ffen-lilw i WAALS, Haarlemmerstraat 33G-136 i ONDERWIJS UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS Wetenschappelijke Berichten INGEZONDEN MEDEDEELING. BeïiaSwe duizQtfd bij Iden liffen j i&eer/f V/J 0,29 THfen jj 0.48 in 12 Ofi? Sj aan s 15 rPeau de Pêche, vele kleuren fl. 0.73 Fatntasie-fluweel. 20 nieuwe dessins Engelsche Stof voor Jongens Pakjes, 140 cM. breed 0.85 25 DE OPVOEDING VAN HET EENIG KIND. Li het „Paed. Tijdschrift voor het Chris telijk Onderwijs" treffen we een artikel aan, waarin geschilderd wordt het deer niswaardig lot van een eenig kind, dat door onverstandige ouders zoo vertroeteld, ver zorgd, bewaakt en gekoesterd wordt, dat het gaat kwijnen bij gebrek aan lucht en licht en leven. Ziehier een proeve. 't Is de eerste dag van den nieuwen cursus. De ouders konten hun kinderen naar school brengen. Meneer en Mevrouw E. komen met hun lieveling. Meneer, wijzende op zijn dochtertje, zei: „Een stukje goud, dat wij u brengen". „Ja een stukje goud", viel de moeder bij. ,,'t Is alles wat wij hebben, ons eenig kind" Lexie stond met neergeslagen oogen, klein, bleek, mager kindje. Ze leek wat verlegen, zelfs wat sohuw. „We noemen haar Lexie, afkorting van Alexandra. Noode brengen wij haar naar school", zei pa gewichtig. „Zoo lang mo gelijk hebben we ze thuis gehouden, om dat wij ze, eerlijk gezegd, niet erg aan de school toevertrouwen. Ze is al zeven jaar". Moeder vervolgde; „Die kinderen leeren van elkaar meestal niet veel goeds. En die akelige ziekten, die ze op school altijd krij gen! Huis onderwijs is te duin* ziet u". Onder 't praten kreeg Lexie telkens eenige kussen, dan van vader, dan van moe der. Er kwamen meer vaders en moeders en Lexie's ouders zagen wel, dat zij vertrek ken moesten. „Dag schat, dag poes, dag engel, dag lieveling. We komen je samen halen hoor". 't Kind leert goed, heeft plezier op school. Maar dan komen de ouders het weer be derven, 't Kind wordt telkens thuisgehou den om wissewasjes, 't mag niet buiten spelen met andere kinderen, direct na schooltijd moet ze naar bed. Dan komen er klachten over slapeloosheid enz. enz. 't Blijft tobberen, 't Werd een lijdensweg èn voor de ouders èn voor 't kind èn voor de onderwijzer. Hoor hem slechts: „De groote vaoantie kwam en daarmee het einde van het schooljaar. Lexie gftig, ondanks al haar verzuimen, naar de twee de klas, want ze had een goed verstand. Lexie zou dus mijn leerling niet meer zijn. Met medelijden dacht ik aan 't kind, zooals ik met medelijden denk aan vele eenige kinderen en ik zou aan vaders en moeders, die slechts één kind hebben, ver schillende raadgevingen willen voorleggen. Neemt in alle geval niet altijd en voort durend notitie van het doen en laten of van het willen of niet willen van uw kind. Zij voelen zich zoo gauw het middelpunt, en die-zich-middelpunt-voelende-kinderen zijn verschrikkelijk vervelend voor ande ren en ook dikwijls voor u zelf. Omgang met kinderen, zoo ongeveer van eigen leeftijd. Dit vergoedt eenigszins diet gemis van broertjes en zusjes en het be hoedt voor eenzijdigheid en eenzelvigheid. Leer het dan meteen deelen: een stukje chocola met vriendj e of vriendinnetje- Twee pepermuntjes: elk één. Egoïsme is een leelijke eigenschap, die. vaak bij eeni- ge kinderen voorkomt, x^lles ik en alles voor mij. Stuurt uw kind in de vacantje naar neef jes en nichtjes, of laat ze bij u komen lo- geeren. Dat is ver te verkiezen voor uw eenige dan met uw beidjes of met groot ouders er bij een buitenlandsohe reis te maken. Het kind woi'dt blasé en wat zult ge het geven voor zomeruitstapje als het tien en elf en twaalf jaar wordt? Laat uw kind alleen boodschappen doen. Ga zelf niet overal mee. Het wordt dan te weinig zelfstandig. Geeft het op zijn verjaardag niet al te groote cadeaux; geeft, het niét alles wak het graag heeft: op den duur zou dan de veeleischendheid van uw eenig© boven uw krachten gaan. O zeker, ik hoor het de ouders al mom pelen: „Dat is allemaal gemakkelijker ge zegd dan gedaan". Dat is ook zoo. Maar met eikaars steun en met veel overleg ?s er best wat te bereiken. Het is alles in 't belang van uw eigen kind. Daarvoor zijt gij verantwoordelijk. Later moet het de maatschappij in en die groote samenleving van mensehen vraagt er niet naar wat wij willen of wat wij niet willen. Wij hebben ons gewoonweg te schikken en het zal aau de ménschen, die als kinderen het minst sentimenteel en het minst, kieskeurig zijn opgevoed, veel gemakkelijker vallen zich aan alle wetten en regels te onderwerpen dan aan hen, die in hun jeugd op de meest mogelijke en onmogelijke manieren werden ontzien". VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. De raad der gemeente vergadert op Vrijdag 30 Augustus 1929, des avonds te 8 uur. 1. Ingekomen stuk ken. 2. Benoeming leden Raadhuis-com missie. 3. Idem commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. 4. Bepaling rooilijn Westzijde Rijndijk. 5. Vaststelling uitbreidingsplan en bouw verbod. 6. Voor- loopige vaststelling gemeenterekening. 7. Demping sloot naar aanleiding van het verzoek van het Geref. Kerkbestuur. 8. Beschikking op het adres van den heer M. Spuyman inzake rooilijn. 9. Beschik king op het. adres van de Kon. Wilhel- mina-Vereeniging om, verhoogd subsidie. ,10. Beschikking op het verzoek van de Vereen, van de H. Cath. van Senen. 11. Idem van het bestuur v. d. Christ, school. 12. Wijziging van de bouwverordening. 13. Vaststelling le suppl. kohier Hondenbe lasting. 14. Besluiten comptabiliteit. 15. Ontheffingen schoolgeld. Inenting. Op Donderdag 29 Augustus a.s. zal voor koslelooze inenting en herin enting gelegenheid gegeven worden in het gymnastieklokaal (nabij het Raadhuis) te 3.30 uur namiddag. Hitten gestolen. De gebroeders De Mooy alhier kwamen hedenmorgen tot de minder aangename ontdekking, dat uit hun jreiland 2 hitten waren gestolen. OEGSTGEEST. Kapelaan Raaffels. Door Z. D. H. den Bisschop is benoemd tot kapelaan alhier in plaats van den wel eerw. heer A. J. Raaffels, die sedert 1920 aan de parochie verbonden was, den wel eerw. heer W. E. Blok, die, priester gewijd in 1923, sedert 1928 kapelaan was te Zoe te rm eer. VALKENBURG. Verdronken. Het 5-jarig zoontje van B. Impthoorn was gistermiddag me-t een kameraadje naar den Achterweg gegaan. Eenigen tijd later kwam een der kinde ren terug. Bij onderzoek bleek, dat het zoontje van I in een sloot was geraakt en verdronken. Pogingen om de levensgees ten op te wekken, mochten niet meer ba ten. ZOETERMEER. Kapelaan Blok. Z. D. H. de Bisschop heeft benoemd tot kapelaan te Oegstgeest den weleerw. heer W. E. Blok, die sinds 1928 in de. parochie werkzaam was. Als. zijn opvolger is aange wezen de weleerw. heer J. Lansbergen, neomyst. Viering Koninginne-verjaardag. De buurtvereeniging „Eensgezindheid" zal op Zaterdag a.s. ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin wederom op de gebruikelijke wijze 'feest- Het programma vangt reeds des morgens te half acht aan met radio-koraalmuziek. Te 10 uur worden de grabbeltonnen open gesteld, te U uur heeft het oplaten plaats van ruim 100 ballonnen, terwijl er des mid dags wederom diverse kinderspelen zullen worden gehouden. Na afloop van de kin derspelen is er een nummer tobbetje ste ken voor mannen en stoelendans voor vrou wen. Het feest wordt weer besloten met een concert, des avonds 8 uur te geven door do Harmonie-Vereeniging T. en D. op den hoek van Trompstraat en Oosterstraat. Tuinfeest op Endegeest. Ongetwijfeld heeft het de warme belang stelling en sympathie van allen, dat. het ge stichtsleven der krankzinnigen zooveel als mogelijk is wordt verhelderd en opgevroo- lijkt. Onlangs is tusschen het prachtig ge boomte van het park een thee-huisje ge opend,. en ter viering daarvan was heden een tuinfeest georganiseerd, op de „bleek" waar de verpleegden eens echt Konin.ginne feest hebben kunnen vieren. Het is de eerste maal, dat op Endegeesb een degelijk feest, werd gehouden, en de zon hoe kon het anders bescheen deze eerste poging met een weldoende glimlach en zorgde voor een zacht en heerlijk herfstweer. Het eigen muziekkorps nauwelijks een maand geleden uit de verplegers opgericht kwaiy vanmorgen om 9.30 uur de patiën ten aan de verschillende afdeelingen af halen, en in een muzikalen optocht gingen allen naar het feestterrein, dat, ér met tentjes, vlaggen en guirlandes vroolijk uit zag. Daar aangekomen werden allerlei volks spelen gehouden, voor mannen zoowel als vrouwen, wat aan de deelnemers als aan allen die toeschouwers waren, veel pleizier en genoegens schonk. Rondom het veld waren tentjes opge richt, waarin zusters als oud-Holland- sche koopvrouwtjes of zigeunerinnen uit gedost poffertjes en pruimen, koele, cho colade, sigaren en andere lekkernijen te k^>op aanboden. De verpleegden, die be halve hun eigen verdiensten, nog een „ex tra-toelage" in gestichtspenningen hadden ontvangen, brachten daar een druk bezoek. Anderen amuseerden zich met het, rad van avontuur of maakten een rondrit met de draaimolen, Allen er waren drie vierhonderd deelnemers vermaakten zich kostelijk, zoowel vanmorgen als vanmiddag, tot het feest om 5 uur gesloten werd. De vergenoegde gezichten van de pa tiënten zal voor den directeur en lb verple gend personeel zeker den besten dank ge weest zijn, dien zij voor hun moeiten en zor gen mochten ondervinden. Maar allen, die door deze mededeeling van het welge slaagde feest kennis nemen, zullen even eens directie en verplegers in stilte dank baar zijn voor de weldaad van dezen Zo- merschen feestdag, aan de patiënten van En de geest geschonken. R. K. Gymnastiekvereeniging „Jeanne d'Arc". Hedenavond ten aojjt uur worden alle heeren-leden verwacht in het gymnastiek lokaal Pieterskerkhof. Daar zullen belang rijke mede deelingen gedaan worden voor de groote Jeugddemonstratie op Zondag 1 September a.s. in Den Haag. Tevens nadere bijzonderheden omtrent de uitvoering tijdens de Sportweek. De vergadering van den Raad, die in den regel wordt gehouden op den eersten Dinsdag van September, zal thans plaats hebben op Maandag 2 September a.s. in de beneden-tentoonstellingszaal van het Stedelijk Museum „De Lakenhal". De collecte ten bate van de kas der R. K. Ver. „Hulp in de huishouding en Baby", gehouden op Zondag j.l. onder de H. Missen in de St. Petraskerk, heeft opgebracht 150.—. Voor de uitdeelipg van haring en witte brood op 3 October a.s. hebben zich dit jaar ongeveer 2300 personen laten inschrij ven. Gistermorgen is de 64-jarige H. G., woonachtig in een woonschip te Oegstgeest, op een brug aan de Langegracht tegen een wagen van de gemeentereiniging geloopen. Hij kwam met. de borst .tegen het lemoen terecht, waardoor hij viel en zeer waar schijnlijk een gekneusde rib opliep. Per brancard werd hij naar het Acad. Zieken huis vervoerd. In de Boerhaavestraat is een rijwiel on beheerd gevonden. Inlichtingen bij de po litie. Door B. en W. dezer gemeente werd hedenmorgen ten bureele van Gemeente werken aanbesteed: het maken van een overdekte los- en laadplaats op het ter rein van de Gemeentereiniging en het uit voeren van daarbij behoorende werken. Er waren 15 inschrijvingen ingekomen, t.w. van M. Hoogervorst Alkmaar 12.900; D. Kaay en Zoon Leiden 12.500; S. Ver hoeven Voorburg 12.300; Jacob Waarnaar en W. Hoogstraat Leiden 12.000; J. Ma ten en C. Snoodijk Voorburg 11.900; Gebrs. Vrisekoop Alphen a. d. Rijn 11.895; M. S. v. d. Voort Aarlaruderveen ƒ11.888; C. v. d. Lelie en A. J. Kantebeen Leiden 11.500; W. M. H. v. Driel Koudekerk 10.882; N.V. v/h. H. J. Nederhorst Gouda 10.643; fa. Jac. v. Riet Leiden 10.600; fa. v. Duyn en Vink Noordwijk 10.080; fa. Marcelis en Heemskerek Leiden ƒ9431; fa. A. J. de Later en Ph. Meyers Leiden ƒ9400; Th. L. J. Zitman Leiden 8100. De gunning is aangehouden. STQOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. BATOE (uitr.) arr. 25 Aug. te Batavia. KARIMATA (uitr.) arr. 24 Aug. te Belawan. ROTTI (uitr.) arr. 26 Aug, te Genua. SA.LLIER (uitr.) arr. 25 Aug. te Batavia KON. NED. STOOMBOOT MIJ. PRINS FREDERIK HENDRIK (uitr.) arr. 25 Aug. te Paramaribo. HOLLAND—AMERIKA LIJN. LOCHGOÏL, Rott.Pacific-kust, vertr. 23 Aug. van Ohristobal. NARENTA, Rott.—Pacific-kust, arr. 23 Aug. te Portland. NEBRASKA, PaciHc-'kustRott., arr. 23 Aug. te Los Angeles. HOLLAND—BR ITSCH-I ND iE-LIJN SÖMMELSDIJK arr. 26 Aug. van Bom bay 1. v. Antwerpen te Rotterdam. STRÊEFKERK (thuisr.) vertr. 25 Aug. van Algiers. HOLLAND—0 0ST-AZIE-LIJN GEMMA (uitr.), pass. 24 Aug. Perirn. ALDERAMIN (thuisr.) arr. 24 Aug. te Shanghai. HOLLAND-WEST-AFRI KA-LIJN. REGGESTROOM (uitr.) vertr. 25 Aug. van Teneriffe. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KOTA RADJA (uitr.) arr. 26 Aug. te Soerabaja. TOSARI (thuisr). arr. 26 Aug. te Alex- andrië. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. EURYADES, Amsterd.Batavia, vertr. 26 Aug. van Sa-bang. ORESTES, Japan—Rotterdam, vertr. 24 Aug. van Belawan. POLYPHEMUS, JapanRotterdam, arr. 23 Aug. te Penang. EEN ARABISCHE WERELDREIZIGER Nadruk verboden. Als iemand verre reizen doet, dan kan hij wat verhalen. En als er iemand geweest is, die verre reizen heeft gedaan en dan meesbal te voet, dan was het wel een Ara bier, een man met zeven namen, doch meestal bekend onder den naam van Ibn- Ba/toe-ba. Deze vermaarde man werd in 1304 te Tanger op de noordkust van Afrika ge boren, studeerde in de rechtswetenschappen en trok van 13241354, dus dertig jaren achter elkaar door de toenmaals beleende wereld. Op zijn reizen bezocht hij Rusland, Perzië, China, den Indisch-en Archipel, Spanje en de binnenlanden van Afrika en keerde dan na. een zwerftocht van dertig jaren naar zijn vaderland terug, waar hij alles nauwkeurig te boek stelde, wat hij op zijn reizen had gezien en ondervonden. Uit die beschrijving willen we, heel in 't kort een paar bijzonderheden mededeelen. Ibn Batoeta begon zijn tochten in 1324 met een bedevaart naar Mekka en begaf zich vandaar, Klein-Azië doorwandelend, naar de Zwarte zee, waar hij kwam in het land der Turkomanen tusschen de Kaspi sche zee en bet Aral meer. Van deze vertelt hij, dat hij in elke stad van genoemd land jongelieden aantrof, die zich vereendigd hadden tot een broeder schap, welke ten doel had, vreemdelingen te herbergen en voort te helpen. Tot zijn grooken schrik zag Ibn-Batoeta zich in de nabijheid van een stad omringd door jon gelui, die zijn paard bij den teugel grepen en hem onder allerlei heftige uitroepen en gebaren tegenhielden. Hij meende onder een bende roevers gevallen te zijn, totdat een van de. jongelui, die Arabisch sprak, hem beduidde, dat zij onder elkaar zich de eer betwistten, wie hem in zijn huis zou mogen ontvangen. Ze konden het niet eens worden en vandaar die drukte. Nu zonden ze er om loten. Dit geschiedde en toen het lot beslist had, weid hij onder gejuich van alle anderen naar het huis van den win naar gebracht, waar hij met alle eer ont vangen werd en de volledigste gastvrijheid genoot. In een van de volgende winters vinden we hem in Astrakan aan de Wolga. Een der vrouwen van een Tartaren.vorst had juist plan gemaakt haar vader te Consban- tinopel te bezoeken. Ibn-Batoeta, die aan 't hof voorgesteld was, verzocht en kreeg toe stemming de vorstin naar Constantinopel te vergezellen, waar hij door den keizer eervol ontvangen werd en met geschenken overladen naar Astrakan terugkeerde'. Spoedig verliet onze reiziger deze stad en kwam in een land, waar een vreemd ge bruik heérschte. Hij was er n.l. getuige van, hoe de imam, d.i. heb hoofd eener mos kee en leider van de gebeden, de mannen, die de laatste godsdienstoefening verzuimd hadden, afranselde met een zweep. In deze streek voelde hij zich niet erg op zijn ge mak en daarom maakte hij, dat hij er zoo spoedig mogelijk vandaan kwam. Na een lange zwerftocht kwam hij einde lijk in Delhi, een van de mooiste steden in Voor-Indië. Daar heerschte Mohamed, een Turk, een echte despoot, voor wiens bar- baarsche heersohzucht de meeste inwoners uit de stad gevlucht waren. Ibn-Batoeta, die alles behalve bang uitgevallen was en door de vorsten, wier landen hij bezocht had, steeds met onderscheiding behandeld was, besloot zijn opwachting bij dezen ge weldenaar te maken en wonder boven won der hij wist zoo'n indruk op den vorst te maken, dat deze hem niet alleen welwil lend ontving, maar hem korten tijd daarna zelfs tot opperrechter aanstelde. Het inkomen, dat Ibn-Batoeta uit dit ambt trok, was niet gering, maar omdat hij met het hof overal heen moest trekken, hetgeen zeer veel geld kostte, raakte hij in schulden. Dit was niet zeer aangenaam en daarbij kwam nog iets anders, dat hem nog meer hinderde en hem bijna den hals kostte. Een van de hoogste hofbeambten viel in ongenade en allen, die met dezen man in betrekking hadden gestaan, werden in heb proces gewikkeld, dat tegen hem gevoerd werd. Zoo ook Ibn-Batoeta en hij, die zelf recht gesproken had en beslist had over leven en dood, moest nu zelf terecht staan en dagen lang in onzekerheid verkeeren, wat zijn lob zou 'zijn. Hij wist maar al te goed, dat Mohamed er geen been in zag iemand ter dood te laten veróordeelen we gens het geringste misdrijf en den schuldi ge te laten verpletteren onder de logge ppo- ten van wilde olifanten. Het lot was hem evenwel gunstig en hij werd vrijgesproken, terwijl alle anderen een gruwelijken dood moesten sterven. Van zijn rechtersambt had hij nu.zijn bekomst. Hij legde het neer, verliet Delhi en trad in de orde der fakirs of bedelmonniken. De tyran, die den „wijzen man" niet kon mis sen liet hem opzoeken, voor zich brengen en zei: „Ik weet, dat je graag in onbekende landen reist, daarom moet je als mijn ge zant naar den keizer van China gaan". Daar had Ibn-Batoeta wel ooren naar en vergezeld van twee duizend ruiters, die hem en de kostbare geschenken, die hij bij zich had, moesten beschermen, begaf hij zich op weg, dooli Indische roovers, belust op buit, vielen hen aan. Wel werd de aanval afgeslagen, maar in 't gewoel van den strijd wisten ze Ibn-Batoeta gevangen te nemen. Ze plunderden hem uit en lieten hem toen hulpeloos loopen. Ze'ven dagen dwaalde hij frond in een groot woud, zich voedend met vruchten kruiden. Eindelijk zonk hij uitge put neer en werd in dien toesband gevon den door een armen man, die hem op zijn rug nam, hem naar zijn liut bracht en dan op een wagen naar Delhi vervoerde, waar hij voor de deur van het paleis weer bij kennis kwam. Zijn gebieder voorzag hem opnieuw van alle benoodigdheden voor" den bocht, die hij nu over zee zou maken. Maar pas had hij zich ingescheept, of er stak een zware storm op. Hij leed schipbreuk en moest weer arm en berooid naar Delhi terugkeeren. Na veel wederwaardigheden bereikte hij eindelijk het doel van zijn tocht, China. In zijn geschriften heeft hij niets dan lof voor de Chineezen, die hij roemt om him be kwaamheden, hun voorkomendheid, him be schaving en hun rijkdom. En wat hem opviel LEIDEN. De avond, nacht en Zondagsdienst dei apotheken wordt van Maandag 26 Aug. tot en met Zondag 1 Sept. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807, was, dat ze zich ter betaling van hun koop. waren bedienden van papiergeld. Op een keer vertoefde hij in een stad, die hij na een paar dagen verliet om er dan weer terug te keeren. Tot zijn verbazing zag liij nu hier en daar zijn beeltenis op de mu ren aangeplakt. Op zijn vraag, wat dit be tee- leende vernam hij, dat het wet was, dat iedere vreemdeling bij een bezoek aan de stad uitgeteekend moest worden: Maakte zoo iemand zich dan aan de eene of andere misdaad schuldig, dan werd zijn afbeeldsel naar de provinciën van het rijk gezonden en kon men hem op deze manier makkelijk herkennen en gevangen nemen. Tijdens zijn verblijf in China stierf de keizer, die met groote pracht en praal be graven werd. Op den bodem van het graf werd de keizer op een praalbed gelegd in zijn kostbaar gewaad. Zijn wapens en zijn gouden en zilveren sieraden werden hem meegegeven. Toen de Ceremoniën waren afgeioopen werd het graf dicht gemaakt door vier slavinnen en zes van zijn getrouw- sbe lijfwachten en werden vier prachtige paarden geofferd. Na den dood van den keizer ontstonden er groote onlusten in het land en achtte Ibn-Batoeta het geraden China te verlaten. Hij bezocht Sumatra en Perzië om vervol gens nog eens naar Mekka te gaan, vanwaar hij in 1349 voor 't eerst weer naaT zijn ge boorteplaats Tanger terugkeerde. Maar de aangeboren lust tot reizen liet hem geen rust en nu, na allerlei kleine tochten, o.a. naar Spanje, besloot hij op drie en vijftig-jarigen leeftijd een tocht te ma ken naar Midden-Afrika, op welken tocht hij kennis maakte, met verschillende neger stammen, wier levenswijze hij beschrijft en bereikte hij zelfs Tiuiboekto©, een plaats ten zuiden van de woestijn Sahara. Nu begon hij zachtjesaan genoeg te krij gen van al dat zwerven. Hij werd een dag je ouder en zijn gestel' kon er niet meer tegen honger en dorst te lijden en afmat tende marschen te maken. In 1354 kwam hij te Fez aan op de noordkust van Afrika, waar hij zich vestigde en in 1377 stierf na eerst zijn reizen beschreven te hebben, waarvan in de jaren 1853—58 een Fransche vertaling in vier deelen verscheen. P. H, HOCKS. GEORGE STEPHENSON. In verband met het a.s. eeuwfeest van de locomotief laten wij hier eenige inte ressante levensbijzonderheden volgen van den roemruchten uitvinder George Ste phenson. George Stephenson werd in 17S1 geboren to Wyglam, een stadje bij New-Castle. Hijj behoorde tot een armoedig arbeidersgezin^ welks leden in de mijnen ran New-Castle werkten. Tengevolge van de armoede vaal zijn ouders bijna geheel aan zichzelf over gelaten, werd hij op zeer jeugdigen leef tijd veehoeder. Op veertien-jarigen leeftijd verwisselde hij zijn hërders'bedrijf voor het harde beroep van stoker in een door stoom gedreven fabriek. Hij deed zijn best om de samenstelling van de stoommachine! grondig te leeren kennen, en vroeg toen verlof om de machine te mogen demontee- ren en schoon te maken. Toen hij hierme de succes had, werd hij al heel spoedig in den omtrek bekend als de handigste werk-' man voor het herstellen van stoomwerktujl gen. Weldra had hij dan ook van de om liggende fabrieken een kleine klandisie in dit werk. Stephenson huwde en kreeg een zoon Robert. Reeds vaak had George Ste phenson teleurstellingen gehad, door het gemis aan theoretische kennis. Om zijn zoon dergelijke hinderpalen te besparen, bracht Stephenson geheele nachten door met het herstellen van horloges, om met het loon, hierdoor verdiend, latere studies van zijn zoon te kunnen bekostigen. ïn het jaar 1811 gelulde het George Stephenson om twee voor dien tijd zeer belangrijke uitvindingen te doen, waarvan de een be trekking had op een lancknachine, de an dere op een mijnpomp. Deze uitvindingen bezorgden hem de betrekking van opzich ter-machinist aan de bij New-Castle gele gen Killingworthmijn. Reeds een jaar later werd hij tengevolge van zijn practisehe kennis van machines en zijn scherpen blik op machinaal gedreven bedrijven tot mijn- inspecteur benoemd. In deze kwaliteit kon hij zijn groote gaven en zijn dadendrang ten volle ontplooien. Met bijzonder groo- ten ijver legde bij zich toe op de verbete ring van de locomotief. De geldmiddelen om zijn proeven te kunnen bekostigen wer den hem verschaft door den eigenaar van voornoemde mijn, Lord Ravens worth. In het jaar 1823 werd G. Stephenson als in genieur aangesteld -aan het tot nu toe met! paardenkrachten onderhouden bedrijf, het welk de verbinding onderhield tusschen Stockton en Derlington. Na zeer veel moei te mocht liij er in slagen, drie locomotieven voor deze firma in bestelling te krijgen. Met de financieele hulp van de voornaam ste persoonlijkheid uit deze firma, Edward Peace, en eenige anderen, richtte hij in 1923 de later wereldberoemde locomotie- venfabriek in New-Castle op. In September 1825 werd de eerste der drie bestelde lo comotieven aan de StocktonDarlington- baan afgeleverd. De locomotief bereikt? slechts een geringe snelheid. De geopende spoorweg diende van 18251830 dan ooi slechts voor goederenvervoer. In den aan vang van het jaar 1828 heeft Stephenson de leiding van zijn fabriek in New-Castle overgedragen aan zijn eenige in 1803 ge boren zoon Robert, (die van 18251S27 in Amerika was geweest, en daar in meel' dere teohnische bedrijven zijn. oogen goed de kost had gegeven en natuurlijk veel za kenrelaties had aangeknoopt). Uit de bc- drijfsboeken van Stephenson's fabriek blijkt-, dat van 1824October 1829 negen tien locomotieven waren gebouwd, waarvan 2-1

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2