Bodegraven in vreugde-stemming SPORT EEN VIJF-DUBBELE FEESTVIERING Bodegraven staat op liet toppunt van •feestvreugde. Een kaasdag, een kaasten- toonstelling, een winkelweek, een open luchtspel en koninginnefeest al deze 'gebeurtenissen, die ieder op zich het uit- .steken van de vlag waard zijn. worden in (het welvarend kaas-centrum i - twee da- !gen afgewerkt. Men begrijpt, welk een (drukte er in Bodegraven heerscht. De stra iten gelijken een haven vol rood-wit-blauwe [zeilen; kinderen met oranje-sjerpen en deftig-gerokte heeren nemen ieder op bun manier deel aan de feestvreugde. Kooplui in oranje-knoopjes zijn onvermoeid aan het „handeldrijven" en laten ni$t af voor ieder een teeken van koningstrouwe ge zindheid op de borst geprikt, heeft. De straten zien er bijzonder gezellig juit: een drukke menigte beweegt zich langs de werkelijk heel mooie étalages. De Kaastcntoonstelling, welke onderge bracht is in een groote tont nabij de Markt, trok eveneens vele belangstellen- !den, vooral kaas-exporteurs en kaas-pro- i ducentcn, die met kieskeurigen blik de stapels gouden zonnen van de volvette Goudsche kaas becritiseerden. De grootste animo bestond echter voor het openlucht spek dat hedenmiddag in het „stadion" heeft plaats gehad en waar over morgen meer zal worden meege deeld. De Middenstand in actie. Reeds Zaterdagmiddag waren de fees ten ingezet met de opening van de win kelweek. Deze had te 3 uur plaats ten gemeente huize. Het winkelweek comité alsook de heer A. Ingenool Jr., dir. van het bureau van de 3\on. Ned. MiddenstandsvereCni- ging, werden door het eere-comité en de commissie van toezicht in de raadzaal ont vangen. De burgemeester, mr. C. S. v. Dobben. ide Bruijn, voorzitter van het eere-comité, 'heette allen welkom. Het. is voor de twee de maal, zeide spr., dat ik als voorzitter de winkelweek open. Het volk van Bode graven viert, feest en de middenstand doet mee met een winkelweek. Dat zij zoo doet om commercieel voordeel daaruit te [trekken, doet niets af aan mijn waar'dee- Iring voor den middenstand, zij toont dat (zij bekwaam is voor baar taak en-dat zij ten allen tijde en eenieder kan helpen. Om in de terminologie van het. landbouw- feest te blijven zeg ik: een buitje na de droogte komt te pas. Ik wensch den mid denstand veel succes toe en verklaar de (winkelweek voor geopend. Nadat de thee rondgediend was, werd het woord gevoerd door den voorzitter van het winkelweek comité, den heer A. E. v. d. Heijden. Spr. dankte den burge meester, dat hij het voorzitterschap heeft willen aanvaarden en de winkelweek heeft ■willen openen, alsook voor de zooeven ge sproken woorden. Ook de heeren van het eere-comité en de commissie van toezicht voor hun bereidwilligheid om in het comi té zitting te nemen. De burgemeester heeft zooeven den besten wensch uitge sproken voor het welslagen der winkel week, en wanneer straks de vriendelijk uitziende en goed verzorgde étalages ge toond woren, twijfelt spreker niet of de winkelweek zal slagen. De winkeliers-deel nemers verkeeren niet allen in dezelfde omstandigheden. Er is verschil in grootte van bedrijf en aard va-n zaak. Doch waar allen in overeenstemmen is in de daad van organisatie en solidariteit. Spreker is er kentelijk voor de medewerking, die zij van de overheid steeds heeft moge onder vinden, welke medewerking, bij de wetge ving steeds is gebleken en spreekt den wensch uit, dat de band tusschen over heid en middenstand steeds moge blijven, onze gemeente tot heil. De heer A. Ingenool Jr. het woord voe rend sprak zijn genoegen uit een oogen- blik hier in het midden tte mogen verkee ren om getuige te zijn van de goede ver standhouding tusschen overheid en orga nisatie. Ziet men middenstanders in het gewo ne zakenleven fel tegen elkaar concur- reeren, bij de winkelweek komen zij om samen te werken in de gemeente-samenle ving. De burgemeester dankt, beide sprekers, iwaarna het comité een rondgang door het dorp maakte. Zaterdagmiddag 3 uur werd ter gelegen heid van de opening van de winkelweek door de muziekver. „Crescendo" in de verschillende straten eenige nummers ten gehoore gebracht. Zooals vanzelf spreekt bracht dit reeds eenige drukte in het dorp, doch toen later de lichten in de étalages en winkels waren ontstoken, was de belangstelling .van het publiek buitengewoon. I In alle straten waren honderd-tallen ivan menschen om het. tentoongestelde in [Oogenschouw te nemen. Alle étalages wa- jren dan ook keurig verzorgd. Het publiek [heeft kunnen zien, dat het niet naar elders j behoeft te gaan om inkoopen te doen, en [de winkeliers kunnen in het algemeen ook koet de eerste resultaten tevreden zijn. Ontvangst van de Mij. van Land- bouw. De zaak, waarom alle feestelijkheden zich bewegen, de algemeene vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw, werd gis- j termiddag reeds ingeluid met de ontvangst Van het Hoofdbestuur dier Maatschappij. Deze plechtigheid had plaats in het mooie, moderne beursgebouw, waar zich het hoofdbestuur, het bes-tuur' der afd. Bo degraven en de verschillende commissies verzameld ahdden. Een jazz-band bracht «en luidruchtige vroolijkheid te weeg. Het openingswoord werd gesproken door voorzitter der afd. Bodegraven, den heer J. P. Brunt, die het H.B. met enkele woorden welkom heette. Deze groet werd beantwoord door den voorzitter van het H.B., dr. H. J. Lovink, die constateerde, dat er in de. afdeeling „fut" zit. en den krachtigen wensch uitte, dat de afd. Bode graven steeds nieuw en jong leven moge toevloeien. Jn de Raadszaal. Daarna toog de zwarte stoet naar het Gemeentehuis, waar de ontvangst door het gemeentebestuur plaats had in de Raads zaal. Hier werd het woord gevoerd door den burgemeester, mr 0. S van Dobben de Bruyn. Het was spr. een aangename taak het Hoofdbestuur van de Holl. Mij. van Land bouw en de andere heeren welkom te hee- ten. Het is voor de eerste maal, dat de alg. vergadering niet wordt, gehouden in een van de grootere plaatsen van liet ge west. Het afdeelingsbestuur heeft een goe de greep gedaan, met bij het hoofdbestuur de alg. vergadering hier aan te vragen. Dit heeft een wijziging in het programma mee gebracht. Het gewone programma bevatte steeds een vee-tentoonstelling, welke voor Bodegraven, een der oudste en belangrijk ste markten voor volvette Goudsche Boe renkaas, onmiddellijk werd omgevormd in een kaas-tenloonstélling. Er is algemeen naar gestreefd om deze gebeurtenis tot een feestdag te maken. De beide Oranjc- vereenigingen sloegen de handen in elkaar, een winkelweek wordt gehouden, die de straten een fleurigen aanblik geeft en het hoogtepunt van de feestviering zal het openluchtspel zijn, dat morgen wordt op gevoerd. Spr. dankte namens het gemeen tebestuur en de geheele bevolking voor de uitverkiezing, en noodigde de leden van het Hoofdbestuur op een diner in Hotel van Haaften, om de kennismaking voort te zetten. Hierop antwoordde de voorzitter van do Mij. van Landbouw, dr. Lovink, met namens het Hoofdbestuur dank te brengen aan het Bodegraafsch gemeentebestuur voor de vriendelijkheid om hen op het gemeentehuis te ontvangen. In de vorige alg. vergadering bracht de heer Boer het punt ter sprake de volgende vergadering in Bodegraven te houden en dit voorstel had direct de instemming van het H.B. en van de ver gadering. Want hoewel het de gewoonte was bij de alg. vergadering een z.g. alge meene tentoonstelling te houden, moet er toch op gewezen, dat dergelijke groote ten toonstellingen dikwijls niet zonder finan- cieele offers plaats hadden. Het nut ligt ook niet zoozeer in de tentoonstelling, maar in de mogelijkheid, dat een streek laat zien, wat het meeste van belang is. En in Bodegraven valt veel te zien. Spr. bracht nogmaals dank voor de vriendelijke uitnoodiging en besloot met den wensch, dat deze bloeiende gemeente, waarin handel en landbouw zoo vruchtbaar samenwerken, moge groeien en bloeien. Hierna werd de eere-wijn rondgediend, en, na eenigen tijd gezellig bijeen te zijn geweest, werd de terugtocht naar het kaas markt-terrein ondernomen, waar te 5 uur de officieele opening der tentoonstelling plaats had door dr. Lovink. Spr. gewaagde van het krachtig leven van den Rijnland- schen landbouw, die na moeilijke tijden steeds weer „erboven op" weet te komen. Na nogmaals zijn beste wenschen geuit te hebben voor het. welslagen der tentoonstel ling, knipte dr. Lovink het afscheilingslint door. Het gezelschap bezichtigde daarop de- tentoonstelling. Bekroningen van de kaas-tentoon stelling, afd. producenten op boerderijen. Rubriekï: le pr. 54 p., W. Boer, 2e pr. 80 p. A. Hoogendoorn. Rubriek II: le pr. S4a C. v. d. Dam, le pr. 84b W. Boer, 2e pr. 82 F. Hooftman, 2e pr. 82 T. Verboom, 2e pr. 82 J. Hooft man, 2e pr. 82 A. W. Moons, -3e pr. 80 S. Heykoop, 3e pr. 79 J. H. v. Dobben, 3e pr. 78 M. G. Stolwijk. Rubriek III: le pr. 84a B. Spruyt, S4b P. v. d. Linden, 84c P. Rijlaarsdam, 83a W. Boer, 83b Wed. H. Oudshoorn. 2e pr. 83c P. van Schieveen, 83d J. H. van Dob ben, 83e C. A. van Dam. 3e pr. 82a C. v. d. Wel, 82b J. v. d. Wind, 82c J. Oskam, 82d D. J. den Hertog, 82e M. C. Stolwijk, 82f J. Rijlaarsdam. R u b r i e k IVle pr. 83 W. Boer, 2e pr. 82 A. Hoogendoorn. Rubriek Vle pr. 82 W. Boer. Be- stuursprijs G. C. Rijlaarsdam Bekroningen van de kaastentoon stelling, afd. Handelaren. Rubriek Akaas van 6 K.G. of min der gewicht: le pr. 84 p. C. Broere en Zn. Lekkerkerk, le pr. 82 p. W. de Boer, Gouda, 2e pr. 80 p. A. C. de Meyere, R'dam, 2e pr. 80 p. H. Windhorst, 3e pr. 78 p. firma Luu- ring, Hazerswoude, 3e pr. 76 p. Gebr. Jon- geneel. Rubriek B, kaas van 610 K.G.: le pr. 87 F. Noordhoek, le pr. 82 W. de Boer, Gouda, 2e pr. 81 J. v. d. Giesen, 2e pr. 80 firma Luuring, 3e pr. 76 B. Baars, 3e pr. 76 C. Broere en Zn. Rubriek C. Kaas van 1015 K.G.: le pr. 84 J. v. d. Giesen, le 'pr. 83 B. Baars, 2e pr. 82 N. V. W. den Boer, Gouda, 2e pr. 81 H. v. d. Boon, 3e pr. 80 J. P. Veer man, 3e pr. 80 S. Goebel Dzn., 3e pr. S0 A. O. de Meyere, Rotterdam, 3e pr. 80 Wöhr- mann. Rubriek D. Kaas van 1320 K.G. le pr. 82 p. Jac. Veerman, le pr. 81 p. Joh. P. Veerman, 2e pr. SO p. Wöhrmann, 3e pr. 78 p. H. Göbel en Co., 3e pr. 78 p. C. Broere en Zn., Lekkerkerk. Rubriek E. Kaas boven 20 K.G. le pr. 79 p. F. Noordhoek, 2e pr. 77 p. H. Goe- bels en Co„ 3e pr. 76 p. B. Baars, 3e pr. 74 p. A. C. de Meyere, R'dam. Waar geen woonplaats vermeld, is deze Bodegraven. Dc jury voor de afd. Handelaren bestond uit de heeren A. J. Schilt, G. C. van Eyk en J. v. d. Laan, allen te Gouda. De jury voor de afd. producenten op boerderijen bestond uit de heeren W. J. v. d. Boon, G. dc Vogel en K. J. Kooy, allen te Bodegraven. De jury voor den kaasdag was samen gesteld uit de heeren ih. W. J. Huisman, Gouda, B. Baars en B. Batelaan, Bodegra ven. Het Koninginrtefeest. De Koninginnefeesten werden voor de zen keer eens gezamenlijk gevierd. Reeds in den morgen maakte de muziek, de Beiersche Kapel, een rondgang door het dorp en allengs werden de straten gevuld met kooplieden in oranjestrikjes, feeststok- ken enz. Tegen tien uur gingen velen naar de Wijdingssamenkomst in de Ned. Herv. Kerk. Om halftwce waren de schoolkinde ren op de Nieuwe Markt tezamen geko men voor de zanghulde. Een drietal Konin- ginneliederên werden door de 1200 kinde ren gezamenlijk gezongen, waarna allen in optocht naar het feest terrein gingen. Het was een eindelooze rij. De Beiersche Ka pel voorop. Beginnend met de kinderen van de bewaarscholen, allen keurig ge tooid met oranje. De eerw. Zusters hadden weder, zooals wij dat van haar gewend zijn, bijzondere zorg besteed aan het op tooien groene bogen met oranje-bloeme- jes, de kinderen allen met kransjes in het hajy. Het was een keurig schouwspel, en zeer veel publiek had zich aan weerszijden van de straat geschaard. Door een mooie eerepoort ging het naai' het terrein, waar de 'kinderen met ver schillende spelletes elkaar moesten be kampen. Intusschen werden zij getracteerd op limonade en phocoladereepen. De gelukkige prijswinnaars waren: Jon gensschool le klas: Blokjesrapen: 1. Ger. v. Wijk, 2. Adr. Mastwijk, 3. Th. Agterof, 4. M. Miltenburg. Stoofsteken: 1. G. v. Wijk. 2. H. v. d. Brink, A. Voordauw, 4. A. Mastwijk. 3e klas. Stoofsteken: le Q. Mastwijk, 2. W. Rietveld, 3. P. Timp. 4e klas. Bocgsprietloopen: 1. J. Walra ven, 2. G. Boere, 3. P. Beumer, 4. M. de Rijk. Koekhappen: 1. Jan Agterof, 2. H. v. d. Ties, 3. P. Timp, 4e M. v. Wijk. 5. D. de Wit. 4e klas. 1. A. de Rijk, 2. A. van Veen. 3. W. Jacobi, 4. A. de Groot. 6e, 7e en 8e klas. 1. A. Ensinck, 2. H. v. d. Brink, 3. J. v. Wijk, 4, W. v. d. Jleijden. Van de Zusterschool Pensionaat* Loop met hindernissen: 1. Cor. Krijt, 2. E. Fliers, 3. C'. Remmele, 4. N. Egelie, 5. R. v. Baars. Stoelendans: 1. JL Boers, 2. T. Timp, 3. R. Appelman. 4. A. Kanting. 5. E. Fliers. Lagere school. 2e klas: Beltrekken: 1. B. Stolwijk, 2 B. de Groot. 3. A. Stolwijk. Vlaggenloop1. C. Velthuizen, 2. T. Hoogeveen, 3. C. Hoogeveen. lsten Beltrekken: 1. G. Nijssen, 2. A. v. Vel zen. 3. J. Twaalfhoven, 4. S. Souwer, 5. J. Ban. 6. L. Frye. Ba'iwerpen: 1. J. v. Velzen, 2. N. Fortuin, 3. A. Nijssen. 3e kl. 1. M. Hoogeveen, 2. W. v. Velzen, 3. M. v. Velzen. Mantelaantrekken: 1. M. v. Velzen, 2. L. Vonk, 3. A. M. v. Velzen. 4e klas. 1. J. Rijnbeek, 2. M. Smits, 3. S. Rietveld, 4. R. Bijk, 5. M. Tewer, 6. D. v. Velzen. 7. P. Walraven. 5e kl. Kroontjes hardloopen met klasse: 1. R. Vosch, 2. J. Driehuis, 3. C. v. d. Star, 4. E. Veelenturf, 5. C. v. Wijk, 6. J. v. Rooien, 7. M. Roodenrijs. Cent-happen: 1. J. Regtvoort, 2a C. van Wijk, 3. E. Veelenturf, 4. C. Bunnik, 5. M. Bakker, 6. J. Driehuis, 7. D. Stolwijk, 8. R. Vonk. 7e klas. Lantaams-loopen: 1. N. Bontje, 2. A. v. Leeuwen, 3. D. v. Dijk, 4. C. van Eyk, 5. R. Miltenburg. 6. M. Veelenturf. 7. M. Bolander, 8. M. v. Velzen. Blokjesrapen: 1. J. Regtvoort, 2. C. van Wijk, 3. E. Veelenturf, 4. O. Bunnik,'5. M. Bakker. 6. J. Driehuis, 7. S. Stolwijk, 8. R. Vonk. Om 5 uur hadden onder groote belang stelling de volksspelen plaats en de clou van den avond was de gondelvaart. Zes motoren vol lampions en vetpotjes namen er aan deel. Op de schepen hadden de Beiersche Kapel, de muziekver. Soli Deo Gloria en eenige zangvereenigingen plaats genomen, welke onder de tocht om beur ten door .muziek en zang den goeden geest er in wisten te houden. Op de straat bleef het nog lang 'n gezellige en feestelijke drukte. 'Üfif DE DAG VAN HEDEN. Opening der Alg. Vergadering der Holl. Mij. van Landbouw. Hedenmorgen te 11 uur werd in hotel Van Rossum de 125c algemeene verga dering gehouden van de Holl. Mij. van Landbouw. De voorzitter, dr. H. J. Lovink, sprak de openingsrede uit. Na een woord van welkom te hebben toegeroepen aan eenige vooraanstaande personen geeft spreker een schets van de landbouwkundige geschiedenis der Rijn streek. Deze geschiedenis is nauw ver bonden aan de H. M. v. L. De eerste voorzitter der H. M. v. L. en tevens de man van wien het initiatief is uitgegaan tot oprichting der H. M. v. L., Mr. G". W. Verwey Mejan, advocaat te 's-Gravenhage, die zich sedert 1835 ge vestigd had te Alphen, waar hij op zijn landgoederen verschillende nieuwe opvat tingen op landbouwgebied toepastte. In latere jaren leverde de Rijnstreek nog verschillende eminente voormannen, die steunpilaren waren der H. M. v. L. en erkende voormannen van onzen vader- landschen landbouw. Spreker noemt de familie van der Breggen te Waddinx- veen en Mr. D. Visser van Hazerswoude. De Rijnlandsche Boeren stand. De Rijnlandsche boerenstand is van een goede soort. Na een korte schets te hebben gegeven van het onstaan der vele familienamen die met het woordje „van" aanvangen, staat spreker eenigen tijd stil ibij het karakter van den Rijn- landschen boer en zijne oude gewoonten. Ofschoon de Rijnlandsche boerenstand nu juist niet tot het geheelonhouder- schap is overgegaan, zijn de tijden voor bij waarin nog wel eens, vooral op markt dagen, bruiloften e.d. veel drank gedron ken werd en het oude boerensprcekwoord waarheid bevatte: De boer naar de mart, De vrouw het de smart. De schouw, het sieraad der vroegere huiskamer, doch thans zeldzaam gewor den, droeg meermalen mooie voorstellin gen en opschriften, die teekenend waren voor de gevoelens van den boer. Zoo draagt een thans nog bestaande, uit 1620, dateerende schouw het opschrift: Het land tc bebouwen is mijn lust, Mijn hert en sinne zijn belust Te- woone bij het woelent vee, Gelijk als vader Jacob dee. De Rijnlandsche boerenstand heeft in den loop der geschiedens moeilijke tij den meegemaakt, zoodat in de oude ar chiefstukken menigmaal te lezen staat dat deze of gene „de Rpade op den dijk" had gestoken, waarmede te kennen werd gegeven, dat hij zijne landerijen verliet om in den vreemde te trachten werk en brood te vinden. Reeds van oudsher is de Rijnstreek be kend om zijn zuivelproducten en deze goede naam heeft zij tot heden behouden. De volvette boerenkaas is over de gehcelc wereld bekend. Spreker geeft, hiervan een korte schets en vindt hierbij gelegenheid te wijzen op het goede werk van Wouter Sluis, dc Xoord-Hollandsche pionier op zuivelge bied, die in de vorige eeuw ook in <le Rijnstreek goed werk heeft verricht. De Rijnlandsche boeren schromen niet voor lichting te vragen indien zij deze meenen noodig te hebben. -Het Rijkszuivelcon- suientschap in Z»id-Holland is met arbeid overladen. Theorie en praktijk werken hier samen zooals wellicht in geen andere gtreek. Het boerenbedrijf in de Rijnstreek is, inzonderheid na 1900, steeds intensiever geworden. De varkensmesterij is zeer be langrijk en mede hierdoor, door het pro- duceeren van veel mest, is de rundvee houderij zeer intensief. Spreker wijst er op, dat inzonderheid de bemesting niet altijd zonder fouten geschiedt en wekt dc afdeelingen in de Rijnstreek op in samen werking met den Rijkslandbouw-voorlich- tingsaienst dit onderwerp a^n te pakken. Ziekt e-m aatregelen. Kent gij, aldus bijluit spreker zijne historische schets, de Rijnstreek en hare geschiedenis, zoo zult gij u er toe aange trokken gevoelen, evenals gij allen nog meer van onze organisatie zult houden dan gij reeds heden doet, indien gij haar roemrijke geschiedenis ten volle mocht leeren kennen. Hierna brengt spreker eenige vraag stukken naar voren, die de laatste jaren veel besproken zijn. Hij acht het nood zakelijk, dat er ec'n instituut voor besüu- deering en bestrijding van het mond- en klauwzeer komt. Ons land met zijn ge weldige export-belangen moet vooraan- staan in de bestudeering en bestrijding dezer ziekte, evenals wij nu bijna 25 jaren de leiding hebben van de maatregelen ter bevordering van den eerlijken handel in zuivelproducten. Alleen als ons land een voorbeeld is voor andere landen, kunnen wij invloed van beteélcenis uitoefenen bij het in het leven roepen van internationale bepalingen. Spreker hoopt, dat de nieuwe Staals- begrooting een voorstel zal mogen bevat ten, waardoor onze achterstand bij de bestudeering en bestrijding van Het. mond en klauwzeer krachtig kan worden inge haald. Doch niet alleen de Regeering, ook de landbouwers moeten medewerken. Zij moe ten elk geval van ziekte, vooral de eerste gevallen zijn gewichtig, direct aangeven. Doet de overheid al het .mogelijke om de ziekte te bestrijden en verzuimt de vee houder de ziektegevallen direct aan to ge ven, dan is dat een misdaad tegenover zich zelf en tegenover zijn collega's. Hulde aan Minister Kan. De moeilijke omstandigheden waaronder land- en tuinbouw de laatste jaren gebukt gaan hangen samen met de economische depressie die zich over bijna de geheele wereld heeft verbreid. De Regeering staat hier tegenover machteloos. Dat. neemt niet weg, dat zij wel tal van maatregelen kan nemen die tot verzachting kunnen leiden. De laatste jaren hebben wij een Minister gehad die wel niet alles kon veranderen, doch die in ieder geval een hart voor den landbouw bleek tc hebben en deed wat hij kon. Spreker meent wel een woord van waar deering namens de H. M. v. L. te mogen uiten aan'het adres van Minister Kan. Het Hoofdbestuur heeft de vraag overwogen of het niet gewenscht zou zijn tot het oude stelsel van een Directeur-Generaal van den Landbouw terug te keeren. Een vaste lei ding in landbouwzaken is noodig, los van do politiek, het is niet mogelijk in 4 jaren het ingewikkelde raderwerk van onzen land- en tuinbouw te leeren kennen. Of schoon aan ieder stelsel fouten kleven neigt spreker daarom over tot het weder instellen van een Directeur-Generaal v. d. landbouw. Bij de keuze zal men meer op de technisch commcrcieele zijde, dan op het sociaal-juridisch element moeten letten. Spreker besluit met de hoop uit te spre ken, dat de Regeering ook aan dit onder werp hare volle aandacht zal willen schen ken. VAN EEN ZWÏTSERSCHE REIS II. Wij zijn in Zwitserland, het land van tunnels door onbehoorlijk hooge bergen. Maar wij mogen niet zoo maar do Alpen gaan beklimmen, dc douane ruikt Keulsch water en Hollandscho sigaren. Vanaf je intocht aast men op je dubbeltjes. Gérard frommelt, terwijl hij vriendelijk lachend Hollandsch-Duitsch en de doua nier alleen maar Duitsch praat, inderhaast twee kistjes sigaren onder zijn overjas, dia over zijn arm hangt. Niets tc declareercn, vraagt de doua- Neiu, zegt Gérard. Zijn geopende koffer kijkt den gestren- gen douanier schaapachtig onschuldig aan. De verseh gestreken pyama van Gérard moet het ontgelden, do sigaren houdt hij krampachtig onder zijn jas gekneld. Zoo komen wij in het hotel, Gérard zeer verblijd, dat zijn sigaren van bclasting- wocdc gespaard gebleven zijn. Nu zijn we eigenlijk pas good in Zwit serland. Het is hier een en al gemoede lijkheid. Een gezellige dikke hotelier mot. een meer dan gewoon buikje en glinsteren de oogjes heeft zich moeizaam naar de hal van het hotel gedragen om ons tc verwel komen. Voorloopig zien wij uit de verte al-leen 's mans buik. die als oen rond kus sentje uit de ingang dc straat in puilt. Hij verwelkomt ons met schokkende knikjes. Gérard kijkt hem een oogenblik met ge spannen aandacht aan en zet ons dan uit een waarom de dikke hotelier niet dieper kan buigen. Dat komt zegt Gérard-, omdat zijn vel reeds zoo strak mogelijk gespannen s-taat. Als hij verder zou buigen, zou het scheuren. De kleine man dribbelt op zijn korte beentjes naar het kantoortje. In enkele minuten weten wij onze kamers en heb ge heele gezelschap trekt zich in zijn apar- tementen terug. Het is maar voor korten tijd, dat wij de gasten zijn van dezen vriendelijken hotel houder, want den volgenden morgen in dc vroegte reeds reizen wij verder Zwitser land in. Voor verliefde paartjes moet het hier een ideaal zijn om te reizen. Na Basel boort de machinist den trein al gauw door een tunnel, zoodat er gedu rende een kwartier de diepste duistornis heerscht. Wij gaan naar Bern, de oude stad, en ik denk aan de Bernerconventie van ik weet niet meer welk jaar. Gérard vindt, da-t. ik buitengewoon goed op de hoogte ben van de algemeene histo rie. Volgens hem weet ik de gebeurtenis sen van alle eeuwen, al weet ik dan ook niet bij welke jaartallen of zij behooron. Maar dat is minder. Wij dwalen een poos in de stad van den berenkuil, de Küchcrfeldbrückc, de Nie- deckbrug met het prachtige uitzicht over de rivier. Er is een oude winkelgalerij fonteinen en oude dokken, torens en poor ten. En natuurlijk is er ook een oud slot vol romantiek en spinraggen. De Zwitsersclie franken komen te voor schijn en als er gezegd wordt, dat alles hier duur is, bestrijdt Gérard dit. Als jc van franken hoort praten, zegt hij wijsgeerig, denk je altijd aan franken, die zeven of tien koperen platteland-sche oenten waard zijn. Als jc hier dus een frank uitgeeft, houd je altijd nog veertig centen meer over dan je dacht. Intusschen vliegen de franken je zak uit, als oen vogel uit zijn kooi. Waar ze -zoo gauw blijven, zal eeuwig en altijd in een geheimzinnig duister ver borgen blijven. De Zwitsers zien er gemoedelijk uit, zij zien er uit als menschen, die zich overal thuis gevoelen. In den trein zitten ze in hun overhemd en kwetteren als mussflben. De bergen schijnen voor dit volk geen hinderpalen te zijn. Overal hebben zij er gaten in geboord. Zoo'n gat heet. tunnel. Zoo gauw de trein door zoo'n tunnel rijdt, verstomt het gesprek. Dat is vreemd, je kunt in het donker toch ook praten. Met het daglicht herleven dc gesprek ken. Wat ben je stil, Gérard Ja, zegt. hij, ik babbel een aardig stuk over de grens, maar Zwitsersch, dat is niks voor mij En als iwij weer een tunnel inrijden, maakt hij ons daarop opmerkzaam. - A'lweer zoo'n Alp, zegt hij.... Geluid loos valt de stilte in het duister. ZEILEN. Wedstrijden van Nieuwe Meer. Op de Westeindorplassen te Aalsmeer hield de Roei- en Zeilvereeniging Nieuwe Meer tot besluit van het seizoen 1929 goed geslaagde wedstrijden. De uitslagen waren Twaalfvoetsjollenle pr. Karekiet, eige naar E. Zweep, in 1 uur 47 min.. 2. Weat einder van J. Berghoef in 1 uur *48 min. 50 sec. Scheldejollen: le pr. M. H. H. eig. J. Lewis in 4 uur 12 min. 25 sec. Ronde en platbodemjachtenle pr. Tack. eig. A. Groen in 4 uur 31 min. 42 sec. Sterklasse: le pr. 1 stuurnx. F. de Lan ge, in 4 uur 16 min. 6 sec., 2.. Jupiter, st. F. Hageman in 4 uur 25 min. Kleine overdekte kieljacliten: le pr. Mooie Nel, eig. A. Ahling, in 3 uur 56 min. 4 sec., 2e pr. Hetty, eig. H. Borgman in 1 uur 20 min. 18 sec. Kleine open zeiljachten: le pr. Meeuw, eig. J. Ketelaar in 4 uur 29 min. 40 sec. Groote open kieljachten: le pr. Neerlan dia, eg. D. R. Buys, jn 3 uur 13 min. 4 sec.. 2e pr. de Harlekijn, eig. W. Harkink in 3 uur 14 min. 38 sec. Groote overdekte kieljachten A. le pr. Rike, eig. G. J. Matthieu Jr., in 3 uur 39 min. 8 sec., 2e pr. Ingeborg, eig. dr. E. Bonn in 3 uur 39 min. 45 sec. Idem. afdeeling B: 1p. pr. Ermo, eig. A. Trompen, in 3 uur 28 min. 6 sec., 2. pr. Bon zo II eig. D. Veen in 3 uur 34 min. 52 sec.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7