DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN XlIIe NEDERL. LITURGISCHE WEEK Aptschap Voorschoten W. V. BiOORT Weer een nieuw aanbod aan Snowden DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Foor Leiden 19 cent per week f 2.5Ö per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen V Nog 'n enkel woord. i V-. Wij schreven Zaterdag onder het ver- ilag van de gemeenteraadsvergadering van Noordwijk waarin aan de orde was ge weest de door ons besproken speech van dr.v. Nes bij de installatie van den burge meester het volgende: De voorzitter der Katholieke Raads fractie, de heer C. Alkemade. heeft na een kort. en duidelijk betoog verklaard, dat de Katholieke Raadsfractie „deze zaak thans als afgedaan beschouwt". Dat was verstandig. De heer Alke made mocht te voren veronderstellen, dat de heer v. Nes niet zou kunnen ont zenuwen de drie redenen, waarom, naar de meening van de Katholieke Raads- fraetie, het. houden van zijn rede bij de installatie van den burgemeester moet worden betreurd. Deze veronderstelling is juist- geble ken. De heer v. Nes heeft feitelijk het betoog van den heer Alkemade op geen enkel der drie punten weerlegd! Hij heeft alleen verklaard, dat zijn bedoeling goed is geweest en die be doeling ©enigszins verduidelijkt. Wij willen deze verklaring aanvaarden. En wij meenden 't hierbij te laten. Om den persoon, wien 't betreft, wil len wij graag een punt zetten achter wat Maar 't is ons gebleken, dat wij, in het belang van de z a a k, waarom 't gaat, toch nog een enkel woord daarover moeten schrijven. Dr. v. Nes heeft niet ontzenuwd d e drie redenen, waarom de Katholieke Raadsfractie zijn gewraakte rede betreurt, •welke redenen zijn aangestipt door den voorzitter van genoemde Raadsfractie, den heer C. Alkemade, in een betoog, hetwelk dit zij terloops opgemerkt het plaat selijk blad „De Noorwijker" even kort als slecht heeft „verslaan". De heer v. Nes is niet ingegaan op de 3 r s t e reden, n.1. dat hij, het woord voe rend als oudste Raadslid, een persoon- 1 ij k woord heeft gesproken. Naar aanleiding van de t w e e reden, die de heer Alkemade aanvoerdde, 31.1. dat de heer v. Nes een pleidooi heeft, gehouden voor het openbaar en tegen het bijzonder onderwijs, zeer te onpas, exuseerde deze zich, door aan te voeren, dat hij zulks niet- had bedoeld; dat hij zich niet had kunnen nitdrukken, zooals hij had. gewild. De derde reden, door den heer Al kemade genoemd, waarom de Kath. Raads- fgractie ontstemd was geworden, was gele gen in het feit. dat dr. v. Nes uiting had gegeven aan de, naar hij zeide. bij velen in de gemeente bestaande vrees omtrent de onpartijdigheid va-n een katholieken bur gemeester als zoodanig. Op deze laatste en o.i. ernstigste grief reageerde dr. v. Nes door te zeg gen, dat hij, bedoelde vrees zelf niet dee- lend, door dit te zeggen alléén de bedoe ling had gehad, den nieuwen burgemeester te waarschuwen. Wij nemen het aan. Maar dan moeten wij er toch ook om in t al gemeen herhalingen van een dergelijk op treden te voorkomen pp wijzen, dat een dusdanige manier van doen eenvoudig niet door den beugel kan! Stel u voor, dat b.v. ergeps oen belas ting-inspecteur aldus wordt verwelkomd: Er zijn in de gemeente velen, die vreezen, dat u niet eerlijk zult zijn. Ik deel echter die vrees niet; enz. Of dat b.v. in een ge meente een commisaris van politie wordt begroet door een spreker, die zegt, dat. er wel velen aan zijn bekwaamheid twijfelen, maar dat hij er 't wel op durft, wagen. Of iets anders van dien aard. Alle voorbeel den gaan mankook deze. Maar zij hebben met het onderhavige geval toch punten van overeenkomst, o.a- deze, dat het niet passend is bij een dergelijke gelegenheid zoodanige vrees te uiten, die men zelf fl i e t deelt, tenzij zooals de heer Alke made te Noordwijk zeide „om haar te brandmerkon als een dwaasheid of een insinuatie". A1 s de heer v. Nes dit laatste in de Raadsziting van Vrijdag had verklaard, dan hadden wij niet alleen de goede» be doeling kunnen accepteeren, maar ook zijn daad kunnen respecteeren! Dit laatste woord moest ons terwille van de zaak, waarom 't gaat nog even van 't hart. (Van ©en specialen medewerker). III. Een geheelen dag, niet een enkele on derbreking, voortdurend luisterstil te zijn, valt doorgaans niet mede, ook al heeft men de volste belangstelling voor de za ken, waarnaar men luistert. Men wordt voortdurend gevuld met steeds andere en nieuwe gedachten over vaak zoo verschil lende zaken, dat men op sommige oogen- blikken in een toestand komt. die de na tuurkundigen van de Leidsche Universi teit oververzadigd" zouden noemen. Het is daarom goed af en toen den geest eens wat te ontspannen. En ook daarover wilde ik wel vertellen; maar beter lijkt het eerst het nuttige gedeelte af te werken, om dan in een aparten brief eens wat van Brugge en omgeving te vertellen. Prof. Z. de Korte van Warmond sprak over: De Paaschkaars en haar lofzang. De Paasehkaars is volgens de algemeen ge volgde opvatting een symbool van Chris tus: de blanke was beteekent het maag delijk Lichaam de pit of wiek Zijn ziel, en de vlam: de Godheid, terwijl het insteken der vijf wierookkorrels beteekent de balse ming van de vijf wonden des Heeren. Spr. wenscht echter ook nog een andere opvat ting naar voren te brengen, die beter dan de zooeven uiteengezette grond vindt, in de Exultet-teksten, d. w. z. het gezang dat de diakon bij de z.g. wijding van den Paasch kaars zingt. Aan de hand van den oudsten ons bekenden tekst van het Exultet in het z. g. Sacramentarium Gelasiapum (pl.m. 6de eeuw) betoogt spr. dat de Paaschkaars beteekent het Paaschoffer van Katcchumer.en, Christenen eu wijde lingen aan God. Het doel van dit offer zou dan zijnden langzamen overgang voor de Katecliumenen uit de heidenen van de heidensche offers tot het Christelijk offer, de H. Mis. Spr. gaat dan eenige plechtigheden in haar be- teekenis na. Het nieuwe vuur wordt ont stoken uit een vuursteen de steen nu verbeeldt Christus. De driekaars beteekent den éénen God en drie personen, terwijl de drievoudige aankondiging achter, midden en voor in de Kerk van het Lumen Christi het. licht, van Christus bedoeld was voor de Doopleerlingen achterin, de Christenen middenin en de geestelijkheid vóór in de Kerk. Tenslotte geeft. spr. nog een nadere verklaring van den Exultet-tekst uit het Romeinsch Missaal, geleid door de oude Exultetr-rollen. Men moet weten dat oud tijds dit gezang door den diaken werd gezongen vanaf den ambo (preekstoel) en nu schreef men den tekst op een rol, die de diaken al zingend over den rand der ambo heen liet afrollen. Men verluchtte die rollen met illustraties, ontleend aan den tekst, en daar het volk zich dan ver drong rond den ambo om deze te zien, heeft men zelfs de plaatjes op z'n kop ge zet, opdat het volk ze in de goede houding kon bekijken. Deze plaatjes nu geven vaak den sleutel tot goed begrip van den tekst zelf. Daarna sprak kapelaan J. Koelman uit Bussum over „De donkere metten en Paaschmetten in cene parochiekerk". Spr. vertelde in een prettige en beeldende taal hoe men het. in Bussum- had. klaargespeeld de indrukwekkende Metten (het nachtge bed uit het Brevier) gedurende de Goede Week in een parochiekerk te zingen. Deze metten worden „donkere" genoemd, omdat achtereenvolgens alle lichten ge doofd worden gedurende den loop der plechtigheid. Het interessante feit, dat de mogelijk heid bewijst, prikkelt tot navolging. Des middags sprak Dom Willibrord van Nierop O.S.B. over de versiering en in richting der doopkapel. Spr. gaf de eischen voor een goede doopkapel aan en gaf aan schilders en architecten behartenswaardi ge wenken voor inrichting en versiering. Prof. Coegaert met zijn lezing met licht beelden over het H. Doopsel kon slechts in beeld brengen en nog verder aanvullen wat Dom v. Nierop had besproken. De clou van de week was natuurlijk Pastoor Beukering's inleiding. Er ontbrak geen enkele deelnemer. Ik geloof niet dat Pastoor Beukering eenmaal overgeslagen heeft een Lit. week bij te wonen. Voor iemand die het nog niet zou weten. Pas toor Beukering is een Botterdamsch Pas toor, die in een langen arbeid van jaren z'n parochie tot een Liturgisch leven heeft opgevoerd, zooals het waarschijnlijk zijn weerga niet vindt, en daardoor beschikt over een rijke ervaring uit de practijk. En bij is altijd bereid gulweg van die ervaring mede te deel en. En hij doet het zoo, dat ook leutige Vlamingen schik in hem heb ben. Hij vertelde dan hoe men het. klaar kan spelen een Goede Week met zijn vele bijzondere plechtigheden toch door de ge- loovigen te doen meeleven en begrijpen. Hiermede eindigde onder daverend ap plaus de derde dag. Hoewel tot nu toe de hoofdlijn der be sprekingen steeds liep over de Goede Week en alles wat daarmede samenhangt, op den Donderdag werd even van die lijn afgeweken, om dez" te wijden aan het Li turgisch woord en -Jen zang. Teo Witte sprak over het gesproken woord in den eeredienst. Spr. besprak eer i den techniek van het spreken en wees op vele fouten die daarbij opgemerkt worden. Door talrijke voorbeel den bewees spreker hoe al die fouten moe ten vermeden worden. Tenslotte uitte hij den wensch dat het gesproken woord in preek en onderrichting zal worden ver sterkt door hetgeen onze dichters cn schrij vers vaak zoo schoon hebben gezegd. Te gen dit laatste is echter altijd het groot bezwaar, dat de preek dan vaak zou ont aarden in een ijd -1 woordengepraal; in ieder geval mag daarvan slechts een spaar zaam gebruik worden gemaakt. Rector Vullings propageerde weer eens overtuigend de Ward-methode om het Gre- goriaansch onder het volk te brengen. Deze methode toch brengt de kinderen er toe zelfstandig te zingen. Een melodie wordt hen niet uit het hoofd aangeleerd, maar ze moeten zelf de melodie uit de tee- kens leeren "vónden, de intervallen zelf treffen. Doze method^ besteedt veel zorg aan de eigenlijke - tómvorming en laat door lichamelijk© vwegingen het Grego- naanscii r./Lumégevc',- groeien. In de middagvergadering, die gehouden werd in de Sint Andries-abdij te Lophem, waarover een volgende maal meer, sprak Prof. Kerssemakers uit St. Michiels-Gestel over den Liturgischen volkszang. Pius X, aldus spr., en zoo juist weer Pius XI heb ben de noodzakelijkheid betoond van het volk de liturgische gezangen te laten uit- voeren. Die zang toch heeft ten doel om den eeredienst. grooter luister bij te zet ten, en het Liturgisch gebed tot betere uitdrukking te brengen. En waar nu Rome zoo duidelijk heeft gesproken, moet voor ons de zaak als afgedaan beschouwd wor den. Niet lang redekavelen en oordeelen over de opportuniteit van alles, maar een daad stellen. De zang zal het volk beter doen meele ven met de Liturgie; het volk stelt, een maal er mede vertrouwd gemaakt, er zelfs prijs op. Dat zal ook de eenheid ran ons Christenvolk bevorderen: Allen één hart, één ziel, zegt St. Basilius, om uit één mond God lof te zingen. Velen vervelen zic-h in de kerk, maar wanneer ze ook in de kerk mee konden doen, hoe geheel anders zou het worden, het kerkbezoek zal er zeker mee winnen. Men heeft nog wel verschillende moeilijk heden, maar deze worden meer gezocht, om de zaak van de baan te schuiven. Trou wens de vele gelukkige feiten bewijzen dat het wel kan. Spr. gaf de middelen aan, waardoor we alle wenschen tot werkelijk heid konden brengen. Nu kwam, de laatste morgen nog. Aan alles komt een einde. Maar dit einde zou glansrijk zijn. Mgr. Callcwaert zou spreken over de le zingen van den Vastentijd. We moeten trachten de gebeden der Kerk te begrij pen. Spr. geeft dan een kostelijken uitleg van de Mis van Palmzondag. De eenheid van gedachte is echter niet overal zoo gem a ldc el ijk te vinden. Het Evangelie is echter een leidraad voor de verklaring. Doch ook hier zijn moeilijkheden. Eenige regels stelt spr. vast. Soms is de tekst in zijn beteekenis ver anderd om beter aan z'n liturgisch doel te beantwoorden. Spr. geeft daarvan spreken de voorbeelden. Soms komt. de zin van epistel en evange lie overeen. Soms wordt een lezing beëin digd na den zin waarin de hoofdgedachte ligt. Soms worden meerdere gedachten ge vonden in een lezing: wanneer nu dezelf de lezing, herhaaldelijk gevonden wordt in gelijksoortige missen of feesten op plaat sen, zal die de plaats of dat feest de hoofdgedachte aanwijzen. Nadat spr. nog eenige aanwijzingen gaf over den ouder dom der lezingen, welke volgens spr. wel teruggaan tot de 5de eeuw, sloot hij. onder daverend aplaus zijn meesterlijk betoog. Do voorzitter sloot de week met den wensch, dat al hetgeen in deze week werd besproken zou worden uitgewerkt in den loop van't jaar. Spr. verhoopte 'n grooten bloei ran het godsdienstig leven, als we de ideeën van deze week zouden kunnen ver werkelijken. Pastoor Beukering dankte nog Pater Verwilst voor diens leiding. ENGELAND Labour zwerrkt naar rechts. D c partij moet steunen op breedere kringen. Het jaarlirksch Congres van de Engel - sche Labourpartij, dat de volgende maand zal plaats vinden verdient bijzondere be langstelling met het oog op het nieuwe ontwerf»-reglement en de nieuwe voor waarden voor toelating tot het lidmaat schap, die door de Executieve tor goed keuring zullen worden voorgelegd. Er wor den n.l. ingrijpende wijzigingen voorgesteld welke er toe zullen leiden, dat de partij haar leden uit breedere lagen der bevol king zal kunnen recruteeren, terwijl ander zijds de uitsluiting van scheurmakers ver gemakkelijkt zal worden. In het bijzonder zal een nieuwe groep worden geschapen, welke er op berekend is menschen uit den middenstand en voornamelijk liberalen op te nemen. PALESTINA Britsche troepen naar Palestina. In verband met de onlusten tusschcn Joden en Arabieren. Een bataljon Britsche troepen is uit Egypte naar Palestina vertrokken in ver band met de onlusten tusschen de Joden en de Arabieren aldaar. Het Britsche ministerie van Oorlog be richt, dat een tweede bataljon van South Staffordshire regiment bevel heeft gekre gen van Malta naar Palestina te vertrek ken. Er hebben ook Vrijdag weer incidenten plaats gehad bij de Klaagmuur te Jeru salem. AFGHANISTAN. Habib Oellah zet een prijs op het hoofd van Nadir Kahn. Naar uit Calcutta wordt gemeld heeft Habib Oellah, die op drie fronten in het nauw gedreven wordt door Nadir Khan, een prijs gezet op het hoofd van Nadir Khan, dood of levend, van 8000. CHINA. Het ChineeschRussisch corflict. Nieuwe opperbevelhebber in China. Op een militaire-conferentie, die door den gouverneur van Mantspoerije Tsjang Hsoe Liang was bijeengeroepen, is Tsjang Tsjiang. gouverneur van Kirin, tot- opper bevelhebber van het anti-sovjet-leger. dat pas is gevormd, benoemd. In een communiqué van Tsjang Hsoc Liang wordt volgens een bericht uit Shanghai meegedeeld, dat een inspecteur van den Chineeschen Oosterspoorweg door roode agenten is vermoord, terwijl hij zijn dienst verrichtte. Verder is Woensdag een trein dc buurt van Koehsiangtoen beschoten, waarbij de machinist en de stoker gedood werden. Dc onveiligheid in China. Zendelingen ontvoerd. Het Zwitser,sch Telegraaf Agentschap verneemt uit betrouwbare bron, dat op 24 Aug. verscheidene zendelingen in de Chi- BUITENLAND. De conferentie duurt nog voort. Er is een nieuw schriftelijk aanbod aan Snowden uitgewerkt. Britsche troepen naar Palestina in ver band met de incidenten tusschen Joden en Arabieren. Treinramp bij Keulen. Acht dooden. (Buitenl. Berichten, 2de blad). De Zeppelin is na een reis door storm en mist boven Los Angelos aangekomen. (Luchtvaart, 1ste blad, en Telegrammen). BINNENLAND. Overleden is de Vlaamsche dichter Ka- rel van de Woestijne (L. on K„ 2de blad). Bij een ontploffing in de Splendor Gloei lampenfabriek te Nijmegen werden ver schillende personen gewond. (Laatste Be richten). De nationale athletiek- en zwemkam- pioenschappen brengen verschillende nieu we records (Sport, 2de blad). De athletiekkampioenschappen van den L. V. B. Een groote nederlaag van het L. V. B.-elftal (Sport, 2de blad). Twee ontvluchtingen uit het psychopa- then-asyl. Met ingang van heden is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Agent van „DE LEIDSCHE COURANT'' aan den heer C. WALENTIJN, die tot onze tevredenheid de belangen van het Agentschap heeft behartigd. Vanaf heden zal de heer optreden als Agent onzer Courant en zich belasten met het aannemen van Abonne menten en Advertentiën. DE DIRECTIE. neesche provincie Kanton door een roover- bende op den berg Kayrin zijn overvallen. De zendelingen, die uil Wurtemberg ge boortig zijn. vertoefden daar met hun ge zinnen. De vrouwen cn kinderen der over vallenen konden zich in veiligheid stellen, terwijl de zendelingen zelf werden wegge voerd. De onveiligheid moet de laatste jaren aanzienlijk zijn toegenomen. Zouden uit het Zuiden nog meer geregelde troepen worden teruggetrokken, dan moet men op rog grootere misdaden rekenen. WOENSDAG SLOTZITTING VAN DE CONFERENTIE Hard werk. Er wordt thans hard gewerkt door de gedelegeerden ter Haagsche conferentie, lederen avond wordt 'b laab, zelfs Zondag avond tegen middernacht was het Binnen hof nog steeds afgezet door bereden po litie. Een zeker teeken dat do hooge hee ren weer aan het rekenen zijn. Zaterdag avond is er tot laat toe gewerkt aan een niet schriftelijk aanbod door de Vier aan Snowden. Het aanbod, dat Jaspar Vrijdag gedaan had was niet in een nota of memorandum vermeld. De Belgische premier had het slechts mondeling overgebracht. Nadat Snowden het verworpen had, deelde Lou- cheur aan de socialisten mede, dat de weigerachtigheid van Engeland waarschijn lijk slechts het gevolg was van een mis verstand of zelfs van fouten in de ver taling. Zaterdagmorgen dan heeft Snow den om een schriftelijk aanbod gevraagd. Alvorens tot het opstellen daarvan over te gaan heeft men blijkbaar eerst nog eens in persoonlijk contact willen komen. Daartoe diende een lunch bij Anjema. Of daar veel over politiek enover finan ciën gesproken is, kan men voorloopig niet zeggen. Volgens sommigen zouden ook de dames moe aangezeten hebben, wat misschien wel eenigen twijfel mag doen op komen aan dc geruchten over de groole politieke beteekenis van dit noenmaal. Toch dient men aan te nemen, dat die lunch dc stemming ten zeerste had verbe terd, wat een lunch trouwens wel eens meer doet cn wat hij eigenlijk altijd hoort te doen. Men is dan 's middags ook met frisschcn moed aan het werk gegaan, maar het opmaken van het schriftelijke aanbod bleek dan toch niet zoo heel makkelijk te zijn. Er is blijkbaar toch nog heel wat meer noodig dan het verbeteren van een fout in de vertaling om Snowden te be vredigen. Na twee, drie uren van onder handelen was men het nog niet eens ge worden cn do zitting is ten slotte tot Zondagochtend verdaagd. Het zoeken naar Snowdens millioenen heeft dus nog steeds niet het geweifschte resultaat opgeleverd en wanneer het be richt van Briands vertrek bevestigd wordt, is het niet onwaarschijnlijk, dat Briand aan zijn collega's zal vragen of Frankrijk misschien een deel zal moeten ofstaan van wat het door het plan-Young verkrijgt. In ieder geval werd men 's avonds weer

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1