De blijde incomste van Wassenaars burgemeester TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1929 Rede cudste v/ethouder. M. de Burgemeester, op den burgemeester van Beverwijk, jhr. Strik van Linschoten, den pastoor van Heemskerk, den zoereerw. heer Paulussen, de beide wethouders van Heemskerk en den gemeentesecretaris, den heer v. Ben- them, de geestelijkheid van Wassenaar, de zeereerw. heeren Tholenaar en Meijsing en dr- weleerw. heeren v. Leipzig en P. Bottelier, mr. Rorame uit. Amsterdam, zwager van den burgemeester e.a. De raadszaal was met verfijnden smaak gesierd. Op de tafel in hoefijzer-vorm lag een guirlande en bloemstukken van roode dahlia's en blauwe clematis, de kleuren- van Wassenaar. Op de tafel voor de zetel van den burgemeester was een nabootsing in bloemen van het wapen van Wassenaar aangebracht. Door d-eh waai;n. burgemeester, weth. J. M. Drop, werd de openbare vergade ring van den Band geopend, en medege- dee'ti dat dp agenda als eenig punt ver meldde: de installatie van den nieuwen burgemeester. De voorzitter noodigcle do heeren Rooyakkérs, Wouters en Eggink uit den nieuwen burgemeester binnen te leiden. De heer Dro'p sprak vervolgens den heer Wiegman als volgt toe: Burgemeester Wiegman en zijn echtgenoote bij den intocht in de gebeente Wassenaar •De Wassenaarders hebben hun nieuwen burgemeester,.den heer J. J. M. Wiegman, met. groote hoffelijkheid ontvangen. De nieuwe burgervader moet van zijn gemeen telijk gezin wel een bijzonder prettigen indruk hebben gekregen, toen hij toege juicht door de bevlagde straten reed, en van den anderen kant twijfelen wij er niet aan, of de jonge bewindsman heeft bij zijn eerste optreden reeds een uitsteken den indruk aan de ingezetenen gegeven. Aan ,den Deyl" was het gistermiddag tegen eenen een gezellige drukte. Auto's met zwarte, hoog-gehoede heeren reden af en aan, agenten dn groot, tenue (met de helm op) en marechaussees te paard ren den heen en weer, een groote menigte be langstellenden had zich langs den weg op gesteld en iedereen was in afwachting van den nieuwen burgemeester. Te kwart over 1 arriveerde burgemees ter Wiegman en zijn echtgenoote aan den Deyl. Door Dina Brouwer werd aan mevr. Wiegman bij het uitstijgen een bouquet aangeboden als de „bloementolk" van de gevoelens der ingezetenen. De Harmonie „Excelsior" voerde een feestlied uit, en nadat trompet en pauken waren verstomd, sprak de voorzitter van het feestcomité, ds. v. d. Heijden, het bur gemeesterlijk echtpaar als volgt toe: Toespraak ds. v. d. Heijden. Op heb bericht van üw benoeming heb ben de vereenigingen van Wassenaar zich gehaast om te overleggen, hoe u en me vrouw feestelijk te ontvangen. Op dezen schoonen dag valt mij thans de eer te beurt u als eerste te mogen verwelkomen. Toen onze betreurde oud-burgemeester het voornemen te kennen had gegeven als burgemeester af te treden, werden veler wenschen wakker. Op het bericht van uw benoeming werden veler verwachtingen ver vuld. anderer verwachtingen werden niet vervuld. Gij zijt gezonden namens H. M. de Koningin en zoo ontvangen wij u be reidvaardig als plaatselijke overheid, Gods dienares. Wij vertrouwen, dat de Koningin een goede keus heeft gedaan. Het ambieeren van een plaats als burgemeester in een ge munte als Wassenaar toont durf en ener gie, wat u als burgemeester van Wasse naar noodig zult hebben, want Wassenaar is een andere gemeente, dan die welke u tot nu toe hebt geregeerd. Wassenaar on dergaat. de metamorfose van een kleine en een zeer belangrijke gemeente, met de vele moeilijkheden aan dien groei verbonden. Gij zult spoedig ervaren, welke die zor gen zijn. Maar wij leggen vol vertrouwen liet. bestuur in uw hand. Wij bevelen u het schoon van Wassenaar aan en wij ho pen, dat gij uw vele gaven en krachten zul:, willen geven aan de belangen van deze gemeente. In ons gemoedelijk, 'heel niet op titels belust vaderland begroeten wij u als onzen burgemeester, maar meer nog als onzen burgervader. Evenals een vader al zijn kinderen, hoe verschillend van 'karakter ook, lief heeft, zoo moet ook gij als echte burgervader de burgers liefhebben, hoe verscheiden zij ook mogen zijn in stand en rang en in levensopvatting. Hen bevelen wij bij u aan. Dat God u rijkelijk moge ze genen, besloot spr. uw anibt en uw arbeid uw persoon en uw huis. Leve burgemeester Wiegman en zijn huis (applaus). De burgemeester zeide, het op hoogen prijs te stellen, reeds nu een woord van dank te kunnen spreken voor de vriende lijke en welgekozen woorden tot hem ge richt. De ontvangst is zoo oprecht en har telijk en dat waardeeren wij zeer. En dat u, dominee, het voorzitterschap van het comité hebt willen aanvaarden, is voor ons buitengewoon aangenaam. Spr. zeide van ganscher harte te hopen, dat zijn loopbaan als burgemeester aan de harte lijke ontvangst zou beantwoorden en dat allen die getuigen waren eens kunnen zeg gen: Wij hebben den burgemeester harte lijk ingehaald en hij heeft, daaraan ten volle beantwoord. Aan de vervulling van die hoop. besloet spr., zal ik mijn beste krachten geven (toejuichingen). „Excelsior" blies vervolgens een feeste- lijken marsch, welke besloten werd met ©en ..Lang zal hij leven". De rondrit. eenige auto's, waarin waren gezeten ver tegenwoordigers van de Kon. Wilhe'mina- Vereeniging, Oranjevereniging, Kerk- en Schoolbesturen, dan het rijtuig van den burgemeester en vervolgens weer auto's te samen vormend een eeregeleide van on geveer 40 a 50 wagens. In deze volgauto's waren gezeten de vertegenwoordigers van de Kon. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde, van de W. Tuinbouwvereeniging, Brand weer. Bloembollencultuur, Blocmbollen- kwcekcrsgenootschap. R. K. Vrouwenbond, Holl. Mij. van Landbouw, Hanze en Neu trale Middenstandsvereeniging, Patrimo- niinn R. K. Volksbond, Buurtvereeniging Xieuw-Wassenaar, Vereen. Wassenaar Vooruit", Wass. Politievereeniging, R. K. Kiesvereeniging, Chr. Zangvereeniging, Chr. Mannenkoor, Schietvereen. „Juliana" en het Nut van 't Algemeen. Overal waar de stoet langs trok was de belangstelling zeer groot. Van vele huizen wapperde de driekleur. Ongeveer het ge- heele bebouwde deel der gemeente werd bezocht. Vanaf den Deyl reed men langs den Rijksweg den Kerkdam op. Aldaar werden door een dochtertje van den heer de Gooyer bloemen aangeboden. Op de brug in de Kerkdam was een sierlijke, mo derne eereboog opgericht in de vaderland- sche kleuren met veel wimpels en bloemen versierd. Aan het begin van de Langstraat werden nogmaals bloemen aangeboden door een dochtertje van den heer v. d. Burg. Voorts werd gereden over den Ach terweg en Schoolstraat naar het Plein, en vandaar door de Kerkstraat, Schouwweg, Stoeplaan, Ondermeulenlaan, Rijksweg, Raadhuislaan naar Huize de Paauw. Voor het gemeentehuis hadden zich vele belangstellenden verzameld, die den bur gemeester en zijn echtgenoote hartelijk toejuichten. Aan weerszijden van de trap, die in de hal leidt, stonden de vaandrigs van de verschillende vereenigingen met bun banieren geschaai'd. In het Raadhuis. Toen de burgemeester en zijn echtge noote uitgestapt en aan mevr. Wiegman nogmaals bloemen waren aangeboden, thans door een dochtertje van den heer Huybers. werden door „Excelsior" twee coupletten van het „Wilhelmus" gespeeld. De burgemeester werd daarna welkom geheeten door de beide wethouders, de heeren Drop en Rooyakkérs en door den ceremoniemeester, den heer H. Brouwer. De burgemeester werd de trouwzaal bin nengeleid. Zijn echtgenoote, zijn ouders en vele vrienden en bekenden namen in. de Raadszaal plaats. Onder hen merkten wij Bij uw eerste offi.-ieele entrée in ons midden, als burgemeester onzer gemeente, rust op mij de taak U als zoodanig te in- stalleeren. Sedert uw ambtsvoorganger zijn ontslag aanvrage indiende en den datum van uw benoeming zijn niet minder dan ruim 5 maanden verschenen. U begrijpt dat. ge durende deze periode de ingezetenen zoo wel als de Rand, benieuwd hebben uitge zien wie toch wel als burgemeester onzer gemeente zou worden benoemd. Verschil lende namen werden gencemd, totdat wij ten slotte den Uwen voor 't eerst hoorden uit de dagbladen op 23 Augustus. M. de B. Van groot belang voor onze gemeente acht ik het antwoord (waarop ik straks terugkom) op de beide navol gende vragen: le. zal onze burgemeester zich steeds boven de partijen weten te plaatsen 1 Ik stel deze vraag temeer, daar ik het stand punt. huldig, dat het College van B. en W. in onkreukbare onpartijdigheid boven de partijen dient te staan en ook daar de partijenverhouding in onzen Raad een ge heel andore is dan die in uw vorige ge meente 2e. zal onze gemeente in de toekomst van uw leiding goede vruchten kunnen plukken? Om nu een antwoqrd op deze beide vra gen te bekomen, heb ik buiten beschou wing gelaten wat men zegt en men weet, doch heb ik mijn licht opgestoken, daar, waar 't mij gcwenscht voorkwam. En nu aarzel ik niét, als mijn meening te ken nen te geven, dat er alle aanleiding is, waar over ik niet in finesses zal treden, te ver trouwen op een onpartijdige en energieke leiding. In dat vertrouwen, mijnheer de burgemeester, roep ik U namens den Raad, op wiens instemming ik meen te mogen rekenen, een hartelijk welkom in ons midden toe Mijnheer de Burgemeester. Ik acht het doelloos U thans een opsomming te ver strekken van hetgeen de laatste jaren in onze gemeente is tot stand gekomen en van hetgeen nog op 't verlanglijstje voor komt; gij zult U immers daarvan spoedig genoeg op de hoogte hebben gesteld. Wel veroorloof ik mij, U erop te wijzen, dat Wassenaar een niet gemakkelijk te besturen gemeente is. Door haar uitge strektheid met pl.m. 5000 H.A., kan zij zich wat oppervlakte betreft meten met ver schillende groote gemeenten in ons land. Daardoor, en door haar uitgebreid wegen net, haar ligging ten opzichte van Den Haag en door de éischen die aan haar verdere ontwikkeling worden gesteld, ko men telkens belangrijke vraagstukken aan de orde, die meermalen ernstige stu die eischen. Teleurstellingen zullen U uiteraard niet De nieuvi'benoemde burgemeester en hulde, hun blijven bespaard, evenmin als verschil van meening in den Raad. Doch U ziet om U heen geschaard den geheelen Raad met zijn trouwen en bekwamen gemeentesecre taris en naar ik mag aannemen, allen met de beste bedoelingen tegenover U bezield. Moge dan onze gemeente onder uwe leiding groeien eii bloeien; moge de sym pathie welke uw ambtsvoorganger Jhr. Storm van 's-Gravesande in zoo ruime mate van den Raad genoot, successievelijk, op U overgaan en bovenal moge God's on misbare zegen TT deelachtig zijn bij de vervulling van uw ambt en in het per soonlijk leven van U en de Uwen, opdat U als jongeman, staande in de volle kracht van het leven, nu en in de toe komst met den dichter zult kunnen zeg gen: Frisch als de morgen zijn kracht bewust Stroomt door mijn aderen de levenslust. Lust om de hand aan den ploeg te slaan. Lust om den brave terzijde te staan,. Lust in de wereld en Die haar schiep, Die er ook mij tot mijn werkkring riep. Hier is mijn hand, mijn kracht en tijd, Zij 't al aan mijn plicht gewijd. Mijnheer de Burgemeester. Bij zijn af scheidsrede in den Baad, voegde Jhr. Storm van 's-Gravesande mij toe, dat hij afstand deed van zijn ambtsketen, die in gedachte aan mij overdroeg en dat hij dit deed met een gerust hart. Thans doe ik eveneens in gedachte afstand van de mij tijdelijk toevertrouwde ambtsketen en ik veroorloof me met eon zelfde gerust hart U te voorzien van het onderscheidings- teeken aan uw ambt verbonden. Mag ik U zijn echtgenoote luisteren naar de i gebracht thans verzoeken, mijnheer de burgemees ter, den voorzitterszetel te willen inne men (Langdurig applaus). De burgemeester spreekt. Do Burgemeester beantwoordde deze rede als volgt: Mijnheer de waarnemend burge meester, Mijne Heeren! Als ik hier voor de eerste maal in uw midden staande tot U het. woord richt, dau is dat om daarmede toch voor al te doen uitkomen, dat ik mij volkomen bewust ben van de gewichtigheid van het oogenblik en de handeling, die ik stel, dat ik nl. voor het eerst uw Collego als uw nieuwen burgemeester presideer. Ik wil beginnen met H. M. onze ge ëerbiedigde Koningin dank te zeggen voor het in mij gestelde vertrouwen, dat Zij mij wel heeft w illcn benoemen tot bur gemeester van deze uw wonderschooneen bloeiende gemeente Wassenaar. Ik stel er prijs op onder getuige van U allen te ver klaren, dat ik mijn uiterste best zal doen door plichtsbetrachting te bewijzen, dat ik dit vertrouwen waardig ben. Ook den Minister van Binnenlandsche Zaken en den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland betuig ik hiermede mijn oprechten dank, dat zij mij hebben willen voordragen en aanbovelen en daardoor hunne medewerking aan deze mijne be noeming hebben geschonken. Dan moet ik nog een woord van dank spreken voor de vriendelijke woorden, die de lieer waarnemend burgemeester wel tot mij heeft willen richten. Het is mij oen behoefte hier openlijk hulde te brengen aan mijn ambtsvoorgan ger, burgemeester Storm van 's-Graven- sande, voor de buitengewone wijze, waarop hij gedurende ruim 18 jaar eerlijk en naar best vermogen de belangen dezer gemeen te heeft voorgestaan en behartigd. Het zou voor mij een heel moeilijke taak zijn U hem te doen vergeten. Dat wil ik ook niet, integendeel, van harte hoop ik, dal. wij hem nog lang in ons midden zullen mogen behouden en dal dc geheelé bevolking hem steeds in dankbaarheid zal blijven ge denken. We hebben dan oppervlakkig met elkaar kennis gehiaakt, veel weet ge niet van mij af en het lijkt mij daarom ge- wenscht, dat ik ter nadere kennismaking U in deze eerste raadszitting in t kort ontvouw, wal ik onder mijn nieuwe taak versta, hoe ik deze opvat. Ik durf dit met eenige gerustheid te doen, dank zij de ondervinding, di<> ik, zij het in pen veel minder belangrijke gemeente, gedurende een zestal jaren als burgemeester heb opgedaan. Ik zou dan mijn taak willen splitsen in 3 onderdeelen en wel: 1. Mijn taak als een der 3 be- I 6luursorganen in c Gemeen te. Als zoodanig heb ik bij mijn beëedi- ging trouw aan de Grondwet en de wetten les Rijks gezworen en beloofd de belangen dezer Gemeente met al mijn vermogen te zullen voorstaan en bevorderen. Ik heb hier slechts aan toe te voegen, dat ik vu rig hoop dit te kunnen doen in hechte sa menwerking en vruchtbare harmonie inet de 2 andere bestuursorganen in dc ge meente, den Raad en het College van Burgemeester en Wethouders. Ik van mijn kant stol nuj voor deze absoluut noodige samenwerking onder geen prijs verloren te doen gaan, doch zooveel Ln mijn macht is deze te verstevigen en te bestendigen. De burgemeester nam daarna, met, zijn echtgenoote plaats in een door vier paar- j on, gdcrr,0liwn6emckSi'er:n dd maMchau^e" j De nieuwbenoemde burgemeester van Wassenaar, de heer J. J. M. Wiegman, is Dinsdagmiddag in een openbare raadszitting te paard, de inuziekvereen. „Excelsior" en I ill deze functie geïnstalleerd.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5