V 20ste Jaargang WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1929 No. 6268 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TOCH NOG EEN ACCOORD BEREIKT BUITENLAND gen' DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal jjj onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal franco per post f 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsbladis voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Mt nummer bestaat uit twee bladen ROME OVER DE CHRIS JELIJKE ORGANISATIE. I. Het patroons-consortium van de streek RoubaixTourcoing had a-an de H. Con- [re-gatie. van het Concilie verzocht, haar xjrdeel te geven over den strijd, die was uitstaan tusschen genoemd Consortium en [e Christelijke vakvereenigingen. Genoemde Congregatie heeft nu een schrijven gericht aan den Bisschop van dit bekend te maken aan de jelanghebbende partijen. Dit zeer gewichtig document is uitge vaardigd onder onmiddellijk toezicht van lie H. Stoel. ,De Maasbode" heeft het schrijven, ge publiceerd in de „Acta- Apostalicae Sedis" in volledigen tekst vertaald. Na eerst te hebben herinnerd aan de bevoegdheid van de Kerk inzake sociale kwesties, wijst het schrijven op do. pause- e uitspraken inzake de vakvereenigin- ter bevestiging van de volgende stel lingen. I. De Kerk erkent en bevestigt, voor jatroons en voor arbeiders het recht, vak vereenigïngen te stichten, hetzij geschei- ien, hetzij gemengd, en ziet daarin een doeltreffend middel voor de oplossing van bet maatschappelijk vraagstuk. II. Bij den huidigen stand van zaken icht de Kerk de stichting van zulke vak- ■ereenigingen zedelijk noodzakelijk. III. De Kerk spoort aan tot het stich ten van. dergelijke vakvereenigïngen. I IV. De Kerk wil, dat de vakvereenigin- K&n gesticht en bestuurd worden volgens de beginselen van Christelijk geloof en zedeleer. V. De Kerk wil dat de vakvereenigin gen werktuigen van eendracht en vrede zijn 'en daarom wekt. zij op tot de vor ming van gemengde commissies als bind middel tusschen. hen. VI. De Kerk wil dat vakvereenigingen gesticht, door en voor Katholieken uit Ka tholieken bestaan zonder evenwel te ont kennen, dat bijzondere noodzakelijkheid kan verplichten anders te handelen. VII. De Kerk spoort alle Katholieken aan tot vereeniging voor een gemeen- schappelijken arbeid in- Christelijke liefde. Ligt hier geen aanleiding ook voor Ka tholieken in Nederland, om 'ns na te denken over hun meening betreffende de Christelijke, de Katholieke vakvereenigïn gen van arbeiders? De bedoelde Katholieke Fransch© werk gevers hadden naar Rome gemeld, dat de Christelijke vakvereenigïngen niet werke- k Christelijk zijn. Treft men ook niet bij ons Katholieken aan, die meermalen van Katholieke vak vereenigïngen. en dezer leiders meehen te mogen verklaren, dat ze „rood" zijn? Aan <3© ^tevreden Katholieke Fransche werkgevers wordt van uit Rome geant woord de beweringen, die zij aanvoe gen ter jftaving van. hun. afkeurend oor deel over de vakvereenigïngen der Katho lieke werknemers: lo. dat sommige dezer beweringen overdreven zijn2o. dat andere en wel die aan de vakvereeni gingen verwijten, dat. deze „rood" zijn rgeheel van gnond ontbloot en inreohtvaardig zijn;" 3o. dat in lie vakvereenigïngen wél tactische fou- en zijn begaan, en dat er door de leden de zer vereendgingen ook wel woorden, zijn ge sproken, welke „niet geheel en al overeen komstig de Katholieke leer zijn." Als deze stellingen met duidelijke uit spraken van het hoogste kerkelijk gezag ijn. toegelicht, vervolgt het schrijven: In het licht van deze beginselen en deze wenken, ziet men duidelijk den weg, die moet worden gevolgd, om bil lijk te oordeelen over de vraag die ons bezighoudt. Om te beginnen met de vakvereeni- gin gen van arbeiders, men kan aan Christelijke werklieden het recht niet weigeren zelf vakvereenigingen te stichten, die onderscheiden zijn van patroonsvereenigingen, zonder daar nochtans tegenover te staan. En dit vooral wanneer, zooals hier het geval is, deze vakvereenigingen gewild en aangemoedigd zijn door het kerkelijk gezag, bevoegd volgens de regels van de Katholieke maatschappijleer, die onderhouden, moeten worden door de leden, erkend door haar statuten en door. haar werkzaamheid als vakver- ©eniging, en waaruit deze moeten le ven, vooral uit. de Encycliek „Berüm Novarum." Verder is het duidelijk, dat de op richting van zulke vakvereenigingen, onderscheiden van patroonsvereeni- is met den maat- schappelijken vrede, omdat zij eener- zijds uit beginsel den klassenstrijd ver afschuwen en het socialisme onder al zijn vormen, en omdat zij van. den an deren kant het sluiten van collectie ve contracten toestaan om vredelie vende betrekkingen tusschen kapitaal en arbeid vast. te stellen. En de fabrikanten moeten daarin niet een daad van wantrouwen zien, vooral in de huidige omstandigheden, nu, tegenover de vakvereenigingen van socialisten en communisten, het duidelijk is, dat de vakvereenigingen van Christelijke arbeiders moeten ge vormd en begunstigd worden, opdat de arbeiders hun wettige economische en tijdelijke belangen kunnen verzorgen zonder schade voor hun geestelijke en eeuwige belangen. Op dit punt schijnt, er geen strijd te bestaan tusschen de twee twistende vakvereenigingen. In zijn tweede rap port verklaart de heer Mathon (de voorzitter van bovengenoemde werkge- versvereeniging) dan ook, dat het con sortium van patroonsvereenigingen „vurig wenscht de oprichting van wer kelijk Christelijke vakvereenigingen, die de belangen der arbeiders verde digen" deze belangen vergelijken met .de zijne, in alle vrijheid en onafhan kelijkheid met de patroonsorganisaties onderhandelen en dat beide de oorza ken van tweedracht moeten bestudee- ren in alle gelijkheid, in alle recht vaardigheid, en zonder vooroordeel, met gevoelens van Christelijke liefde, die de harten van beide partijen die nen te bezielen." Het verschil bestaat hierin dat het consortium meent, dat de christelijke vakvereenigingen. tot dusver niet wer kelijk Christelijk zijn met a. w. het meent, dat deze bij de uitoefening van haar werkzaamheid feitelijk niet trouw zijn geweest aan de beginselen van de Christelijke maatschappijleer en als bewijs hiervoor draagt, 't consor tium 'n zeker aantal beweringen aan. De meening en de goede trouw der vragers ter zijde gelaten, ziet men on middellijk, hoe zwaar de beschuldi ging is. Alvorens °dan ook eenig oor deel uit te spreken, heeft de. II. Con gregatie bevel gegeven tot veelvuldige en ernstige onderzoekingen: zij heeft uit zeer gezaghebbende bronnen vol komen geloofwaardige inlichtingen verzameld om den grond van een zoo zware beschuldiging te beoordeelen. Nu dit gedaan is meent .de H. Con gregatie te moeten verklaren dat, vol gens de onwraakbare stukken en de verzamelde bewijzen, sommige bewe ringen overdreven zijn; andere-, de ernstigste, die aan de vakvereenigin gen een geest van Marxisme en staats socialisme toeschrijven, zijn geheel van grond ontbloot en onrechtvaardig. Nochtans ontkent de H. Congrega tie niet, dat de Christelijke vakver eenigingen enkele tactische fouten hebben begaan en dat sommige van haar leden in 'b openbaar woorden hebben gebruikt, die niet geheel en al overeenkomstig de Katholieke leer zijn. Zou dit antwoord misschien ook niet gegeven kunnen worden aan de zoo juist door ons bedoelde Katholieken in' Neder land? Ook ten onzent worden er wel door Ka tholieke vakvereenigingen tactische fou ten gemaakt; ook ten onzent zijn er wel onder de leiders dezer vereenigingen, die wel 'ns meeningen verkondigen welke „niet geheel en al overeenkomstig de Katholieke lefer zijn." Hetzelfde kan echter worden gezegd van de zuster-vakvereenigingén, die der Katholieke werkgevers. Maar ook ten onzent zijn de bezwaren, die door sommige Katholieken, openlijk of bedektelijk tegen de Katholieke vak vereenigingen worden geopperd, dééls overdreven, dééls nl. als ze de aa-ntij ging van „socialistisch" bevatten in strijd met de waarheid en de rechtvaar- Die bezwaren van. sommigen tegen de Katholieke vakvereenigingen zouden wel voor 'n zeer groot deel, zoo niet geheel en al verdwijnen, als begrepen werd, als klaar werd ingezien door allen, wat Mgr. Aien- genent. schreef in zijn Vastenmandement 1929: „Het streven der arbeiders naareen stoffelijke welvaart is volstrekt niet mate rialistisch. Zoolang dal. streven zich be weegt binnen de grenzen en ondergeschikt blijft aan de behartiging der geestelijke belangen, ligt het geheel en al binnen het bestel der Goddelijke Voorzienigheid, Die den mensch sahiep niet alleen met een on sterfelijke ziel, maar ook met een stoffe lijk of materieel lichaam." PLUS MINUS 80 DER BRITSCHE EISCHEN INGEWILLIGD Een zitting van 5 uur tot half 2 's nachts In een Duitsche persconferentie werd nog hedennacht medegedeeld, dat. de 5 mogendheden het eens zijn geworden over de punten, die hen verdeeld hielden, doch nog niet over de punten die Duitschland betreffen. Dit zijn: le. d'e overschotten van het Dawesplan; 2e. de verhouding tusschen voorwaardelijke en onvoorwaardelijke an nuïteiten en 3e. de bezettingskosten. Omtrent die 3 punten zouden de Duit- schers hedennacht nog een schriftelijk voorstel ontvangen waarna om 11 uur he denmorgen de 6 mogendheden weder zou den bijeenkomen om daarover te spreken. Om 4 uur 's middags zouden de bij de bezetting betrokken mogendheden verga deren, waarna om b uur de politieke com missie zal bijeenkomen ter bespreking van de ontruimingskwestie en de kwestie van de commissie voor vaststelling en verzoe ning. Komt men met een en ander dien dag gereed, dan zal Donderdag de plenaire zitting va-n de conferentie gehouden wor den. Wat het accoord betreft, dat tusschen de 5 mogendheden is tot stand gekomen, dit zou neerk' nen 53\\78 n 78.5 pet. van de oorspronkelijke Engelacne vordering. Enkele cijfers. In de Engelsche perconferentie werd het. volgende medegedeeld: Er is in beginsel overeengekomen, dat de andere crediteur-mogendheden door een correctie binnen het kader van het Young-plan, welke aan de goedkeuring van Duitschland zal zijn onderworpen, aan Groot-Brittannië extra 40 millioen Mark per jaar zullen verrekenen, waarvan 36 millioen Mark zal bestaan uit sommen in eens, in annuïteiten, gegarandeerd door de andere crediteurmogendheden en dat Groot-Brittannië deze 36 millioen zou ontvangen als een onvoorwaardelijke an nuïteit, 18 millioen uit. het sa-ldo der on voorwaardelijke annuïteiten, beschikbaar onder het plan voor de verdeeling en ten slotte extra 42 millioen Mark, welke be schikbaar zou worden gesteld door een andere regel, behoudens goedkeuring van Duitschland, van de jaarlijksche bedragen der onvoorwaardelijke annuïteiten, zonder het totaal te verhoogen op zoodanige wijze, dat het bedrag, beschikbaar voor d'e ver deeling onder de crediteur staten na te hebben voldaan aan den dienst van de Dawesleening, ieder jaar een vaste som zou zijn. Aldus zou Groot-Brittanië in totaal 96 millioen Mark ontvangen als onvoorwaar delijke annuïteit; verder, als toevoeging tot de reeds overeengekomen punten met betrekking tot de leveringen in natura. aanvaardde de Italiaansche delegatie, dat de Italiaansche staatsspoorwegen, gedu rende 3 jaren, jaarlijks 1 millioen ton En gelsche steenkool tegen de beste, export prijzen op de Britsche vrije markt, gelden de op den datum van-ieder contract, zul len afnemen. Een slotovereenkomst, om vattende deze punten wordt voorbereid. Aan het slot. der persconferentie werd meegedeeld, dat de overeenkomst, betref fende de steenkolen was opgemaakt door Graham en Pirelli Er werd opgemerkt., dat Engeland door deze overeenkomst op buitengewone wijze voldoening krijgt en dat hetgeen in het accoord is opgenomen geheel verschilt va-n wat om 5 uur, bij den aanvang der vergadering, bestond. Verjaardag van hot Kellogg-pact. Als een aardige bijzonderheid mag wel worden vermeld, dat het accoord juist be reikt werd op den verjaardag van het Kellogg-pact. Een „vreugdevuur". Dat het wachten den verzamelden jour nalisten op het Binnenhof gisteravond lang viel. laat zich indenken. Men kan het den journalisten niet kwa lijk nemen, dat. zij ondanks kleine teekenen van herleefde hoop, het wachten meer en moer moede werden, en dat zij zelfs mid delen zochten om zich op het. binnenhof wat beter te amuseeren. Padvinders trachtten hen reeds met reepen chocolade te troosten. Limonade werd eveneens beschikbaar .gesteld en gre tig gedronken. Bij 'het vallen van de duisternis begreep men echter, hoe aardig ook een vuurtje zou staan. Ieder offerde zijn kranten, zoodat een respectabele brandstapel was verkregen. Weldra stegen de vlammen in de hoogte onder luid gejuich van de rondom gezeten vertegenwoordigers der pers en tot groot vermaak van de perschefs en aindere on dergeschikte leden der delegaties, die bo ven in de Eerste Kamer de beraadslagin gen niet. mochten bijwonen en thans hun ramen opengooiden om van de vermake lijkheden der journalisten kennis te nemen. Allen schenen met vreugde deze buiten gewoon vermoeiende conferentie in rook te zien opgaan. Toen echter een politie-agent vond. dat het spelletje lang genoeg geduurd had, kwam hij met een emmer water aandragen en ibluschte aldus dezen brand op 't Bin nenhof onder een 'luid hoongesohreeuw van alle journalisten, die hier in een zeldzame solidariteit vereenigd waren en een ge schreeuw aanhieven, dat stellig ook tot de gedelegeerden zal zijn doorgedrongen. Het accoord. Toen, zooals gisteren gemeld, de situatie door de hernieuwde weigering van Snow- den /hopeloos scheen, heeft. Briand aan Jaspar het verzoek gericht Dinsdagmiddag tegen 5 uur ©en bijeenkomst te willen be leggen van de zes uitnoodigende mogend heden. Deze bijeenkomst duurde van 5 uur tot 's nachts half twee en eindigde met een principieel accoord. De Duitsohe gede legeerden verlieten de vergadering in den loop van den avond. Do journalisten, die zich om den Duitschen minis'ter Wirth ver drongen, kregen ten antwoord, dat het ijs gebroken was. De Duitsche delegatie liet thans de andere delegaties alleen in de hoop, dat zij het onderling eens zouden worden, in elk geval de Duitsche legatie bereid zou zijn, onmiddellijk naar de Eer ste Kamer terug te keeren. Omstreeks 1 uur 's nachts werd de Dhit- sche delegatie teruggeroepen, het accoord was bereikt. FRANKRIJK. De communistische bank te Parijs. De communistische bank voor arbeiders en boeren te Parijs, die een poos gesloten is geweest terwijl er een gerechtelijk on derzoek naar den toestand van de bank aan den gang was, is vanochtend voor het publiek heropend. Zonder incidenten. MEXICO. Verkiezingsonlusten in Mexico. Eén doode, ruim hortderd gewonden. Volgens een „Associated Press"-bericlvt uit Forreon heeft de gouverneur van den staat Coahuila meegedeeld, dat Zondag in verschillende deelen van dezen staat ern stige verkiezingsonlusten hebben plaats gehad, waarbij een man gedood en ruim 100 gewond zijn, van wie 2 waarschijnlijk doo- dehjk. OOSTENRIJK. De pacificatie van Europa. Een rede van mgr. Seipel. Di-. Seipel, de vroegere Oostenrijksche bondskanselier, heeft in een vergadering der Katholieke vredesbonden gesproken over de pacificatie van Europa. Hij wees er op, dat de tijd daarvoor rij per is dan vroeger. Aanwijzingen daarvoor geven de internationale arbitrage van den Volkenbond en het Kellogg-pact. Voor den vrede van Europa zijn vertrouwen, goeden wil en de inspanning van allen noodig. Slechts dan kan een oplossing worden ge vonden. AFGHANISTAN. Nog hevige gevechten. Gemeld wordt, dat een belangrijke de legatie van den Hazara-stam te Kaboel is aangekomen om namens den stam den eed van trouw aan Mabib Oellah af te leggen. Hevige gevechten zijn geleverd nabij Khost en Gardez, welk© beide nog worden belegerd, hoewel er belangrijke versterkingen zijn heen gezonden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het accoord ter Haagsche conferentie is op het laatste nippertje bereikt. Italië geeft toe. De troebelen in Palestina. Zal do Volken bond er zich mede bemoeien? De Zeppelin boven Amerika. (Luchtv. en Telegrammen). Ir. Grasé van de Fokkerfabrieken over leden. (Lucht., 2e blad). BINNENLAND. Nieuwe gevallen van alastrim te Rotter dam. (Gem. Berichten, 2de blad). Kind uit een trein gevallen en overletfen. (Gem. Berichten, 2de blad). Weer verscheidene ernstige verkeers ongelukken. (Gem. Berichten, 2de blad). RUSLAND. De ononderbroken werkweek in Rusland. Het Russische volkscommissariaat heeft besloten, in het nieuwe financieele jaar met de invoering van de ononderbroken ar beidsweek in de bedrijven te beginnen. Tot dat doel zal oen bijzondere regeerings- commissie ingesteld worden. Voor het Jodendom in Ruslarvd. De Poolsche rabbijnen hebben besloten, in September een algemeenen vastendag uit te schrijven, als betooging tegen de ver volgingen, waaraan do Joodsche gods dienst in de sovjetunie is blootgesteld. De Joden in de rest van de wereld zullen wor den uitgenoodigd, dit voorbeeld te vol- PALESTINA DE TROEBELEN IN PALESTINA. Rust teruggekeerd te Jeruzalem en te Jaffa. Elders in heiland duren de onlusten voort. Het Engelsch communiqué van het mi nisterie van Koloniën zegt: Wij beheer- •schen den toestand en alles is rustig te Jeruzalem en te Jaffa, waar de ernstigste relletjes zich hebben voorgedaan. Buiten deze steden is het land nog steeds onrus tig er worden georganiseerde aanvallen ondernomen door de Arabieren op de tal rijke, verspreide Joodsche kolonies. Tot. nog toe is geen poging ondernomen om de voornaamste openbare diensten te versto ren. De versterkingen bestaan uit vier oor logsschepen, meer dan 3 bataljons infante rie, benevens pantserwagens en vliegtui- Het communiqué bericht, dat er anti- Joodsche aanvallen hebben plaats gehad te Jaffa op Zondag en te Haifa op Maandag. In Transjordanië baart de toestand eeni- ge ongerustheid, maar tot nog toe wor den geen onlusten gemeld. De buitenaf gelegen Joodsche buiten wijken bij Jeruzalem zijn aangevallen, ter wijl Hebron het tooneel geweest is een zeer hevigen aanval. Te Gaza zijn eenige Joden gewond. De plaatselijke pers is nog steeds stop gezet. De regeering is begonnen met de publicatie van een reeks nieuwsbulletins. Er bestaat geen censuur op buitenlandsche telegrammen, maar in sommige gevallen zijn telegrammen 48 uur achtergehouden. Het aantal slachtoffers in geheel Pales tina bedraagt: gedood 46 Mohammeda nen, 4 Christenen en 93 Joden; zwaar ge wond: 73 Mohammedanen, 12 Christenen en 153 Joden licht gewond: 45 Mohamme danen, 27 Christenen en 116 Joden. De incidenten voor den V olkenbond? Naar gemeld wordt, heeft de vertegen woordiger van het SyrischPalestijn ach congres te Genèvo in opdracht, en uit naam van zijn organisatie een schrijven gericht aan sir Eric Drummond, don secretaris generaal van den Volkenbond, waarin ernstig geprotesteerd wordt tegen het op treden der Engelsche troepen tijdens de onlusten te Jeruzalem (het werpen van bommen enz.) en waarin een nauwkeurig onderzoek wordt verlangd naar de gebeur tenissen in Palestina van de laatste weken. Wat met dit schrijven gebeuren zal, staat nog niet vast. Waarschijnlijk zal het worden voorgelegd aan den raad van den Volkenbond, die op 30 Augustus a.s. bij een komt.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1