DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS 20ste Jaargang ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1929 No. 6283 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voorritbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Medcdeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOLKENBOND DE 10e V. B. VERGADERING. De economische politiek. Rede van Colijn. De heer Colijn heeft gisterochtend in de tweede commissie van de volkenbonds vergadering een groote redevoering gehou den over de economische politiek van den Volkenbond. Colijn meende, dat wij moe ten erkennen, dat in de twee jaar, die verloopen zijn, sedert de economische we reldconferentie, geen nieuwe vooruitgang is bereikt. In vele opzichten verkeeren wij nog in denzelfden toestand als toen de conferentie twee jaar geleden bijeenkwam en er bestaat ook geen hoop op spoedigen vooruitgang. Weliswaar heeft de Volken bondsraad en ook de Volkenbondsverga dering in 1927 de naleving aanbevolen van de aanbevelingen der economische conferentie en hebben de raad en de ver gadering dit gedaan in dergelijke woorden dat men bijna de tranen in de oogen kreeg bij de lezing, doch al deze aansporingen zijn ijle lucht gebleven. Integendeel, in verschillende landen is men zelfs de verkeerde richting ingesla gen. Colijn wees er op, dat men zal moe ten erkennen, dat de Zweedsche minister van buitenlandsohe zaken, Tryger, volko men gelijk had, toen hij dezer dagen in de Voilkenbondsvergadering waarschuwde, dat, indien de tegenwoordige toestand nog eenigen tijd voortduurt-, het geheele werk van de economische conferentie in gevaar zal worden gebracht. Colijn was het eens met hetgeen Tryger ook gezegd had om trent de moeilijkheden waarin thans ver keeren de staten, die tot dusverre de aan bevelingen der economische conferentie hadden nageleefd. Indien niet spoedig een verbetering in den algemeenen toe stand zal intreden, zullen deze staten ge dwongen kunnen worden het verkeerde voorbeeld van de andere staten te volgen. Daarom weigerde Colijn te gelóoven, dat de Volkenbondsvergadering er in zon kun nen berusten, dat de tegenwoordige toe stand werkelijk als definitief moet worden beschouwd, doch men kan niet ontkennen van hoe goeden wil men ook moge zijn, dat de in het afgeloopen jaar ingeslagen wegen niet den indruk hebben gemaakt naar het doel te kunnen leiden. Onder deze omstandigheden heeft men zich af gevraagd of andere wegen moeten worden ingeslagen. In deze Volkenbondsvergade ring zijn vele aanbevelingen in dezen zin geuit. Men heeft gesproken van de Europee- sche tolunie. Colijn is het eens met Breit- scheid en Graham, dat dit denkbeeld stel lig overwogen moet worden, doch hij vreest dat het langen tijd zal duren voordat dit zal kunnen worden verwezenlijkt. Wij moeten andere methoden zoeken in afwach ting van de bestudeering van de Euro- peesche tolunie, die sneller en spoediger aan Europa groote economische vrijheid zal kunnen verzekeren. Een ander denkbeeld, dat aan de hand is gedaan, was dat van een regionale over eenkomst tusschen een bepaalde groep van in elkanders nabijheid liggende lan den voor collectieve tariefsvermindering. Ook dit denkbeeld verdient overweging doch het staat vast dat de tijd hiervoor tijdens deze Volkenbondsvergadering ont breekt- Wij kunnen alleen aanbevelen, dat de Volkenbondsvergadering tot het economi sche Volkenbondscomité het verzoek zal richten dergelijke kwesties te onderzoe ken en dan aan den Volkenbondsraad rap port. daarover uit te brengen. Misschien zou men dan het volgende jaar daarover een voorbereidende discussie kunnen heb ben, doch dit uitstel van de behandeling van deze belangrijke denkbeelden mag niet tengevolge hebben, dat deze Volken- bondsvergadering eenvoudig zou stilzitten en afwachten. Colijn sprak daarom zijn instemming uit met het denkbeeld van Paul Hymans en Graham om te komen tot een wapen stilstand in economisch gebied en een ter mijn vast te stellen, gedurende welke de tarieven niet mogen worden verhoogd. Co lijn erkent, dat ook tegen dit voorstel tal van bedenkingen kunnen worden gemaakt, doch desniettegenstaande acht hij een der- gelijken wapenstilstand een volstrekte- noodzakelijkheid. Het is in den oorlog niet mogelijk vrede te sluiten, wanneer de ka- nonnen donderen. Kt geldt ook voor den economischen oorlog. Men kan niet hopen op den economischen vrede, zoolang de tarieven worden verhoogd. Daarom hoopt Colijn oprecht dat de Volkenbondsverga dering de thans gemeenschappelijk FranschEngelschen resolutie over een economischen wapenstilstand van twee jaren zal aannemen. In tusschen meent Colijn dat deze wa penstilstand alleen dan zijn volle nut kan afwerpen, indien gedurende dien tijd ernstig gewerkt wordt aan het werkelijke economische vredesverdrag, dat met een tariefsvermandering gepaard zal moeten gaan. Colijn wijst op de nadeelen, die de ianden met lage tarieven hebben, indien zij gedurende twee jaar hun tarieven niet mo gen verhoogen en de hooge tarieven va.n de andere moeten aanvaarden. Daarom meent Colijn, dat den duur van den wa penstilstand den tijd van twee jaar niet te boven zal mogen gaan. Persoonlijk zou hij aan een termijn van één jaar de voorkeur geven. Colijn, die bij zijn optreden met harte- lijken bijval werd begroet, had ook na zijn rede weer luide toejuichingen in ont vangst te nemen. Algemeen werd zijn rede geprezen als opnieuw blijk gevende vitfi den practischen zin van onzen Ne- derlandschen gedelegeerde. IJsland wil lid worden van den Volkenbond. Te Genève vertoeft op het oogenblik de minister van Justitie van IJsland, ten ein de besprekingen te voeren over do toela ting van IJsland tot den Volkenbond. Dit plan wordt naar verluidt door Denemar ken gesteund. De toelating zal eventueel gedurende de volgende Assemblée, dus in 1930, plaats hebben en dan samenvallen met het duizendjarig bestaan van IJsland. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. DE MARITIEME ONTWAPENING. Overeenstemming bereikt. Vlootconferentie in December? De regeering te Washington maakt offi cieel bekend, dat tusschen Engeland en de Vereenigde Staten overeenstemming is be reikt met betrekking tot de vloot. Minister Stimson heeft in een perscon ferentie medegedeeld, dat de Vereenigde Staten thans bereid zijn tot net houden van een vlootconferentie met de vier an dere marinemogendheden. Deze verklaring legde hij af in een langdurig onderhoud, dat hij met verschillende persvertegenwoor digers had en waarin hij een uiteenzetting gaf van het verloop der vlootbesprekingcn, ten einde de Amerikaansche pers en het Amerikaansche publiek een juist inzicht- in de geheele situatie te geven. In Washington wordt verwacht, dat na de besprekingen tusschen MacDonald en Hoover een internationael conferentie der zeemogendheden te Londen in December zal worden gehouden. DUITSCHLAND De bomaanslagen. Te B-oenne heeft de politie in de woning van den vader van Amandus Vick, den lei der van de Landvolkbeweging in het dis trict Winsen, die in verband met de bom aanslagen in hechtenis is genomen, twee machinegeweren, 28 geweren, een aantal handgranaten en een groote hoeveelheid munitie en reserveonderdeclen gevonden. Amandus Vick Sr. is daarop ook in hech tenis genomen. Volgens een bericht in de Bcrlijnscho bladen zijn Donderdagavond laat, in Altona omvangrijke wapen voorraden in beslag genomen: vrij groote hoeveelheden ma chinegeweren en handgranaten van het nieuwste model. De wapens worden nog bij de politie in Altona ingeleverd. ITALIË De nieuwe ministers. Donderdag meldden wij dat in Italië plotseling 9 nieuwe ministers waren be noemd. Deze verandering heeft algemeen opzien gebaard, aangezien alleen de meest directe medewerkers van Mussolini op de hoogte waren van het plan. Deze regeling brengt een verlichting van Mussolini mede, die thans nog alleen minister-president en minister van Binnenlandsche 'Zaken is. De nieuwe onderstaatssecretarissen komen uit de Kamer voort. De groote beteekenis, die dc fascisten hechten aan de jeugdopvoeding blijkt wel daaruit, dat een onderstaats secretariaat voor lichaamsoefeningen en jeugdopvoeding wordt opgericht. De met de oprichting hiervan belaste afgevaardig de is de populairste en meest onmiddellij ks medewerker van Mussolini Ricci, die tot dusver voorzitter van de Baliüa was. RUSLAND. Loenatsjarski. Wij hebben reeds gemeld, dat de volks commissaris voor onderwijs Loenatsjarski, in ongenade is gevallen. Thans bevestigt de Sovjctregeering officieel de juistheid van dit bericht. Generaal Boebnof is ajs zijn opvolger benoemd. Loenatsjarski zal voortaan op treden als voorzitter van de wetenschappe lijke commissie der centrale executieve. Deze degradatie is voorafgegaan door ver scheidene maanden van agitatie tegen hem, in verband met het falen van de regeerings- plannen in zake opvoeding en onderwijs. Ook is bij verschillende gelegenheden ver zet gerezen tegm zijn optreden, b.v. toen hij den LeningradMoskou-express liet wachten, alleen omdat zijn vrouw nog niet was gearriveerd. Daarvoor is hij in het openbaar en officieel berispt. CHINA. Het conflict met Rusland. China stelt Rusland aansprakelijk voor den dood van Chinoesche burgers. De Chineesche minister van Buitsnland- sche Zaken heeft aan den Chineeschen ge delegeerde Tsjang Tso Ling te Genève per telegram instructies gezonden om aan de Sovjet-regeering mede te deelen, dat. do Chineesche nationalistische regeering Rus land aansprakelijk stelt voor den dood van Chineesche burgers en de aangerichte schade in het grensgebied van Mantsjoe- rije, veroorzaakt door de 'bombardementen door de Russische troepen. Voorts werd den Chineeschen gedele geerde opgedragen te wijzen op de on juistheid van dc Sovjet-propaganda nopens de beweerde slechte behandeling van Rus sische geintemeerderi,L, u.' China. De minister wees er in zijn telegram op, dat alle Russen in China vrij zijn en de be scherming genieten van de nationalistische regeering met uitzondering alleen lu Mantsjoerije, waar een aantal Russische agitators in de gevangenis werden gezet. Daartegenover staat, dat de Chineczen in Rusland een zeer slechte behandeling on- De Koningin naar Den Helder. Het ligt in het voornemen van de Ko ningin om Zaterdag 31 September de zeil wedstrijden bij te wonen, welke dc Kon. Marine Jachtclub heeft uitgeschreven Ier rcede van den Helder, ter gelegenheid van de reuniefeesten van het korps Marine-of ficieren. De Prins zal eveneens aanwezig zijn en op Vrijdagavond 20 September aanzitten aan het groote reuniediuer, dat gehouden wordt in het Kon. Instituut voor de Ma- Mr. Scholtens lid van Prov. Staten van Utrecht. In de opengevallen plaats in de Provin ciale Staten van Utrecht, ontstaan door het aannemen van zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal door den heer A. C. de Bruyn, is door den voorzitter van het Centraal Stembureau voorzien, door de benoeming van mr. H. J. J. Scholtens, burgemeester van Houten. „H. D." Het conflict bij Wilton. Na overleg met den Duitschen consul en op diens verzoek heeft de directie van Wilton besloten, de reiskosten te ver strekken voor de 107 Duitsche. werklieden, die Dinsdag hebben geweigerd aan het werk te gaan, nadat een va-n hen wegens overtreding van het rookverbod was ge straft. Gisteravond zouden deze werklieden weer naar Kiel vertrekken. Do consul heeft, volgens het blad, zijn medewerking toegezegd bij de pogingen om andere Duitsche werklieden de open gevallen plaatsen te doen innemen. Plan voor een geschenk aan Briand. Te Den Haag heeft zich 'n comité ge vormd van vrienden vaji Frankrijk en den wereldvrede, met het doel om, zonder eenige politieke bijbedoeling, bijdragen bijeen te brengen ten einde Briand een herinnering te schenken' (in den vorm van een tegel of een Hollandsch schilderij) aan zijn verblijf te 's-Gravenhage tijdens dc herstelconferentie. Het comité bestaat uit de heeren H. J. Monod de Froideville, dr. A. K. Bosman, mr- J. Raymakers, E. C. Sayers van Schuylenburg, T. H. van den Broek d'Obre- nan, Th. B. van Lelyveld en dr. F. J. Soes man, die allen bijdragen voor het doel in ontvangst nemen. Als accountant is tot het comité toegetreden de beer P. Fontein. KARDINAAL VAN ROSSUM TE NIJMEGEN. Bezoek aan de Keizer Karel-Universiteit en het Reclasseeringshuis. Na Tilburg en den Bosch had Nijmegen gisteren de eer Z. Em. Kardinaal W. van Rossum in eenige van zijn voornaamste katholieke instellingen te begroeten. Z.Em, had gisterochtend een bezoek ge bracht aan het klooster der E.E. Z.Z. Re- demptoristinnen te Velp bij Grave, waar de Kardinaal ook 'het middagmaal gebruikt had. Te Velp hij Grave hadden de hoogeerw. pater provinciaal L. Wouters C.s.s.R. en de zeereerw. pater H. van Driel van het Redemptoristenklooster op den Nebo bij Nijmegen hun hoogen bezoeker begroet. Het ging nu in rechte lijn over den lan gen weg van Grave naar Nijmegen. Langs den Graafschen weg hadden reeds veel iSijmegenaars de nationale driekleur ont plooid. Omstreeks vier uur werd de stoet van auto's op het Keizer Karelplein ver wacht, waar 'honderden en honderden Nij- raegenaars stonden opgesteld nabij het universiteitsgebouw. Het eerste bezoek van Z.Em, in Nijme gen gold de R. K. universiteit, voor welker oprichting de Kardinaal een der stuw krachten was. In do hall van het universiteitsgebouw werd Z.Em. ontvangen door leden van het curatorium der R. K. universiteit. Do curatoren leidden den hoogen gast naar de senaatskamer. Daar waren vor- eenigd de professoren en docent-en der R. K. universiteit en het bestuur der R. K. Studentenvereeniging .,Carolns Magnus". De rector-magnificus. Mgr. prof. dr. J. Hoogveld hield vervolgens de begroetings rede. Op krachtige wijze, zeide spr., 'heeft Uwe Eminentie het tot stand komen van deze Hoogeschool willen bevorderen. Ook sinds de opening heeft- deze universiteit zich blijvend in uw belangstelling en steun mogen verheugen. Zelf man van wetenschap oud-hoogleeraar, schrijver van gewaardeer de theologische verhandelingen, raadsman in de belangrijkste wetenschappelijke ker kelijke vraagstukken, heeft U herhaaldelijk de gelegenheid aangegrepen, bij onze Ka tholieke landgenooten dat besef te wekken en te versterken, wat voor ons een levens voorwaarde is, het besef n.l. dat de weten schap in al haar geledingen een der edel ste kultuurgoederen der menschheid is en een dochter des hemels. Het is ons een voldoening, voor Uwe Eminentie te mogen getuigen, dat ook aan deze, uwp universiteit het besef leeft, dat onze arbeid tevens apostolisch werk is cn dat wij het geestelijk leven in dit land mede hebben te verdienen en te bevrach ten. Sluit dit reeds middellijk in, dat wij ons in dienst gesteld weten van het wereld apostolaat, wij voelen ook als onze taak, daar meer omiddellijk toe mee te werken. Do edele en brcedo Ariens heeft aan deze universiteit een fonds willen stichten tot bevordering der Missiekunde. En zoo heb ben wij op bescheiden wijze en naar zwak- ko krachten door lezingen en prijsvragen reeds iets kunnen bijdragen tot versprei ding van kennis over het tnissiewe-zen. Moge onze universiteit zich, door aldus bij te dragen tot de voortplanting des Ge- loof-s, den naam van Alma Mater ook in hooge ren zin waardig toonen. Kardinaal van Rossum beantwoordde de rede van prof. Hoogveld. Z. Em. zeide het een groot voorrecht te achten een bezoek aan dc universiteit te kunnen brengen, niet alleen omdat hij van de instelling het beschermheerschap op zich heeft- genomen, maar bovenal omdat de R. K. Alma Mater hem na aan het hart ligt. Spr. beschouwt de universiteit als den hoeksteen van het monumentale bouwwerk dat de katholieke wetenschap in Nederland heeft, opgericht en zeide het. hoogelijk te waardeeren, dat aan de universiteit de apostolische richting is vertegenwoordigd. De Kardinaal eindig- do zijn rede met den zegen te geven- Tegen vijven ging Z. Era. met gevolg het universiteitsgebouw verlaten en zich over Keizer Karelplein, door St. Annastraat naar de van Slichtenhorstst-raat begeven, waar het Priesterconvict voor de priester studenten gelegen is. De rector van het convict, prof. dr. F. A. M. van Welie, was hier ter begroeting aanwezig. "Een kwartiertje later reed Z. Em. met gevolg door de bevlagde binenstad naar de bibliotheek en de instituten der R. K. uni versiteit aan de Snijdersstraat. De Kardinaal was nu in het hartje van het oudste stadsdeel van Nijmegen en zou nog dieper oud-Nijmegen ingaan bij zijn bezoek aan het R. K. Reclasseeringshuis Luctor et Emergo aan de Muchterstraat. Ter ontvangst was hier aanwezig oa. het raadslid de heer Keune, die een be- -groetingsrede uitsprak. Niet alleen wij, die bij deze plechtigheid VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een groote economische rede van den Nederlandschen gedelegeerde Colijn). Overeenstemming bereikt tusschen Ame rika en Engeland inzake de vlootkwestie. Groote ontploffing te Parma (Buitenl. Berichten cn Telegrammen). BINNENLAND. De voortgezette behandeling van de moordzaak te Giessen-Nieuwkerk voor het A'damsche Hof. (Rechtz. 2de blad). tegenwoordig zijn. doch allen, die hiervan hooren, zullen in dit bezoek 't bewijs zien, dat ook do Hoogste Gezagdragers der Ka- t.holieko Kerk, zich naar het voorbeeld van den Christus neerbuigen fbt de geringsten en de uitgestootenen dor maatschappij en dc waardigheid van Uw Hooge priester schap zal dezen juist doen gevoelen, hoe de liefde van Christus U tot hen driiigt. „Wie Uwer zonder zonde is, hij weTpe den eersten steen", wanneer dat woord van den Christus steeds hot menschdom voor den geest stond, men zou niet alleen het lichtvaardig veroordeelen nalaten, doch zich den plicht, m.i. den grooten plicht be wust worden, steun en hulp te bieden, waar deze zoo onontbeerlijk zijn. Want, niet alleen hot zware opbouwende werk, doch iederen dag -10 a 50 menschen van levensonderhoud, klceding en heTber- ging te voorzien, zou voor ons dagelijkseh Bestuur onmogelijk zijn, wanneer Hij, die Magdalene niet, verstiet en zelfs .Tuda-s nog in bescherming zou genomen hebben, ons niet Zijn onmisbaren Zegen schonk. Tegen zessen begaf Z.Em. zich per auto door de city en over de singels der stad naar het klooster der Redemptoristen op den berg Nebo aan den Groesbeekschen weg, tegenover den ingang tot den Meer wijk, om te logeeren. In de Redemptoristenkerk van St. Ge- rardus Majella op den Nebo werd Z.Em. ontvangen op plechtig liturgische wijze door de kloosterpaters va-n den Nebo. De met statige praal getooide mooie kerk was geheel gevuld met geloovigen. De rector van den Nebo, de zeereerw. pater M. Stocks C.s.s.R. sprak een wel komstwoord. Z.Em. verbleef den nacht op den Nebo. Benoemingen. In 't. Bisdom 's- Hertogenbosch. Z. D. H. de Bisschop van 's-Hcrtogen- bosch, heeft aan den zeereerw. heer A. van Hout, op diens verzoek eervol ontslag verleend als pastoor te Teeffelon en heeft benoemd tot pastoor te Teeffelen den zeereerw. heer L. van Sleeuwen en tot Rector te Diessen den zeereerw. heer A. van Hout, die pastoor was te Teeffelen. „St. Janski. Kerkconsecratie op Texel. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent, zal a.s. Woensdag de kerk met altaar te Oudeschild (eiland Texel) consacreeren. Overste St. Bavo-gesticht te Noordwijkerhout. Tot Overste van het krankzinnigenge sticht tc Noordwijkerhout is benoemd do eerw. broeder Dullers, thans overste van het. Sint-Servatiusgesticht te Vcnray. Ia dien-s plaats is benoemd de eerw. broeder Ulfus. Nieuw klooster. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen zal Maan dag 21 October het nieuwe klooster van de Priesters van het H. Hart te Asten in zegenen en de kapel van het nieuwe no viciaat aldaar consacreeren. ,,St. Janski." Het Vincentius-gesticht „Harreveld". Het jaarverslag der Centrale Vereeni- ging voor Kinderbescherming in het Aarts bisdom Utrecht cn hot bisdom Haarlem cn van het St. Vincentiusgesticht „Harreveld"' vermeldt, dat ultimo December 1928 het aantal jongens in „Harreveld"' 197 be droeg, tegen 200 einde 1927. Van deze 197 waren 81 regeeringsjongens, 102 voogdij jongens en 14 particuliere verpleegden. Aan het einde van het schooljaar be zochten 65 jongens de lagere school, waren er 21 werkzaam bij den land- cn tuinbouw, 20 werden opgeleid tot smid, 8 tot kleerma ker, 11 tot schilder, 13 tot schoenmaker, 4 tot bakker, 4 tot electricien, 18 tot timmer man, 18 tot typograaf, terwijl 3 jongens op de linnenzaal, 3 in de wasscherij werkzaam on 9 in de keuken en den huisdienst be hulpzaam waren.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1