BINNENLAND I1 tweede blad de leidsche courant woensdag 28 augustus 1929 TWEEDE KAMER. De opvolger van Minister Deckers. Bij brief van 23 Augustus had mr. dr. L. N. Deckers bericht gezonden, dat hij zijn benoeming tot lid van de nieuw gekozen Tweede Kamer niet aanvaardt. De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft nu in zijn plaats benoemd ver klaard den heer J. C. van Be^k te Deurne. Zooals men weet zal de heer Van Beek voor deze benoeming bedanken, om voor den. betreffenden kwaliteitszetel plaats te maken voor den heer Schaepman. NED. R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. Landelijk Congres tegen het Neo-Malthusianisme. Den derden en sluitingsdag van het congres werd door Z. D. H. Mgr. Ara. F. Piepen voor de congressisten een stille H. ïis opgedragen in de St. Augustinuskerk. In de ochtendzitting sprak Dr. M. A. ran Bouwdijk Bastiaanse, arts te Rotter- over de mislukking van het neo- malthusianisme in medisch hygiënisch op zicht. E. Hoelen, arts te Den Haag, sprak over den invloed van de neo-malthusianis- tische praktijk. Tijdens de vergadering mocht de voor zitter Mgr. Diepen begroeten in de verga dering. Het was hem een groot genoegen, naast de sympathie van de wereldlijke overheid, die zij gisteren ondervonden, he den het hoogere Kerkelijk gezag te kunnen verwelkomen. Hij vroeg Mgr. om zijn bis- schoppelijken zegen voor het moeilijk en moeizaam werk van den Bond en voor de vele vaders en moeders der groote gezin- in. Nadat Mgr. Diepen aan het verzoek van den voorzitter had voldaan en de ver gadering zijn zegen had gegeven, kreeg dr. A. W. Ausems uit Utrecht het woord tob bet houden eener rede over het gezin en het neo-malthusianisme. In de slotzitting gisterenmiddag heb ben nog gesproken dr. J. Holt, arts te Utrecht, over: De mislukking van het neo-malthusianisme in eugenetisch opzicht en pater F. Otten O.P. over: Onze prac- tische houding tegenover het neo-malthu sianisme. Het congres werd daarna op de gebrui- ielijke wijze gesloten. INGEZONDEN MEDEDEELING. GEMENGDE BERICHTEN ALASTRIM. Twee nieuwe gevallen te Rotterdam. Gisteren zijn twee nieuwe patiënten, lij dende aan alastrim, in de barakken aan de St. Hildegardisstraat opgenomen. Twee gevallen te Brandwijk. Te Brandwijk (Alblasserwaard) doen zich, naar men ons meldt, in één gezin twee gevallen van alastrim voor, bij kin deren van 12 en 14 jaar. Vermist. Te Lichtenvoorde wordt sedert 14 dagen de ambtenaar ter gemeentesecretarie de heer K. vermist. Hij had de gemeente met. 'erlof verlaten, na het verstrijken van zijn verlof is hij niet teruggekeerd. ONGELUKKEN. Kokende koffie gedronken. Twee jarigkind aande gevolgen gestorven. Maandagavond had het 2 1/2-jarig doch tertje van R. te Doetinchem kans gezien in een onbewaakt oogenblik uit een kan kokende koffie te dringen. Eenige uren later is het kind overleden. Kind uit een trein gevallen. Aande gevolgen overleden. Maandagavond is het zes-jarig meisje, Koosje Hamer genaamd, toen zij met haar ouders van een vacantiereisje naar Mid delburg huiswaarts keerde, bij Krui n in.7e n uit den trein gevallen. Zij stond op d, oogenblik, het was ongeveer half acht, met haar rug tegen het portier van den coupé aan, toen plotseling de deur openging en het meisje achterover uit den trein viel. De ouders grepen onmiddellijk naar de nood rem en spoedig stond de trein stil. Men snelde naar de plaats waar het kind uit den trein was gevallen. De kleine werd deerlijk verwond opgenomen en binnenge dragen in de woning van den spoorwegar beider Koomans. Dr. Nieuwenhuizen uit Krabbendijke was spoedig ter plaatse en verleende de eerste geneeskundige hulp. Doordat het kind tijdens zijn val in aan raking was gekomen met een houten om rastering langs de spoorlijn, had het zeer ernstige verwondingen aan het hoofd be komen. Spoedig bleek, dat alle hoop was uitgesloten en om elf uur Maandagavond overleed de kleine. Arbeider in een put gezogen. Met moeite bevrijd. Gistermorgen stortte een zijwand van een tot 3 M. diepte gegraven zinkput in de Hoofdstraat te Velp in, waardoor de arbeider Salemink tot de schouders onder het zand bedolven raakte. Door de zand- storting kwam tevens een rioolbuis van een beerput bloot, waarvan de bodem in viel zoodat ook de beer over S. neer stroomde. Na veel vergeefsche moeite, den ongelukkige met touwen op te hijschen, daalde de aannemer Zweers in den put af en wist ten slotte met levensgevaar den arbeider los te graven. Zoozeer zat deze vastgezogen in het mengsel van zand en beer, dat het tweede been zelfs niet kon woïden losgetrokken, toen het eerste reeds vrij was. doch ook moest worden uitgegra ven. Het mag een wonder heeten, dat S. er zonder letsel is afgekomen. „H'bld." Doodelijk ongeval. Gisterenmiddag was de 63-jarige W. de B., wonende aan den Zuiderdijk te Dub beldam in 'n schuur van den landbouwer In 't Veld bezig met het bergen van koren. De man had hierbij het ongeluk van een eenige meters hoogen tas te vallen, zoo dat hij bewusteloos werd opgenomen. De •ontboden geneesheer constateerde hersen schudding en gelastte overbrenging naar het ziekenhuis. De ongelukkige overleed een uur later zonder bij kennis te zijn ge weest. Arm afgekneld. Maandag werd schipper Jut, die met het schip Rival op weg was naar Duitscb- land, te Lobith bij het ankerzwaaien zwaar gewond, zijn linkerhand raakte tusschen de ankerlier bekneld en werd geheel afge kneld. Hij werd naar het St. Johannage- sticht vervoerd. De ontploffing te Nijmegen. De toestand van vier zwaar gewonden bij de ontploffing in de Splendorfabrieken te Nijmegen, die in het Canisiuszjiekenhuis zijn opgenomen, was gistermorgen vooruit gaande. Hgt parket uit Arnhem heeft Maandag een langdurig onderzoek inge steld, waarbij als deskundige fungeerde ir. C. L. Philips, directeur van het Gem. gas- en waterleidingbedrijf te Nijmegen. De oorzaak van de explosie kon nog niet wor den Ongelukkige val. Maandagavond is mej. van der Mark uit Bergen op Zoom, terwijl zij op het.platform achter haar woning stond, plotseling naar omlaag gestort. Zij viel daarbij daar een glazen dak, en kwam zoodoende in het pak huis van den heer Stam terecht. Dr. Blom van Assendelft was spoedig ter plaatse en verleende de eerste geneeskundige hulp. Haar toestand was zeer ernstig en nog in den loop van den avond werd zij naar het Algemeen Burgerlijk Gasthuis overge bracht. Gisteren kon zij in verband met haar slechten toestand nog niet *v ":l""i gehoord. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto met 9 personen te water. Te Wateringen is gistere-n een vracht auto van den heer A. O. de Houter uil Terbregge met 9 personen in de langs den weg loopende vaart gereden en over den kop geslagen, waarschijnlijk door het de fect geraken van het stuur. Met groote moeite werden allen gered. Do zwaar beschadigde auto werd later door den heer J. de Graaf met behulp een kraanwagen gelicht Auto tegen auto gebotst. Doordat een op den Rotterdamscheweg te Delft voor hem uitrijdende auto plotse ling •♦opte, is gistermiddag de heer A. v. Spronsen uit Monster, met zijn auto daar tegenop gereden, 't Gevolg was dat de wagen van den heer Van S. «waar werd beschadigd en met een kraanwagen, door den heer J. de Graaf, moest worden op geruimd. Ernstig motorongeluk. De motorrijder Van Dooren kwam Maandagavond om kwart, voor tien te Ber gen op Zoom in zeer snelle vaart om den bocht nabij Hoogerheide gereden. Hij kon echter den draai niet nemen, tengevolge waarvan hij in botsing kwam met een langs den weg staand reclamebord. Do motorrijder en de duorijder bekwamen ernstige verwondingen, en werden binnen gebracht in het Hotel De Leeuw. Bij on derzoek bleek, dat beiden een hersenschud ding hadden bokomen, en de toestand zoo ernstig was, dat zij in den loop van den avond nog naar het algemeen burgerlijk gasthuis te Bergen op Zoom moesten wor den vervoerd. Auto tegen een boom gereden. Gistermorgen is een auto, waarin geze ten was de familie Van der Stadt uit Arn hem nabij Kernhem tegen een boom gere den. De heer van der~Stadt Sr. werd zwaar zijn zoon licht gewond; de overige inzit tenden kregen inwendige kneuzingen, al len werden naar het ziekenhuis te Ara- hem vervoerd. Do auto werd vernield. Wielrijder tegen een boom ge slingerd. Gistermorgen omstreeks 7 uur is de 19- jarige werkman Soheffer, uit de dr. Schaep- manstraat te Delft, toen hij zich op den Rotterdamschen weg door een auto liet voorttrekken over den weg geslingerd en met het hoofd tegen een boom terecht ge komen. Dc ongelukkige bekwam een sche delbreuk en een bekkenfractuur. In zorg- wekkenden toestand is hij naar het gast huis te Delft vervoerd. Met haar fiets geslipt. Gisterochtend half negen is op het Spui te 's-Gravenhage een wielrijdster, de 26- jarige mej. J. M., uit Gouda, tengevolge van het slippen van haar rijwiel gevallen en onder een auto geraakt. Met vermoe delijk zware hersenschudding en eenige kneuswonden is zij naar het Gemeentelijk Ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. BRANDEN. Twee huizen in asch gelegd. Gistermiddag is te Silvolde door onbe kende oorzaak brand uitgebroken ten huize van den schoenmaker Leverink. Het vuur greep snel om zich heen en weldra stond ook het huis van den winkelier Heinsl- in lichter laaie. Ten einde verdere uitbreiding to voorkomen werd assistentie gevraagd van de brandweer te Gendrin- gen en Doetinchem, die beide een stoom spuit zonden. Men slaagde er in den brand tot de beide aangetaste pcrceelen te be perken. Brand in een zaagmachine. Gisteravond is vermoedelijk tengevolge van kortsluiting brand uitgebroken in een zaagmachine in do emballagefabriek van de firma A. I. v. d. Bergh aan den Kreek- weg te Rotterdam. Het vuur is met twee stralen op do waterleiding gebluscht. Geperst stroo verbrand. Te Eenrum (Gron.) zijn Maandag onge veer 1000 pakken geperst stroo toebehoo- rende aan den heer L. Bouwman, ver brand. De oorzaak is het spelen van een jongen met lucifers. Inbraak. Maandagavond tusschen zes en acht uur is te Grave bij gebr. van Erp, bejaarde menschen, ingebroken, terwijl deze op korten afstand van hun woning een bezoek brachten. Alles was in huis overhoop ge haald en opengebroken. Uit een kistje hebben de daders 223 gulden aan geld en verder geldswaardige papieren meegeno men. De marechaussee heeft het onderzoek in handen. Oplichter van sterken drank gegrepen. Reeds meerdere malen waren wijnhande laren Ie Haarlem opgebeld om aan een bepaald adres eenige liters jenever te be zorgen, aldus meldt, de Msb." Het bestel de werd dan gebracht en er werd dan ge zegd dat „het in orde was". Wanneer la ter de quitantie gepresenteerd werd, bleek dat de vogel gevlogen was. Een dezer da gen gebeurde hel weer, dat een wijnhande- laar^werd opgebcM gevraagd in een apotheek aan de '.leverlaan zeven liter jenever te brengen. Zooals later bekend werd. was dc oplichter met ©en praatje aan den apotheker komen zoggen, dat straks een mandje met Plesscben -zou wor den gebracht en of dat misschien daar zoo lang zou mogen blijven tot hij het kwam halen. Dit was toegestaan. De drank werd gebracht en do loopjongen werd wegge stuurd. Toen de oplichter echter zijn buit in veiligheid wilde brengen, stond de recherche te wachten en rekende hem in. Het bleek do 44-jarige R. uit Haarlem te zijn. Een gedeelte van den op die manier verkregen drank had hij altijd zelf opge dronken, terwijl hij de rest aan onbekende personen verkocht, had. Geheime distilleerderij in een regenput. Aan den Amsteldijk Noord te Nieiuwer Amstel is op een boerderijtje een volledig distilleertoestel in beslag genomen. Het toestel was verborgen in een regenput. Een schipper beroofd. Schipper G. W., gedomicilieerd te Schie dam, is Maandagavond in een hem onbe kend perceel te Zwolle beroofd van een portefeuille met 1040 aan bankpapier. De politie, dio het onderzoek den ganschen nacht voortzette, slaagde er in de vermoe delijke daders aan te houden, zekere M. W. 46 jaar, rondreizend schoenmaker, ge domicilieerd te Enschede en H. T. 22 jaar, koopman to Zwolle. Bij laatstgenoemde werd verborgen gevonden 460.aan bankbiljetten, afkomstig van voornoem den schipper. Het onderzoek wordt voort gezet. UIT DE RA&I0-WERELD. Programma's voor Donderdag 29 Aug. Hilversum, 298 M. (N a 6 u u r: 1071 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.-uitzendingen) 11.0011.30 Ziekcndicnst. 12.301.45 Concert- Vocale en instru mentale solisten. 5.00—6.30 Concert Fluitkwartet en piano begeleiding. 6.307.00 Lezing over: Een behoorlijke adelbrief. 7.008.00 Orgelconcert. 8.00 Orkestconcert en lezing over: Hoe beleg ik mijn geld? Daarna: Persberichten Huizen, 1875 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A. V. R. O.- Kwintet. 2.002.30 Gramofoonmuziek. 2.304.00 Aansl. van het Roxy-Theater te Amsterdam. 4.005.00 Orgelconcert door Ferdinand Kloek, Boris Lensky, viool. 5.005.30 Sportpraatje door H. Hollan der. 6.017.15 Concert door het A. V. R. O.- Kwintet. 7.157.45 Lezing door G. de Clercq over: Laat uw centrale-verwarmingsketel schoon maken. 8.0111.00 Concert door het Omroepor kest. Adolphe Poth, viool, het Dubbel Ge mengd- en Dubbelmannenkwartet „Harmo nie" o. 1. v. Joh. H. P. Wini^ubst. Daarna: Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. I.202.20 Orgelconcert. Cinema orgel, 2.202.45 Beelduitzending. 3.20 Vesper. 4.05 Voorlezing. 4.20 Concert. 4.50 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Piano-recital door St. Askenase. 7.20 Lezing. 7.50 Vaudeville. 8.45 Tooneeluitzending „The Pierrot of ehc Minute" van E. Dbwson en „The Man with the Flower in his Mouth" van L. Pi randello. 10.00 Nieuwsberichten. 10.35 Verrassing. 10.50 Dansmuziek. II.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1725 M 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.25 Concert. Langenberg, 473 F. 7.207.50 Gramofoonmuziek. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3512.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert. 5.556.50 Orkestconcert. 8.20 Orkestconcert. Daarna tot 12.20: Dansmuziek. Brussel, 508 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. 9.20 Orkestconcert uit Ostende. Hamburg, 372 M. 4.50 Concert. Cornet-kwartetten. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Concert. 8.20 „Hprr BummerlunderVolksblijspel in 4 bedrijven. 10.45 Dansmuziek. vacantie in frankrijk. II. Quimper, 25 Augustus 1929. Solesmes is wel 'n klein plaatsje, maar beroemd om zijn abdij en z'n monniken, waaronder vooral Guéranger, Mellet, Ca- gin, Mocqureau, Poirier, Gajard moeten genoemd worden, terwijl ook de Benedic tinessen-abdij Sainte Cécile, op korten af stand van den Saint Pierre gelegen, ver melding verdient. In tbeide abdijen wordt het Gregoriaansch gezongen op 'n wijze, die de bewondering wekt van heel de we reld en dan ook van alle kanten te vreem delingen daarheen doet samenstroomen. Dit was de reden, waarom ook wij er heen gingen, 't Was juist het Octaaf van Maria's Ten-hemel-opneming, zoodat we des morgens de schoone Mis: Gaudeamus en s middags de even schoone Vespers van dat officie te hooren kregen, die door alle gasten, hetzij zij in de abdij gelogeerd zijn of in het knusse dorpshotel graag wer den bijgewoond. Zelfs komt de Amerikaan- sche mevrouw Justine Ward, die in het naburige Sablé-sur-Sarthe een eigen huis bewoont, eiken morgen per auto om 10 uur naar de Conventsmis, om van den door baar zoozeer bewonderden Gregoriaan- schen zang te genieten. Nadat we ruim anderhalven dag in het vriendelijke, ook natuurschoone plaatsje Solesmes hadden doorgebracht, namen wij afscheid van onzen gul-gemoedelijken hos pes, lieten ons brengen naar Sablé, op 3 kilometer afstands gelegen en het naaste station der abdij, wandelden een uurtje door dat stadje Sablé, waar niets, maar dan ook heelemaal niets te zien valt en vertrokken om 1 uur bij mooi zomerweer met den sneltrein heelemaal naar Quira- pcrlé, het fraaie stadje van Zuid-Bretagne, waar we over Angers, Nantes, Redon en Lorient. 's avonds te half 8 aankwamen en onzen intrek namen in het goede hotel du Lion d'Or op de Place Nationale, om vervolgens, na het avondmaal, den dag te besluiten met een wandeling door die ty pische plaats, welke haar oud-bretonsch karakter nog zoo sterk heeft bewaard en ons herinnerde aan de aardige liedjes van den bretonschen bard Theodore Botrel, welke wij in onze seminarie-jaren zoo gaar ne hoorden zingen. Wij lazen daags daarna de H. Mis in de kerk van het H. Kruis, die gebouwd is in den vorm van de II. Grafkerk te Je rusalem, en maakten in den loop van den morgen een frissche wandeling door het schoone stadje Qulmperlé, vriendelijk ge legen aan do samenstrooming van de beide rivieren Ellé en Isole, om onderweg de verschillende merkwaardigheden, waaraan dit stadje rijk is, te bezoeken. Wij bezoch ten de oude Benedictijner abdij van het H. Kruis, waarin wij een schoon, idyllisch kloosterpand bewonderden, maar die nu ingericht is totstadhuis, onderprefek- tuur, belastingkantoor, ja tot wat niet al, een lot, waarin ook deelt een oude kerk met Ursulinen-klooster, die wij 'n oogenblik later bezochten. Verder kwamen wij op onzen ..heiligen-tocht" in de kerk van den H. Michaël, een fraai gebouw uit dc XlVe eeuw en gelc-n de bovenstad, zoodat zij met haa r santen toren heel den wijden ommetrc .cheerscht, begroet ten ook nog even- de ruïnen van een eeuwenoude kerk, toegewijd aan den H. Columbanus, een der eerste -Iersche ge loofsverkondigers, die naar het vasteland overstak, en besteedden de rest van don morgen aan een wandeling over de hoogst interessante markt, die eiken Vrijdag in Quimperlé gehouden wordt en van alle kanten de Bretonsche boeren en boerinnen samenroept, om de opbrengsten van hun land en van hun veestapel daar van de hand te doen. 't Was een uiterst merk waardig gezicht, op het ruime marktplein de vele honderden boeren en boerinnen van Bretagne in hun gewestelijke kleeding te'zien warrelen, een gezicht, dat mij her innerde aan de even merkwaardige Don- derdagsche markt te Middelburg, waar donderden boeren en boerinnen uit Wal- chereïi en Zuid-Beveland in Zeeuwsch costuum samenkomen. Dien middag vertrokken wij, lang niet ontevreden over ons bezoek aan Quim perlé en met het voornemen er nog eens terug te komen, uit deze stad. naar.... Douarnenez, de Bretonsche, bekende pit toreske visscherspTaats van ongeveer 13000 inwoners, aan de Noordzee gelegen en waar heel de bevolking van de vischvangst leeft. Douarnenez is heel schilderachtig rondom dc baai van dien naam gelegen, en toen wij daar 's avonds in den heer lijken zomeravond een wandeling langs dien baai maakten, kostte het ons waarlijk moeite, niet even te denken aan Napels, dat ook zoo schoon rond zijn golf gelegen is. Do visschers leken uitgevaren, want van een vloot bespeurden wij niets, maar wel klonken ons van vele kanten de vroo- lijkc wijsjes der Bretonsche jongedochters in de ooren, die bezig waren in verschillen de pakhuizen do smakelijke sardientjes gereed te maken voor verzending naar alle kanten van de wijde wereld. Den volgenden dag brachten we 'n prct- tigen middag door in het op ruim een half uur sporens van Douarnenez gelegen aar dige stadje Quimper, dat een prachtige, gothieke katedraal bezit, wel de mooiste van heel Bretagne, dat bovendien vele oud-Bretonsche huizen en' gevels rijk is en, wijl het dien dag juist marktdag was, 'n aanblik bood, die tot de aardigste behoort welke het schoone Bretagne den toerist kan geven, vooral ook omdat een prettige zomerzon over al die gewestelijke costuums en winkels en kramen heenspeelde. Wij zorgden er echter voor, bijtijds dien dag in Douarnenez terug te zijn, want we hadden voor den volgenden morgen den laatsten Zondag van Augustus groote plannen. Op dien dag namelijk wordt in het kleino kustplaatsje Sain.tc-Anne-la-Palud, op ongeveer elf kilometer afstands van Douarnenez gelegen, het jaarlijksche „par don" gehouden. Op meerdere plaatsen van Bretagne is 't gewoonte, jaarlijks op 'n vasbgestelden Zondag een „pardon" te vieren, bijv. ook to Sainte-Anne-d'Auray, maar dat van Sainte-Anne-la-Palud is het voornaamste en wordt geregeld bezocht door 'n 30.000 a 40.000 menschen. Wat is een „pardon"? Een pardon is een jaarlijksch feest ter eere van de H. Anna. de patrones van Bretagne, om de bijzon dere bescherming van deze patrones over do vissehersbevolking af te smeeken en tevens dc geloften te vervullen, welke men in het afgeloopen jaar in moeilijke om standigheden, bij storm bijv., ter eere van de H. Moeder Anna heeft afgelegd. Dif feest hebben wij tc Sainte-Anne-la- Palud bijgewoond en alleraardigst gevon den. Het feest begon met een flambouwen- processie op Zaterdagavond, daags voor den laats!en Zondag van Augustus, rond om de pal aan de zee gelegen kapel van Sint Anna, en daaraan werd door hon derden Bretonsche mannen en vrouwen deelgenomen.'Deze processie, die kostelijk om te zien was, eindigde met het zingen van het Credo in de open lucht, vlak voor de kapel, terwijl daarna allen dc kapel binnentrokken, om gezamenlijk het Mag nificat en Bretonsche liederen te zingen. Eerst te ruim elf uur keerde onze tou ringcar in Douarnenez terug. Veel drukker was het echter op den eigenlijken dag zelf. Honderden auto's en autocars kwa men uit heel Bretagne, zelfs uit Parijs, naar Sainte-Anne-la-Palud, waar om elf uur in de openlucht de plechtige Hoogmis begon, waaronder de Deken van Morlaix, die een beste predikant is, een gloedvolle preek hield.... in het Bretonsch. De bis schop van Quimper, in welke bisdom Sainte-Anne gelegen is, en ook de Aarts bisschop van Haïti, een geboren Breton, woonden de plechtigheid bij, na afloop waarvan in een groote tent door den pas toor van Sainte-Anne een déjeuner werd aangeboden aan de beide bisschoppen en aan alle aanwezige geestelijken, óók aan de beide HollancTsche priesters, wijl zij in den loop van den morgen reeds met den zeer hartelijkcn en hospitalen pastoor van Sainte-Anne hadden kennis gemaakt. Wij mochten dit natuurlijk niet afslaan en zoo beleefden wij onder onze Bretonsche medebroeders een allerprettigsten mid dag. Al de duizenden pelgrims, die van hein de en verre te voet of per auto waren ko men opdagen bleven intusschen op het terrein, want om 3 uur 's middags werden in do open lucht do plechtige Vespers ge zongen, waaronder de missiebisschop van Haïti een mooi sermoen hield op de H. Moeder Anna, dc patrones van Bretagne. Na afloop van deze preek werd over het groote terrein rondom de kapel en dicht bij de zee een groote processie gehoule», waaraan behalve He bisschoppen en de priesters alleen Bretonsche mannen en vrouwen in <Te meest schilderachtige cos tuums mochten deelnemen. De processie eindigde met 'n kort Lof in de kapel, waarmede de kerkelijke viering van het groot „pardon" van Sainte-Anno-la-Paiud afgeloopen was. Het weer was bijzonder mooi en zacht geweest voor zulk een openluchtplechtigheid en om half zes bracht onze auto on.s weer sain et sauf in het hotel terug. Maar ons verblijf in Dou arnenez had nu geen doel meer. Daarom reisden wij een uur later naar Quimper af, om onzen intrek te nemen in het goedo hotel de l'Epée. variwaaruit deze tweede reisbrief naar Holland verzonden werd. Morgenochtend verlaten wij 'net schoone Zuid-Bretagne en vertrekken met den sneltrein over Landerneau naar Noord- Bretagne, waar we eenige dagen hopeu vC vertoeven. H. ULLEMAN. Pr.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5