KERKNIEUWS DE ONVOORZIENE AANKLAGER TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1929 snoer met stekker behoeft slechts ou de lichtleiding te worden aangesloten en de rest gaat vanzelf. Zelfs heeren met zware baarden die anders genoodzaakt zijn zich onder de handen van een barbier te stellen omdat iedere eigen behandeling hopeloos faalt, kunnen nu zonder eenige moeite zelf hun baard kwijtraken, eenvoudig door het scheerapparaat over de huid te „leiden". Voortaan geen krabben, rukken of trek ken meer alleen maar „leiden". Het sche ren doet de electriciteit. Indien het appa raat in de praktijk slechts half zoo goed voldoet als de vertegenwoordiger, Spui 12 Amsterdam, ons vertelde, is er alle reden ook deze vinding van de techniek met vreugde te begroeten. Gevaar voor den electrischen stroom behoeft niet te be staan, daar alle onderdeelen volkomen worden geisoleerd. Op dezelfde étage in de blinkende toon- kamers van de Gerofabrieken te Zeist waar steevast iets nieuws is te vinden, treft men nu lepels en vorken aan naar de ontwerpen van ISTederlandsche kunstenaars. Wij zagen er Gero-zilver volgens ontwerp van den bekenden sierkunstenaar Eisen- löffel, doorgesorteerd in alle voorkomende couvertartikelen. Een verdieping hooger bij de firma A. van Asperen uit Utrecht een nieuw soort pijp, de Aspa-Sec pijp. Dit instrument is een absolute droogrooker. Het belangryke voordeel is dat de patroon waarin de nico tine wordt opgezogen in een isoleerbuis is vervat. Dit alummiumbuisje verhindert dat de patroon verschoven wordt waar door het roer van deze pijp nooit vochtig kan worden. Wij zullen het hierbij laten. De alge meens indruk van deze beurs is dat er zeer belangrijke transacties worden afgesloten. Het is er niet overmatig druk, maar dat behoeft ook niet. wanneer de bezoekers maar tot het gilde der „vertrouwensman nen" behooren. En daar gaat het gelukkig meer en meer op lijken. Benoemingen. In het Aartsbisdom Utrecht. Z. D. H. de- Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Zeddam den Weleerw. heer F. A. Smit en tot kapelaan te Tub bergen den Weleerw. heer H. B. M. Heinink, die tijdelijk ka pelaan was in Leidschendam in het Bisdom Haarlem. De Priester-Missiebond in het Bisdom Haarlem. De geheele diocesane geestelijkheid georganiseerd. Aan het tweejaarlijksch verslag van den Priester-Missiebond in het Bisdom Haar lem is ontleend, dat het sinds 1927 van 607 tot 640 gestegen aantal priesterleden en van 82 tot 107 vermeerderd getal theo loganten ongeveer heel de clergé in den Priester-Missiebond georganiseerd hebben, terwijl ook ruim 90 abonné is van „Het Missiewerk". In de meeste parochies bestaan de drie of althans een der Pauselijke Missie- Genootschappen. Juist .deze genootschap pen eischen voor hun instandhouding en groei een aanhoudende zorg, te meer daar de medewerking van zelateurs en zelatri- etn niet alleen verkregen, maar ook be houden en voortdurend aangezet moet worden. Ter voorlichting kan dienen, wat tot dit doel o.a. in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Alkmaar en A 1 p h e n ge schied is. Men heeft daar de zelatricen uitgenoodigd op een specialen Missie avond* en tegelijk met eenig feestelijk onthaal als dank voor volbrachten ar beid haar door voorlichting over de te volgen werkwijze en door de stuwende kracht van het in film of gesproken woord voorgehouden Missiebelang aange zet tot grootere activiteit. De cijfers gedurende de beide laatste jaren voor de drie Pauselijke genoot schappen gehaald, bedragen (bruto-op- brengst) j Broederschap van den H. Geest: 1927-'28 j f 69.490.19, 192S-'29 f 68.803.84; Genootschap j der H. Kindsheid: 1927-'2S f21.567.06, 1928- '29 f 24.378.Liefdewerk van den H. Apostel Petrus: 1927-'28 f 56.200.30, 1928- '29 f 62.039.45. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Slachtoffer van speelwoede? Voor de Haagsche Rechtbank stond gisteren terecht de 38-jarige A. A. N., ge wezen boekhouder van het Savoyhotel te Scheveningen, die in den avond van 2 Juli jl. er van door is gegaan met de kas van het hotel, waarin zich ruim 1400 gulden bevond. Verdachte bekende. De officier vond het feit zeer ernstig en eischte 1 jaar gevangenisstraf. President: Hoe is u toch gekomen tot deze verduistering? Verdachte: Dat weet ik niet. Het was een opwelling. President: U had een zeer goede po sitie. Er moet toch een reden geweest zijn. Wat hebt u met het geld gedaan? Verdachte: Ik heb bij mijn daad heele- maal niet nagedacht. Met het geld heb ik gesoeeld in Brussel. De verdediger, mr. Temmink uit Voor schoten, voerde aan, dat verdachte nooit met de justitie in aanraking is geweest. Hoe hij opeens tot deze verduistering kwam, is een groot raadsel. De man weet het zelf niet. Merkwaardig is, dat hij op 2 Juli 's avonds nog rustig aan het werk was. Om 10 uur ging hij van kantoor en nam hals over kop den laatsten trein naar Brussel. De man is zeer ontwikkeld, spreekt en schrijft vloeiend 6 .talen en was dus zeer geschikt, voor zijn functie. Vroe ger was hij boekhouder bij de firma Mül- ler en Co. en daarna procuratiehouder bij een groote ijzerfirma. Deze firma verliet hij om een groote ijzerzaak te beginnen in Rotterdam, welke zeer floreerde en hem een inkomen gaf van 2025 mille per jaar. Toen hij over zooveel geld beschikte, heeft een speelwoede zich van hem meester ge maakt, welke hij in Brussel kon botvieren. In 1922 had in den ijzerhandel een groote „krach" plaats en verdachte bleef met groote voorraden zitten. Zoo kwam hij terecht als boekhouder in het Savoy-hotel Pleiter gelooft, dat in het onderbewust zijn van den verdachte de speelwoede plotseling is opgekomen toen hij weer INGEZONDEN MEDEDEELING. 15 MET EEN HEERLIJK FRIg^H GEPARFUMEERD STUK ZEEP. SCHUIMT ENORM BIJ ELK STUK EEN PLAATJE „DE WERELD IN BEELD" OP GOEDE ZEEP STAAT: D&BBELM^NN DE 21e NEDERLANDSCHE JAARBEURS Wanneer we voor 't laatst in dit seizoen een rondwandeling maken over de beurs, die na de uitbreiding het Vreeburg aan een zijde volkomen afsluit, zijn er nog tal van zaken die de aandacht opeischen. De paviljoens naast 't hoofdgebouw zijn geringer in aantal dan gewoonlijk, een be perking door den Raad van Beheer opzet telijk gemaakt, omdat de ervaring leerde dat deelnemers aan een bepaalde groep die door omstandigheden hiervan geschei den moesten worden, voorbij werden ge gaan. Maar toch vind.t men hier in de openlucht waar den bezoeker onmiddellijk de vertrouwde geluiden van brommende en puffende motoren tegenldinken, eenige stands welke nadere beschouwing waard zijn. Onder de weinige automobiel-expo santen brengen Willy's Overland Fabrie ken, hoofdvertegenwoordiger voor Neder land de firma H. C. L. Sieberg uit Am sterdam, een nieuw type vrachtwagen, de Whippet Six Truck, die op allereenvoudig ste manier in een personenauto kan wor den gemetamorphoseerd. De verandering van deze „twee in een" wagen geschiedt in een minimum van tijd en wel zoo volko men, dat bijna van tooverij gesproken zou kunnen worden. Een andere noviteit op het Vreeburg, die ons althans als zoodanig wordt aange kondigd en voor de beur^ naar we meen én inderdaad nieuw is, bestaat uit een bij zonder soort rijwielstandaard. Ieder die z'n fiets regelmatig in rijwielbergplaatsen stalt weet uit ervaring hoeveel plaats ruimte onze barretjes hier innemen en met hoeveel moeite het verwijderen uit een groot aantal dikwijls gepaard gaat. De Firma Wagner en Neher. Aschaffenburg heeft nu met de belangen der verhuurders rekening gehouden en construeerde een dertigtal verschillende typen rijwielstan daards, al naar de situatie deze gewenscht maakt verkrijgbaar in horizontaal of ver ticaal model. Elke plaats voor een rijwiel is voorzien van een kantelbare inrijgoot, die zoodra de fiets verder geschoven en op haar plaats is gebracht, het terugloopen belet. Ondanks de verkregen ruimtebespa ring komen de rijwielen niet met elkaar in aanraking zoodat beschadiging uitgesloten, is. Ook het verwringen van het voorwiel kan door de practisc'he opstelling niet "meer plaats hebben. Verlaten tve nu het Vreeburgterrein met z'n gezellige -zitjes, waarvan vooral gedu rende deze prachtige dagen druk gebruik wordt gemaakt, om ditmaal eens zeer on deskundig de eerste verdieping te bezoe ken de usance wil dat van boven naar beneden wordt gewandeld wat inderdaad minder vermoeiend en dus practischer is dan blijkt dat de heer T. van Houwe- lingen uit Heemstede eén zeer practisch oprolbaar raamhor demonstreert. (The American TtoÏÏscreen). Het gaas van deze hor zit op een rol als bij een Lancaster gordijn, is zeer dun en loopt tusschen twee geleiders. De constructie valt misschien nog het best te vergelijken met sommige gordijnen in D-treinen of auto's, want ook bij deze hor, veert het gaas plots omhoog, al bestaat natuurlijk de mogelijkheid het in elke gewenschte stand vast te zetten. Voor ziekenhuizen en scholen, maar ook voor particuliere woningen lijkt ons de Rollscreen heel geschikt temeer daar ze tien jaar wordt gegarandeerd en naar ver luidt 20 jaar moet meegaan. Alleen de prijs zal mogelijk voor sommigen nog een bezwaar vormen, want naar ons verzekerd werd is deze hor niet goedkoop. „Electriciteit heeft nu eindelijk den baard overwonnen". Onder dit motto lan ceert de Electric Razor Corporation of New York op de 2e étage een nieuw soort electrisch scheerapparaat. de Vibro Shave. Het toestelletje dat er heel eenvoudig uit ziet vertoont eenige overeenkomst met een gewone Gillette, maar bevat een klein mo tortje, dat een mesje doet vibreeren. Een INGEZONDEN MEDEDEELING. FEUILLETON. naar het Italiaansch van DE MARCHI 3) Geheel den Maandag, Dinsdag en een gedeelte van den Woensdag hernieuwden die gedachten hun stormloop, en veroor zaakten hem een vreeselijke kwelling. Zijn vroegere koelbloedigheid had hem verla ten. Meerdere malen verraste hij zichzelf gesticnleerend op straat of zuchtend thuis en elders, zonder er op te letten of nie mand hem hoorde. Hij begon te vreezen dat men zijn gedachten in zijn oogen kon lezen en dag en nacht bracht hij door in op gewondenheid en ongeduld. Eindelijk greep hij 's Woensdags, in den loop van den morgen naar de pen en schreef den volgenden brief: Waarde Don Cyrillus. Vandaag ga ik naar de villa om daar eenige orders te geven. Don Nunziante ver trekt. met mij, hij is reeds van uw aan koop op de hoogte en vindt dat u een prachtige kans aangeboden is. Enfin ik heb nu eenmaal ,.ja" gezegd en wil in geen geval op mijn besluit terugkomen. Wat ik verlies zal een straf rijn voor mijn fouten. Wij hebben nog niet over het park ge sproken dat tien H.A. groot is. Ook dat *ou ik u kunnen afstaan indien u over vol doende geld beschikt. Maar dat heb ik on middellijk noodig, want 't lijkt wel of do duivel in mijn spel zit. Gisteravond heb ik weer verloren. Ik verwacht u dus morgen. De trein vertrekt om 12.20 u zult dus om een uur hier aan de villa kunnen zijn. Rechts van het station moet u de Olijven- laan nemen en ik zal het hek open laten. In de villa is het noodige om rustig te sla pen. Tot ziens dus niet waar?" Om tien uur 's morgens postte hij den brief. Daarna begaf hij zich naar Santa- fusca. De teerling was geworpen, het lot van den goeden priester Cyrillus was beslist. Van zijn kant had don Cyrillus zijn tijd niet verloren. Eindelijk zou dan zijn vurigste verlan gen in vervulling gaan, namelijk zich ont trekken van de vervolgingen die zijn leven vergalden en hem ondraaglijk werden. Hij schreef aan zijn huiseigenaar een briefje waarin hij voorgaf voor dringende familiezaken Napels onmiddellijk te moeten verlaten. Daar hij niet wist wanneer hij te rug kon zijn, zou hij de sleutels aan Gen- nariello, zijn neef (een schoenmaker) ge ven; die zou ook de meubels weghalen, wanneer de tijd daarvoor gekomen was. De priester maakte zich met een soort onschuldig leedvermaak gereed, nu hij voor zag hoe zooveel lastige menschen weldra op hun neus zouden kijken wanneer zij hem tevergeefs zochten. Ongemerkt kwam de Donderdagmorgen, en het uur van het vertrek. Gewoonlijk verliet hij 's morgens tegen negen uur zijn woning om in de parochie kerk de Mis te gaan lezen. Die Donderdag was hij echter reeds bij de eerste ochtendschemering op straat, 't Was in het begin van April en op dat vroe ge ochtenduur waren de menschen óf nog to bed, óf druk bezig met allerlei toebe reidselen voor den dag die komen ging. Met een dik boek, vol geldswaardige papieren, onder den arm, liep hij de volk rijke wijken door en richtte zijn schreden naar de haven waar hij niet herkend hoop te worden. Daar hij vooral aan de nieuws gierigheid der stadsbewoners ontsnappen wilde, liep hij zeer lang voort tot aan een klein café bij het douanekantoor. Daar gebruikte hij zijn sober ontbijt. Zoodra Gennariello zijn winkel geopend had gaf de heeroom hem zijn sleutels en zei: „Bewaar die sleutels totdat ik terugkom. Ik moet ergens in. de omgeving der stad zijn en wil de sleutels niet in mijn zak houden."' „Zal ik uw schoenen even poetsen en hier en daar even de naald er door ha len, als u tenminste tijd hebt 1" ..Ik heb den tijd", antwoordde de gees telijke, en hij liet Gennariello eenige ga ten stoppen. Onder het naaien zei de schoenmaker: „O. als u mij eens een dienst wildet bewijzen, door mij een goed num mer tc noemen!U doet dat voor ande ren en uw familie loopt u voorbij." Don Cyrillus begon te lachen. „Dus ben je even onnoozel als alle dwa zen die meenen, dat ik er meer van weet dan ieder ander?" geld zag. PI. meent, dat een en ander kan dienen als verzachtende, omstandigheid en vraagt een voorwaardelijke veroordeeling. De officier gevoelde daar niets voor. De uitspraak werd bepaald op 14 dagen. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Lichamelijk letsel door schuld. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft gisteren terecht gestaan de 50-jarige koopman A. H. uit Leiden, verdacht van het veroorzaken van zwaar lichame lijk letsel, althans lichamelijk letsel door schuld. Verdachte zou op 25 April te Gou da op den weg Onder de Boompjes hoogst^ roekeloos en onvoorzichtig heliben gere den met zijn auto, terwijl hij beschonken was, althans onder invloed van sterken drank verkeerde, tengevolge waarvan hij D. de Pater aanreed, die daarvan een lichte hersenschudding en enkele verwon dingen bekwam, zoodat hij zijn beroepsbe zigheden eenigen tijd niet heeft kunnen vervullen. Verdachte gaf de feiten toe. Hoe hij plotseling van rechts naar links op den weg is gekomen, weet hij niet. Hij heeft een „foutje" gemaakt. Dronken was hij nie't, hij had een borrel of vijf, zes ge bruikt. De president, mr. Canese vond het drin ken van zooveel borrels voor een fatsoen lijk man, wel wat uit den tijd. Maar als men achter het stuur zit, moet men heele- maal niets drinken. Getuige D. de Pater is weer geheel her steld. Zijn schade is hem vergoed, hij is volkomen tevreden gesteld. Het is getui ge onbegrijpelijk, hoe verdachte plotseling den weg overstak. Hard reed verdachte niet. Getuige C. L. Verkaik had. de aanrij ding gezien. Verdachte was onder den in vloed, zijn tong sloeg dubbel. Ook de nachtwaker H. Evering had het geheele geval aanschouwd. Verdachte wilde eerst wegrijden, maar getuige heeft hem tegen gehouden. Verdachte verkeer de onder den invloed van spiritualiën. De agent van politic A. Schrijvers heeft geconstateerd, dat verdachte na zijn aan houding met dubbel slaande tong sprak. Zijn verhaal over de aanrijding was ver ward, en hij rook naar sterken drank. Het O. M. waargenomen door mr. J. P. Hoeffalman, achtte <le aanrijding ont staan door verdachtes schuld. Verdachte beweert een moment onattent te zijn ge weest en toen plotseling een tik van de aanrijding te hebben gehoord. Het O. M. neemt dat echter maar niet zonder meer aan. Verdachte heeft maar telkens ge tracht weg te komen. Een geluk bij een ongeluk is het nog, dat de aanrijding niet erger is geweest. Getuige de Pater is wel •tevreden gesteld, maar de schade is dooi de verzekering betaald. Bewezen is, dat verdachte onder den invloed van sterken drank verkeerde. Dit is een zeer verzwarende omstandigheid. Eisch 1 maand hechtenis en ontzegging van het recht om een auto te besturen voor den tijd van 1 jaar. De verdediger, mr. J. J. Mijs, betoogde, dat niet vast staat hoe het ongeluk heeft plaats gehad. Verdachte heeft een oogen- blik gekeken naar de terreinen van Za- nen en Verstoep. Zijn wagen moet op dat oogenblik in een fout in den weg zijn ge komen cn daardoor den schuiver naar links hebben gemaakt. Hij kwam langzaam en safe aanrijden. Wat 's mans dronkenschap aangaat, plei ter betwist, dat bij een man als verdachte, die voor half vier 5 a 6 borrels heeft ge dronken, daarna is gaan eten en bij zijn eten een glas bier heeft gebruikt, daarna nog koffie heeft gedronken, van dronken schap sprake kan zijn, een uur of vier la ter op het oogenblik dat de aanrijding plaats had. Verdachte is veel op reis, doet zaken, die altijd in café's worden behan deld en is dus gewoon aan het gebruik van sterken drank. Naar de meening van mr. Mijs suggereeren de getuigen elkaar, dat verdachte beschonken was. Verdachte heeft nog nooit een ongeluk gehad, daarom is de straf veel te zwaar. Pleiter vraagt clementie. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op Dinsdag 17 September. „Och wees zoo goed en maakt voor mij gebruik van uw kennis „Nu probeer maar eens nummer 23 en 40 te spelen," antwoordde de priester voor de grap. „Nu nog één, smeekte de schoenmaker, „en U zult. m'u weldoener zijn." „Doe er dan maar 66 bij" hernam de geestelijke. Hij noemde een willekeurig getal en hoopte zelfs zijn neef een dienst te, bewijzen door zijn spelzucht te matigen. Daarom voegde er er bij: „Maar waag niet te veel bij het inzetten, anders is alles verloren." Gennariello dankte zijn heeroom en was vol vertrouwen in het succes. In zijn erken telijkheid gaf hij de schoenen netjes afge werkt en mooi glimmend terug. De priester nam de panden van zijn man tel bij elkaar, voelde even aan het boek onder rijn arm en ging heen. De zeewind blies in zijn mantel of hel een zeil was. Nadat hij eenigen tijd in een kerk gebe den had begaf hij zich op weg, maar om de nieuwsgierigen te misleiden, maakte hij gebruik van oen verborgen zij-uitgang, waardoor hij in een nauw steegje kwam. Opeens hoorde hij roepen: ..Don Gyrillus, ter liefde Gods...." ..Wie zijt gij? Wat wilt ge?" „Ik ben Philippin. de hoedenwinkelier, kent u mij niet „Ah, wilt u me zeggen, dat ik een kleine schuld bij u hebvertrouwt u mij dan niet V' „Ik zal sterven als ik daaraan dacht! Och ik ben een arme ongelukige en de wan hoop nabij. Gisteren is de deurwaarder bij me geweest en heeft gedreigd het weinige UIT DE RADIO-WERELD. Programma voor Donderdag 12 September H i 1 v e r s u ra, 298 M. N a G uur 1071 M. Uitsluitend N.C.R.V.-uitzendingen. 10.3011.00 Ziekendienst. 12.302.00 Concert. Zang, fluit en piano. 2.002.35 Uitzending voor scholen. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.006.30 Concert. Tenor, orgel en piano. Ter afwisseling: Declamatie. 6.307.00 Declamatie. 7.008.00 Orgelconcert. 8.00 Lezing over: „De school en de be smettelijke ziekten". Medewerking van orkest. Na afloop: Nieuwsberichten. Huizen, 1875 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Gramofoonmuziek. 12.151.45 Concert door het Tuschinsky- orkest. I.453.15 Gramofoonmuziek. 3.153.45 Vioolconcert door Lion Con- tran. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.005.30 Sportpraatje. 6.007.15 Concert door het A.V.R.O.- kwartet. 7.157.45 Lozing door J. Sipkes: Bota- niseeren in 't. Middellandsohe zee-gebied. 9.009.30 Kamermuziek door het Hol- landsch Instrumentaal Kwintet (Zeppa- roni, Oostdam, Van Hoek, v. d. Beek, Rosa Spier). 9.4011.00 Concert dood helj Omroep orkest, o. 1. v. Nico Treep. Daarna gramofoonmuziek. Daventry, 155Ï.4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. I.20 Orgel-concert. Cinema-orgel. 2.202.45 Beelduitzending. 3.20 Vesper. 4.05 Lezing. 4.20 Concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Concert. 7.20 Verslag van motorrennea. 7.45 Voorlezing. 8.05 Concert. 9.00 „Squirrel's Cage", tooneelspel. 10.00 Nieuwsberichten. 10.20 Lezing. 10.35 Verrassing. 10.5012.20 Dansmuziek. „Radio-Pari s", 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert. Orkest, cello en zang. L a n g e n b e r g, 473 M. 7.35-^-8.15 Gramofoonmuziek. 8.209.20 Orkestconcert. 10.3511.35 Gramofoonmuziek. II.4012.10 Phonola-concert. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert. Cello. 5.356.50 Concert. Sopraan, bas, bari ton en piano. 9.05 „Die Tage des Lebens", drama in 1 bedrijven van L. Andrejew. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 6.1011.05 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonmuziek. I.151.50 Lezingen. 2.202.50 Gramofoonmuziek. 2.505.20 Lezingen. 5.206.20 Concert uit Berlijn. 6.208.20 Lezingen. 8.20 „Zeitberichte". Daarna: „Die Strasse". Vervolgens tot 12.50 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 3.505.50 Concert door 't omroep-or- kest. 8.20 Concert. Voorlezing en zang. 9.05 „De Graaf Paletot", 1-actcr. 10.0510.30 Cello-concert. 10.3011.30 Moderne muziek. II.301.2Ö Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. Mme Cluytens, zang. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest en vocale solisten. wat ik bezit in beslag te nemen. M'n vrouw is ziek en m'n vier kinderen komen om van den honger. Ik zou u graag een mooien nieuwen hoed verkoopen dien ik voor u heb weggelegd. Ik had hem voor den vicaris van monseigneur gemaakt, maar hij was tc nauw. Neem hem dus don Cyrillus, voordat dc deurwaarder hem met het overige weg komt halen en geef mij alstublieft een klei nigheid om geneesmiddelen te koopen voor mijn vrouw Chiarina". De priester bedacht dat hij niet meer in Napels terug zou komen en dat een nieuwe hoed geen overbodige weelde was. Het zou verder een werk van liefdadigheid zijn dien hoed bij den ongelukkigen Philippin te koo pen. Diens winkel was in een hoek van het na bije plein; hij ging er dus heen en legde eenige lira's op dc toonbank. „Minstens twaalf lira don Cyrillus. Kijk eens hoe goed die hoed u staat, met die zijden lintjes: hij glimt als een spiegel en is zoo licht als een veertje". „Ik wil u tien lira geven, meer is hij niet waard. God zegene u verder ..Er staat nog een kleine schuld". Don Cyrillus die den armen man niet op zijn geld wilde laten wachten hernam: „Ik maak er elf lira van en laat mij nu heen gaan". „Op één voorwaarde, don CyrillusGeef mij alstublieft drie nummers, drie goede, die mij en mijn familie rijk maken". En meteen nam de man een pen op om te noteeren wat de geestelijke zou opnoe men. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5