LUCHTVAART RECHTZAKEN UIT DE OMGEVING Agenda A. S, C.Scheidsrechters-elftal. Donderdagavond 6 uur speelt A. S. C. tegen ©en L. V. B.-scheidsrechfcers-elftal op het A. S. C.-terrein, waarvoor een medaille beschikbaar is gesteld door den heer J. Crama. 'Het elftal der scheidsrechters is als volgt opgesteld: ijijÉSf Verhoef 'tftii v. Weizen J. v. Deventer Crama v. d. Meer P. de Boer Bamak Seller v. d. Laan Do Bruin v. Goor De leiding berust bij Van Benten. De scheidsrechters komen gekleed in L.V.B.- shirt. ATHLETIEK. Nurmi neemt revanche. Zondag heeft Nurmi revanche genomen ivoor de nederlaag Zaterdagavond te War schau geleden tegen den Poolschen kam- pioen Petlciewicz. Paavo won over vier [mijlen in 19 min. 23 sec. voor den Pool schen athleet, die tweede werd in 19 min. •41 min. 0.7 sec. WATERSPORT. Kon. Ned. Motorboot Club. Op 15 September a.s zal de K. N. M. C. motorbootwedstrijden houden op de West- ednderplassen bij Aalsmeer. Hierbij zullen ■de kampioenschappen gevaren worden voor open booten en van de A, B en O-klassen |der buitenboordmotoren. Verder zijn er jvoorgiftwedstrijden' voor kruisers boven en beneden 12 1/2 meter lengte en voor open ;motorbooten. Ook voor buitenmoordmoto- ren van meer dan 1/2 liter eyl in der-inhoud aal een wedstrijd worden uitgeschreven, in- jdien zich daarvoor liefhebbers aanmelden. Om het Schel de-juweel. Gisteren was de laatste da-g van de 'Antwerpsche zeilweek, welke dag tevens de beslissing bracht voor de wedstrijden •om het Scheld e-j uweeï. De uitslag van de ochtendrace was: 1. ITJbu, 2 uur 32 min. 42 sec.2. Uilenspiegel, 2 u. 36 min. 2 sec.3. Kemphaan, 2 uur 37 (min. 51 sec.4. Antigon, 2 u. 38 min. 2S «ec.; 5. Michel 2 uur 41 min. 57 sec. 6. Lou 2 u. 45 min. 37 sec. !De uitslag van de middagrace is: 1. Uilenspiegel, 2 uur 52 min. 46 sec.2. Uibu, 2 uur 54 min. 12 sec.; 3. Antigon, 2 uur 54 min. 21 sec.4. Caint Michel 2 uur 54 min. 42 sec.; 5. Lou, 2 uur 56 min. 52 sec. Ubu won met 40 p. het Schelde-jüweel. Uilenspiegel werd tweede met 32 p., Kemphaan had 11, Lou 7 p. WIELRENNEN. Ehmers poging om het 500 Pd. wereld record te breken, mislukt Bij de te Kopenhagen gehouden inter nationale wielerwedstrijden versohenen o.a. ook de beid© Berlijnsche renners Kh mer en Kroschel aan den start. Ehmer deed opnieuw een poging om het wereld record over den afstand van 500 M. te verbeteren. Door den sterken wind mis lukte deze poging evenwel. Zijn tijd was 32.8 seconden, terwijl het wereldrecord, dat op naam van Moeskops staat, 31 sec. 'bedraagt. Ook in den wedstrijd met voor- gift e.n puntentelling behaalde Khmer geen succes, daar de voorgiften aan zijn tegenstander veel te groot waren. Kroschel wist daarentegen een mooie overwinning 'te behalen. De premie-wedstrijd werd ge- Wonnen door den Deen Kalck Hansen. Tweede werd de Italiaan Bergamini en derde de Lotharinger Ehmer. SCHAKEN. Aljechin—Bogoljubow. (Zondag is de afgebroken partij voortge zet. Nadat er nog 11 zetten waren gedaan eindigde de partij in remise. De derde partij van d'e kamp te Wiesba den werd na 39 zetten afgebroken. Het tournooi te Boedapest. Het resultaat der zevende ronde luidt Capablanca remise met Monticelli. Var- da wint van Tartakower. Van den Basch verliest van Steiner. Canal remise met Pro- tes. Thomas wint van Przepiorka. Colle Havasi afgebroken. Brinckmann—Rubin stein afgebroken. De uitslagen van de hangpartijen zijn: 'Przepiorka wint, van Colle. Sterner verliest van Vaida. Brinckmann verliest van Ru binstein. Colle remise met Havasi. De stand is thans: Capablanca 6 p.; Rubin stein 5 1/2 p.; Vaicia 5 p.; Tartakower Tb oma-s en Can al 4 p.Havasi, Monti celli en Przepiorka 31/2 p.Steiner en Rrotes 2 1/2 p.; v. d. Bosch 2 p.; Colle en 'Brinckmann 11/2 p. POSTDUIVEN. jiStrijd en Vriendschap" (Voorschoten). Wedvlucht vanaf Vilvoorde (België), af tstand 133.504 K.M. Aan deze vlucht deden alleen vogels mede, die dit jaar nog niet uitgekomen waren of geen prijs hadden ge wonnen. Lostijd onbekend. Aankomst der duiven: 1. G.A. van Adri- chem 12 u. 8 min. 47 sec., 2. F. L. Smit '32.18.14; 3. idem 12.13.14; 4. J. Groeneveld 12.15.245. A. Oudshoorn 12.15.46; 6. G. A. •van Adrichera 12.16.12; 7. J. Groeneveld '•32.16.38; 8. idem 12.16.48; 9. idem 12.18.10. DE TOEKOMST DER ZEPPELINS. Dr. Eckener over zijn plannen. Een vaste verbinding Europa V er. Staten. Dr. Eckener heeft dezer dagen in zijn .hotel te New-York de vertegenwoordigers van de pers ontvangen, aan wie L<j uitvoe rige inlichtingen heeft ge-gever^ ovor zijn ■plannen. Dr. Eckener wees er op, dat hij in de Ver. Staten slechts algemeene besprekin gen met vertegenwoordigers van allo groo- tc banlcgnoepen heeft gehad. Daar het luchtschip een internationaal L- verkeersmiddel is, moet de ontwikkeling op internationale basis geschieden. Defi nitieve onderhandelingen zijn pas mogelijk na verdere besprekingen met de Duitsehe belanghebbenden, waartoe de Hapag, de Darmstad ter Nationalbank en de Discon- togesellschaft behooren. Deze besprekingen, waaraan ook de Amerikaanscbe belangheb benden deelnemen, zullen dadelijk na aan komst te Hamburg beginnen. Eckener had voor het eerst bij de Ame- rikaansche bankgroepen een werkelijke en ernstige belangstelling gevonden. Een tast baar resultaat van de besprekingen in Amerika is cle volledige overeenstemming met den leider der Good Year-maatschap- pij, Litchfield, over nauwe samenwerking tusschen de Good Year- en Zeppelin-maab schappij voor de organisatie van een lucht- schipdienst EuropaVer. Staten en Europa Zuid-Amerika. Voorloopig is slechts een dienst Euro paVer. Staten ontworpen. Het Ameri- kaansche eindpunt komt ergens ten Zuiden van de lijn BaltimoreWashington te lig gen, daar hier de meteorologische omstan digheden voor vertrek en landing zeer gun stig zijn. Het Europeesch punt van vertrek komt ergens in midden-Duitschland te lig gen. Eckener zeide, dat hij de definitieve on derhandelingen tot na de wereldreis had uitgesteld om de laatste twijfelaars van de mogelijkheid van uitvoering van -zijn plan te overtuigen. De vloot voor de verbinding Europa Amerika moet ten minste uit 4 luchtschepen bestaan. Voor de organisatie van den dienst en den bouw van een dubbele loods aan beide eindpunten is een kapitaal va-n onge veer 15 millioen dollar noodig. Om de 4 of 5 dagen moet zoowel uit Europa als uit de Ver. Staten een luchtschip vertrekken. Men heeft ook overeenkomsten met de posterijen te sluiten. De luchtschepen moeten een snelheid van 110 K.M. bereiken, zoodat de tocht van Oost naar West ongeveer 45 uur en van West naar Oost 6595 uur zal duren. Dr. Eckener rekent er op, dat ongeveer 12 ton aan vracht en post kan worden medegeno men. De vrachtprijs der passagiers zal 1000 dollar bedragen. De dienst zal niet voor 1933 of 1934 ge opend kunnen worden, daar het eerste luchtschip pas op het eind van 1932 klaar •zal kunnen zijn, In 1932 kan /een tweede Duitsch lucht schip gereed zijn. Aan Amerikaansche zij de kan ook vóór 1931 wel nauwelijks meer dan één luchtschip voor den transatlanti- ischen dienst gebouwd worden. De noodzakelijke inhoud voer luchtsche pen moet ongeveer 145.000 kubieke meter bedragen. Dr. Eckener verklaarde nog, dat het on waarschijnlijk is, dat de „Graf Zeppelin'5 nog ooit weer naar Lakehurst zal vliegen. De „Graf Zeppelin" heeft het ziine gedaan. Hij zal niet in den transatlantischen dienst ingelegd worden, maar voortaan slechts voor de opleiding van nieuwe manschappen en dergelijke doeleinden dienen. Tenslotte stelde Dr. Eckener nog vast, dat de Good Year Zeppelin Comp. uitste kend Duitsch en Amerikaansch personeel bezit. DE MOORD TE GIESSEN-NIEUWKERK Overzicht van hetgeen geleid heeft tot nieuwe berechting. Nu Donderdag a-s. voor het Gerechtshof te Amsterdam de 'behandeling in revisie zal aanvangen van de geruchtmaken-de1 zaak, betrekking hebbend op den in 1923 gepleegden moord op den spoorwegwach ter De Jong te Giessen-Nieuwkerk, is het wellicht dienstig, nog eens de aandacht te vestigen op de verschillende feiten, welke er toe geleid hebben dat de Hooge Raad van de ten uitvoerlegging van het ver oor deelend arrest van het Haagsche Ge rechtshof ten aanzien van J Teunissen en J. C. Klunder, die ieder ter zake van dezen moord1 waren veroordeeld tot vijftien ja ren gevangenisstraf, de schorsing bevolen en de zaak ter nieuwe berechting naar hei Amsterdamsche Hof verwezen heeft. Inmiddels hebben Klunder en Tennissen ruim vier jaren in de gevangenis te Leeu warden doorgebracht en bevinden zij zich thans als „verdachten" in het Huis van Bewaring te Amsterdam. Id den nacht van 3 op 4 Augustus van het jaar 1923 werd de spoorwegwachter Ja cob de Jong te Giessen-Nieuwkerk op de spoorbaan, op ongeveer 400 meter afstand van zijn woning vermoord. Bij heb krieken van den dag werd het lijk van den ver moorde nabij een seinpaal gevonden door een inwoner van Giessen-Nieuwkerk, zeke ren Kras. In den arm van het Ontzielde lichaam lag een ijzeren hamer met ijzeren steel. De moord moet met dit voorwerp zijn verricht, wa-nt het hoofd van den ver slagen© bleek met een hamer verminkt te zijn, o.a. waren schedel en jukbeenderen ingeslagen. De dood moet dan ook dadelijk zijn ingetreden. Het door politie en justitie ingesteld on derzoek leidde allereerst naar zekeren Boxmeer, wiens daderschap aan het gru welijke misdrijf aannemelijk werd gemaakt door de verklaringen van den ijsventer Mijnster, die o.m. had medegedeeld dat hij Boxmeer in den omtrek had gezien. Laatst genoemde was echter zoo gelukkig, dat hij zijn alibi volledig bewijzen kon. Getuige Mijnster wist echter nog meer ,te vertellen zijn verklaringen kwamen hierop neer dat de hamer, welke bij hét lijk was gevon den, het eigendom was van de familie Kroon te Sliedrecht. Nu was in den avond en d'en nacht van het gebeurde ten huize van het echtpaar Kroon een 'feestje ge weest, waaraan behalve door de Kroons werd deelgenomen door zekeren Vermeer en door J. C. Klunder en J. Teunissen. De laatste twee waren resp. als arbei der en onderbaas werkzaam bij heit her stellingswerk langs de spoorlijn Dordrecht Hardinxveld. Door de aanwijzingen van Mijnster werden Klunder en Teunissen ge arresteerd, doch spoedig weer vrijgelaten. In Februari 1925 werden beiden echter opnieuw, als verdacht, van den moord, in arrest gesteld. Zoowel Klunder als Teunis sen bleven hum onschuld volhouden. Wat betreft hun deelname aan het feestje bij de Kroons kon uit hun verklaringen wor den opgemaakt dat vrouw Kroon aan Teu nissen, die toendertijd' in Dordrecht woon de, verzocht had, te hare-n huize te blij ven overnachten. Teunissen had. hierin toe gestemd, d-och het raadzamer geacht, eerst een bedrag van 500, welke som hij bij zich droeg om den volgenden morgen aan zijn arbeiders uit te betalen, in veiligheid te brengen bii zekeren (inmiddels overleden) Bouwmeester, bij wien Klunder in de kost was en die op een paar buizen afstand van de Kroons woonde. Zoo zou toen te ongeveer 11 uur Teunissen aan de Kroons gezegd hebben, dat hij even weg moest, zonder hiervan echter de reden op te ge- Met Klunder heeft hij toen het huis der Kroons veria-ten' en aan eerstgenoemde heeft hij daarna- ten huize van Bouwmees ter het geld overgedragen. Beiden zijn toen naar de woning der Kroons teruggekeerd, waar het gezellig avondje' tot twee uur des nachts is voortgezet. Volgens de verkla ringen der verdachten zouden zij hoog stens een kwartier zijn weggeweest, zoo dat zij dus onmogelijk te Giessen-Nieuw kerk, dat op 15 Kilometer afstand' van de woning der Kroons ligt, iemand hadden kunnen vermoorden. Zij zouden toch in dat geval in een kwartier tijds èn den moord èn in 't geheel acht-en-twinbig Kilometer hebben moeten afleggen. Dat het afwezig zijn van Klunder en Teunissen langer dan 5n kwartier geduurd had verklaarden aanvankelijk ook de beide Kroons, alsmede de derde gast te hunnen huize, Hendrik Vermeer. Bovendien ver klaarden zij dat zij den hamer, die op het lijk van De Jong was gevonden, nooit ge zien hadden. De justitie nam deze verkla ringen echter niet aan en nadat de Kroons kort na den moord eerst tien dagen en veel later nog eens veertig dagen in voor arrest hadden gezeten, herriepen zij hun aanvankelijke verklaringen en verklaarden zij dat Klunder en Teunissen van elf uur tot kwart voor één waren weggeweest, en voorts dat de bomer hun eigendom was Wat Vermeer betreft, deze bleef zijn ver klaring ten opzichte van den hamer vol houden. Ns. echter 70 dagen in voorarrest te hebben doorgebracht- wijzigde hij zijn verklaring omtrent het afwezig geweest zijn van Klunder en Teunissen in zooverre, dat hij niet meer sprak van een kwartier, maar van „geruimen1 tijd" Het was hoofdzakelijk op de verklarin gen dezer hoofdgetuigen, dat Klunder en Teunissen door de Rechtbank te Dordrecht aan den moord schuldig verklaard en des wege ieder tot vijftien jaar gevangenis straf veroordeeld werden. Het Gerechts hof te Den Haag bevestigde dit vonnis in hooger beroep, waarna de Hooge Raad het ca-ssatie-beroep verwierp. De pogingen tof ya visie. Vrienden en ver-wanten van Klunder en Teunissen, die .ondanks alles aan hun on schuld waren blijven vasthouden, zaten echter niet stil. Er werden verschillende pogingen in het werk gesteld om revisie van 't vonnis te verkrijgen. Hierbij dienen de naimen te worden genoemd van mr. H. va-n Meerten te D'en Haag, mr. J. de Vrie- ze te Amsterdam en mr. H. H. Roobol te Arnhem. Eerstgenoemde, die op verzoek van de verdachten cassatie had aangetee- kend tegen het arrest van het Haagsche Gerechtshof, (welk cassatieberoep, naar men weet, werd verworpen) was bij bestu deering van de strikken tot de conclusie gekomen, dat hier van een gerechtelijke dwaling moest worden gesproken. Het on derzoek van mr. Van Meerten, waarbij hij krachtig werd terzijde gestaan door den heer C. P. Stuy, aannemer te Amersfoort en zwager van Teunissen, leidde echter niet tot positieve resultaten. Hierna volgde, in Juni 1928 een revisie-verzoek door mr. J. de Vrieze, waarop eind 1928 de advocaat-ge neraal bij den Hoogen Raad afwijzend be schikte. Begin April 1.1. volgde hierna, naar aanleiding van nieuwe recherches van zijn kant, een revisie-verzoek, van mr. H. H. Roobol. De Krooris verklaren onder pressie gelogen te hebben. Zóó was dus de stand van zaken, toen het enkele dagen later den heer C. H. Geu deker, redacteur van „Het Volk", mocht gelukken, het echtpaar Kroon tot spre ken te brengen. In een onderhoud, dat in den avond va-n 8 April 1.1. plaats had tus schen de Kroons en de heeren Geudeker en Roobol, deden eerstgenoemden de vol gende opzienbarende mededeelingen: •ten eerste: dat zij beiden gelogen heb ben ter terechtzitting, waarin de moord zaak van Giessen-Nieuwkerk behandeld werd; ten tweede: dat zij beiden hun ver Ha ringen hebben afgelegd onder pressie van justitie en politie, die hun, hetgeen zij heb ben getuigd, hebben voorgezegd en him be dreigd met gevangenisstraf, indien zij an ders zouden verklaren •ten derde: dat Klunder en Tennissen onmogelijk den moord op Jacob de Jong kunnen hebben gepleegd, daar zij slechts tien minuten zijn weggeweest van het ge zellige avondje, dat op den bewusten dag; ben huize van de Kroons te Sliedrecht wa-s georganiseerd; ten vierde: dat- de hamer, waarmede de moord is gepleegd, hun eigendom niet was en dat de beide veroordeelden dit voor werp dus niet kunnen hebben geleend'; ten vijfde: dat zij, nadat zij eerst tien dagen en daarna nog gedurende veertig dagen met nog een zekeren Vermeer (die 70 dagen werd opgesloten) in heohtenis waren gehouden, bezweken zijn voor den drang, die op hem door den Rijksreoher- cheur de Jong, den gevangenisdirecteur, den substituut-officier mr. Kronenberg en den recliter-commissaris mr. Bentford van Valkenburg te Dordrecht werd uitget- oefend, en de bezwarende getuigenissen, welke hun door dezp heeren waren voor geschreven, hebben afgelegd, op welke verklaringen Teunissen en Klunder zijn veroordeeld. De Kroons zouden dus onder pressie meineed hebben gepleegd. In de op den volgenden middag ten kantore van den procureur-generaal bij den Hoogen Raad) mr. A. Tak gehouden conferentie, waarmede aanwezig waren de advocaat-generaal mr. S. J. E. M. van Lier, de substituut-officier der Rechtbank te Dordrecht mr. A. J. Kronenberg, mr. H. H. Roobol, mr. H. van Meerten en de heeren C. P. Stuy en C. H. Geudeker, zijn toen de stukken t.w. een geschreven bekentenis van vrouw Kroon, alsmede de volgens vrouw Kroon geschreven opdracht van den Rijksrechercheur De Jong in handen gesteld van den substituut-officier van de Rechtbank te Dordrecht. Hierna zijn door den rechter-commissa- ris mr. Van Aken te Dordrecht verschil lende verhooren gehouden, waarbij de Kroons, in verband met een mogelijke vervolging wegens meineed werden bijge staan door mr. D. den Hollander. Na hun verhoor op 11 April werden zij 16 April d. a. v. opnieuw verhoord, waarbij tegen woordig was de officier van justitie mr. Kronenberg. Op 17 April is vervolgens Rijksrechercheur De Jong gehoord en in de dagen daarna nog vele anderen. Men weet dat mr. H. H. Roobol zijn oorspronkelijk revieis-verzoek van begin April 1.1'. ingetrokken en op 16 April d. a. v. een nieuw revisie-verzoek bij den Hoo gen Raad ingediend heeft, waarin behal ve verschillende andere feiten, de ver klaringen van het echtpaar Kroon waren opgenomen. Dit revisie-verzoek is op 3 Juni 1.1. door den Hoogen Raad behandeld, welks hoog ste rechtscollege op 10 Juni d. a. v. bij vervroeging uitspraak deed. De zaak werd zooals reeds in den aanvang vermeld verwezen naar het Amsterdamsche Ge rechtshof, met bevel tot gevangenhouding der beide veroordeelden. Ofschoon het bij de nieuwe berechting •dezer zaak wel zeker is dat er zich ver schillende spannende momenten zullen voordoen, is het toch beter om daarom trent geen voorspellingen te doen. Wel staat vast, dat het aantal gedagvaarde ge tuigen a charge en a décharge ver over de botrderd bedraagt! Het proces zal dan ook -=■*- mede met het oog op het feit dat het in de bedoeling ligt om twee dagen per week zitting te houden geruimen tijd in beslag nemen. Volstaan wij tenslotte voorloopig met de vermelding, wat de gevolgen de-r revi sie-behandeling kunnen zijn. Daarbij zij vooropgesteld dat het Hof verdachten nooit een zwaardere straf kan opleggen. Het Hof kan óf het vroeger gevelde von nis handhaven, óf dit vonnis geheel of ge deeltelijk vernietigen en opnieuw recht doen. Volgens de wet moet het Hof in dit laatste geval verdachten óf vrijspreken, óf ontslaan van rechtsvervolging óf op nieuw veroordeelen, met oplegging van een minder zware st-raf. N00RDWIJK. De Kerkstraat. De bewoners van de Kerkstraat kwamen gisterenavond in de versierde zaal van café Flora bijeen, tot viering va-n het jaarlijksche buurtfeest. Reeds van vorige jaren weet men, dat dit zeer gezellige avonden zijn, zoo niet min der de avond van gisteren. De deelname •was weer zeer groot, terwijl ook het be stuur der Oranje-Vereenigiog hierbij te genwoordig was. Niet weinig hebben tot het welslagen bijgedragen de humorist Oor Westgeest en de pianist W. Bemelman, wien hiervoor wel een extra woordje van lof toekomt. Tot laat in den avond heerschte er een gezellige stemming. NOOTDORP. Collecte. De gehouden collecte langs de huizen ten bate der Harmonie heeft opgebracht ruim f 130. Volksbond. De N. R. K. Volksbond, afdeeling Nootdorp, zal a.s. Zondag haar 10-jarig bestaan vieren. Geboren: zoon v. H. v. d. Berg en M. Tei'maube. Zoon van Th. Lindeman en J. v. Kampen. Dochter van J. Kraan en A. Janssen. Getrouwd: W. J, v. d. Heide en U. M. Vonk. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. Donderdag 12 Sep tember, des avonds 7 uur, komt de raai dezer gemeente in vergadering bijeen. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel te beschikken over een ge deelte van het saldo van 3928. 3. Voorstel tot het aangaan van een geldleening voor schoolbouw. 4. Voorstel tot het aangaan van een tijdelijke geldleening ter voorziening van geld. 5. Voorstel inzake het plaatsen van. een benzine-pomp en wegwijzer-palen op ge meentegrond. 6. Aanbieding van de gemeente-begroo ting over 1930. 7. Aanbesteding van de leverantie van grint, en basalt. S. Verzoek van de Leïdsche exploitatie- Mij. van onroerende goederen inzake trot toir-aanleg. 9. Aanvrage van bijzondere scholen om vergoeding voor vervolg-onderwijs, volgens art. 102 van de Lager Onderwijswet. 10. Aanvraag van bijzondere scholen van vergoeding voor gewoon Lager On derwijs. 11. Vaststelling van den pensioengrond slag voor veldwachter Van den. Aar. 12. Reclames schoolgeld. OUDEWETERING. Jubileum Groene Kruis. Maandag avond is het 25-jarig bestaan van de af deeling Oudewetering en Omstreken van de Zuid-Hollandsche Vereeniging Het Groe ne Kruis alhier feestelijk herdacht. In de LEIDEN. Woensdag. R.K. Rijtuig- en Wagenmakers. patroonsvereeniging „Sb. Joseph", Concordia, 5 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 9 Sep tember tob en met Zondag 15 Sep tember waargenomen door de apothe ken van de H.H.: G. F. Re ijst, Steenstraat 35, telefoon 136 en A. J. Dónk, Doeza-. straat 31, telefoon 1313. op het terrein van de N.B. „Muskator" op geslagen tent werd om 8 uur een feest- vergadering gehouden, welke zeer druk bezocht was. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op den Edelachtbaren heer Burgemeester van Alkemade en echtge- noote, den Gemeente-secretaris met echt- genoote, den Burgemeester van Leimuiden met zijne echt.genoote, den Pastoor en de heeren Predikanten en verschillende an-: •deren. Na een kort openingswoord van den voorzitter der jubileerende vereeniging, den heer P. Roelofs, waarin deze de hoop uitsprak, dat de vereeniging nog tal van jaren haar zegenrijken arbeid zou mogen voortzetten, werd de leiding van de bijeen komst overgedragen aan den heer J. F. de Ren te Leiden. Van de talrijke brieven van gelukwensch, die waren binnengekomen, werd die van dr. Van der Koogh, den eersten voorzitter, voorgelezen. Hierna werden door de Zangvereeniging „Halle luja'5 onder leiding van den heer Verdoorn, op keurige wijze een 4-tal liederen ten ge- •hoore gebracht. Na „Halleluja" kwam de mandoline-vereeniging O.M.E.C. aan do beurt, welke vereeniging eveneens groot •succes had met hare uitgevoerde nummers. Dan hield de heer J. F. de Ren zijne feestrede of, zooals hij het zelf noemde-, zijn gemoedelijk praatje. De heer De Ren begon met de verHaring, dat hij de uitnoo- diging om op dezen avond het woord te voeren met graagte had aangenomen. En hij had hiervoor zijn bijzondere reden en, wel deze, dat de jubileerende vereeniging hem zeer dierbaar wa-s. En dit is geen won der, want met nog enkele andere aanwe zige heeren, behoort hij tot de oprichters. Spreker ging dan de voorgeschiedenis van de oprichting, de oprichting zelve en het verloop van de eerste levensjaren der ver eeniging uitvoerig na. De oprichting, aldus •spr., heeft plaats gehad in het gebouw der voormalige, afgescheiden kerk, het huis, staande naast het hotel Van den Bosch. Op de oprichtingsvergadering, wel ke zeer goed bezocht was, werd als eerste bestuur gekozen het volgende: voorzitter dr. Van der Koogh, secretaris de heer J. F. de Ren, penningmeester de heer F. ten Kate, terwijl de heeren Geestelijken van •de plaats tevens zitting namen; voor Roe lof ar ends veen werd gekozen de heer P. de Pau en voor de Nieuwe-Wetering de heeri P. Hulsbos. Een der eerste daden van vereeniging was het aankoopen van een\ stukje grond voor het stichten van een ma gazijn, tot berging van de toentertijd nog zeer bescheiden inventa-ris. Spreker ging dan de verdere geschiedenis der vereeni ging na en gaf een beeld van de ups en downs, die zijn meegemaakt. Hij memo reerde tevens het feit, dat de magazijn meester, de heer Katsburg, vanaf de op richting tot heden steeds die functie heeft waargenomen. Aan de geschiedenis der latere jaren gekomen, kon hij niet anders dan een woord van grooten lof brengen voor het tegenwoordige bestuur, dat de zaken met zooveel energie aanpakt. Na daarna nog op uitstekende wijze het recht van bestaan van een vereeniging als deze te hebben aangetoond, eindigde spreker met den wensch, dat de vereeniging steeds in meerdere mate haar schoone taak zou mogen blijven vervullen en dat de dagen: van. de bazar een finantieel succes zouden mogen worden. Hierna werd een pauze ge houden. Op het tweede gedeelte va-n don avond werd de Groene-Kruis-film vertoond, waarin het gesproken woord als het ware met beelden uit de werkelijkheid werd toegelicht. Na de vertooning dezer film werd een tableau ge-geven, dat esri hartelijk applaus voor de medewerkenden aan de •aanwezigen ontlokte. Hierna werd het woord gevoerd door den heer J. A. Bakhuyzen te Leimuiden. Spre ker zeide het woord te willen voeren in drie onderscheidene kwaliteiten. Ie als Hoofd-bestuurslid van de Afdeeling Zuid- Holland, 2e als afgevaardigde van de Zus- ter-afdeeling Leimuiden, 3e als Burgemees ter van Leimuiden, in deze laaste kwaliteit, omdat de afdeeling Oudewetering ook in die gerfieente talrijke leden telt. Spreker feliciteerde de vereeniging van harte en roemde vooral haar activiteit, een activi teit, die, aldus spr., wel eens zoo groot is, dat er voor het Hoofdbestuur wel eens moeilijke kwesties zijn op te lossen. Spr. bracht met. name hulde aan dokter Yau der Bijl (hartelijk applaus). Hierna voerde het woord de Burgemees ter van Alkemade. Deze zeide met genoegen naar deze feestelijke bijeenkomst gekomen te zijn om twee redenen en wel ten eerste, omdat de vereeniging zijn bijzondere sym pathie had en in de tweede plaats als hoofd der gemeente. Spr. bracht dan hulde aan den ijver van het bestuur en hij hoop te, dat dit met denzelfden ijver nog lange jaren tot "heil van de vereeniging werkzaam zou mogen zijn. Tevens deed hij de toe zegging, dat de gemeente, wanneer onver hoopt de noodzakelijkheid van een hoogero, subsidie zou blijken, steeds een welwillen de aandacht aan deze zaak zou wijden. Hij sprak tevens den wensch uit, dat de bazar, die deze dagen zal worden gehouden, dol vereeniging veel geld zou opbrengen, opdat zij des te beter haar taak zou kunnen blij ven vervullen. Intusschen was het reeds vrij laat geworden, zoodat enkele nummers v.an het programma onafgewerkt moesten blijven. De heer de Ren dankte in zijn slot woord allen, die waren opgekomen en die hadden medegewerkt aan het welslagen van den avond en sloot dan de bijeenkomst. 2-1

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2