tweede blad de leidsche courant. maandag 26 augustus 1929 BINNENLAND NEDERL. JAARBEURS. Wat de Najaarsbeurs belooft. Aan een drukwerkje over de komende najaarsbeurs van 3 tot en met 12 Septem ber is het volgende ontleend: De najaarsbeurs belcoft een goede beurs te worden: de belangstelling van dcelne- merszijde is zeer groot en daar het twee de jaarbeursgebouw^ dat zijn voltooiing na dert) ec;st bij de voorjaarsbeurs 1930 voor eerste maal in gebruik genomen kan worden, moesten wederom een groot aan tal firma's, die hadden willen deelnemen, afgewezen worden. Alles is dus weder ge heel gevuld en men zal naast de oude, van vorige beurzen reeds bekende deelnemers, vele nieuwe firma's aantreffen, die ditmaal voor de eerste maal ter beurze verschijnen De groep meubelen en aanverwante vak ken zal wederom op de vijfde en een ge deelte van de vierde verdieping van het Jaarbeursgebouw te vinden zijn en zal een haast volledig overzicht geven van onze Ibinnenlandsche meubelindustrie en van in ons land vertegenwoordigde buitenland- sche fabrikaten. Aan deze groep aansluitend bevindt zich op de vierde verdieping voorts de groep textiel en confectie, waarvan de groei zich ditmaal manifesteert in de aanwezigheid van een aantal nieuwe firma's, die in afwachting van de ingebruikneming van 't nieuwe .Jaarbeursgedeelte zich welis waar met een beperkter ruimte dan zij ge- wenscht hadden, moeten behelpen, doch desniettegenstaande de aantrekkelijkheid dezer groep belangrijk zullen verhoogen. De derde verdieping is geheel aan de groep voedings- en genotmiddelen gewijd: een afdeeling, welke naar uitbreiding snakt en waarvan vele firma's, tot de>ze groep behoorende, wegens plaatsgebrek moesten worden afgewezen. Een verschijnsel dat zich in nog sterker mate voordoet op de tweede verdieping bij de groep glas, aarde werk en huishoudelijke artikelen, niet haar afdeeling-en luxe voorwerpen en koperwerk (deze laatste ook in de kleine standszaal op den beganen grond). Op de eerste verdieping zal men de Ko loniën vinden ditmaal met als hoofdbe standdeel de tabakscultuur benevens de technische artikelen, machinerieën, rubber kachels en haarden, metaalwaren, kasre- Op den beganen grond groot e stand- zaal zullen wederom belangrijke inzen dingen aanwezig zijn op eletrotechnisch gebied, terwijl de radio-groep, met het oog op de demonstratie-mogelijkheden, over alle verdiepingen van het gebouw is ver deeld. Het terrein Vredenburg is weder door verschillende firma's behoorende tot de af deeling machinerieën ingenomen, terwijl bijzondere groep, welke alleen aan de na jaarsbeurzen pleegt deel te nemen de groep werktuigen en machines voor de zuivelindustrie in de nieuwe sejni perma nente hal met daarmede verbonden zuivel- werktu i gen-pa vi lj oen dermate vertegen woordigd zal zijn dat men ditmaal een na genoeg volledig beeld zal krijgen voor het groote belang, dat deze groep heeft voor het Xederlandsche bedrijfsleven, speciaal voor de Nederla-ndsche zuivelindustrie. INGEZONDEN MEDEDEELING. Tweede Internationale Conferentie voor het leven en het gezin. 2 72 8 Augustus te N ij hi e g e n. Het Comité International pour la Vie et la Familie, waarbij voor Nederland zijn aangesloten de Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen en de vereeniging „Voor Eer en Deugd", houdt zijn tweede Jaar- lijksche Bijeenkomst in het gebouw .,De Vereeniging" te Nijmegen op 27 en 28 Augustus a.s. Onder voorzitterschap van M. Auguste Isaac, oud-minister van. Handel van Frank rijk en voorzitter van de Conseil Superieur de la Natalité dc France zullen in de mor genzitting (aanvang 9 uur) en middagzit ting (aanvang 2 uur) de volgende rapporten worden behandeld. Over de werkzaamheden van den B.K. Bond voor Groote Gezinnen, uit te brengen door drs. .T. de Boer, lid van het hoofdbe stuur en rector van het R.K. Lyceum voor meisjes te Den Haag; Over dc Demografische situatie der West-Europeesche volken, door M. Lefèb- vre-Dibon, voorzitter van de Alliance na tionale pour Taccroissement de la Popula tion Frangaise; Over de werkzaamheden van de Ligue of rational Life, door M. Dr. Hallidav Su therland, secretaris-generaal van de Lisue of X. L.: Over het sociale belang van de onver breekbaarheid van het huwelijk, door M. E. Vieuille, lid van het hoofdbestuur van de Conseil Superieur de la Natalité de France. Verder rapporten over den Reichsbund der Kinderreichen Deutschlands, den Xa- tionaien Raad van Katholieke Mannen in de Vereenigde Staten, de Katholieke Ver eeniging van Gezinshoofden in Spanje en van den Bond voor Kroostrijke Gezinnen in België. De lezing der rapporten in de origineele taal wordt gevolgd door hunne vertaling in hot. Nederlandsch. Voor de belangstellenden zijn introduc- tiekaarten verkrijgbaar aan het Congres- bureau van den Ned. R.K. Bond voor Groo te Gezinnen op 26 en 27 Aug. (Arksteestraat - Nijmegen); op 28 Aug. aan het gebouw •Dc VereenigingZe kunnen ook schrifte lijk worden aangevraagd. LETTEREN EN KUNST KAREL VAN DE WOESTIJNE t Een groot dichter gestorven. Zaterdagmorgen om half tien is de dich ter Karei van de Woestijne in zijn woning te Zwijnaerde bij Gent op 51-jarigen leef tijd overleden. Tijdens zijn ziekte, waarvan hij in weerwil van telkens terugkeerende hoopvolle berichten niet genezen zou, is hij meermalen gesterkt door de genademid delen der H. Kerk. Aan een in memoriam" in de ,,Msbd." is het volgende ontleend: „Karei van de Woestijne was de groot ste levende dichter van Vlaanderen; ware de taal waarin hij schreef in een breeder gebied verstaan, hij zou algemeen als een der grootsten van Europa zijn erkend ge worden". „Als dichter was hij de evenknie èn de tegenpool van dien anderen groote van zijn volk: Guido Gezelle. Gezelle was de stem van het katholieke, traditioneel© Vlaande ren, verknocht aan geloof en vadergrond, Zijn vers welde zacht en helder op uit het edelste van de V laamsche ziel en gaf in den nieuwen tijd het wonder te zien van de natuurlijke harmonie en geestelijken vrede in een zuiver naar God-gericht léven, zooals na Vondel zoo verheven en zoo schoon in onze taal niet meer was geopen baard. In Karei van de Woestijne i^ de Vlaam- sche mensch afgescheurd van het voedend verleden, losgebroken uit de groote tradi ties van het ras en modern Europeëer ge worden en cosmopoliet. In hem schreit de zoekende ziel haar vertwijfeling uit. be lijdt zij haar tweespalt en gebrokenheid, in telkens nieuwe droeve wijzen, ervaart zij fel de helsche bezoekingen van twijfel en lust en strekt zij verlangend de arme handen uit naar een schemerend Gods geloof. Daardoor kwam zijn vers ook te liggen aan de uiterste 'tegenzijde van Gezelïe's engelaohtigen eenvoud". „De ethisohe-religieuze figuur van den dichter is zeer moeilijk te. omschrijven. A'ls een der onzen geboren en gestorven, in hart en nieren een godsdienstige natuur en zeker in later jaren diep overtuigd, dat de grond verschraalt zonder liet levend water (hoe fijn en geestig gaf hij dat aan James Ensor een-maal te verstaan!) zal toch de katholieke lezer in zijn werk den weerslag missen van hetgeen hem uit het eigen gees tesleven dagelijks vertrouwd werd. Het bezit van de Waarheid en de vreugde daar om is zelfs als oogenblikkelijke lafenis in dit geweldige oeuvre niet of nauwelijks ge kend. Er is hier geen poëzie, die vrij uit het dogma leeft, er is geen lyriek, die zingt in de genade. Het katholieke in Karei van de Woestijne, zoo schijnt het ons toe. be perkt zich tot de meest algemeene ken merken van de van nature christelijke ziel. 'Strijd is er 't s-teeds weer-keerend motief van,- enkel- en altijd-weer strijd tegen da. verscheurdheid, die de ziel uit duizend wonden bloeden doet, strijd tegen de geken de oorzaken van de breuk, den hoogmoed en het vleesch" 'Karei Pieter Eduard Marie van de Woes tijne is op 10 Maart 1878 te Gent geboren, waar hij studeerde aan het Athenaeum en de Universiteit. Twintig jaren oud trok hij met den schil der Julius de Praetere naar St. Martens Laethem, waar Georges Minne en Valerius de Sadeleer reeds gevestigd waren. Samen hebben zij in het onbekend dorpje de z.g. eerste Laethemsche school eevormd, waar later Karel's broeder, de schilder Gus taaf van de Woestijne, zich bij is komen voegen. Uit dien eersten tijd dateeren de „Lae- - themsche brieven óver de Lente", spoedig gevolgd door den eersten verzenbundel „Het Vaderhuis" (1903). Daarin stonden reeds verzen, zooals dc bekende „Voor-zang" en „Wijding aan mijn Vader", van een per fectie, die later wel weer opnieuw bereikt, maar niet »meer overtroffen kon worden. Gedurende een 25-jarige dichterlijke werkzaamheid heeft Karei van de Woestij ne zijn verzen in een lange reeks bundels verzameld als daar zijn de „Verzen", ..De Gulden Schaduw", Interludiën" I en II, ..De modderen Man". „Zon in den Rug", „Het zatte Hart". „God aan Zee" en ein delijk .Het Bergmeer". Deze bundels wer den afgewisseld met prozawerken als ..Ja nus met het Dubbele Voorhoofd". ..Afwij kingen". „Kunst en Geest in Vlaanderen", „Goddelijke Verbeeldingen" en „Beginselen der Chemie". In samenwerking mét Her man Teirlinck ontstond „De leemen To rens". GEMENGDE BERICHTEN ALASTRIM. Een geval te Dordrecht. Te Dordrecht heeft zich het eerste alas- trim-geval voorgedaan. De patiënt is een arts. Te Rotterdam. Zaterdag hebben zich te Rotterdam vier nieuwe gevallen van alastrim voorgedaan. Drie patiënten zijn in het ziekenhuis op genomen. In de drie daaraan voorafge gane dagen was geen enkele patiënt in de ziekenhuizen opgenomen. GEVALLEN VAN ENCEPHALITIS TE ROTTERDAM. Naar de „Voorwaarts" verneemt, heeft zich deze week te Rotterdam bij een zesjarig kind in Spangen vermoedelijk een geval van encephalitis post vacoinationem (hersenont steking na inenting) voorgedaan. Het kind werd kort na de inenting (hot was te voren nimmer gevaccineerd) vrij ernstig ziek en, daar de verschijnselen op encephalitis avo- zen, is het op advies van den huisarts- in het Ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. Voorts werd vernomen, dat een kind uit het Noordelijk stadsdeel in hot ziekenhuis aan den Bergweg ten gevolge van hersen ontsteking na inenting is overleden. KINDERVERLAMMING. Te Rotterdam. Te Rotterdam is een geval van kinder verlamming vastgesteld bij een 6-jarigen jongen. Hij is in het ziekenhuis aan den Bergweg ter verpleging opgenomen. Naar de geneesheer-directeur, dr. J. Hekman, verzekerde, stnat dit geval in generlei verband niet de inenting. Te Volendam en Edam. Te Volendam hebben zich een achttal gevallen van kinderverlamming voorgedaan en te Edam één geval. De inspecteur voor de volksgezondheid, dr. J. J. T. Dover te Hilversum, deelde mede, dat de gevallen van kinderverlam ming geen ernstig karakter dragen. On der de negen patiëntjes het oudste is vier jaar oud is slechts een sterfgeval voorgekomen en dit was niet een gevolg van de kinderverlamming. Drie weken na dat de ernstige ziekte-verschijnselen waren geweken alleen de verlamming was over is de kleine gestorven, vermoedelijk ten gevolge van longonsteking. Het eigenaardige der ziektegevallen is, dat deze zich voordoen in verschillende gezinnen. Uit elk van deze is één kind aangetast; de overige zijn, hoewel de ziekte als zeer besmettelijk is te beschou wen, vrij gebleven. Een gunstig teeken is, dat de verlam ming, welke een gevolg is van- de hersen- aandoening, beterschap vertoont, zoodra de directe ziekte-verschijnselen geweken zijn. Dr. Doyer verzekerde ons nadrukkelijk, dat er geenerlei aanwijzingen zijn, die wij zen op het uitbreken van een epidemie. De ziekte draagt geen ernstig, doodelijk karakter. ONGELUKKEN. INSTORTING IN EEN MIJN. Twee arbeiders na zeven uur bevrijd. In de tusschenschacht van Staatsmijn „Hendrik" te BrunssUm, heeft, naar de „Tel." meldt. Zaterdag een 'ernstige steen storting plaats gehari, waardoor twee arbei ders, de houwer K. en een hulphouwer, werden ingesloten. Het neerstortende steen veroorzaakte belangrijke schade en storing in het bedrijf. Alle zich in de nabijheid bevindende arbeiders begonnen onder leiding van den hoofdbedrijfsingeni eur Op de Camp in koorsachtig tempo met het opruimingswerk. Het gelukkige resul taat hiervan was, dat de beide ingesloten mijnwerkers zeven uur later konden wor den bevrijd. Plat van een huis losgescheurd. Tien personen naar beneden gestort. Zondagmiddag Ie «6 uur. is te'Gouda een zich achter de bovenétage van het door den schilder J. Lugthart bewoonde per ceel Kleiweg.straat 33 bevindend plat plot seling ingezakt en met tien personen naar beneden gestort. Op het plat, dat een oppervlakte heeft van ongeveer 60 vierk. M.. bevond zich dc familie Lugthart, die zich in een hoek had vereenigd om een foto te laten nemen in verband met het feit. dat de heer Lugt hart Maandag 85 jaar werd. Vermoedelijk door den zwaren last is het reeds oude plat, dat uit een houten plankier met zink overdekt, bestaat, toen over de geheele breedte en over groote lengte losgescheurd en ingezakt. De opstaanders stortten vijf meter om laag en kwamen over en op elkaar terecht in den hoek van de onder gelegen repara tie-inrichting voor rijwielen. De hevig geschrokken familie werkte zich zoo goed en zoo kwaad als het ging los. Twee personen bleken gewond te zijn, een had eenige lichte kwetsuren opgeloo- pen, en dc ander, een verpleegster uit Arnhem, bleek haar arm gebroken te heb ben. Zij is per auto naar de Wijkverple ging vervoerd. Alle andere personen zijn zonder letsel vrijgekomen, zoodat dit ongeluk wonder boven wonder nog goed is afgeloopen. In de rijwielinrichting werden verschil lende fietsen bedolven en gedeeltelijk ver nield. De politie stelt naar het gebeurde een onderzoek in. Lysol gedronken. Twee kinderen van den heer H. aan de Asselschestraat te Apeldoorn hebben Vrijdagmiddag in een onbewaakt oogenblik uit een flesch lysol gedronken. Zij werden direct naar het ziekenhuis overgebracht. Voor het oudste der kinderen, een jon getje van vier jaren, vreest men het ergste; de kleinste was Vrijdagavond aan de betere hand. Dcor een adder gebeten. Te Ruinen is Donderdag een 3-jarig meisje door een adder gebeten. In zorg- wekkenden toestand is het kind naar het ziekenhuis Bethesda te Hoogeveen over gebracht. Lijk aangedreven. Zaterdag is binnen de pieren van IJmui- den l\et lijk van den 25-jarigen heer uit Amsterdam, die Zondag daarvóór bij het baden aan het zeestrand aldaar om het leven kwam, aangedreven. Verdronken. Te Delft is het dochtertje van den landbouwer H. in een sloot a'chter het huis verdronken. Gisterenmiddag is het 10-;-arige doch tertje van schipper Geutjes van het schip Hans te Lobith over boord gevallen en verdronken. Een ongeveer 2-jarig dochtertje van de familie A. te Maasland liep op een on bewaakt oogenblik achter het ouderlijk huis in een sloot en verdronk. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Botsing tusschen auto en rijwiel. De wielrijder gedood. Op den Oldenzaalschen straatweg te Hengelo had Vrijdagmiddag een botsing plaats tusschen een wielrijder en een auto. De wielrijder, zekere G. H. uit Hengelo, wilde een zijweg inslaan en begreep uit de signalen, welke de automobilist gaf, blijkbaar, dat deze zulks eveneens wilde doen. Toen hij zijn misverstand, bemerkte, was de botsing reeds niet meer te ver mijden. H. werd zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij spoedig na- aankomst. is overleden. De auto reed te gen een boom, tengevolge waarvan de be stuurder enkele hoofdwonden opliep. Melkauto te water. Bestuurder verdronken. Zaterdagavond 11 uur is bij de ponton van het gemeenteveer, op den hoek van Parallel wegen Wilhclminakade te Rotter dam, een melkauto, bestuurd door den 39- jarigen J. H. D„ uit Strijen, in het water gereden. De bestuurder is verdronken. De vrachtauto kwam met groote snel heid aanrijden en de bestuurder reed par does in het haventje. De auto zonk on middellijk. Men stak een haak door een raampje, dien dc bestuurder nog even vasthield, maar hij scheen met zijn bee- ncn in de stuurinrichting knel te zitten. Hij heeft den haak weer losgelaten. De 25- jarige slager G. Hoogerhuis heeft met den kapitein van een veerboot een portier ge opend en daarna hebben zij met behulp van den ketelmaker G. v. d. Sluis, die een dreg gehaald had, den bestuurder kun nen bevrijden. Kunstmatige ademhaling, waarbij een zuurstofapparaat gebruikt werd, mocht echter niet baten. Na 1 1/2 uur heeft men de pogingen om de levens geesten op te wekken gestaakt. De bestuurder van den auto maakte dagelijks den rit van Strijen naar Rotter dam; uit verschillende omstandigheden heeft men kunnen opmaken, dat de man onder den invloed van sterken drank ver keerde. Auto van den dijk gevallen. Een reiziger der Gruno-tabaksfabrieken te Groningen is bij Gouda .met zijn auto van den Haastrechtschen Dijk getuimeld, doordat de wagen op een bij het herstel van den dijk ontsiane zachte, plek in den berm wegzakte. De auto sloeg over den kop en kwam ondersteboven onderaan den dijk neer. De bestuurder maakte de tui meling mede, ma;:r bekwam behalve een onbeduidende verwonding boven het oog, geen letsel. Motorongeluk. Te Bergum is de 60-jarige S. Bloemhof bij het oversteken van den weg door een motorrijder aangereden en zwaar gewond opgenomen. De motorrijder kwam in een sloot terecht en werd licht" gewoed. Tegen een tramwagen aange- loopen. De 61-jarige WB. is Zaterdagmiddag op den Goudsehen Singel te Rotterdam te gen een motorwagen van de tram aar.gc- loopen. Aan het hoofd en inwendig ge wond en gekneusd moest de man naar het ziekenhuis gebracht worden. Bij aankomst was hij reeds overleden. Auto tegen een boom. In den nacht van Zaterdag op Zondag reed een reiziger van de broodfabriek Deco te Roosendaal op den Bredaschen weg. Vermoedelijk door het springen van een band is de auto, in groote vaart, le gen een boom gereden. De reiziger, die alleen in den auto zat werd zwaar ge wond uit den nagenoeg geheel vernielden auto te voorschijn gehaald. Boerenwoning afgebrand. Gisteravond is in de Boomstraat te Woensel de boerenwoning van de weduwe Walraven totaal afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Een gedeelte vaoi den inboedel, alsmede een aantal kip pen en duiven, werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. DE MOORDAANSLAG TE IJMUIDEN De dader gevat. De dader van den moordaanslag welke Vrijdagmorgen op de Trawlerkade te IJmuiden heeft plaats gegrepen, is door de politie, aldaar gearresteerd. Nadat de da der, die ongunstig bekend staat, een volle dige bekentenis had afgelegd, is hij op transport naar H-iariem gesteld. Bij fouillee ring werd op hem nog het bebloede mes, waarmede hij de steken had toegebracht, bevonden. De toestand van de getroffen vrouw is bevredigend. EEN LAFFE OVERVAL. Wielrijder van de fiets geslagen en met een mes gestoken. Op de Hoogc Vaart onder de gemeente Waspik is in den nacht van Zaterdag op Zondag de Waalv. ijker Fasen, gehuwd en vader van drie kinderen, op de fiets van Raamsdonk terugkomend aangevallen, door een drietal personen, waarvan de een hom met een flesch van zijn fiets sloeg, waarop de twee anderen hem met een mes aan vielen en hem een zevental steken toebrach ten. waarvan één ernstig tusschen de schouderbladen. Een metgezel van het slachtoffer, zekere IJpelaar uit Waalwijk heeft zijn kameraad verdedigd en liep eveneens eens snede over het been op. De aanvallers zijn gevlucht, toen inmid dels hulp kwam opdagen. Hel slachtoffer werd naar Waalwijk vervoerd en vandaar naar zijn woning op wachtpost 28. Als vermoedelijke daders van dezen laf- hartigen aanslag, waarschijnlijk onder in vloed van sterken drank gepleegd, zijn door de politie aangehouden de gebroe ders S. te Waspik. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Dinsdag 27 Augustus. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (TJitsl. KRO-uitzijdingen). 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door het KRO-Trio. I.152,00 Gramofoonmuziek. 2.002.20 Knipcursus. 2.20—3.20 Vrouwenuurtje. 6.017.00 Gramofoonmuziek. 6.017.00 Gramafoonrauziek. 7.001.15. Lezing over:De cursus Engelsoh. 7.157.30 Esperanto-praatje. 7.308.00 Lezrng over: Wat dient opge merkt bij een omroep in ons land. 8.0011.30 Speciaal gramofoon-program- rna m. m. v. Politie Mannenkoor. Huizen, 1875 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.30 Herd enkings-b ij eenkomst in de Ned. Hervormde Kerk te Soest ter gelegenheid van het 900-jarig beslaan dier gemeente. 12.152.00 Concert door heb AVRO- Kwintet. 2.002.45 Kookpraatje door P. J. Kers. 2.454.00. Gramofoonmuziek. 4.305.30 Microfoon-de'butanten. Zang. 5.307.00 Concert door het AVRO-Kwin- fcefc. 7.007.45 Lezing door Casper Höweler over: Symphonie van César Franck. 8.01*8.30. AVRO-Boekenhalfuurtje. 8.3011.00 Concert door het Omroep orkest. Charles van Isterdael, cello. Daar na: Gramofoomuziek. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. II.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Orgelconcert. I.202.20 Orkestconcert. 2.20—2.45 Beeld uitzending. 4.20 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 7.05 Piano-recital door St. Askenase. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Zang door J. Stirling Mackinlay. S.20 Concert. Militaire kapel. 10.00 Nieuwsber. 10.20 Lezing. 10.35 Uitzending uit het London Alham- bra. dansorkest. II.05 Dansmuziek. 11.2012.20 Dansmuziek. L a n g e n b e r g, 473 M. 7.207.50 Gramofoonmuziek. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3512.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramofoonmuziek. I.25—2.50 Concert. Orkest en vocale so listen. 5.55—6.50 Orkestconcert. 8.20 -Orkestconcert. 9.20 Hert-uitzending van Weenen. „R a d i o-P a r i s", 1725 M 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en solisten. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert. Orkest en solisten. Brussel, 508 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkestconcert. Hamburg, 372 M. II.50 Muziekuitzending voor scholen. 5.20 Orkestconcert. 6.35 Concert. 8.20 Concert op Volksinstrumenten. 10.45 Orkesbconcerb. Paard en wagen op de spoorlijn. Men meldt uit Gouda aan de „Msb.": Bij het rijden van mest met een drie- wielerkar, waarvoor een paard was aange spannen, had de veehouderszoon vail J. de G., in de afd. Stein, te Reeuwijk, het ge span midden op de rails van de spoorlijn GoudaUtrecht geplaatst, bij den particu lieren overweg tusschen blok 10 en 11, in a'e Twaalfmorgen, teneinde verloren mest weder op deru wagen te laden. In dien tusschcntijd kwam juist een trein aan, waarvan dc machinist het ge span zag staan. Door uit alle macht te remmen wist hij den trein nog juist op tijd tot stilstand te brengen, waardoor een botsing werd voorkomen. Wegens overtreding van het spoorweg reglement is tegen den veehouderszoon proces-verbaal opgemaakt. Zigeuners. Vrijdagnacht heeft de politie te Hilver sum eenige zigeuners aangehouden, die in die gemeente rondzwierven, omdat zij geen onderdak konden krijgen. Zij waren verge zeld van hun vrouwen en beweerden het plan te hebben gedurende een paar weken in deze gemeente te vertoeven om kleereh te verkoopen, welke door de vrouwen wor den gemaakt. Bij onderzoek bleek, dat de heeren in het Algemeen Politieblad gesig naleerd stonden voor verschillende feiten en vermoedelijk deel uitmaken van een in ternationale misdadigerabende. De politie heeft zorggedragen «lat de ingezetenen van deze gemeente van deze ongewenschtc vreemdelingen geen bust zullen krijgen. Zij zijn thans nog op het politiebureau te Hil versum, zullen worden uitgeleid naar Al melo, vanwaar zij wel over dc ,r.--s zullen worden gezet. Inbraak. Gistermorgen tusschen vijf uur en h'alf- zes is door het uitsnijden van een ruit in gebroken in oen manufacturenwinkel van de firma Kirch, tc Oldenza-al. Vermist worden een groot aantal motorjekkers, overjassen, jongenscostuums en twee nieu we rijwielen voor ©en totale waarde van 700.—

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5