SPORT LUCHTVAART RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN UIT DE OMGEVING Ned, Oost-Indië Drama uit de Desa. In een desawoning in het Pekalongan- sch-fe, aldus de „Java Bode", kwam het hoofd van het gezin binnen, een tani, die zoo juist bij de afdeelin sbank een lee ning van honderd gulden had aangegaan. Het geld was hem betaald in een biljet van honderd en hij borg liet, onvoorzich tig, in een leeg lucifersdoosje, gelijk de desaman dat soms doet. Het lucifersdoos je met zijn kostbaren inhoud zette hij er gens neer en ging toen heen. Tijdens zijn afwezigheid moest het vierjarig dochter tje vuur aanmaken om het water voor de rijst te koken. Zij maakte haar vuurtje, en om het te doen vlammen wierp zij, spe lend, het ergens in een hoek gevonden lucifersdoosje op de gloeiende arang Het smeulde, vlamde en viel tot asch uit een- De vader kwam thuis en zocht het doos je om het geld té gaan wisselen. Hij zocht vergeefs en vragend waar het gebleven was, vernam hij dat het door zijn kind op het vuur geworpen was. Hij snelde naar het gloeiende vuur, zag dat het doosje met zijn inhoud geheel verdwenen was. In woe de ontstoken greep hij den ketel van het vuur, en wierp het kokende water over het schreiende kind. De arme kleine riep om hulp, kreunde en stierf kort daarna. De moeder, die op het erf haar werk ver richtte, kwam op de smartelijke kreten van het kind naar binnen en vond daar den vader, steunend bij het reeds zielto gende dochtertje. Op het erf bleef een kindje van enkele maanden, door de moe der daar opgepast, en in den schrik alleen gelaten, onbewaakt achter. Het kindje kroop rond, en kroop al spelend naar den waterput. Het speelde nog even aan den rand, zag wellicht het spiegelende water, boog zich voorover, viel, en verdronk. Even later kwam de moeder naar buiten zag het kindje niet en vloog naar den put. Het was te laat; een ontzield kinderlijkje werd naar boven gebracht. De desamen- schen, buren van het huis, waar dit ver schrikkelijke voorviel, waarschuwden de politie. Zij kwam, en vond in de kamer man en vrouw bijeen, verdwaasd door het ongeluk, bij de lijkjes der kinderen. Zij werden beiden meegevoerd, ondervraagd en voorloopig in hechtenis gesteld. Daar, in de boei, werd de ontzetting de vrouw te machtig, en zij stierf dienzelfden dag. In de gevangenis zit nu de man alleen. INGEZONDEN MEDEDEELING. 2c <wten. SBe&idLtAvz, VOETBAL. FEDERATIE VAN" R.'K. VOETBAL BONDEN. Algemeene vergadering. Zondag heeft de Federatie van R.-K. Voetbalbonden in Nederland haar alge- meene jaarvergadering gehouden in hotel „Noord-Brabant" te 's-Hertogenbosch. Na een voorafgegane bestuursvergade ring opende mr. Schrettlen te 2 uur de al- gemeene jaarvergadering op de gebruike lijke wijtze. In zijn openingswoord meende de voorzitter te mogen opmerken, dat de invloed, van de Federatie in het afgeloo- pen jaar weer is toegenomen. Hij sprak den wensch uit voor een ver deren groei en bloei en hoopte dat eer lang het geheele land zal zijn omvat door en dat alle bisdommen zullen zijn vervat in de Federatie. Het bestuur deelde mede, dat dit jaar het bestuur als volgt zal zijn samengesteld: mr. Schrettlen en Stufkens van het bis dom Utrecht; R. J. de Grood en H. Jans beken van het bisdom Den Bosch; A. H. Kockelmans en J. Nijstan van het bisdom Roermond en Pater Essen en H. M. Smits van het bisdom Haarlem. Het voorstel van het bestuur, om de Commissie van Beroep als volgt samen te stellen: Voorzitter Busleden mr. Lees berg, Pater d'Aquin. Kapelaan Goossens en den Utrechtschen Bond te verzoeken in een vacature te voorzien, nam de vergade ring aan. Het voorstel van de Technische Sectie, waarvan de pointe is, dat overspelen van een wedstrijd wegens het medespelen van een ongerechtigd speler binnen 3 weken moet- zijn aangevraagd, lokte eenige be sprekingen uit. De heer De Kruijver (Haar lem) vreesde, dat naar aanleiding van dit voorstel het gebruik van ongerechtigde .-spelers zal toenemen. De termijn van 3 we ken achtte hij te kort en hij wilde verlen ging te 6 weken. De kans op ontdekking wordt dan grooter. De heer Stufkens verdedigde het voor stel, waarvan de redactie de resultante is van de verschillende meeningen op de ver- gadering van de Technische Sectie. Wordt een zaak na 5 weken aanhangig gemaakt, dan kan wel de wedstrijd niet meer ongel dig worden verklaard, maar blijkt inder daad met opzet fraude te zijn gepleegd, dan kan het Technisch Bestuur nog altijd straf opleggen door bijv. 2 punten in min dering te brengen, zelfs schorsing uitspre ken over een geheel elftal. Met kracht zal het Technisch Bestuur tegen dit euvel op treden. De heer De Kruijver verklaarde zich na deze uiteenzetting voldaan, maar betwij felde of deze bevoegdheid van het Tech nisch Bestuur wel voldoende reglementair was vastgelegd. De voorzitter verdedigde het voorstel, dat gedaan is opdat de competitie niet op losse schroeven komt te staan. Mede naar aanleiding van een desbetref fende opmerking van mr. Terheggen (Nij megen) stelde de heer Smits (Haarlem) yoor, dat de bevoegdheid tot. straffen door de Technische Sectie wordt omschreven bij bestuursbesluit. De heer Stufkens en de voorzitter acht ten regeling van details omioodig, waarna het voorstel van de Technische Sectie als proef voor een jaar werd aangenomen. Bij de rondvraag bracht de heer De Kruijver de promotie bij keuze van Y.V.Z. ter sprake. Het Haarlemsch diocesaan be stuur had daartoe een gunstig advies ge geven wat geen aanleiding had moeten zijn voor den voorzitter van de Technische Sectie om Haarlem iels te verwijten. Uit het antwoord van den heer Stuf kens bleek, dat dit niet in de bedoeling heeft gelegen van den voorzitter. De heer De Kruijver verklaarde zich voorts er tegen, dat de Technische Sectie scheidsrechters gaat aanwerven buiten de diocesane bonden om. Dc diocesane bon den moeten scheidsrechters opgeven, die voor liet leiden van wedstrijden der Fe deratie geschikt zijn. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. De Jaarvergadering. In het American Hotel te Amsterdam vergaderde Zondag de Nederlandsche Voetbalbond onder leiding van ir. J. W. Ivips. De voorzitter memoreerde in zijn ope ningswoord de daling van het spelpeil en de dientengevolge mindere successen van het Nederlandsche elft;-1 De vereenigingen zelf dienen de basis te vormen voor een gunstige verbetering van het spelpeil. Voorts wees spr. op de a.s. viering van het veertigjarig bestaan van den N. V. B. op 8 December a.s., terwijl het over enkele weken vijftig jaar zal zijn, dat voetbal in Nederland wordt beoefend. De oudste Ne derlandsche voetbalclub H. F. C. te Haar lem zal dan haar-gouden jubileum herden ken. Het onderwerp van breedvoerige bespre king vormde een bestuursvoorstel inzake wijziging van art. 76 H. R. betreffende de overschrijvingsbepalingen, hetwelk tenslot te met overgroote meerderheid (62 tegen 5 stemmen) werd aangenomen. Dientengevol ge za.l het behoudens in normale gevallen, eerst 12 maanden na- indiening van het desbetreffend verzoek mogelijk zijn, toe stemming te ontvangen tot overschrijving naar een andere vereeniging. Eveneens werd besloten ingaande 26 Augustus 1929 geen vereenigingen meer tot den N. V. B. toe te laten, welke den naam dragen van of haar naam ontleenen aan ondernemingen in het Handelsregister onder dien naam ingeschreven; Benoemd werd een commissie, welke be treffende de decentralisatiekwestie rap port uit zal brengen. Hierin hebben zitting de heeren J. Schuitemaker (Oost), mr. A. J. Bulder (Noord), v. Bel (Zuid), J. Groot- meyer (West I) en A. Hollweg (West II). KORFBAL. Om de D. T. V.-Vaas. In de wedstrijden om de D.T.V.-vaas op 8 September te Amsterdam komen uit: Deetos I, Vitesse (L.) I, D.T.V. I en D. D.V. I. ATHLETI EK. „Holland"-wedstrijden te Haarlem. Eenige diocesane records verbeterd. De R -K. A. V. „Holland" heeft Zondag ten derde male in dit seizoen te Haarlem een athletiekdag georganiseerd, welke dit maal een nationaal tintje had. De belang stelling van de zijde der deelnemers was bijzonder groot. Swift, en V. D. Z. uit Arn hem waren vertegenwoordigd, V. I. C. Am sterdam, D. E. M. Beverwijk, Saestum, Zeist, D. H. L. Delft, Rood Wit Leiden enz. Natuurlijk ontbraken de „Holland" athle- ten ook niet. V. I. C. met haar kranige estafetteploeg legde beslag op de 4 X 100 M. in nieuwen recordtijd van 47.4 sec. vóór Holland. De beste prestatie leverde ongetwijfeld dc Arnhemmer Janssen, die de 400 M. in vitatie en de 1500 M. voor zijn rekening nam. Beide nummers werden vrij spoedig na elkaar geloopen en als men bedenkt, dat zoowel de 400 als de 1500 een sterke bezetting telde, pleit dit wel voor den Arn hemmer. De springkampioen van het Haarl. Dio cees, B. Ronde (Holland) verbeterde het record verspringen met een sprong van (i.45. Hij moest zich bij den hinkstap met de tweede plaats tevreden stellen achter Rippe (V. I. C.) die met 13.00 1/2 M, even eens een nieuw record vestigde. De uitslagen luiden: 100 M.: Ie serie: 1. H. v. d. Meer, V. I. C Amsterdam 12.2 sec.; 2. H. Stinkens, Saes- ürum Zeist; 2e serie: 1. T. Timmers V. I. O. Amsterdam 12.2 sec.; 2. D. v. d. Wardt, Vitesse, Zaancfam; 2e serie: 1. P. v. d. Meer U. D. I. Amsterdam 12.6 sec.; 2. N. Wijberga, Vitesse ZaandamFinale: 1. T. Timmers V. I. C. Amsterdam 11.6 sec.; 2. P. v. d. Meer. U. D. I. Amsterdam; 3. D. v. d. Wardt, Vitesse Zaandam. 100 M. invitatie: 1. B. Blaisse, V. I. C., Amsterdam 11.8 sec.; 2. D. Ronde, Holland Haarlem; 3. W. v. d. Schot, U. D. I. Am sterdam. 1500 M.1. G. Janssen Swift Arnhem 4 min. 44 sec.; 2. A. Overdam, Westlandia, Naaldwijk, 3. J. Brits V. D. Z. Arnhem. 400 M. invitatie: 1. G. Janssen, Swift Arnhem 56.6 sec.; 2. D. Ronde, Holland, Haarlem; 3. F. Oostermeijer V. I. C. Am sterdam. 400 M.le serie: 1. L. de Vreede, D. E. M. Beverwijk 60.2 sec.; 2. T. Ruysenaars, Holland, Haarlem; 2e eerie: 1. J. de Haas Vitesse Zaandam 60.8 sec. 2. »J. Gründ- meyer, Saestrum Zeist; 3e serie-: 1. Th. Brits, V. D. Z. Arnhem 58.8 sec.; 2. C. Vocke, Holland, Haarlem; 4e serie: 1. J. Noordermeer, Holland, Haarlem 56.4 sec.; 2. D. Schram, D. E. M., Beverwijk; Finale: 1. J. Noordermeer, Holland, Haarlem 57.4 sec.; 2. Th. Brits, V. D. Z. Arnhem; 3. J. de Haas, Vitesse, Zaandam. 5000 M.1. W. Vessies, D. E. M., Bever wijk 17 min. 16.8 sec. (nieuw record); 2. G. Haak, Leonidas Haarlem; 3. A. Mulders, A. C. E., idem. 4 X 100 M.1. V. I. C. Amsterdam 47.4 sec. (nieuw recórd); 2. Holland Haarlem; 3. V. D. Z. Arnhem. Zweedsche estafette: 1. D. E. M., Bever wijk 3 min. 52.4 sec., 2. Swift, Arnhem; 3. V. I. C., Amsterdam. Verspringen met aanloop: 1. B.- Ronde, Hellend, Haarlem 6.45 M. (nieuw record); 2. X. de Zwager Holland Haarlem, 6.05 M.; 3. N. Nuhn, D. H. L. Delft 5.96 M. Hinkstapsprong: 1. P. Rippe, V. I. C. Amsterdam, 13.00 1/2 M. (nieuw record); 2. B. Ronde, Holland, Haarlem 12.79 1/2 M. 3. N. de Zwager, Holland, Haarlem 12.04 M. Hoogspringen met aanloop: 1. D. v. d. Wardt, Vitesse, Zaandam, 1.60 M.2. J. Vlipsen, A. C. E. Haarlem 1.G0 M.; 3. F. Bakker, Holland, Haarlem 1.55 M. Polsstokhoogspringen: 1. H. Hermans, V. D. Z. Arnhem, 2,80 M.2. A. van Lief- voort, Swift Arnhem 2.70 M.; 3. F. Bakker •Holland, Haarlem 2.70 M. Discuswerpen: 1. J. de Haas, Vitesse, Zaandam, 30.18 M.; 2. J. Halvax, Holland, Haarlem 30.17 M.; 3. M. Ebbing, A. C. E. Haarlem, 28.51 M. Kcgelstooten: 1. J. van Ga-en. Holland, Haarlem. 10.59 M 2. P. Ripper, V. 1. C. Arnhem. :u.l9 M.; 3. W. Jansen, Oestrum Zeist 9.24 M. WATERPOLO. De voor gisterenavond vastgestelde wa- terpolo-wedstrijd in de zweminrichting De Zijl tusschen de Poelmeer-dames en de Zijl-dames is wegens het niet opkomen der Poelmeer-dames niet doorgegaan. De gisteren in Den Haag gespeelde wedstrijd tusschen C.J.M.V. en De Zijl II is verloren door De Zijl met 20. SCHAKEN. Het tournooi te Karlsbad. Niemzowitsj eerste in clen eindstand. Zondag zijn de afgebroken partijen uit gespeeld met het volgend resultaat: Gilg wint van Mattison, Colle wint van Grünfeld, Spielmann wint van Treybal, Niemzowitsj wint van Spielmann. Gisteren werd de laatste ronde gespeeld. De uitslag-was: Capablanca wint van Maroczy, Mattison remise met Spielmann, Saemisch remise met Gilg, Grünfeld remise met Vidmar, Euwe remise met Rubinstein, Marshall remise met Colle, Niemzowitsj wint van Tartakower, Treybal remise met Thomas, Becker wint van Bogoljubow, Menchik ver liest van Canal, Yates wint van Johner. De einduitslag is: 1. Niemzowitsj, 15 p.2. C-apablan- ca en Spielmann 14\[2 p.; 4. Rubinstein 131/a p.; 5, 6 en 7. Becker, Euwe en Vid mar, 12 p.; 8, Bogoljubow ID/s p.; 9. Grünfeld 11 p.; 10. Canal en Mattison 101/; p.; 12. Colle, Maroczy, Tartakower, Treybal, 10 p.; 16. Yates, Saemisch O*/* p.; 18. Mars hall, Johner, 9 p.; 20. Gilg, 8 p.; 21. Tho mas, 6 p.; 22. Miss Menchik, 3 p. Bondswedstrijden te Hilversum. De groote bondswedstrijden, welke door den Nederlandschen Schaakbond van 26 t.m. 29 Augustus in hotel „Het Gooiland" te Hilversum worden gehouden, zijn gister morgen begonnen. De deelneming is dit jaar zeer groot. Er hebben zich opgegeven 35 spelers dei- hoofdklasse, 15 der eerste klasse, 12 der tweede en 15 der derde klasse, in totaal dus 77 deelnemers. Vorig jaar, in Zwolle, bedroeg het aantal niet meer dan 41. Maandagochtend is de eerste hoofd- en eerste klasse gespeeld. De uitslagen van den eersten da'g lui den: Hoofdklasse, le ronde: S. van IJzendijk, Amsterdammr. „Ezel", Rotterdam 10; J. F. Keemink, HilversumH. W. Telder- hof, Bussum 10; R. A. J. Davidson, HaarlemA. E. v. Foreest, Utrecht 10. Hoofdklasse B: H. Kleefstra, Amster damB. J. v. Trotsenburg, Amsterdam 10; H. Kijne, Nijmegenmr. W. G. Be- linfante, 's-Gravenhage 1/21}«; G. W. J. Zittersteyn, 's-Gravenhagedr. K. M. Bergsma, Ferwerd 01; J. F. W. Meyer, SchiedamIs. Weltevreede, Amsterdam, 1—0. Hoofdklasse C: L. G. Westerman, Am sterdamM. Boekdrukker Hilversum 01; dr. C. Hins, LeidenJ. Gouwentak, 's-Gra venhage dr. A. Schuckink Kool, Utrechtdr. P. Feenstra Kuyper, Den Helder 1/2VaJ P. L. Prins, Amsterdam M. Verney de Winter, Zwolle 01. Hoofdklasse D: N. E. Deckers, Nijmegen E. van Amerongen, Amsterdam 01; L. Prins, AmsterdamP. Smit, Hilversum 10; W. C. Rensen, 's-Gravenhagedr. J. Toren, 's-Gravenhage 10; J. Cauveren, DoetinchemJ. Boers, Nijmegen 10. De uitslag van de 2de ronde van de hoofdgroep is: Mulder remise met Ezel, Davidson afgebroken tegen Van Harting- veld, Keemink wint van Van Foreest, Van IJsendijk remise met Felderhof. De wedstrijden om de Schneider Cup gaan waarschijnlijk niet door. De gisteren gehouden proefvluchten met de voor het deelnemen aan de Schneider- Cub wedstrijden bestaande vliegtuig der Amerikanen hebben niet het gewenschte verloop gehad, zoodat de Amerikanen thans definitief besloten hebben zich terug te trekken. Tevens hebben thans ook de Italianen besloten zich in verband met het ongeval met den leider der Spaansche equipe, terug te trekken, waarvan gisteren officieel mededeeling is ontvangen, zoodat alleen de Britsc'ne deelnemers overblijven. Morgen zal een beslissing genomen worden of in deze omstandigheden de wedstrijden zullen doorgaan. Oekrainisch vliegtuig neergestort. Drie inzittenden omgekomen. Een vliegtuig van de Oekrainische lucht vaartmaatschappij is bij Sotsji (Rusland) in zee gevallen. Van de inzittenden kwamen drie personen om het leven; onder hen be vindt zich de tweede commandant van het Kaukasische leger Fabrici-us. De piloot als mede vrouw en kind van een der omgeko menen zijn gered. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Het meetlint. Een krullebollige jongeman H. S. v. M., plaatste zich zeer bescheiden voor de groe ne tafel om aangaande een verkeersdelict geoordeeld te worden. Wat was de oorzaak dat hij op zijn rij wiel op den Stationsweg te Leiden rijdend plotseling naar links was uitgeweken? Bij het zien alleen van dezen jonge man kwam men tot. de conclusie dat daar voor een of andere galante reden zou heb ben kunnen bestaan. De getuigen zouden echter nader licht op deze zaak werpen. De oorzaak was een meetlint dat achter zijn fiets aanbungeldc en waarin de jonge man met zijn voeten verward raakte. Toen kwam hij in ougewenscht contact met de auto, waarvan een lantaarn en spatbord werd vernield. Dat was een zeer aannemelijke verkla ring, die door verd. in zooverre gecorri geerd werd, dat het meetlint tusschen het voorwiel was gekomen. De ambtenaar van het O. M. meende, dat verd. had moeten stoppen en ei&chte 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. Mr. Baak dacht in deze zaak aan Klein Duimpje en vond, dat hier ook „menschenvleesch geroken" was, daar de aangereden automobilist tot geen enkele schikking bereid was gebleken. Wat het feit zelf betrof meende pl. dat het hier zuiver een ongeluk betrof en dat verd. zou moeten worden vrijgesproken. Na- repliek van den ambtenaar van het O. M. werd het schriftelijk vonnis bepaald op heden over S dagen. De daklooze molenaar. Het bestuur van den Broeken Simontjes- polder stond opnieuw voor de rechtbank om gehoord te worden in de zaak van den ontslagen molenaar Van Leeuwen. Ter reminiscentie diene, dab de molen onbewoonbaar was verklaard en dat in een vorige zitting verteld was, dat het bestuur den molenaar toen ontslagen had en deze zonder genot, van vrije woning weder was aangenomen in lossen dienst. De molenaar was echter zijn molen trouw gebleven en bleef wonen bij de wiekten. De ambt. van het O. M. meende, dat, waar de molenaar voor hetzelfde werk en loon molenaar bleef, dit ontslag niet ern stig kon worden genomen en eischte tegen elk der drie bestuursleden voor elke over treding een boete van 2. Mr. Dondert meende echter; dat het be stuur ook in de toekomst niet meer de mo len ter bewoning wilde afstaan. Men heeft juist nadrukkelijk een einde willen maken aan dat genot van vrije woning, anders zou die geheele zaak van het bestuur ca mouflage zijn geweest. Een bewijs dat dit ontslag wel ernstig was geweest, vond spr. o.a. in de behandeling van. deze zaak in de Provinciale en Gedeputeerde Staten. Oni deze en andere redenen 'meende pl. dat ont slag van rechtsvervolging zou volgen. Een auto-kwestie. De garagehouder H. A. M. van U. te Leiden heeft natuurlijk auto's, maar een van die voertuigen scheen in het oog van de verkeerspolitie nogal een gebrek kig vehikel te zijn, daar het voor verschil lende mankementen vier bekeuringen kreeg. De ambt. van het. O. M. vond dat ver dachte hier teveel wordt gezien en meende daaraan het best een einde te kun nen maken door 25 boete subs. 10 dagen hechtenis te eischen. Mr. Donders verdedigde verd. en ging de verschillende overtredingen stuk voor stuk na. Pl. meende dat. de chauffeur al lereerst aansprakelijk is, vooral waar deze vooraf op diens verplichtigcn was attent gemaakt. Daar de firma, die de auto in bruikleen had, nu houder was, meende pl. dat dan die firmant terecht had moeten staan. Tenslotte concludeerde pleiter tot vrijspraak. Na repliek verminderde de ambt. de eisch tot een boete van 10, daar de kwes tie der remmen en die van den openb. weg voor verantwoording van verd. bleef. Na dupliek van pleiter werd het schrif telijk vonnis bepaald op heden over 8 dg. De varkenshuid. Een keurmeester had op het terrein van D. de B. te L e i d e 11, een ongekeurde var kenshuid aangetroffen, voor welk feit de B. wa-s verbaliseerd. Dr. Fros, die als getuige werd gehoord, zette uiteen, dat deze verd. reeds vier keer was verbaliseerd, en dat hij dan nimmer iets van de zaak afwist. Nu had verd. weer .gezegd, dat hij niet wist, hoe de varkens huid op zijn terrein gekomen wa-s. „Hij lag daar open en bloot", zeide verd., welke openbare aanwezigheid echter hierin bestond, dat de huid verpakt was in een zak en aldus verborgen in een ton. Ze zoeken mij" zei verdachte. Voor den ambt. van het O. M. was het echter de groote vraag: waar is het varken? Dit. kan volgens hem wel aan keuring onttrokken zijn, en hij eischte een boete van ƒ20 subs. 10 dagen hechtenis. Schriftelijk vonnis over 8 dagen. Uitgesproken: Handelsvenrfoofcsohap 0. d. fa. Gebr. Wijsman, bloembollenkweekers en hande laren, Katwijk, en hare vennooten: J. P. Wijsman, Voorstraat 75, M. Wijsman, Voorstraat 21; cur. mr. O. Punt, Noordwijk a. Zee. WASSENAAR. BURGEMEESTER WIEGMAN. Men schrijft aan de „N. Haarl. Crt." Heemskerk Zooals bekend, is de heer J. J. M. W; man bij Kon. Besluit van 20 Augustus bj noemd tot burgemeester der gemeent Wassenaar, onder gelijktijdige toekenniii van eervol ontslag als burgemeester d< gemeente Heemskerk. De benoeming g s-chiedde met ingang van 31 Augustus. Het. heengaan van burgemeester Wie man beteekent voor de gemeente Heem kerk, wier belangen hij steeds zoozei heeft voorgestaan een groot verlies. Op April 1923, te midden van een vi Heemskerk zeer moeilijke period© heel burgemeester Wiegman het bestuur over 1 gemeente aanvaard. Voornamelijk de toestand der financiê heeft het hoofd der gemeente veel zorgei gebaard, waardoor een beleidvol beheer de eerste plaats gebiedend noodzakelijk was. Met vaste hand heeft de heer Wieg. man het bestuur ter hand genomen en lukkig vermocht de burgemeester verschil lende verbeteringen in te voeren. Zooa-lj gezegd, de gemeentelijke huishouding gaj den burgemeester heel wat zorgen, de slechte jaren van misoogst in de tuinden kwamen deze minder rooskleurige omstan digheden natuurlijk niet ten goede, gelukte het den zeer vooruitstrevend® burgemeester belangrijke werken te doen uitvoeren. In de eerste plaats dient dan wel dt aandacht te worden gevestigd op de groo te verbeteringen, van de wegen, verbete ringen, die weliswaar dringend noodzake lijk waren, doch die altijd maar weer wer den uitgesteld om wille van de benepei financiën. Des te meer moet men het waar deeren, dat zulke belangrijke offers aan d( wegen konden worden ten koste gelegd. Ook de overkluizing van de z.g. Kerk beek, dat. uit hygiënisch oogpunt zoo'n nut tig en noodzakelijk werk was is dezer da gen gereed gekomen, 'n verbetering, waar. voor burgemeester Wiegman zeer geijverd heeft. Wij kunnen niet in detail! eer ing zijn werk treden, maar zelcer is het da- burgemeester Wiegman's bestuur der meente Heemskerk ten zegen is we est. Met hart en ziel heeft hij zich de hem opgelegde zware taak gegeven. Ge heel met zijn tuindersbevolking meelevend kende hij hun nooden. bracht hij leniginj waar dit. kon en zon altijd op middelen on nieuwe wegen te vinden, die den toe stand zouden kunnen verbeteren. De tuin bouw. welke voor Heemskerk's bevolkinj hoofdbron van bestaan is, .ging burgf meester Wiegman zeer ter har-te en hj was overhugd, dat de voll e gronds cult mi plaats moest maken voor de meer loo nende glascultuur. De teelt- onder glai heeft hij dan ook steeds aangemoedigd ei bevorderd. De tuinbouworganisaties zullen burge meester Wiegman zeker missen, alsmede d verschillende andere corporaties, waar. voor hij altijd de grootste belaligstellh? aan den dag legde, want van georganiseer! werken was deze- burgemeester -een grootl voorstander en altijd -drong hij aan op he orga-niseeren in Vak- en Standsorganisa ties. Katholiek van de daad als hij was stichtte hij menig inwoner door zijn vooi beeld, als een ware vader zijn burger den weg voorhoudend naar hooger en vei h e ven e r 1 e ven s b e-s eh o u w in g. Hoezeer het vertrek van dezen emineu ten burgemeester, die nog zooveel voor dl toekomst va-n Heemskerk beloofde te zij len presteeren, ook te betreuren- is, zijn be langrijke promotie zij hem van harte gund. Het- moge burgemeester Wiegman die zijn benoeming te Wassenaar zal aan vaarden, met zijn gezin goed gaan in_ zijl nieuwe plaats van inwoning. De herinne ringen aan hem als hoofd der gemeent Heemskerk zullen altijd tot de meest aan gena-me blijven behooren. HILLEG0M. Aanrijding. Maandagmorgen werd d« heer A. W. Nieberding, wonende Heemstede, aan de Weeresteinstraat de Nationale Bankvereeniging alhier, dooi een auto aangereden, waardoor hij ernstig! wonden aan hoofd en beenen opliep. Hi] werd bij den heer Veklhuyzen van Zanten binnengebracht en aldaar geneeskundig verbonden. Later is hij per ziekenauto naar Haarlem overgebracht. Naar wij ver nemen, is zijn toestand thans redelijk. Val zijn rijwiel was zoo goed als niets meei heel. Den chauffeur van de auto treft geen schuld. KATWIJK AAN DEN RIJN. Oranjefeesten. Volgens het officieel! programma, zouden op den morgen van tweeden feestdag. Dinsdag 3 September, twee herauten te paard 's morgens te zevet uur de reveille blazen. Onvoorziens is hier in verandering gekomen zoodat dit num mer vervalt. Daarvoor komt in de plaats: 's Morgens 7 uur: Koraalmuziek door dt Harmonie. Aan B. en W. zal toestemming worden gevraagd, of eenige nummers gege ven mogen worden -op den omloop van dei toren, en op enkele punten in het dorp- Naar wij vernemen is er onder de jonge lui van 1416 jaar eenige ontstemming, omdat zij nog op den eersten, noch op der. tweeden dag aan de spelen kunnen nemen. Den eersten dag zijn er allen spe len voor schoolkinderen en den tweedei dag is de leeftijdsgrens 16 jaar. Het Bestuur der Oranje ver eenigin g ver zoekt ons echter te willen meedeelen, dat aan ringsteken op de fiets voor dames en heeren, tobbetje steken en stoelendani personen kunnen deelnemen van 14 jaar en daarboven. W0UBRUGGE. Personalia. Onze vroegere plaatsge noot de heer H. Kamrneraat, thans ambte naar ter secretarie te Halfweg, is be noemd tofc controleur der gemeente ciën te Overschio

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6