20ste Jaargang DINSDAG 10 SEPTEMBER 1929 No. 6279 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW SPORT Gou/ta/nf DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voomtbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon. en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen i VOLKENBOND DE 10e V.B.-VERGADERING. Stresemann's rede. Stresemann heeft gistermorgen zijn groote rede in de Volkenbondsvergadering gehouden. Over de Haagsche conferentie drukte hij zich erg voorzichtig uit en verklaarde, dat met het oog op de groote belangen, die speciaal voor Duitschland er bij betrokken waren, het Duitsche volk zich nog geen eenstemmig oordeel erover had. gevormd. Wel echter verheugde iedereen zich zeer over de a.s. ontruiming van het Rijnland en onder applaus van Briand drukte Stre semann de hoop uit, dat daardoor de laat ste beletselen voor een engere Fransch Duitsche samenwerking zouden worden Het is de eenstemmige wensch van de Saarbevolking, zoo spoedig mogelijk onder het Duitsche bestuur terug te keeren. Stresemann verheugde zich over de overwinning der arbitrage-gedachte, blij kend uit de toetreding van_ En gelaaid, Frankrijk, Canada, Britsch-Indië, Grieken land en Peru tot de facultatieve clausule van art. 36 van het statuut van het Haag sche internationaal Gerechtshof. Duitschland heeft, zooals S+jesemainn in herinnering bracht, deze clausule reeds ge ratificeerd, heeft een onbeperkt vertrou wen in het wereldgerechtshof, welks beslis singen het vertrouwen der menschheid vol komen gerechtvaardigd hebben. Over een toetreding van Duitschland tot de algemeene acte voor een vreedzame be slechting van internationale geschillen zei- de Stresemann niets. Hierna behandelde hij het voorstel van Henderson om het volkenbondsverdrag aan te passen aan het pact van Kellogg en ieder recht van oorlogsverklaring ui^ het volkenbondsveidrag te schrappen. Duitschland heeft daarvoor groote sym pathie, want er mag niet de minste twij fel blijven bestaan aan de verplichtingen der staten op het zoo belangrijke punt. Duitschland heeft echter de motie van Henderson niet onderteekend, omdat Stresmann het moeilijk acht, wanneer men eenmaal het volkenbondsverdrag gaat wij zigen, deze wijziging te beperken tot de artikelen 12 en 15, die in de motie van Henderson alleen genoemd waren. De herziening van andere artikelen, die ook voor den vrede van belang zijn, zou t\a.n tevens noodzakelijk kunnen worden. Stresemann zinspeelde hier blijkbaar op art. 19 over de herziening van verouderde Met betrekking tot de ontwapening wenschte Stresemann volledig succes toe aan de besprekingen tusschen MacDonald en generaal Dawes. Hij hoopte, dat een slot-accoord ook zijn gunstige werking zal hebben op de ont wapening te lande. De uitkomsten van de zitting der voorbereidende commissie in April waren in dit opzicht wel weinig be- Ten slotte behandelde Stresemann het denkbeeld van een nadere aaneensluiting op economisch gebied, tusschen de Euro- peesche staten. Stresemann uitte zijn sympathie met het denkbeeld van Briand in het algemeen doch de Vereenigde Staten van Europa zouden nimmer ook maar den schijn mogen hebben van een politiek verbond, tegen an dere werelddeelen gericht. Ook zou Stresemann niet willen mede werken tot een économische organisatie, die er op gericht zou zijn, de Europeesche voortbrenging zoo te regelen, dat Europa geheel in zijn eigen behoeften zou kunnen voorzien en niets uit de andere werelddee len zou noodig hebben. Onder deze twee voorbehouden ver klaarde Stresmann met sympathie alle voorstellen van Briand te zullen bestudee- ren, die ten doel heben, de handelsbetrek kingen tusschen de Europeesche Staten te bevorderen. Stresmann's rede, die eindigde met een beroep op geduldig en vertrouwvol aan het Volkenbondsideaal te blijven voortar- beiden, werd daverend toegejuicht. Ook Briand en Loucheur stonden op om, evenals vele andere gedelegeerden, Stresemann hartelijk de hand te drukken als teeken van instemming. De Ver. Staten van Europa. Op uitnoodiging van den Franschen minister-president Briand had gisteren middag in hotel Des Bergues een lunch I.plaats waaraan werd deelgenomen door de eerste gedelegeerden van 27 Europ. - «KaLor,Tna.a.nsluitingaandezelunch had een bespreking plaats over het denk beeld der economische Vereenigde Staten van Europa. Over dit onderwerp werd het woord gevoerd door den Franschen pre mier Briand, den Duïtschen rijksminister van Buitel landsche Zaken Henderson, den Zwitserschen gedelegeerde Motta, den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken Hymans, den Joego-Slavischen mi nister van Buitenlandsche Zaken Marin- kowitsj en den Oosbenrijkschen bonds kanselier Van Streeruwitz. Het door Briand aan de orde gestelde vraagstuk werd zeer ernstig en zeer levendig be sproken. Geen der sprekers voerde fun- damenteele bezwaren aan; eenigen hun ner maakten echter reserves. Als resultaat van deze bespreking werd aan Briand het verzoek gedaan, zijn denk beelden en de resultaten dezer bespreking in een memorandum samen te vatten en dit aan de betrokken ministers van Bui tenlandsche Zaken te doen toekomen. Deze ministers zullen aan de hand van dit memorandum in contact treden met him regeeringen en op een nog nader te bepalen tijdstip zullen de discussies over dit onderwerp worden voortgezet. Briand zal voorts rapport uitbrengen aan de V olkenbonds vergadering. Verkiezingen voor den Volkenbondsraad. Polen herkozen; Joego-Slavië en Peru nieuwe leden. De Volkenbondsvergadering heeft Po len tot lid van den Bondsraad herkozen met 50 van de 53 stemmen. Joego-Slavië en Peru werden tot leden gekozen met resp. 42 en 36 stemmen, ter vervanging van Roemenië en Chili. DUITSCHLAND De Duitsche spoorwegtarieven. Verhooging geweigerd. Officieel wordt medegedeeld, dat de rijksminister van verkeerswezen het ver zoek van de Duitsch rijksspoorwegen om de spoorwegtarieven te mogen verhoogen van de hand heeft gewezen met 'fc ook op de ondertusschen ingetredene en aanhou dende gunstige ontwikkeling van verkeer en inkomsten. ENGELAND Rusland en Engeland. De hervatting van de onderhandelingen. De Geneefsche correspondent van de „Daily News" meldt, dat er kans bestaat, dat de Britsche onderhandelingen met de sovjet-regeering eerlang zullen worden hervat met een bespreking van de punten, die eenige weken geleden aanleiding ga ven tot het onderbreken der bespre kingen. PALESTINA Toestand in Palestina rustig. Het departement van Koloniën deelt mede, dat volgens uit Palestina ontvan gen berichten de toestand daar rustig is. De personen, die gearresteerd zijn om dat zij er van verdacht worden 'betrok ken te zijn geweest bij de jongste in cidenten, worden thans voor een voor- loopige rechtbank gebracht. Te Hebron is gisteren een „identificatie-parade" ge houden, die werd bijgewoond door eenige Joodsche ooggetuigen, die voor dit doel onder politie-escorbe naar het politie-bu- reau waren gebracht. CHINA. VERWOEDE STRIJD OM PROGRANITS JNAJA. Stad door de Sovjet-troepen bezet Later door de Chineezen heroverd. Officieel wordt medegedeeld, dat na een feilen strijd, die twee dagen duurde, de Russen de Ohineesche stad Progra- nibsjnaja innamen. Echte-r slaagden de Chineezen er gisterenavond in, de stad op de Russen te heroveren. Reuter meldt nog uit Tokio, dat de Rus sische aanval gesteund .werd door vlieg tuigen, die bommen op de stad wierpen. Het station en de aangrenzende huizen moeten daardoor in brand zijn gevlogen. De bevolking vluchtte in kelders; velen werden echter het slachtoffer van het bombardement. Thans staat de stad opnieuw onder zwaar artillerievuur; op verschillende pun ten is brand uitgebroken. Uit Moekden wordt nog aan de „Times" gemeld, dat Sovjet-Rusland thans oorlog voert tegen China zonder dat een oorlogs verklaring is gedaan. De jongste bewe gingen der roode troepen zijn gevolgd op de aankomst van versterkingen en de reorganisaties door Blücher. Verdere ver sterkingen worden in de komende week uit Moskou verwacht. De Chineesche troe pen hebben bevel gekregen zich te ver dedigen, doch geen Sovjet-gebied binnen te dringen. Do aanval op Toengning, waarvan gis teren melding werd gemaakt, is mislukt. Een invasie van het Soeiyen-district tus schen Oessoeri en Amoer wordt gemeld cn een Chineesche troepen-afdeeling na bij het dorp Woesoe werd zich terug te trekken. De Amsterdamsche Wethouderscrisis. De ei s c he n der S. D. A. P. afgewezen. Namens de Christelijke Historische Raadsfractie heeft mej. Mr. C. Frida Katz een schrijven gericht aan den voorzitter van de Sociaal-Democratische Raadsfrac tie, den heer E. Boekman, mededeelende dat de door de S. D. A. P. gestelde voor waarden beletten met hen in onderhande lingen te treden. Een eventueel aanvaarden van de ge stelde voorwaarden, welke een geheel pro gram inhouden, door eenige fractie in den gemeenteraad zou beteekenen, dat de tob deze fractie behoorende raadsleden zich den wil van de Sociaal-Democratische fractie lieten opleggen, tengevolge waar van zij hun zelfstandigheid geheel zouden verliezen. De C. H. fractie is van meening, dat een oplossing der wethouderscrisis niet dicta toriaal, doch door overleg tot stand moet komen. Congres Ned. R. K, Middenstandsbond. Bezoek van d e .i .^'artsbisschop. Naar „De R. K. Middenstander" meldt, zal Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, een bezoek brengen aan het Congres van den Ned. R. K. Middenstandsbond, dat van 24-$6 Sept. a.s. te Almelo zal gehouden worden. Mgr. zal bij de opening van het congres op 25 September des morgens om kwart voor U aanwezig zijn. Middelbaar Technische School te Haarlem. Het tienjarig bestaan. Zaterdag is het feit herdacht, dat de Middelbaar Technische school voor bouw kunde, weg- en waterbouwkunde, werktuig bouwkunde, e'lectro-techniek en scheeps- bou/wkunde te Haarlem, 10 jaar bestond. Des middags hield het bestuur van de Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs een receptie. Vele autoriteiten, industrieelen, oud-leerlingen en ouders kwamen het be stuur gelukwenschen. Voorts waren aan wezig deputaties van den Bond van leer aren aan nijverheidsscholen in Nederland, Middelbaar Technische School te Amster dam, en leerlingencorpsen. Onder de ge diplomeerde leerlingen, die van heinde en verre waren gekomen, bevonden zich ook twee die in Venezuela werkzaam zijn. Den geheelen dag bestond er gelegen heid tot bezichtigen van het schoolgebouw, de daar aanwezige machinerieën, toestel len en verzamelingen, alsmede van de door de leerlingen vervaardigde teekeningen. Des avonds had een bijeenkomst in den Stadsschouwburg plaats. Door 'het Schouw - booneel werd vertoond „Familie Stastok". De rivierverbindingen met Brabant. Waarschijnlijk Zal t-B o m m e 1 vóór N ij m e g o n. De Minister van Waterstaat heeft aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Hertogenbosch en Omstreken me degedeeld, dat met den bouw der brug over de Waal bij Zalt-Bommel spoedig za'l worden begonnen en naar het zich laat aanzien zal voorafgaan aan den bouw der brug bij Nijmegen, omdat de bouw dezer laatste brug afhankelijk is van administra tieve voorbereiding en onderhandelingen. Visscher» met de zegen. De Minister van Staat. Minister van Binnenlandsöhe Zaken en Landbouw, heeft bepaald, dat de gesloten tijd voor het vis- schen met de vischzegen dit jaar zal ein digen op 16 September in: het Nieuwe Diep, onder de gemeente Amsterdam; de Kaagpiassen; het Braassemermeer en het Ingebroken gat; de Wijde Aa en het Pad- degafc; dé Westpias en het Binnen- en Bui- tendijksche water onder de gemeente Aals meer; het Amstel-Drechtkanaal, en den Rijn van Leiden naar Katwijk. Brandmeesters geen ambtenaren in den zin der wet. Gedep. Staten van Noord-Holland heb ben nietig verklaard het besluit van den Gemeenteraad van Koog aan de Zaan, om den heer J. Gruys, brandmeester aldaar, niet als raadslid toe te laten. Zij stelden daarbij tevens vast, dat brandmeesters geen ambtenaren zijn in den zin der wet. Herziening Rijwielbelasting. De Bond van Rijwiel- en Motorhandela ren (B.R.H.N.) heeft zich met een uitvoe rig sóhrijven gewend tot den Minister van Financiën. Op billijkheidsgronden beveelt hij daarin eene herziening van de inning der rijwielbelasting aan in dier voege dat de prijs voor een belasting-merk vermin derd wordt mot ongeveer 1/12 voor iedere verstreken maand van het belastingjaar. Verder acht hij het gewenscht dat het be lastingjaar 1 Maart of 1 April aanvangt. De Bond heeft alle organisaties op rij wiel-handelsgebied en den A. N. W. B. ver zocht deze herzienings-actie te steunen. De Nederl. R. K. Bouwvakarbeiders- bond „St. Joseph" is in de maand Augus tus met 605 leden in ledental ver meerderd en telt thans 22684 leden. De heer Dumoleijn te Hontenisse heeft zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer niet aangenomen. De vorige week zijn 4.340.000 eieren naar Engeland uitgevoerd. In drie weken tijds hebben te Den Haag 11.225 personen zich laten in enten. KARDINAAL VAN ROSSUM TE TILBURG. Bezoeken aan twee kloosters. Défilé de 3 r e omgingen. Ondanks het particuliere karakter van het bezoek dat Zijne Eminentie aan Til burg brengt, getuigden de nationale vlag gen op stadhuis en toren der Groote kerk van de ingenomenheid der stad met de komst van den Hoogen Gast. Toch heeft deze komst op Zondagavond bijna onopgemerkt plaats gehad. Om streeks half acht kwam de Kardinaal, al leen vergezeld door zijn secretaris dr. Jos. Drehmans te Tilburg aan in bet moeder huis der Zusters van de Congregatie van O. L. Vrouw Moeder van Barmhartigheid aan den Ouden Dijk. Met groote vreugde werd de Kerkvorst door de Congregatie, die zijn protectoraat geniet, ontvangen. Hal en gangen van het door zijn uitgestrekt heid indrukwekkende kloostergebouw, wa ren schitterend versierd met kardinaals rood, groen en bloemen. Vooral de tooi der rijke klooster-kapel 'bood een niet te ver geten aanblik. Bij den hoofdingang van het klooster verwelkomd en volgens het ceremonieel van het Pontificale Romanum naar de ka pel geleid om er met liturgischen luister door gansch de communiteit te worden be groet- Na deze plechtigheden trok de Kardi naal, die erg vermoeid was, zich in zijn particuliere vertrekken terug, waar in allen eenvoud het souper werd gebruikt en de algemeene overste der Congregatie en Moeder Gerulpha. de.zuster van den Kar dinaal zich eenigen tijd met hun gast on derhielden. Gistermorgen droeg Zijne Emi nentie in de kloosterkapel de Communi teitsmis op, waaronder het koor der Zus ters op uitnemende wijze enkele Sacra mentshymnen zong. Om half elf werd een bezoek gebracht aan het Missiehuis der Paters van het H. •Hart aan den Bredaschen Weg, dat even eens Kardinaal van Rossum als zijn pro tector mag begroeten. Op verzoek van den Déken der stad was Z. Em. bereid gevonden van half één tot half twee in het Moederhuis der Zusters een receptie te houden. Door Deken Sanders, den burgemeester en den voorzitter van het Petrus Donders Liefdewerk werd daarbij het woord ge voerd. Z. Em. beantwoordde op zeer har telijke wijze de tot hem gerichte toespra ken en prees vooral de actie van het Pe trus Donders Liefdewerk. Gisteravond om zeven uur werd een de- filé gehouden van deputaties der R. K. sociale vereenigingen met hunne banieren waarbij namens allen door Rector Macke- lenbergh een gelukwensch werd uitge sproken. Zijne Eminentie zal tot de mis sies spreken. Naar we vernemen heeft de directie der Philipsfabrieken aangeboden een rede van Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum uit te zenden, zoodat de Katholieke Neder landers der geheele aarde, vooral in de missies van Oost en West. Neerlands Kar dinaal kunnen hooren. Het is nog niet ze ker of dit te Nijmegen of te Tilburg zal geschieden, denkelijk te Nijmegen. De uitzending der feestelijkheden Woens dag j.l. door den K. R. O. heeft prachtig voldaan. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Rede van Stresemann ter V. B.-ver- gadering. Opnieuw verwoede strijd in China. Nadere berichten over de scheepsramp in Finland. (Buitenl. Berichten, 2e blad). Dr. Eckener over de toekomst der lucht schepen. (Luchbv., 2de blad). BINNENLAND. Nadere bijzonderheden omtrent den scheepsramp in het s.s. „Vimeira" te Rot terdam. (Gera. Berichten, 2de blad). Negentien schipbreukelingen van een Joego-Slavisch schip door do Vesuvius" gered. (Gom. Berichten, 2de blad). Kardinaal van Rossum te Tilburg ge huldigd. (Kerkn., 1ste blad). BENOEMINGEN. In het bisdom Haarlem. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Haarlem (H. Li- duina) den weleerw. heer L. Schalke, to Vogelenzang den weleerw. heer F. Burwin- kel en te Hoek van Holland den weleerw. heer Th. Loomans, die kapelaan was te Haarlem (H. Jozef). Jubileum pater Peters te Aalsmeer. Zonda-g is op schitterende wijze het 40- jarig priesterfeest gevierd van den Zeer- eerw. Pater A. Peters in het Oarmelioten- klooster te Aalsmeer. Om 10 uur droeg de jubilaris in de over volle kapel een plechtige H. Mis van dank baarheid aan God op. Het mannen- en jon genskoor van de Kwakel voerde op onbe rispelijke wijze de driestemmige mis van L. Perosi uit. Onder de II. Mis sprak de jubilaris zelf een indrukwekkend woord tot de geloovigcn. Onder de vrienden van den jubilaris merkten we op den Zeereerw. heer Pastoor Wreesman, die na de H. Mis een schitterend cadeau, namelijk een gouden kelk, uit naam van de vele vrienden aan bood. Vele gelukwenschen en geschenken van allerlei aard werden in den loop van den dag den jubilaris aangeboden. De ker kelijke feestviering werd 's namiddags met een plechtig Lof gesloten. Naar de Noorsche Missie. In de Noorsche Missie is aangekomen de Weleerw. heer v. d. Vlugt, L i s s e. Pater Damianus Kortmann. In het te Leuven gehouden provinciaal kapittel der Paters Minderbroeders Con- ventueelen is gekozen tot gardiaan te Leu ven (Brusselscho Straat) de zeereerw. pa ter Damianus Kortmann. Pater W. Aewerdonk S.J. t In den ouderdom van 58 jaren is, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, overleden de zeereerw. Pater W. Aewerdonk S.J. Sinds ruim een jaar was pater Aewerdonk verbonden aan het Retraite-huis tc Vught. Dahlia's. 1 De grootste dahliakeuring en -tentoon stelling dio tot nog toe in het land geor ganiseerd is, wordt, gehouden door de Ne derland sc<he Dahlia-vereoniging in samen werking met de afdeeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij, voor tuinbouw en plantkunde cn wel op 19, 20, 21 en 22 September in do beurszaal van het Krelagehuis aan de Leidschevaart te Haarlem. De opening zal plaats hebben op 19 September om 2 uur doo? den burge meester van Haarlem. VOETBAL. Tsjecho Slowakije—Hongarije 1—1. De voetbalwedstrijd tusschen Tsjecho Slowakije en Hongarije te Praag ge speeld vond plaats voor ongeveer 30.000 toeschouwers. De Tsjechen namen roods na vijf minuten de leiding door Svoboda en eerst tien minuten voor het einde ge lukte het Hongarije door Kalmar gelijk te maken. Hongarije speelt thans te Boeda pest tegen Italië in het tournooi om den Europa-cup.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1