Xlïle NEDERL LITURGISCHE WEEK TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1929 ies,. ik IV. (Van een specialen medewerker). Set was een uitmuntend idee van het ssfcuur der Lit. Week dit jaar Brugge te rerkiezen als vergader-stad. Brugge is rijk aan monumenten, belangwekkend voor [aturgisten. Het is echter een groote moeilijkheid Dver de stad nu eens iets nieuws te zeg- of te schrijven. Boeken vol zijn er over igge geschreven. De stad zelf is als een loek, want op de gevels zijner gebouwen de geschiedenis van eeuwen geschreven, 3 op evenzoo vele verweerde perkamen- Brugge is schoon Bruges la belle: Brugge heb schoone, is de geijkte term. tfaar Brugge is oud-Brugge, is met opzet If oud, gewild oud. Om z'n oudheid is het schoon, om z'n gewildheid soms irritee- 011 eud. 'k Heb buiten de noodige geest-, aJtijl - en kleurlooze gebouwen, die iedere rad nu eenmaal herbergt, slechts één Ipbouw ontdekt, dat er nu eens eerlijk r uit wilde komen, dat het niet circa maar in de 20e eeuw gebouwd was. )e rest gotiek, als-ma ar-gotiek. Je zit in sen gotisch café, drinkt gotisch bier op ids «n gotischen stoel gezeten (de kelnerin kit jammer genoeg uit den toon in haar, iverigens algemeen opvallend, zeer decen- moderne kleedij en bobbed hair). Je itopt je ansichtkaarten in de gotische bus ran een gotisch postkantoor. En je ziet een !El np-to-date-vevkeersagent uit een gotisch kolitiebureau komen. Je begrijpt alleen de nconsequentie niet, dat zoo'n politieagent |iet in een middeneeuwsche kuras is ge- token en met een kunstig gesmeed rapier et verkeer z'n richting wijst. Maar tusschen al dat tweede handsche ji die kermisgotieb, blijft er nog genoeg ïoois over om te bewonderen. Hoe wordt iet stadsbeeld niet beheerscht door de lanke Belfortoren en de kloeke Sint Sal- ator. Mooi is het koor van de O. L. Yrou- ?e Kerk, met het lijnenspel der luchtbo- bn. Ragfijn, als de Brugsche kant, ligt leeldhouwwerk langs pinakels en contre- orten. Hoe zijn licht en schaduw als het rare voorzichtig afgewogen door den on- tekenden bouwmeester om een massaal ge- teel te verkrijgen dat toch weer schoon is al z'n afzonderlijke partijen. En hoe teeft de natuur die kunstwerken van men- Bhenhanden niet opgesierd door haar eeu wenlange werking met duizenderlei tinten n kleuren. Het diepe paars van geheim- ge schaduwen harmonieert zoo prach- met okergeel, en groen en vermiljoen. In, wanneer de zon dan hier en daar de narkantste lijnen met een grillig goud ergult, is het voor schilders als onweer- fcaanbaar, om, in woeste hartstocht, dit ont visioen van kleuren vast te leggen in paneel, vibreerend van schoonheid. (Op binnenplaats van het <z.g. Gruuthuse elde ik er op een middag zeven tegelijk). )afc is 't mooie van Brugge dat telkens verrast op ontelbare plekjes, dat je al wandelend telkens stil doen staan, dat je oms vasthoudt minuten lang in geboeiden band achtde heerlijke speelsheid waar- nede de natuur in bonte verkwisting me- j lehelpt, het menschenwerk van doode ifceen levend te maken in een jazzband van deuren, want er is geen regelmaat, geen lysteem; er is een tuimeling van kleuren loor en op elkaar, als het gewirwar in een dnderspeeltuin. En, alsof éénmaal nog liet genoeg is, weerkaatst het stille water Ier tallooze Reiën, al die pracht nog eens .enig.... De H. Bloedkapel. De historie verhaalt INGEZONDEN MEDEDEELING. (ft faal** van de kostbare schat door de H. Vrou wen bewaard en na. een lange geschiedenis door de Kruisvaarders meegebracht naar Brugge. En de Bruggenaars bouwden een kostelijk schrijn voor zoo'n kostelijken- schat. Stil weggedoken in een hoekje van een groot plein stemt alles al terstond tot eerbied. Jammer dat ook hier, evenals op vele andere gewijde plaatsen, een betaling- eischende concierge eenigszins pijnlijk aan doet. Hoewel, de duizenden Amerikanen en andere vreemdelingen, die alleen in Brugge een geweldige antiquiteits-winkel zien, zijn niet beter waard, en voor de Ka pel is het een aardige stemi in de onder houdskosten. Vrijdagmiddag zou een gedeelte van het program buiten Brugge worden afgewerkt. Eenige groote touring-cars, absoluut vol geladen resp. met vrouwelijke en manlijke deelnemers, voerde ons naar de Sint An- dries-Abdij in Lophem. Prachtig rondom in debosschen gele gen, met het front aan een grooten weg, waarlangs "weer zoover het oog reiken kan, mastbosschen, maakt de abdij in de hel derrood en belgischen baksteen een pretti- gen eersten indruk. tHier en daar wijzen puin en kalkresten in het rond uit dat veel der gebouwen van recenten datum moet zijn. De Abdijkerk dan heeft pas eenige nieuwe gedeelten, die nog lang niet afge werkt zijn. Maakte de Abdijkerk bij nade re beschouwing van buiten al een eenigs zins vreemden indruk, doordat men door een groot aantal bouwdeelen, die ieder on derling in stijl en karakter zeer verschil den, maar geen hoogte kon krijgen van de indeeling, deze indruk werd bevestigd door de later verworven wetenschap, dat men om den naam der plaats, ook Zeven kerken gehoeten, in den bouw der kerk te symboliseeren, deze heeft willen bouwen in zeven verschillende stijlen, en zoo treft men er een ba-siliekachtig-koor, een kapel in Beuron-, Renaissance-, en Gotischen stijl aan, een Romaanschen koepel en een By- zantijnschen centraal-bouw. Een ramme lend geheel (als men nog van een geheel "kan spreken) van verschillende aardige onderdeden. Maar het koor, met zijn cibo- rium-altaar, de lange rijen van koorbanken de twee ambones, was een schoon geheel. Daar kwam de lange rij van monnikén bin nen, novicen, oblaten, professen, en de hoogeerw. Abt. In stillen gang verdeelt de 'lange rij in 't koor zich over de banken; een klokslag, en een nieuwe stoet gaat plechtig, statig het koor binnen. Acol,S.hen met hooggeheven toortsen voorop en daar achter de monniken die het Vespersofficie zouden leiden. Vijf roomblanke koorkappon en sierlij ken plooival decoreeren het stemmige zwart van het monniken-koor, en daar be gint de wisselzang van koor tot koor en in voortdurende deining der psalmverzen wordt God lofgezongen. 't Is de Octaafdag van O. L. Vrouw-Hemelvaart. Feestelijk wordt Maria's hemelvreugde nog eens mee beleefd en bemediteerd- en in stille aan dacht bidden alle deelnemers mede, bang a h. w. om mede te zingen, en een disso nant te zijn in dit accoord van godsvrucht en kunst. En, als de monniken zijn verdwe nen, en een laatste wierookvleugje traag zaam langs de wanden kruipt, blijft menig een nog biddend knielen, O. L. Heer dan kend voor dit oogenblik van schoon gebed, voor de heerlijke gave der kloosterstichtin gen, waardoor God op zulk een sublieme wijze lof,' eer en dank gebracht wordt, voortdurend dag in dag uit, onvermoeibaar op een wijze, die spot met al onze moder ne haast-koorts-, in het bewustzijn der een heid met de hemelsche Liturgie der En gelen en Zaligen! BINNENLAND FEUILLETON. Het diamanten Halssnoer [Dit betrekkelijk kort „tusschen-fenille- l°a" plaatsen we, voordat wij met een nieu- ~e groote roman aanvangen]. In vliegende vaart komt een automobiel jpgs den grooten straatweg aangereden 'it de riohting Antwerpen. Gehuld in een folk van stof. die het nagenoeg geheel aan iet oog onttrekt, rijdt het voertuig met reinig getemperde snelheid een der beval- ige Vlaamsche dorpen binnen en staat met «n schok plotseling stil voor een deftig herenhuis, hetwelk door een sierlijk aan- tuintje van den weg is gescheiden. Het is avond. De zon is in gouden stra- enpracht ondergegaan, doch de dichte Wolkenbanken aan den Westelijken horizon weerkaatsen nog den purperen gloed en eekenen zich met grillig vurige lijnen aj 'cgen den vaal blauwen achtergrond. Van fa oppervlakte der aarde stijgt een zoele [tèvel opwaarts, die door de verzengende bladeren van boomen en planten gretig wordt opgeslorpt. De bloemen hebben haar kelken gesloten, als om geheel in zich ge keerd, van den verkwikkenden dauw te bonnen genieten. Het lied der vogelen is ferstomdalleen het zoete gekweel van fan nachtegaal klinkt als een zich verwij derend gezang uifc het dichte struikgewas, 'ot het zich eindelijk oplost in het geheim zinnig gefluister der zoele avondkoelte. Als dp auto stilstaat, springt de jonge (bestuurder er behendig uit. en opent hei Portier, waarop een heer van omtrent zes tig jaar uitstapt. In de hand heeft hij een klein pakje, dat. hij echter on middellij k na het uitstappen in één der zakken van zijn jas verbergt. Dan spreekt hij eenige woor den bot den jongen man, die inmiddels het portier weer heeft gesloten en gaat daar na met nog veerkiachtigen tred docr het openstaande poortje van het tuinhek, langs de veelkleurige bloembedden naar den hoofdingang van het gebouw. Terwijl de oude zich weer in beweging stelt, staat de heer op den stoep van het huis een oogen blik stil, om het voertuig na te oogen en geeft ons zoo de gelegenheid^ zijn uiterlijk nader te beschouwen. Zijn schoone, donkere oogen teekenen geest en wilskracht, doch de zachte, trek om den mond heft alles op, wat naar on verzettelijkheid of al te groote gestreng heid zweemt. De diepe rimpels, die het hooge voorhoofd doorploegen en het zilver wit, van knevel en hoofdhaar doen vermoe den, dat hij op zijn levensweg niet altijd op rozen heeft gewandeld, doch dat hij ook zijn deel heeft moeten nemen van den bit teren drank uit de kelk des lijdens. Nadat dokter Dénant. want hij is het, dien we op den stoep van zijn woning heb ben beschouwd, omzichtig een sleutel uit den zak heeft te voorschijn gehaald, opent hij de huisdeur en treedt behoedzaam bin nen. Hij ontdoet zich van overjas en hoed, bedenkt zich een oogenblik en gaat dan de sierlijke trap op, welks mollige looper het geluid zijner voetstappen smoort. Op het trapportaal gekomen, staat hij weder een oogenblik stil, als om zich te bedenken dan neemt hij glimlachend het pakje uit den zak, ontdoet het van 't papier, opent het nu te voorschijn komend rood-fluwee- len étui en haalt daaruit een schitterend voorwerp voor den dag, hetwelk hij eenige seoonden met verrukking blijft beschou Middenstandbond en vrijgestelden. Debat aan ee a a 11 ij d. Wij lezen in „De Volkskrant": Het gebeurde te Enschedé, op een maal tijd ter gelegenheid van het congres van den Kon. Middenstandsbond. Als te doen gebruikelijk, werden daar bij de noodige speechen afgestoken, welke, als eveneens bij dergelijke gelegenheden meermalen het geval is, niet alle even rijk van inhoud waren. De voorzitter van den Koninkl. Midden standsbond, de heer Schurman, trachtte weer op zeer on-koninklijke wijze do leeg heid van zijn openingsspeech te bedekken, door, na een spottende tirade over de wet telijke arbeidsduurbeperking, de vrijgestel den der arbeidersbeweging in het geding te brengen en o.m. te beweren, dat de ar beiders ontevreden zouden blijven zoolang er z.g. vrijgestelden waren. Nu wil het toeval, dat die z.g. vrijge stelden tegenwoordig hun bemoeizucht zoo ver uitgestrekt, hebben, dat zij in allerlei besturende colleges, o.a. ook in gemeente besturen, zitting hebben en als zoodanig bij dergelijke gelegenheden uitgenoodigd worden. En ook hier was zulks het geval. De burgemeester van Enschede, de heer Edo Bergsma, die, meer en beter dan de voorzitter van den „Koninklijken Midden standsbond", gelegenheid had, ook met z.g. vrijgestelde arbeiders in aanraking te ko men, heeft echter aan den Middenstands voorzitter aan dezelfde tafel een scherpe terechtwijzing toegediend. De grijze, maar nog steeds jeugdige bur gemeester van Enschedé gaf aan dien voorzitter den raad, eens een congres van die vrijgestelden bij te wonen, wat voor hem zeer leerzaam kon zijn. Eveneens wees de heer Edo Bergsma cr o'\ dat hij veel aanraking met die vrijge stelden had gehad, maar dientengevolge kon hij ook onomwonden getuigen, dat de ze, uitzonderingen die men overal vindt daargelaten, wel terdege bij al hun wer ken, het algemeen belang niet uit het oog verloren. Wij meenden goed te doen, de banalitei ten van den voorzitter van den Midden standsbond hier even te signaleeren. Maar tevens onze erkentelijkheid te uiten voor de koninklijke wijze, waarop En- schedé's burgervader daarop reageerde en de vrijgestelden verdedigde tegen een onge paste aantijging. Ned. R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel „St. Petrus". In „Hotel Central" te Den Bosch is een goed bezochte bondsraadcongres gehouden van den Ned. R. K. Bond van P. T. T.-per- •soneel „St. Petrus". Na een kort begroetingswoord door den voorzitter, den heer J. Waterborg (Den Bosch), werden onmiddellijk de algemeene beschouwingen gehouden op den beschrij vingsbrief, die o.m. 68 punten en voorstel len der a-fdeelingen bevatte. Meerdere sprekers wenschten méér con tact tusschen bondsraad en technisch per soneel. De heer Grandsaert (Amsterdam) was beducht voor de aangekondigde voordrach- van personeel. Psycho-technisch onderzoek, de methode welke in het buitenland reeds wordt toegepast voor een goede werkwijze van personeel. Psyoho-technisch onderzoek rationalisme en andere, volgens spr. over- zeesche stelsels met een fraai omhulsel, hebben in de kern niets goeds. Volgens een R. K. moralist aldus spr. steunen die stelsels niet op de christelijk sociale leer, doch ze zijn heidensch, omdat ze den mensch, als was deze slechts een machine, in dienst stellen van het grootkapitaal. Spr. waarschuwde voor misleidende ken nis ter zake en adviseerde tot goede voor lichting op bovengenoemde stelsels door R. K. moralisten en sociologen. Volgens spr. zou ook Max van Poll van deskundige voorlichting kunnen dienen. De heer Rdbijns (Amsterdam) gaf in overweging onder de leden van den bond een studiè te doen maken over psycho techniek en rationalisme, stelsels, die van het personeel te veel krachten vergen. De voorzitter, die de sprekers beant woordde, was van oordeel dat het terrein der psycho-techniek en het rationalisme hoe vaak ook reeds besproken voor de leden nog onbekend is en dus voorlichting wel gewenscht blijkt. Spr. achtte Max van Poll niet deskundig ter zake en wees er op dat over bedoelde materie prof. Roels dient te worden geraadpleegd. Prof. Roels toch is voorzitter van het hier te lande bestaande R. K. Bureau voor Psycho-tech niek. Het heet, dat door psycho-techniek te veel arbeidskracht uit. den mensch ge perst wordt en deze door de toepassing van dat stelsel lang vóór zijn tijd op en versleten is, alles ten voordeele van het groot-kapitaal. Doch er wordt óók aange toond, dat door psycho-technisch vooron derzoek voorkomen wordt dat personeel niet als onbekwaam voor een functie den reeds aanvaarden post zal moeten verla ten. Psycho-technisch vooronderzoek heet een voorbehoedmiddel voor het struikelen van onbekwamen. In verband met de nieuwe stelsels waar bij aldoor maar méér arbeidskracht van ondergeschikten wordt geëischt, wees de heer Robijns (Amsterdam) er ernstig op, dat wel eens mocht gedacht worden aan verbetering van de bureelen, waarin, en de gebrekkige middelen, waarmede het personeel zich bij den dienst moet behel pen. Spr. vond het op de bureelen een rommel, waarhij, onder wolken van stof, het personeel de boterhammen moet eten. Spr. adviseerde tot b.v. een excursie op Vrijdagen en Zaterdagen naar het Cen- traal-Station te Amsterdam, waar do ver zending zoo enorm druk is, terwijl ter plaatse waar gewerkt moet worden alles onder stof en vuil zit en er, terwijl de spinraggen aldoor maar grooter en vuiler worden, niets voor een gezonde verbete ring wordt gedaan. De voorzitter merkte op, dat door den directeur-generaal electrische boenmachi- nes worden ingevoerd en geleidelijke ver beteringen wel mogen verwacht worden. Door den heer Robijns (Amsterdam) werd mede méér erkenning gewenscht voor do examens van het personeel. Aan de a;gemeene beschouwingen werd voorts deelgenomen door de afgevaardig den de heeren Quint (Den Haag). Van der Hoeven (Tilburg), Hoevenaars (Den Bosch) Van Geffen (Den Bosch). Aangenomen werd de volgende resolutie van het bondsbestuur: De bond ijvere: le. Voor het omzetten van week- en maandloonen in jaarloonen. 2e. voor het vast aanstellen van het ge- heele hulppersoneel, uitgezonderd van hen, die niet dagelijks met een volle dagtaak aan den dienst deelnemen; 3e. voor hefc bezoldigen van het overige hulppersoneel naar het aanvangsuurloon van de categorie, waarvoor het dienst doet, met het minimum van den plaatse lijken loonstandaard. Zeer uitvoerig werd besproken het door de afdeeling Arnhem in 1928 ingezonden uitgewerkt Schema van reorganisatie en rangbevordering, doch de vergadering kwam hierbij tot de conclusie dat een en ander thans niet actueel is en het schema werd dus ter zijde gelegd. Na de bespreking werd de volgende motie aangenomen: De Bondsvergadering van den Ned. R. K. Bond van P. T. T.-personeel „St. Petrus" bijeen te Den Bosch op 27 en 28 Aug. 1929, gehoord de besprekingen; spreekt hare ernstige afkeuring uit over het systeem van contractarbeiders, zooals dit bij het Staatsbedrijf van P. T. T. steeds meer wordt toegepast; beschouwt dit systeem als in strijd met de katholiek sociale beginselen, zoowel in moreel als maatschappelijk opzicht; en gaat over tot de orde van den dag. Do eerste congresdag werd besloten met een zeer geanimeerden feestavond, aange boden door den voorzitter, naar aanlei ding van zijn zilveren ambtsjubilé, eenige weken geleden gevierd en waarbij de af- deelingen van hartelijke belangstelling lieten blijken, „Tijd". (Wordt vervolgd). UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 30 Augustus. Hilversum, 1070 M. (V o o r 6 uur 298 M.) 11.11.30 Ziekendienst. NCRV. 11.3012.Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door het. K.R.O.-Trio. I.152.KRO. Gramofoonmuziek. 4.5.N.C.R.V. Gramofoonmuziek. 5.7.N.C.R.V. Concert. Orkest en vo cale solist. 7.7.25 K.R.O. Lezing over: M' - :-s bij bevolkingscijfers. 7.35 V.P.R.O.-uitzending. Huizen, 1875 M. 10.10.15 Morgenwijding. 12.15—2.Concert door het A.V.'R.O- Kwintet. 2.4.Gramofoonmuziek. 4.4.45 Lezing door Mevr. M. v. d. Schrieck over: Ons Holandsch Landhuis. 4.455.Gramofoonmuziek. 5.307.15 Concert door het A.V.R.O.- Kwintet. Mia v. d. Eynde, sopraan. 7.157.45 Spreekuur van den. Radio dokter. 8.018.15 Gramofoonmuziek uit Hotel „Groot Badhuis'Zandvoort, 12.Sluiting. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. II.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 12.50 Orgelconcert. I.202.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Pianorecital. J. Bishop. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. ff' 6.35 Nieuwsber. 7.05 Piano-recital door St. Askenase. 7.20 Lezing. 7.50 Concert. 8.45. „Werther". Opera van Massenet. 10.Nieuwsber. 10.20 Actueele causerie. 10.35 „Werther". Voortzetting. II.2012.20 Dansmuziek. 12.2012.35 Beclduitzending. „Radio-Paris", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05. Concert. Orkest en solisten. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert. Orkest en solisten. L a n g e n b e r g, 473 M. 7.207.50 Gramomoonmuziek. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3512.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert. 5.556.50 Kamermuziek. Twee violen en piano. 8.20 Volk und Heimat (7). Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Z e e s e n, 1635 M. 6.1012.20 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonmuziek. I.155.20 Lezingen. 5.20—6.20 Concert uit Leipzig._ 6.208.20 Lezingen. 8.20 „Der Messias". Oratorium van Han del. Koor, orkest en solisten. Brussel ifos M. 5.20 Orke&tconcert. 6.20 Trion-ooncert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Hamburg, 372 M. II.50 Muziekuitzending voor scholen. 5.20 Dansmuziek. 6.15 Concert. 8.20 Orkestconcert. 9.20 „Die erste Warnung". Blijspel in 1 bedrijf van August Strindberg. 9.50 Klein concert. 11.10 Orkestconcert. wen en daarna zorgvuldig in zijn vestzak verbergt. Werpen we onderwijl een blik in het kleine met smaak gemeubelde salon, voor welks deur de dokter zich op het oogen blik bevindt. Schilderwerk, tapijt en meu belen, alles getuigt hier van rijkdom, weel de en goeden smaak. Het zacht gebloemd bekleedsel der fraaie stoelen vormt een bekoorlijk contrast met de streng gelijnde wandbedekking en het dikke tapijt gelijkt een mollige bloemensprei. Prachtige schil derstukken, in breede vergulde lijsten ge vat, versieren de wanden en verscheidene goudgelijste spiegels verdubbelen den over vloed dor heerlijk-bloeiende kamerplan ten. Op de sierlijke eiken tafel prijkt in een elegant wit. mandje een bloemstuk, uit witte rozen, lelies en oranjebloesems sa mengesteld en de zoete geur dezer bloe men doorbalsemt. de lucht in het vertrek. Voor het raam, hetwelk uitzicht geeft op een heerlijken oofttuin zit in een beval lig vouwstoeltje de vrouw des huizes. Het is mevrouw Dénant, de echtgenoote van den dokter. Hoewel zij eenige jaren jon ger is. dan haar levensgezel, zijn heur lok ken Diet minder wit dan de zijne. Haar diep blauwe oogen hebben een onbe schrijflijk teedere uitdrukking en weerspie gelen een zeldzame mengeling van levens vreugd en zielelijden. Overigens draagt heur gelaat nog zeer duidelijk de sporen der ongeëvenaarde sohoonheid, die eertijds ieders bewondering wekte. Haar slanke gestalte is gehuld in een elegant zwart zijden kleed en heur lelieblanke handen spelen achteloos met een handwerkje, het welk ze sedert geruimen tijd in den schoot laat rusten. Nu en dan heft zij het voor overgebogen hoofd op en richt met droe ven glimlach den blik naar de deur en daarna naar de pendule op den schoor steen, dan weer zinkt zij terug in heur over peinzing en loost, hoofdschuddend, een dié pen zucht, als om uiting te geven aan het smartelijk gevoel daarbinnen. „Goeden dag, lieve", klinkt het vriende lijk, terwijl de deur geopend wordt en dok ter Dénant binnentreedt, ,.ge zult al wel eens naar de klok gekeken hebben, is 't niet?" En op zijn vrouw toetredend, neemt hij heur hoofd in zijn handen en drukt haar een kus op het voorhoofd. Met onverholen welgevallen laat zij zich liefkoozen en beantwoordt zijn omhelzing doch als hij tegenover haar heeft plaats genomen, neemt heur blik een schalks verwijtende uitdrukking aan en half ern stig, ..half schertsend voegt zij hem toe: „Foei, Louis, hebt ge dan in 't geheel niet meer gedacht aan den feestdag, dien wc heden vieren 1 Eertijds placht ge mij zoo te verwennen op mijn verjaardag, door mij met geschenken te overladen cn gedu rende den dag niet, dan bij de hoogste noodzakelijkheid van mijn zijde te wijken, nu hebt ge bijna evenveel tijd noodig ge had, om uw patiënten te bezoeken, als op andere dagen." „Dat komt. liefste, wijl ge mij minder dierbaar zijt dan vroeger", merkt hij glim lachend aaD. „Ik maakie daarom vandaag de ronde wal lanper dan gewoonlijk." En. opstaande, omhelst hij zijn wederhelft op nieuw. doch haalt tegelijk het voorwerp, hetwelk hij straks uit het étui heeft ge nomen, voor den dag en hangt het haar om den hals. In dezelfde omhelzing doet hij haar opstaan en plaatst haar voor één der spiegls. Als mevrouw Dénant de oogen opslaat en het kostbaar sieraad ontdekt, slaakt zij een kreet van bewondering, valt dan heur echtgenoot om den hals en stamelt woorden van dank en voldoening. Dan neemt zij het collier in dc hand en beide zetten zich nader, om in kinderlijken een voud de heerlijk schitterende juweelen en het kunstig drijfwerk er van te be wonderen. ,,'t Is heerlijk schoon", zoo besluit me vrouw Dénant, terwijl hij haar met het kleinood tooit, „ik ben er buitengewoon mee ingenomen, maar toch zou ik er dit sieraad voor willen' missen, indien gij er toe wildet besluiten, om Zij durft den zin niet voleinden, doch werpt een teederen, smeekenden blik op heur echtgenoot, wiens gelaat, plotseling een smartelijk toornige uitdrukking aan neemt. „Indien ik er toe wilde besluiten", zoo raadt hij op bitteren toon haar gedach ten, ..aan Ferdinand het geld te zenden, dat hij mot spelen heeft verloren, om hem daardoor in de gelegenheid te stellen, voort te hollen op den noodlottigen weg, nietwaar? Foei, Helène hoe kunt ge mij telkens weer lastig vallen mei die wekc- lijke wenschen van uw teeder liefhebbende moederhart Hebt gij dan zelf mijn voor nemen niet goedgekeurd, toen ik u voor sloeg. den ons onwaardigen zoon de deur te wijzen, vóór hij ons geheel en al ten gronde zou hebben gericht door zijn heil- loozen hartstocht? Gelooft gij dan nóg niet. dat iederen nieuwen gelde'lijken steun onzerzijds hem verder voert op den weg des verderfs, zoolang hij niet berouwvol tot ons wederkeert, omr zich door onze zor gen te laten bewaken? Geloof mij, liefste, bittere armoede, gebrek en ontbering, ja, honger zelfs, moeten zijn leermeesters zijn. Zij zullen beter bij machte zijn, hem het schandelijke van zijn gedrag te doen inzien, dan de meest liefderijke vermaningen (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5