V:riendenkring ter eere van het Allerheiligst Sacrament SPORT STADSNIEUWS Agenda HET 25-JARIG JUBILEUM S DE SCHNEIDER CUP-RACE. Zaterdagmiddag bad in Engeland de met spanning verbeide we<tetrijd om den Schneider Cup plaats. Meer dan een mil- lioen toeschouwers genoten ondeT begun stiging van prachtig zonnig weer van het sportieve evenement. De uitslag luidt als volgt: De Engelschman Waghorn, die als eeT- ste startte, werd wiriwjar in den tijd' van 39 min. 42.8 sec.zijn gemiddelde snelheid bedroeg dus 328,63 mijl per uur, hetgeen overeenkomt met 528,76 K.M. per uur. Zijn hoogste snelheid bereikte hij in dc derde en zevende ronde, n.l. 331 mijl of 532,57 K.H. per uur. Hiermede werd een nieuw wereldrecord gevestigd. Tweede werd de Ttaliaansche vlieger Dal Molin, die als tweede ongeveer 20 mi nuten na Waghorn gestart was. Zijn tijd was 45 m. 45,4 sec., zoodat zijn gemiddelde was 284.52 mijl of 457.3 K.M. per uur. Drio was de Engelschman D'Arcy Greig in 46 min. 15,2 sec. met een gemiddelde van 282.11 mijl of 453.91 KM. per uur. De Engelschman Atcherlev. die het ge- heele traject vloog, doch gediskwalificeerd werd wegens het tekort nemen van som mige bochtent bereikte ©en gemiddelde snelheid van 325.54 K.M. per uur. Intus- schen vloog hij zijn vierde en, zevende ron de met een snelheid van 332,49 mijl per uur of wel 534.2 K.M. per uur, daarbij het record van den winnaar Waghorn bre kende. De Italiaan CadTingher moest, na de eerste ronde gevlogen te hebben in den tijd van 6 min. 34 sec. (gem. snelheid 284 mijl per uur), een noodlanding maken we gens een defect aan den motor. Hetzelfde overkwam zijn landgenoot Monti, die de eerste ronde aflegde in 6 m. 11 s. en even eens gedwongen werd tot een noodlanding wegens het breken van de oUeleiding. De beide Engelsche vliegers bevlogen een Super Marine Bolls Boyce S 6. De volgorde van den start was als volgtWag horn, Dal Molin, D'Arcy Grcig. Cadringher. 'Aitcherley. Monti. Daar de vliegers telkens met 20 minuten tusschenitïjd' startten, wa ren er den meesten tijd twee vliegrs tege- lijk in de lucht. WATERPOLO. L. Z. C.—Maas 4—1. Van den gisterenmiddag gespeelden wed strijd L.Z.C.Maas was de uitslag 41 in het voordeel van L. Z. C. Stand met de rust 21. INGEZONDEN STUKKEN Autoped-wedstrijden voor kinderen op 3 October! M. de Bed.! Zonder twijfel zullen velen in onze stad met genoeegn hebben gelezen, dat het be stuur der 3 October-vereeniging zich voor stelt om op 3 October a.s. ook iets bijzon ders voor de kinderen te doen, en het zou mij niet verwonderen, of een groot aantal kinderen zal zich voor deze wedstrijden opgeven. Ik geloof, dat het zeer juist gezien is van het Bestuur, om de kinderen reeds vroeg tijdig in de feesten en in den feestdag te betrekken; kind er-indrukken blijven steeds bij, en op rijperen leeftijd kan menigeen zich nog kinder-herinneringen voor den geest halen. Daarom moet de jeugd niet vergeten worden en van harte juich ik de plannen van het 3 October-Bestuur dan ook toe. Aan de wedstrijden had m.i. ook nog wel verbonden kunnen worden een wedstrijd voor Vliegende Hollanders. Laat het Bestuur dit denkbeeld nog eens in overweging nemen, 't Moet sncces heb ben! Iemand, die veel voor kinderen voelt. Leiden, 9 September 1929. LEIDEN. Gevonden voorwerpen in de maand Aug. Huissleutels, B.K.S. sleutel, rijwielbelas- tingplaatje, rijwielbelastingplaatje in etui, portemonnaie (ledig), portemonnaie met inhoud (hoogste bedrag 8.dames taschje van P. G. den Ouden, 1 H.G. ge wicht, gouden schakelarmband]e, 2 zil- verbons a 2.50, slagersmand, grijze dames mantel, gouden medaillon met 2 portret ten, alpacca beursje met inhoud, parapluie, rozenkrans, fluweelen reticule inh. sleutels, 2 kwartjes, celluloid kinderarmbandje, gladde gouden ring, kruisje van een rozen krans, B. K. kerkboekje, roeispaan, mantel- i ceintuur, damestaschjo van mej. Simons, pakje inhoudende nieuwe manchester broek en overhemd, émaille reclamebord „van ■Nelle's koffie", gouden oorbel, schoenrasp, bruin damestaschje met inhoud, rijwiel- pomp, pakje inhoudende kinderschoenen enz„ zwarte winterjas, blauwe muts, kra len armband, Keulsche pot, leerboek der Botaniek (Duitsch), schooltasch, bruin jon gensjasje, zakmesje, gouden manchetknoop, zilveren damesvulpotlood, fitterstang, hang slot, damesbril, bruine regenjas, beige da- roeshandschoen, paar kinderschoentjes, portefeuille van N. Oskam, kip, nikkelen dameshorloge, oude rijwielband, geldzakje inhoudende eenig geld, beige damestaschje inhoudende zakdoek, portefeuille inhouden de Duitsch bankpapier, etui met schrijf behoeften, doublé aanhanger, beitel. Gevonden in „Stadsverkeer": Parapluie, paar zwarte dameshandschoe nen. Gevonden in do Electrische Tram (Stadslijn) Paar handschoenen, portemonnaie inhou dende postzegels, pakje koperen schroeven en r. Gevonden in het Postkantoor: Kantoorjas, bruine damesportemonnaie. R. K. VOLKSBOND. Gewestelijke vergadering. Gastermiddag werd in hot. Volksbond- gebouw op uitnoodiging van het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, een vergadering gehouden van de af deelin gen van den Ned. R. K. Volksbond in het gewest Leiden. Vertegenwoordigd waren de afd. Wasse naar, Xoordwijkerhout, Voorhout, Sassen- heim, Leiden, Leiderdorp, Xoordwijk, Zoe- tcrwoude I en H, Katwijk, Voorschoten, Oegstgeest, Lisse, Warmond en Hoogmade. Voorzitter Mouwens van «Schiedam kon wegens sterfgeval in zijne familie deze vergadering niet bijwonen, waarom deze vergadering stond onder leiding van den heer A. J. M. Angenent, Secr. van het Centr. Bestuur van den Ned. B. K. Volks bond. De secretaris, de heer Klaver, van Lei derdorp, las de notulen van de vorige ver gadering, welke na een kleine opmerking van Lisse, werden goedgekeurd. De geest. adv. van de afd. Leiden had kennis gegeven deze vergadering niet te kunnen bijiwonen. Door den voorz. werd medegedeeld, dat binnen enkele weken het jaarverslag van den bond zal verschijnen cn spoort aan dit verslag zooveel mogelijk als propaganda materiaal te gebruiken. Naar de meening van het Centr. Be stuur moeten de gewestelijke vergaderin gen ook dienstbaar worden gemaakt aan de ontwikkeling van de afd.-besturen b.v. door het houden van bestuurscursussen. De afd. Lisse onderstr»1 t de meening van het Centr. Bestuur. Nog- enkele afclee- lingen voerden over dit punt het woord. Inzake de klachten door enikele afdee- Iingsbesturen geuit over de houding van het Centr. Bestuur werden door den secr. van het Centraal Bestuur mededeelingen gedaan en nog verdere besprekingen ge voerd. Door den voorzitter werd er op aange drongen in de afdeelingen met de leden van gedachte te wisselen over de uitvoe ring van het winberprogram, aan de hand van de door het centraal bestuur dienaan gaande gegeven instructies. Speciaal werd aangespoord tot het organiseeren van een propagandaxnaand voor de Volkscourant, óver welk punt zeer uitvoerige discussies werden gevoerd. Het gedeelte van het winterprograro, in zake het biengen van de kunst aan het volk, werd eveneens speciaal in de aan dacht van de afd eel ings besturen aanbe volen. Inzake de jeugdorganisatie werden eenige mededeelingen gedaan over de in de toekomst te volgen gedragslijn en het te leggen verband, ook plaatselijk, tusschen den Volksbond en de St. Josephgezellen- Ver„ welk verband van het grootste be lang moet worden geacht voor de toe komst. Ook op deze mededeeling volgden uitvoerige besprekingen. Aangezien in verschillende bondsafd. nog geen 'bestuursraad bestaat, vestigt de voorz. nog eens uitdrukkelijk de aandacht op de noodzakelijkheid van de oprichting er van en de .verplichting hiertoe. Door den heer Klaver werd verslag uit gebracht over de gehouden bedevaart naar St. Jeroen, waarbij hij de opmerking maak te, dat de deelname dit jaar veel te wen- sehen overliet. Na-dat bij de rondvraag nog enkele pun ten ter sprake werden gebracht, sloot de voorzitter te ongeveer 7 uur deze vergade ring ondex dank voor de opkomst met den christel ijken groet. Collecte „Zonnestraaldag". De Zonnestraaldag welke Zaterdag jJ. alhier is gehouden, is buitengewoon goed geslaagd. In den voormiddag werd door een groot aantal collectanten deelgenomen aan de huizen- en straatcollecte, terwijl des namid dags in verschillende deelen der stad door 4 muziekkorpsen muziek werd gemaakt, waarbij wederom ten bate van de nazorg van t.b.c.-patiënten werd gecollecteerd. De totale opbrenst der collecte be droeg ƒ1261.38. Het Zonnestraal-comité dankt alle me- öewerkers(sters) ten zeerste voor hunprach tige medewerking, waardoor een zoo gun stig resultaat werd verkregen. Prinses Juliana zal in verband met de voorzetting van haar studies aan de Leiü- sche Universiteit morgen weer haar villa's te Katwijk aan Zee betrekken. Wij maken de leden van de Maria-Con- gregatie voor Meisjes in de Hartebrugskerk erop attent, dat de congregatie een week is uitgesteld. Men verzoekt ons de aandacht te vesti gen op de adverbentiën, die in dit nummer voorkomen betreffende den Leidschen Hout. Zondagmorgen te ongeveer half 9 reed door de Morschstraat een vrachtauto van den heer A. van Rhijn te Wassenaar. Ter hoogte van den vischhaudel Mazurel liep het linkervoorwiel van den wagen, die in volle vaart, tegen den muur botste, juist naast de deur van den heer Mazurel. Ge lukkig liepen daar momenteel geen voet gangers, zoodat. persoonlijke ongelukken niet plaats hebben. Het overzicht der v e rvo ers o pbr e ngs ten van de N.V. Noord-Zuid-HoUandsche Tram wegMaatschappij, gedurende Augustus 19291928 (ongecontroleerd), geeft le volgende cijfers: lijn SchevemngenLei denKatwijkXoordwijk (incl. stadslijn Leiden) 1929: 198.030; LeidenHeemstede 13.475, per dag K.M. resp. 156.57 en 17.89. Vrijdag is op de veemarkt alhier een koe met zwart-witte kop en hoog-witte pooten zoek geraakt. De commissaris van politie verzoekt dien aangaande inlichtingen. Pontificale Hoogmis. De feesten ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van den Vriendenkring ter eere van het Allerheiligste Sacrament te Leiden, zijn Zondag op glorieuze wijze in gezet met een plechtige pontificale Hoog mis, opgedragen door Zijne Excellentie mgr. Lorenzo Schioppa, Pauselijk Inter nuntius bij het Nederlandsche Hof, in de parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart. (Mon Père). Do kerk was alleen toegankelijk voor leden van den Vriendenkring; een niet overbodige maatregel, daar alleen de le den van den Vriendenkring reeds het kerkgebouw konden vullen. Te 11 uur schreed de stoet, van litur gische assistenten, waarhij zich ook de hoogeerw. deken P. L. Des sens, in pre- latengewaad, had aangesloten, door het middenpad naar de hoofd-inga-ng om den nuntius te ontvangen. Met zegenend ge baar begaf de gepurperde kerkvorst zich daarop door de rijen naar het priester koor, na eerst voor het Sacraments-altaar eenige oogenblikken gebeden te hebben. Het zangkoor voerde intusschen het 3- stemmig „Tu es Petrus" van O. Ravanello, voor mannenkoor, uit. Het. altaar was rijkelijk versierd met een schat van witte dahlia's; overal op het priesterkoor en op de communiebank was deze blanke weelde uitgespreid, het geen 'n feestelijken indruk maakte in het overvloedige licht, dat op altaar en pres byterium neerdaalde. Op het priésterkoor begaf de nuntius zich naar de voor hem opgeslagen troon, om de voorbereidende gebeden te ver richten cn zich te bekleeden met- de litur gische gewaden. Daarna ving de pontificale Hoogmis aan met de volgende assistentie: Z.E. heer pastoor Th. Beukers, presbyter assistens; Z.E. heer pastoor J. Heili.ng en de W.E. heer M. Kuipers, missionaris, als troon- diakens; de Z.E. heer J. Kleintjes S.J., als diaconus Missae; de W.E. heer W. Hessing als subdiaconus Missae, de W.E. heeren R. M. A. Nieveen van Dijkum en O. Juffermans als caeremoniarii; terwijl de lagere functies werden vervuld door de Congreganisten oud-misdienaars de heeren J. v. Kampenhout, Th. Strotmann, A. Vlasfeld, L.' v. d. Berg, Th. Stijnman, J. Stolwijk, F. Schrijvers, Th. Vogelezang en J. Sommei ing. De. hoogeerw. deken had op het priester koor plaats genomen. Het zangkoor, onder leiding van de-a heer Jan Smit uit Utrecht, voerde de 4-stemmige Missa O] honorem Sanctissi- rnae Trinitatis van Hubert Cuyf ers ui., begeleid door den organist, den heer A. Biegelaar, terwijl de Gregoriaansche wis selzangen door de Schola Cantorum van de Mon Père-kerk in het priesterkoor worden gezongen. Na het Evangelie hield de Geestelijk Adviseur van den Vriendenkring, kape laan R. M. A. Nieveen van Dijkum, in het Fransch de volgende toespraak tot den nuntius: Excellentie. Hier bijéén, om den Heer, onzen God, dank te zeggen voor de weldaden, ge schonken aan de leden van onzen Vrien denkring van het H. Sacrament gedurende een kwart eeuw, willen wij U op de eerste plaats begroeten en U ervoor dan ken, dat U persoonlijk onze feestviering I hebt willen bijwonen en deze pontificale Mis opdragen, om onze beloften en dank- beden aan God aan te bieden. Wij bren gen dank aan uw geëerbiedigde persoon, die ons zeer dierbaar is, omdat wij in U erkennen een prins der Kerk, door Uw bisschoppelijke waardigheid, en omdat* U sedert Uw komst in ons vaderland niet hebt opgehouden zich te interesseeren voor de belangen van ons volk en voor het heil der Katholieke Kerk in Hol land. Voornamelijk danken en begroeten wij Uwe Excellentie met kinderlijke eerbied, omdat gij de vertegenwoordiger zijt van den H. Vader, voor wien ons Hollandsche volk steeds een oprechte vereering en een kinderlijke liefde 'heeft gekoesterd. Dik wijls schijnt ons volk flegmatiek van ka rakter en tamelijk koel te zijn, maar wan neer het gaat om de werkelijke tegen woordigheid van onzen Heer in Zijn Aller heiligst Sacrament te verdedigen, of wan neer er gestreden moet worden voor de vrijheid der H. Kerk en van haar Sou- verein, den Paus, dan herinnert zich ons Katholiek volk met fierheid het bloed van onze H.H. Martelaren van Gorkum, het illustre voorbeeld van onze voor vaderen, die zoovele jaren vervolgd wer den in een ëeuw, welke onze historie de „gouden eeuw" noemt, en tenslotte de moed van onze dappere Zouaven, die hun leven en hun bezittingen offerende voor de zaak van God, ons volk hebben ge adeld met hun levendig geloof. Wij, hunne zonen, weten zeer goed, dat een dergelijke „noblesse oblige", en willen dan ook het erfdeel onzer vaderen bewaren en verdedigen. Wij hebben ons aaneengesloten met het doel onze eigen zielen te heiligen en te voltooien het apostolische werk: prediken het Ko ninkrijk van Christus door een waarlijk christelijk leven, een leven van aanbid ding der Eucharistische Geheimen, een leven van gehoorzaamheid en onderwor penheid aan de H. Stoel, een leven, ver licht door de genaden en de goedheid Gods. Excellentie, wij bidden U aan den H. Vader wel te willen zeggen, dat Z. H. hier in Holland zonen heeft, vol toewij ding aan Z. H. en aan onze H. Moeder de Katholieke Kerk, zonen van den H. Vader, di.e de Eucharistische Geheimen aanbidden en gehoorzamen aan de Ker kelijke Overheid tot den dood. En wanneer gij straks na de H. Mis ons uw bisschoppelijken zegen zult ge ven, wilt u dan herinneren, dat gij ver tegenwoordigt de persoon van den Opper herder, opdat uw zegen zich vereenige met dien van onzen gemeenschappelijken Vader en deze hemelsche zegen ons ver- vuile met een heldhaftige en duurzame deugd en met een heilig vuur voor Chris tus-Koning in zijn H. Altaarsacrament. Zich daarna richtend tot de leden van den Vriendenkring, zegt spr., dat zij bij eengekomen zijn, om zich te herinneren, al hetgene God hun geschonken Heeft in de afgeloopen 25 jaren. Laat deze dag de weerspiegeling zijn van de woorden uit de Prefatie „Gratias agamus Domino Deo nostro (Laten wij den Heer onzen God dank' zeggen). Laat uw hart vandaag, nu een prins der Kerk in ons midden is, opgaan om met Hem te jubelen en moge deze dag aller harten nauwer binden aan Hem, dien gij de eer hebt te mogen noemen, uw Vriend, Jezus Christus in zijn H. Sacrament. Na de H. Mis, waaronder de geloovigen op liturgische wijzo de plechtigheden ac tief volgden volgens aanwijzingen van het programma, gaf de nuntius allen zijn bisschoppelijken zegen en verleende op de gebruikelijke wijze een aflaat, van 200 da gen in den gewonen vorm der Kerk. Na zich van de kerkelijke gewaden ontdaan te hebben, schreed de nuntius weer door het middenpad zegenend naar buiten. Vermelden wij tenslotte nog, dat de versiering der kerk was aangebracht on der leiding van de heeren A. Schlatmann en Schrijvers en Jat de loop er in het middenpad welwillend was afgestaan door de firma Vroom en Dreesmann. In de pastorie. Na aüoop van de H. Mis kwamen de bestuursleden van den Vriendenkring bij een in de pastorie, waar zij aan Z.Exc. den nuntius, werden voorgesteld. Mgr. Schioppa feliciteerde de vereeniging met dit jubileum en wenschte haar geluk met het bloeiende geloofsleven, dat daaruit sprak. Aller gebed voor hem persoonlijk vragend, beloofde Z.Exc. zelf ook allen, zoowel de leden persoonlijk als 'hun fa milieleden, in zijn gebeden te gedenken, gelijk hij ook onder de H. MTs de geheele vereeniging Gode had aanbevolen. Nadat de nuntius het onVbijt gebruikt had dankte de heer Schrijvers Z.Exc. voor de welwillendheid, waarmede hij deze pon tificale Mis had willen opdragen en allen een aflaat had willen verleenen. Daarna spr air de heer Schrijvers den hoogeerw. deken toe, die vanaf de op richting van den Vriendenkring gedu rende 25 jaar eereTvoorzitter is geweest, hem dankend voor hetgeen hij in die jaren voor den Vriendenkring heeft ge daan. Namens het bestuur werd den deken de bisschops-troon, welke in de kerk stond opgesteld, ten geschenke gegeven. Deze troon is vervaardigd door de firma Brigstraten en Scheer, en past ge heel aan bij het gothieke altaar en bij de zetels, welke reeds eigendom der kerk zijn. De hoogeerw. deken heeft bepaald, dat deze troon voor pontificale plechtig heden ook in andere parochiekerken be stemd zal zijn. Aan den hoogeerw. deken werd de eere-medaille van den Vriendenkring overhandigd. De feestavond in de Gehoorzaal. De jubileum-feestviering van den „Vrien- kenkring" 's morgens zoo schoon ingezet, werd dezen eersten dag schoon en treffend besloten. De groote Stadszaal was tot op de* galerijen met belangstellenden gevuld allen vrienden van het H. Sacrament die met ontroering en spanning het dra ma „Tarcisius" of de Martelaar van het H. Sacrament hebben gevolgd. Onder de aan wezigen merkten wij op de zeer eer w. hee ren pastoor Beukers van de St. Petrus- kerk en pastoor Meijer van den Iloogen Rijndijk en de weleerw. heeren Nieveen van Dijkum, v. Lubeek, v. d. Ven, Dor- Beck, Gudde, Berkemeijer en Kuiper. De voorzitter der jubileerende vereeni ging, de heer Schrijvers, sprak een wel komstwoord en wenschte de leden geluk, de hoop uitsprekend, dat de geestdrift van hedenavond vruchten mocht dragen en binnen drie maanden de Kring geen 900 maar 2000 leden zou tellen. Het ideaal van den Kring is echter niet de grootheid van het ledental, maar de innerlijke ge steldheid der leden. Bij het zien van het spel „Tarcisius" zal menigeen zich afvra gen: „Zijn wij altijd even vurige vrienden van het H. Sacrament geweest. Zoo niet, dan hoopt spr., dat de leden het voorbeeld van Tarcisius zullen navolgen in zijn ver eering voor het H. Sacrament. Spr. deelde mede, dat gelukwenschen waren binnengekomen van deken Bors- boom van Noordwijk, van den praeses van den Haagweg en van oud-wethouder Bots, die, behalve de eere-voorzitter, de deken, van Leiden, het eenig overlevend bestuurs lid is, dat bij de oprichting tegenwoordig was. Van de 31 leden, die zich 25 jaar ge leden aansloten, zijn nog vijf in leven, na melijk de twee bovengenoemden, de beide heeren Dingjan en de heer Peters. Onder daverend applaus reikte de voorzitter aan deze leden zoover zij aanwezig waren het insigne uit waar boven in zilveren letters geschreven stond: 25 jaren. Na deze toespraak werd begonnen met LEIDEN. Woensdag. R.K. Rijtuig- en Wagenmakers- patroons vereeniging „St. Joseph", Concordia, 5 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst. der apotheken wordt van Maandag 9 Sep tember tot en met Zondag 15 Sep. tomber waargenomen door de apothe ken van de H.H.-: G. F. Reijst, Steenstraat 35. telefoon 136 en A. J. Donk, Doeza- straat 31, telefoon 1313. het tooneelspel „Tarcisius". De Gezellen-i club „Adolf Kolping" die geheel bereid willig haar mede-werking verleende - heeft zich gisterenavond op z'n best ge toond. Hef. gekozen stuk was voor dezen avond een gelukkige keuze. Door het goe de spel kwamen de toeschouwers geheel on deT den indruk van het angstig leven der eerste Christenen in de Catacomben en van de heldhaftige liefde waarmede zij het geloof verdedigden. Het is steeds een ge vaarlijke onderneming voor dilettanten om drama's op te voeren, maar „Adolf Kol ping" heeft het er prachtig afgebracht. Zoowel de rolien van de volwassenen als van de schooljongens werden levendig en zonder overdrevenheid uitgevoerd. Een bijzondere pluim verdienen senator Oas- sianus en de kleine Tarcisius. Met het noemen van deze namen willen wij in het geheel niet zeggen, dat de andere spelers hun rol minder goed zouden vervuld heb ben, maar dit tweetal trad. het m'eest op den voorgrond. De inhoud van dit drama de geschie denis van Tarcisius' martelaarschap is algemeen bekend, zoodat wij daarover niet veel zullen zeggen. Het stuk is boeiend van 't. begin tot het eind, bcfeiend, wanneer de Christenen hun geloof in ge vaar weten; spannend, wanneer de heide nen vervolgingsplannen beramen. Aan den regisseur, den heer L. Ra ijer, hulde voor deze kranige opvoering. Een woord van lof ook aan de zangers, die de kerkelijke gezangen onberispelijk uitvoer den. Wij kunnen ieder aanbevelen, wan neer dit spel Zondag 22 September wordt herhaald, deze opvoering te gaan bijwo nen. .Na de pauze voerde het woord de geest- adviseur, kapelaan Nieveen van Dijkum. Spr. zeide, dat de Vriendenkring eigenlijk zoo'n wonderbaarlijke vereeniging is. Het is bijna ongekend, dat een louter-gods- dienstige vereeniging in korten tijd zoo'n vlucht heeft genomen. Spr. hoopte, dat door de propaganda in de feestweek meer? deren de vereeniging zullen leeren waar- deeren, en hoopte, dat de leden en hun kinderen verschillende bijeenkomsten in deze feestweek druk zullen bezoeken. Spr. wees ook op het mooie cadeau, dat de Vereeniging aan den Deken had aangebo den en dankte tenslotte „Adolf Ivolping' voor het sohoone spel, dat de hooggespan' nen verwachtingen niet heeft beschaamd. Tijdens de pauzen verzorgde het gezel schap v. Well de muzikale opluistering door, in overeenstemming met het karak ter van den avond, klassieke muziek te geven, waarvan de keurige uitvoering meer waardeering verdiend had. Demonstraties Leidsche Reddingsbrigade. 't Moet voor de niet-zwemmers onder de toeschouwers, die de demonstraties van de Leidsche Reddingsbrigade Zaterdagmid dag hebben bijgewoond, toch wel bescha mend zijn te moeten bekennen, dat zij niet kunnen zwemmen. En dat, terwijl de ge legenheid om het te leeren voor oud en jong zoo groot is. Iedereen moet kunnen zwemmen, niet alleen omdat het nuttig en heerlijk is. maar in vele gevallen zelfs noodzakelijk kan zijn. Die noodzakelijkheid aan te toonen en tegelijkertijd het nut ervan, dat was het doel van de Leidsche Reddingsbrigade met de demonstraties, die in het Nieuwe Kanaal werden gehouden en, gelukkig, door zeer vele menschen, klein en groot, werden bijgewoond. Gelukkig zeggen we, omdat het nut van het reddend zwemmen niet genoeg naar voren kan gebracht wor den. Met belangstelling hebben de vele toe schouwers de demonstraties gevolgd en him aantal was zoo' groot, dat de zeer ge waardeerde hulp der politie noodig was om hem op een behoorlijken afstand te houden. Het programma, was, evenals de voor gaande jaren, zeer afwisselend en begon weer met een •demonstratie vanaf de Wil- helminabrug, waarvan enkele personen te water sprongen, om vervolgens met het gebruikelijke reddingsmateriaal gered le worden. Daarna werden de verschillende bevrijdings- en vervoergrepen op het droge en in het water gedemonstreerd. Ter afwisseling werden door de Leid sche padvinders enkele aardige natte ta- fetreelen uitgevoerd, terwijl ook leden van de Leidsche Zwemclub en de Zijl hierbij toonden wat zij in het water kunnen praes- teeren. Zoo werden de toeschouwers ver rast door een omslaand schuitje, een dito cano, een te water rijdenden kinderwagen en een nat liefdestafereel. Er werd met heel veel animo gewerkt, tal van reddingen werden uitgevoerd en een welverdiend applaus na elk nummer klatei'de uit de vele toeschouwers op. De Leidsche Reddingsbrigade mag met zeer veel voldoening op haar waterfeest terugzien en 't is voor haar te hopen, dat zeer velen zich hebben aangemeld als lid of loten hebben gekocht ter bestrijding van de vele kosten, die maar steeds opnieuw •het reddingsmateriaal vraagt. De zwemmers kregen van den heer de Wit wederom gelegenheid zich te verklee- den in een der lokalen van de N.Y. Het Kaasmerk, welke daad ten zeerste op prijs gesteld werd. Voor het notarieel examen, 2e gedeelte is te Den Haag geslaagd de heer mr. d. Meer, alhier.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2