20ste Jaargang WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1929 No. 6274 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 11 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: G efw one advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededcelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Z. Em. Kardinaal Van Rossum werd Dinsdagmiddag door H. M. de Koningin op het Loo in audiënte ontvangen. De aan komst van den Kardinaal te Apeldoorn. Links Kardinaal Van Rossum, geheel rechts Mgr. Dr. Eras. VOLKENBOND De 10de Volkenhondsvergadering. Een lange rede van Mac Donald. Ramsay Mac Donald heeft gistermid dag de algemeene beschouwingen in de volkenhondsvergadering geopend met een rede, die ongeveer een uur duurde. Hij sprak in de eerste plaats zijn vreug de er over uit, dat de leege stoelen van 1934 thans door Duitsehland zijn ingeno men. Verder wenschte hij allen geluk, die tot het succes der Haagsche conferentie had den bijgedragen. Hij zelf had nooit geloofd dat de conferentie zou kunnen misluk ken, ofschoon op sommige oogenblikken het dispuut over de annuiteiten het wer kelijke doel der Haagsche conferentie voor de oogen deed verloren gaan. De Britsche delegatie had zich te 'sGravenhage laten leiden door een ge voel van eerbied voor zichzelf en door de overtuiging, dat geen duurzame inter nationale overeenkomst kan bestaan die niet gcinspireerd is door een gevoel van billijkheid en wederzijdsche achting. Over het doel van de volkenbondsver gadering zeide Mac Donald, dat het uit gangspunt van haar werkzaamheden moet zijn het verdrag van Kellogg. De Britsche delegatie zal voorstellen doen om het vol kenbond sverdrag aldus te wijzigen, dat het geheel in overeenstemming met het verdrag van Kellogg komt, zoodat ieder recht, van oorlogsverklaring, dat thans nog in artikel 15 aanwezig is, er uit zal moeten verdwijnen. Verder heeft deze volkenbondsvergade ring een taak te verrichten op het gebied der arbitrage. Het derde punt, dat, deze volkenbonds vergadering grondig behandelen moet is de kwestie der invoerrechten. Met belang stelling zal hij hooren wat Briand te ver tellen zal hebben over de economische vereenigde staten van Europa. De En- gelsche delegatie zal alles ondersteunen, dat leiden kan tot economische overeen stemming in het belang van de econo mische vrijheid. BELG1E Ex-keizerin Zita van Oostenrijk. Vestigt zich met haar kinderen te Brussel. Ex-keizerin Zita van Oostenrijk zal om streeks 15 September te Brussel aanko men met hare kinderen prinses Adelaide, 16 jaar en de prinsen Robert 14, Felix 13 en Karei Lodewijk 11 jaar. Deze zul len in verschillende instituten in de Bel gische hoofdstad als leerlingen worden in geschreven, maar in een bevriende woning verblijf houden. De ex-keizerin komt zich met kroonprins Otto en de andere kinderen en gevolg eerst einde October of begin November definitief te Brussel vestigen. Otto zal niet voor October 1930 aan de universiteit te Leuven gaan studeeren. DUITSCHLAND Kabinetsraad. Streseman n's beleid goedgekeurd. Het rijkskabinet heeft gistermiddag een vergadering gehouden ter bespreking van de resultaten van de Haagsche conferen tie. Dr. Stresemann, rijksminister van bui- tenlandsche zaken, heeft de zitting bijge woond. Het lag in zijn bedoeling 's avonds naar Genève te vertrekken. Het rijkskabinet heeft met algemeene stemmen de houding van de delegatie goedgekeurd. Alle te Berlijn vertoevende leden van het rijkskabinet woonden de zitting bij. Afwezig waren rijksminister Gröner, die met vacantie was en dr. Ste- gerwald, die.naar Friedrichshafen is ge reisd om bij de aankomst van de Zeppe lin tegenwoordig te zijn. ITALIË De weerslag van den moord te Nice. Eergisteren hebben wij gewag gemaakt van de schandelijke misdaad in de buurt van Nice, waar anti-fascisten een bom geworpen hebben naar een groep fascisten met hun vrouwen en kinderen, die zoo juist van een bijeenkomst kwamen- en op een autobus stonden te wachten, die hen naar Nice zou terugbrengen. Bij dezen aanslag zijn twee menschen gedood en ver- scheidenen gewond. Gelijk te verwachten was, heeft deze gebeurtenis in Italië heel wat beroering gewekt. Alle bladen geven uitvoerige berichten over „deze nieuwe barbaarsche misdaad, welke ongetwijfeld een gevolg is van den verwoeden veld tocht, die in Frankrijk tegen Italië en het fascisme wordt gevoerd'. De bladen mer ken op, dat er juist, thans dergelijke aan slagen te wachten zijn, nu Frankrijk en Italië wederzijds pogingen aanwenden om tot toenadering te komen. Zij herhalen, dat het noodzakelijk is, dat er nu einde lijk eens paal en perk worde gesteld aan de anti-Italiaansche misdaden in Frank rijk en dat men daar nu eens krachtig het vraagstuk van de politieke uitgewekenen aanvatte, ten einde het leven van de goede. Italiaansche vaderlanders, die in Frankrijk wonen, te beschermen, gelijk het leven van alle buitenlanders, die in Italië wonen, beschermd wordt. Blijde gebeurtenis in den huize Mussolini. Naar Reuter uit Forli meldt, heeft me vrouw Mussolini het leven geschonken aan een dochter, die Anna Maria genoemd werd. Moeder en dochter maken het goed. PALESTINA Het naspel der onlusten. Een Arabisch antwoord aan den hoogen commissaris. Het executieve comité der Arabieren te Jeruzalem heeft een antwoord doen ver schijnen op de proclamatie van den hoo gen commissaris. In dit antwoord wordt de regeering ver weten, dat zij vele Joden van wapenen heeft voorzien. Het comité ontkent dat Arabieren joodsche vrouwen of kinderen hebben gedood. 'AjIu bij de ernstige bot singen te Hebron is dit niet- geschied. Daarentegen hebben joodsche benden wel Arabische vrouwen en kinderen gedood. Ook hebben Engelsche troepen Arabieren die te bed lagen doodgeschoten. Verder wordt verklaard, dat de onlus ten in Palestina een gevolg van de Engel sche Zionistische politiek zijn. De Arabie ren verlangen de instelling van een onpar tijdige commissie van onderzoek. De muzelmannen in Engelse hI n d i i Naar Reuter uit Bombay meldt, heeft de bekende Indisch-mohammedaansche leider, Mohammed Ali een oproep tot alle mohammedanen in Indië gericht om plech tig te zweren, dat zij zoo noodig hun leven zullen opofferen om schending van de hei ligheid van Jeruzalem te beletten. Ook doet hij een oproep om het Engelsch man daat. en de declaratie van Balfour voor een nationaal tehuis voor de Joden te ver werpen. CHINA. Het ChineeschRussisch conflict. De Russische voorstellen afgewezen. Maandag had te Nanking onder voor zitterschap van Tsjang Kai Sjek een zit ting van het. Chineesche kabinet plaats, waarin de minister van buitenlandsche zaken dr. Wang, rapport over de bespre kingen tusschen China en Rusland uit bracht. Het. kabinet, heeft den inhoud van de nota, die heden door bemiddeling van den Duitschen ambassadeur te Moskou aan de sovjet-regeering zou worden overhandigd, goedgekeurd. De regeering te Nanking verklaart in deze nota, dat de Russische voorstellen voor haar onaanvaardbaar zijn. De Rus sische eischen zouden op de voorgenomen Russisch-Chineesche conferentie kunnen worden besproken. De Nanking-regeering verzoekt in haar nota de sovjet-regeering een datum voor de te houden conferentie voor te stellen. Gerucht over een inval van Tibetaansche troepen in China. De Japansche bladen melden uit China, dat zich aan de grens tusschen China en Tibet incidenten hebben voorgedaan. Vol gens berichten van den Japanschen consul- generaal in de provincie Tsjetsjoean zou den Tibetaansche troepen de grens hebben overschreden en de stad Bataag en nog een tweede plaats hebben bezet. Tot nog toe zijn deze berichten echter van Chinee sche zijde nog niet bevestigd. Drankbestrijdingsschandalen in San Francisco. Uit Los Angeles wordt gemeld, dat bet federale bureau, aldaar, van den drank bestrijdingsdienst. een lijst heeft gepubli ceerd van 62 politie-beambten van ver schillenden graad, w.o. een commissaris, die tot een organisatie behoorden, welke schatting hief van dranksmokkelaars. Een in hechtenis genomen smokkelaar gaf verleden week 24 politiebeambten aan, die sterken drank hadden in beslag geno men, om die dan later weer aan de smok kelaars te verkoopen. Aankoop van Labrador door Canada? De laatste dagen hebben te St. John's (Newfoundland) geruchten geloopen. vol gens hetwelk Canada gezind zou ziin. La brador voor 110 millioen Canadeesche dol lars van Newfoundland to koopen. Er is sprake van de uitgifte van een Ca nadeesche obligatie-leening waaruit de koopsom betaald zou worden. DE ALASTFUM. Tot en met 31 Augustus 237 aan getaste personen, onder wie vier sterfgevallen. In do week van 25 tot en met- 31 Augus tus» 1929 werd afgeleverd door de entstof- inrichting te Amsterdam koepokstof voor 173.277 personen, Rotterdam koepokstof voor 28.426 personen, (waarvan SS3 vacci naties en 12.174 revaccinaties in de koepok- inrichting); Groningen koepokstof voor 1.419 personen. Totaal vjor 203.122 perso nen. In de maanden Augustus 1928 en 1929 worden de volgende hoeveelheden koepok stof door de drie inrichtingen verstrekt: Augustus 1928: Amsterdam 8027 perponen, Rotterdam 574 personen, Groningen 19 per sonen. Totaal 8620 personen. Augustus 1929: Amsterdam 311.927 per sonen, Rotterdam 23(3.424 personen, Gronin gen 2.924 personen. Totaal voor 551.275 per- In de weck van 25 tol. cn met 31 Augus tus 1929 werden vijf ge val ien van encepha litis na inenting ter kennis van het Staats toezicht op de Volksgezondheid gebracht. In de week van 25 tot cn met 31 Augus tus 1929 zijn in de gemeente Rotterdam waargenomen 22 gevallen, terwijl in de ziekenhuizen aldaar werden aangetast 9 personen van het personeel en 2 patiënten. Totaal 32 personen. Sterfgevallen kwamen niet. voor. Sedert het waarnemen der ziekte te Rotterdam zijn aldaar gemeld 206 ziekte met 4 sterfgevallen. (De oude man, ver meld in de opgave over de week van 4 t.m. 10 Augustus 1929, die aan een andere ziekte is overleden, werd van de statistiek afgevoerd). Voorts zijn in de genoemde week de vol gende gevallen in andere gemeenten waar genomen: Hilversum 1, Lensden 1, Scher- pcnzeel 1, Delft 1, Hilligersberg 2, Valburg 1, cn Eindhoven 1. Totaal-generaal 237 gevallen met 4 sterf gevallen. Nijmegens burgemeester. Eervol ontslag verleend. Op zijn verzoek is bij K. B. met ingang van 1 September eervol ontslag verleend aan den heer F. M. A. van Schaeck Mathon, als burgemeester der gemeente Nijmegen, mot dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten door hem aan de gemeente bewezen. Het conflict in het Zaansche Houtbedrijf. De staking duurt voort. Gisterenmiddag zijn te Zaandam vier drukbezochte ledenvergaderingen gehouden van de vier bij heb houtconflicb betrokken organisaties ter bespreking van het resul taat der in de vorige week te Amster dam met de patroons gehouden conferentie. Zooals reeds in een gedeelte van de vorige oplaag werd gemeld, is met groote meerderheid van stemmen besloten niet op de voorstellen van den Bond van Werk gevers in het Houtbedrijf in te gaan. Omtrent het verloop der besprekingen met de patroons wordt ons het volgende door de leiding medegedeeld: Hoewel de bestuurderen der organisa ties bereid waren te onderzoeken op een verdere verruiming van het aanbod van den Bond van Werkgevers kon worden verkregen om daardoor tot een beëindi ging van het geschil te geraken, moesten zij vooral mededeelen, dat niet tot ophef fing van de staking kon worden besloten, indien niet gelijktijdig de inmiddels gere zen moeilijkheden tusschen de werkgevers en de bootwerkersvereeniging „Eensgezind heid" uit den weg werden geruimd. Deze nieuwe quaestic vormde echter geen beletsel om de onderhandelingen over een mogelijke oplossing van het geschil met de houtwerkers voort te zetten. Na lange beraadslagingen en na raadpleging van hun ledenvergadering verklaarden de werkgevers zich bereid hun aanbod van een vorigen keer iets te verruimen. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Nanking-regeering heeft de Russi sche voorstellen afgewezen, maar verzoekt om besprekingen. De „Graf Zeppelin" te Frieldrichshafen aangekomen. BINNENLAND. De huldiging van Z. Em. Kardinaal van Rcssum te Amsterdam. (1ste blad). Vader met twee kinderen op de Waal verdrenken. (Gem. Ber., 2do blad). De installatie van den burgemeester van Wassenaar. (2de blad) Zwaar weer in Ncord-Brabant. (Gem. Ber., 2de blad). Toen was.door den Bond van Werkge vers aangeboden 1 cent uurloonverhooging voor de losse arbeiders, met overeenkom stig verbetering der tarieven met l'/z en 50 cent per week voor de drie laagst betqalde categorieën der vaste arbeiders. Thans wilden zij gaan tot l1/2 cent. per uur voor dc losse arbeiders, evenwel zon der verdere verruiming der tarieven, hand having van het aanbod van 50 cent per week voor de drie laagst betaalde cate- goriën der vaste arbeiders gn 25 cent. per week verbetering op de contractloonen van de overige, vaste, arbeiders. De arboidsafgevaardigden gaven hun te leurstelling over deze geringe tegemoet koming to kennen en meenden, dat 'hunne leden het aanbod als onvoldoenile zouden qualificeeren. Pogingen tot verdere verbe tering van dit aanbod wilden zij, daar de onderhandelingen ten deze volledig waren uitgeput, niet ondernemen, doch wel over wegen, om het" resultaat aan de beslis sing hunner ledenvergaderingen te onder werpen. In dit stadium opende men de bespre kingen over de cventucele liquidatie van het geschil. Het resultaat daarvan is ver vat in het Maandag j.l. door den Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf gezonden schrijven. In dit schrijven deelt het bestuur van de werkgeversorganisatie het volgende mede: „Hoewel een deel onzer leden zich sterk maakt, dat binnen een maand na de her vatting van den arbeid de bedrijven weer op normale wijze zullen functionneeren, kun nen toch niet allen zich aan dezen ter mijn binden. Immers sommige bedrijven zijn geheel afhankelijk van de binnen komende orders. Wij kunnen u evenwel de stellige verze kering geven, da<t een ieder, mede in zijn eigen belang, alles in het werk zal stellen om de bedrijven zoo spoedig mogelijk weer normaal tc laten werken. Mede. door den langcirduur van het conflict zijn ver schillende bedrijven intern gereorganiseerd, hetgeen tot gevolg heeft, dat voor 17 ar beiders geen werk meer is. Bovendien zij reeds een aantal vaste arbeiders in dienst genomen, tengevolge waarvan de plaatsen van 41 arbeiders bezet zijn, waarvan echter bij de N. V. Houthandel v.h. William Pont dadelijk een 12-tal in lossen dienst te werk kunnen worden gesteld. Tenslotte zijn er nog vier arbeiders, welke om andore zeer bijzon deze redenen niet meer aangenomen kun nen worden." De ledenvergaderingen vereenigen zich met het door de bestuurderen ingenomen standpunt, dat nTet tot opheffing van het geschil kon worden besloten, indien niet gelijktijdig het conflict met de bootwer kers wordt opgelost- In geen geval meenen de. bakers te kunnen treden in de wijze van liquidal'e van den strijd, zooals de werkgevers die zich thans voorstellen. Met 695 stemmen tegen, 30 voor en 7 blanco besloten dc stakers niet op het aanbod in te gaan. „Hbld."' Alg. bond van arbeiders in het bakkersbedrijf Het collecti niet aai F contra vaard. De bondsraad van den Algemeenen Xe- derlandschen Bond van Arhciïïers(sters) in het Bakkers- Chocolade- cn Suikerbewer- kingsbedrijf heeft het beleid van het bondsbestuur, ter zake de onderhandelin gen met de werkgevers n he; bakkers bedrijf nopens het co'lectief e.infract voor de groote steden goedgekeurd. Met, alge meene stemmen weid vastgesteld, dat de collectieve arbeidsovereenkonis- kan

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1