ONDERWIJS DE ONVOORZIENE AANKLAGER TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 9 SEPTEMBER 1929 BINNENLAND KLACHTEN OVER DE NEDERL. EIEREN-EXPORTEURS. De toestand op de Engelsche markt hoogst critiek. Vragen aan den minister. Door den heer Kortenhorst zijn aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Heeft de Minister kennis genomen van het rapport, voorkomend in Handels berichten van 29 Augustus 1929, van den Rjjkslandbouwconsuient ir. Gerritzen, te Londen, waarin ten aanzien van den uit voer van Nederlandsche eieren naar En geland onder meer wordt gezegd, dat het aantal absolute versche partijen opvallend klein is, dat bij weinige, door hem gecon troleerde partijen het gewicht in orde was, dat hij zonder eenig voorbehoud tot de conclusie is moeten komen, dat het Ne derlandsche ei niet reclamewaardig is en dat de toestand van de Engelsche markt voor onze eieren hoogst critiek is'? 2. Acht de Minister deze schildering van den toestand van den export van eieren naar Engeland in het algemeen juist 3. Kan de Minister de in Nederland zelf aanwezige oorzaken mededeelen, die tot dezen hoogst ongewenschten toestand hebben geleid1? 4. Is de Minister nietvan oordeel, dat naast de negatieve middelen, die reeds zijn ingevoerd, om den goeden naam van het Nederlandsch product op de buitenland- sche markten hoog te houden (de wet be treffende den in- en uitvoer van kippen- en eendeneieren), de tijd dringt, om ook de in het vooruitzicht gestelde positieve voor zieningen te treffen, die het Nederlandsch product voor het doorstaan van een ver gelijking met buitenlandsche producten in staat moeten houden? 5. Kon de Minister mededeelen, in welk stadium de organisatie der controle op den export van Nederlandsche eieren zich thans bevindt en welk resultaat de invloed der Regeering op de totstandko ming daarvan heeft gehad? 6. Is de Minister bereid om, wanneer belanghebbenden zelf niet binnen korten tijd tot een afdoende regeling geraken, maatregelen voor te 'bereiden, waardoor op meer afdoende wijze aan den critieken toestand van den Nederlandschen eieren- handel op Engeland een einde wordt ge maakt De opbrengst der wegenbelasting. Mil li o enen hooger dan de raming. In het weekblad „Bedrijfsauto" wordt medegedeeld, dat van 1 Mei 1927" tot 1 Mei 1928 de wegenbelasting ƒ7.274.845.34 heeft opgebracht, of ruim een millioen meer dan de Minister had geraamd. In het tweede belastingjaar was de op brengst 8.907.357,12, dns drie millioen meer dan de raming en 22.4 pet. hooger dan het jaar daarvoor. Een millioen van de hoogere opbrengst heeft de minister gereserveerd, omdat de rijwielbelasting is verlaagd. Schr. vraagt of nu niet een voorstel mag worden ver wacht om de overige twee millioen te ge bruiken voor verlaging der autotarieven. Mgr. Mutsaers-oord. 'De eer site steenlegging. De eerste steenlegging van het herstel lingsoord der R.-K. Herstellingsoordver- eeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel „Mgr. Mntsaers", dat gebouwd wordt op de heide bij Venlo, zal geschieden op 23 September door een broeder van Mgr. Mutsaers. INGEZONDEN MEDEDEELING. De stakende Haagsche werkloozen. Onder pressie den arbeid neergelegd? Bij het gemeentebestuur is van den mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, bericht ingekomen, dat de arbeiders die de vorige week in Vollenhove den ar beid hebben r.edergelegd, voor onbepaal- den tijd van werk worden uitgesloten. De wensch is geuit, dat deze menschen geen steun zullen krijgen. Omtrent de aanleiding tot dit conflict wordt nog medegedeeld, dat eenige ploegen van meening waren, dat de tarieven zouden zijn verlaagd. Dit was echter niet het ge val. Hoewel de voorschriften aangeven, dat de arbeiders bij klachten zich moeten wenden tot den Inspecteur te Zwolle, is dit niet geschied. Men heeft aan niemand raad en advies gevraagd en is eenvoudig gaan staken. Ofschoon de uitvoerders van het werk opdracht hebben, wanneer de werkloozen den arbeid neerleggen, hen on middellijk naar huis te sturen, hebben zij in dit geval de zaak nog 24 uur aange zien. Toen desondanks de menschen het werk niet wilden hervatten, is tot hun te rugzending overgegaan. Reeds thans hebben zich tientallen werk loozen bij het desbetreffend gemeentebu reau aangemeld en verzocht weer terug te mogen gaan. Verscheidene van hen hebben v.-Llaard slechts onder pressie den arbeid te heb ben nedergelegd en uit angst voor molesta tie zich te hebben onthouden hulp bij de overheid te vragen. In hoeverre zulks juist is, wordt door het gemeentebestuur onderzocht, doch reeds thans staat vast, dat eenigen der ar beiders voor goed van hulp zullen worden uitgesloten. Dr. F. Sassen hoogleeraar te Nijmegen. De benoeming door de Kroon bekrachtigd. Bij Kon. besluit is de aanstelling van den zeereerw. heer dr. F. Sassen tot ge woon hoogleeraar in de faculteit der let teren en wijsbegeerte, om onderwijs te ge ven in de geschiedenis der Grieksche en Romeinsche wijsbegeerte en der paedago- giek en didactiek aan de Roomsch-Ka- tholieke Universiteit te Nijmegen be krachtigd. Dr. Ferdinand Léon Rodolphe Sassen is op 1 Augustus 1S94 te Nijmegen geboren, waar hij aan het Canisius College de hu maniora studeerde. Den 5den April 1919 werd hij te Roermond priester gewijd, en op 1 Augustus van dat jaar benoemd tot leeraar aan heb gymnasium te Rolduc. Al vorens deze functie te aanvaarden stu deerde hij aan de universiteit te Freiburg (Zwitserland) in de klassieke letteren, waarin hij ten slotte tot doctor promo veerde. Sindsdien doceert hij te Rolduc Grieksch en geschiedenis. Hij publiceerde vooral tijdschriftartike len o.a. in de „Katholiek", de „Beiaard" en „Studia Oatholica". Hoogleeraarsberroemmg aan de Techn. Hoogeschool. Bij Kon. besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der mijnbouw kunde aan de Technische Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de histori sche geologie en palaeontologie, dr. ir. J. A. A. Mdkel, geoloog bij de Bataafsche Pe troleum Maatschappij te 's-Gravenha-ge. LETTEREN EN KUNST Overschotje. Maandag 16 September, 8 uur geeft het Rotterdamsch Hofstad-Tooneel in den Schouwburg alhier eene vertooning van „Overschotje", "blijspel in drie bedrijven van Dario Niccodemi, met Annie van der Lugt Melsertvan Ees en Cor van der Lugt Melsert in de hoofdrollen. Dit is de 283e vertooning van dit stuk. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Auto tegen een locomotief gereden. Eén doode en één ernstig gewonde. Zaterdagavond omstreeks negen uur is bij den onbewaakten overweg van de halte Bulo (gem. Lonnekex-) een ernstig ongeluk gebeurd. Een auto, waarin 2 personen za ten, is tegen een daar passeerende losse locomotief gereden, waardoor de auto ge heel verbrijzeld werd. Een der inzittenden, G. W„ werd gedood, terwijl de andere, G. Z„ ernstig gewond naar het ziekenhuis te Enschedé is overgebracht. Nader wordt ons gemeld: Zaterdagavond omstreeks 9 uur is op den spoorlijn EnschedeBoekelo nabij de halte Usselo een Ford-bestelauto uit En schede van achteren gegrepen door een uit Boekelo komende losse locomotief. Een der inzittenden, de 46-jarige handelsreizi ger G. W. uit Lonneker, werd tegen den grond geslingerd en was op slag dood. Hij le",t een vrouw en tien kinderen achter. De bestuurder van de auto, de 50-jarige koop man E. Z. uit Enschede, raakte tusschen de buffers van den locomotief, welke door den wagen heendrong en de stuurinrichting beknelde. Hij werd zwaar gewond naar het R. K. Ziekenhuis te Enschede overge bracht. Zijn toestand op het oogenblik is niet levensgevaarlijk. De auto kwam van Boekelo en reed op de met den spoorlijn parallel loopende straatweg. Bij de halte maakt de weg ech ter een scherpe bocht en steekt de lijn over. Beide inzittenden hebben de locomo tief wel gezien, doch zij dachten er niet aan. dat deze met een groote snelheid reed. W. schijnt het gevaar wel te hebben zien aankomen en heeft naar alle waar schijnlijkheid getracht uit de auto te sprin gen. Het tragische van 'dit ongeluk is, dat W. aan Z.. die bezig was het chauffeeren te leerên uit vriendschap heeft aangeboden hem dien middag te onderrichten. De aan Z. toebehoorende auto is totaal vernield. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Luxe auto tegen de Gooische stoomtram. Zaterda.gmorgen kwart voor negen heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen do Gooische Stoomtram en een luxe auto. De tram kwam van Laren. De auto werd bestuurd door den eigenaar den-heer van B. te Bus-sum. Een dochtertje van den heer van B. en een nicht en een neef za ten mede in. De heer van B. schijnt de tram noch gezien noch gehoord te hebben. Juist toen hij den Brediusweg wilde in slaan, werd de auto door de tram gegre- pen, waardoor de wagen - gedraaid en een eind terug gesleurd werd. De linkerdeur werd door de locomotief afgerukt. De auto is totaal vernield. Wonder boven wonder zijn de inzittenden er betrekkelijk goed afgekomen. Het nichtje heeft een hoofd wonde en de heer v. B. zelf een wond aan de hand. De locomotief is geheel uit de rifcls gelicht. Het verkeer is gestremd. Naar ooggetuigen verklaren moet de schuld bij den autobestuurder liggen. De tram reed zeer langzaam. Stoomtram tegen auto gebotst. Vrijdagmiddag omstreeks half twee stond te Oudenmolen (N.-Br.) een vrachtauto van den limonadehandelaar H. Knook uit Klun- dert op de rails van de stoomtram, toen uit de richting Fijnaart een goederentram naderde. De machinist kon door den scher pen bocht, dien de weg daar maakt-, den auto niet zien. De chauffeur, die door een jongen ge waarschuwd werd, sprong in zijn wagen, maar had geen tijd meer om den motor op gang te brengen. Hij moest zich haasten om zichzelf in veiligheid te brengen. Hoewel de machinist toen hij de auto bemerkt had sterk remde, botste de lo comotief tegen den auto, die meegesleept werd en van den dijk werd geduwd. Eenige Tuiten van de locomotief zijn verbrijzeld; de vrachtauto is licht beschadigd. Ernstig auto-ongeluk. Gisteravond omstreeks h~'f acht is in de Zandvoortsche laan te - -indvoort een ernstig auto-ongeluk gebeurd. In den bocht bij het kanaal van de waterleiding reed een rijtuig, gevolgd door een auto, die, daar de weg vrij was, den wagen wilde passeeren. Op het moment, dat het rijtuig en de auto zich naast elkaar voortbewogen in de richting Haarlem kwam een motor rijder uit Zandvoort met groote snelheid aangereden, die op dat moment de beide voertuigen trachtte te passeeren. De ma noeuvre mislukte evenwel met het nood lottig gevolg, dat de motorfiets tegen een boom reed. Door den schok werd de mo torfiets, waarop zich nog een duo-rijder bevond tegen de auto geslingerd. De duo- zitter, zekere G. J. H. II. uit Haarlem, werd op den straatweg geworpen en met een ernstige hoofdwonde en een bekken- fractuur in bewusteloozen toestand opge nomen. De bestuurder van den motor, zekere H. Ja B. eveneens uit Haarlem, liep een hoofdwonde op. Beide slachtoffers werden bij een bewoner van de Zandvoort- schelaan binnengedragen, waar zij door doktoren van dc eerste hulp werden voor zien. Het motorrijwiel was totaal ver nield. Door electrischen stroom gedood. In don koninklijk'en Schouwburg te 'sGravenhage. De 27-jarige hulpmonteur bij de Electri- sche Centrale in Den Haag, J. B., wonende in de v. d. Veldcstraat is Zaterdagmiddag tegen 3 uur bij het verrichten van werk zaamheden in den Schouwburg, door elec trischen stroom getroffen. Men heeft nog getracht do levensgeesten op te wekken, doch bij aankomst in het Gem. Ziekenhuis aan den Zuidwal bleek de man reeds te zijn overleden. Ongeluk bij wedrennen. Bij de gistermiddag te Groningen ge houden harddraverijen is de bekende joc keyrijder, de heer J. C. Kuiper bij een bot sing met een anderen ruiter voorover van zijn paard gestort. Met een ernstige her senschudding moest hij worden opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Onder zand bedolven. Bij het verrichten van grondwerken aan den in aanbouw zijnden spoorweg onder Simpelveld, is de arbeider S. onder een afvallende aardmassa bedolven. S. kon spoedig bevrijd worden. Met een dubbele beenbreuk en ajidere verwondingen is hij naar het ziekenhuis gebracht. Verdronken. Zaterdagmiddag is de 8-jarige G. Hoek, tijdens het zwemmen naast het zwemba/I aan het Mallegat te Rotterdam verdronken. Bij de politie te Oudewater werd aan gifte gedaan, dat de bejaarde A. v. d. M., aldaar, na het invallen van den avond, niet in zijn woning was teruggekeerd en het laatst was igezien op een onbebouwd stuk grond, uitkomend op het water van da gracht. Men ging er op uit en vond den man drijvende in het water. Hij werd ijlings op het droge gebracht, doch bleek reeds overleden te zijn. Te Maarhuizen is de ongehuwde ar beider J. Prins verdronken. Het 4-jarig dochtertje van J. Tilma te Blijn is spelende te water geraakt cn verdronken. Zaterdagmorgen is nabij Heerewaar den de 21-jarige Duitsche schippersknecht J. H. Heilmann, van het' Duitsche motor tankschip „Lutzow", kapitein de Neder landsche schipper Th. Loog, in de Waal gevallen en verdronken. Gisternacht omstreeks 2 uur is een man, die in beschonken toestand verkeerde in de Lauriergracht te Amsterdam ge sprongen. Op het hulpgeroep begaf zich een agent van politie gekleed te water en slaagde er in den man op het droge te brengen. Ofschoon politie-agenten en le den van Eerste Hulp bij Ongelukken ge- ruimen tijd trachtten de levensgeesten van den drenkeling weder op te wekken, mocht dit hen niet gelukken. Per auto van den G. G. D. werd de verdronkene naar het Wil'helminagasthuis vervoerd. Een en an der wekte, ondanks het nachtelijke uur in deze volkrijke buurt zeer veel belangstel ling. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 10 September. Hilversum, 298 M. (N a 6 u u r 1071 M.) Uitsl. K.R.O.-Uitz. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door het K.R.O.-Trio 1.152.00 Gramofoonmuziek. 2.002.20 Knipcursus en stofversieren. 2.203.20 Vrouwenuurtje. 5.006.00 Gramofoonmuziek. 6.017.00 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Praatje over de cursus Espe ranto. 7.157.25 Gramofoonmuziek. 7.358.00 Lezing over: Het Katholiek standpunt inizake Lichaamscultuur. II. 8.01—8.30 Lezing over: Brabant vraagt positieve actie. 8.309.45 Concert. Orkest en piano. 9.459.55 Nieuwsberichten. 10.4511.30 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Gramofoonmuziek. 12.151.45 Concert door het Tuschinsky- orkest. I.452.00 Gramofoonmuziek. 2.002.45 Kookpraatje. 2.453.00 Gramofoonmuziek. 3.0Ó4.00 Maak het zelf-cursus. 4.005.00 Microfoondebutanten (zang). In de pauze pianospel van Egb. Veen. 5.005.30 Gramofoonmuziek. 6.007.4ó Concert door het A.V.R.O.- kwartet. 8.30—8.30 Boekbespreking. S.3011.00 Concerl. door het Omroep orkest o. 1. v. Nico Treep. Met medew. van „De Troubadours" (zang en muziektrio). Daarna dansmuziek in „La- Gaité". Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Orgelconcert. I.202.20 Orkestconcert. 2.202.45 Beeld uit zending. 4.20 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Concert. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Vaudeville. 9.20 Concert. 10.00 Nieuwsberichten. 10.20 Lezing. 10.35 Concert. 10.55 Dansmuziek. II.2012.20 Dansmuziek. „R adio-Pari s", 1725 M. 1.05 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert. Orkest, piano en zang. Langenberg, 473 M. 7.358.15 Gramofoonmuziek. 8.209.20 Orkestconcert. 10.3511.30 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert. 5.556.50 Orkest-concert. sopraan en viool. S.509.15 Orkestconcert. 9.20 Concert. Strijkkwartet. Z e e s e n, 1635 M. 6.1012.50 Lezingen. 12.501.15 Gramofoonmuziek. 1.151.50 Lezingen. 2.202.50 Gramofoonmuziek. 2.505.20 Lezingen. 5.206.20 Concert uit Leipzig. 6.208.15 Lezingen. 8.20 „Mensch und Uebermensch" van Bernard Shaw. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 3.205.20 Concert. Instrum. ensemble. 8.20 Concert voor strijkorkest. 8.50 Vocaal concert. 9.35 Pianoconcert. 10.2011.20 Deensche operamuziek door orkest. Brussel, 508 M. 5,20 Trio-concert. Kamermuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkest-concert. FEUILLETON. naar het Italiaansch van DE MAR OHI 1) EERSTE DEEL Een wanhopige toestand. De laatste afstammeling van een der oudste Napolitaansche families, baron Ka- rel Coriolan da Santafusca-, was een beken de persoonlijkheid in de hoogste aristocra tische kringen van Napels. Moedig en geestdriftig, had hij meerdere malen getoond dat er adellijk bloed vloeide in zijn sterke, lenige leden. Ook aan zijn elegante kleeding en manieren herkende men in hem den edelman. Helaas, een dwaze hartstocht kwam dat bestaan ondermijnen namelijk, de speel zucht. En het spel had aa i de voeten van den baron een afgrond van schulden gegra ven. Reeds waren zijn bezittingen verkocht het geld daarvan opgeteerd en had «hij nu ook geen crediet meer bij familie, vrienden en geldschieters. Veel was er niet noodig om het alom be- kend te maken, dat de vier-en-twintigjarige baron die droeve verschijning met den fijnen, zwarten snor, geel-bleeke gelaats kleur en verwongen trekken, welke zijn genotzucht en geheime angsten verrieden den ondergang nabij was. En dat weinige gebeurde. De president der phil an tropische ver- eeniging van den Vesuvius kondigde hem aan, dat, zoo hij niet voor het einde der maand de twintig duizend lire stortte, wel ke men hem als administrateur der vereeni ging had toevertrouwd, het bestuur het ge val in handen zou geven van den procureur des konings. Door nood gedwongen had de baron reeds meerdere malen de hand uitgestoken naar het geld der vereeniging en hier en daar slaagde hij er soms in eenige sommen te lecnen tegen twijfelachtige borgstellin gen. Maar nu de directeur der vereeniging hem zoo krachtig aanpakte, begreep de baron welk gevaar hem boven het hoofd hing. In dien hij geen genoegdoening gaf, zou hij kennis moeten maken met de rechtbank. De ongelukkige twintig duizend lira zouden zijn naam ten schande kunnen maken en daardoor geheel zijn leven vernietigen.' Tot eiken prijs moest ddt voorkomen wor den. Het was Maandag toen hij de aanzegging ontving en hem bleven dus nog veertien dagen over om het geld te storten. Zijn twee weken voor een verstandig, vernuftig man niet voldoende om een middel te vinden uit de handen van het gerecht te blijven'? Maar wat zou dat middel zijn Vluchten?.... Waarheen en hoe? Geld leenen?Van wien Spelen....? En in dien hij verloor Hij zou de twintig duizend lira bekomen als hij zijn villa te Santafusca. verkocht. Die woning, vijf kilometer van Napels ge legen, zou dien prijs zeker wel opbrengen. Doch wat een vreeselijk, wanhopig genees middel; het leek hem bijne even kwaad aardig als de kwaal zelf. Zijn villa ve-rkoopen was in zekeren zin zijn eig.en vonnis ondertcekenen. Zoolang hij die oude voorvaderlijke woning bezat, welke getuigde van zijn adellijke afkomst en zijn aanzienlijk geslacht, kon hij zichzelf handhaven in do hooge kringen waarin hij verkeerde. Moest hij dat laatste erfdeel verkoopen, dan zou het gedaan zijn met zijn aanzien en naam. Intusschen drong de nood en noopte tot een snelle, afdoende handelwijze. De villa moest dus ^verkocht worden. Dat was gemakkelijk te beslissen, maar minder gemakkelijk zou het zijn aanstonds een kooper tc vinden. De baron was een man van de daad. Als het noodig was, wist hij zich in zijn onge luk te schikken en energiek de handen uit dc mouwen te steken. Nu herinnerde hij zich dat een zekere priester Cyrillus hem vroeger een bod gedaan had voor zijn villa, doch toentertijd had de baron het voorstel niet aangenomen. Zou het nu nog tijd zijn „Goed', besloot hij. ..ik zal eens met dien priester gaan praten" Don Cyrillus Wie kende hem niet, dien populairen zielenherder uit de Pendinowijk, de buurt met de vele nauwe, bochtige straten Er was geen winkelier zoo onbeduidend, geen schoolkind zoo klein, of zij kenden het oude bouwvallige huis waar de goede pries ter woonde. Te oordeelen naar zijn grooten verscho ten hoed en .geheel versleten ruimen man tel bevond hij zich in een weinig benijdens- waardigen toestand. En toch was de be jaarde priester overal zeer gezien. Iedereen, zelfs zij die onverschillig waren voor God en godsdienst, spraken zijn naam met een zekeren eerbied uit. De Napolitanen, vooral die der lagere klassen, zijn spelers tnt in merg en been. Nu wordt er misschien nergens méér bij- geloovigheid gevonden dan bij spelers. En zoo beweerde het volk, dat don Cyrillus „de nummers kende'. Dat wil zeggen: men meende dat de geestelijke de macht bezat met- behulp van zekere berekeningen do winnende nummers eener loterij te vinden. „Maar', zoo voegde men er bij, „hij geeft slechts bij hooge uitzondering een aanwij zing of raad. Baron Coriolan begaf zich dus naar den bejaarden priester Zoodra de deur voorzichtig openging, be gon hij met vrome, vriendelijke stern: ..Vrees maar niet, uw geluk zendt mij hierheen. Dc villa welke ik u reeds meer dere malen geweigerd heb, bied ik u thans tc koop aan". Bij die woorden bood de geestelijke den bezoeker een ouden rieten stoel aan, den besten dien hij bezat, sloot zorgvuldig do deur en ging achter een tafel vol papieren en oude boeken zitten. „Kent it de. villa?" „Ja ik ken haar mijnheer de baron. Xa^ tuurlijk zou ik haar nog eens moeten be zichtigen Maar ik wil u er onmiddellijk twintig duizend lira voor geven". „U zoudt een kluizenaar aan 't vloeken brengen. Oorspronkelijk bood u veertig duizend, toen dertig en nu maar twintig. Waarom dingt u zoo af, u hebt toch in uw lade méér geld dan er noodig is om tien huizen te koopen. Dc loterij verschaft u zooveel als gij wilt...." Don Cyrillus stond op en sprak energiek: „Is het mogelijk mijnheer jjn baron dat u, een edelman, zulke fabels herhaalt? Toen ik eens bedreigd werd en mijn leven in ge vaar was, zag ik mij genoodzaakt eenigo nummers aan tc wijzen. Het ongeluk wilde dat er op gewonnen word. Sinds dien jam merlijken dag heb ik geen rust meer. Men belegert mijn deur, men houdt mij op straat aan en valt zelfs voor me op de knieën. Men wil per sé dat ik nummers aanwijs, welke, dal komt er niet op aan, de eerste de beste die in m'n hoofd opkomen. Weiger ik. dan wordt ik op allerhande manieren gehinderd en zelfs met den dood bedreigd. Ts dat niet vreeselijk? Daarom ben ik be sloten Napels te verlaten. De aai:koop van uw villa zou een geschikte gelegenheid voor me zijn.... Maar u weet wel dat ik die woning niet voor eigen rekening of met eigen gold koop. Ik ben slechts de bemid delaar voor een kloostergemeenschap die daar een weeshuis wil stichten. Ik zou er dan een hoekje krijgen om daar in stilte en vrede mijn laatste dagen door te bren gen". De beide mannen discuteerden nog lang en ten slotte werd de koopsom op dertig duizend lira bepaald, waarvan twep-derde gedeelte contant betaald moest worden. De priester zou het geld komen brengen en dan een regu ontvangen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5