DE 21e NEDERLANDSCHE JAARBEURS GEOPEND „Nu ik het voorrecht heb in de manege der economie het 21ste jaarbeurspaard voor te rijden, zijn mijn gedachten het meest vervuld met het ingebruik nemen van het nieuwe jaarbeursgedeelte". Met deze op opgewekten toon uitgesproken •woorden, leidde de heer W. Graadt van Roggen, de onvermoeide secretaris-gene- jaal. dc ziel en stuwkracht van heel het omvangrijk apparaat dat tweemaal 's jaars handel- en industrie-drijvend Nederland naar Utrecht trekt, Maandagmorgen de ge bruikelijke persconferentie in. Verder betoogde hij, dat hiermede ho- penlijk een nieuwe phase in de geschiede nis der beurs zal zijn ingeluid. Door den bouw van dezen vleugel, die 5 verdiepin gen telt, welke alle aansluiten aan de be staande, kon een dubbele expositie-ruimte beschikbaar worden gesteld. Natuurlijk hebben de bouwplannen nog weer eens tal van jaarbeursvraagstukken naar voren ge bracht: de quaestie van internationalisatie, de vakbeurzen, de vraag of Utrecht wel de juiste plaats is voor het houden van jaarbeurzen en of de bestaande niet beter in een der buitenwijken had kunnen wor den opgetrokken, zoodat men meer ruimte had gekregen en alles gelijkvloers had kunnen worden ingericht. En tenslotte, of men er geen Lunapark bij had moeten maken Hoe dit alles ook zij, voor het jaarbeurs- bestuur bestaat er geen reden om in de toekomst van de getrokken groote richtlijnen af te wijken. Wel heeft men zich vergist in de wijze waarop na den oorlog handel en industrie zich internatio naal zon willen ontwikkelen en ook het tempo waarin die ontwikkeling zich vol trok is anders geweest dan men het zich had gedacht. Het inzicht, dat zich na den oorlog op Ncderlandsch grondgebied, het terrein van een neutraal gebleven Staat, een groot deel van den goederenhandel zou concen- •treeren, zoodat Nederland een soort clea ringhouse van Europa zou zijn geworden, is onjuist geweest. Sneller dan we hadden mogen verwachten zijn de handelsrelaties tusschen de vroeger elkaar vijandig ge zinde staten hersteld. Aan een neutraal 1 intermediair, een neutraal „doorgangshuis", een neutraal „verzoeningslokaar', heeft Mercurius, nadat Mars zijn hielen had gelicht, geen behoefte gehad. Zoo had niemand b.v. kunnen vermoeden, dat de jaarbeurs in Lyob een belangengemeen schap zou aangaan met de Leipziger Messe De internationale ontwikkeling van het jaarbeursinstituut heeft zich dan ook niet bewogen in de richting van een internatio naal centrum, waar de buitenlandsche fa brikanten elkander zouden ontmoeten, maar wel heeft zij tob gevolg gehad dat de buitenlandsche afnemers thans kennis kunnen maken met ae producten der zich snel ontwikkelende Nederlandsche in dustrie. Het is de buitenlandsche handel, contact zoekend met de Nederlandsche in dustrie, die aan de Utrechtsche Jaarbeurs zijn internationale beteekenis geeft. WanT neer de Nederlandsche Jaarbeurs zich dan ook meer en meer zal ontwikkelen als internationaal centrum, is dat niet te danken aan onze neutraliteit, maar wel aan de toenemende belangrijkheid van ons land als industrie-centrum. Het voortdurend moeten afwijzen van deelnemers wegens plaatsgebrek zou, vol gens den heer Graadt van Roggen, funeste gevolgen hebben voor buitenlandsche deel name en belangstelling. Reeds nu is het opmerkelijk om te constateeren, hoe men zich in het buitenland voor de uitbreiding van de Utrechtsche Jaarbeurs interesseert en zich afvraagt, welke facforen hiertoe hebben kunnen bijdragen. Vooral omdat INGEZONDEN mededeeling. llQiït Xt Ir -jfoaitxsu*- veel buitenlandsche beurzen vaak met kunst- en vliegwerk in stand gehouden moeten worden, zoodat dikwijls het ka rakter gewijzigd wordt door er 'n tentoon stelling van te maken. Het jaar 1930 belooft dus een mijlpaal in de geschiedenis der Jaarbeurs te wor den. In het eerste stadium was het voor onze fabrikanten van beteekenis hun pro ducten aan binnenlandsche afnemers te toonen; in het tweede aan de buiten landsche. Lag tot nog toe de werkingssfeer van het instituut op nationaal terrein, dc nieuwe phase zal zich kenmerken door internationale ontwikkeling. Van de naaste toekomst verwacht het Jaarbeursbestuur een uitbouw tot export- beurs. Vervolgens besprak de heer Graadt van Roggen het tempo, waarin de handel zich van heb instituut heeft meester gemaakt. Dit is tegengevallen. We hadden gedacht, dat dit onmiddellijk zou geschieden. Ge bleken is echter, dat er vooral bij de eerste beurzen een te groot aantal kijk- gasten was en tamelijk lang heeft het ge duurd voor we een vaste kern van bezoe kers om ons heen hadden gevormd. In de toekomst zal de beurs, naar het teekenend woord van Herriot, niet alleen een comptoir de produits moeten zijn, maar tevens een laboratoire de recher ches! Een verrassing die in 1930 op komst is, is de Koloniale Jaarbeurs, die buiten de eigenlijke beurs zal staan en dan ook als afzonderlijke en voorloopig als eenmalige demonstratie moet worden beschouwd. De plannen hiertoe zijn uitgegaan van den heer Fentener van Vlissingen. Er is n.l. gebleken, dat de Nederlandsche export- naar vrijwel alle andere landen toeneemt, maar naar Indië achteruit gaat. Daaren tegen vertoont de export van andere lan den naar Indië een belangrijke stijging. Zoo gaan Engelsche, Duitsehe, Zwitser- sche en Belgische artikelen er grif in. Maar wij kunnen hier klaarblijkelijk niet- tegenop. Merkwaardig genoeg kunnen wij tegen diezelfde artikelen op andere bui- tenl. markten wel met succes concur- reeren, maar in Indië ging dit niet. Bij de Nederlandsche klein-industrie moet dientengevolge groote onbekendheid met de Indische markt worden geconstateerd. Tweeërlei zal nu het doel der Koloniale Beurs moeten zijn: aan de Nederlandsche industrie toonen welke artikelen voor In dië geschikt zijn met bijzonderheden om- trent^prijs, afzetmogelijkheid, qualiteit etc., waartoe een instructieve, informatorische •afdeeling zal worden ingericht, en voorts het geven van een overzicht van hetgeen onze industrie reeds in Indië heeft bereikt. Een regeerings-subsidie van f 50.000.zal ter bereiking dezer plannen, die in totaal f 75.000.vorderen, onmisbaar zijn. Zooals gewoonlijk, is er ook op deze •beurs weer veel belangrijks te zien. Kolo niën, een der afdeelingen die sterk fa voriet zijn, waar het publiek zich als regel ver dringt langs de toonbanken met 'hun groote verscheidenheid van Indische producten, is gedurende deze najaarsbeurs geheel ge wijd aan de tabakscultuur. Frisch en fleurig staan de groene plant jes in bakken met aarde, een model kweekbed waarin het zaa"cl, wanneer het nauwelijks is opgekomen, met rastertjes wordt afgedekt. In een klein model broei kas vindt men het kruidje-roer-mij-niet en de mimosa infisa, twee plantensoorten, die dienst doen om den bodem van de tabaksoogst weer gezond te maken. Voorts ziet men de versche tabaksbladen aan de anak-kajoe „kind van een boom" hangen, wat wij een boomtak zouden noemen. Wan neer ae bladeren op die manier zijn ge regen, worden ze opgehangen in droog schuren, waar ze drie welcen blijven. Daarna stapelt men ze op, waarbij da gelijks de temperatuur in iedere stapels wordt opgenomen. Heeft deze de vereiscÏÏFe hoogte bereikt, dan volgt het sorteeren op qualiteit, en vervolgens het rangschikken naar groote (le, 2e, 3e lengte). De tabaks bladen hebben in tusschen door het drogen hun frissche groene kleur verloren en zijn veranderd in de ons alle bekende langgerekte bruine vellen. Hoe deze verder verwerkt worden tot er door de rook'ers den brand in gestoken kan woi'den, kunnen de bezoekers zien in een der aangrenzen de zaaltjes, waar een aantal meisjes met witte mutsjes en jassen een machine voor het vervaardigen van sigaren, bedienen. FEUILLETON. Het diamanten Halssnoer 6) „Zoo, mijn waarde", klinkt het op spor tenden, onaangenamen toon, „peinst gij weder op middelen, om uw verloren speel- penningen te herkrijgen? Hoe dwaas daar over te mijmeren Speel slechts op dezelfde wijze voort, kameraad, en zoodra Fortuna u gunstig is, bereikt zij zonder arbeid uw doel." Fernand heeft zijn bezoeker zwijgend aangehoord, doch zijn gelaat verraadt zeer duidelijk, dat hem de tegenwoordigheid en meer nog de woorden van Gibier zeer onaangenaam zijn. Koel ziet hij den bruta len indringer aan en antwoordt op onver schilligen toon: ..Gij schijnt er nog al op gesteld te zijn, dat ik des avonds in uw midden ben. Hoe anders de moeite te ver klaren. welke gij u telkens getroost, om mij tot hervatting van het spel aan te spo ren -.0. wat dat betreft", antwoordt de ander gemaakte onverschilligheid. ..mijn be zoek heeft in 't geheel niet het doel. het welk gij er thans aan geeftik kom slechts om U een nieuwsblad ter hand te stellen, waarin gij de geschiedenis van een dief stal kunt vinden, die u op bijzondere wijze ^zal interesseeren. ZiedaarEn thans moet ik heengaan, want men wacht mij op de sociëteit." Met deze woorden reikt hij "Fernand een courant toe, en verlaat het vertrek even vliig als hij is 'binnengekomen. Fernand staat als aan den grond gena geld. Een akelige lijkkleur heeft zijn ge laat overtogen, het hart slaat hem in de keel en het klamme zweet parelt op zijn voorhoofd. Hij zet zich neder en doorloopt met angstige gejaagdheid de kolommen van het nieuwsblad, totdat eindelijk zijn schuch- teren blik blijft rusten op een tamelijk uit voerig bericht, waarboven met vette let ters het opschrift staat: ..Diefstal van een diamanten halssnoer ter waarde van 40.000 francs." Een angstige kreet ontsnapt zijn borst. Hij tracht te lezen, doch de letters dansen hem voor de oogen en eerst na ge- ruimen tijd gelukt het hem zich rekenschap te geven van hetgeen hij daar voor zich ziet. Hoe verder hij met lezen vordert, ties te meer stijgt hem het bloed naar het hoofd en als hij eindelijk geëindigd heeft is her hem als ontwaakte hij uit een ver- schrikkelijken droom. Kan li ij zijn oogen gelooven? Is het dan werkelijk waar. dat dit onschuldige meisje, de verpersoonlijkte lieftalligheid, op dit oogenblik in den kerker boet voor zijn snoode misdaad Een smartelijk'gevoel ont waakt in zijn. hart. een gevoel, dat hij se dert jaren zorgvuldig heeft doen sluimeren. Zijn oogleden worden vochtig, en weldra toont een overvloed van bittere boetetra nen. dat eindelijk de ijskorst, die sinds geruimen tijd zijn hart omsloot, gesmol ten is. Thans komt ook de herinering aaji vïoe- Irrteressant is voorts het model van. een assistentenwoning, een houten huis met zeer hoog rieten dak, dat eens in de vier jaar moet worden afgebroken en verplaatst: tenminste wat er aan gave resten overblijft. Ook de tong-tong, een soort uitgeholde boomstam, die dienst doet om signalen te geven aan de inlanders, ontbreekt niet. De administratie der N. V. Beli-Maat- schappij en de directeur van het Deli Proefstation, beide te Medan, verleenden bij het verzamelen van de botanische prae- paraten, de monsters van gebruikte mest stoffen, de zaden van groenbemesters, het. zaadbed, de modellen van droogschuur en aanplant, zoomede de sorteer- en bundel plaats en de perskist, medewerking. Ook zorgde de afdeeling Handelsmuseum voor een aantal foto's en sprekende statistische voorstellingen. Als bijzonderheid op heb gebied van foto's is een kast met 7 groote transparanten aanwezig, vervaardigd naar in het bezit der Deli Maatschappij zijnde foto's, welke de geschiedenis eener tabaks- afdeeling in Deli weergeven. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Overreden en gedood. De 12-jarige v. L. is gisterenmiddag in het Achterom te Delft met. zijn fiets onder een vrachtauto van de Verkadefabrieken geraakt. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. Door een auto aangereden. Op den rijksweg onder Rijen (N.-Br.) is het 7-jarig zoontje van den arbeider W. door een auto aangereden. De geneesheer constateerde een vrij ernstige hersenschud ding. Door den tram aangereden en gedood. Gisteravond om 7 uur is de 29-jarige as suradeur Jan de Witte, te Rotterdam, op de Willemsbrug met zijn fiets ge\^llen, doordat hij in botsing kwam met een on bekend gebleven wielrijder. Hij kwam te gen een tramwagen terecht en werd tegen den grond geworpen. De man is met een zware schedelbreuk naar het ziekenhuis aan de C'oolsingel gebracht, bij aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. DROEVIG ONGELUK OP DE WAAL. Twee meisjes verdronken. De vader b ij reddingspogingen omgekomen. Dinsdagavond omstreeks 7 uur heeft op de rivier de Waal nabij Beneden Leeuwen een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij 3 personen om het leven zijn gekomen. De Duitsehe rader-boot „Rab Karger" was na bijgedraaid te hebben, voor anker ge gaan. Twee dochtertjes van den kapitein van de raderboot Karl Douy uit Duisburg gingen daarna in de rivier baden. Plotse ling zag de kapitein zijn beide kinderen in de diepte verdwijnen. Hij bedacht zich geen oogenblik en sprong de beide meis jes na, met het noodlottig gevolg, dat ook hij in de diepte verdween. Gisteravond zijn de lijken van den vader en van een der dochters opgevischt, terwijl hedenmorgen het derde lijk is gevonden. In het dorp is men zeer onder den indruk van het ge beurde. Verdronken. Te Schecmdermeer (Gron.) is een kindje van het echtpaar B. Kiewiet in een tobbe met zeepsop gevallen en verdronken. Kokende thee gedronken. Maandagmorgen zag het D/o-jarig zoon tje van den boekhouder H. aan den Am- stelveenschen weg te Nieuwer-Amstel kans in zijn kinderstoel gezeten een theepot van het lichtje te trekken en een gedeelte van den kokenden inhoud op te drinken. Alhoewel onmiddellijk geneeskundige hulp' werd ingeroepen, was de toestand van den kleine dusdanig, dat directe overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk werd ge oordeeld. In ernstigen toestand werd de arme kleine per ziekenauto naar eene inrichting te Amsterdam vervoerd. gere, betere dagen weder bij hem op en met oprecht leedwezen moet hij zichzelf beken nen, dat zijn hoogmoed de eenige oorzaak van zijn ongeluk is geweest. Had hij slechts naar den raad zijner goede ouders willen luisteren, die hem bij het ontwaken zijner verkeerde neigingen zoo dikwijls wezen op de noodzakelijkheid van het gebedO, hoe lichtzinnig heeft hij toen hun ernstige ver maningen in den wind geslagen, hoe schan delijk heeft hij zijn heiligste plichten ver waarloosd; maar ook, hoe vreeselijk heeft hem de straffende hand van God getrof fen Onwillekeurig zinkt hij op de knieën en weldra lost zich de overweldigends droefheid zijns harten op in een rouwmoe dig gebed, een gebed, dat immer verhoo ring vindt. Als Fernand na eenigen tijd opstaat, heeft hij reeds een besluit genomen. Haas tig haalt hij een valies voor den dag, pakt daarin zijn weinige kleedingstukken en en kele papieren, r.eemt daarna het- étui uit de tafellade, pakt het zorgvuldig in. schrijft er met bevende hand een adres op en sluit het eveneens in den koffer. Dan spoedt hij zich de deur uit naar het Zuiderstation en spoedig neemt de trein hem in zijn snel le vaart mede naar Brussel, waar hij met verlicht gemoed uitstapt. „Naar het postkantoor",t klinkt het tot den chauffeur eener huurauto. Binnen en kele minuten treedt hij het grootsche ge bouw binnen en geeft het aangeteekend pakketje, hetwelk hij tijdens den rit uit zijn valies heeft genomen, aan den beamb te. Buiten gekomen geeft hij den bestuur der van het voertuig last, hem weder naar het station te brengen, waar hij, na zich Uit den trein gevallen. Op het station te Schagen is gisteren een reiziger uit een in beweging zijnden trein gevallen. Bewusteloos en met een hersenschudding werd hij opgenomen. De oorzaak schijnt te zijn. dat het portier niet goed sloot. Aan de gevolgen overleden. Het vierjarig dochtertje der familie de B. te Vlaardingen. dat, zooals gemeld, uit het raam was gevallen, is in het zieken huis aan de gevolgen overleden. Aan brandwonden overleden. In het R. K. Ziekenhuis te Oss is d" arbeider A. B. die onlangs in de fabriek van Zwanenberg ernstige brandwonden bekwam, aan de gevolgen overleden. Nog steeds bewusteloos. De 18-jarige Sch., uit Delft, die de vorige week Dinsdag op den Rotterdam- schen weg bij het hangen van een auto is gevallen, is nog steeds bewusteloos. De ongelukkige wordt kunstmatig gevoed; zijn toestand wordt "hopeloos geacht. Gasvergiftiging Gistermorgen is te Winkel gasvergifti ging geconstateerd bij de alleen wonende mej. M. C. L. Toen de <le;ir gesloten bleef, heeft men een broer gewaarschuwd, die zich toegang tot de wonmg verschafte. Di rect stroomde de gaslucht hem tegemoet. Het bleek, dat mej. L. een kleedingstuk over een gasarmpje had gehangen, waar door vermoedelijk het kraantje is openge gaan. Mej. L. bleek reeds te zijn overleden. Ongeluk bij een bajonetoefening. Gisteren hield een veertigtal mariniers onder leiding van een sergeant-majoor ti railleurs-oefeningen op de heide bij het kin dersanatorium Hoog Blaricum. Bij een aan val met de bajonet werd door een ongeluk de milicien Vis uit Amsterdam zeer ern stig door een bajonet in den buik gewond. Daar bij de oefeningen geen hospitaal-sol daat aanwezig was, werd assistentie inge roepen van den dokter van het sanatorium. Deze verleende de eerste hulp en liet den gewonde overbrengen naar dc Majella- stichting te Bussum, waar onmiddellijk ope ratief moest worden ingegrepen. Zijn toe stand was 's avonds redebjk wel. Boven den afgrond des doods. Tijdens werkzaamheden op de Moerdij kerspoorbrug viel de schilder P. M. uit Lage Zwaluwe van een der spanningen, juist op een moment, dat een sneltrein kwam aanrijden. De man kon een dwars- stang grijpen en slaagde er met alle in spanning van krachten in, zich vast te houden tot heb ijzeren gevaarte voorbij was. Men kon hem toen uit zijn benarde positie bevrijden. Door de warmte bevangen. Bij de Zondag te Hulst gehouden betoo ging van de Zeeuwsch-Vlaamsche Boom- sche Jeugd, werden tal van jongens tijdens •het opdragen der H. Mis op het open speelterrein van de Handelsdagschool on wel. In totaal moesten een 110-tal jeugdige betoogers worden weggeleid. Dank zij de wijze voorzorg om een ambulance-dienst te organiseeren, kon aan de patiënten direct de noodige zorg worden besteed, zoodat zij weer spoedig opknapten. Naar wij van den leider van den ambu lancedienst, dokter W. J. Mazzola, ver namen, was geen der gevallen van ernsti gen aard. Slechts bekwam een der jon gens bij zijn val een scheurtje aan de lip, zoodat een kleine hechting noodig was. Het onwel worden schreef de dokter toe aan „psychische besmetting", een ge woon verschijnsel, waarbij het „zien flauw vallen" voor velen voldoende is om even eens „van hun stokje" te gaan. „Tijd." ALASTRIM. Te Scherpenzeel. In de gemeente Scherj enzeel (Utrecht) heeft zich een geval van alastrim voorge daan. 'uit de radio-wereld. Programma's voor Donderdag 5 Sept. Hilversum. 295 M. N a 6 u u r 1071 M. (Uitsluitend N. C. R. V.-uitzendingen) 10.3011.00 Ziekendienst. 12.302.00 Concert. Zang,' fiuit en piano. 2.002.35 Uitzending voor scholen. Le zing over: Reisavonturen in Centraal- Afrika. 2.355.00 Uitzending van de elfde Mara- natha-Conferentie te Zeist. Lezing over: De beteekenis van de Maranatha-bood- schap voor onzen tijd. 5.00—6.30 Concert. Zang, viool en piano. 6.307.00 Muziokpraatje over: Gustav Mahler. 7.00S.00 Orgelconcert. 8.00 Orkestconcert. Lezing over: Wat en hoe zullen wij lezen. Daarna: Nieuws-ber. Huizen, 1875 M. 10.00—10.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Gramofoonmuziek. 12.151.45 Concert door het Tuschinski- Orkest. I.452.00 Gramofoonmuziek. 2.002.30 Lezing door B. J. Gelder over: Miskende visschen en practische huisvrou wen. 2.302.45 Gramofoonmuziek. 2.454.00 Concert door het A.V.R.O.- Kwartct. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.005.30 Sportpraatjc door H. Hollan der. 6.017.15 Concert door het A.V.R.O.- Kwartet. Francisca Fischer: sopraan. 8.019.00 Concert door het Omroepor kest. 9.0010.00 Kamermuziek door het Hol- landseh .Strijkkwartet. 10.00 Pcrsber. 10.1011.00 Populair concert door het Omroeporkest. Daarna: Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. M. Ogdcn: alt. H. Qosti- gan: bariton. R. Aldridge. piano. 1.20 Cinema-orgel. 2.202.45 Beelduitzending. 3.20 Vesper. 4.20 Concert. Militaire kapel. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuws-ber. 6.50 Mark tb er. 7.05 Strijkkwartet. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. F. Ranalow: bariton. 8.20 Concert. K. Winter: sopraan. F. Mul- lings:tenor. E. Bartlett en R. Robert: pia no. Symphonic Orkest. 10.00 Nieuwsber. 10.20 Uitzending van de Volkenbonds Vergadering te Genève. 10.35 Verrassing. 10.5012.20 Dansmuziek. Lange n berg, 473 M. 7.207.50 Gramofoonmuziek. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3512.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert». Bas. 5.556.50 Orkestconcert. 8.50 Orkestconcert. Viool. Intermezzo: „Das Tier". Daarna tot 12.20: Dansmuziek. Zee sen, 1635 M. 6.1011.05 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonmuziek. 1.15J3.20 Lezingen. 5.206.20 Concert uit Berlijn. 6.20—8.20 Lezingen. S.20 Orkestconcert uit Leipzig. 9.50 „Der Graf". Eén-acter van Felix Salten. Uit Leipzig. Daarna tot 12.50: Dans muziek. Brussel, 508 M. 5.20 Trio-concert m. m. v. zangeres. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 9.20 Orkestconcert uit Oostende. Hamburg, 372 M. 5.20 Viool-recital. 6.20 Concert. 8.20 Orkestconoert. Soliste. 9.50 „Arbeit macht das Leben süss'. Bjoor- beeld van Herbert Schoenlank. 10.3512.35 Orkestconcert. 12.50 Operette-muziek. Koor, orkest en solisten. van een plaatsbewijs voorzien te hebben, den trein naar Parijs neemt. Gedurende een viertal dagen had dokter Dénant geen zijner patiënten bezocht. De zorgwekkende toestand, waarin zijn goede vrouw verkeerde, hadden hem niet veroor loofd, zijn woning te verlaten. Met de grootste nauwlettendheid verzorgde hij haar eigenhandig, wijl hem dit de meest geschikte wijze voorkwam, om de ziekte verschijnselen, welke zich bij haar voorde den en waarvan hij de oorzaak niet kende, te bestudeeren. Bijna voortdurend hadden de ijlende koortsen aangehouden en gedu rende haar weinige heldere oogenblikken. toonde de zieke een angstige gejaagdheid en vroeg zij bij herhaling naar Elly. Dok ter Dènant schreef dit in den beginne toe aan de vertrouwelijkheid, welke er gedu rende de laatste jaren tusschen zijn ge liefde vrouw en dit jonge meisje had ge-, heerscht. doch' spoedig begon hij te ver moeden. dat de gevangenneming van Elly zijn echtgenoote op vreselijke wijze hin derde. Toch vermocht hij niet. den sleutel te vinden van het verschrikkelijk geheim, hetwelk zijn wederhelft hem niet dorst te openbaren en dat niettemin de eenige oor zaak van heur toestand was. De goede man zag weldra in, dat de meest wetenschappelijke behandeling hier niets kon baten, en dat hij eerst dan een beter inzicht in den toestand der zieke zou krijgen, wanneer door de werking der geneesmiddelen, de koorts zou zijn verdre ven. Toen hij op den morgen van den vijf den dag nog geen verandering in den toe stand kon bespeuren, besloot hij tegen tien uur in den morgen oen korte ronde, te ma ken, teneinde de patiënten, die het meest dringend zijn hulp behoefden te bezoe ken. Nauwelijks had Dénant, het huis verla ten, toen de postbode een aangeteekend pakketje bracht, gestempeld met het post merk: „Brussel3'. Daar de adreszijde van 't pakje in groote letters het opschrift: „Spoed" droeg, wist de dienstbode, die het had aangenomen, niet beter te doen, dan het te brengen in de tuinkamer, toen tot ziekenkamer ingerichtde dokter zou het daar bij zijn thuiskomst onmiddellijk vin den. Omzichtig elk gerucht vermijdend, trad zij binnen en wilde het pakje- op de tafel nederleggen. Op dit oogenblik echter opende de zieke de oogen en verzocht het meosje, haar het pakje te willen aanrei ken, benevens een schaar om bet te kun nen openen. De dienstbode voldeed zwij gend aan het verzoek harer meesteres en verliet het vertrek, niet bemerkende, hoe de arme zieke verbleekte, toen zij een blik wierp op het adres. Mot zenuwachtig ge baar verbrak zij de zegels van het pakket en in het volgend oogenblik klonk een door dringende kreet van uit de ziekenkamer het verschrikte dienstpersoneel in de ooren. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7