Het feest van de Kruisverheffing RECHTZAKEN LUCHTVAART TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 13 SEFTEMBER 1929 14 September. 14 September viert de Katholiek? Kerk ihct feest van de kruisverheffing. Dit."feest werd naar algemeen gevoelen in 335, tij- s de regeering van Konstantijn den Groote, ingevoerd, ter gelegenheid van de luisterrijke inwijding te Jeruzalem van een nieuw gebouwde kerk, in welke een deel van het H. Kruis werd geplaatst. In de vierde en vijfde eeuw werd het feest reeds algemeen gevierd in de Grieksche en de Latijnsche Kerk. Hel H. Kruis was met de andere martelwerktuigen na de kruisiging van Christus door de JocTen begraven en in vergetelheid geraakt. De H- Helena, de moeder van Konstantijn den Groote, zag in een vizioen de plaats, waar 'het H. Kruis verborgen was, en na op sporingen vond zij in het jaar 326 het kruis benevens de kruisen van de twee moorde naars. Door een wonder, waarbij een op ster ven liggende vrouw door de aanraking van een der kruisen plotseling genas, herkende men het H. Kruis. (Men had hec kruis niet kunnen herkennen aan het op schrift: „Jezus van Nazareth, Koning dei- Joden", daar dit opschrift niet meer op het kruis bevestigd was, maar er naast lag.). De H. Helena liet een deel van het H. Kruis in handen van Bisschop Maca- rius; dit werd geplaatst in de kerk van het H. Kruis te Jeruzalem, en werd alleen op Goeden Vrijdag en den dag van de in wijding van de kerk, 14 September, aan de geloovigon getoond. In het jaar 614 werd Jeruzalem door Kosroës II, koning der Perzen, ingenomen. De stad werd grooten- deels verwoest, en de heilige vaten en het H. Kruis medegenomen. Slechts de spons en de lans, welke bij de kruisiging van Christus waren gebruikt, werden door toe doen van Nicetas bewaard, en naaf Kon stantinopel gezonden. Toen de Perzische koning verschillende nederlagen geleden had, deed hij afstand van dén troon, waarna twisten ontstonden tusschen zijn zoons. Zijn zoon Siroës, die ten slotte ko ning werd, vermoordde zijn broeders. Hij opende vredesonderhandelingen. Bij de tot stand gekomen vrede moest hij alle heilige vaten en ook het deel van het H. Kruis wederom uitleveren (627). De keizer nam het H. Kruis mede naar Konstantinopel en bracht het in 629 weder naar Jeruzalem. Toen Jeruzalem door de Mohammedanen werd bedreigd, werd het H. Kruis weder om naar Konstantinopel overgebracht. Een gedeelte werd echter op de veldtoch ten. medegenomen. Toen in het jaar 1187 Saladijn aan het Christelijk legér een ge voelige nederlaag toebracht bij Tiberius, ■viel een deel van het H. Kruis in handen van Tokedijn, een neef van den Egypti- sehen sultan. Saladijn beloofde later het H. Kruis terug te geven, maar hield zijn woord niet. Eerst zijn broeder Saphadijn, die Saladijn in 1195 opvolgde, gaf'na on derhandelingen het deel van het kruis terug. Een tweede gedeelte van het H. Kruis werd door de H. Helena, naar Rome gezonden, waar het geplaatst werd- in de kerk van het H. Kruis van Jeruzalem. Later was dit deel om een of andere re den verborgen in de sacristie van de Sint Pieterskerk; hier werd het in een zilveren kist, omzoomd door kostbare edelgesteen ten teruggevonden door Pa-us Sergius II (687701). Dit wordt telken jare op het feest van de Kruisverheffing in de basi liek Salvatoris aan de geloovigen ver toond. Een gedeelte van het H. Kruis gaf de H. Helena aan haar zoon Konstantijn den Groote, tezamen met de nagelen. Deze hechtte de nagelen gedeeltelijk aan een rijk versierden Jeroen, welke hij op plech tige feestdagen droeg, gedeeltelijk aan het gebit van zijn paard. Men moet hierbij bedenken, dat Konstantijn pas Katechu- meen wes, en zich hierdoor veiliger voel de in den strijd. Het ontvangen gedeelte van het H. Kruis plaatste hij in zijn standbeeld op de Groote Plaats te Kon stantinopel, gedeeltelijk borg hij het in zijn paleis. In den loop der tijden werd aan talrijke pelgrims en aanzienlijke per sonen een zeer klem gedeelte van het H. Kruis als reTiquie teT hand gesteld. DE MOORD TE GfESSEN-NIEUWKERK De behandeling voor het Gerechtshof te Amsterdam. Na de pauze wordt mr. A. C. Kronen berg. substituut-officier van justitie te Dordrecht, door de verdedigers onder vraagd. Mr. Den Hollander vraagt waarom get. nooit maatregelen genomen heeft tegen Vermeer. Get.: Het heeft een punt van overwe ging uitgemaakt om Vermeer wegens mein eed te vervolgen, ik heb dat echter nog aangezien. Mr. Den Hollander: Maar n weet. dat Vermeer n herhaalde malen voorgehouden heeft hoe mis u was met- uw vermoedens; oan. heeft hij u dit in een brief uiteenge zet. Vermeer heeft in dien brief, ge schreven toen hij in voorarrest zat. na^ drukkclijk op gewezen, dat de Kroons met- hun bezwarende verklaringen logen. Een en ander had u toch later aanleiding moeten geven om Vermeer wegens mein eed te vervolgen. Waarom deedt u dit niet? Get.: Ik vond daar geen termen voor. Mr. Den Hollander: U heeft uit de rap porten van De Jong kunnen opmaken, dat hij daarin wel tienmaal gelogen heeft, is u dat niet opgevallen? Zoo beweert De Jong in een geheim rapport, dat KI under den moord in Culemborg gepleegd heeft, omdat hij toen zonder overjas is thuis ge komen en.... Pres.: en omdat hij tot alles in staat is. (Gelach). Mr. den Hollander: Later beweert De Jong weer, dat Klunder dien moord in Cu lemborg niet kan hebben gepleegd! In een ander rapport, beticht De Jong Klunder weer voor driekwart, van een moord te Apeldoorn en te Drachter Compagnie alleen omdat hij in de buurt geweest was! Op verdere vragen verklaart get. it hij ondanks alles aan de bezwarende ver klaringen van de Kroons is blijven geloo- Pres.: Hebt u tot De Jong nooit gezegd, dat. hij geen kunstgrepen mocht aanwen den Get.: Ik heb wel gezegd, dat hij geen vexatoire maatregelen mocht nemen. Denk er om, heb ik gezegd, dat ge geen enkelen kunstgreep of zoo iets gébruikt. Dan krijgt, verdachte Teunissen gedegen heid mr. Kronenberg vragen te stellen. Waarom ben ik gearresteerd? vraagt hij. Mr. Kronenberg: Op den inhoud van het dossier. Verd. Teunissen: Noem daar eens iets van! Got.: De verklaringen van Mijnster, Bouwmeester enz. Als Teunissen den officier dan in scher pe bewoordingen aanvalt, verzoekt de president hem zich te matigen. Naar aanleiding van enkele vragen van verd. Klunder aan den officier merkt, de president op, dat hij het toch wel vreemd vindt, dat de intrekking tijdens de instruc tie door vrouw. Krpon van haar bezwaren de verklaringen in het bijzijn van de ver dachten verzwegen is. Verd. Klunder (tot mr. Kronenberg): ..Terwijl u het geheele geheime dossier kende, durfde u levenslange gevangenis straf tegen ons te vragen Pres.: „Vergeet niet, Klunder, dat ieder een kan dwalen. Je wilt toch niet zeggen, dat de officier te kwader trouw heeft ge handeld?" Verd. Klunder: .,'t Ging niet aan om kerels in de kracht van hun leven op zulke gronden levenslang naar de gevangenis te willen zenden. Ik wil wel aannemen, dat mr. Kronenberg te goeder trouw is ge weest, maar ik kan mij zijn houding niet begrijpen". Pres. (tol mr. Kronenberg): „Vermeer heeft altijd de onschuld der verdachten volgehouden, alleen sprak hij later over het afwezig geweest zijn van Klunder en Teunissen voor geruimen tijd". Hebt u nooit gevraagd of in dien zoogenaamden geruimen tijd de verdachten den moord hebben kunnen plegen?" Get.: „Ik meen wel. dat ik dat. gevraagd heb; ik geloof echter, dat Vermeer zich toen met de beantwoording op de vlakte heeft gehouden". Pres.: ,,'t Is'heel jammer, dat er op dat begrip geruimen tijd" door niemand is ingegaan. Ik begrijp dat eerlijk gezegd niet goed!" Do volgende getuige is mr. .T. Bentford van Valkenburg, rechter in de Arrond. Rechtbank te Dordrecht. In 1925 heeft mr. Bentford toentertijd als rechter-commissaris voor het eerst in de zaak gewerkt. Klunder, Teunissen en de beide Kroons zaten toen gevangen. Get. had U-en reeds kennis genomen van de rapporten van De Jong. Get. heeft goedge vonden, dat De Jong zou trachten, de ver dachten tot een bekentenis te brengen. Hij deed dit in het belang van het onderzoek. Pres.: „De wijze waarop De Jong ver hoorde was u onbekend?" Get.: „Ja". Pres.: Daar zat nu juist het gevaar in; De Jong kon gebruik maken van strikvra gen. De Jong heeft van die verhooren rap porten opgemaakt; hebben deze u nooit den indruk gegeven dat hij te ver ging? Get-.: „Neen, president". Pres.; „Zou u op een dergelijke manier geïnstrueerd hebben?" Get.: „Waarschijnlijk niet". Pres.: „Dat zijn toch geen methoden. Het verhoor van De Jong is, dat blijkt uit zijn rapporten, suggestief geweestU hadt bij het verhooren der verdachten een leid draad aan de rapporten?" Get.: „Dat is zoo". Pres.: „En De Jong woonde de verhoo ren bij, niet ajs veldwachter om de orde te bewaren, maar hij bemoeide zich er mee!" Dan komt de kwestie van den hamer ter sprake. Pres.: „Vindt u het niet vreemd, dat Klunder en Teunissen. dien avond bij de Kroons terug komende, gezegd zouden hebben: „We hebben den haltechef van Giessen-Nieuwkerk met. een hamer ver moord en den hamer op de plaats laten liggen! (Vroolijkheid). Acht u het aanne melijk dat verdachten een dergelijke ver klaring afgelegd hebben? En toen vroolijk liet feesije hebben voortgezet?" (Gelach). Get.: „Er moest toch een verklaring zijn" Pres.: ,,Ja, en daarom hebben zij er bij gezegd, dat zij den haltechef de hersens hadden ingeslagen. Misschien hebben zij er ook zijn leeftijd nog bij vermeld! (Groote hilariteit). Get. Bentford van Valkenburg zet dan verder den gang van het onderzoek uiteen en vertelt hoe vrouw Kroon in zijn eigen kabinet haar oorspronkelijk belastende verklaring weer hersteld heeft. Terecht of ten onrechte, aldus get., maar ik kreeg op een zeker oogenblik den indruk dat vrouw Kroon de waarheid sprak. Pres.: Zat De Jong er toen ook bij? (Hilariteit). Get.: Dat geloof ik wel. Pres.: In die rapporten staat ook, dat, als Teunissen driftig is, hij iemand is, die tot alles in. staat- is? Get.: Inderdaad. Pres.: En waarom gaan ze halverwege een half uurtje fietsen, om' in te breken in een huis, waar misschien het minste uit de heele buurt te halen is? En als ze dan den seinhuiswachter bij den paal zien, worden ze opeens driftig en slaan ze hem dood (Groote vroolijkheid). Als de president de verdediging vraagt of deze heeren den getuige nog iets te vra gen hebben, cileert mr. Roobol Horatius: „Nee ludisse puderet, sed non incidere ludum". Ik hoop, aldus mr. Roobol, dat deze ge tuige mij nog eens zal zeggen: Dat ik ge speeld heb. berouwt mij niet, maar dat ik niet ben opgehouden met spelen (n.l. met menschenlevens). Pres.: Bewaar dat maar voor uw ver dediging. (Gelach). Vervolgens wordt als getuige gehoord dr. B. Vos uit Hellendoorn, die mededee- lingen doet over den agent Heintjes. De volgende getuige is de heer M. Hceks- ma, adjunct-directeur van de gevangenis te Dordrecht. Get. legt omtrent Teunissen ongunstige verklaringen af. In een rapport aan den voorzitter van het college van re genten heeft get. hem o.m. een bruut en een beestmensch genoemd. Pres.: Kunt u zich niet voorstellen, dat iemand, die onschuldig gevangen zit, bui ten zichzelf geraakt? Get.: Jawel. Pres.: Dan was uw rapport ook al een geheim stuk wel wat lichtvaardig, niet waar? Get. Hoeksma vertelt verder, dat Kroon hem gezegd heeft: Herinnert u zich dat u mij in de kerk verboden heeft te hoes ten, dat was voor mijn vrouw om haar een teeken te geven, dat zij haar verklaring moest intrekken. (Beweging en vroolijk heid). Verd. Teunissen verwijt dan in opgewon den bewoordingen den rechter-commissa ris mr. Bentford van Valkenburg, dat hij toegelaten heeft, dat hij en Klunder door leugens van anderen in het ongeluk zijn gestort. Pres.: En daarom hebt u in het huis van bewaring getracht de zaak weer met list en leugen aan het rollen te krijgen, ten einde al het mogelijke te probeeren om uw onschuld aangetoond te krijgen Teunissen: Ja, we hebben goede leer meesters gehad! (Beweging in de zaal). Volgende getuige is J. M. F. de Jong, Rijksrechercheur van politie. Sinds November 1924 heeft get. in op dracht van mr. Kronenborg in de zaak Giessen-Nieuwkerk 'gewerkt. H'j kwam al heel gauw op het spoor van Klunder en Teunissen. Zoo heeft hij in Deventer ze keren Van Oosten in den arm genomen. Van zijn recherches maakte hij rapporten op, welke hij zond aan mr. Kronenberg. Pres.: Waarom maakte u geen proces sen-verbaal op? Get.: Nu ja. een rapport of Pres.: Tusschen rapport en proces-ver baal is een groot verschil. Get. deelt mede. dat als gevolg van zijn rapporten Klunder, Teunissen, de Kroons en later Vermeer gearresteerd zijn gewor den. Pres.: En toen de rechtsingang verleend was, hebt u uw bemoeiingen toch niet op gegeven, doch naast den rechter-commis saris gewerkt. Vindt u dat niet vreemd voor een Rijksrechercheur? Get. De Jong: Het was in opdracht. Weer komt dan -de kwestie van den ha mer ter sprake. Pres.: Naar aanleiding van het feit, dat vrouw Kroon op 3 Maart verklaard had, dat de hamer van haar en haar man was en dat Klunder en Teunissen van elven tot kwart voor één weg waren geweest, hebt u zich tot Kroon gewend, nietwaar? Get.: Ja, en toen heeft Kroon gezegd: schrijf het maar op een briefje en als mijn vrouw dat onderteekent, geloof ik het. Pres.: U hebt toen dat briefje geschre ven Get.: Jawel. Pres.: Waarom hebt u bij de confronta tie tusschen Klunder en Teunissen met de beide Kroons tusschen de eerste beiden in gezeten; was dat noodig? Get.: Ja, want Kroon zei, dat hij doods bang was voor Teunissen. (Gelach). Pres.: En bij die confrontatie is niet ter sprake gekomen, dat zij haar bezwarende verklaringen tegenover mr. Kronenberg ingetrokken had? Get.: Neen. Pres.: En bij de confrontatie heeft zij Klunder en Teunissen weer beschuldigd? Get..: Jawel. Op een gegeven oogenblik protesteert getuige De Jong er togen dat Teunissen binnensmonds „vuile ploert" gezegd heeft. Teunissen: „Och man, ik zei niets". Pres. (tot get.): „U hoort meer dan wij\ (Gelach). Daarna- bespreekt de president de om standigheden, waaronder Teunissen in 1925 weer gearresteerd is. daarbij opmer kend, dat het- toch een eigenaardige ma nier van onderzoek is. om tegen den een te zeggen: als je maat nu bekend heeft, en gezegd dat jij de moordenaar bent, wat zeg jij dan? Get. ontkent dit. Teunissen: Hij heeft het me uit een schrift voorgelezen: Ik. Christ iaan Klun der, verklaar, dat Teunissen den moord begaan heeft(Beweging). Pres.: Is het waar. dat u de Kroons met een vervolging wegens abortus gedreigd hebt? Get.: Ja. Pres.: Waarvoor was dat noodig? Get. haalt zijn schouders op. Als getuige dan vertelt, hoe volgens de verklaring van Kroon de hamer gemaakt is, merkt de president op: „Maar ieder, die hersens heeft, kan zien. dat het zoo niet gebeurd kan zijn". Get.: „Maar wie zegt me, president, dat de hamer, dien u me vertoont, dezelfde is?" (Gelach en protesten in de zaal). De president verwijt get. dan. dat hij Kroon op schrift- heeft gegeven, hetgeen deze voor het Gerechtshof te 's-Gravenha- ge verklaren moest. Ook de advocaat-generaal laakt deze handelwijze in zeer scherpe bewoordingen. Pres.: IJ bent ook bij de arrestatie van Vermeer geweest-, nietwaar? Get.: Jawel. Pres.: En wat heeft u toen over den ha mer gezegd, u had die toch in een acte- tasch bij u? Get.: Ik heb Vermeer gevraagd, of hij den hamer kende, waar Kroon geregeld ijs mee klopte. Vermeer antwoordde hierop bevestigend. Pres.: En u hebt Vermeer den hamer toen niet laten zien? - Get.: Neen, dat is heel jammer ge .veest. Pres.: En u hebt. De Jong, niettegen staande dat de verdachten voor den rech ter-commissaris gevangen zaten, hen zon der pressie en naar beste weten gehoord Gec.: Dal heb ik gedaan. Bprekend over de kwestie van do rij- wicllantarens vraagt de president of ge tuige Kroon den raad heeft gegeven om het rood-greene glaasje uit zijn lantaarn te verwijderen, omdat Heintjes alleen van witte glaasjes gesproken had. (Klunder zou n.l. een lantaarn van Kroon geleend heb ben voor den tocht naar Giessen-Nieuw kerk). Get.: Er staal zooveel in de kranten! Mr. Roobol: Neen, het staat in de stuk ken Get.: Ja, de heeren zeiden een half jaar geleden al. dat zij den waren dader hadden Mr. Den Hollander: Nu ziet u, meneer de president, we weten het pas sinds twee maanden (Beweging). Te ruim half zes deelt de president, na dat het Hof eenigc oogenblikkcn in raad kamer is geweest-, mede, dat het Hof het niet gewenscht acht om nog de getuigen Kroon te hooren, waarna do zitting ge schorst wordt tot hedenochtend. Aan het einde van de gisteren gehouden zitting heeft een der verdedigers, mr. Roobol,. er tegenover president Jolles zijn spijt over uitgesproken, dat- gisteren niet meer tot het verhoor van het echtpaar Kroon kon worden overgegaan, aangezien hij van plan was na dit verhoor de invrij- heidstelling van Klunder en Teunissen te vragen. Waar hedenochtend met het verhoor der Kroons zal worden aagevahgen, zal dus waarschijnlijk het- Gerechtshof heden over het verzoek van mr. Roobol een beslissing nemen. De gefingeerde overvai ie Deventer. Het Gereohtshof te Arnhem heeft gis teren de behandeling van de zaken betref fende den roofoverval te Deventer voort gezet. In de zaak tegen den kantoorbediende, die zich aan een boom liet vastbinden en zoo zijn medeplichtigen in de gelegenheid stelde er met zijn portefeuille, welke 15.000 van de Vleeschwarenfabriek Ste- geman inhield, van door te gaan. werd als getuige gehoord de rechter-commissaris mr. Van der Giessen, die het onderzoek leidde. De advocaat-generaal, mr. Visser, eiscli- te met bevestiging van 'het vonnis der rechtbank vcroordeeling van \erdachte tot zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Jordens, verzocht verdachte voorwaardelijk te veroordeelen. Uitspraak 25 September. Vervolgens werd voortgegaan met de behandeling van de zaak tegen den beton werker te Deventer, die den kantoorbe diende vastbond en er vervolgens met het geld van door ging. Mr. v. d. Giessen. rechter-commissaris, die als getuige werd gehoord, verklaarde dat verdachte bij het voorondex-zoek geen al te oprechte houding heeft aangenomen. Dc advocaat-generaal eischte met ver nietiging van het vonnis der Zutpheusche rechtbank twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mi*. Don Hollander, zal op 26 September in de gelegenheid worden gesteld om zijn pleidooi te houden. Roekeloos rijden. De 27-jarige B. H., wonende te S t o m p- w ij k, moest voor de Haarlemsche recht bank terecht staan, omclat 'hij op 17 Maart op den Lcidschevaartweg te Hillegom in beschonken toestand hoogst roekeloos en onvoorzichtig heeft gereden. Het gevolg was. dat zijn auto tegen een stilstaande auto botste en omsloeg. De voetganger J. B. werd daardoor zoo ernstig gewond, dat hij gedurende 14 dagen niet- kon werken. De ambtenaar van het O. M. wilde mee gaan met den wensch van den laatsten tijd om strenger op te treden tegen autobe stuurders, die onder invloed van den drank verkeeren en eischte een hechtenisstraf van 2 maanden. De rechtbank zal over S dagen uitspraak doen. SPORT VOETBAL. De competitie en de alastrim. Het bestuur van den N. V. B. heeft in zijn laatst gehouden vergadering besloten aan de medische commissie van den N. V. B. te vragen of er met- het oog op de heer- schende alastrim bijzondere maatregelen dienen te worden genomen. De medische commissie heeft naar aan leiding daarvan het volgende medegedeeld: „Voor de spelers, die behool'lijk ingeënt en herent zijn, bestaat geen bezwaar om aan de wedstrijden deel te nemen, ook niet in plaatsen, zooals Rotterdam, waar de alastrim voorkomt." „Sportkr." De gewijzigde strafschopregel. De in de laatste vergadering van den International Board vastgestelde spelre- gelwiizigingen zijn thans Daar „de Sport kroniek" meldt ook door den N. V. B. overgenomen. Ze zijn nu dus ook rechts geldig voor ons land, wat te voren nog niet het geval was. Immers: onze scheids rechters en spelers hebben zich enkel te houden aan de regels van het voetbalspel, zooals zij door den N. V. B. zijn uitgege ven. Speciaal wordt de aandacht gevestigd op de wijziging van art. 17, volgens welke bij het nemen van een strafschop de doeï- verdediger der tegenpartij op zijn lijn moet- blijven staan totdat de bal getrapt is. Daarbij is er levens in de „opdracht aan scheidsrechter" txitdnikkel i jk op gewezen, dat de döelverdediger bij het nemen van den strafschop zijn voeten absoluut niet mag verplaatsen, waarbij ten overvloede medegedeeld wordt, dat een niet benutle straf'vhop overgenomen moet worden als de döelverdediger dezen regel overtreden heeft. Aan deze interpretatie hebben scheidsrechter cn spelers rich, met ingang van heden dus te houden. WATERSPORT. Om den Holland-beker. De inschrijvingen voor de wedstrijden van de Holland-Beker-wedstrijdvcrecniging en den Amsterdamschen Roerbond op 21 en 22 Sept. a.s., luiden als volgt: Holland-beker: J. Boetzoler (Blumor R. C.), W. Flinsch (Frankf. R. V. 1865). II. Cox (Het Spaarnc), J, W. Muntz (de Maas) en D. Guyo (London R. C\). Jonge skiff B.: B. Bocrma (A. R. S. A.) en J, H. Lyre Jr. (Willem III). Jonge skiff A.: J. Oirnan (Poseidon), A. Knol (Viking), G. Vrijburg (Triton), B. Boerma (A. R. S. A.), J. IT. Lyre Jr. (Wil lem III), benevens een roeier van Nauti lus, wiens naam niet wordt opgegeven. övernaadsche skiff: J. Mulder (de Hoop) Th. C. van Gelder (de Laak), Tj. de Vries (Het. Spaarne). H. Rappard (Njord), J. Saphier (A. R. S. A.) en A. Hesterman (Willem III). Oude dubbel skiff: do Hoop. Altwerder R. V.. Dare Devil Club. Het Spaarne en Nautilus. Jong dubbel skiff: Nautilus en de Hoop. Vier zonder stuurman: Die Leythe en Het Spaarne. SCHAKEN. Om het wereldkampioenschap. Aljechin verliest de vierde p a r t ij. Dc gisteren gespeelde partij is door Bo- goljubow gewonnen. Het verloop was volgens de „Msb." al dus Wit: Bogoljubow. Zwart: Dr. Aljechin 1. d261, Pg8—f6; 2. c2c4, e7—e6; 3. I'blc3, Lf8-b4; 4. Ddl—b3, c7—c5; 5. dl—65; Pb8a6; 6. a2/a3, LblXc3; 7. Db3Xc3, Pa6Xc5; 8. f2—f3, a7—a5; 9. c2—cl. 0—0; 10. Lel—f4, Dd8—bfi; 11. Tal —dl, Pf<>— e8; 12. Pgl— e2, d7—d6; 13. Lf4c3, Dd(ic714. Pe2dl, Do"e" 15. Pd 4b5, Ta8-wiR; 16. Lfl—c*2, f7—f5; 17. ©4e5, d6Xeö; 18. t)c3Xe5. Pc5—d7 19. De5c3, o6e5; 20. 0—0, TaG—g6; 21. Dc3Vaö, f5—f4; 22. T.c3—cl. o7—e5; *23. Tfl—f2. e5e-124. fj 'el, Pd7—c5; 25. Da5d8, Pe8—f6; 26. LelXM, Pp3—f3f; 27. Leg f3, Dg5vf428. Dd8—dn, Df4—hl 29. g2g3, Dh4h330. o4—c5, h7—h6; 31. Lf3—d5+, Kg8h732. Dd6Xf8, PfGX <1533. c4> d5, Lc8—g4; 34. Tdl—d3. Dh3— h535. Pb5d8, Lgl— c*2; 36. Pd6— f7, Tg6 bO; 37. Td3d2, LeS—c4; 3S. Df8—c5. Zwart geeft- op. Aljechin verkeerde in groplon tijdnood. Hij moest in 3 minuten 12 zetten doen. POSTDUIVEN. „De Vooruitgang". (Nieuwkoop). Wedvlucht, met oude en jonge duiven vanaf Vilvoorden (België) afstand 148 K.M. De duiven werden 10 uur in vrijheid ge- stold. Aankomst 1c duif 12.3.7; G. Voor sluis 1 cn 2, 1'. Pietcrson No. 3; A. v. Hou- I en 4 G. Voorsluis 5; A. v. Hout on 6; J. Voorsluis 7 en 8; G. Voorsluis 9; J. Yoor- lsuis 10, G. Voorsluis 11; A. v. Houten 12: P. Pietersen 13. Aankomst laatste duif 2.49.2 u. POSTVLUCHT NAAR INDIë. Het vliegtuig te Boedapest. Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat hot postvliegtuig naar Indië gistei*middag om *2.10 uur te Boedapest is aangekomen. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. De bezwaren voor een geregelden dienst. Naar aanleiding van de vluchten naar Ned. Indic cn terug, waarvan de eerst© gisteren is aangevangen, deelt het Dep. van Waterstaat het volgende mede: Voor met vliegen naar Ned. Indië en terug is, zooals bekend, toestemming noo dig van de regeering der verschillende lan den, waarover gevlogen cn waarin geland wordt. Deze vergunningen werden aanvan kelijk voor de verschillende vluchten af zonderlijk gevraagd en verkregen. In den aanvang van dit jaar zijn po gingen gedaan om toésiemming tc ver krijgen om <le vluchten die thans zijn aan gevangen, zonder onderbreking te doen overgaan in een volledig geregelden Licht dienst. Deze pogingen hebben nog niet het gowenschtc resultaat opgeleverd. De daarbij ondervonden bezwaren zijn vooral van practischen aard en verleend met voorgenomen werkzaamheden aan luchtvaartterreinen, die daardoor tijdelijk onbruikbaar zullen worden. Onder deze omstandigheden kan voor het oogenblik slechts de toestemming worden verkregen om de vluchten als proefvluchl m tot 1 Januari a.s. voort tc zetten. Mot <le be trokken regeeringen worden thans onder handelingen gevoerd om, zoodra dat prac tised mogelijk blijkt, de vluchten daarna eerder zonder onderbreking geregeld te kunnen uitvoeren. De tocht van de Zeppelin. Weer te Friedrichshafen geland. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is cis- teravond tegen 7 uur tc Friedrichshafen teruggekeerd en vlot geland. Hel luchtschip heeft wegens gebrek aan tijd af moeten zien van een bezoek aan Berlijn en is van Brunswijk over Maagden burg, Erfurt cn Ulm teruggekeerd.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5