SPORT LUCHTVAART RECHTZAKEN Financiën en Economie Geheimzinnige geschiedenis. Een taxi-passagier g e <jh 1 o r o- f ormiseerd cn beroofd. Een tijdelijk te Parijs vertoevende Ita- laan had zich Dinsdag voor zaken naar Joinville-le-Pont begeven en keerde des avonds per juist passeerende taxi naar Parijs terug. Naast den chauffeur van de auto zat nog een man, doch de passagier had daaraan geen bijzondere aandacht ge wijd. In het bosch van Vi. cennes stopte de taxi plotseling en beTde mannen stelden een onderzoek nrar de meter in. Zij zei den, dat cr iets aan de carburator ha perde en dat het herstel een kwartier zou duren. Daarop steeg de passagier uit om zich naar een bank in de nabijheid te be geven. Hij werd toen door den chauffeur en diens medeplichtige aangegrepen en geehlorofonniseerd. Wat, toen gebeurde, is niet bekend. Twee boschwachters vonden later den bewuslelooze en brachten hem naar een politiepost, waar de Italiaan werd bijgebracht. De laatste constateerde, dat hij was beroofd van zijn duizend francs inhoudende portefeuille. De Italiaan wist het signalement der twee mannen op te geven, en de politie tracht nu licht te brengen in de geheim zinnige zaak. Poging tot treinroof. Verijdeld door een defect aan de locomotief. Dinsdagnacht hebben twee gewapende mannen den conducteur van de Ventimi- glia'Parijs-express tusschen Macon en Dijon overvallen. De conducteur werd ge kneveld en gebonden en de aanvallers waren bezig de zakken met aa-ngeteeken- de brieven in de goederenwagen te ledi gen, toen wegens een klein mankement aan de locomotief de machinist den trein deed stoppen. Toen de trein stil stond zag de machinist de locomotief na en vertrok terstond daarop. Doch nadat de trein eenige minuten had verder gereden be merkte de machinist dat het defect ern stiger was en dat hij niet verder kon gaan. Opnieuw werd de trein stil gehou den en de machinist riep den conducteur toe, dat hij om een hulplocomotief moest telefoneeren, waarop een der dieven de pet van den conducteur opzette en buiten den wagen leunend, op den hoorn blies, ten teeken dat de machinist verder kon rijden. Deze laatste weigerde evenwel dit t.e doen en liep daarop naar den goederen wagen om den conducteur den stand van zaken uiteen te zetten. Toen sprongen de dieven op de spoorbaan en namen de vlucht dwans door de velden. Toen men den conducteur had bevrijd en de politie was gekomen, bevond men dat er niets gestolen was. Van heb volgen de station werd een hulplocomotief ge zonden en de trein kwam een uur te laat en zonder dat de reizigers beseften, wat er 's nachts was voorgevallen te Parijs aan. Volgens den conducteur waren de aan vallers goed gekleed en ongeveer 30 jaar en beiden droegen zwarte handschoenen. Vandalen. Uit Sömmerda, bij Erfurt, wordt ge- meldt, dat onbekend gebleven vandalen op het kerkhof van het naburige Tunzen- hausen in den nacht van Woensdag op Donderdag 230 steenen en monumenten op graven hebben geschonden. Daaronder waren zware zuilen en marmeren platen. Een opiumkit uitgroeid. Daar omwonenden van de Sc'hmuck- s tras se te St. Pauli klachten hadden inge diend over een vreemden reuk, die nu en dan uit een kelderwoning van genoemde straat opsteeg, werd deze kelder door Hamburgsche politie-beambten plotseling overvallen. In den kelder werd toen een complete opium-kokerij gevonden. De geheele instal latie, een hoeveelheid gereed gemaakte opium, verscheidene opiumpijpen en opium- lampen werden in beslag genomen. Vijf in den kelder gevonden Chineezen werden gearresteerd. VOETBAL'. R. K. FEDERATIE. R. K. S. V. „Teylingen". Zooals reeds vermeld is, zal de R. K. S. V „Teylingen" te Sassenheim Zondag weer in 't bezit komen van het speelterrein het Sporthof. Dat zulks een groot percen tage Sassenheimers naar genoegen is, is te begrijpen en velen zien dan ook verlan gend uit naar een wedstrijd. Daarom had het bestuur gemeend om een9 met een extra-programma voor den dag te komen, om het zoo aangenaam mo gelijk te maken. Zoo zal dan Zondag om 2.15 uur het Sporthof officieel heropend worden door den burgemeester, J. P. Gouverneur. Om 2.30 uur zullen dan „Teylingen" I en „Lisse" I den eersten .wedstrijd spelen op het ver nieuwde terrein. Daarna om 4 uur ko men „Teylingen" II en „D.O.S." I in 't veld. Dit alles zal opgeluisterd worden met de vroolijke tonen van het Sassenheimsch R. K. Muziekkorps „St. Ambrosius". Het I spreekt van zelf, dab een en ander veel hosten met zich mede brengt, terwijl ook de huur niet meevalt. Wel hebben velen zich aangemeld als donateur, maar toch zijn er nog zoo velen, die hun steun niet verleenen. Daarom doen wij een beroep op hen om zich alsnog op te geven als dona teur. Gij steunt daar toch cle R. K. Sport mede, het welk toch in 't belang is van de j K. K. jeugd. Zondag a.s. is er gelegenheid °m zich bij het bestuur aan te melden °P 't terrein. Wat de wedstrijden betreft, het zal ze ker aan spanning niet ontbreken tusschen "Teylingen" en „Lisse". Het is ruim een laar geleden, dat deze elftallen elkaar ont boetten; van daar dat vele supporters van Sassenheim verlangend naar deze wedstrij den zijn. Het is nog maar kort geleden, dat een combinatie van „Teylingen" naar „D.O.S." I is gegaan om ook daar een openingswed strijd te spelen op het nieuwe terrein en tot onze groote verbazing waren daar niet minder dan zeker 800 supporters vertegen woordigd. Het was werkelijk een prettige Zondag. Wij gelooven dan ook wel, dat Roelof- arendsveen a.s. Zondag present, zal zijn om het mooie Sporthof eens te bezichtigen en tevens hun elftal aan te moedigen. Mooi weer in dan nog onze eenige wensch. DIOC. HAARL. BOND. R. K. S. V. „Meerburg" (Zoeterwoude (Hooge Rijndijk). Voor de laatste maal herinneren wij hiermede de leden er aan, dat alle junio ren en senioren Zondag uiterlijk kwart over 11 zich op de binnenplaats van het Patronaat moeten bevinden, gekleed in schoon shirt en broek. Direct bij huil aankomst aan het Pa/- tronaat, gelieven zij 1.te overhandi gen aan Henk v. d. Hoeven, ter dekking van de kosten. Onnoodig te zeggen, dat onze jongens zich dien geheelen dag correct zullen ge dragen. Ten slotte herinneren wij onze leden aan het besluit-, genomen op de laatste algemeene vergadering, waarbij in het vervolg bij verzuim van de gymnastiekles sen boete zal worden geheven. Wij verwachten dan ook, dat vanaf he den de gymnastieklessen door de leclen weer zullen worden gevolgd. LEIDSCHE VOETBALBOND. Buitengewone vergadering. Op Donderdag 5 September zal de Leïd- sche Voetbalbond een buitengewone ver gadering houden in „Den Burcht", ter voortzetting van de vorige alg. vergadering, alwaar de behandeling der statuten aan de orde komt en een voorstel tot schorsing van een L.V.B.-lid voor den tijd van drie jaar zal worden behandeld. De wedstrijden van het Nederl. Elftal. Het bestuur van den N.V.B. heeft thans bepaald, dat de, wedstrijd Nederland Noorwegen gespeeld zal worden in het Sta dion te Amsterdam. Het programma voor het seizoen 1929/1930 luidt: 3. Nov. NederlandNoorwegen. 8 Dec. extra-wedstrijd te Amsterdam NederlandBelgië, ter viering van het 40- jarig bestaan van den Nederlandsehen Voetbalbond. 6 April 1930 NederlandItalië. 4 Mei NederlandBelgië. 18 Mei BelgiëNederland. Voor den wedstrijd DenemarkenNe derland, waarvoor aanvankelijk 15 Jnni als datum gekozen was, is nog geen overeen stemming met den Deenschen bond verkre gen. Wel is reeds bepaald, dat 2 Nov. 1930 in Zwitserland tegen de Zwitsers gespeeld zal worden. WATERPOLO. Jan de Boer jubileert. Zaterdag zal een beknde figuur in de zwemwereld, J. C. den Boer te Gouda, een bijzonder jubileum vieren. Dien dag zal hij zijn 250sten polowedstrijd spelen. Jan den Boer, die al jaren lang aanvoer der is van de Goudsche Zwemclub en ver moedelijk Wel de oudste actieve polospe ler van ons land, is in de zwemwereld een zeer sympathieke figuur. Hij vertegenwoor digde verschillende malen ons land in in ternationale wedstrijden, maakt deel uit van de waterpolo-conunissie van den N. Z. B. en heeft vooral op organisatorisch ge bied zijn sporen verdiend. Bij de Olympi sche Spelen was hij, zooals men zei, „de of- ficieuse directeur van het zwemstadion." De Goudsche kolossus, die in de plaats zij ner inwoning een bekende figuur .is, heeft toen de G. Z. C. niet in de competitie speelde, eenige jaren de kleuren der A. Z. en P. C. te Amersfoort verdedigd, doch na dien heeft hij-immer voor Gouda gespeeld. Het ligt in de bedoeling van heb 'bestuur der G. Z. C. en van zijn medespelers om dit jubileum op intieme wijze te vieren tij dens een diner. TOERISME. Douanekaarten. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land schrijft: Een onzer leden, die dezer dagen een ge combineerde fiets- en treinreis door Bel gië maakte, deelt een reis-ervaring mede waar menigeen nog in dezen vacantietijd zijn voordeel mee zal kunnen doen en waaraan dus in het belang van hen, die met hun rijwiel de grenzen over willen, meerdere bekendheid moge worden gege ven. Op de terugreis van Visé was hem op nieuw het groote voordeel van een douane- kaart gebleken, die hem in staat stelde zonder verdere formaliteiten en zonder tijdverlies het douane-kantoor te passee- ren. Vier Hollandsche dames, zonder douaDe- kaart maar met fietsen, zaten met hem in denzelfden trein, die de laatste verbin ding voor dien dag vormde naar het mid den en noorden^ van Nederland. De dames moesten te Visé de voor haar rijwielen gestorte gelden in ontvangst ne men, hetgeen echter zooveel tijd in beslag nam, dat de trein weg was, voor dat zij haar geld terug hadden. Ze moesten hem zien vertrekken en konden dien dag haar woonplaats niet meer bereiken. Het bezit van een douanekaart zou haar dit teleur stellend slot der vacantie bespaard hebben. Het kan zijn nut heben er nog eens aan te herinneren, dat deze douanekaarten door de A.N.W.B. "kosteloos aan zijn leden worden afgegeven aan het secretariaat te Den Haag en aan het Hoofdconsulaat te Amsterdam. Op vertoon er van kan een rij-' wiel en in sommige landen een motorrij wiel zonder zijspan wagen, tijdelijk worden ingevoerd, zonder storting van invoer rechten. Dat deze voor den toerist gerieflijke documenten worden gewaardeerd blijkt wel uit het druk gebruik dat ervan gemaakt wordt. In Juli van dit jaar zijn door den A.N.W.B. 937 douanekaarten afgegeven, tegen 772 in Juli 1928. SCHIETEN. Leidsche Schietvereenigirrg „Willem Teil". De stand van den Nationalen wedstrijd op 28 Augustus luidt als volgt: Personeel Buks: 1. W. Bergshocïf Alphen 48 j.; 2. F. v. d. Kooy den Haag 47, 43; 3. J. Dekker H. v. Hoiland 47, 41; 4. W. A. Rijkhoek de Lier 46, 45; 5. A. Landa H. v. Holland 46, 43; 6. J. Reyn- ders Wassenaar 46, 38; 7. W. Werkhoven, Voorschoten 4, 44 l.s. 8; 8. P. J. v. d. Krogt Wassenaar 44, 44, l.s. 7; 9. J. Worst Leiden 44; J0. O. J. Both Breda 43, 49; 11. J. de Paauwe de Lier 43; 12. L. C. Jongenburger Alphen 43; 13. W. B. Kroon, Alphen 43; 14. A. C. Meys Alphen 42, Ls. 8; 15. Stui- venwold Wassenaar 41, l.s. 5; 16. A. v. d. Wilde H. v. Holland 40; 17. N. C. v. d. Linde Alphen 39, l.s. 6; 18. Th. Barten Lei den 39, l.s. 5. V r ij e baan buks: 1. C. J. Both, Brede 90, 8 X 30: 2. A. G. Meys Alphen 90, 7 X 29 4. W. Alplienaar Leiden 90; 4. A. v. d. Wilde H. v. Holland 89, 4 X 28; 5. B. Impelmans Leiden 89, 2 X 28; 6. M. C. v. d. Linde Alphen 8S, 4 X 29; 7. J. Worst Leiden 88, 3 X 29; 3. A. Landa H. v. Holland 88, 2 X 29; 9. H. J. Geer- ling Amstelveen 88, 1 X 29: 10. Ph. v. cl. Drift Leiden 88, 2 X 28; 11. W. A. Rijkhoek de Lier 88, 1 X 28: 12. Th. Barthen Lei den 8713. A. H. Nierop Leiden 86, 3 X 28; 14. P. J. v. d. Krogt Wassenaar 86, 2 X 28; 15. A. v. Zijll Leiden 86; 16. L. de Witt Leiden 85, 5 X 28; 17. F. v. d. Kooy den Haag 85, 3 X 28; 18. Joh. de Bruin de Lier 85, 2 X 28; 19. W. Werkhoven Voor schoten 85, 3 X 27. Personeel K. S. O.: 1. C. J. Both Breda 46, 44; 2. P. J. v. d. Krogt Wasse naar 45, 423. A. C. Meys Alphen 45; 4. W. Bergshoeff Alphen 44, 48; 5. L. C. Jon- genburger Alphen 44; 66. W. B. Kroon Al phen 42; 7. A. Landa H. v. Holland 40; 8. N. C. v. d. Linde Alphen 39. Vrije baan K. S. O.: 1. L. de Witt Leiden 90; 2. C. J. Both Breda 88; 3. J. Worst Leiden 87, 4 X 29; 4. C. P. Kok Lei den 87, 2 X 29: 5. W. B. Kroon Alpen 86; 6. A. C. Meys Alphen 85, 3 X 27; 7. P. ,T. v. d. Krogt 'Wassenaar 85, 3 X 26; S. W. Alphenaar Leiden 85; 9. W. G. Bergshoeff Alphen 81; 10. W. Werkhoven Voorscho ten 80, 7, 6; 11. J. Reynders Wassenaar 80, .8, 5; 12. A. Landa Hoek v. Holland 80. Vaste baan buks: 1. C. J. Both Breda 144; 2. J. Worst Leiden 140, 47, 47, 46; 3. A. Lancia- Hoek v. Holland 140, ,48, 46, 46; 4. W. H. Rijkhoek de Lier 140, 48, 47, 45; 5. W. G. Bergshoeff Alphen 139, 48, 466. 45 (133); 6. A. v. d. Wilde Hoek v. Hol land 139, 48, 46, 45 (130); 7. C. Berkhouwer Maassluis 139. 49, 46. 44; 8. W. Werkho ven Voorschoten 138; 9. J. Dekker Hoek v. Holland 136; 10. F. v. d. Kooy den Haag 136. Vaste baan K. S. O.: 1. A. C. Meys Alphen 83; 2. W. G. Bergshoeff Alphen 82; 3. G. J. Yperlaan Voorschoten 76; 4. N. C. v. d. Linde Alphen 75. Ie Dagprijs Buks J. Worst Leiden 29; ?e pr. A. v. d. Wilde Hoek v. Holland 30: 3e pr. A. Landa Hoek v. Holland 30: 4e pr. W. Alphenaar Leiden 30; 5e pr. W. Rijkhoek dc Lier 29; 6e pr. C. J. Both Breda 30; 7e pr. H. J. Geerling Amst. 30. Ie Dagprijs K. S. O.: H. Brouwer Jr. Leiden 28; 2e pr. L. de Witt Leiden 36; 3e pr. J. Worst Leiden 29; 4e pr. G. J. Yperlaan Voorschoten 29; 5e pr. P. v. d. Krogt Wassenaar 29; 6e pr. W. Kroon Al phen 29; 7e pr. C. J. Both Breda 30. SCHAKEN. Het bondentournooi te Hilversum, Bij de wedstrijden in het Bondentournooi te Hilversum wist dr. C. H. Hins uit Lei den zich met den heer J. Gouwentak te Den Haag en L. G. Westerman te Amster dam als vierde te plaatsen in de hoofd klasse C. Allen hadden 3 punten. De eer ste prijswinnaar hacl 6 1/2 piuit. DE ZEPPELIN TE LAKEHURST DR. ECKENER BLIJFT V00RL00PIG IN AMERIKA. Het luchtschip vertrekt Zaterdag naar Duitschland. Terwijl het luchtschip „Graf Zeppelin" gedurende de vlucht van New York naar Lakehursb nu en dan door den ochtendnevel onzichtbaar was, was de nevel bij de aan komst. boven Lakehursb geheel opgetrok ken. Zonneschijn en een strakke blauwe hemel begunstigden de .landing en de wind was gunstig voor het brengen van het luchtschip in de hal. Toen de landingstouwen waren neerge laten, werd de Zeppelin door 450 marine manschappen, later bijgestaan door een honderdtal arbeiders, van de plaats, waar het gevaarte geland was op 500 meter af stand van de hal, naar de hal gesleept. Twintig minuten ongeveer na de lan ding lag de „Graf Zeppelin" in een gun stige positie voor de hal. De passagiers van het luchtschip stonden nagenoeg allen voor de vensters der gondels en toen het publiek dr. Eckener ontwaarde, ging een groot gejuich op. Op het afgezette gedeelte van het vlieg veld bevonden zich alleen de autoriteiten, familieleden van de passagiers van het luchtschip, journalisten, filmoperateurs en fotografen. Eenige minuten voor negen uur (2.10 Amsterd. tijd) was de „Graf Zeppelin" in de hal getrokken en konden de passagiers de gondels verlaten. Een der eersben, die uitsteeg, was Sir Herbert Wilkins. De pas sagiers begaven zich onmiddellijk naar de gereedstaande auto's. Toen dr. Eckener verscheen, ging op nieuw een gejuich op. Hij werd verwel komd door een hoogen officier van de Amerikaansche marine. Yoor zijn vertrek stond dr. Eckener den journalisten een kort onderhoud toe. Hij betuigde zijn dank voor de hartelijke wijze, waarop hij in de Vereenigde Staten en in het bijzonder te Lakehurst werd ontvangen. Dr. Eckener vertrekt, nog heden naar Washington, vanwaar hij Zaterdag naar Lakehursb zal terugkeeren. Na dit. onderhoud met de journalisten overhandigde een vertegenwoordiger der Amerikaansche regeering dr. Eckener een persoonlijk schrijven van President Hoo ver, waarin deze zijn bewondering uit spreekt voor de prestatie van de ..Graf Zeppelin" en het Duitsche volk en in heb bijzonder dr. Eckener met den geslaagden tocht om de wereld gelukwenscht. De vlucht over de Vereenigde Staten van Los Angeles tot New York, een af stand van 4840 K.M. werd afgelegd met een gemiddelde snelheid van 95 K.M. per uur. Hierbij moet. worden opgemerkt, dat de „Graf Zeppelin" herhaalde malen met tegenwind te kampen had. waardoor geen rechte koers kon worden gevolgd. Plannen van dr. Eckener. Zoodra de Graf Zeppelin in de loods was, begaf Eckener zich naar het pers- vertrek, waar meer dan 100 dagbladcor respondenten hem met gejuich ontvingen. Dr. Eckener deelde mee, dat hij niet met de Graf Zeppelin naar Friedrichshafen terugkeert; maar dat. hij een dag of twaalf in de Ver. Staten blijft. Voor de terugreis naar Duitschland zal hij een bezoek bren gen te Akron in Ohio. In die plaats is de Goodyear Zeppelin Cy. gevestigd die de Zeppelin-patenten voor de Ver. Staten heeft verworven, en <1 ie op het oogenblik twee reusachtige luchtschepen van het Zeppelin-type voor de Amer. regeering bouwt. Dr. Eckener. deelde verder nog mee dat de Zeppelin reeds Zaterdagavond, met kapitein Lehmanii als commandant, naar Friedrichshafen vertrekt. De te wachten huldiging. De bevolking van Friedrichshafen heeft met de grootste voldoening kennis geno men van het slagen van den tocht. om. de wereld van de Graf Zeppelin. Met. veel spanning verwacht men thans den terug-# keer van het luchtschip. De noodigc voor bereidingen worden getroffen om dr. Ecke ner en de overige leden van de bemanning en de passagiers op waardige wijze te ont vangen. De feestelijkheden zullen twee dagen duren. Rijkspresident Hindenburg heeft beloofd, tegenwoordig tc zullen zijn. Voorts worden verscheiden Duitsche mi nisterpresidenten en ministers te Frie drichshafen verwacht. De Zwitsersche regeerang en vele Zwit- sersche steden zenden eveneens delegaties naar Friedrichshafen. De afgelegde trajecten. Het traject LakehurstFriedrichshafen. 8100 Kilometer, werd in 54 uur en 40 mi nuten afgelegd. Het. traject Friedrichsha fenKasumigaura, 1274 Kilometer, in 101 uur 49 min., het traject KasumigauraLos Angeles, 9653 Kilometer, in 69 uur 54 min., het. traject Los Angeles—Lakehurst, 4737 Kilometer, in 51 uur 13 min. Al deze tijden zijn recordtijden. De wereldreis werd af gelegd in 21 dagen en 5 1/2 uur. De twintigste verjaardag van den eersten Zeppelintocht over Berlijn. De dag waarop de eerste Zeppelintocht om de wereld werd volbracht valt samen met den herinneringsdag waarop voor 20 jaar de eerste Zeppelintocht over Berlijn plaats had. In den morgen van den 27en Augustus 1909 steeg in Friedrichshafen het lucht- schip L.Z. 6 met een bemanniug van 8 kop- j pen op. Tot- de equipage behoorden ir. j Duerr en graaf Zeppelin jr. Heb luchtschip dat. opgestegen was voor een grooten tocht boven het land. bereikte na. een tocht van drie dagen op den 29sten Augustus te half een het Tempelhoferveld. Drie tusschen- la-ndingen waren gemaakt, n.l. te Noerdlin- gen, Neurenberg en Bitterfeld. Bij Tegel werd het. luchtschip ontvangen met het ge juich van de menigte, terwijl alle kerk klokken luidden. Noodlanding. Een der twee aan de legeroefeningen bij Venlo deelnemende vliegtuigen heeft Woensdagavond op de groote heide aldaar een noodlanding moeten maken, doordat een cylinder van den motor was gespron gen. De bestuurder en de inzittende kapi tein H. Dietz hebben geen letsel gekregen. Het toestel zal vermoedelijk gedemon teerd worden. Rondvluchten met ouden van dagen. Gisterenmiddag brachten 170 ouden van dagen uit Beverwijk met particuliere auto's een bezoek aan Schiphol. Behalve twee vluchten boven Beverwijk, werden ook drie vluchten boven Amsterdam gemaakt, waar aan 16 commissieleden en 40 ouden van dagen deelnamen. De oudjes waren zeer opgetogen over deze voor hen onbekende sensatie. Valsche vijfpondsbiljetten. Voor de rechtbank te Rotterdam heb ben zich drie personen te verantwoorden gehad wegens het vervaardigen van val sche vijfpondsbiljetten. De bankbiljetten waren vrij goed nagemaakt. De verval- sching werd op het wisselkantoor van de firma van T Hoff en Pikour ontdekt. Twee van de verdachten bekenden, de derde ontkende. Tegen hen werd respectie- vlijk vijf jaar, drie jaar en zes maanden, en drie maanden gevangenisstraf geëischt.. Deze laatste straf werd geëisoht tegen een jong teekenaar, die biljetten had bijge werkt voor ze zouden worden uitgegeven. Uitspraak 12 September a.s. Een bedriegelijke bankbreuk. Een winkelier uit Nijmegen stond voor dv Arnhemsche rechtbank terecht wegens het. onttrekken van goederen aan een fail lieten boedel. Verdachte verklaarde, dat hij dit gedaan had, opdat zijn vrouw en 3 kinderen niet zonder, inkomsten zouden zijn. De aan het. faillissement onttrokken goederen werden door de recherche te Kampen in beslag genomen. Als getuige werd gehoord M. van L., advocaat en procureur tc Nijmegen. De oorzaak van verdachte's faillissement is, dat hij zijn eigen vorderingen zeer slecht binnen kon krijgen. Ook leefde het gezin op te grooten voet., De Officier van Justitie, .Thr. mr. Na- huys wees erop, dat bedriegelijke bankbreuk den laatsten tijd zeer veel voorkomt en meent, dat de rechtbank daarom met ge strengheid moest optreden. Spr. eischte één jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. van Pieké, pleitte op juridische gronden ontslag van rechtsver volging. PI. vcfzoeht verd.'s onmiddellijke invrijheidstelling. Dc rechtbank weigerde dit laatste en bepaalde de uitspraak op 10 Septem ber a.s. Poging tot oplichting. Voor Me Almelosche rechtbank hebben twee Amsterdamsche kooplieden "terecht gestaan die zich te Enschede aan poging tot oplichting hadden schuldig gemaakt. De eerste, de 53-jarige II. P., vervoegde zich den 12den December uan de garage van gebr. Reysoo te Enschede, waar hij eerst met dc beide en later met een van de eigenaren een gesprek voerde over een groote garage, welke hij in Amsterdam te koop wist. De garage en diverse auto's van de merken Renault en Lancia, die daarin stonden, verschillende onderdeelen en voorts een woonhuis met inboedel, waar onder vele Louis XVI meubelen, kon hij koopen voor ƒ38.000. Hij had echter slechts 18.000, doch zijn compagnon, die zich op dat oogenblik even eens 1c Enschede bevond, wilde voor het overige bedrag juwcelen in onderpand ge ven. De partij juweelen dj ie Reysoo, als hij in de transactie zou treden in pand zou krij gen, vertegenwoordigde een- waarde van ƒ45.000 a 50.000. De heer A. Reysoo. aan wien verd. dit verhaal vertelde, vertrouw de de zaak niet erg. omdat verd. zei, dat in dien prijs van 18.000 ook 18 Renault- auto's en 6 Lancia's begrepen waren. Ook kreeg hen argwaan doordat verd., die de resteerende ƒ20.000 van hem wilde leenen voor den tend van tyveo maanden zeide, hem daarvoor 28.000 te willen teruggeven. Desniettemin liet hij zich overhalen, met P. mee te gaan naar het café Tubantia, waar hij den compagnon den 57-ijarigen L. W. ontmoette, die het verhaal van P. bevestigde en bovendien een tasch met ju weelen toonde, welke Reysoo bij het aan gaan van de transactie in pand zou krijgen. Op verzoek van Reysoo ging W. met hein naar een goudsmid te Enschedé om de ju weelen te laten schatten. Deze verklaarde dat ze echt waren. In verband met een en ander werd af gesproken, dat Reysoo den volgenden mor gen met de 20.000 zou komen en na tee- keöjUig van een dan op te maken contract en overdracht van de 20.000 het pak ju weelen in ontvangst zou nemen. Den volgenden ochtend ging Reysoo, die het zaakje niet meer vertrouwde en de po litie gewaarschuwd had, in gezelschap van een z.g. vriend in werkelijkheid was dit de inspecteur van politie IJ A. van Hilten naar café Tubantia. waar een contract op zegel werd opgemaakt. Dit contract heeft P. geteekend. De beide Amsterdam mers drongen er toen op aan. dat Reysoo eveneens zou onderteekenen en het geld overgeven. Op dat oogenblik heeft de in specteur ingegrepen en beide verdachten gearresteerd. Bij onderzoek door een deskundige is ge bleken, dat de juweelen slechts een bedrag van 9 a 12.000 vertegenwoordigden. Beide- verdachten vergaarden thans, dat dit slechts een deel van de partij was, de rest zou Beysoo krijgen als hij des Vrijdags of Zaterdags in Amsterdam zou komen. De president merkte op, dat hiervan niets in het contract vermeld staat. Na een langdurig'getuigenverhoor nam het O. M., waargenomen door mr. Wolfson. requisitoir en eischte tegen beide verdach ten, wier namen bij de Amsterdamsche po litie zeer goed bekend zijn, 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. de Vries, uit Am sterdam, achtte poging tot oplichting niet bewezen en pleitte voor vrijspraak. Rijwieldief voor de rechtbank. Op 24 en 25 Juli werden op de Oranje Nassau-mijnen te Heerlen twee rijwielen ontvreemd. Spoedig viel de verdenking op den Poolschen mijnwerker A. G., die een paar dagen eerder uit de gevangenis was ontslagen. Bij zijn arrestatie bleek hij de fietsen reeds verkocht en het geld op gemaakt te hebben. Donderdag stond hij terecht voor de vacantiekaraer der recht bank te Maastricht. Verdachte gaf de fei ten toe, doch beloofde beterschap. Het O. M. kon van deze beterschap niet veel gelooven. Reeds herhaaldelijk had de verdachte toegezegd zijne levenswijze tc verbeteren en thans, nadat hij pas twee. dagen uit de gevangenis is ontslagen, waar hij voor ongeveer dezelfde, feiten drie jaar heeft uitgezeten, begaat hij weer dezelfde misslagen. Heb O. M. eischt veroordeeling tot een gevangenis van een jaar. De raads man vroeg clementie. Uitspraak 9 September. „Tel." Citroen bij de Nederlandsch Belgische grens. Langs het Kanaal GentTerneuzen is door de Fransche automobielenfabriek „Ci troen" een terrein van 5 H.A. aangekocht om daarop een dochterfabriek der Fran sche maatschappij te stichten. Het- fabriekcomplex zal komen te liggen tusschen Selzaete en Terdom -3

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9