20ste Jaargang ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1929 No. 6277 DAGBLAD VOOR I>e* "SN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND >e0ou^ont >n gej» DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 gt. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken da^,' afgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordb het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Z. Em. Kardinaal v. Rossom bracht Vrijdag een bezoek aan het gesticht „De Voorzienigheid" aan de Laurier gracht te Amsterdam. Bij het verlaten van het gebouw groette Z. E. minzaam de toegestroomde menigte HET GOUDEN JUBILEUM VAN KARDINAAL VAN ROSSUM Bezoek aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Gistermiddag om half vijf heeft Z.Em. "Kardinaal van Rossum in gezelschap van rijn secretaris, pater dr. Jos. Drehmanns, mgr. dr. B. Eras en den gentilhomme. den heer H. Drehmanns een bezoek gebracht aan Z. D. H. mrg. J. D. J. Aengenent in het Bisschoppelijk Paleis aan de Nieuwe Gracht te Haarlem. Het bordes van het paleis was met bloe men en planten versierd, terwijl tapijten waren uitgerold. Een groote menigte had zich op de smal le gracht verzameld en het was voor de politie een moeilijk werk om het drukke verkeer daar ter plaatse te regelen. De hooge gasten, die per auto uit Am sterdam kwamen, werden op het bordes verwelkomd door mgr. M. P. J. Möllmonn, vicaris-generaal van het bisdom en den Zeereerw. heer Th. W. Pichot, secretaris van den Bisschop. In de feestelijk versierde hall, die met perzisehe tapijten in rooden tint keurig in toon was gehouden, werd Z.Em. vervolgens welkom geheet en door Z. D. H. den Bisschop, waarop men zich naar de groote audiëntiezaal begaf. Hier yvas een palmenversiering met hier en daar een witte aster of dahlia aangebracht, terwijl bij het beeld van het H. Hart en de beelte nis van mgr. A J. Callier z.g. een speciale hloemversiering prijkte. Bijna twee uur duurde bet bezoek, waar bij Z.Em. zich op de hoogte stelde van ver schillende zaken en gebeurtenissen in het Bisdom. Toen de grijze Kardinaal om ongeveer half zeven weer op het bordes kwam, brak een enthousiast gejuich los van de hon derden, die hadden gewacht. Even bleef Z.Em. staan om de menigte minzaam toe te wuiven, dan begaven de hooge bezoekers zich naar den auto. Zoowel de Bisschop als zijn secretaris deden Z.Em. uitgeleide. Op den terugtocht reed het gezelschap langs de nieuwe kathedraal aan de Leid- sche vaart. Een aardige gedachte was het ongetwij feld, dat de Kardinaal de kap van den auto omlaag liet slaan, om de menschen, die langs den weg wachtten niet teleur te stellen. Overal klonk het „hoera" terwijl de auto passeerde. „Msbd." VOLKENBOND DE 10DE VOLKENBONDS VERGADERING. Een rede van Henderson, Ontwapening dringend noodzakelijk. De Engelsche minister van buitenland- sche zaken Henderson heeft Donderdag voor de radio te Genève een redevoering gehouden, waarin hij o. a. het volgende naar voren bracht. De Haagsche conferentie heeft de kwes tie van de herstelbetalingen geregeld. De bezetting van het Rijnland nadert thans haar einde. Deze beslissingen beteekenen een duurzame basis voor den internationa len vrede. Henderson wees vervolgens op de be- teekenis van de arbitrage clausule van het Haagsohe gerechtshof en ging daarop in op de ontwapeningskwestie. Het is te hopen, dat de plenaire vergadering dit jaar een beslissenden stap voorwaarts zal doen in de ontwapeningskwestie. Dit is de dringendste kwestie van de tegenwoor dige buitenlandsche politiek. De tegenwoordige bewapeningen betee kenen een voor de volkeren niet meer dra- gelijken last. De nieuwe uitvindingen op het gebied der oorlogsindustrie zijn gevaar voor de geheele De kliniek voor Misvormden van de Ned. Vereenigïng voor Misvormden, dat achter den Rijsburgerweg te Leiden is verrezen en in October officieel in gebruik wordt genomen. Het gebouw is ontworpen door den architect G. van Hoogevest te Amersfoort. voorgenomen overeenkomst tusschen En geland en Amerika over vermindering der maritieme bewapening kan slechts een eer ste inleidende stap zijn en moet de ont wapening te land en in de lucht tot ge volg hebben. Het >t nog toe gevolgde systeem van be":L - r>g tegen aanvallen moet opnieuw worden ontwikkeld. Op economisch gebied moet voor alles het probleem der tarieven eindelijk ernstig besproken worden. Verder moet een ge meenschappelijk optreden der staten wor den bereikt op het gebied van het ko- lenprobleem en andere groote economi sche vraagstukken. De Engelsche regee ring hoopt dringend, dat de plenaire ver gadering van den volkenbond thans be slissende stappen voorwaarts zal doen. De raadszittingen. In de zitting van gistermiddag van den Volkenbondsraad is op voorstel van Stre- semann besloten het aantal Raadszittin gen voortaan van vier op drie te brengen. De Raad zal voortaan bijeenkomen op den derden Maandag in Januari, den tweeden Maandag in Mei en einde Augustus. Zoo noodig kan de Raad in buitengewone zit ting worden bijeengeroepen, terwijl deze regeling bij wijze van proef geldt. Het voorstel, dat reeds vroeger door Chamber lain was geopperd, vond in den Raad algc- meene instemming. De Vereenigde Staten van Europa. Een uitnoodiging van B r i a n d. De Fransche minister-president Briand heeft thans zooals verwacht werd, de lei ders der Europeesche volkenbonds-dele- gatie uitgenoodigd, tot het houden op Maandag of Dinsdag a.s. van een bespre king over Briand's voorstel tot het vor men van een bond van Europeesche Sta ten. Briand zal waarschijnlijk voorstellen te beginnen met het instellen van een com- missio van onderzoek, zoodat de nieuwe volgende vergadering van den volkenbond in 1930 met practische voorstellen moet. komen. Woensdagavond zal Briand Genève ver laten, aangezien Donderdag to Parijs een kabinetszitling plaats vindt. BELGIE Een Kardinaal Mercierstraat. In Brussel is een nieuwe straat in aan leg, die naar Kardinaal Mercier zal wor den genoemd. Het in gebruik nemen van deze straat zal met groote plechtigheden gepaard gaan, waarschijnlijk begin Octo ber, tijdens het bezoek van den Presi dent der Fransche republiek. PALESTINA De toestand in Palestina. Alles rustig. Het Engelsche departement van kolo niën deelt mede, dat het in alle deelen van Palestina rustig is. De Engelsche troe pen zijn druk in de weer om naar verbor gen wapens te zoeken en verdachte indi viduen op te sporen. In de districten Safed en Haifa keeren de bewoners naar de Joodsche kolonies terug. Er is geen bevestiging binnengekomen van de onofficieele geruchten, als zouden te Gaza botsingen zijn voorgekomen tusschen Engelsche troepen en Sinai- Arabieren, waarbij aan Engelsche zijde verliezen zouden zijn geleden. Integen deel spreken latere berichten van volko men rust in deze streek. CHINA. De exterritorialiteit afgeschaft Ondanks de afwijzende houding der mogendheden. Onder presidium van maarschalk Tsjiang Ivai Sjek heeft Donderdag een zitting plaats gevonden van het Cliineesche ka binet, waarin de Cliineesche minister van Buitenlandsche Zaken dr. Wang, rapport uitbracht over zijn onderhandelingen met de groote mogendheden ter afschaffing van de exterritorialiteit in China. Dr. Wang verklaarde, dat de regeering van Nanking ondanks de afwijzende houding der mogendheden in deze zaak, alle pri vilegiën der buitenlanders met 1 Januari 1930 zal opheffen en bovendien in den loop van dezen maand een nieuwe wet zal publiceeren, waarbij alle gemengde recht banken in geheel China op 1 November 1929 worden afgeschaft. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft nieuwe nota's omtrent de exterrito rialiteit gezonden aan Engeland, Amerika, Nederland en Noorwegen. Een concentratie-kamp in Mandsjoerije. Volgens een officieele verklaring uit Moekden worden 1114 communisten, waar onder 71 vrouwen, gevangengehouden in een kamp ten noorden van de rivier Sun- Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het aantal zittingen van den Volken bondsraad op drie per jaar teruggebracht. Gemeld wordt, dat het in Palestina rustig is. China schaft de exterritorialiteit af. BINNENLAND. Kardinaal van Rossum op bezoek bij den Bisschop van Haarlem. Afscheid van Minister Verschuur van de Raden van Arbeid. Nieuwe Kamerleden. Er is een conflict ontstaan tusschen den Ned. Bioscoopbond en Bouwmeesteres Re vue-gezelschap. (Binn., 1ste blad). gari. Iedere gevangene ontvangt per dag twee pond brood, verder groente, suiker en thee. Er is ook een ziekenhuis bij het kamp. De gevangenen worden good behan deld: hun familieleden en vrienden mogen hun levensmiddelen en kleedingstukken brengen, doch conversatie en correspenden- tie is hun niet toegstaan. Deze 1114 ge vallen worden individueel behandeld door een ópper-rechter, geassisteerd door acht andere rechters. Tengevolge van het groo te aantal gevangenen, zal het eenigen tijd duren, voor zij voor de rechtbank kunnen verschijnen. Intusschen zijn nog twee Russen, de leiders van de telegrafische en telefoni sche diensten van den Chineeschen Oos terspoorweg, gearresteerd onder beschul diging radio-telegrafiscli van Charbin uit militaire inlichtingen te hebben gezonden naar Chabarowsk. De Amsterdamsche Wethouderscrisis. De benoeming van zes wethouders. Gisteren heeft de chr. fractie een brief gezonden aan de raadsfracties, waarin zij mededeelt dat naar haar meening de groot ste partij in den raad, die tegen de motie- Douwes heeft gestemd, de soc.-democrati- scho partij, aangewezen is om een bijeen komst van de raadsfracties te beleggen, teneinde te trachten tot een oplossing van do crisis te komen. Nu deze fractie echter aan de chr.-hist. fractie bericht heeft, dat zij daartoe niet wenscht over te gaan, heeft laatstgenoemde, als op één na de grootste der fracties, die tegen ^cze motie stemden, de verschillende partijen tot een samenspreking uitgenoodigd. De agenda is verschenen van do gemeen teraadsvergadering op Woensdagmiddag en -avond, ter benoeming van zes wethou ders. Het bezoek van Z. Em. Kardinaal Van Rossum aan het gesticht „De Voorzienigheid" aan de Laurier gracht te Amsterdam. De kinderen deden Z. Em. uitgeleide

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1