DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND VIERDE BLAD. DE LEIDSCHE COURANT. ZATERDAG 7 SEPTEMBEK iïra» In 2 0 dagen. Dit zijn de dagen. j.n de sensaties.... die achter den rug De sensatie van de groote conferentie in Den Haag, vaar in onze onmiddellijke nar- n bijheid de kr tukkr.i der internationale >e diplomatie zóó maar los rondliepen, deze ■I sensatie, die ons een paar weken gezellig in spanning heeft gehouden, is voorbij. De onlusten in Palestina, waar een com plete vloedgolf van Mohammedanen dreig de los te breken over Jerusalem en de indere plaatsen, wier namen ons zoo dier baar en bekend zijn, deze onlusten zijn jok al weer geluwd. De sensatie is voorbij. Voorbij is ook de periode van vacantie! Een jaarlijkscbe internationale zomer- rensatie. De sensatie van de wereldreis van de feppelin behoort eveneens tot het verle- i. Begin van deze week is de luchtreus Friedrichshafen teruggekeerd, zonder Ir. Eckener, waarover de Duitschers niets :e spreken zijn. Dr. Eckener heeft zich in Amerika la ten huldigen wegens het succesvol vol gen gen van de wereldvlucht, terwijl vol- ;ens de Duitschers deze reis om de we- eld pas te Friedrichshafen is begonnen •n dus ook aldaar is geëindigd. De Duitschers eischten niet ten onrech te voor zich de eer op van het begin- en iindpunt van de wereldreis in hun eigen land te hebben. Want het record wordt, iaarraee met één dag verbeterd. Neemt nen Lakehurst als begin- on eindpunt ran de wereldreis van de Zeppelin* dan leeft deze er meer dan 21 dagen over ge daan; beschouwt men Friedrichshafen ichter als zoodanig, dan heeft de wereld- is slechts 20 dagen geduurd. Vandaar dat men verstoord is in Duitsch and op de Yankees, die de schitterende ecordreis van de Zeppelin eigenmachtig rerbonden hebben aan hun eigen vlieg- eld Lakehurst, en is men verstoord op dr. Eckener, die de Yankees hun gang heeft Wen gaan. Dr. Eckener heeft echter overwogen, dat de Amerikaansche dollar een zeer goe- Jen klank heeft en dat men er wat voor iver moet hebben om met de dollar-mag- laten zaken te doen. Het 1 ie v e g e 11 e t j e. Omwille ran het lieve gelletje worden wel meer [ekke sprongen gemaakt.. Wij hebben dat •n op de Haagsche conferentie. Om wille van de centen, welke Bnowden voor Engeland heeft afgepingeld, heeft Groot- Brittannië den taaien Snowden gemaald;, ot een der grootste en meest populaire 'iguren des lands. Iedere toejuiching evenwel, welke aan BJowden wordt gebracht, is een kaakslag iihet aangezicht va.n den Engelschen deskundige sir Josiah Stamp, die te Pa rijs meegeholpen heeft om het plan-Youiig te stellen. De ..Morning Post" heeft, daarom eens «an Josiah Stamp gevraagd, hoe dat sigenlijk in elkaar zat daar op die Parij- whe conferentie. De Engelsche deskundige heeft daarop in een brief als volgt- geantwoord: De keus, waarvoor wij na vier maanden ran bitteren strijd in Mei stonden was: óf bezwaar maken tegen het door alle ande ren aanvaarde rapport, in welk geval Duitschland het stellig niet zou hebben lanvaardóf accoord gaan. Een misluk king zou een financieele crisis hebben be- eekend, die zich ook tot. Engeland zou lebben uitgestrekt. De transfer-bepalin- ;en zouden in werking zijn getreden en alle. herstelbetalingen zouden zijn stopge zet. Dit moest in elk geval worden voor komen, en Engeland zou daar op- den duur stellig wel bij varen. Wij moesten dus wel ons eigen belang opofferen in het algemeen belang van een regeling. Ilc zou het, aldus Stamp, ook nu weer doen. Beter X pet. van een zekerheid, dan X plus 1 pet. van een chaos. Voorts wijst Sir Josiah er op, dat het Snowdens bedoeling was, meer geld los te krijgen van de Fransehen en Italianen, terwijl hij ten slotte zijn prestige redde door meer druk te leggen, op de Duit schers, hetgeen te Parijs juist niet in de bedoeling was. Stamp betwijfelt dan ook om economische reden- of Snowden's over winning op den duur wel doel zal treffen. Al erkent hij, dat hij de politieke zijde van de kwestie niet goed kan bcoordee- len. Pan-Europa. Na deze weinige beschouwingen zullen wij verder de Haagsche conferentie laten rusten. "Reeds zijn. er anderei politieke bijeenkomsten, die de aandacht vragen. Te Genève is de Volkenbond deze week wederom bijeengekomen en de groote sen satie, welke, daar aan de orde is, is het plan van Briand om over te gaan tot de z.g. Vereenigde Staten van Europa, ook wel genaamd Pan-Europa-. Het is een denkbeeld, dat zeer toe te juichen zou zijn, als..'., er maar wat van komt. Briand zelf heeft. het. op de openbare zitting nog maar nauwelijks aangeroerd; 't schijnt, dat er eerst lang en breed tus- schen de leidende staatslieden over ge praat en gedacht moet worden en dat men dan. misschien overgaat tot het vor men van een studie-commissie. Het eind resultaat zullen wij wel niet meer bele ven. De Duitsche graaf CoudenhovcKaler- gi bespreekt in het tijdschrift „Pan-Euro- pa" het genoemde denkbeeld, en noemt het een dwaasheid te meenen, dat Briands bedoeling zou zijn, om door middel van de Ver. Staten van Europa aan Frankrijk de hegomonic (opper-heerschappij) in Eu ropa te bezorgen. Zelfs de kleinste Europeesche staat zou er niet voor te vinden wezen zijn zelf standigheid op te offeren laat staan Duitschland, Italië of Spanje. Dat Frank rijk door zijn bondgenooten in de Ver eenigde Staten van Europa den toon aan zou geven, is ook ongegrond. Van de 26 Europeesche Staten zijn er slechts vijf, op welker steun Frankrijk vermoedelijk ten allen tijde zou kunnen rekenen. Maar bo vendien zouden die bondgenootschappen natuurlijk moeten verdwijnen en men mag verwachten, dat de verschillende staten in een Pan-Europeesche Unie naast, het Eu ropeesche, alleen hun eigen belangen zou den verdedigen. De gedachten aan een hegemonie in een statenbond is boven dien uit den tijd. Duitschland zelf strijdt tegfln de hegemonie van Pruisen, de Pa.n- Europeesche Unie tegen die der Vereenig de Staten, Engeland heeft zijn dominions gelijke rechten ingeruimd, terwijl Rus land en China bij de schepping van hun bondsstaten van het hegemonie-beginsel zijn afgestapt, evenals Oostenrijk. Het beste voorbeeld voor een Pan-Europa is echter in dit opzicht Zwitserland, dat on danks zijn veeltaligheid nimmer pogin gen voor een nationale of kantonnale he gemonie heeft ondernomen. Ook de vrees voor een stabilisatie van de vredesverdragen is ongegrond. Het. stelsel van Versailles is gevestigd op het machteloos maken, ontwapenen en isolee- ren van Duitschland, t' Pan-Europeesche stelsel op gelijkgerechtigde samenwerking van Duitschland met alle andere Europee sche volken. Een herziening der vredesver dragen met geweld is voor Duitschland on der beide stelsels onmogelijk. Vreedzame herzieningen en verbeteringen zullen on der het Pan-Europeesche stelsel veel ge makkelijker zijn, temeer waar de beteeke- nis van de grenzen bij de verwezenlijking van het stelsel aanzienlijk vermindert. De gemeenschappelijke bescherming van Eu ropa tegen aanvallen van buiten moeten in de eerste plaats Duitschland met zijn open grenzen en zijn aan de grenzen ge legen industrieën beschermen. Een gevaar voor de nationale denkbeel den zou er alleen bestaan bij een staten bond naar bet, voorbeeld van de Ver. Sta ten van Amerika. Dat denkbeeld is absurd en onmogelijk. Pan-Europa is alleen denk baar als een vrijwillige gemeenschap van zelfstandige naties. Voor de minderheden zou een Pan-Europa ongetwijfeld beter zijn dan de Volkenbond, waarin de Ameri kaansche, Aziatische en Britsche leden weinig begrip en belangstelling voor dit Europeesche vraagstuk toonen. In eco nomisch opzicht zou Duitschland bij een binnenlandsche markt van 300 railliocn consumenten slechts gebaat zijn. De nood zakelijkheid van een agrarisch Pan-Euro- pa om den landbouw tegen de graanim- port. van overzee te beschermen, heeft verleden jaar graaf Kanitz, de gewezen Duitsche minister van landbouw, zelf er kend. Een Pan-Europa zonder Duitschland of zonder Frankrijk is ondenkbaar. Zijn die beiden het eens, dan is het denkbeeld reeds verwezenlijkt, met hen zouden ze ker Bolgië, Oostenrijk, Polen, Tsjecho- Slowakije, Roemenië en Servië meedoen, d. w. z. vrijwel de heele romp van het werelddeel, welks ledematen vanzelf tot aansluiting gedwongen zouden zijn. Frankrijk zou in Pan-Europa een duurza me formule voor de grootst mogelijke vei ligheid hebben, want een oorlog tusschen deelen van eenzelfde economisch geheel zou spoedig technisch onmogelijk zijn. Duitschland zou er weer als gelijkgerech tigde door optreden en tevens een groot*? buitenlandsche markt erbij winnen, die het. schadeloos zal stellen voor het drei gend verlies van de Amerikaansche markt Beide volken moeten echter vooral be grijpen, dat het niet te doen is om opoffe ringen maar om hun eigen belang, dat ech ter overeenstemt met dat van hun buur man en van Europa. Tibet. Naar aanleiding der mede deeling, dat het Tibetaansehe leger een inval in China heeft ged<r i en reeds de stad Ba-tang bezet heeft, deelt een des kundig lezer van hot „Vad." aan dit blad eenige bijzonderheden mede over dit wei nig bekende land in Midden-Azië. Tibet is thans de belangstelling van den beoefenaar der diplomatie, der poli tiek en van de economie ten volle waar dig. Een dergelijke hervormingsbeweging als in Japan in de vorige eeuw heeft nu plaats in Tibet, een beweging, die een be langrijken invloed kan hebben op den po- litieken toestand van OosLAzië. Tot 1012 bleef Tibet een va-sal van China, zonder een staand leger of behoorlijke oorlogsuit rusting. Thans zijn de Chineezen uitge dreven en staat Tibet alleen en onafhan kelijk. Het beschikt over een leger, goed gedrild, uitstekend gedisciplineerd en toe gerust. De opperbevelhebber is Tsarong ■Shape. China loert weder op inbezitne ming van Tibet. Tsarong Shapé Is een groot man en een self-made man en zeer modern in zijn denkbeelden en sommigen meenen, dat hij bestemd is om in zijn land dezelfde rol te spelen als Bismarck in Duitschland en Ito in Japan. SPORT HET TWEEDE LUSTRUM VAN DEN D. H. V. B. Het uitspreken van gelukwenschen is aan de orde van den dag en 't is een ge woonte, die óoot alle tijden heeft bestaan. Ten aanzien van den Diocesanen Haar- lemschen Voetbalbond, die heden zijn tweede lustrum herdenkt, willen wij met onze gelukwenschen niet achterblijven. De D. H. V. B. toch heeft inderdaad re den om feest te vieren. In de afgeloopen tien jaren is er veel, ontzettend veel bereikt. Heel veel vooroordeelon, heel wat kwade trouw en tegenwerking van tal van zijden, van buiten en uit eigen kring, van vriend en vijand moesten overwonnen worden. Met een machtige neutrale organi satie tegenover zich moest de D. H. V. B. het moeilijke werk beginnen, opbouwen en doen floreeren. Men behoeft geen insider te wezen om te kunnen beseffen wat al zorgen en moeiten het den D. H. V. B.-be- stuurderen gekost heeft hun organisatie zoover te brengen al3 zij thans is. Een hartelijke gelukwensch met het be reikte resultaat i3 bier zeker op zijn plaats en we voegen er den wensen aau toe, dat de Diocesaan Haarlomsche Voetbalbond moge groeien en bloeien tot in lengte van dagen. Dat de D. H. V. B. zijn zegenrijk werk voor de R. K. Jeugd moge voortzetten, daarbij gesteund door de velen, die geroe pen zijn in de verschillende districten de belangen van den Bond te behartigen. Een bijzondere wensch ten aanzien van den D. H. V. B. en het Leidsche District moge ons hier tevens nog van het hart: dat nJ. de tusschen beide gerezen moei lijkheden spoedig door een vredelievende oplossing worden uit den weg geruimd! Zulks is in het belang van de R. K. sporfc- jeugdvorming in ons district, maar niet minder in dat van den D. H. V. B. zelf! De belangstelling, d:e het bestuur van den D. H. V. B. bij zijn tweede lustrum reeds vóór do v'oring ervan nag ondcr- inden, wijst ongetwijfeld op de voorname plaats, die de Bond in het Roomsche ■Sport leven inneemt. De „Katholieke Sportillustratie'' bevat, verschillende zeer w.xardcerenie artikelen, is als het ware tot een feestnummer uit gegroeid en met vreugde en voldoening zal ieder R. K. Sporter rla-arin den Bisschop- pelijken gelukwen <eh lezen van Ivlgr. J. D. J. Aengenent, welke als volgt luidt Aan den R. li. Voetbalbond in het Bisdom Haarlem. v Gij viert binnenkort Uw tweede lu strum, en gij vraagt Ons bij die gelegenheid een woord van aanmoediging. Ook al zoudt gij dat niet gevraagd heb ben, zouden Wij Ons toch gedrongen heb ben gevoeld U toe te spreken. Want höt bestaan van Uwen Bond verheugt Ons ten zeerste, en in het bijonder verblijden Wij Ons over het feit, dat Uw Bond voortdu rend in bloei toeneemt. En het is Onze in nige wensch, dat die bloei steeds krachti ger moge worden. Want wij juichen dc sportbeweging van harte toe, omdat Wij weten, dat de sport de gezondheid van het lichaam bevordert, en omdat Wij over tuigd zijn van de waarheid van de aloude spreuk, dat in een gezond lichaam gemak kelijk huist een gezonde ziel. En omdat gij die sport beoefent in een Katholieke or ganisatie, weten Wij bovendien, dat do belangen Uwer ziel steeds de bijzondere aandacht hebben van degenen, die uwe lei ders zijn. Het is Ons dan ook een behoefte, U thans bij Uw tienjarig bestaan van gan- scher harte geluk te wenschen met het tot nu toe bereikte resultaat en U openlijk Onze warme hulde te betuigen voor het verblijdende feit, dat gij s-teeds de Bis schoppelijke voorschriften omtrent dc sportbeweging hebt opgevolgd, terwijl gij Wij twijfelen er niet. aan bezield zijt met het heilige voornemen om zulks steeds te blijven doen. God zal U, het kan niet anders, daarvoor rijkelijk zegenen, en Uw Bond tot steeds grooteren bloei brengen. Wij bidden U dien zegen van boven vol gaarne toe, terwijl Wij tevens den wensch uitspreken, dat- gij steeds meer den finan- cieelen steun moogt verwerven van dege nen, die Uwe beweging goed gezind zijn. Wij aarzelen niet als Onze meening uit te spreken, dat zij, die U financieel wil len steunen, een zeer verdienstelijk werk verrichten. Gaar/ie verleenen wij aan de leden van den D. H. Y. B. Onzen Bisschoppelijken Zegen. (w.g.) J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Tedere vereeniging en iedere bond heb ben hun historie; zoo ook de D. H. V. B. Maar aan die van den D. H. V. B. is een voorhistorie verbonden, want aan de op richting van den D. H. V. B. ging de stich ting vooraf van de Combinatie van R. K. Sportvereenigingen in het Bisdom Haar lem, die gedurend? een tweetal jaren met veel moeite trachtte het hoofd boven wa ter te houden. In Mei 1919 kwamen de kopstukken van do katholieke sportbeweging te 's Graven- hage bijeen, teneinde te komen tot de stich ting van den D. H. V. B. Natuurlijk had men met vele hindernissen te kampen, doch men slaagde er tenslotte in te komen tot een reglementscommissie bestaande uit de heeren J. Leeuwens, H. Sch'weitser en G. Kruyver, met kapelaan Looyaards als gees telijk adviseur, die op den 7en September INGEZONDEN MEüEDEELfNG. Uw Boekhouding in orde VANAF f 5.— PER MAAND. Brieven onder No. S«l Bureau v. d. Blad. 1919 een vergadering uitschreef'waar men kwam tot dc stichting van deu bond. Het bestuur dat toen gekozen werd bestond uit de heeren A. Hubaty, H. Schweitser, P. Dcercnberg, A. Schalken, J. F. Endel, H. Putter en G. Kruyver. De heer H. Schweit ser werd spoedig vervangen door den heer H. N. Smits. Dc jeugdige bond, nog in de kinderschoenen, was niet in staat reed» het eerste levensjaar een competitie te stichten, doch het daarop volgende jaar was men gereed om hot groote competitic- rad in beweging te brengen. En werd toon uitsluitend met een senior competitie ge speeld, totdat Mgr. A. J. Gallier z.g., de grijze Kerkvorst uit het Bisdom Haarlem, het initiatief nam meerdere aandacht aan de junioren te besteden en bepalingen schiep, die de leiders van den bond den schrik om het hart joegen. Mgr. bepaalde, dat de leden beneden tie 17 jaar uitslui tend in de diwtrictcn zouden uitkomen, eu dus enkel plaatselijk zouden optreden. Theoretisch geleken dc gemaakte be palingen onuitvoerbaar, doch do soep wordt nimmer zoo heet gegeten als zij wordt op gediend en zoo was het ook hier. Er werden verschillende concessies gedaan. Aanvankelijk hadden alleen Amsterdam, Den Haag en Haarlem hunne junioren-com petitie. Dc districten begrepen hun speciale taak niet, het. opkweeken van junioren, maar de districtsbestuurders bemoeiden zich met allerhande zaken, die buiten hun terrein lagen. Lnngzamerhand begon men zijn taak evenwel beter te begrijpen en tenslotte bleek het nieuwe instituut een geweldig succes. Aan hot initiatief van den overleden Doorlucht igtux Bcschex-nihccr van den bond is zijn groei dan ook voor oen niet gering deel te danken. Do D. H. V. B. tolt op hot moment 1783 juniorenledcn, terwijl in de Federatie-elftallen tal van spelers uitkomen, die in de districten als juniorenlid hun eerste stappen op het ka tholieke voetbalveld zetten. Tn 1921 verkreeg de bond de Konink lijke goedkeuring. De bond breidde zich met ongekende snelheid uit. Het aantal vereenigingen steeg van 50 op SO en heb ledental bedroeg ixi dat jaar -J650. Natuur lijk heeft de bond ook tegenslagen ge kend, waax*onder niet het minst de bekende kwestie Leonida» is te noemen, die den bond een belangrijk aantal leden kostte. Toch bleef liet ledental aanvankelijk stijgen, doch daarop volgde teruggang, die niet te stuiten scheen, maar de reactie bleef niet uit en thans telt de bond weer 95 vereenigingen met 5372 leden. Naast de velen, die in of buiten het be stuur veel voor den bond deden, mogen wij zc-ker apart noemen den naam van den heer Henri Putter uil Amsterdam, die ge durende negen jaren den voorzittershamer heeft gehanteerd en den bond met krachtig beleid heeft geregeei'd. Gelukkig vond de- Bond in pater Esser een eminenten opvol ger voor den energieken Amsterdamschen leider, wien de bond veel verschuldigd is. Het. bestuur is op het moment als volgt samengesteld Pater F. L. Esser O.E.S.A., voorzitter, H. N. Smits, vice-voorzitter, G. Kruyver, secretaris -penningmeester-competitieleider, A. Hubaty, F. van Veen, J. C. de Haan en H. Roskam, commissarissen. De heeren Smits, Kruyver en Hubaty vieren dus even eens hun tienjarig jubileum. Hot programma der feestelijkheden hebben we gistetrexi reeds vermeld. Hedennxiddag worden er wedstrijden ge speeld in Heemstede en Haarlem, terwijl D. H. Mgr. Aengenent het bestuur he den in audiëntie zal ontvangen. Morgenochtend om kwart over tien wordt in de Kapel van het R. K. Lyceum aan den Zijlweg een plechtige H. Mis opgedragen, waaronder de geestelijk adviseur van den bond, rector S. Braakman, een toespraak zal houden. In de tuïnzaal van Brinkman is vervol gens van half een tot twee uur receptie. Te 1 uur heeft op het. Sportpark aan de Molenwerfslaan te Heemstede een troost- wedstrijd plaats tusschen Noord-Holland en het elftal dat heden de kleinste nederlaag leidt en te 3 uur vangt de groote finale aan tusschen tie bpide winnaars van heden. De finale wordt geleid door den heer H. Piët. Tc 6 uur heeft een officieel diner voor genoodigden plaats. FEUILLETON. Het diamanten Halssnoer Het schijnt, dat hij in deze om geving geen vreemdeling is. want 'iet zoodra heeft hij de familie in het prieel bemerkt, of hij gaat, zonder zich te Itedenken, tusschen de bloemperken door ïn staat het volgend oogenblik met den hoed in de hand vóór de open zijde van het romerverblijf. Drie paar oogen staren hem met verbazing, doch tegelijk met bewonde ring aan. Welk een fiere, mannelijke gestalteZijn blank, hoog voorhoofd getuigt van een ontwikkelden geestzijn sprekende, donkere oogen fonkelen van wilskracht en zelfbe- heersching. Zijn gevuld gelaat, voor een groot deel achter den diep zwarten baard verborgen, vertoont regelmatig fijne trek ken, terwijl zijn onberispelijke kleeding en de statigheid zijner manici-en hem reeds bij den eersten oogopslag tot aristocraat jstempelen. Fa eenige oogenblïkken van merkba-re verbijstering, begint de bezoeker met klankvolle, doch eenigszins onzekere stem: „U zult mij misschien onbescheiden vin den, daar ik, zonder mij te laten aandie nen, uw gezellig samenzijn zoo plotseling kom storen, doch, indien ik u zeg, dat ik haast had, u goede tijding te brengen van lxw eenigen zoon. dan zult u mij stellig deze onbescheidenheid kunnen vergeven. Mevrouw Dénant verbleekt, met angstig gebaar de handen tegen den boezem klem mend, staart zij den vreemdeling aan. als wilde zij bij voorbaat op zijn gelaat lezen, welke tijding hij komt brengen. Deze ech ter schijnt haar blik te willen ontwijken en wendt zich tot den dokter met de woor den: „Vooreerst zal het u waarschijnlijk belang inboezemen, dat Fernand tot he den te Parijs vertoeft, vanwaar hij, na al daar met schitterend resultaat zijn rechts kundige studiën te hebben voltooid en zich in diplomatieke kringen naam te hebben verworven, als gezant en gevolmachtigd minister naar Brussel is gezonden. „Verder zal het u niet onverschillig kun nen zijn, te vernemen, dai, hij §edert eenige jaren met zijn noodlottigen hartstocht heeft gebroken en zijn gevaarlijke vrienden den rug heeft toegekeerd. Hij zal het echter niet wagen, voor u te verschijnen, tenzij ik hem te voren de verzekering zal kxinnen geven, dat u zijn misdadig verleden wilt vergeten, wanneer hij zich berouwvol tot u wendt; dat verleden, hetwelk hij reeds met zoovele uren van bittere gewetenswroeging heeft moeten boeten". Bij deze woorden beven de lippen van den bezoeker en de klank zijner stem ver raadt een zóó diepe ontroering, dat de dok ter er door getroffen wordt. Geroerd door zulk een overmaat van geluk, te groot, om er plotseling al het zoete van te smaken, staat Dénant op. om den vreemdeling de hand te drukken, terwijl hij met moeite uitbrengt: ,,Zou het ouderhart kunnen wei geren. het woord der kwijtscheldir.e te spreken tot den zoon. die zich op zulk een wijze de vergiffenis heeft waardig ge maakt f „Eindelijk, gaat de bezoeker steeds meer opgewonden voort, „eindelijk heeft uw zoon mij opgedragen, u te zeggen, dat ook zijn uiterlijk voorkomen een gewichtige verandering heeft ondergaan. Een volle, zwarte baard heeft hem e<en zóó mannelijk voorkomen gegeven, dat zelfs zijn ouders hun eigen kind niet meer herkennen". Terwijl de spreker bij deze laatste woor- dén zijn lorgnet met gouden montuur af neemt, geeft hij aan zijn stem plotseling een geheel ander accent Had hij zich tot nu toe in onberispelijk Fransch uitgedrukt, opeens gaat hij op veel eenvoudiger toon in Vlaarasch over en de uitwerking dezer wending is verrassend. Mevrouw Dénant en beur echtgenoot sprimren teeeliik od en het volgend oogenblik worden beiden door de forsche armen van Fernand in één om helzing omsloten. De vreugdetranen van het beproefde ouderpaar mengen zich met de tranen van het oprecht berouw des zoons. In de overmaat van het geluk der hereeniging vindt geen van het drietal woorden meer. doch door de betraande oogen heen spreekt hart tot hart de taal der reinste liefde en der zoetste vreugde. Na zich van de eerste ontroering wat hersteld te hebben, wendt Fernand zich tot Elly met de woorden: ..En thans, mejuf frouw Aling. thans smeek ik ook u. dat woord der kwijtschelding te willen spreken. Misdeed de jongeling jegens zijn goede, brave ouders, ook jegens u heb ik een zware schuld te vereffenen, een schuld, die mij meer drukt dan gij wellicht kunt ver moeden. Herinnert gij u nog de dagen van smartelijk lijden ginds in het vunzig ver blijf der misdadigers? En weet gij. wie het was, die door zijn lichtzinige euveldaad dc oorzaak waa van dit wreede spel? Ach, ware het u bekend geworden, hoe de tijding van uw ongeluk den afgedwaalde heeft te ruggevoerd op het goede pad, en hoe lx ij sindsdien dag aan dag peinsde op een mid del, om u eenigszins te vergoeden, wat gij om zijnentwille hebt moeten lijden, gij zoudt niet dralen hem de hand der verzoe ning te reiken Thans is de beurt aan Elly, om op te staan en hcur bevende, blankp hand in die van Fernand te leggen, zeggende: ..De ge dachte, dat mijn beproeving den schuldige zijn foi^t heeft doen inzien, zou reeds in ruimen mate voldoende zijn mij te doen vergeten, wat ik door zijn schuld moest lijden; nu ik echter inzie, -lat ik daar door ook het mijne heb bijgedragen aan het geluk, hetwelk uw goo.lo ouders thans smaken, nu kan ik slechts met innige vreugde aan die dagen terugdenken'. „Ik dank u, goede Elly". herneemt thans Fernand „ik dank u voor deze bemoedigen de woorden. Zij geven mij hoop, dat ook het verlangen zal worden bevredigd, hetwelk, sedert mij de tijding van uw ongeluk be reikte met onweerstaanbaar geweld in mij ontwaakte, het verlangen namelijk, om xx aan mijn zijde een leven van geluk aan te bieden, een leven, waarin ik zal trachten U door liefde en toewijding alles te ver goeden, wat ik u eens heb doen lijden". Toen een paar maanden na dien, Fer nand zijn lieve bruidje naar het altaar ge leidde, was haar boezem getooid met het diamanten halssnoer, haar door mevrouw Dénant ten geschenke gegeven, als onder pand van hei geluk, hetwelk de toekomst voor haar in den schoot droeg. Ch. J. EINDE. -

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 13