UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK j BRAND OP ZEE. Een redding door de „Vesuvius". Gistermiddag is het Zweedsche s.s. „Ve suvius" van Bilbao, te Poortershaven aan gekomen, met negentien schipbreukelin gen aan boord. De kapitein van de „Vesuvius", de heer W. Wettin, vertelde, dat hij in den nacht van Zondag op Maar lag acht mijl ten N. van het vuurschip „Sandett" bij Duinker ken plotseling een schip heeft waargeno men dat in lichtelaaie stond. Kort daarna hoorde men aan boord van de „Vesuvius" roepen en de kreten bleken te komen uit twee reddingsbooten, van het in nood :yerkeerend schip. Men heeft de menschen onmiddellijk aan boord genomen en toen bleek, dat men doen had met de bemanning van het voor de regeering van Joego-Slavië bestemde fouragesc-hip „Zmay". Het schip ,moest worden afgeleverd en het voer nog onder Duitsche vlag. Het is gebouwd bij de Deutsche Werf te Hamburg. Zoodra bleek, dat het schip naar alle waarschijn lijkheid niet te grond zou gaan, heeft de ;kapitein zich weer in een van de redding- booten begeven, met negen man van de bemanning. Negentien anderen, waaronder lide tweede machinist, die zware brandwon- l'den. heeft opgeloopen, zijn aan boord van •de ..Vesuvius" gebleven. Naar kapitein Wettin vertelde, was al les feitelijk binnen een kwartier tijd be slist. Gistermiddag zijn de schipbreuke lingen van Poortershaven naar Rotterdam gegaan, de gewonde is in het ziekenhuis aldaar opgenomen. De schipbreukelingen hebben zich m nachtgewaad aan boord van de „Vesu- 'VTns'' begeven. Onder hen bevond zich ook een dame, nl. de vrouw van den heer Lo- rentz, een beambte van de Duitsche werf, die het schip escorteerde. Het gezelschap ,is in nacht kleeding in den trein gegaan imaar Rotterdam. De brand te Rucphen. Naar het „Dagblad van Noord-Brabant" verneemt is vrouw K., die verdacht werd van de brandstichting te Rucphen op vrije voeten gesteld. Gevaarlijk vuurtje stoken. Te Veendam hebben Zondagmiddag •spelende kinderen een hoop van 30 pak ken geperst stroo achter de groote boe- xenbehuizing van de erven Drenth te Lo- chem, huurder de lieer Kordes, in brand .•gestoken. De brandweer wist met groote moeite de. landbouwschuur te behouden. ,Het stroo is geheel verbrand. Alles was ^verzekerd. Dijkdoorbraak bij Durgerdam. Toen Maandagochtend omstreeks vijf uur de veehouder P. J. v. d. Grift, wonen de te Durgerdam in de z.g. Durgerdammer- die, naar de weide ging om zijn koeien te .melken, zag hij dat de slooten, die den jyorigen dag nagenoeg uitgedroogd waren, 'met water gevuld. Het bleek, dat aan de zuidzijde van de- izen ongeveer 40 H.A. grooten polder de dijk was gescheurd en het water van de xingsloot den polder binnenliep. De hulp van eenige buren werd ingeroepen om het. !.gat te stoppen. Toen men weer terug- (ikeerde bij de breuk in den dijk, liep het 1water a-1 over een breedte van 15 meter bzasr binnen. Er zijn toen twee dammen !ïn de ringsloot gelegd op een behoorlijken .afstand van de breuk. Hierdoor is grooter «onheil voorkomen. Er was intusschen on- Igeveer twee voet water in den polder ge- jioopen. Het electrische gemaal heeft tien ,unr gewerkt om een deel van het water •weg te krijgen. In het weiland kunnen thans de koeien weer grazen. De slooten zijn vol water. Omtrent de oorzaak van de dijkbreuk vernamen wij het volgende: Een paar jaar geleden is de polder met drie bunders land vergroot. Een nieuwe jxingsloot is toeu om dit land gelegd en «daarvoor een dijk. Dezen dijk heeft men arelegd op grond waar vroeger riet groei de Deze ondergrond is drassig. Door de 'groote droogte van de laatste weken is ?de dijk op die plaats gezakt en gescheurd. De moord op het Bezuïdenhout. Omtrent den aangehoudene van den moord op het Bezuidenhout te Den Haag, den 45-jarigen Wiebren Kr. van der M., geboren te Doniawerstal bij de Lemmer in Friesland, deelt de „Asser Crt." nog -mede Verdachte was een negentiental jaren terug werkzaam als klerk bij de Eerste Drentsche Stoomtramweg-Mij. te Hooge- Hij was steeds een zeer correct per soon, die het in latere jaren bracht bot :chef bij de E. D. S. te Emmcn. Hij was •niet zooals enkele bladen meldden, sta tionschef te Hoogeveen. Daar raakte hij verward in allerlei financieele moeilijk heden, pleegde er malversaties, werd ont slagen en werd op 14 Mei 1926 door de 'Arr. Rechtbank te Assen veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Bij de behandeling van de zaak leek het alsof verdachte vrij cynisch tegenover de zaak stond, en alsof hij gedreven was door motieven welke hij voor de Recht bank kenbaar wilde maken. Na het uitzitten der straf is het ver moedelijk met verdachte, die iemand was •van goede afkomst, van kwaad tot erger gegaan. Althans naar uit Den Haag ge meld wordt, was hij den laatsten tijd zwervende. Na het spoorwegongeluk bij Meppel. Het blijkt, nu de verongelukte locomo tie weer uit het water is getrokken, dat het verkeer met Leeuwarden voorloopig wel een maand over enkel spoor moet plaa'ts vinden. Eerst moet het schuin afgebroken ge deelte van het bruggehoofd. voor het an dere paar rail8 gelegen, nieuw worden opgemetseld en voldoende stevigheid ver krijgen. De machinist Langkamp uit Zwolle en de hoofdconducteur Hillinga te Meppel zijn beiden geschorst. Een man een man, een woord een woord! Onlangs is in Amersfoort ingebroken in de synagoge. Er werd toen een be drag van f 30 vermist. De politie onder zocht. de zaak en arresteerde zekeren B., die» bekende het feit gepleegd te heb ben. Zaterdag werd echter Samuel S. binnen gebracht endeze kwam zich aangeven als den dader van bovengenoem- den inbraak. Wat bleek nu? De twee mannen hadden samen den diefstal be raamd. B. was de heler, Sam de steler. Ze hadden de afspraak gemaakt, dat de gene, die liet eerst in handen der gerech tigheid viel, de heele schuld op zich zou nemen. Sam was na de kraak naar België gegaan en toen hij weer op vaderland- schen bodem terugkwam, ging hij zich aanmelden bij de veldwacht te Putte (X.-B.). De andere had intusschen ook be kend, zoodat de politie een gemakkelijke vangst had. Met een auto er van dcor. Zondagavond werd bij de politie te Zandvoort. aangifte gedaan, dat een Ford auto, die bij den Zeeweg even ohbeheerd had gestaan, was gestolen. Onmiddellijk is toen de politie in de omliggende ge meenten hiervan in kennis gesteld en om streeks S uur kwam bij de politie te Haar lem bericht binnen, dat de auto opge spoord was. De auto werd bestuurd door N. uit Haarlem, die naar Zandvoort is overgebracht. De auto is in beslag geno men. Zakkenroller betrapt. Gistermiddag is op een bijwagen van lijn 2 te Amsterdam een zakkenroller op* heeterdaad betrapt. Als gewoonlijk was het. middenbalcon stampvol. Opeens voel de de directeur van het. postkantoor, d<? heer Van Beers, die zich per tram huis waarts begaf, dat zijn portefeuille bezig was in andere'handen over te gaan. Vlak bij hem bevond zich een heer, met, over eenkomstig de regelen van de kunst, een regenjas over den aim. De heer Van Beers wimoedde terstond in dezen man den zakkenroller en greep diens anderen arm, waarmede hij onder bescherming van de jas gemanoeuvreerd had. De aldus op heeterdaad betrapte had de portefeuille nog in de hand. Onder groote belangstel ling van de zijde van het publiek werd de zakkenroller naar het bureau Leid- scheplein overgebracht. Tel. Met een mes gestoken. Onder de gemeente TJdenhout is Za terdagavond de 18-jarige van L. door een drietal steken in den rug gewond. De steken zouden zijn toegebracht door een zekeren J. O. De reden van dezen twist zou hierin te zoeken zijn, dat J. O. be zwaren had tegen den omgang van zijn dochter met het slachtoffer. De toestand van den gewonde is nog zeer ernstig, doch niet levensgevaarlijk. De politie heeft de zaak in onderzoek. De dader is aangehouden. Einde der vliegenplaag in den Wijnhuis toren te Zutfen. De vliegenplaag in den Wijnhuistoren te Zutfen stelde de directie der Bataafsche Import Maatschappij in de gelegenheid een buitengewone demonstratie te geven met e^p door haar gefabriceerde vliegen- doodende vloeistof. Het personeel van het Amsterdamsche laboratorium der Bataafsche Petroleum- Maatschappij begaf zich naar genoemden toTen en vond bij binnenkomst de muren en raamkozijnen zwart van een wrieme lende, gonzende laag vliegen. Op oordeel kundige wijze werd het offensief tegen de millioenen vliegen boven in den toren geopend. Met een electrische verstuiver ging men de insecten met het preparaat, Shell-tax genaamd, te lijf. Zoodra de damp de insecten bereikte, ylogen deze even op, raakten onmiddellijk daarna be dwelmd en stortten dan dood neer. ^"a verloop van e enigen tijd was de vloer met een dik „tapijt" van vliegen!ijken bedekt, zoodat het noodig was, ze in zakken te scheppen en naar buiten te brengen. De vliegen, die nog de kracht hadden naar buiten te vliegen vielen aan den voet van den toren neer, waar het ook weldra bezaaid was met doode insecten. Zij wer den een gemakkelijke prooi van groote zwermen zwaluwen die van alle kanten op dit festijn afkwamen. Na ruim een uur werken was de toren, geheel gezuiverd van vliegen en zullen de Zutfenaren de tonen van lnm mooie caril lon wederom over hun schoone stad hoo- ren weerklinken. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. DE SCHEEPSRAMP IN FINLAND. De geredde kapitein verhaalt het gebeurde. Vermoedelijk ongeveer 130 dooden. Naar over het groote scheepvaartongeluk uit Tammersfors nader gemeld wordt, heeft men tot Zondagmiddag ongeveer 100 lijken geborgen. Nog steeds drijven lijken aan land. Daar er zich veel passagiers aan boord bevonden en er veel vrouwen en kin deren in de kajuiten waren, kan het aan tal slachtoffers nog steeds niet worden vastgesteld. In ieder geval bevonden zich, naar het thans heet, 150 personen aan boord. 23 personen zijn gered, zoodat men een aan tal 'dooden van ongeveer 130 verwachten ka-n. De kapitein van het verongelukte schip, die zich onder de geredden bevindt, ver telde over het verloop van het ongeluk, dat verscheidene tot 10 M. hooge golven over het schip sloegen. De passagiers wa ren bang geworden en een deel van hen deed reddingsgordels en zwemvesten om. Plotseling had het schip slagzij gemaakt, wat misschien nog versterkt werd, doordat bijna alle passagiers aan loefzijde van het schip waren geloopcn. Het schip helde heelemaal over. Op het. dek en in de kajui ten ontstond een paniek. Hartverscheuren de tooneelen speelden zich af op de nauwe trappen en binnen enkele seconden zonk het schip. Voordat het s.b. „Tarjanne", dat zich in de nabijheid bevond, op de plaats dés onheils arriveerde, waren de meesten reeds verdronken. In de Finsche dorpen, nabij de plaats van de ramp, is Zondag een treurdienst gehouden. De menschen verschenen met een breeden rouwband om. In Tammersfors hebben den geheelen nacht de kerkklokken geluid. Alle theaters en restaurants zijn gesloten. Ontploffing in Duitsche gasfabriek. Achttien arbeiders daarbij gewond. Uil Dresden wordt gemeld: In de gas fabriek van de Saksische Kunststaalfabrie- ken te DöhLen had gisteren bij het las- schen door onbekende oorzaak een hevige gasontploffing plaats, waardoor achttien arbeiders gewond werden, van wie eenigen levensgevaarlijk. Zes arbeiders, d'e door steekvlammen gevaarlijke brandwonden hadden gekregen, werden in het ziekenhuis opgenomen, waar een hunner overleden is. De gasfabriek was tijdens het laschwerk stop gezet. Botsing tusschen zes locomotieven. De Leningradsche ..Krasnaja Gazela" bericht, dat op de spoorlijn van Barabinsk een botsing heeft plaats gehad tusschen zes locomotieven. Het betrof hier een daad van sabotage van de bandieten Petrof en Bystrof, die, ten einde zich te wreken we gens verschillende opgeloopen veroordee lingen. de zes locomotieven, die op het station Barabinsk onder stoom stonden, bij afwezigheid der machinisten op gang" hadden gebracht. Het gevolg was dat. wel dra een geweldige botsing plaats vond, waarbij de verschillende locomotieven ach tereenvolgens op' elkaar liepen. Menschen- lcvens gingen hierbij niet verloren, doch de aangerichte raaterieele schade was zeer groot. De beide bandieten konden gear resteerd worden, waarna zij onmiddellijk werden gefusilleerd. Petroleumput in brand. Vier dooden; vijf gewonden. In de buurt van Campina teij Noorden van Ploisti is een petroleumput in brand geraakt, waarschijnlijk tengevolge van een ontploffing van een motor, toen men een buis in de pas geopende sonde wilde bren gen. Een arbeider werd terstond gedood. Drie arbeiders, wier kleeren vlain hadden ge vat, renden brandende over een veld, om te trachten een .sloot te bereiken doch vie len onderweg neer en stierven, voordat hun hulp kon worden verleend. Verder kregen een ingenieur en vier ar beiders ernstige brandwonden. Twee hun ner verkeeren in levensgevaar. Acht arbei ders liepen lichtere brandwonden op. De brand kon eerst na vele uren met groote inspanning door de brandweren van de verschillende petvoleum-ondernemingen worden gelocaliseerd. Hotelbrand te Belgrado. Paniek onder de gasten. In het vijf verdiepingen hooge Palace- hotel te Belgrado, een der modernste en grootste der stad, is gistermiddag brand uitgebroken. Onder de gasten ontstond een paniek; velen hunner sprongen uit de ven sters. Na inspanning van al haar krachten slaagde de brandweer er in, den brand te lokaliseeren. De zolderverdieping werd echter door de vlammen vernield. Vuurwerk sticht brand. In Stockheim, gelegen tusschen Meinin- gen en Mellrichstadt is in den nacht op Zondag een groote brand uitgebroken* waaraan in weinige uren 12 woonhuizen en 24 schuren ten offer vielen. In Stockheim zou Zaterdag de nieuwe kerkklok ingewijd worden, ter gelegenheid waarvan een vuurwerk afgestoken werd. Men vermoedt, dat een raket het dak van een schuur heeft doen vlam vatten. Overstroomingen. In Egypte. Naa'r uit Alexandria gemeldt wordt, wast het water van den Nijl tengevolge van den li voortdurenden regenval in de bergen van Albessinië voortdurend. Het water is nog belangrijk hooger dan in het jaar 1872. De bezorgdheid der autoriteiten neemt tee, daar de Nijl gedurende 12 jaar geen hoog water meer had en men vreest, dat do uitgedroogde dijken den druk van het water niet zullen kunnen weerstaan. In Britse h-I n d i Naar uit Bombay wordt gemeld, heeft het district Nawabschah in de provincie Sind ernstig door de overstroomingen te lijden. Het geheele district staat onder water en aan de Noordgrens van de provincie Sind staan 58 dorpen geheel onder water. De bevolking, die ondanks de waarschu wingen van de autoriteiten weigerde de dorpen te verlaten, lijdt vreeselijk. Alle verbindingen met Kashmir zijn ver broken. In N i e u w-Z e el and. Uit Wellington (Nieuw-Zeeland) wordt gemeld: Do Karamia-rivier, die in Juni door een aardmassa, opgeworpen door een aardbeving, werd afgedamd, heeft thajis dien dam doorgebroken en tal van hoeven onder water gezet. Mensckenlevens gingen niet. verloren. New-Orleans onder water. Groote mat erieele schade, geen slachtoffers. Reuter seint uit New-Orleans: Heel de stad bijna staat onder water tengevolge van de geweldige stortregens, die haar ge durende den nacht hebben geteisterd. Op sommige plaatsen stond het water ze-s voet hoog. Er zijn geen mensöhenlewens verloren gegaan, maar de materieele scbadö is zeer groot. Watergebrek te Aken. Door de aanhoudende droogte is in ver schillende Duitsche steden het waterge brek zeer groot. Het- stadsbestuur te Aken heeft zich genoodzaakt gezien ingrijpende maatregelen te treffen. In a-lle huizen wer den de badinstallaties verzegeld. Om het waterverbruik in garages onmogelijk te maken zijn alle kranen in die inrichtingen afgesloten. De prijs van het. water is ver hoogd van 25 Pf. tot 1 Mark. Reizigers in Griekenland uitgeplunderd. Drie hunner als g ij zeiaars meegevoerd. In Noord-Griekenland is Zondag een reisgezelschap, dat. uit ongeveer honderd personen bestond, in de nabijheid van de stad Trikkala in een hollen weg door een rooverbende, onder aanvoering van den be- ruehten Balkanroover Tzatzas, overvallen. De roovers omsingelden het gezelschap, welks leden achter elkaar door den hollen weg trokken. Na hen tot-aal të hebben uit geplunderd, werden een afgevaardigde, een koopman en een dokter als gijzelaars meegevoerd. De roovers vroegen binnen een week een losgeld van vier millioen drachmen. Het- feit. dat de overval plaats had onder leiding van den beruchten Tzat zas, op^wiens hcofd een hooge prijs stond, verwekte in de omgeving groote opwinding. De bandieten zijn ongehinderd ontkomen. Ter eere van den Paus-Alpinist. Een mis op 4200 M. hoogte. Prof. Dionisio Borra heeft de mis gele zen op den Dufour, den hoogsten top van den Monte Rosa, op één na den hoogsten top van Europa. Op dezen top heeft de huidige Paus, die, zooals men weet, een groot. Alpinist is geweest, indert ijd .gekam peerd, na een bestijging van Macugnaga uit. Bloedig familiedrama. Uit. Amstadt (Thüringen) wordt gemeld: Te Apfelstadt heeft een 67-jarige caféhou der gepoogd met schoten en bijlslagen zijn echtgenoote, van wie hij gescheiden was, om het leven t^ brengen. Hij schoot ook op zijn schoonzoon, die het vuur beant woordde en hem met een schot buiten ge vecht wist te stellen. De caféhouder bracht zich daarop een doodelijk schot in het hoofd toe. Men vond honderd patronen bij hem. Vermoed wordt, dat zijn geestvermo gens verstoord waren. Jongeman doodgeschoten. In het Duitsch grensplaatsje Weeze is de jongeman B. bij een woordentwist met een onverlaat, die pas uit do gevangenis was ontslagen a bout portant doodge schoten. HILLEG0M. R.-K. Postmannen. Zondagavond hield do afdeeling Hillegom en Omstreken van den Ned. R.-K. Bond van P. T. T.-personeel St.-Petrus" een ledenvergadering in „Flo ra". De voorzitter, de heer J. Heemskerk, opent met den chr. groet en een woord van welkom en betreurt de slechts matige be langstelling. Na een korte uiteenzetting van het doel der vergadering leest de secreta ris de notulen, die onder dankzegging wor den vastgesteld. De secretarik deelt nu mede, dat d-oor hem advies was ingewonnen ir.zaly het loon voor hulpbesteller, hetgeen aanmer kelijk verschilt bij het loon, zooals het hier wordt uitbetaald. Te gelegenertijd zal deze zaak,nader worden onderzocht. Vervolgens hield de secretaris, de heer Van Lierep als lid van den Bondsraad een causerie over het verloop van de op 27 en 2S Augustus te Den Bosch gehouden Bonds raadsvergadering. Hiervoor bestond een zeer aandachtig en belangstellend' ge hoor. De voorz. dankte den inleider voor diens zakelijk betoog. Bij de rondvraag werd gesproken over het telefoonkantoor te Hillegom. welke bij den overgang van nacht- in dagdienst niet voldoende gelucht kan worden. Ook deze aangelegenheid1 zal door den voorzit ter bij de betrokken autoriteiten worden besproken. Hierna sluiting. Verkeersongeval. Zondagmiddag sloeg een meisje van circa 10 jaar van de vracht auto van gebrs. van Ulden, doordat zij van den wagen sprong, terwij] deze nog in vollen gang was. Zij bekwam daardoor ern stige schaafwonden. Men zij toch voorzichtig en klimme niet zonder vragen op rijdende auto's; dit geval had ernstiger gevolge.n kunnen hebben. Rookplaag. De bakker O. aan de Hoofdstraat doet zijn overburen nu juist geen bijster groot pleizier. Deze krijgen n.l. als de wind 'westelijk is. de rookwolken met benauwde lucht binnen van de krul len. waarmede deze zijn oven stookt. De menschen kunnen geen raam openzetten en de rook dringt zelfs gedeeltelijk door de ge sloten ramen. Drukte in 't bollenbedrijf. Zaterdag werd vanaf dit station een extra goederen trein met bloembollen verzonden, bestaan de uit 30 wagons, voor 't buitenland (Europa). Dit typeerl wel den geweldigen handel in streek en plaats. KATWIJK AAN ZEE. Diefstal. De rijwielen van de heeren v. Rhee Bestevaarsweg en Ingwersen, Voorstraat, veranderden zonder medewe ten van bovengenoemde personen van eigenaar. De politie onderzoekt wie zich op eigen initatief tot eigenaar gemaakt heeft KATWIJK AAN DEN RIJN. Vertraging. Van een der motorwagens der N. Z. H. T. was de motorkast zoodanig verzakt, dat- verder rijden onmogelijk was. Bij halte Cleijnduin moest de wagen blij ven staan en veroorzaakte in den dienst vertraging. Bijna twee uren waren noódig om den wagen weer in orde te brengen. AARLANDERVEEN. Een „handzaam" kaasje. De firma Van 't Riet fabrikant van Zuivelwerktui- gen alhier heeft gemeend ook eens voor den dag te moeten komen op de kaastentoon stelling te Bodegraven met een kaasje door hen zelf gemaakt. Om dit kaasje te han- teeren moet men. eerst de hulp van de bu ren inroepen, daar het maar eventjes pijn. 300 pond weegt. De kaas is gemaakt den 16en Aug. j.l. van 1542 L. melk en heeft een ihiddellijn van 90 c.M. Biljarten. Een keurig biljartspel gaf j.l. Zaterdag de heer v. d. Laan in het café van den heer D. Delfos, waarbij hij den heer M. S. v. d. Voort op een partij, 400 op de 500 punten voorgaf. De heer van der Laan won deze partij met een hoogste se rie van 161 punten. Groene Kruis. De vorige week verga derde het Groene Kruis in de zaal van den heer van den Berg alhier. Bij de opening wees de voorzitter, dr. van der Wind, er op, dat de opkomst gelijk vorige jaren uiterst gering is, wat eensdeels toegeschre ven moet worden aan weinig belangstel ling, terwijl het anderdeels een gunstig be wijs is van het volkomen vertrouwen in het bestuur. Daarna gaf de penningmeester verslag van de rekening en verantwoor ding van de ontvangsten en uitgaven. De voorzitter zag gaarne, dat aange schaft werden ledikanten met toebehoo- ren, n.l. twee groote en een kleine, wat een uitgave met zich mee zou brengen van ongeveer 150. De vergadering be sliste hierop gunstig; de voorzitter zou zich met den aankoop belasten. Zoodra Aarianderveen de beschikking krijgt over electriciteit is het raadzaam aan te schaf fen een hoogtezon. Alvorens hiertoe over te gaan, zal eerst een algemeene ledenver gadering belegd worden. De secretaris liet uitkomen dat. thans ingeschreven staan een 260-tal leden. De aftredende bestuursleden werden met algemeene stemmen herkozen. Het bestuur bestaat uit de heeren dr. van der Wind, mr. C. van der Lee, C. van Eg- mond, B. van 't Riet en D. Coxs. BOSKOOP. Kortinginnefeest. Vrijdag heeft. Boskoop begunstigd door het mooie weer Koninginnefeest gevierd, 's Morgens begon het met harmonisch klokgelui. Vervolgens concert in de mu ziektent. Om half tien begon de optocht af te marcheeren van pl.m. 1200 schoolkinde ren begeleid door het geheele Feestcomité.! onderwijzers en onderwijzeressen dei- school. Dé stoet werd opgeluisterd door de muziekkorpsen ter plaatse. Na afloop hiervan werden de kinderen in de scholen onthaald op eenige lekker nijen. 's Middags waren er volksspelen, opge luisterd door de muziekvereeniging Ex celsior", als: Tonsteken, zakloopen, spriet- Iccpen, broodjeshappen, ringrijden per fiets en blaastrappen voor jongens en: ringrijden per fiets, potslaan, stoelendans vlaggetje steken, balletje loopen, muiltje loipen voor meisjes. Voor alle genoemde spelen waren heel aardige prijzen beschik baar gesteld. Tevens was er nog ringrijden per luxe auto, om fraaie prijzen. Des avonds was eT een Gondelvaart op de ri vier „de Gouwe" en was er langs de Gou we en in de dorpsstraat electrische ver lichting aangebracht. Na afloop was er een schitterend vuurwerk in „den Ham", hetwelk op het water altijd zeev mooi is. Alleé te zamen genomen was het een zeer gezellige feestdag. NIEUWKOOP. Leidsch vuil. Burgemeester en wet houders hebben door middel van het aan plakbord bekend gemaakt, dal tot en met 19 September a.s gelegenheid bestaat om in te schrijven naar het recht van uitzoe ken en behouden van de zoogenaamde waardevolle stoffen als vodden, beenderen, papier, metalen, e.d. uit het naar de riet landen alhier te vervoeren stadsvuil. Solide borgstelling is vereischt en de opgave moet geschieden per aan te voeren M3. vuil, ter wijl ter gemeente-secretarie nadere inlich tingen kunnen worden gevraagd. NIEUWVEEN. Eervol ontslag. Aan mej. .T. Frederiks is op verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de R.-K. Bijzondere School alhier. Hooiberg ingestort. Zaterdagmorgen 1.1. kwam de landbouwer Joh. de Lange al hier tot de onaangename ontdekking, dat een zijner hooibergen zijdelings was inge stort. De oorzaak moet gezocht worden in de roeden, waar de kap op rustte. Deze waren verre van deugdelijk. De hooiberg stond reeds lang scheef. Het mag een ge luk heeten. dat het ongeluk 's nachts ge beurd is. Daaraan was het te danken, dat persoonlijke ongelukken niet voorkwamen. Den avond te voren had men er nog koren onder opgestapeld. NOORDEN. Moedercursus. Donderdag heeft de eerste les plaats gehad van den moeder- cursus onder leiding van mej. Jannes uit Haarlem. De eerste verhandeling is uitste kend in den smaak gevallen. Aangezien eenige moeders vanwege de gezinszorgen verhinderd waren, hebben eenige dames van den R.-K. Naaikrans zich welwillend bereid verklaard in die gezinnen gratis te assisteeren tijdens dc les. 2—2

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6