ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1929 No. 6265 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN XHIe NEDERL. LITURGISCHE WEEK DE CONFERENTIE SLEEPT ZICH VOORT BINNENLAND 20ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS. BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën,' van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 II. (Van een epecialen medewerker). Het is begrijpelijk, dat bij een Liturgische week, de Liturgische diensten uitstekend verzorgd zijn, en zoo begonnen we den eer- sbe-n dag met de plechtige Hoogmis. De Schola van het Groot Seminarie onder lei ding van den Eerw. heer Buitinck zong op heerlijk soepele wijze de Misgezangen van 't feest van St. Bernardns. Wanneer zullen velen onzer zangers toch eens uitscheiden met die haJcmethode, waardoor het schoone melodische Gregoriaansch wordt kapot ge slagen tot zooveel stukjes ais er noten zijn? De predikatie van den Zeereerw. heer Deschepper, pastoor-deken van de O. L. Vr. Kerk te Brugge over Sint Bernardus in dit oude Bernardijnenklooster op zijn feest was mooi getroffen. In de eerste inleiding zaten we meteen midden in den praktijk. Dom Anselm Veys O.S.B. sprak over Palm-Zondagviering. In de meeste kerken van ons lieve vader land is dit een plechtigheid waar de men- schen nöoh iets van weten, nog minder iets* mee noodig meenen te hebben. Sommigen weten dat er palm gewijd wordt. In een enkele parochie wordt de palm wel eens uitgedeeld d.w.z. aan enkele vrouwen en verder kinderen; voor de mannen schijnt dit ver, heel ver beneden hun stand en waardigheid te liggenMaar van een palm- processie hebben de meesiten nog nooit ge hoord. Toch, als dit eens kon gebeuren in onze parochiekerken, wat zou dat niet een heerlijke viering zijn van Christus Koning schap ais allen eens mee konden zingen, en daarom dubbel bidden, de Hosanna's, zooals die eenmaal in Jeruzalem weerklon ken! Het Palmfeest, van oorsprong en op zet een echt volksfeest, beteekent voor de meesten een vervelend lange Hoogmis1, waar je liefst maar niet naar toe gaat als je er buiten kunt. Bij deze sombere overpeinzingen is het verheffend te hooren, hoe pogingen op vele plaatsen aangewend, om daarin verandering te brengen, geslaagd zijn. In veel plaatsen in België (Mechelen bijv., waar Kard. v. Roey zelf pontificeerde en alles schitterend verliep) en in Nederland is men gelukkig al zoover. In ons land, zeker in Holland en Utrecht, beperkt de processie vanwege de .vrijheid" van godsdienst zich natuurlijk binnen de kerk, maar dan is er tenminste iets. Maar zeker gaan we hiermede in de goede richting. Dom Veys gaf nog ©enige wenken aangaande de voorbereiding van zulk een viering, over de soort en grootte der z.g. palm (want echte palm wordt in streken nooit gebruikt, wat wij palm noemen is zg. buksgroen), over den zang, enz. Nadat nog enkele praktische vragen beantwoord waren door spr., sloot Mgr. Oallewaert de besprekingen met de op merking dat slechts door langzame opvoe ding het ideaal zou bereikt worden. Zelfs de Bisschoppen kunnen niet ineens alles tegelijk veranderen. De volgende spreker, de Eerw. heer van Eeckhoutte, gaf interessante wetenswaardig heden over de wijding der H.H. Oliën op Witte Donderdag. Alle HJEL Oliën welke gebruikt worden bij Sacramenten en Con secraties worden door den Bisschop ge wijd onder de H. Mis op Witte Donderdag: het H. Chrisma, de Olie dor Catechumenen en de Olie der Zieken. Deze wijding ge schiedt door den Bisschop en een groot aantal priesters, diakens en subdiakens, tamquam testes, als getuigen. Spr. schilder de het verloop der schoone plechtigheid en bracht verschillende practisohe opmerkin-' gen en wensohen naar voren. In den middag sprak de Eerw. heer English, de bekende schrijver van het Kos tershandboek, over het moeilijk te ontleden onderwerp: het bewaren van het H. Sacra ment op Witte Donderdag tot Goede Vrij dagmorgen. Heel vaak spreekt men hier van een H. Graf, van een Uitstelling enz. Spr. ging echter na in hoever die termen, en de opvattingen welke zij uitdrukken, ge rechtvaardigd zijn. Het doel van heel deze plechtigheid is het bewaren van de op Witte Donderdag geconsacreerde ,H. Hostie, tot den -morgen van Goeden Vrijdag, wanneer ge-en H. Mis offer plaats heeft, maar slechts een nutti ging van een, den dag tevoren geconsacreer de H. Hostie, iets wat in de Oude Kerk, vooral in den Vastentijd geschiedde, en in het Oosten nu nog voorkomt. Voorschrift is, dat deze H. Hostie in een kelk, waarop palla, pateen en velum, wordt weggesloten in een z.g. capsula, een taber nakeltje; van eon Uitstelling van het Aller heiligste is dus geen sprake. Allereerst om dat de H. Hostie in de kelk wordt gelegd, daarover een velum gaat, en dat nog weer weggesloten moet worden; de deurtjes mo gen niet eens van glas zijn, heeft de Riten- congregatie verordend. Maar hoe komen we dan aan de benaming H. Graf? Oudtijds in de Middeleeuwen bestonden er in sommige kerken gewoonten, volgens wel- ke%,op Goede Vrijdag, een beeld van Chris tus of een Kruis werd begraven in een z.g. graf om daar op Pasohen feestelijk uit te verrijzen. Deze volksgebruiken werden ver boden, maar nu bleef er toch iets hangen van de oude graf-idee, en dit werd toen maar overgebraoht op den Witte Donder dag. De benaming „graf" is dan ook beslist verkeerd. Hoe kunnen we op Witte Don derdag al spreken van een graf, waar Chris tus' dood nog niet herdacht is, daar dit pas op den Goeden Vrijdag gebeurt? We mogen dus noch de opvatting, noch de uitdrukking van graf behouden, maar spreken we voortaan eenvoudig van Rust- altaar. Dan hebben we een goede en juiste benaming, en loopen we ook niet het ge vaar een verkeerde meening erover te heb ben. De Eerw. heer Haegen, de volgende spr. zou spreken over Goede Vrijdag. Welk is het geheim dat de H. Kerk vandaag viert, en hoe drukt zij dit uit? deze twee vragen wilde spr. beantwoorden. De Liturgie viert niet zoozeer, aldus spr., feiten uit het verleden, dingen die gebenrd zijn, alswel hetgeen door de Liturgie vooral van het H. Misoffer voor ons werkelijkheid wordt. De Liturgie beleeft gedurende het heele Kerkelijk jaar de verschillende myste riën van Christus in hun beteekenis voor ons op heden. De Liturgie is dus niet louter herinnering, maar opnieuw verwezenlijken. Op Goede Vrijdag dan viert de Kerk de Verlossing van de mens oh en in Christus lijden en bijzonder door het eindpunt van dab lijden: den dood. Op de vraag: hoe drukt de Kerk dit uit, ging spr. de plechtigheden van Goede Vrij dag na en constateerde hoe veel wat ons nil allemaa-l zoo ongewoon lijkt vroeger het gewone- van eiken dag was. B.v. het beklee- den van hetaltaar met de dwalen, kruis, kandelaars, missaal, de drie lezingen uit Wet, Profeben, en Evangeliën; de gebeden voor Paus, bisschop, clerus, doopleerlingen, heidenen en Joden enz. Het laatste gedeelte, de z.g. Missa praesanctificatorumd© Mis van het (den dag) te voren geconsacreerde is ook al zeer oud op meerdere Vastenda gen. Het middelste deel: de kruisvereering en al wat daarmede samenhangt is afkom stig uit het Oosten, Jeruzalem, waar men dit alles in den middag deed met den reliek van het H. Kruis. Met de reliek kwam ook do plechtigheid mede naar Rome, en werd vanuit de Basiliek van het H. Kruis, waar de Statie gehouden werd, verspreid over de Westersche Kerk. De lezing, die zeer vele nieuwe denkbeel den naar voren liad gebracht en dan ook nog dagen lang het onderwerp van veler besprekingen is gebleven, lokte zeer veel bijval uit en.tegenspraak, waarbij Pater Verwilst z'n talent als vergaderingleider weer toonde. Daar de aangekondigde le zing van Dom Andreas Stoelen O.S.B. over de Lijdensweek en de Groote Vrijdag in den Byzantijnsche ritus niet kon doorgaan, we gens ziekte van den inleider, vulde Theo Witte den tijd met het verdienstelijk voor dragen van eenige verzen van Anton v. Duinkerken. SNOWDEN WEIGERT EEN NIEUW AANBOD EEN DRUKKE DAG ZONDER RESULTAAT Van 's morgens tot 's nachts. Het is gisteren een! drukke dag geweest voor de leden der delegaties ter Haagsche cot >rentie. Om tien uur 's morgens is gisteren het werk begonnen en om tien uur 's avonds, na heb diner ten Hove, is het voortgezet tot laat in den nacht. Eerst hebben de Vier (Frankrijk, Italië, België en Japan) nogmaals ijverig gezocht naar eenige vergeten of althans niet ver deelde millioeneii in het plan-Young. Veel is er niet gevonden, zóó weinig zelfs, dat men ten slotte buiten het plan ging en de zeer dubieuse vorderingen van Italië be treffende schadevergoeding van een paar Balkanlanden bij het aanbod aan Enge land heeft gevoegd. Dit aanbod werd daardoor niet veel beter. Het 'bleek trouwens zeer vaag. Jas- par werd van uit het Binnenhof naar het Grand Hotel gedelegeerd zonder bepaal de en welomschreven voorstellen. Hij had slechts- tot taak Snowden te wijzen op een paar nieuw ontdekte middelen, waarmede men aan de Engelsche eischen ten deel© zou kunnen voldoen. Snowden schijnt echter voor de aange duide middelen en hun financieele resul taten niet veel bewondering te hebben. Nadab hij met de andere leden der Engel- sche delegatie overleg had gepleegd, wer den de nieuwe voo 'ellen afgewezen, als slechts zeer weinig ii.v-r gevende dan de voorstellen, vervat in de nota van verleden week, als onduidelijk en in ieder geval volstrekt onvoldoende. Dit was de boodschap, waarmede Ja* par o-p het Binnenhof terugkeerde. Frank rijk en Italië meenden nu echter verder njets meer te kunnen aanbieden en daar er van België en Japan niets gevraagd wordt, bleef er nog slechts één enkelen uitweg: een verzoek om Duitsche vrijge vigheid. De Vier hebben dan 's middags met Hilferding en Curtius onderhandeld, waarna deze beide Duitsche ministers op hun beurt naar het Grand Hotel redeu. Over het onderhoud, dat zij aldaar met de Engelsche delegatieleiders gehad hebben, is voorloopig slechts zeer weinig bekend; daarmede komt men dan ook in het ge heime centrum der diplomatieke en poli tieke geschiedenis. Weinige problemen im mers op deze conferentie zijn zoo belang rijk voor de toekomst en tevens zoo gecom pliceerd en zoo delicaat als de vraag hoe Duitschland ten slotte tegenover Enge land zal komen te staan. Met zekerheid weet men slechts, dat Duitschland geen eigenlijk aanbod heeft gedaan; wel is er, volgens de mededeelin gen, door dr. Ourtius zelf gesproken over de drie volgende kwesties: 1. Duitschland zou ten gunste van En geland afstand kunnen doen van een deel of van het geheel der 100 millioen marken, welke de Vier erkennen heb Duitsch aan deel te zijn in de 300 millioen overschot uit de laatste Dawesbetalingen; 2. Duitschland zou toestemmen in een herziening van het stelsel der betalingen in natura; 3. Duitschland zou het bedrag van het onvoorwaardelijk deel der annuïteiten ver- hoogen met het bedrag, dat noodig is voor den dienst der Dawes-leening. Snowden heeft echter geweigerd op deze Duitsche suggestie in te gaan. Aan Duitschland wilde hij geen nieuwe lasten doen opleggen en de door Curtius en Hil- ferling besproken oplossingen waren daar enboven toch maar een onderdeel van het jongste voorstel-Jaspar, dat hij Snowden reeds had afgewezen. Voortzetting volgenlde week. Bij heb verlaten van de conferentie van de bij de bespreking betrokken mogendhe den verklaarde Wirth, niet ontevreden te zijn. Men kon nog wel niet spreken van een accoord, maar er was een vooruit gang. Toen hem gevraagd werd, of men Zon dag zou afreizen, antwoordde hij ontken nend, eraan toevoegende, dat de soep niet zoo heet gegeten werd, als zij gisteren ge kookt was. HET DINER TEN PALEIZE. Aan den disch' van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden zaten gisterenavond ten paleize Noord einde aan de gedelegeerden ter conferen tie en hunne dames, alsmede de minister van buitonlandsche zaken en mevr. Bee- laerts van Blokland. Het aan- en afrijden van de auto's met de gedelegeerden werd in de omgeving va-n heb Paleis door vele gadegeslagen; politie te paard en te voet, onder leiding van hoofdinspecteur Snethlage, zorgde in- tusschen voor een behoorlijke afzetting, zonder dat het gewone verkeer op het Noordeinde eenige vertraging ondervond. De beide schildwachten van de militaire politie schilderden bij hun posten terzijde van den ingang tot het Paleis, welke in gang door tijdelijke schermen was omge ven. Tegen zeven uur reden eenige hofrijtui- gen voor, die een aantal leden van de hof houding ten paleize brachten en precies te zeven uur kwam de eerste auto voor rijden, waarin een van de Japansche ge delegeerden. Enkele, minuten later volg den o.a. Jaspar, de Belgische premier, een afgevaardigde van Tsjecho-Slowakije met dame. daarna minister Chéron en vier mi nuten over 7, Mosooni, spoedig gevolgd door Stresemann en dr. Wirth; vervolgens, weer 'n paar minuten later, minister Hen derson met mevrouw, en te kwart over zeven een heele file van auto's, waarin o.a. de ministers Hijmans, Venizelos, Snowden, Adatci, beiden met hun echtgenooten, Hil ferding en Briand, wiens markante figuur in den kleinen luxe-wagen wel bijzondere aandacht van de omstanders trok, van wie velen 'n groet 'brachten. Daarna kwamen nog de ministers van buitenlandsche zaken en mevrouw Bee- laerts van Blokland, die bij heb standbeeld even in hun auto gewacht hadden om bui tenlandsche gasten te laten yoorgaan, en ten slotte sir Maurice Hankey, de secre taris-generaal van de Conferentie en Za- leski, de Poolsche minister. Tien minuten voor half acht waren alle gasten binnen het paleis. Radio-telefoondienst Nederland-Ned. Indië. Wijziging aanvraagt ij d voor de gesprekken. Met ingang van 26 xlugustus a.s. wordt een nieuwe regeling ingevoerd voor het aanvragen van telefoongesprekken met Nederlandsch-Indië. Deze luidt als volgt: 1. Gesprekken kunnen ten hoogste 6 da gen vóór den gewenschten spreekdag wor den aangevraagd. 2. Aanvragen voor gewone regeerings-, gewone- en dringende gesprekken, kunnen op de kantoren tot uiterlijk 12 uur op den werkdag, voorafgaande aan den gewensch ten spreekdag worden ingediend. 3. Na 12 uur tot uiterlijk 18 uur op den werkdag, voorafgaande aan den gewensch ten spreekdag, kunnen nog aanvragen wor den opgegeven voor gesprekken, tegen drin gend tarief doch zonder voorrang. 4. Aanvragen voor dringende regeerings- of ijlgesprekken moeten worden aangeno men tot het einde van den dienst op den spreekdag. 5. Kan de opgeroepen© in verband met de ligging van zijn woonplaats niet tijdig gewaarschuwd worden, dan kan, indien de aanvrager dit wenscht, de aanvrage zon der kosten op den volgenden spreekdag worden overgebracht. De spreektijd blijft voorloopig als volgt vastgesteld: Op Maandag en Dinsdag van 14 uur tot 17.30 uur. Op de overige werkdagen van 11 uur tot 14.30 uur. Mevr. Alb. SteenhoffSmulders. Pauselijke onderscheiding verleend. Men meldt uit Baarn d.d. 22 Augustus aan de „Msbd.": Ter gelegenheid van haar zilveren hu welijksfeest ontving Mevrouw Alb. Steen hoffSmulders te Baarn, wegens haar vele verdiensten voor de katholieke zaak als schrijfster, dichteres en pionierster in de katholieke vrouwenbeweging, van Z.H. den Paus het gouden kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Het bericht kwam gisteren bij de Pastorie van Baarn aan. Zondag komen het bestuur van den B.-K. Vrouwenbond en de leden van de afd. Baarn de begiftigde aan do Pastorie ge- lukwenschen en zal de ZeerEerw. Heer Pastoor van Oppenraay haar het eereme taal ^>p de borst hechten. Nieuw dagblad in Limburg. De te Sittard verschijnende Anderdaag- sche Courant „De Limburger" zal binnen kort als Dagblad verschijnen. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Steeds nieuwe alarmeerende berichten uit China. De conferentio sleept zich voort. Snow den heeft een nieuw aanbod geweigerd. Do Zeppelin boven den Stillen Oceaan. De weersomstandigheden zijn allesbehalve gunstig. (Luchtv. en Telegrammen). BINNENLAND. Een feestzaal en meubelzaak te Nijme gen, een boerderij te Halfweg afgebrand. (Gem. Ber., 2de blad). Ernstige branld te Beverwijk. (Laatste Berichten). Het Duitsche s.s. „Eugenia" vlotgeko- men. (Laatste Berichten). Bij de nationale zwemkampioenschap- pen te Utrecht verbetert Mej. Braun en kele records. (Sport, 3d© blad). De heer L. M. I. Redelé bij een vlieg ongeluk in Italië gedood. Benoeming van een burgemeester te Wassenaar. (1ste blad) DE KINDERRUBRIEK WORDT DEZE WEEK NIET GEPLAATST. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN WASSENAAR. Bij Kon. besluit is met ingang van 31 Augustus benoemd tob burgemeester van Wasenaar J. J. M. Wiegman, met gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester van Heemskerk. De nieuwe burgemeester, die Katholiek is, is geboren 15 Augustus 1896. Hij is eerst werkzaam geweest in het bankiersbedrijf, bij do bekende bankiers Wiegman te Amsterdam en als directeur van de Incasso-Bank te Delft. Daarna is do heer Wiegman gegaan in de gemeente-administratie als volontair te Beverwijk, waar hij zijn opleiding heeft ontvangen van den bekenden v. Loenen. In 1923 is hij benoemd tot burgemeester van Heemskerk, en is toen gehuwd met mej. Regout. De nieuwe burgemeester heeft vier kinderen. Gedurende de zes jaar, dat de heer Wiegman burgemeester is van Heems kerk, heeft hij veel tot stand gebraoht, dank zij zijn groote werkracht en bestuurs- talenten. Hij geniet in de gemeente Heems kerk een algomeene waardeering. Wij mogen dan ook de gemeente Was senaar met deze benoeming gelukwenschen Van de 13 Raadsleden zijn er in Was senaar 6 Katholiek. (Dezelfde verhouding dus als in Noordwijk). De vorige burgemeester van Wassenaar was liberaal. Moge Gods zegen rusten op het bewind van den nieuwen burgemeester, die voor zijn werkkracht in Wassenaar een vrucht baar terrein zal vinden.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1