uSpBnt r tó'üing Courant «r SPORT LUCHTVAART KERKNIEUWS ¥OOi%. REISJE, VRAGENBUS MARKTBERICHTEN INGEZONDEN MEDEDEELING. la 7^ UIT DE RUNSTREEK geen BODEGRAVEN. Moedercursus. Door het Wit-Gele Kruis zal een moedercursus worden houden. Deze cursus zal gegeven worden door een gediplomeerd verpleegster uit Ijeerlen en wel op Woensdag beginnend L September voor jongedames van 3 tot. 4 en voor dames boven 20 jaar van 7.30 tot 9 uur. De verschillende lessen zullen afbeeldingen aanschouwelijk worden ven. Degenen, die dezen cursus wen- 5chen te. volgen, gelieven zich spoedig bij ■t bestuur aan te melden. In de Meije wordt een dergelijke cursus pgeven, waarvoor zich 22 jonge dames Jebben opgegeven. Electrische kerkverüchting. Nadat ileetriciens reeds eenige maanden bezig geweest met den aanleg, is deze ver leden week gereed1 gekomen. Op Zondag avond, het feest van aanbidding voor onze parochie en de kerk tot in de uiterste hoeken gevuld was, werd het licht, terwijl 2*30 de geestelijkheid het Te Deum aanhieven, jj ontstoken. De. verlichting is_ prachtig. De jj soa groote lampen in 'het middenschip en |oraan weerszijden onder de gewelven 4 lam- <iMj, pen, zetten de kerk in een zee van licht. >&tHet altaar wordt van de zijkanten en van boven verlicht De feestverlichting, 4 rijen lichten van boven het altaar uitloopend langs de wanden, alsook de verlichte kram de Heili gen-beelden maken een schitterend effect. Voorwaar een oote en nuttige verbetering. Bazar. De door den Vrouwenbond ge- houden bazar is zeer goed geslaagd. Beide avonden was er veel bezoek; vooral den d- laatsten avond was het buitengewoon druk- Aan allen die hebben meegewerkt tot wel slagen een woord van hartelijken dank. )ol- BOSKOOP. Persortali-a. Bij beschikking yan den minister van Staat, minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, is wederom benoemd tot leeraar aan de Rij ks tuinbouw- ■winterschool alhier G. Blee-ker, te Sant poort. LEIDERDORP. jongetje overrederu Gistermiddag bij het uitgaan van 'Chr. School alhier, is een jongetje van den heer Joh. v. d. Zwart, wonende alhier, tegen een auto aangeloopen. De be- ge- stuurder remde uit alle macht, maar kon injjhet ongeluk niet voorkomen. Het jongetje fweid. met een schedelbreuk naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd door den. eigenaar van den auto. Zoover men vernam treft den bestuurder schuld. Schoolreisje. Gistermorgen zijn de grootste kinderen van beide scholen naai; Amsterdam geweest om daar eenige be zienswaardigheden in oogenschouw te ne en. Des avonds keerden zij voldaan, van reis huiswaarts. WOERDEN. Op 't slechte pad. De 20-jarige sla gersknecht B. was er Zaterdag vandoor gegaan. De fiets van zijn baa-s en een be drag van 70, welke door hem bij de Manten geind waren, had hij meegenomen. Door de politie werd per radio opspo ring verzocht, wat tot gevolg had, dat B. Dmsdag te Utrecht werd gepakt en naar Woerden werd teruggebracht. De 70 waren niet meer in zijn 'bezit. De zaak wordt door de politie nog onder zocht. ZEVENHOVEN. Personalia. Tot watermolenaar van den Gecomb Noordsche buurterpolder 'an wijlen A. Maarseveen is benoemd de heer J. van Rossum van Wilms. ZOETERWOUDE. Graag op 't baantje. Voor de vacante betrekking van wegwerker-chauffeur hebben zich 71 sollicitanten aangemeld. Trekhonden-kennis. De keuring en herkeuring van trekhonden in deze ge beente zal plaats hebben op Vrijdag 20 "September a.s. Aan dat onderzoek zullen 35 honden worden onderworpen. Deze keuring en herkeuring zal worden bijge woond door een inspecteur van de Ned. 'Vereeniging tot Bescherming van Dieren. Aardewerk-industrie. Aan de N.V. 'Aardwerkfabriek „De Rijn" alhier is ver gunning verleend' tot het oprichten van een. aardewerkfabriek in 'het voormalig fa brieksgebouw der N.V. „Esdeka" aan den iKooge Rijndijk alhier. Aanbesteding. Voor rekening der ge meente werd Dinsdagmorgen ten gemeen- tehuize alhier aanbesteed: het bijbou wen van een lokaal aan de R.-K. Jon gensschool aan den Schenkelweg alhier. In gekomen waren de navolgende inschrij- wingsbiljetten: Ata at en en C. Snoodijk te Voorburg voor 679SC. van der Lely en A. J. Kantebeen te Leiden voor 6500 A. p. van Vliet, Zoeterwoude voor ƒ7276; Ved. C. Boers, Hiazerswoude voor f 6907; J. L. van Bennekom, te Hazerswoude voor J. J. Rodewijk, te Zoeterwoude Woor 6533.50; Adr. Pieterse te Zoeter woude voor 7250A. H. Volleberg, te Zoeterwoude voor 62S6 A. Voordauw, te jZwammerdam voor 7100 N. Overdevest te Zoeterwoude voor 6623 C. P. J. Paard eko op er te Zoeterwoude voor ƒ6849; van Beek te Leiden voor 6986; L. J. Bosman te Zoeterwoude voor ƒ6750; E. Hulsbos te Zoeterwoude voor 7290. Het. werk is gegund aan J. J. Rodewijk te ZWEMMEN. Miss Norelius wint haar 1sten beroepswedstrijd. Naar uit Toronto wordt gemeld, beeft Martha Norelius, die wegens onaangenaam heden met den Amerikaanschen zwem'bond het amateurschap vaarwel zei, haar eer sten wedstrijd als prof. gewonnen. Bij den Wrigley-10 mijl zwemtocht in het Ontario- meer kwam zij als eerste aan in 5 uur 24 min. 22 sec. Hoewel verscheidene mannen aan den wedstrijd deelnamen werden alle eerste plaatsen door vrouwen ingenomen. Miss Norelius had gedurende den ganschen tocht de leiding. Haar stoere trudgeonslag verminderde geen oogenblik. Toen zij nog een halve mijl van het eindpunt verwij derd was, rustte zij een tijdlang drijvende uit. In die periode haalde de tweede prijs- winnares, miss Ruth Tower uit Toronto, geweldig op. Toen Alartha Norelius ech ter voldoende uitgerust was, nam zij een geweldige eindspurt en hoewel miss Tower zich hardnekkig verdedigde, bleef zij on geveer 300 yards achter. Op één mijl volgde mrs. Evelijn Arm strong uit Detroit, die nog in de laatste meters miss Leoh Riley en Ethel Hertle, de winnaressen van het vorige jaar,, wist te slaan. Miss Norelius kreeg als eersben prijs 10.000 dollar en miss Armstrong 1000 dollar WATERPOLO. OM HET KAMPIOENSCHAP H. Z. B. L. Z. C. IVH. Z. en P. C. Ill 0-2. Gisteravond werd in de zweminrichting „De Zijl" tusschen de L.Z.C. IV cn H. Z. en P. C. II de beslissingswedstrijd gespeeld om het kampioen schap van den Haagschen Zwem bond. De Leidenaars hadden enkele invallers en ondernemen den eersten aanval, die ech ter eindigt met een vrijen worp voor de Hagenaars, waaruit de midac'hter naar den midvoor plaatst, die ineens inschiet, doch de hal ketst tegen de bovenlat en komt bij denzelfden speler terug, waarna hij echter het leer kwijt raakt. Een nieuwe L. Z. C.-aanval wordt afgeslagen en bij her nieuwde poging van de Hagenaars om de leiding te veroveren, werkt de Leidsche keeper het leer corner, die echter niets op levert. r).e linksbuiten der Hagenaars wordt dan uit het water gezonden, wegens opstellen binnen de 2 Meter-lijn. De Leide naars zijn nu nunleriek in de meerderheid en ondernemen aanval op aanval, evenwel zonder dat er een behoorlijk schot gelost wordt, zoodat de Haagsche keeper niet veel moeilijks te doen krijgt. De partijen komen dan weer op gelijke getalsterkte als Meyn wegens eenzelfde overtreding als boven eveneens uit het water wordt ge zonden. Even later komt onveranderd de rust. Het spel is nog niet lang hervat, als de Leidsche keeper den bal na een schot van den Haagschen rechtsbuiten vóór zich stopt. Onbegrijpelijk genoeg kent de scheidsrechter hier een doelpunt toe, ter wijl de bal nauwelijks de doellijn heeft ge raakt. laat staan dat hij deze was gepas seerd. De Leidenaars vatten het spel nog al gemoedelijk op, zijn zich waarschijnlijk wel bewust, dat zij het kampioenschap niet verdienen, doch, terwijl beide partijen nu weer volledig zijn wordt er weer frisch aangepakt. Onverwacht komt dan het eer ste werkelijke doelpunt voor de Ha-ge- naars uit een fraai schot-, wft&rmede zij een 20 voorsprong hebben. Dat is den Leidenaars te machtig en onveranderd komt ten slotte het einde, zoodat de Ha genaars het kampioenschap van den H. Z. B. veroverden. DAMMEN. Simultaanseance te Lisse. Donderdagavond zal de heer G. Rump een simultaan-seance geven voor de leden en genoodigden van de R. K. Damclub „Gezellig Samenzijn". Deze seance is voor de wedstrijden van het district Haarlem -en Omstreken. Dat het een leerzame avond zal worden, daar staat de naam van den heer G. Rump borg voor. G. Rump toch is ex-kampioen van Haar lem en Omstreken van den R. K. Dam- bond is tevens bekend om zijn medespelen in. het Olympisch damtournooi, hetwelk verleden jaar te Amsterdam gehouden werd. Dus wel factoren die op een geducht speler wijzen. Het bestuur van „Gezellig Samenzijn" verzoekt een ieder, die eenige interesse heeft voor het damspel, te komen kijken, in bet clublokaal „De Duif". De aanvang is 8 uur. Zij, die mede willen spelen en in het ■bezit zijn van bord en schijven worden verzocht deze mecle te brengen. Voor de winnaars zijn eenige prijsjes 'beschikbaar gesteld. Vliegongeluk. 'E en doode en een zw a a r gewonde. Nabij Metz is gistermiddag even na. de opstijging een militair vliegtuig gevallen. Een onderofficier is omgekomen, terwijl zijn collega ernstige verwondingen heeft opgeloopen. 200 Papegaaien per K. L. M. Reeds meermalen werd melding ge maakt van een toenemend gebruik van dierenimporteurs en exporteurs van de Internationale luchtlijnen voor de verzen ding van kostbare en kwetsbare dieren. Gisteren kwamen met den avonddienst van de K. L. M. uit Marseille 200 pape gaaien te Amsterdam aan. Het gezelschap verkeerde in de beste orde. IR. L C. G. GRASé OVERLEDEN. Op 38-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden Ir. J. O. G. Grasé, een in lucht vaartkringen zeer bekende figuur. Ir. Grasé, zoon van den welbekenden leeraar in het Engel sch aan de le H. B. S. te Amsterdam, studeerde te Delft voor werktuigkundig ingenieur en behaalde in 1919 zijn diploma als zoodanig met lof, een onderscheiding, die slechts zelden verleend wordt en die wel een aanwijzing vormde van zijn capaciteiten op technisch weten schappelijk gebied. Zijn belangstelling voor de wetenschappelijke zijde van de techniek, gepaard aan een sportieve aan leg en een groot interesse voor de aviatiek vormde de juiste basis voor de eerste functie, die hij na zijn studietijd aan vaardde, nl. ingenieur bij den Rijksstudie dienst voor de Luchtvaart. Op 9 September 1918 trad hij daar in functie en toen deze organisatie in den aanvang van 1919 ge heel georganiseerd was en de wenschelijk- heid bleek, dat zij zou beschikken over een ingenieur-vlieger, was ir. Grasé daarvoor den aangewezen man. Hij weM daarom ge detacheerd bij de Luchtvaart Afdeeling te Soesterberg teneinde tot vlieger te worden opgeleid. Zijn brevet kreeg hij op 27 Febv. 1920 en in aansluiting daarop had zijn voortgezette oefening plaats doordat hij telkens zijn werk, te Amsterdam aan den R. S. L. afwisselde met oefenperiodes te Soesterberg' en later ook te Schiphol. Spoe dig reeds bleek toen zijn buitengewone aanleg als vlieger. Niet slechts dat hij met- ongekende bravoure vloog, doch tevens vond hij in zijn wetenschappplijk-techni- sche onderlegging een toetssteen om de kwaliteiten der verschillende vliegtuigen te beoordeelen. De heer Fokker, die zelf evenzeer deze combinatie van zelden tezamen voorko mende eigenschappen bezit, nl. een bijzon der vlieger zijn en over een nuchter-criti- schen geest beschikken, had spoedig de kwaliteiten van ir. Grasé erkend en stelde hem in de gelegenheid verschillende zijner nieuwe types te vliegen. Uit die samen werking ontstond spoedig beiderzijds de neiging om tot een vasteren vorm van samenwerking te geraken en zoo kwam op 1 Juni 1923 het oogenblik waarop ir. Grasé afscheid van den R. L. om in functie te treden bij de Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek met den titel van Chef van de We tenschappelijke Afdeeling en de bedoeling om alle nieuwe vliegtuigtypes in te vliegen te bestudeeren, c.q. to verbeteren. Sedert dien is ir. Grasé voor de N. V. Nederland- sche Vliegtuigenfabriek werkzaam geweest Zijn adviezen hebben zeer veel bijgedra gen tot de ontwikkeling van nieuwe vlieg tuigtypes ep zijn vliegkunst heeft een groot, aandeel gehad in de sedert dien be haalde successen. Over geheel Europa en daarbuiten was ir. Grasé bekendIn 1924 behaalde hij reeds zeer belangrijke succes sen voor de fabriek door op een militair concours, te Aladrid, de beste prestatie te geven door zich in de stervlucht naar Go thenburg tweede te plaatsen. In 1925 sloeg hij vier wereldrecords met last voor snel heid, met- don Fokkerjager D. XIII en spoedig daarna overtrof hij het bestaande wereldrecord voor hoogte met 1000 Kg. last met een F. VII. Het zou te ver voe ren zijn prestaties nader alle op te noe men, doch sedert dien zijn op enkele uit zonderingen na bijna alle nieuwe types door ir. Grasé „au point" gebracht. In de laatste jaren vormde de toen nog niet onderkende kwaal, waaraan hij ten slotte overleden is, dikwijls een bezwaar voor hem, zonder dat hij zich daardoor liet weerhouden zijn taak te volvoeren. Zoo vertrok hij nog in het najaar van 1928, na dat hij kort tevoren geopereerd was en oogenschijnlijk hersteld, voor een demon stratie-tournee in verschillende Balkansta- ten en in Turkije en ondanks het feit, dat hij nog tijdens die tournee nieuwe bezwa ren ondervond, volbracht hij deze zonder over zijn lijden te spreken en kwam, na een serie van verschillende prestaties ein de Januari, opgewekt over de resultaten terug om daarna het ziekbed niet meer te verlaten. De Nederlandsche Luchtvaart, in het al gemeen en de N. V. Nederlandsche Vlieg tuigenfabriek in het bijzonder, verliest in ir. Grasé een, figuur van erkende bekwaam heid. De prins van Wales als vlieger. Volens de ..Daily Mail" heeft de prins van Wales, die al een paar jaar lang veel in vliegtuigen zit, zich de laatste maanden in het besturen van een vliegtuig geoefend onder leiding van een zeer bekwamen en betrouwbaren vlieger-officier. VAN M'N BOEKENTAFEL Tijdschrift voor R. K. Ouders en Opvoeders, 20 Aug. 1929. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg 5.45 per jaar. In de historische filmpjes wordt de eeu wige strijd tusschen begeerte en plicht behandeld, als inleiding op een komend opstel over wilskracht. G. v. d. Burg ver volgt een zeer lezenswaardige artikelen reeks over godsdienstige vorming in de pu berteitsjaren. In „Uit Boek en Blad" hoo- ren we een stem uit de practijk, die het eenigszins overdrevene der theoretische beschouwingen van Rector Thompson's ar tikelen „De eeuw van het kind", op een zeer zakelijke wijze tot juister proporties terugbrengt. Voorts „Varia", „Boeken nieuws" en „Tijdschriftenschouw". Boekzaal der geheele wereld. 15 Aug. Het Nederlandsche Boekhuis Tilburg. In deze aflevering welke uitsluitend aan de recensie van nieuwe boeken is gewijd, vinden wij weer 73 nieuwe uitgaven be sproken op een wijze, die iedereen in staat stelt zich een behoorlijk idee te van liet nieuwste op de boekenmarkt. IN MEMORIAM PATER DR. J. KRAMERS S.J. De geleerde goede priester. J. Stein S.J. schrijft in „De Tijd": Als oud studiegenoot van mijn diepbe- treurden medebroeder moge 't ook mij nog vergund zijn nog enkele woorden te wij den aan zijn nagedachtenis. Geboren 3 Nov. 1865, trad Johannes Kramers op 26 September 1884 in de So ciëteit van Jezus. Na volbrachte wijsgce- rige studies werd hij in Sept. 1891 naar het college van Katwijk gezonden; van hier uit zou hij de lessen in de wiskunde aan de Leidsche Universiteit volgen, om zich voor te bereiden tot de akte K.V., M.O. Maar het jvas vooral op aandringen van wijlen Proressor van Geer, die met zijn Katwijkschen leerling zeer was ingeno men en diens buitenge wonen aanlog voor de exacte wetenschappen hoog waardeerde, dat Kramers weldra de volledige univer sitaire studiën begon. Drie jaar later leg de hij het z.g. „groot" candidaatsexamen af, dat behalve wis-, natuur- en scheikun de ook mineralogie en plant- en dierkunde omvatte. Voor zijn doctorale studiën be paalde hij zich echter tot de scheikunde waarvan het anorganische deel werd gedo ceerd door Professor van Bemmclen, het organische door prof. Franchimont. Toen er in 1895 door de Hollandsche Maatschap pij van Wetenschappen een prijsvraag werd uitgeschreven: „Men verlangt een studie van de electrische geleidbaarheid van een of ander zout bij zooveel mogelijk verschillende temperatuur en concentratie," ging Kramers aanstonds aan 't werk. Zijn keuze viel op Kaliumnitraat en de weer standsbepalingen geschiedden volgens de Wheatatone-brugniethode v. Kohlrausch met wisselstroom en telefoon. Alle proe- •ven werden verricht in het, college te Kat wijk, in een kamertje gelijkvloers van 't muziekkwartier waarbij schrijver dezes mocht assisteeren. Nog denk ik met huive ring aan de dampen van het. verhitte olie- bad, waarin de glazen weerstandsvaten waren gedompeld en aan de teleurstelling, als deze herhaaldelijk onder den invloed van druk en hitte uiteensprongeneen sisyphus-arbeidMaar Kramers desespe- reerde niet dat lag niet in zijn aard en groot was de vreugde, toen de ingezon den verhandeling na een vleiend oordeel der jury, onder wie prof. Lorentz, de gou den medaille werd waardig gekeui-d. Hoe wel 't onderwerp eigenlijk ineer van pliy- sischen dan van chem. aard was, aarzelde prof. van Bemmelen als promotor geenszins 't als scheikundig proefschrift te aanvaar den, en zoo volgde dus weldra, op 8 Nov. 1897, de bevordering tot doctor in de schei kunde. Het praedicaat „cum laude" werd niet gegeven: dat geschiedt bij de wis- en natuurkundige faculteit van Leiden prin cipieel nooit. Zijn theologische studiën volbracht F. Kramers te Maastricht, waar 'hij 26 Aug. 1900 priester werd gewijd. Gelukkig was hij bij zijn eerste H. Mis en blij, „blij als een eerste Communie-kind", zoo zcide bij mij. „En dat feest komt eiken dag terug". Van 1902 tot 1928 was hij verder onaf gebroken leeraar der scheikunde aan het Canisius College te Nijmegen. P. Kramers was bij uitstek technicus van aanleg. Vlug was hij in opvatting, en handig in uitvoering. Met de grootste be langstelling volgde hij tot het laatste toe de nieuwste uitvindingen der techniek in den ruimsten zin des woords en bleef daar van merkwaardig op de hoogte.'Niet tevre den met een oppervlakkige kennismaking, werkte hij er zich geheel in, zoodat hij het geheel schematisch doorschouwde en dan was zijn eerste gedachte: wat zou daaraan te verbeteren of te vereenvoudi gen zijn, en niet zelden deed hij een geluk kigen greep. En toch ging dat alles met een buitengewoon gemak en als spelender wijze zonder vertoon van geleerdheid, zonder diepgaande, wiskundige analyse, als bij intuïtie. Glasblazerij, electrische aan leg, gasleiding en -fabricatie, betonbouw, projectie, foto, film, radio, glansmiddelen, porceleinvergulding, kunstmatige steen, klankborden.... wat al niet meer, voor dat alles was er plaats in de merkwaar dige hersenen van dat altijd heldere, fris- sche hoofd. En bij zijn drukken werkkring als leeraar en geestelijk leidsman van vele leerlingen vond hij nog tijd om origineele leerboeken der scheikunde te schrijven, die door mannen van het vak om strijd werden geprezen als helder'en overzichte lijk in hooge mate. Een uitvinding waardoor de naa-m van Kramers vooral in de gastechniek met eere werd genoemd, was* zijn nieuw pro cédé tot uitbreiding van watergas. Ter toelichting diene het volgende. Bij vele gasfabrieken heeft men ook 'n watergas- •inistal'latie, die dient om de cokes, die van de steenkolen overblijven, nadat 'i. stcen- kolengas eruit gestookt is, voordeelig te benutten. Jaagt men namelijk door een laag witgloeiende cokes waterdamp, dan ontstaat een mengsel van waterstof en kooloxyd met een kleine hoeveelheid kool zuur, en dat mengsel heet watergas. Het verbrandt aan de lucht met een blauwe vlam, die des te heeter is, naarmate het gehalte aan koolzuur geringer is. Dat wa tergas kan nu op geschikte wijze met 't gewone steenkolengas vermengd worden, waardoor een gassoort, ontstaat, die prac- tisch niet noemenswaard afwijkt van de oorspronkelijke. Op nadere bijzonderheden kimmen wij bier niét ingaan. Nu had Kramers reeds tijdens zijn uni versitaire studiën een nieuw systeem uit gevonden voor het produceeren van water gas, en een Commissie van Onderzoek, waarin o.a. professor Bakhuis Roozehoom en de heer J. Blom, directeur der Lichtfa brieken te Haarlem, zitting hadden, ver klaarde in 1901: dat dr. J. Kramers.... „een uitvinding had gedaan, waarmede een gas van uitstekende kwaliteit en van zeer hoog warmte-effect wordt verkregen en tevens een rendement, grooter dan tot nu toe met eenig andere methode werd be reikt". En de voordeelen van het systeem- Kramers waren zoo sprekend, dat op ini tiatief van den heer D. v. d. Horst, thans INGEZONDEN MEDEDEELING. dat roepingVxre/oelt j0oi7hft Klooster, maar nog niet. 'toPOben st. fiesluit is gekomen, bestaat, er wjfNs^e^g®beid, geheel intern en zonder w#lerzijij&rl» verplichtingen, het leven en de ncrkz^mffeden der Zusters ge durende eenigen ti^l te deelen. 1752 Missie-Zusters v. h. Kostbaar Bloed Missiehuis, HOORN. nog Directeur der Gemeentelijke Gasfa brieken, de gemeente Amsterdam in 1904 besloot, 't productievermogen van de gas fabriek „West" te verhoogen door een wa- tergas-instaUatie, in staat 60.000 kubieke meter per dag te produceeren en ingericht volgens het nieuwe systeem. Zoo werd ter stond een aanzienlijke besparing in de gas productie verkregen. Nog is P. Kramers bekend geworden door de klankborden, waarvan hij er ruim een dertigtal heeft, geplaatst in kerken en' gehoorzalen ter verbetering der acoustiek. Dit was echter geen oorspronkelijke vin ding van hemzelf. Reeds in de jaren 1891 92 had P. L. Th. de Groot S.J., profes sor der physica te Oudenbosch, de eerste proeven genomen met zijn klankborden, die met zekere wijziging naar een Ameri- kaansch model waren ontworpen. Na diens dood in 1922 nam P. Kramers de fabricatie over, nadat ook hij eenige verbetering iii 't profiel had aangebracht. Nog kort ge leden had hij 't voorrecht van tot zijn groo te vreugde naar Rome te worden ontboden, om in de gehoorzaal der nieuwe Grego- riaansche Universiteit een klankbord tc plaatsen. Bij die gelegenheid werd hij ook door Z. H. in audiëntie ontvangen. In 1905 begeleidde P. Kramers schrijver dezes ter waarneming der totale zonsver duistering van 30 Augustus in 't Observa- torio del Ebro te Yortosa in Spanje. Zijn taak zou 't zijn, de corona te foto- grafoeren. Ook hier wist hij door zijn tech nische vaardigheid en handigheid goede diensten te bewijzen bij de opstelling van den heliostaat en de andere instrumenten. Tengevolge der lichte bewolking was ech ter het fotografisch succes niet groot. Na terugkomst zeide mijn reisgenoot mij schertsend bij 't. afscheid: „Zeg, als er weer eens zonsverduistering is? sequar te quo- cumque ieris ik volg jfe, waarhoen dan ook". En nu is hij zelf mij voorgegaan, en wacht mij in het land waar de Eeuwige Zonne straalt. laar de Missie Men schrijft ons: Vanuit Bordeaux vertrekt op Donderdag 5 September a.s. de weleerw. Pater C. Spaans uit Delft wederom naar Haïti om aldaar als professor verbonden te worden aan het College St. Mariial van de Paters van den H. Geest. Gedurende de laatste jaren was Z. E. verbonden aan bet Missiehuis te Weert als professor en was bovendien Redacteur der uitgaven ,,De Bóde v. d. H. Geest" en het „Missievriendje" welke maandschriften on der zijn kundige leiding Semper Crescendo waren. Voor het Missiehuis een verlies, voor de Missie, waar Z. E. vroeger ook reeds werk zaam was, een flinke aanwinst. Vraag: Een koopman heeft met me deweten van mijn zoon een kip medegeno men. Hij wil deze tegen marktprijs beta- len. Moet ik daarmede genoegen nemen? A n t w o o rd Dat ligt eraan, of uw zoon meerderjarig is of niet. Is hij niet meerderjarig, dan kan hij niet rechtsgeldig een verbintenis aangaan, dus hoeft u geen genoegen er mee te nemen. Anders wel. Vraag: Ik heb de rijkS-inkomstenbe- las'ting per girodienst betaald. Maar nu zijn er in dien tusschentljd 65 cent onkos ten op gekomen. Een paar dagen later beweerde de commies, dat het 90 ct. ge worden was. Dab wilde ik niet betalen. Weer een paar dagen kwam hij mot de po litie en dwong mijn vrouw de deur te openen, terwijl ik niet thuis was. De on kosten waren toen "T.geworden. Had hij daartoe het recht? Antwoord: U zult reeds bij de eerste betaling te laat geweest zijn en het daardoor verschuldigde per giro niet vol daan hebben. Hoe langer u dan wacht, des te hooger wordt dat bedrag, totdat het tenslotte met de sterke arm gehaald gehaald wordt. Voorbaan op tijd betalen, is het eenige om dat te voorkomen. A'DAM, 28 Aug. Vee. Aanvoer 291 vette .kalveren le fcw. 1.08—1.18, 2e kw. 0.90—1.08, 3e kw. 0.70—0.90, 41 nuchtere kalveren 1018, 450 varkens Holl. le kw. 1.091.10, vleeschvarkens 1.11, Overz. en Geldersche le kw. 1.091.10, 2e kw. 1.0S 1.09, vette varkens 1.061.08. VOORSCHOTEN, 27 Aug. Vrije veiling. Kipeieren f 7.308.50, eendeneieren f 7.30 7.50, per 100; kippen f 0.801.10, hanen f 0.400.80, konijnen f 0.201.60, duiven f 0.250.30, per stuk. WOERDEN, 27 Aug. Groentenveiling. Appels 3—15.5 ct.. Claps 3.5—23 ct, Ooms kinderen 6.522 ct., Jutteperen 216 ct., Ceswick 1.512.5 ct., .Suikerperen 17 et- Dirkjesperen 19 ct. Heerenperen 27 ct., Dnbb. Candij 3—11 ct.. stamboonen 2.513.5 ct. suikerboonen 113.5 ct, prin- cesseboonen 718.5 ct. snijboonen 322 ct, pronkers 2.5—13.5 ct, postelein 1.5— 6.5 ct. alles per K.G.; augurken 122 ct., pruimen 8.5—21 ct, kroten 510 ct. roo- debessen 11.5 ct., alles per pond; komkom mers 11.5 ct., perziken 3.514.5 ct.. me loenen 2647 ct., pompoenen 131.01 ct., roode kool 3.57.5 ct, savoye kool 712.5 ot., bloemkool 0.515.5 ct, alles per stuk.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7