vertoo rnen, 5 of 3 d.; H. v. H., overtreding van jhet melkbesluit, 4 of 2 d.; G. H., Leider- ;dorp, fietsen zonder licht, 3 of 2 d.; K. B., [fietsen op het klinkerpad, 2 of 1 d.; P. j j\L. Sassenhrim, te Leiden fietsen van de 'helling der Vischbrug, 2 of 1 d.; J. R. D., 'den Haag, te Leiden met een motor rijden idoor de Mooi Japiksteeg, 3 of 2 d.; J. v. ld. M., overtreding dor verord. Leiden op jde straatpolitie, ƒ1 of I'd.; A. Y., Zoeter- 1 woude, idem, 1 of 1 d.; S. F., te Leiden jeen 2den persoon op een rijwiel vervoeren, i'/"2 of 1 d.: J. R., overtreding der verord. Leiden op het rijden, 2 of 1 d.; A. v. D„ Katwijk, fietsen zonder licht, ƒ3 of 2 d.; •M. M., Sa-sscnhoim, idem, 3 of 2 d.; A. j B., Zevenhoven, met een auto rijden over een gesloten weg, 5 of 3 d.; F. J. M. E. |K., geen rijbewijs vertoonen, ƒ5 of 3 d.; IE. J., Amsterdam, met een motor rijden zonder verlicht nummer met letter, 3 of 2 d.; W. H., idem, idem met een auto, 4 1 of 2 d.; J. D. P., loopen op met. bloemkool beplanten grond, 2 of 1 d.; W. H., Kat- I wijk, loopen op. verboden grond, 3 of 2 d.; H. A. A., Oegstgeest een hond zonder toe- zicht op den openbaren weg laten loopen, j 3 of 2 d.; C. L. Voorschoten, varen zon- der vergunning, 10 of 5 d.; P. H. E., den j Haag, met een auto rijden zonder licht, 5 of 3 d.; G. D. B., Velzen, met een auto rijden zonder verlicht nummer met letter en zoh- der rood achterlicht, 2 X 4- of 2 X 2 d.; H. M. J. B., den Haag, idem, 2 X 4 of ji2 X 2d.; G. J. D., idem, idem, 2 X ƒ4 of 2 X 2 d.; E. S„ Amsterdam, te Noord- wijk een auto onbeheerd laten staan met rwerkenden motor, 4 of 2 d.; A. K., Sae- senheim, fietsen zonder licht, 3 .of 2d.; •pM. A. v. Z., Alphen, als bestuurder van 1 oen rijwiel zich vasthouden, aan een in be- weging zijnde auto, 2 of 1 d.; G. G. H. I v. V., den Haag, geen rijbewijs vertoonen, 3 of 2 d.; J. D., Langeaar, met een auto rijden zonder rood achterlicht, 4 of 2 d.; C. A. A., Rotterdam, met een auto rijden zonder verlicht nummer met letter en zon der rood achterlicht, 2 X 4 of 2 X 2 d.; M. W., Katwijk, als bestuurder van een rij- wiel zich vasthouden aan een in beweging zijde auto, 2 of 1 d.; J. v. D., overtreding der verord. Katwijk op de winkelsluiting, 3 of 2 d.; H. v. I., Rijnsburg. overtreding I dier pol. verord. van Rijnsburg, 4 of 2 cl.; H. J. G., fietsen zonder licht, 3 of 2 d.G, B.. Lisse, idem, 3 of 2 d. J. v. D., Kat wijk, zich zonder noodzaak ophouden voor de deur van een perceel, 2 of 1 d.; N. D. A'.zm, Noordwijberhout, loopen op venbo- Het Jaarfeest van de R. K. S. V. „Leiden". Wegens ziekte vaai den heer A. Meers hoek opende de vice-voorzitter deze fees telijke bijeenkomst, en bracht dank aan den Geest, adviseur voor zijn werken in het afgeloopen jaar voor de vereeniging „Leiden" gedaan. Hierna werd door de aanwezigen het Clublied gezongen. Vervolgens traden voor het voetlicht Klaare en Flora, chanteur du piano - en Humoristisch Conferencier. „Leiden" had voor dezen avond geen betere keus hun nen doen. Er werd o.a. door hen voorge dragen „Kapitaal" en een lofliefd op de maand Mei. In het laatste nummer toon de „Flora" ook een uitstekend begeleider te zijn. Na de pauze had de huldiging plaats van hot 2e juniorenelftal als kam pioen van ar afd. 19281929. Wegens ziekte van den heer A. Meers hoek was aan Rector Groot de aangename taak opgedragen de jongens bij het beha len van het kampioenschap toe te spreken. Zij hebben nl. hun hoogste ideaal bereikt, het kampioenschap van hun afd., en daar om verdienen zij de hulde van de gaaische vereeniging. Spr. wil hier een les aan toevoegen. Gaat zoo door en zorgt er voor volgend jaar wederom het kampioenschap te be halen. Een kampioenschap is erg iiiooi, doch er zijn hoogere dingen, waaraan de jongens ook moeten denken. Als aanden ken gaf spreker namens het bestuur een gedachtenis-medaille. Spreker eindigt, tenslotte met de aanwezigen te danken voor de medewerking, dooh die medewer king kan grooter zijn, als iedereen zijn best blijft doen, om degenen, die in een neutrale vereeniging spelen te bewerken, bij ons te komen. Men heeft het Zondag jl. kunnen zien, dat de Roomsche Vereenï- gingen niet behoeven onder te doen voor andere vereenigingen. Hierna, kwamen Klaare en Flora nog maals voor het voetlicht, en gaven nog enkele nummers ten beste. Het officieele programma was hiermede afgeloopen, waar na nog een „gezellig samenzijn" volgde. Vermelden wij nog, dat de muziek tij dens de pauzen keurig werd verzorgd door een strijkje onder leiding van den heer J. Gordijn. Naar het einde. Een grootsch' slot van de sportweek moet liet morgen, Zondag, worden. En dat kan, doch dan allen er bij zijn. Wij beginnen met 's morgens 9 uur een H. Mis in de Lodewijkskerk voor de leden der R. K. Gymnast. Vereen. „Jeanne cPArc" en noodigen hiertoe vanzelfspre kend alle led e-n der andere R. K. Sport- vereenigingen uit. Om één uur ontmoeten wij elkaar dan weer op het A. S. C.-terrein aan de Kem- penaerstraat. Dan, zal onze R. K. Atliletiek-Vereeni ging „Rood Wit", welke vorige week zoo'n groot succes boekte met haar singelloop, nationale Athletiek-wedstrijden houden. Al onze Leidsche vereenigingen hebben den grond, 5 of 3 d.; D. K., idem, over treding der trekhondenwet, 3 of 2 d.; A. L. de B„ Zoeterwoude, fietsen zonder licht, 3 of 2 d.; M. S., Leiderdorp, fiet sen in verboden richting, 2 of ld.; H. F., Voorburg, fietsen zonder licht, 3 of 2 d. SPORT VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. R. K. „D.O.S.". Eindelijk zal Zondag a.s. op het ..D.O.S."- terrein, de D.O.S.-supportersbeker worden verspee-ld en wel tegen het sterke O.V.V. uit Oegstgeest. We zullen hopen, dat het weer mede werkt. Dan kunnen we een kijkje op „D.O. S."-terrein ten zeerste aanbevelen, daar het niet aan spanning zal ontbreken. Aan vang 3 uur. ATHLETIEK. Aclspirantwedstrijden Bmnhilde. De onderlinge Adspirant-Athletiek-wed- strijden van „Brun'hilde" welke bestonden uit een driekamp 40 of 60 M. hardloopen, balwerpen en verspringen en gister gehou den werden op het Sportterrein aan den Hoogc Rijndijk, hadden een vlot verloop. Met een 60-tal Adspiranten werd om 6 uur aangevangen en om half acht deelde mevr. Dieben de prijzen uit, welke ten deel vielen aan de volgende meisjes: Groep I (kleinste): le prijs Bep Eswd- der 26, 2e pr. Go Linschoten 25.3, 3e pr. Annie Rieper 24.7. Groep 2: le prijs Nelli Kupri 23.2, 2e pr. Bep de Wit 22.8, 3e pr. Stefanie Verbeek 18.9. Groep 3: le prijs Clarie van Amerongen 28, 2e pr. Jannie v. d. Berg 23.7, 3e pr. Truus van Venetie 22.9. Groep 4: le prijs Loes Nelck 30.6, 2e pr. Betsie Mulder 29.6, 3e pr! Petra Dieben 'Uit die wedstrijden is gebleken, dat „Brunhilde" heel goed materiaal onder haar Adspiranten heeft, hetgeen zeker het volgende seizoen tot uiting komen zal. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Touristvereen. „Swift". Zondag a.s. zal de tweede rit van het lange afstand kampioenschap^ verreden worden. Samenkomst 8.45 uur a*an de Am bachtsschool. Voor de leden, die buiten de stad wonen 9 uur aan het Haagsche Schouw. Leden, die den wedstrijd niet mede rijden, worden verzocht zich op tc geven bij den secr. voor de controle van „Le Champion welker renners omstreeks 10 uur door Lei den heen gaan. haar vertegenwoordigers hiervoor doen in schrijven en belooft dit een prachtigen kamp te worden. Athletiek-liefhebbers behoeven wij niet aan te sporen te komen, dat doen zij van zelf. Doch aan^die velen, die nog nimmer hiervan iets gezien hebben, kunnen wij aanraden eens kennis te komen maken met deze zeer mooie tak van sport. Wij weten zeker dat iedereen zal genie ten van dezen strijd van man tegen mail, waarin iedere deelnemer geeft wat in hem. is. U zult ze dan aan het werk zien, die gezonde krachtige jonge kerels, mets toe gevende en volhoudend tot het eind. En we weten zeker dat a-ls U eens zoa'n wedstrijd hebt meegemaakt u voor goed gewonnen zijt. En dat is mede ons doel. Onze R. K. stadgenooten moeten belangstelling too- nen voor onze R. K. Sport. 's Avonds 8 uur „Jeanne d'Arc." Onze R. K. Gymnastiek Vereen. „Jean ne d'Arc" draagt ook het hare bij en h.eusch niet het minst, voor het welslagen der R. K. Sportweek. Hoe versch ligt ons niet in het geheu gen de schitterend geslaagde gymnastiek- uitVoering verleden jaar. Dit jaar hoopt zij zich zelve Le overtreffen. Het program ma, hetwelk is samengesteld, belooft ons een zeer mooien avond. Mogen wij nu een ieder opwekken deze gynxnastiek-N voering bij te wonen? Doch de plaatsruimte is beperkt. Om nu verze kerd te zijn van een plaats, is he-t beslist zaak U vooraf van kaarten te voorzien. Hiertoe is gelegenheid morgenmiddag van 12 uur aan de Stadsgehoorzaal. Verle den jaar moesten wij 's avonds velen te leurstellen, dus zorgt nu dat U tijdig voor zien zijt. Wij rekenen morgenavond op een stamp volle zaal hetgeen een mooie belooning zal -lijn voor het energiek werken van déze vereeniging en 'n grootsch slot zal vormen van onze Roomsche 'Sport-r—k 1929. Volksspelen. Evenals het vorig jaar zullen tot slui ting onzer Sportweek volksspelen worden gehouden voor R. K. jongens en meisjes. De leeftijd voor deelnemers resp. deel neemsters is voor de eerste klasse van 10 tot 13 jaar, tweede klasse 13 tot 17 jaar. Het inleggeld voor deelname aan de spe len bedraagt 20 cent. De spelen zullen gehouden, worden op Zondag 22 Sept. a.s. op. het Leiden-terrein van 1 tob 5 uur. De inschrijving is opengesteld Zondag 15 Sept. a.s. van 1 tot 2 uur in de vestibule van de Stads-Gehoorzaal, en op denzelf- den tijd bij den weleèrw. heer Gudde aan de St. Joscphkerk. Verdere mededeelingen worden de vol gende week geplaatst. Het Uitvoerend Comité. Nederlandsch Olympisch Comité. 'Aan het in „De Revue der Sporten" opgenomen verslag van den secretaris- penningmeester ontleenen wij het volgende Nauwelijks zijn de Amsterdamsehe Spelen achter den rug, of wij zijn genoodzaakt onze voorbereidingen te treffen voor een vertegenwoordiging op de Spelen in Los Angeles in 1932. Teneinde zich een denk beeld te vormen omtrent het aantal deel nemers, dat vermoedelijk uitgezonden zal worden en cle daarmee verbonden kosten, richtte het'bestuur een rondschrijven aan de belanghebbende bonden. Daar ee>.e vertegenwoordiging te Los Angeles voor de deelnemers zeer tijciroovend en voor dege nen, die hen uitzenden zeer kostbaar is, meent het bestuur zich op het standpunt te moeten plaatsen eventuéele geldmidde len alleen beschikbaar te stellen voor deelnemers, die een zeer goede kans heb ben zich onder de .prijswinners te clas- seeren. Zoodra de antwoorden van de be trokken bonden ontvangen zijn, zal het bestuur overwegen op welke wijze het be- noodigd kapitaal bijeen te brengen ware. De heer A. Th. G. Coblijn, die in de laatste jaren heb omvangrijke werk van het secretariaat van het uitvoerend comité voor de vaardigheidsproeven verzorgde, heeft zijn functie neergelegd. De proeven mogen zich meer en meer in een groote belangstel]ing verheugen. Wat Indië betreft, kunnen wij mededee- -len, dat het aantal geslaagden over het jaar 1928 110 bedroeg; voor de eerste maal nam in dit jaar een niet-militair aan de proeven deel. Voor den vijf kamp voor officieren en onder-officieren mochten wij, evenals dit de vorige jaren het geval was, een regee- ringssubsidie genieten. Bedriegen de voor teekenen niet, dan mogen wij in de toe komst. ook op andere wijze steun van het ministerie van defensie verwachten. .Van den heer M. Boon, die gedurende verscheidene jaren als secretaris der schoöljengd-commissie optrad, werd tot ons leedwezen bericht ontvangen, dat hij zich wenschte terug te trekken. Het bestuur wendde zich tob 'heb minis terie Van onderwijs, kunsten en weten schappen, met het verzoek om wederom een bedrag op de begrooting te plaatsen voor het geven van steun bij het ontwik kelen van particulier initiatief voor den aanleg van speel- en sportterreinen, -zalen en zwemgelegenheden. Tot ons leedwezen werd op ons verzoek afwijzend beschikt; toch hopen wij dat de regeering, zoodra de financieele toestand zulks toelaat, van zijn belangstelling voor dit onderwerp bij het indienen van de begrooting voor vol gende jaren blijk zal geven. De vooruitgang in zake de sportbeoe fening is in liefc .algemeen bevredigend te noemen. Herhaalde malen werd ook bij krachtmetingen met buitenlandsche concurrenten door ons land een zeer goed figuur gemaakt (wij noemen slechts de ■successen onzer zwemsters en 't winnen van de Dia-mond Sculls op de Henley regatta en van liet Europeescho skiffkam pioenschap, wereldkampi oens chap ama teur wielrenners op korten afstand, enz.). Ten aanzien van de publieke belang stelling, dit uitstekende middel tot ver werven van nieuwe aanhangers, mogen wij een zekeren stilstand opmerken. Nadat men op de Olympische Spelen in de gelegenheid was TTefc puikje van de sportlieden der gansche wereld te aan schouwen, is dit verschijnsel vrij natuurlijk te achten, althans niet van verontrusten den aard. Als houder van den „Van Tuyl-bekér" voor de beste sportprestatie in 1927 werd door de algemeen e vergadering van 1928 aangewezen de Nederlandsehe Zwem'bond. De financieele toestand blijft bevredi gend, hoewel herhaald moet worden, dat hij niet toelaat tot werkzaamhecTen Van omvangrijken aard over te gaan. Als amateur-groentenkweeker naar de Gruga. De „Grosse Ruhrlanclische Gastenbau Ausst-ellung", te Essen, die schier dagelijks door honderdduizend personen wordt bc- 1 zocht en daar even zoovele aanspoort meer va.n de schoone natuur te genieten door een doelmatige aanleg en onderhoud van een eigen sier of nutstuin, zal ongetwijfeld een groote waardeering voor den volkstuin opwekken. Het stadsbestuur van Essen, heeft heel goed begrepen, dat, wanneer de moderne- reuzen-industrie de handen wordt vrijge laten, de menschen elkaar in woonkazer nes zullen verdringen en de lucht en het water met afvalstoffen totaal zal worden vergiftigd. Daarom heeft het in samen werking met een paar naburige steden het machtige plan ontworpen de omgéving van dit industrie-centrum te maken tob een lust warande van bloemen en -planten, de bewo ners op te wekken tot meer liefde voor de levende natuur en den arbeider in het be zit té stellen van een eigen tuin met bloe men, groenten en vruchten door hemzelf ge kweekt. De Gruga, die een oppervlakte beslaat -van 40 H.A., i« eigenlijk een complex van plantsoenen, een reeks van allerlei parken, een tuinaanleg rijk aan velerlei vormen en stijlen, opgesierd met schoone beelden en monumenten, klaterende fonteinen en met schoone plantenbegroeide vijvers. Wij wandelen daar uren lang met steeds klimmende bewondering, door een rozen- allee waarlangs 70.000 rozen in de schoon ste verscheidenheden prijken en schitteren, door een begonia-tuin overladen met kleu renpracht, rond een dahlia-arena van 300 meter doorsnede, waar de dahlia's bij tien duizenden in steeds lager afdalende cireels een overweldigende aanblik opiéveren. Het schoonste en meest aantrekkelijke zijn echter de grootere en kleinere volks tuinen, die aan eiken liefhebber een de monstratie geven van de wijze, waarop zoo'n tuin moet en kan worden aangelegd, van het groote genót- en nut, dat zoo'n klein lapje grond ons kan geven. Een liefhebber kan, wanneer hij begint te zaaien en te planten, 'zich zoo moeilijk voorstellen, hoe verschillende gewassen zich later zullen ontwikkelen, welke .ruimte zij later zullen noodig hebben bij het einde van ha-ar groei. Vclo liefhebbers van iets schoons en ntit- tigs worden, wat hun tuin betreft, teleur gesteld, omdat bij de opzet fouten zijn ge maakt. In vele gevallen maakt men zijn tuin te bont, men zet er te veel in, groepeert en Comjoineert niet' goed enz. De schoone Gruga-tuintjes leeren ons, hoe wij met. zeer bescheiden middelen een prachtig resultaat kunnen bereiken. Sommige tuintjes zien er op het eerste gezicht uit als een ware siertuin, vol met bloemen en groene planten; bij nader be kijken, blijken die mooie groene planten tusschen de verschillende bloemen te be staan uit aardbeien, boerenkool, prei, sel derij, spruitjes, kroten, stamboonen en an dijvie. Wil een tuin, vooral een kleine tuin, voortdurend blijven voldoen, dan moet hij op de allereerste plaats een voortzetting zijn van de woning in de open lucht. Het is immers maar een beperkte ruimte, waarvan de muren, schuttingen of grenzen steeds in het oog vallen. Een rechtlijnige, althans een geometrische aanleg wordt daarom als voorbeeld aangegeven. Zooals duidelijk te rieii is, behoeft dit geen beletsel te zijn, om de planten binnen die aanleg op natuurlijke wijze te rang schikken en ook om te zorgen dat elke plant voldoende kan uitgroeien. De aanleg van deze voorbeeld-tuintjes is er geheel op gericht, dat de tuin zoo groot mogelijk schijnt. Over 't algemeen wordt dit be reikt door de liooge planten langs de zij den, de lagere in 't midden te houden. Te veel verdeeling door paden wordt eveneens vermeden, omdat dit niet alleen nadeeliger is, maar ook het effect geeft, dat de tuin klein is. Zullen nu, door liet kweeken van aller lei groentengewassen de bloemen uit zoo'n tuin niet. te veel worden geweerd? Vol® strekt niet! Zonder deze-planten in perkjes of rechte strepen te gebruiken, s-taan, hier verschillende stamrozen boven de struik- boontjes te bloeien, daar een paar mooie floksen tusschen rle boerenkool, ginds eeni- ge gladiolen in de nabijheid vah andijvie. Dat er naast bloemen, tuinaanleg, groen ten en vruchtboomen nog meer, nog veel meer is, wat aller belangstelling trekt laat zich wel indenken. Een wetenschappelijke afdceling met een machtige verscheidenheid van leermid delen, is op zichzelf reeds een bezoek aan de Gruga overwaard. Er kan echter niet genoeg op worden geweizen, dat de veranderde levensomstan digheden', de uitbreiding der steden en de industrie, wil zij het beschavingspeil niet omlaag drukken, het noodzakelijk maken, dat de algemeene aandacht wordt geves tigd op dié tuinen, de volkstuinen, waar van er duizend zijn tegen één park. M. PARIJSCHE BRIEVEN MAHOMEDAANSCHE MOSKEE TE PARIJS. In een enkele jaren geleden voor touris- fcen, voor vele Parijzenaars zelfs onbekends hoek van Parijs, verheft zich slank en blank de minaret van de Mahomedaansche moskee. In zuiver Oostersche stijl welven zich er omheen de koepels van het tem pelgebouw, van de hammam, van het Moor- sche café en restaurant, van de Oostersche bazar. Boven dc lago tuinmuren steken de toppen van enkele palmboompjes en op de terrassen tusschen fonteinen envijvertjes, uit hel-gckleurde steen gemetseld, bloeien duizend bedwelmend-geurende bloemen. Onder de felle na-zomer-zon is het een weldoend brok Noord-Afrikaansche architectuur gesmeten midden tusschen de moderne huizenbouw van pas-opgetrok ken, eindeloos-hooge huurkazernes. Juist dat helle, warme zomerlicht is een noodza kelijk vereischte in een dergelijke omgeving: geen enkel detail van het fijne beeldhouw werk gaat nu verloren in de zoo dikwijls grijs-grauwe Parijsoho lucht; de uitheèui- sehe planten loven op en lijken groener hu ieder, die er binnenkomt, wordt er onbe wust gevangen in die vage sfeer van Oos tersche indolentie. Aan den voet van dien raupr vinden de Arabieren heel natuurlijk hun houding,, hun nonchalance van ginds weer terug. Een tapijtenkoopman, wiens nationaliteit noch door zijn slordig colbertje, noch door zijn Westersche pet verloochend wordt, heeft zijn mager lichaam uitgestrekt juist op de grens van zon en schaduw, de oógen half gesloten, een tevreden glimlachje om de ingevallen mondhoeken. Bij wijze van kus sen heeft hij onder zijn hoofd zijn stapel koopwaar gerold, zijn Oostersche tapijten en kleeden,1 zwaar met gouddraad door vlochten en gefabriceerd ergens in èen Belgische jutenfabriek. Niets kan hem doen haasten: die dag was voor hem. Dat licht zoo zuiver en puur, die droge warmte de den hem genieten, maakten van hem een ander mensch, arme schooier op de straat keien van Parijs, die hier heel natuurlijk terugvond de nobele luiheid van den Ara bier*. Touristen, die Parijs tot in zijn uithoe ken doorvorschen, vinden op hun platte grond de Moskee aangegeven tusschen dé Notre-Dam o en het Pantheon. Van de koele halve duisternis eeuer grafcrypte of de schaduwrijke Gothische bogen van dc kathedraal worden zo plotseling overge plaatst in de volle zönneglorie des moskee. Levendig, nieuwsgierig, met een zekere neiging tot kinderlijke vroolijkheid komen ze aan voor die kale, zon-geblakerde mu ren. De breedo poort, die toegang geeft tot- den tuin, trekt op het eerste oogenblik min der aandacht, dan de Meeding van den poorbwachter, die onmiddellijk gemitrail leerd wordt door de kodaks. DoCh zijn ze eenmaal die poort binnen gegaan, dan 'werkt die magische kracht, geheimzinnig en onweerstaanbaar. In een lange rij volgen zij dep gids door de zui lengangen met het kant-fijne beeldhouw werk, met de hand gesneden uit het natte gips; stil-bewonderend staren zij rond in den tempel, waar hoog zioh welft het uit cederhout gesculpteerde gewelf, waar de vloer bedekt is met een schat van eeuwen oude Perzische kleeden en overal in heb rond in kleine nissen branden kleine lichU jes, symbool voor den Mahomed aan van zijn zieleleven. Door cle vergaderzaal met zijn typische, veelkleurige fluweelen wand- bedekking en de bibliotheek met zijn ontel bare Korandeélen, bereiken zij de werk-, plaats, waar steeds zwijgende Mooi'sche handwerkslieden nieuwe kunststukken hou wen' uit heb harde cederhout. Geen jaar tallen wekken hier in je op een stroom van historische 'herinneringen, maar de no bele harmonie van paviljoens en terras sen en perken en die oase van stilte mid den in het hartje van Parijs verplaatsen je plotseling in een andere wereld, onbekend, maar getooid met al cle schoonheid der ver beelding. In den binnentuin bij een fontein, waar van de opspringende waterstraal zich buigt onder den adem van den wind als een bloem op haar stengel, zit een jongeman in fle lange witte gandourah der studenten van Fez, peinzend starend naar dat wis selende spel van licht en water en geen oogenblik laat hij zich afleiden door de voorbijtrekkende touristen. Misschien is het een student, die snuffelt in cle Parijsche bibliotheken, die een cursus volgt aan de Sorbonne en met dien aandrang eigen aan de leergierigen uit Azië en Afrika, de Wes tersche cultuur poogt te ontdekken. Hier is het enkel een Muzelmam, verdiept in overpeinzing op het. rhytmisch gekletter van neer val lende water d r u ppel s. Naast de moskee ligt heb café van Si Brahim. Het is een juweel, geurend naar groene thee en zwarte mokka, een juweel met de donkere schoonheden van Ma rokko en dc vrouwelijke gratie van Tunis. De plafonds zijn er ingelegd met miniatuur tjes uit Mekka, de lage divans bedekt met echte Ivairougn-tapijten en met kussens, ontelbare kameelenkussens. Op de lage tafeltjes, slechts enkele decimeters hoog, groote schalen van bewerkt koper, langs de marmeren wanden kleeden van zacht groen en bloed-rood fluweel en achterin tegen het groene mozaïek het oventje xnet, de gloeiende kolen. Het publiek, dat er komt, is elegant, en mondain en toch, niettegenstaande smo kings en kort-geknipte vrouwenharen, blijft het decor zuiver, cle atmosfeer gaaf en mysterieus. Geen geroep van kellners om „charbat.es" of „atiates" te bestellen: het zijn slanke jongens uit Tunis, die met lichten tred tusschen dc tafeltjes doorglij den, terwijl de eikel van hun ohec'nia in de bruine nekken op een neer danst en de zon door de gekleurde rame-n glanzend schijnt op hun geborduurde kleeren. Mer, onmerk bare teekens, met even knippen van dc zwarte versta/ndige oogen geven zij be stellingen door.' Wanneer, bedwelmd door rook en mu ziek, je naar buiten gaat, wandel je er in een kunstmatig-aangelegd bosehje onder cle takken van acaciaboomen; de eigenaar dige tegeltafeltjes hebben den vorm van

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6