UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK Financiën en Economie LAND- EN TUINBOUW Wetenschappelijke Berichten VRAGENBUS MARKTBERICHTEN tweede blad LEIDSCHENDAM. Koninginne-f eesten. Woensdag i werden de feestelijkheden voortgezet en ook nu scheen een vroolijk zonnetje. Om 9.30 uur stelden de kinderen der verschillende scholen zich voor de R.-K. jongensschool aan de Dam laan op en trok ken allen in feestgewaad, met oranjelin ten en sjerpen opgetooid en met glunde rende gezichten onder de vroolijke tonen der Harmonie „St. Cecilia" door het dorp naar het feestterrein, waar terstond een aanvang werd gemaakt met de -verschil lende kinderspelen. Het was een prettig gezicht de kinderen elkaar te zien bekam pen om den moois ten prijs, terwijl de ouders ljun spruiten om het hardst aan moedigden en met even groote spanning als de kinderen zrlf de verrichtingen gade sloegen. De volledige uitslagen der verschillende spelen luidden, als volgt: le klasse meisjes: Ballen dragen. Ie prijs Lena Nieuwenbroek, 2e prijs To van Veen. 3e prijs Rika Hooijmans, 4e prijs An nie Rolvink. 2e klasse, meisjes A. Ballen werpen, le prijs Sonja- van Gilst, 2e prijs Toos Hendriks, 3e prijs Annie Kruizinga, 4e prijs Tonia Bosmeijer. 2e klasse meisjes B. Ballen, werpen, le prijs Gerry v. d. Nraweland, 2e prijs Gerry Uittebald, 3e prijs IVIarietje van Veen, 4e prijs Jo Hil- gersom. 3e klasse meisjes. Tonnetje rij den. 1, prijs Greta van Bohemen, 2e prijs Mien Starrenburg, 3e prijs Agnes Olst hoorn. 4e klasse meisjes. Turfrapen, le prijs Lies v. d. Meer, 2e prijs Sina Preller. 3e prijs Jo. van Paassen. 5e klasse meisjes. Draadje knippen, le prijs To Meeuwisse, 2e prijs Cor van Veen, 3e prijs Anna v. d. Togt. 6e klasse meisjes. Muiltje loopen. le prijs Marie Heijnen, 2e prijs Jo Kleij- wegt, 3e prijs Greet Brok. 7e klasse meis jes. Naar den trein, le prijs S. Lakkerwa, 2e prijs M. Bijieveld, 3e prijs Dina Vie- veen. le klasse jongens A. Knikkerbord. le prijs Wim Al en burg, 2e prijs J. van Heinin gen, 3e prijs Wim Kleijberg, 4e prijs Joop Kroon, le klasse jongens B. Knikkerbord. le prijs Teun Molenaar, 2e prijs Bertus Uilenbroek, 3e prijs Gerard Schuijt, 4e prijs Arie Vermeer. 2e klasse jongens A. Klompje slaan, le prijs J. Kukler. 2e prijs A. van Dorp, 3e prijs A. Bosmeijer, 4e prijs P. v. d. Bosch. 2e klasse jongens B. Klomp je slaan, le prijs J. Remmerswaal, 2e prijs Fr. Luk, 3e prijs P. Lange veld, 4e prijs A. van Tol. 3e klasse jongens. Hardhoepelen. le prijs Klaas Lakkerwa, 2e prijs D. Nieu wenbroek, 3e prijs P. Bergman. 4e klasse jongens. Sprietloopen. le prijs W. Hak kaart, 2e prijs P. Olsthoorn, 3e prijs T. Hooijmans. 5e klasse jongens. Zakloopen. le prijs J. Enze, 2e prijs Kees Vader, 3e prijs J. v. d. Meer. 6e klasse jongens. Zak-, ton- en netkruipen. le prijs Jan Muuscrs, 2e prijs W. v. d. Hulst, 3e prijs .G. Arke- steijn. 7e en 8e klasse jongens. Sprietloo pen. le prijs A. van Ieperen, 2e prijs A. Lontje. 3e prijs L. de Bree. Des namiddags te 2 uur werden de Folksspelen gehouden. Ook thans trokken de deelnemers in optocht onder de tonen der Harmonie naar het feestterrein, waar reeds zeer velen aanwezig waren, die vol belangstelling en spanning de verschillen de spelen volgden. Als prijswinnaars kwamen hier uit het strijdperk: Fietsrijden met hindernissen voor meisjes, le prijs Cor Betist, 2e prijs D. v. d. Zon, 3e prijs Marie van Leeu wen, 4e prijs Annie Vis. Troostprijs Ber tha van Haasteren. Rijden met kinderwagens met hindernis sen: le prijs C. van Rijn, 2e prijs Greta Haagen, 3e prijs Mien Hooijmans, 4e prijs Truus v. d. Meer. Mastkünimen voor jongens, le prijs J. Olsthoorn. 2e prijs J. v. d. Berg, 3e prijs 0. van Niel, 4e prijs C. van Leewen. Driebeenige wedstrijd voor jongens, le prijs Gustaaf Boot en Nico Beukers, 2e pr. J. Remmerswaal en P. van Heiningen, 3e prijs Johan Blom en A. van Ieperen, 4e prijs W. Vieveenen P. Brandhorst. Om 6 uur weren door burgemeester IKeijzer met hartelijke en toepasselijke woorden de prijzen aan de winnaars uit gereikt. waarmede deze dag wat de spe len betrof wederom tot het verleden be hoorde, waarna allen zich vermaakten met de vele zich op het feestterrein bevindende attracties. BOSKOOP. Auto te water. Dinsdagavond is een luxe aitta van de verhuurinrichting der firma v. d. M. langs den Zwarten Weg alhier in de "Wetering terecht gekomen. De chauffeur reed met flinke vaart en be merkte eerst op zeer korten afstand een wagen, welke zonder licht aan den kant van den weg stond, waardoor bij het snelle uithalen de auto tekort aan' den wal kwam en wegkantekle. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, en de auto is later in den nacht uit het water ge haald. HAZERSWOUDE. Geboren: Mattheus z. van G. Los en J- E. van der Sar. Johanna Christina d. van L. Harkes en G. van Gent. Overleden: E. de Vogel. 69 j. echl- genoote van P. van den Bosch. Ondertrouwd: L. J. Zandstra, 33 j. en P. van Vliet 25 j. F. A. Starreveld j, en A. H. de Wilde 24 j. J. Pels 26 en J. v. Beek 27 j. NIEUWKOOP. Een zeldzame vangst. Dezer dagen vist de heer J. Gr. uit Leiden in Nieuw koop een prachtige hagedis te bemachti gen, waarvan de wetenschap meende, dat deze soort van hagedissen reeds was uit gestorven. Genoemde heer heeft zich in Verbinding gesteld met den directeur van het Zoölogisch Museum te Leiden. ZOETERWOUDE (H. Rijndijk). Wilhèlminafeesten. Het heerlijke zomerzonnetje was gister weder het mooie begin van den tweeden feestdag aan den Hooge Rijndijk. Van alle kanten kwamen in de morgenuren de versierde tilbury's aangereden om aan het hoofdnummer van den voormiddag „ring steken met paard en tilbury" deel te ne men. Na de opstelling werd voor de mooiste versiering door de daarvoor aangewezen jury, de eerste prijs alsmede de eere-prijs van mevr. Wap-Verwer toegekend aan P. Tijssen Thz., de 2de aan Th. Tijssen Thz., de 3e prijs aan Joh. de Groot en de 4de prijs aan A. van der Werf. Na een span- nenden strijd, waarbij nog een paard aan de teugels wist te ontsnappen, wat won der goed afliep, werd voor het ringste ken de le prijs behaald door mej. P. de Groot en den heer Joh. de Groot, de 2e prijs mej. C. M. Berg en den heer J. M. Straathof, de 3e prijs mej. L. Duinisveld en den heer C. v. d. Salm, de 4de prijs mej. Cl. Kaptein en den heer N. Wesse- ling. Op het feestterrein werden de volks spelen gehouden waarvoor veel animo be stond. Bij het „tonnetje glijden" werd na loting de le prijs toegekend aan Sigo Zuurdeeg, 2e prijs H. Verdegaal, 3e prijs A. Amsterdam en de 4e prijs Jo Omtzigt. Bij het karretje rijden de le prijs A. Amsterdam, 2e prijs Leo Turk de 3e prijs Marie Amsterdam en de 4de prijs Toos Zwetsloot- In den namiddag te 2 uur zou de groote optocht worden gehouden, de aftocht ge schiedde echter bijna anderhalf uur over tijd. Aan de deelnemers was een vrije keuze gelaten betreffende hunne voorstelling. De grootste en ook meest keurige groep vormde de R, K. Sportverêeniging „Meer burg". Voorop marcheerden de jongste gym nasten ter bewaking van het zwart witte regimentsvaandel, gevolgd door meisjes, die onder met bloemen-omkrans- te bogen aan de toeschouwers den naam „Meerburg" in letters uitspelden. De praalwagen was tegelijk mooi en verma kelijk. Uit een groote hoorn van overvloed kwamen in het groen gekleede Rijndij- kertjes te voorschijn kijken, onder de trouwe hoede van enkele oudere jonge dames, eveneens in de kleur der hoop uit gedost- Zij zullen niemand die daaraan twijfelt in de toekomst de krachtige leden van „Meerburg" worden, en nog grooter lauweren voor de vereeniging be halen, dan in 't verleden en ook heden het geval was. De reeds behaalde „zegeteeke- nen" werden achter den praalwagen op een kussen aangedragen, omgeven door een eere-geleide van in 't rose gekleede jongedames met rose dahlia-ruikers in har hand. Een kranige groep voetballers sloot het Meerburg-legertje met een op roep tot allen, die lezen konden, om dona teur te worden. We hopen, dat velen daaraan gevolg zullen geven en „Meerburg" zullen steu nen; niet iedere parochie bezit zoo'n frissche, bloeiende Roomsche Sportver- een. die in onzen tijd zoo gewenscht is! De tooneelvereeniging „Liefde voor Too- neel" gaf een keurige voorstelling van de grootste Nederlandsche tooneelspelers, waarbij zelfs het „Boefje" niet ontbrak. De groep van de dames van het bestuur, in kleederdraeht der elf Provincies met de Hollandsche Maagd was keurig verzorgd. De heer Tijssen met zijn „Sohuttevaer" en de heer Hendrikse met de Leidsche peur der gaven een typische voorstelling. Niet minder leuk waren de drie Zeeuwsche melk meisjes en de vroolijke Yolendammer-brui- loft. Nadat door de jury-leden de moeilijke taak van beoordeeling was geëindigd, werd voor de mooiste historische voorstelling den lste pr. toegekend aan de Holland sche Maagd met de elf Provincies; den 2den pr. aan de drie melkmeisjes; den 3en pr. aan „Schivttevaer" en den 4en pr. aan „Het kleine bruidspaar". Voor de meest komisohen voorstelling werd geen lste pr. toegekend, den 2den pr. werd toegekend aan de vroolijke Vo- lendamsche meisjes; den 3den pr. aan den typischen Leidsche peurder en den 4den pr. aan de drie kleine musketiers. Voor de mooiste versiering werd weder om geen Isten prijs toegekend, den 2clen pr. werd toegekend aan P. Tijssen met de versierde dogcart, den 3den pr. aan T. Hoograad met een versierde fiets, en den 4en prijs aan den Zeeuwsclien Boer. Voor de meest doelmatige en treffende reclame werd den lsten pr. alsmede den eere-prijs van den eere-voorzitter, den heer burgemeester P. Wap, toegekend aan de R. K. Sportvereeniging „Meerburg", den 2en pr. aan de Tooneelvereeniging „Liefde voor Tooneel" en den 3den pr. aan den heer van Es met reclame voor het rijwiel „Pa raat". Tusschen een drom van wachtende men- schen trok de keurige stoet waarin onder meer mede reden de eere-voorzitter, burge meester Wap en mevr. Wap-Verwer, wet houder Noordman, de gemeente-secreta ris en het dagelijksch bestuur der W. V. langs den met vlaggen getooide Hooge Rijndijk tot aan de Nieuwe Vaart en terug tot aan het feestterrein, waar de stoet werd ontbonden. De feest-eommissie, - de jury en geno"- digden vereenigclen zich in de commissie tent, waar verschillende speeches werden afgestoken. Den geheelen avond, tot ruim midder nacht, werd een druk gebruik gemaakt van de vele vermakelijkheden. Er heerschte wederom een feestelijke stemming. De Zoeterwoudsche Wilhelminafeesten zijn, evenals het vorig jaar, schitterend geslaagd. de leidsche courant. WOERDEN. Bewaarschool. Bij besluit van voor noemd College dd. 16 Augustus 1929 is aan de Vereeniging voor Christ. Voorberei dend Lager Onderwijs te Woerden ver gunning verleend tot het bouwen van een bewaarschool in de Schoolstraat. Hinderwet. Bij besluit van Burge meester en Wethouders van Woerden dd. 9 Augustus 1929 is aan de Sinclier Petro leum Company te Amsterdam vergunning verleend tot het oprichten van een onder- grondsche benzinebewaarplaats op het perceel Sectie B. no. 2742, gelegen in de Pannenbakkerijen. Bij besluit van voornoemd College dd. 9 Augustus 1929 is aan C. van Dam te Woerden vergunning verleend tot ver bouw van zijn bakkerij, gelegen in de Schoolstraat. Geboren Gerard, zoon van Pieter Termaten en Rijkje Puijk Adriaan, z. van Hendrik Slinger en Adriana van Wensveen Geertruida. Maria, dochter van Gijsbertus Cornelis van Doorn en Adriana Schoenmaker Maria, dochter van Jan Hendrik van den Ed en -Valtje van der Zaan Maria Theresia, dochter van Adrianus Johannes van Leeuwen en Cornelia Maria van Breukelen Jan, zoon van Jan de Kool en Wilhelmina Sparre- boom. Ondertrouwd Jacob van Dam en Gijsje Doppenberg Arie Schlingmann en Mensje Dexel. Getrouwd Ma-rimis Antonius van het Schip en Maria Lunnenburg Gerar- dus Oostveen en Antonia Anna Maria Stokhof Pieter Louwrens van der Graai en Adriana Neeltje Blok. Overleden Gijsje Voorneveld, cchtg. van Hendrik van Hoff, oud 80 jaar. BANANEN VAN NEDERLAND NAAR SCANDINAVIË. Nieuw direct tarief ingevoerd door de Duitsche en Nederlandsche Spoorwegen. De aanvoer van overzeesch fruit, in de Rotterdainsche haven ontwikkelt zich ge stadig. Veel daarvan wordt in doorvoer over Rotterdam verladen of wordt althans na aanvoer daar naar elders verhandeld. Zoo is Rotterdam een belangrijk distri butie-centrum geworden voor bananen, die naar het buitenland vervoerd worden. Zoo als bekend is, is deze handel voornamelijk in handen van iele Engelsche firma Elders en Fyfes, die haar eigen schepen heeft voor dit vervoer van West-Indië naar Europa en derhalve ook de vrijheid heeft om aan te wijzen in welke havens zij wil aanvoe ren, om vandaar voor verdere distributie zo1 g te dragen. Er is evenwel den laatsten tijd een vreemde eend in de bijt gekomen, bekent) ouder den naam van „Jamaica Producers", di" eveneens te Rotterdam aanvoeren. Dé .laatsten hebben.- deze haven mede geVozen voor den doorvoer naar Scandina vië. Elders en Fyfes verzorgen de Scandi navische landen door verschepingen uit Londen. De nieuwe groep, -die niet zoo groote hoeveelheden verzendt, laat haar zendingen voor de Scandinavische landen te Rotterdam ontschepen en vandaar per spoor verder vervoeren. Per week vertrek ken van Rotterdam 20 a 25 wagons naar Scandinavië, waarvan 10 a 12 naar Dene marken. De Nederlandsche en Duitsche Spoorwe gen hebben voor dit vervoer een nieuw di rect tarief ingevoerd. Ook wordt het ver veer bespoedigd en worden wagons met bananen op sommige trajecten aan perso nentreinen gehaakt. „Hbld." Hollandsche hyacinthen in Engeland. Het „Weekblad voor Bloembollencul tuur" bevat 'n oproep aan de hyacinthen- kweekers om bollen beschikbaar te stellen voor een onpersoonlijke reclame in Enge land. Do algemeene commissie daartoe heeft n.I. het voornemen een bedrag in geld en een hoeveelheid hyaeinthenbollen ter beschikking te stellen van The National Gardens Guild te Londen, voor het vol gend jaar. The National Gardens Guild is een ver eeniging, die krachtig werkt voor het kwee- leen van bloemen in dichtbevolkte en in- dustrieele centra van Engeland, dus voor de democratiseering van de liefhebberij, en zij zal dezen winter in 50 plaatsen le zingen over bloembollen doen houden in de naaste omgeving van Londen voor Wo- mens Institutes (Vrouwenclubs). Tijdens deze lezingen zullen aan elke toehoorderes kosteloos een paar bollen worden uitge reikt, met de bedoeling, deze in potten ge kweekt in te zenden op een tentoonstel ling in Maart a.s., waarvoor getuigschrif ten zullen worden uitgereikt. De commissie voor onpersoonlijke recla me acht dit plan uiterst geschikt om de hyacinth te populariseeren in kringen van de Engelsche bevolking, die wegens de hooge prijzen van dit artikel, in de laat ste jaren zich slechts in zeer beperkte mate het genoegen van hyaeinthenbollen op glazen of in potten hebben kunnen ver oorloven. Zij heeft gaarne deze gelegenheid aan gegrepen om het artikel hyacinthen we der in haar programma op te nemen, nu de toestand van de teelt en de vooruitzich ten daartoe aanleiding .geven en stelt zich voor, op dien w(eg voort te gaan. Zij vertrouwt daarbij op den steun en de medewerking der hyacinthenkweekers. Verlangd worden bollen van 17 c.M. en op, onverschillig van welke soorten. Aanbiedingen met opgave van prijs eu beschikbare hoeveelheden worden gaarne voor 1 Sept. a.s. ingewacht bij den secreta ris van den Bond van Bloembollenhande laren, Wilhelminastraat 13, te Haarlem. Toeneming der varkensfokkerij. „De Vee en Vleeschhandel" bevat een overzicht van den varkensstapel in Ne derland op 1 Aug. j.l,, waaraan wij hel vol gende ontleenen: De uitkomsten van varkensfokkerij en -houderij waren in de afgeloopen drie maanden bijzonder gunstig. De prijzen van de biggen waren hoog en hoewel ook de voedermiddelen duur waren was de mes- terij ten gevolge van de bijzonder hooge prijzen van zouters en vette varkens flink loonend. Het indexcijfer voor mais bedroeg in Mei 146, in Juni 143 en in Juli 160; voor het varkensvleesch was het cijfer in de ge noemde maanden respectievelijk 162, 155 en 163. In verband hiermede is het tekort aan varkens bezig zich te herstellen, gelijk uit de algemeene toeneming van het aantal gedekte zeugen blijkt. Voor het geheele land kunnen de wijzi gingen in den varkensstapel als volgt bij benadering worden aangegeven; gedekte zeugen vermeerderden met 0 tot 10 pet., al le andere groepen zijn nog verminderd, n.I. biggen van 0 tot 10 pet., loopvarkens 10 pet, zouters 10 tot 20 pet., opleggers en vete varkens 10 tot 15 pet. DE ALASTRIM Wat te doen tegen een dreigende epidemie? Krasse maatregelen afgekeurd. Het Engelsche voorbeeld leerzaam. De heer J. P. Bijl, hoofd van de bacte riologische afdeeling van het Centraal La boratorium van de Volksgezondheid, schrijft in de Verslagen en Mededeelingen betreffende de volksgezondheid over alas trim, Hij doet mededeelingen omtrent de ervaringen in het buitenland en zegt, dat voorzoover hem bekend is, nooit met- ze kerheid kon worden aangetoond, dat een alastrim-epidemie in een variola-epidemie is overgegaan, doch dat niet iedereen het hiermede eens is. Schr. besluit „Het feit is, dat alastrim, zooals wij die ziekte thans door de epidemiïen in Enge land en Zwitserland kennen, een goedaar dig lijden is. De ziekte heerscht thans sedert 10 jaar in Engeland en blijft goed aardig. Moet men dan t.o.v. patiënten, die veelal nauwelijks ziek te noemen zijn, maatregelen nemen alsof wij met een der kwaadaardigste ziekten te doen hebben? Het komt mij voor, dat de over heid daartoe het recht niet heeft. Maar er is nog meer. Indien de autori teiten er toe o^rgingen t.o.v. alastrim de krasse maatregelen te nemen, waartoe het „pokkenbesluit" hun de bevoegdheid geeft, dan zouden zij. vermoedelijk hun doel voorbij schieten. Wanneer toch „ziek zijn aan alastrim" isolatie in een pokken- hospitaal, zooals in Engeland geschiedt," voortdurende controle en eventueel qua rantaine van huisgenooten en andere con tacten, dan kan men er zeker van zijn, dat tallooze patiënten geen geneeskundige hulp zullen inroepen en rustig zullen afwachten tot de ziekte geweken is. Zoowel de berich ten uit Zwitserland als uit Engeland wij zen er op, dat dergelijke patiënten zeer veel bijdragen tot de verspreiding dei- ziekte. Een ander bezwaar tegen het nemen van rigoureuze maatregelen bij zoo'n lichte ongesteldheid, vinden wij in een redactio neel artikel van the Britsh Medical Jour nal van 2^. Januari 1927, al is de inter pretatie van het daar medegedeelde waar schijnlijk anders bedoeld dan ik doe. In tegenstelling van de eerstgenoemde per sonen, die hun ziekte verheimelijken en daardoor gevaar opleveren, zijn er ookvdie voordeelen in een besmet ting zien: „it was not uncommon for people exposed to smallpox to state that they did not mind if they contracted the disease as they would be able to get a few weeks traetment in a confortable hospital with plenty of good!" Een ander bezwaar tegen het nemen van „pokkenmaatregelen" bij alastrim is gelegen in de buitensporig hooge kosten, die het consequent doorvoeren van derge lijke maatregelen met zich zou brengen. In Engeland heeft men berekend, dat tijdens de epidemie in Gloucestershire een alas- trimpaliënt aan de gemeenschap gemiddeld 200 pond sterling kostte. Dergelijke uit gaven mag en moet de gemeenschap zich getroosten indien daardoor een ziekte, die groote sterfkans of groot gevaar voor ver wikkelingen oplevert, bestreden kan wor den. Bij alastrim hebben wij te doen met een ziekte, die noch voor het leven, noch voor den lateren gezondheidstoestand ern stig ge raar oplevert, en wat de kans be treft om door krachtige maatregelen en epidemie den kop in te drukken, is het Engelsche voorbeeld toch al heel weinig bemoedigend. Nog in 192S, dus na ongeveer 10 jaren strijd, bedroeg het aantal aangegeven ziek tegevallen in dat land 12.429, ondanks de aanwezigheid van 340 pokkenhuizen! Moge het nemen van krasse maatrege len, naar mij wil voorkomen, ongewenscht zijn, de vraag rijst dan: wat dan wel? De te nemen maatregelen behooren te zijn zoowel in het belang van den patiënt als in het belang van de gemeenschap. In de eerste plaats moet dus gezorgd worden voor voldoende gelegenheid tot ziekenhuis- verpleging. De zickenhuisverpleging moet alleen geschieden indien dit in het belang van den patiënt is. Wordt tot ziekenhuis- verpleging gedwongen teneinde op die wijze isolatie van den patiënt te bewerk stelligen dan loopt men het bovengenoem de gevaar, i VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1929 dat vele lichte gevallen verzwe gen worden. En juist in het bekend worden van alle, ook de lichte gevallen, licht het voor naamste aangrijpingspunt om de verbrei ding zoo mogelijk tegen te gaan. Hoe komen de gevallen het best ter kennis van de autoriteiten? Een. eerste eisch daarvoor is, dat de patiënten geen reden hebben om him ziekte te verzwijgen. Een tweede eisch is, dat de geneeskun digen verplicht worden alle gevallen aan 4e geven. Aan den eersten eisch word; vol daan door den waarborg dat de patiënt geen nadeel zal ondervinden van het feit, dat zijn ziekte wordt medegedeeld; aan den tweeden eisch wordt voldaan door de wet op de besmettelijke ziekten, allhan3 gedeeltelijk, van toepassing te verklaren op alastrim. Op deze wijze bereikt men, dat zooveel mogelijk gevallen worden aagegeven en dat de epidemie dus nauw keurig gevolgd kan worden, ook wat het klinische verloop der gevallen betreft. Bo vendien bereikt men dan het voordeel dat, indien op een gegeven oogenblik, wat m.i. vrijwel uitgesloten is, de alastrim- epidemie toch het karakter van een va riola-epidemie mocht gaan aannemen of, wat geenszins uitgesloten is, van elders echte pokken worden geïmporteerd, deze dan als pokken worden aangege ven. Ten opzichte van de echte variola- gevallen worden dan de rigoureuze maat regelen genomen, die t.o.v. die ziekte noo- dig zijn en waartoe net „pokkenbesluit" de bevoegdheid geeft; de statistièk wordt dan niet vertroebeld. Iedereen weet wat met diagnose alastrim bedoeld wordt. De getallen betreffende alastrim zoowel als die betreffende pok-ken worden geregeld bekend gemaakt. Tegen over het buitenland wordt dus open kaart gespeeld. Een alastrimpatiënt is een bron van be smetting voor de omgeving en de vraag rijst dus nu wat gedaan moet worden om die omgeving tegen de ziekte te beseher men. Isolatie, enz., hebben wij gezien, is weinig doeltreffend. Het eenige afdoende middel schijnt vaccinatie te zijn. Ware de vaccinatie een volkomen ongevaarlijk voor behoedmiddel, dan zou dus iedereen aan geraden kunnen worden om zich zekerheidshalve te laten inenten. Helaas is gebleken, dat de vaccinatie niet absoluut ongevaarlijk is. Van onge veer 5000 kinderen, die ingeënt worden, krijgt één encephalitis. Zonder noodzake lijkheid pleegt men zich tegenwoordig dan oo-k niet te laten inenten. De revaccinatie levert volgens de opgedane ervaringen ech ter vrijwel geen gevaar op. Heeft men blootgestaan aan infectiegevaar met ala strim of loopt men kans aan dat gevaar te zullen bloot staan, b.v. doordat men woont in een stadswijk waar vele geval len voorkomen, werkt op een fabriek, waar een geval is voorgekomen, een school bezoekt waar een der leerlingen ziek is, dan is, gezien. de groote besmettelijkheid der ziekte, de Fans zelf ook ziek te wor den, niet gering. Al moge het sterftecijfer van alastrim laag zijn, gemiddeld sterft toch ten minste één van de 1000 patiënten. Dit beteokent dus, dat iemand, die aan infectiegevaar met alastrim bloot staat, genoodzaakt is van twee kwaden het minste te kiezen, m.a.w., zich te laten inenten. Een sub jectieve appreciatie is het veelal uit'te maken wie aan infectiegevaar bloot staat. De huis-medicus, zoo noodig voorgelicht door 'het staatstoezicht op de volksgezond heid, of door gemeentelijken gezondheids dienst, zal in deze de helpende hand kun nen bieden. Een vereischte is dan even wel, dat alle gevallenT ook de zeer licht verloopende, ter kennis van het staatstoe zicht gebracht, worden". Wij vestigen er nogmaals de aandacht van onze lezers op, dal wij reizen per trein niet in de vragenrubriek kunnen behande len. Vraag: Hoe moet ik marechaussee worden? Ik heb lager onderwijs genoten. Antwoord: U kunt hieromtrent in lichtingen bekomen op het Departement van Justitie te Den Haag. Of u in aanmer king komt, zult u moeten afwachten, wijl de marechaussees voornamelijk bestaan uit vrijwilligers uit het leger. Vraag: Ik heb vier zonen. De oud ste en de daarop volgende zijn voor den militairen dienst afgekeurd. De derde heeft aan de verplichting voldaan. De vierde is thans aan de beurt 0111 zich te laten in schrijven. Is deze nu dienstplichtig of niet? Antwoord Deze is niet dienstplich tig, wijl er slechts één per gezin behoeft te dienen. Vraag: In welke courant komen het meest advertenties voor, waarin personeel gevraagd wordt voor buitenplaatsen, tuin man of iets dergelijks? Kunt u mij het adres en de abonne mentsprijs van dit -blad zeggen'? Antwoord Zulk een blad is ons niet bekend. WOUBRUGGE. 29 Aug. Eierenveiling. Aangevoerd 3536 stuks, Kippeneieren ƒ6.607.20, eendeneieren 67.Boter 1.64l.Su. per K.G. DEN HAAG. 29 Aug. Melkveiling. Aanvoer 25000 liter, door 100 melkveehou ders. Hoogste noteerirg 11.90, laagste noteering 10.10. middenprijs 10.50 per 1 100 liter.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5