UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK Het diamanten Halssnoer derde blad de leidsche courant. vrijdag 30 augustus 1929 HILLEGOM. Autobuswee. Gisterenavond te rond half twaalf weigerde een Brockwaybus haar dienst, doordat geen benzine kon worden toegevoerd. Met een andere bus werd de reis voortgezet. De defecte bus werd door koppeling aan een andere naar <Je garage gesleept. De reizigers moesten overstappen en de achterdeur der bus moest voor den „sleepdienst" geopend blijven. Vriendelijke buurman. Toen de heer Jos. Lampe gisteren met zijn auto de ga rage op zijn erf zou inrijden was de toe gang door een hek, dat de buurman-eige naar M. had laten plaatsen, versperd. Uit de betreffende stukken bleek het weder rechtelijke van de daad, waarop de hin dernis werd verwijderd. Nog was een soort koehek door M. geplaatst op 1.5 Me ter van den noordelijken gevel van heb winkelwoonhuis van L. Dit was zelfs ge schied zonder aanvrage aan de gemeente. We vertrouwen, dat ook dit sieraad spoe dig zal worden verwijderd. Bouwen. Aan den aannemer A. Gra- per alhier is opgedragen het bouwen van een burgerwoonhuis en bijkomende wer ken aan de Ambachtstraat., voor rekening van den heer P. van Klaveren alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN. Afscheid van Pastoor Spoorman. Vandaag, 30 Aug., is de Zeereerw. Beer Pastoor Spoorman, door Z. D. H. den bis schop van Haarlem benoemd tot Pastoor te Halfweg, uit onze parochie v«fctrokken. Toen het bekend was dat Zijneerw. de pa rochie ging verlaten vormde zich een co mité met het doel den Pastoor op eenigs- zins officieele wijze t«e bedanken voor alles wat hij gedurende bijna 4 jaar tot het wel zijn der parochie had gedaan. Er werd be sloten zich tot de parochianen te wenden met het plan den Pastoor als bewijs van erkentelijkheid een geschenk in enveloppe aan te bieden. Zulks is gisteren gebeurd. Nadat de Pastoor 1.1. Zondag na een af- scheidspredikatie in de Hoogmis, aan alle parochionen gelegenheid had gegeven in het Patronaatsgebouw van hem afscheid te komen nemen, heeft de commissie zulks deze week nog officieel gedaan en den Pas foor het geschenk der parochie aangebo den, waarvoor Zijneerw. zeer erkentelijk was. Donderdag maakten de kinderen der R.-K. school een afscheidsbezoek, waar door een der kinderen een afscheids- speechje werd afgestoken. De Pastoor was zeer onder den indruk. Heden-, Vrijdagavond te half 7 uur, zal de nieuwe Pastoor, de Zeereerw. Heer J. C. H. M. Schiphorst arriveeren. Een der kerkmeesters zal pastoor Schiphorst in Leiden afhalen. Bij de pastorie zullen de kinderen der St. Jozefschool een welkomst- Wed zingen en vele parochianen worden «rwacht om den nieuwe pastoor te be groet-en. Het kerkbestuur zal vervolgens de bestuursleden der R.-K. Vereenigingen aan hém voorstellen. Zondagmorgen zal de Pastoor zijn intrede-predikatie houden en Zondagavond zullen de sleutels d.oor den Hoogeerw. Heer Deken Dessens te Leiden aan den nieuwen Pastoor volgens kerkelijk voorschrift worden overhandigd. Pastoor Schiphorst is geboren in 1883, priester gewijd in 1909, o.m. werkzaam ge weest als kapelaan in Leidschendam, Rot terdam en de laatste twee jaar in. Am sterdam. Pastoor Schiphorst was in Am sterdam aan de Parochie van de H.H. Ni- colaas en Barbara directeur van de „Jon ge Vrouwenbond St. Barbara" en Geest. Adviseur van de Propagandaclub. De afgraving der duinen. De voorbe reidende werkzaamheden voor het te ma ken kanaal ten dienste der Leidsche Duin watermaatschappij vorderen goed. Aller- INGEZONDEN MEDEDEELING. li. eerst wordt gezorgd voor de egaliseering der duinen -daar waar de baan voor het zandvervoer komt te liggen. Het overtol lige zand wordt tegelijk naar de haven aan den Valkenburgscheweg vervoerd en daar in de zandbakken gestort. Wanneer een- flinke lange baaji gelegd kan worden wordt begonnen niet het graven van het kanaal. Dit zal langen tijd duren doch ook daarna komt er nog voor jaren werk door het weghalen der duinen ten Zuiden van Kat wijk. Alleen een strook volgens door het Rijk voorgeschreven breedte blijft dan voor duin grond liggen. Het af gezande wordt dan tuin- en bollengrond. RIJNSATERWOUDE. Gunning. Het ophoogen van het par keerterrein achter het- Nutsgebouw alhier is aan den laagsten inschrijver D. Blijle- ven te Ter Aar gegund voor de som van 1530. RIJPWETERING. Koningir.nefeesten. Begunstigd door heerlijk zomerweer heeft Rijp wetering op schitterende wijze het jaarlijksch Koninginnefcest gevierd. M-andag-midag werden de schoolkinde ren op royale wijze onthaald door het co mité, waarna ze alle eenige toertjes maak ten in de draaimolen op het feestterrein. Dinsdagmorgen opende de eigenlijke feestdag met een optocht der schoolkin deren, waarna de tombola elk der kleinen een verrassing bracht. Het muziekkorps „Onderling Genoegen" wist met vroolijke marschen tijdens den optocht de feestelij ke stemming er in te brengen. Tegen tien uur kon een begin worden gemaakt met de traditioneele ringrijderij waaraan door een vijftigtal paren werd deelgenomen. Er werd gereden met paard en kar of per auto naar verkiezing der deelnemers, doch de belangstelling van de zijde van het publiek was hierbij zeer matig, hetgeen wel hieraan is toe te schrijven, dat bij een zoo groot aantal deelnemers dit echt Hollandsch spel op den duur eentonig wordt, terwijl het bo vendien op dat uur buitengewoon warm was, te warm om in het zonnetje te staan. Toch kwam ten slotte na harden strijd de beslissing, die luidde als volgt: le prijs dames mej. Truus Yerkleij, 2e prijs mej. Dora Borst, 3e prijs mej. Trui Borst: le prijs heeren Cor v. Zijl, 2de prijs P. Bak ker Jzn., 3e prijs J. Daleman, zoodat dit maal alle prijzen aan ingezetenen van Rijpwetering ten deel zijn gevallen. Na den middag werd onmiddellijk be gonnen met touwtrekken voor heeren bo ven zestien jaar. De verliezer werd hier bij door zijn sterkeren tegenstander door het. water gehaald, een spel, dat herhaal delijk de talrijke toeschouwers in schate ren deed uitbarsten. De uitslag was als volgt: le prijs G. Vaneman, 2e prijs J. Waasdorp, 3e prijs W. Waasdorp. Om vier uur werd een aanvang ge maakt met de behendigheidswedstrijd per fiets voor jongens en mannen boven 13 jaar. Na spannenden strijd werden hier de prijzen gewonnen door C. Strijk Czn., Th. Matthijssen, D. Weenink en L. Jan sen. Tot slot werd nog een wedstrijd gehou den voor meisjes en vrouwen boven 13 jaar, op het programma aangeduid als: „Op zoek naar een man". In dezen wed strijd, die veel grappige tooneelen had, werden de prijzen gewonnen door de da mes C. Hillebrand, G. Weenink, M. Hoo- genboom en N. Oostdam. Des avonds te 9 uur werd een aardig vuurwerk afgestoken, waarvoor begrijpe lijkerwijze groote belangstelling bestond, wijl het de eerste maal was, dat op ons dorp het Koninginnefeest met een vuur werk werd besloten. Tot aan het sluitingsuur heerschte er op en om het feestterrein een gezellig vroolijke stemming, die door geen enkele wanklank verstoord werd. Het comité mag alleszins tevredenzijn over het verloop van dit jaarlijksche feest, dat weliswaar heel wat arbeid en moeite van de leden eischt in zijn voorbereiding, doch dat ook, wanneer het ordelijk en prettig verloopt een groote voldoening schenkt aan hen, die kosten noch moeite ontziende, telken- jare de voorbereiding van dezen jaaUijk- schen feestdag op zich nemen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Aanbesteding. Door den bouwkundi ge A. van Dam werd in het café „Het Oude Rechthuis" aanbesteed het sloopen en weder opbouwen van een woonhuis met kantoorlokalen op hei-fundeering, voor rekening van de firma Blom. De inschrij vingen waren als volgt: Perceel I. Timmer- en Metselwerken: J. van Wijk 12950.Gebr. de Vries 10772.J. van Wie ring en 10625. J. Vonk 10430.wed. Barre veld 10062.—. Perceel II. Schilderwerk: Gebr. Ver hoef f 1274.W. van Diesfc 1089.H. Bauer 1057.— P. H. van Keeken 945. Gebr. Meijer 930.H. Beunder (Zwam- merdam) 807. Miltvuur. Gisteren is weer een koe van de wed. K. in de Ridderbuurt aan milvuur gestorven. Gevestigd: Maria Pijpers van Waddinxveen Wed. E. Honselaar geb. Zuidam van Amsterdam Evert Prins van Haarlemmermeer G. L. A. van Vliet. geb. Baelde van Kamerik A. Vuijk van Boskoop K. A. de Bruin van Oude water. Vertrokken: C. Blom naar Bode graven W. Langhout naar Nieuwkoop S. van Brussel naar Delft J. C. A. v. d. Bosch naar Amersfoort L. M. Feith naar Amsterdam J. Boer naar 's-Gra- venhage J. P. Hutjes en gezin naar Hoorn Johanna M. Teunissen naar Lan teren W. Veenstra naar Linschoten S. J. Bakker naar Westzaan L. Gans naar Amsterdam J. Th. Junge naar Haarlem W. Rodenburg naar Amster dam A. J. van Wijk naar Zand voort F. M. Bockc naar Uden H. Kroon naar Wassenaar Tr. Kramer naar Zijpe Johanna C'. A. Leenders naar Zijpe. NIEUWVEEN Wilhelminafeesten. Dinsdag jl. werden de Komnginnefecs- ten voortgezet. Het Augurtuszonnetje wilde evenals den vorigen dag zoo weinig mogelijk van de feestelijkheden missen en bleef zoolang mogelijk zichtbaar. Tegen half tien had een vliegerwed strijd plaats. Het aantal deelnemers was vrij groot. Dan volgde een demonstratie van de Gyrnnastiekvereeniging S. O. S. Ofschoon deze vereeniging nog van zeer jonge datum is, mocht het gepresteerde gezien worden, dank zij hun leider den heer Lodeler. 's Middags tegen twee uur werd een nationale ringrijderij voor paren met paard en rijtuig gehouden. Jammer dat het aantal deelnemers niet grooter was. Op hetzelfde uur begonnen nog andere wedstrijden alsstoelendans en wedloop met hindernissen voor dames, blaastrap- pen, driebeenloop, touwtrekken voor hee ren en beschuithappen voor jongens en meisjes. Vooral het nummer touwtrekken voor heeren, waarbij de verliezer op een nat pak getracteerd werd, wekte den lach lust op. Zelfs een Nurks kon hier zijn lachtspieren niet in bedwang houden. Aan den winnaars der verschillende wedstrijden werden luxe voorwerpen als prijs uitgereikt. 's Avonds werd wederom een concert gegeven. Tegen het middernachtelijk uur werd een schitterend vuurwerk afgesto ken. Het bengaalscli vuur gaf eerst een overzicht van de ontzettende menschen- massa die het fantastisch schouwspel op het feestterrein en van den openbaren weg gadesloeg. Hiermede waren de Koninginnefeesten officieel gesloten, ofschoon de drukte op terrein en straat nog lang aanhield. De Wilhelminafeesten mogen, dank zij het actief optreden van het bestuur der Wilhelmina-Vereeniging, uitstekend ge slaagd heeten. Wij kunnen dan ook een ieder warm aanbevelen wat deze vereeni ging met vuurwerk illustreerde: „WTordt lid van de Wilhelmina-Vereeniging". UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 31 Augustus. Hilversum, 298 M. (N a 6 u u r 1071 M.) (Uitsluitend K. R. O.-uitzending.) 11.3012.Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door het K.R.O.- Trio. I.152.Gramofoonmuziek. 2.3.Nationale Kinderzanghulde, te Den Bosch. 3.4.Carillonbespeling van het Kon. Paleis te Amsterdam. 5.5.45 Gramofoonmuziek. 5.456.^- Journalistiek Weekoverzicht. 6.017.30 Concert door Cinema-orkest. 7.7.15 Esperanto-praatje. 7.157.30 Gramofoonmuziek. 7.30—8.Lezing. Onderwerp: „Domine salvam fac reginam nostram' 8.—9.15 Koraalmuziek vanaf het dak van de Nieuwe Kerk te Amsterdam. 9.309.40 Nieuwsber. 9.4011.Gramofoonmuziek. II.12.Vroolijk gramofoon-programma Huizen, 1875 M. 8.30 Aubade te geven voor het Stad huis te Rotterdam ten aanhoore van den burgemeester. Koor van 1500 zaigeressen en zangers o.l.v. Mevr. M. C. Grimberg Huyser met orkestbegeleiding door de Rot- terdamsche Harmonie o.l.v. Jac. Dorren- boom. Orgelbespeling en toespraken in de Burgerzaal van het Stadhuis. Spreekkoor. 10.10.15 Morgenwijding. 12.152.Concert door het A.V.R.O.- Kvdntet. 2.2.30 Filmpraatje door Max Tak. 2.303.30 Aansl. van heb Tuschinski- Theater, Amsterdam. 3.30—4.30 Kurhaus Scheveningen. Thé dansant. 4.305.30 Concert door het A.V.R.O/- Kwintet. 6.016.30 Concert door het Omroep-or- kest. 6.307.Uitzending der groote volks zang-uitvoering op het Domplein te Utrecht 7.Voortzetting concert. 8.01 Nationaal concert. Medewerkenden: Dr. Johan Wagenaar. Cornelis Dopper, Jan van Gilse, Kor Kuiler, Di Moorlag, sopraan, het Utrecbtsch Stedelijk Orkest. Rustpoos te besteden door de A.V.R.O. Na afloop van het concert: Gramofoonmuziek. 12.Sluiting. D a v e n t r y, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. I.202.20 Orkestconcert. 3.50 Concert. 5.05 Orgelconcert. Cinema-orgel. 3.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 7.05 Piano-recital door Sfc. Askenase. 7.20 Lezing. 7.35 Lezing. 7.50 Vioölrecital door A. Sammons. 8.20 Concert. 10.Nieuwsber. 10.20 Actueele causerie. 10.35 „To-o-Ral-I-Oo-Ral-i-Ay". Revue. Koor, orkest en solisten. II.3512.20 Dansmuziek. „Radio-Pari s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Muziek eu zang. Langenberg, 473 M. 7.207.50 Gramofoonmuziek. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3512.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Grapiofoonmuziek. I.252.50 Orkestconcert. 5.556.50 Orkestconcert. 8.20 Vroolijke avond. Orkest en blijspel. Z e e s e n, 1635 M. 6.105.20 Lezingen. 5.206.20 Concert uit Hamburg. 6.20—8.20 Lezingen. 8.20 Gramofoonnmziek. 8.50 Concert m. m. v. The Revellers. Daarna tot 12.50: Dansmuziek. Hamburg 37 2 M. 4.35 Cello-concert door John de Jager, m. rn. van orkest. 5.20 Concert. Orkest en vocale soliste. 6.35 Muziek op verzoek. 7.20 Zang en declamatie. 8.20 Orkestconcert. II.20 Orkestconcert. 12.20 Orkestconcert. Telefunken op de Raidio-tentoonstelling te Berlijn. Zooals telken jare omstreeks dezen tijd, heeft ook thans weer de Berlijnsche radio- tentoonstelling haar poorten voor hefc pu bliek opengesteld en wij zijn in de gelegen heid reeds nu een overzicht te geven van hetgeen daar geëxposeerd wordt door de voornaamste der deelnemende firma's, n.l. de ook hier te lande bekende Telefunken- Maat schappij. Beginnend met de ontvangtoestellen zijn het in de eerste plaats twee nieuwe typen, welke opvallen, n.l. de Telefunken 30 W. en de Telefunken 40 W. De Telefunken 30 W. is het nieuwe drie- lamps-wisselstroom-ontvangtoestel, dat op valt door een voor dit type groote gevoe ligheid voor lange-afstandontvangst, een voudige bediening, welverzorgd uiterlijk, goede toonqualiteit en lagen prijs. Vooral voor het gebruik in kleinere plaatsen en op het platteland, waar de radio-ontvangst zooveel gunstiger is dan in de groote stad, komt dit toestel voor gebruik in aanmer king, daar het onder gunstige omstandig heden aan hooge eischen voldoet. Het type Telefunken 40 W. is een 4- „lamper" voor directe aansluiting op het lichtnet. Uitgerust met een gemetalliseer de hoogfrequentschermroostei'lamp is het aangewezen apparaat voor hen, die onder de meest ongunstige omstandigheden goe de ontvangst eischen. De ontsierende bui tenantenne kan hierbij geheel vervallen, daar de gevoeligheid zoo hoog is opge voerd, dat. perfecte ontvangst mogelijk is op een in de kamer onzichtbaar aan te brengen draad. Het antenne-vraagstuk:, dat vooi'al in dc groote steden steeds dringender om oplos sing vraagt, is thans op voortreffelijke wijze opgelost. De stationskiezer" maakt het mogelijk, dat zelfs de absolute leek onmiddellijk elk gewenscht station kan afstemmen; zoeken is niet meer noodig. Van belang is voorts, dat dit toestel lean worden geleverd met een krachteindlamp en dan voldoende energie levert om zelfs een dynamischen luidspreker vol te belas ten. De Telefunken 40 kan. zoowel voor wisselstroom- als voor gelijkstroomvoeding en ook voor batterijgebruik worden gele verd. Een bijzondere eigenschap van de Te- lefunken-toestellen is, dat zij aan een prachtige selectiviteit een ongeëvenaarde weergave-qualiteit paren. Het toonbe.reik, dat. ouvervormd kan worden weergegeven, bedraagt ruim 7.5 octaaf (50—8000 Hertz). Op luidspr ekergebied vindt men hier de bekende Telefunken luidsprekers. Deze luidsprekers met hun vouwmembraan, welke ook in de lage tonen zulk een prach tige toonqualiteit ontwikkelen, bchooren nog steeds tot de allerbeste electro-magne- tische typen. Het groote aantal verschillende lamp- typen, dat Telefunken den gebruiker biedt-, is weer met een tweetal vermeerderd; ten. eerste een nieuwe eindlamp, welker ver mogen ongeveer het midden houdt tusschen dat van de bekende RE 134 en RE 604. Deze lamp, de RE 304 voorziet in een be staande behoefte, daar de ontwikkeling van de zend- en de ontvangteohniek een eindlamp eischt, welke bij kamergeluid sterkte voor sterke passages een ruime reserve-energie ter beschikking heeft, ter wijl een lamp als de RE 604 voor kamer- gebruik over een zoo groote energiereserve beschikt, dat deze voor dit doel nooit wordt, aangesproken en dus voor gebruik in kleinere ruimten min of meer on-econo- misch is. De andere nieuwe lamp is de RES 094, een schermroosterhoogfrequenblanip, welke voor gebruik in aanmerking komt, indien de beschikbare plaatspanning betrekkelijk gering is, dus meer speciaal in het altijd lastige geval, dat. het ontvangtoestel moet- worden gevoed uit een gelijkstroomnet van 110 volt spanning. Alle Telefunken-schermroosterlampen zijn thans gemetalliseerd, waardoor ten eerste de kostbare en moeilijke afscherming van het hoogfrequentgedeelte van het ont vangtoestel kan vervallen en ten tweede j in verband met de bijzondere inwendige constructie dezer lampen de inwendige ca paciteit kan worden teruggebracht tot een waarde, welke tot nu toe voor onmogelijk gehouden werd. Hierdoor is het mogelijk de versterking door deze lampen zeer hoog op te voeren. ..Hbld." feuilleton. Mevrouw Dénant- poogt niet, haar echt genoot te onderbreken, doch heur gelaat neemt een onbeschrijflijk, smartelijk? uit drukking aan. De arme moeder buigt thans het hoofd, door een overweldigend verdriet terneergedrukt en laat liet rusten op den schouder van heur gemaal. Harts tochtelijke snikken doortrillen haar slanke gestalte, doch de bron barer tranen schijnt opgedroogd: de ongelukkige vrouw heeft haar noodlot al te veel beweend, dan dat zij er nog meer tranen over zou kunnen storten. Bemerkend het smartelijk zieleleed zij- Der geliefde vrouw, door zijn woorden haar berokkend, verdwijnt de laatste zweem van toorn uit dokter Dénant's ge moed liefdevol sluit hij zijn wederhelft in <le armen en kust haar teeder op de koort- gloeiende wangen. -Acht", zucht zij thans, ..gij hebt gelijk, Louis. Ik weet. het, dat Fernand onzer on waardig is dat hij naar mijn smeekbeden oiel heeft willen luisterenik weet, dat de Ibitterste ellende slechts hem tot inkeer zal kunnen brengen, maar och, het is zoo Pijnlijk, zoo nameloos smartelijk voor het Moederhart, te moeten aanzien, dat ons énigst kind lijdt, zonder dat ik zijn lij- ■fen kan verzachten. Aoh, had ik toch uw «acht, om dit gevoel van teederheid te tonnen onderdrukkenDoch ik ben ondankbaar. In stede van u een gezelligen avond te bereiden, heb ik een snaar aan geroerd, welker trillingen ons beiden niets dan bitterheid baren. En dat, terwijl gij mij op mijn verjaardag zulk een heerlijke verrassing hebt bereid Mevrouw Dénant staat eindelijk op, be schouwt nog een wijle met welgevallen het kostbaar kleinood, dat heur boezem siert en begeeft zich daarna met haar echtge noot naar de eetzaal, waar beiden in ge sprekken van velerlei aard hun droevige herinneringen trachten te vergeten. Een viertal weken zijn sedert verloopen. Mevrouw Dénant, door een lichte longont steking aangetast, is sinds eenige dagen aan het ziekbed gekluisterd, doch de dok ter kan zijn drukke practijk niet geheel en al in den steek laten om haar te vertroe telen, zooals hij zoo gaarne zou hebben gedaan. Toc-h verzuimt hij, de minder ern stige patiënten te bezoeken en verwijlt bij de overige zoo kort mogelijk, om toch zijn lieve vrouw maar zooveel mogelijk aflei ding te kunnen verschaffen, daar hij dit voor haar spoedig herstel het meest heil zame middel weet. De ziekte zelf immers is gemakkelijk te genezen, doch de volstrek te rust, geeft haar al te ruim de gelegen heid, zich over te geven aan heur ondraag lijk zielelijden. *'t Is avond. Op een akelig, vunzig zol derkamertje in een der smalste steegjes van de stad Antwerpen zit een jonge man, het gelaat in de handen verborgen, op een schamele houten stoel. Deze stoel vormt met een kreupele tafel en een klein onge- schilderd kastje het eenige meubilair van hef onooglijk vertrek. 'j*Mans kleeding draagt de sporen van een langdurig ge bruik, zijn donkere lokken zijn verward, zijn schoenen vei sleten. Als oen vreemd soortig gonzen, dringt het rumoer der stra ten en pleinen tot dit armoedig kamertje door, doch de bewoner schijnt het niet te bemerken. Eindelijk richt hij zich langzaam op, zijn vermagerde handen vallen slap langs het lichaam neer en, het hoofd een weinig voorover gebogen, gaat hij zenuwachtig het vertrek op en neer. Fernand Dénant, want hij is het, is een schoone, jonge man. De regelmaat en fijn heid zijner nu vermagerde trekken, de welgevormdheid zijner wasbleeke handen, geheel zijn houding en voorkomen wijzen op een afkomst en opvoeding, waarmede ziin versleten plunje en de armoede van het vertrekje, waarin hij zich bevindt, een scherpe tegenstelling maken. Zijn schoone donkere oogen missen thans elke uitdruk king van gees-t en wilskracht, doch weer spiegelen moedeloosheid en wanhoop. Zijn wasbleeke kleur en zenuwachtige bewe gingen getuigen van menigen, in drinkge lag eu hasardspel doorgebrachten nacht. Hij is het slachtoffer geworden eener nood lottige hartstocht, waaraan hij in den be ginne een enkele maal toegaf, tegen welks aandrang hij zich later niet meer ver mocht te verdedigen en die hem thans tot volslagen vertwijfeling heeft gevoerd. Steeds onrustiger wordt zijn tred, steeds luider zijn dof gemompel. Eindelijk slaakt hij een rauwe wanhoopskreet en laat zich lusteloos weder op zijn stoel nederzinken. Alsof het dreigde te bersten, vat hij kramp achtig het hoofd in beide handen, dan balt hij wanhopig de vuisten en heft ze drei gend op. Plotseling rukt hij de lade der tafel open en haalt daaruit een revolver te voorschijn. „Waarom", zoo klinkt het op doffen toon, „waarom nog langer dat ellendig le ven te rekken? Heb ik niet reeds genoeg gebrek en ontbering geleden? Mijn leven is verwoest voor altijd. Vrijwillig heb ik mijn geluk met voeten getreden. Ik heb mij door mijn hartstocht, laten meesleuren tot aan den rand der afgronds. Thans is het te laat, om terug te keeren, ik ga het leven, dat mij een last is geworden, be ëindigen, zonder door iemand te worden betreurd Plotseling echter laat hij de reeds opge heven hand met het vuurwapen dalen. In de lade, die nog open slaat, is door den ruk een boek zijwaarts geschoven, waar door een portret thans zichtbaar is, het portret eener schoone, hoewel reeds be jaarde vrouw. Eenige seconden blijven zijn thans verwilderde oogen op die schoone beeltenis rusten 't is alsof hij in die spre kende oogen het antwoord op een onuitge sproken vraag zoekt te lezendan werpt hij verachtelijk het moordwapen van zich, neemt het portret op en brengt het met bevende hand aan de lippen. Het is, als doet de beschouwing der beeltenis zijner moeder wederom een glimpje van hoop stralen uit Fernand's ver wrongen trekken. ..Zou ik het nog eens wa gen", zoo mompelt hij in zichzelf. „Reeds een paar keeren, wanneer alles voor mij verloren scheen, was zij mijn reddende en gel. Maar nu? Zal zij mij nogmaals willen helpen, vooral daar mijn schuld, thans zoo ontzaglijk groot is? Ik zal liet beproeven, morgenochtend, als papa is uitgegaan om de patiënten te bezoeken; weigert zij, dan rest mij altijd nog het laatste middel, om het verschrikkelijk onheil, dat mij dreigt., af te wenden." Dit zeggende neemt hij het vuurwapen van den grond op en legt het weder in de tafellade. Dan zet hij zich neder, om met onverholen weerzin een voor hem gereed staand sober avond maal te nuttigen. 't Is elf uur in den ochtend. Lachend giet de Septemberzon haar verkwikkende stralen over de gelende velden en brengt een weldadige warmte aan de rijpende ge wassen. m Als een kostbare parel in een keurig stuk zilverdrijfwerk gevat, zoo teekent zich het lieve gelaat van mevrouw Dénant af op het hagel witte kusen van het ledi kant in de tuinkamer. De herstellende zie ke beschouwt met welgevallen het betoo- verend lichtgespeel der zonnestralen op het in herfstkleuren getinte loof der ooft- boomen. Ach, waarom kan zij nu niet naar buiten gaan, om met volle teugen die heer lijke, met bloemengeuren doorbalsemde lucht in te ademen. Het is haar te moede, als waren die groote tuindeuren de tralies van haar gevangenis. Maar waarom zou zii die tralies niet verbreken Heur echtge noot had haar immers toegestaan, de deu ren te laten openen, wanneer het weer dit toeliet? Heur fijne hand dwaalt onwille keurig naar het tafeltje naast het ledikant en doet zacht een belletje klinken. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7