KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW SPORT LUCHTVAART De wereldvlucht van de Zeppelin STADSNIEUWS Agenda INGEZONDEN MEDEDEELING. worden aanvaard omdat de werkgevers o.m. niet wenschen in te gaan op de voor stellen der arbeiders tot loonsverhooging voor alle bedrijfsgenooten en beperking van arbeidsduur voor de broodbezorgers. Ingevolge deze beslissing zal ten spoe digste overleg plaats hebben met de be sturen en met de leden der betrokken af- deelingen. R. K. Bond van Waschindustrieelen. De R. K. Bond van Wasch-industrieelen bestaat deze maand f21/2 jaar. Dit ko peren jubileum zal op feestelijke wijze worden herdacht. Zondag 8 September a.s. zal in de steden der afdeelingen een H. Mis worden opgedragen tot intentie van den Bond en de leden. Op 14 September a.s. zal te Haarlem een feestvergadering worden gehouden ïn restaur. Brinkmann. Na een welkomstwoord door den heer S. L. Hoes, voorzitter der recipieerende ver- eeniging, afdeeling Haarlem, zal de heer A. Groos, bondsvoorzitter, een terugblik werpen op het verleden. Bovendien zal na de ontvangst van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, die de feestvierende vereeniging met zijn bezoek zal vereeren, de heer Kamerbeek (secre taris) een korte feestrede houden, waarna vermoedelijk door Z. D. H. den bisschop eenige woorden zullen gesproken worden. Vervolgens zal er gelegenheid bestaan het hoofdbestuur van den jubileerenden bond geluk ie wenschen. Tenslotte zullen allen zich vereenigen aan een gezamenlijk diner, waarna gezellig samenzijn. Opbrengst van den tol bij Delft. De opbrengst van den tol op den weg van hier naar Rijswijk, heeft het vorige jaar f 134.698 bedragen. Dit is bijna f 50.000 boven de raming. „Tel." Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bis schop van Haarlem, bracht gisteren op Zijn doorreis naar Kevclaer, in gezelschap van eenige Paters Franciscanen, een be zoek aan het St. BonHventura-studiehuis der Paters Franciscanen te Nijmegen. Z. D. H. werd verwelkomd door Prof. dr. D. Franses O.F.M. Wet „Zonnehuis". Naar wij van welingelichte zijde verne men, is het reeds drie-jarige Sint Jolian- neswerk, hetwelk zich ten doel stelt in het „Zonnehuis te BilthoVen gelegenheid te bieden aan niet-Katholieken, om de leer en de gebruiken van onze Moeder de H. Kerk te leeren kennen, Kerkelijk goedge keurd. Het „Zonnehuis" is geen retraite-huis, waar predikaties en toespraken worden gehouden, geen kerk of lokaal, waar con ference's plaats vinden voor aandachtige toehoorders, doch het is een rustig land huis met een huiskamer eetkamer en lo geer vertrekken. Niet-Katholieken worden er ontvangen en hun wordt, zoo noodig. verblijf aange boden door twee leeken-leiders. Zij vinden er tijdschriften en een bescheiden biblio theek en kunnen een daar aanwezigen priester, als zij zulks wenschen, particulier spreken, om zóó een juisten kijk te krijgen op het katholiek geloof. Van tijd tot tijd worden praatavonden en lezingen georga niseerd. De Commissie voor het „Zonnehuis" bestaat uit Dr. W. Bronkhorst, Genees heer-Directeur Sanatorium -Berg en Bosch", Apeldoorn; Prof. H. Th. Mets, Seminarie. Driebergen; Mr. C. M. Oomen- Külier. „Zonnehuis". Sweelincklaan 12, Bilthoven. Tel. 26321, Giro 124654; Dr. H. A. P. C. Oomen. De Invoer van planten in Amerika. De herziening van het douane-tarief. Naar de directie van den landbouw be richt, heeft de Amerikaansche Senaat in het wetsontwerp tot herziening van hel douane tarief een bepaling opgenomen, welke den Minister van Landbouw de bevoegdheid ontneemt om den invoer van planten te verbieden, tenzij die planten zijn aange tast door ziekten of schadelijke insecten, tot dusver nieuw of nie' algemeen voorko mend of verspreid in de Voreenigde Staten. VOETBAL. R.-K. FEDERATIE. De competitie-indeeling. De ..Sport 111." vermeldt de compc-titie- indeeling voor het a.s seizoen. De indee- iing is als volgt: Eerste klasse. A. O.V.C., G.S.V., Marsana. Caesar, Silt. Boys, Kimbria, V.V.H.. R.-K. O.N.S., Valkenburg, plus nummert één promotie competitie. B. Mulo. Union. Venlo. Gennep. B.V. C., R.-K. T.V.V.. Kolping, D.E.V. C. Achilles, Quick, Neo. P.H., 's-Hee- renberg, E.M.O.S., Grol, V.D.Z. D. P.V.C.. Wilskracht, Limvio. De Meer. S.D.O„ HJM.S., R.-K.A.V., Ë.M.M., L.V.V. E. V.V.Z.. Graaf Willem, D.H.L.. T.Y. B.B.. G.D.A., Lenig en Snel. H.B.C., Lisse, D.E.M. Tweede klasse M. Excelsior. S.J.C., Leiden. DONK, Teij- lingen, Duiven, Spartaan. Blauw Zwart. De nieuwe strafschop-bepaling. Wat beteekent „op de lijn staan" ivan Sharpe heeft: het in „Athletic News" van Maandag over de nieuwe straf schop-bepaling, die zegt, dat de doelver- dediger op de doellijn moet blijven staan, tot de bal is getrapt. En hij vraagt zich af: „Wat beteekent precies cud de lijn staan?" Hij hiyft daarnaar geinformeerd en kreeg ten antwoord, dat de doelverdedi- ger vóór de bal is getrapt, z'n voeten niet mag verplaatsen. Wel kan hij met het lichaam of de armen zwaaien, maar passen op de lijn mag hij niet maken, vóór de bal is gespeeld. Practisch is iedere strafschop een doel punt, wanneer een doelwachter zich niet mag verplaatsen op de lijn. In den wedstrijd tusschen Manchestef City en Burnlev heeft de nieuwe regel al onaangenaamheden veroorzaakt. De scheidsrechter. Watson, heeft een penal ty laten overnemen, omdat de Burnley- keeper zich niet aan den nieuwen regel hield. Dezelfde scheidsrechter verklaart nu in „Athletic News", dat het onmogelijk is, dat doelverdedigers zich niet mogen bewe gen. De kans, dat een bal gestopt wordt, is bijna nihil. Wanneer hij blijft stilstaan, kan hij er op rekenen, dal de bal zit. „Ik houd ook niet van een duivelsdans al dus Watson die sommige doelverdedi gers uitvoeren, wanneer de man van de tegenpartij den bal nadert, maar nu kan de keeper heelemaal niets doen. Het moei lijke is echter, dat de scheidsrechter thans moet opletten, dat de keeper geen fractie' van een seconde eerder zijn voet beweegt dat de tegenpartij geschoten heeft en te vens moet zien, wanneer de tegenpartij gaat trappen". GOLF. De Noordwijksche Golfweek. De uitslagen van gisteren luiden: Om den Palace Hotel-Wisselbeker. 2e ronde: A. Tieleman (24) sl. H. Binnendijk (13) met 1 up; H. Kessler (10) sl. W. Redelmeier (20) met 6 en 5. Om den Mrs. Cremers Lalies Cup, open voor dames met handicap .boven 18, match play 18 holes, 2e ronde: mevr. Carp (24) sla. mevr. van Loebenstein (30) met 3 en 2; mevr. aan (30) sl. mevr. Ruys (30) met 2 up. Om den Helmhorst-wisselbeker, eclectic medalplay open voor dames en heeren, 43 deelnemers. Gewonnen door H. Kessler (10) met netto score 3i 2/3. Goede scores aren ook A. v. Kerkhoven (12) netto 32 en K. v. Leyden (6), netto score 33. ZWEMMEN. HET ADSPIRANTENFEEST DER L.Z.C. Veelbelovende deelname en aar dige wedstrijden. Het seizoen der Leidsche Zwemclub is gisteren weer gesloten met het gebruike lijke zwemfeest voor de adspiranten. Het mooie zomerweer is oorzaak ge weest. dat* de animo er ook bij de jeug dige zwemmers en zwemsters er nog heel goed in zit, hetgeen tot gevolg heeft ge had, dat de deelname aan <le adspirant- wedstrijden zeer bevredigend was te noe men en dat er met animo werd gekampt door de deelnemende jongens en meisjes. Het programma werd vlot afgewerkt, hetgeen wel noodig was, daar de tijdsruim te niet overvloedig was. Immers moest alles vóór donker afgeloopen zijn en wijl de lucht nogaf bewolkt was, begon het om kwart voor acht al te schemeren en juist op tijd werd de waterpolowedstrijd, het laatste nummer van het programma be ëindigd. Over de wedstrijden zelf kunnen we betrekkelijk kort zijn, maar met voldoe ning constateerden we, hoe er bij de jeug dige leden der Leidsche Zwemclub groote liefde voor de zwemsport bestaat. Dat bleek bij ieder nummer opnieuw, zoowel bij de meisjes als bij de jongens. Na de verschillende afstand-nummers voor persoonlijke prestaties kregen we een estafette te zien over 5 X 25 M. tusschen ploegen van de Zijl. Poelmeer en L. Z. C. De strijd ging hier voornamelijk tusschen de Zijl en de Leidsche Zwemclub. De min dere routine der jeugdige Poelmeer-leden speelde hun parten en zij kwamen met een 20-tal meters verschil als laatsten aan. De Leidsche Zwemclub had aanvankelijk nog al strijd te voeren, maar toen de leiding eenmaal veroverd was bleven de L. Z. C.- ers tot het einde toe vóór. Behalve de nummers doelwerpen met polobal. zwemmen met polobal en hoog springen stond er tor slot nog een water polowedstrijd op het programma tusschen een Combinatie van de L. Z. C. en de Zijl. De Combinatie der gastheeren. waarin o.m. de Reede en Munting uitkwamen, had meer moeite met de Zijl dan aanvankelijk verwacht was. Zelfs wisten de gasten de leiding te nemen, toen een der L. Z. C.'crs achter de lijn was gezonden. Tot even na de rust behielden de gasten nog de lei ding. doch toen zorgde P. Smink door drie goede doelpunten voor de overwinning. De uitslagen luiden: 25 M. vrijen slag voor meisjes van 11 13 jaar: 1. A. Plat teel 21 3/5 sec.. 2. W. Christiaanse 22 4/5 sec., 3. E. de Bink, 4. A. Verhaar. 25 M. vrijen slag voor jongens van 11 13 jaar: 1. F. Tegelaar 21 sec., 2. J. Meyer- aan 22 4/5 sec., 3. J. Koene. 40 M. vrijen slag voor meisjes van 14 16 jaar: 1. J. Eygensteijn 34 sec., 2. S. Hiemstra 34 3/5 sec.. 3. H. Passier 37 sec. 40 M. vrijen slag voor jongens van 14 16 jaar: 1. J. A. Verhaar 27 4/5 sec. Doelwerpen heeren: 1. N. Matze 15 pnt., 2. M. Duindam 12 pnt., 3. E. Munting 9 pnt. Doelwerpen dames: 1. J. Eygensteijn 5 pnt., 2. H. Passier en S. Hiemstra, bei den 4 pnt. Estafettewedstrijd over 5 X 25 M. (2 meisjes en 3 jongens): 1. L. Z. C. in 1 min. 41 sec., 2. De Zijl in 1 min. 44 sec., 3. Poel meer in 1 min. 54 sec. Zwemmen met polobal (40 M.) jongens: 1. J. A. Verhaar 32 2/5 sec. .2. J. Stijnman 35 2/5 sec., 3. N. Matze 35 3/5 sec. Zwemmen met polobal (40 M.) meisjes: 1. H. Passier 43 4/5 sec., 2. J. Ej-gensteijn 44 4/5 sec. Hoogspringen jongens: 1. J. Stijnman, H. Overdevest, H. Duindam en C. Chris tiaanse. allen 90 c.M. afgesprongen. Na loting werden prijswinnaars: 1. J. Stijn man. 2. C. Christiaanse. 3. H. Overdevest. Hoogspringen meisjes: 1. J. Eygensteijn 90 c.M., 2. H. Passier 80 c.M., 3. P. v. d. Meer 80 c.M. Waterpolo: L. Z. C.-CombinatieDe Zijl 3—1. Onder het licht van de petroleumlamp reikte de voorzitter der L. Z. C., mr. H. R. Goudsmit. onder hartelijke gelukwenschen en aanmoedigende woorden de prijzen uit. Weer een mislukte Kanaalpoging. De Zwitser Doria, die Maandagmiddag fe water is gegaan om te trachten van Frankrijk over het Kanaal naar Engeland te zwemmen heeft Maandagavond wegens maagpijn zijn poging moeten opgeven. Do ria- is 8 uur en 35 minuten in het water geweest en was nog 7 mijl van Folkestone verwijderd. SCHAKEL. Het schaaktournooi te loedapest. De tweede ronde. De uitslag van de 2e ronde luidt: Monticelli remise met Thomas, Capa- liest van Tartakower, Rubinstein wint van Siteiner, Havasi remise met Vaida, Colle- blanca wint van Brinkmann, Protes ver- v. d. Bosch afgebroken, Przepiorka-Canal afgebroken. POSTDUIVEN. „De Vooruitgang" (Nieuwkoop). Eerste wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Lier (België) afstand 112 K.M. De duiven werden 's morgens 7 uur in vrijheid gesteld. Aankomst eerste duif 105-^-46 uur. Verder kwamen de duiven binnen als volgt: 1 J. Voorsluis; 2 en 3 G. Voor sluis; 4. P. Pietersen: 5 G. Voorsluis; 6. A. van Houten; 7 G. Voorsluis; 8 J. Voor sluis; 9. P. Pietersen; 10 en 11 A. van Houten; 12 G. Voorsluis. Aankomst laat ste duif 11324 uur. HET LUCHTSCHIP TE FRIEDRICHS- HAFEN AANGEKOMEN. Hedenmorgen te 9 uur. T? 8 uur 23 min. plaatselijke tijd ver scheen de Zeppelin boven 't vliegveld. Na 3 minuten boven het vliegveld te hebben gekruist, verwijderde het luchtschip zich om in een wijden boog over de stad te vliegen. Toen het luchtschip boven Frie- drichshafen verscheen, begonnen alle kerk klokken te luiden. Na- zijn vlucht boven de stad, keerde het luchtschip weer spoedig boven het vliegveld terug en toen begon de landing, die een vlot verloop had. De landingstouwen werden uitgeworpen en gegrepen en precies te 8 uur 43 .min. plaat selijke tijd (9 uur 3 min. A'damsche tijd) lag de Zeppelin aan den grond. De wereld vlucht. die voor de Amerikaansche passa giers te La-kehur8t was geëindigd, is thans ook door de anderen volbracht. Dr. Eckener in Amerika. Volgens een bericht uit New York is dr. Eckener gisteren de gast geweest van de stad Cleveland. Bij zijn aankomst werd hij door een menigte van naar schatting 100.000 personen geestdriftig toegejuicht. Dr. Eckener woonde de nationale lucht vaartwedstrijden bij die op het oogenblik te Cleveland worden gehouden en vertrok later aan boord van een klein Good Year luchtschip naar Akron, waar hij een week bij de Amerikaansche Zeppelin-maatschap pij zal vertoeven. Twee Duitschlarcd-vluchten. Naar verluidt zou. gelijk vroeger reeds ter sprake kwam. het plan bestaan, dat de „Graf Zeppelin" in September twee vluch ten boven Duitschland zal maken. Op de eerste reis zal het luchtschip dan over Silezië naar Berlijn vliegen om daar aan den ankermast te ankeren. De tweede reis zou gaan van Berlijn over Oost-Prui sen terug naar Friedrichshafen. De plaatsen aan boord van het lucht schip zouden voor deze beide reizen reeds uitverkocht zijn. Aan elk der vluchten zul len 22 passagiers deelnemen. Dr. Eckener zal waarschijnlijk 17 Sep tember w?eer in Duitschland terug zijn. „DE VRIENDENKRING". Pontificale H. Mis van Z. Ex. den Internuntius. Het 25-jarig jubileum van den Vrienden kring ter eere van het Allerh. Sacrament zal van 8 tot 22 September op grootscbe wijze worden gevièrd. Zondag a.s. zal Zijne Excellentie mgr. L. Schioppa-, Pauselijk Internuntius, te elf uur een Pontificale Hoogmis opdragen in de Mon Père kerk. (Te kwart voor elf wordt ben de leden van den „Vriendenkring" op de kerk gesloten, waarin alleen toegang heb- vertoon van Jubilékaart van Lidmaatschap). Des avonds om 8 uur is er een groote feestvergadering in de Stadsgehoorzaal, ook uitsluitend toegankelijk voor leden, waar door „Adolf Kolping" zal worden op gevoerd het drama „Tarcisius". (Plaatsbe spreking Zonda-g van 24 uur in de Stads gehoorzaal). Op het verdere grogramma komen we nog nader terug. R. K. SPORTWEEK 8-15 SEPTEMBER. Nog eens: het heldendicht der Roomsche daad. Staat ons allen nog niet helder het beeld voor oogen van dien grootschen optocht op 1 Juli j.l. 1 Welk een enorme propaganda is daar van uitgegaan, ook voor onze R.K. Sportvereeni gingen. Wij waren blij, deel te kunnen uitmaken van die machtige demonstratie. Onze R.K. sportjongens en -meisjes zijn ook dien avond fier naar voren getreden, om aan ieder te laten zien, dat ook zij tot het R.K. leger behooren. En hoe hebben digenen zich gevoeld, die langs den kant stonden? Velen schaamden zich. dat zij er nog niet toe behoorden en onder die zijn er nog velen, die te slap zijn zich alsnog bij ons aan te sluiten. Doch verheugend was het voor ons en kele dagen na die demonstratie van ver schillende onzer sportvereenigingen te hoo- ren, dat nieuwe leden zich hadden aange meld. R.K. sportmensclien, die nu nog in neu traal verband spelen, weest flink, weest Roomsch, sluit u Vrijdagavond aan bij ons R.K. sportleger. Daar is uw plaats en ner gens anders. Het Uitvoerend Comité der R. K. Sportweek. Voor hen, die alsnog lid onzer R.K. Ver- eenigingen wenschen te w.orden, zijn de ad res en: Afd. Voetbal: R.K.S.V. „Leiden": A. Mieershoek, Langebrug. Afd. Athletiek „Rood Wit", J. Witte, Hoogewoerd 179. Gymnastiek: „Jeanne d'Arc": J. Teleng, Alexanderstraat. Gymnastiek: „Urlo": Kapelaan Gudde, St. Josephkerk. Gymnastiek: ..Klim-op": Pater Mulder, Hartebrugkerk. Schietvereen. „Excelsior": A. Bergers, Douzastraat 8. AAN DE LEDEN VAN ALLE R.K. SPORTVEREENIGINGEN. Hiermede verzoeken wij u allen zonder uitzondering Vrijdagavond uiterlijk S.15 uur 'aanwezig te zijn op de binnenplaats van „Den Burcht". Allen in keurig, helder sport- costuum. Na afloop van den optocht, wordt aan den uitgang aan iederen deelnemer een kaart verschaft, welken vrijen toeagng geeft tot den filmavond op Donderdagavond 12 Sep tember in het Luxor Theater. Geen enkel sportlid mag ontbreken. Het Uitvoerend Comité der R.K. Sportweek. De gemeentebedrijven over 1928. De rekeningen der diverse gemeentebe drijven over 1928 geven de volgende winst cijfers weer: Electricitcitsbedrijfgeraamde winst 396.700, werkelijke winst f 530.649.05. Gasbedrijf: geraamde winst ƒ211.000, werkelijke winst 300.817.52. De winst van - beide bedrijven in 1927 bedroeg 795.126.531/2, in het afgeloopen jaar 831.466.57 of 36.340.03 1/2 meer. De Keuringsdienst van Waren leverde een winst op van 43.100. De Gemeentelijke Bank van Leening le verde een verlies op van 12.612.97 tegen een verlies van 12.512.42 in 1927. De Gemeentelijke Reinigingsdienst boek te een verlies van 220.043.03, waarvan f 176.262.52 1/2 voor rekening van den rei nigingsdienst komt, 40.466.75 op de vuil verbranding en 3313.97 op den ontsmei- tingsdienst. Het Gemeentelijk Waschbureau leverde een verlies op van 900. Tuinbouwtentoonstelling. *Door de Tuiniers- en Bloemistenvereeni- ging „Door Eendracht Verbonden en de afd. Leiden van den Bond van Oud-leer lingen der Tuinbouwcursussen wordt he den, morgen en overmorgen in de concert zaal „Concordia" aan de Steenstraat ge houden, gekweekt door de leden. De tentoonstelling omvat niet minder dan 37 inzendingen, zoodat de groote zaal in een fraai en bloementuin is herschapen. Bij het binnentreden der groote zaal treffen we ter rechterzijde allereerst aan een inzending cactussen van den heer J. H. Smit, een fraai! collectie van onge veer 900 variëteiten, die een kernverza meling op clit gebied genoemd mag wor den. Karakteristiek materiaal is door den heer J. Mater bijeengebracht in den vorm van een groep bloeiende heestert.ikken in 180 variëteiten, een inzending, die een beeld geeft van hetgeen er op dit gebied bereikt kan worden door noesten vlijt en arbeid. Door den heer R. Oudshoorn is een groep bloemen wan vaste planten inge zonden. In dezen herfsttijd zijn de bloeien de vaste planten zoo maar niet voor het grijpen, doch de verzameling hier aanwe zig bewijst toch wel, dat er wel wat voor radig is, mits men maar met zorg zijn keuze doet. Verder zien we van den heer J. Veld- liuijzen een groep dahlia's, de een al mooier dan de ander en het behoeft niet gezegd, dat de decoratieve hier een eerste plaats inneemt. Op het podium treffen we de inzendin gen aan van particulieren-venster- en tuinkweekers is merkbaar. Deze laatstge- zendingen. Een groot verschil tusschen de inzendingen van de venster- en die der tuikweekers is merkbaar. Deze laatstge noemde toch zijn veel forscher gebouwd, LEIDEN. Woensdag. „De Hanze", „In den Vergul. den Turk", 8.30 uur. Behandeling Ziektewet. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Sept. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boe k- wijt, Vischmarkt 8, telefoon 552. maar de eerste laten toch zien, dat er ondanks het ongunstige voorjaar, met wat zorg en liefhebberij, toch wel heel veel te bereiken valt. Hier trekt ook een kastje met fraaie cactussen van den heer A. J. Lagerberg de aandacht, terwijl de heer Allers twee fraaie hangplanten inzond. Aan den voet van het podium ter lin kerzijde bevindt zich een inzending van het sanatorium Rhijngeest. Daar naast staat op eenige tafels een inzending spiritus-materiaal van zeldzame vruchten uit het Botanisch Laboratorium. Een groepje bloemwerk van den heer UI jee en een verzameling één-jarige zaad- bloemen van de heeren den Nolder en Uljee benevens eenige kamer- en vet- planten van den heer Verlint verdient ook zeker vermelding. De heer A. Galjaard, de ijverige voor zitter van de Ver. van Oud-leerlingen, zond een verzameling takken van hees ters in, speciaal geschikt voor kleine tui nen. Vervolgens zagen we een inzending ka mer- en vetplanten en oactée van den heer v. d. Blom Jr., een groep kamer planten van den heer J. Mater, die daar aan gedurende vele jaren veel zorg heeft besteed, en een groepje kleurplanten van den heer de Leeuw. Een keurige groep afgesneden dahlia,'s werd ingezonden door den heer v. Eg- mond uit Voorschoten. Daaronder bevindt zich o. m. de verbeterde soort van Elisa beth Pape, waarmee de inzender jl. Maan dag het centificaat van verdienste be haalde. Onder de inzending bloemwerk van den heer P. Verver troffen we eenige keurige manden met rozen aan. Het middenperk in de zaal wordt in beslag genomen door een fraaie collectie bloemwerk van den heer J. H. Smit, een schitterende collectie rotswerk van de heeren Lagendijk en Smit. een groep sier- kalebassen van den heer P. Favier, een herfstplantencollectie van den heer A. Galjaard, eenige door den heer C. Streef- land thuis gekweekte planten, eenige rots- planten van de heeren J. v. d. Blom Jr., R. Oudshoorn en C. Verlind en eenige kamerplanten van den heer J. H. Smit, w. o. in het bijzonder de vogclnestvaren de bijzondere aandacht trekt. Langs de wanden zijn platen aange bracht met Indische cultuurtafreelen en Indische cultuurplanten van den heer. Faber, die ook in de voorzaal een grootd en kostbare inzending boeken, kaarten enz. van Indische vruchten en cultures heeft geëxposeerd. De aandacht vraagt ook het zeer mooie gedroogde heestermateriaal van den heer W. Lagerberg, terwijl hier voorts tal van platen en teekeningen zijn aangebracht van diverse planten enz. en schetsen voor villa- en stadstuinen. We twijfelen er niet aan, of voor velen zal deze tentoonstelling veel nut hebben en we durven een bezoek dan ook ten volle aan te raden. Hedenmiddag heeft de officieele ope ning der tentoonstelling plaats gehad, waarop we mórgen nader terugkomen, waarbij we dan tevens de bekroningen zullen vermelden. Op de Veemarkt is gisteren een vet varken achtergebleven. Inlichtingen bij de politie. Bij de politie zijn inlichtingen te beko men Vimtrent een zak met 50 Kg. kippen voer, die op den Nieuwe Bijn is gevonden. LAATSTE BERICHTEN ZWAAR WEER IN VERSCHILLENDE DEELEN DES LANDS. Boven den Achterhoek. Uit Borculo wordt gemeld: Nadat het gisteren gedurende den ge- heelen dag zeer drukkend geweest was, betrok tegen den avond de lucht zeer snel en kwamen tegen 9 uur de eerste buien opzetten. Tegen den nacht ontlaadde zich boven den gehcclen Gelderschen Achter hoek een hevig onweer. Het weerlicht was niet van de lucht en kwam uit alle wind streken opzetten. Het was opvallend, dat het onweer vergezeld ging van slechts zeer weinig regen. Het duurde niet lang, of de nachtelijke hemel werd verlicht door vele branden, die ontstaan waren bij Lo- chem, Laren, Stokkum en Groenlo. Op verschillende plaatsen werden koei en doodgeslagen. Te Haarloo werd een gedeelte van de muur door den bliksem weggeslagen, zonder echter brand te ver oorzaken. Ook te Winterswijk was het weer zeer zwaar. Eerst tegen den ochtend nam het onweer in hevigheid af en trokken de buien weg. De atmosfeer is eenigszins op gefrist, doch het is nog zeer warm. Men meldt ons uit Lochem: Onder de gemeente Markelo is gisteren avond tijdens het onweer de bliksem ge slagen in de boerderij van den heer Nij- land. De boerderij brandde totaal af.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2