BE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING V!" i» VACANTIE 2 IN FRANKRIJK „flERDE BLAD. DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1929 ge verwarring tengevolge zou hebben, die het platteland slechts te meer tegen de „roode hoofdstad" in het'harnas zou jagen. Niettemin blijft de toestand uiterst dreigend, al lijkt ons de uitspraak van een der Weensche bladen: ,,dat is het begin van een burgeroorlog", te kras. Als de re geering een krachtige houding aanneemt, verdere betoogingen in het geheele land niet alleen verbiedt, maar ook met sterke hand belet en daarnevens het moeilijke, maar niet onmogelijke werk van ontwape ning der beide vijandige fronten ter hand neemt, kan Oostenrijk nog voor verdere schokken gespaard blijven. Oostersche ruzie. Het is jam mer, dat de Zeppelin op zijn tocht door Siberië niet eens even een kijkje genomen heeft aan de Russisch-Chineesche grens en ons gerapporteerd heeft, wat er daar eigenlijk aan de hand is. De berichten van de grens daar zijn al lesbehalve duidelijk. Men spreekt van troe penconcentraties, mobilisatie en gevech ten. De Russen beweren, dat zij stil achter de grenzen blijven ©n zich beperken tot het afslaan van Chineesche aanvallen, ter wijl de Chineezen te keer gaan tegen be weerde Russische aanvallen. In ieder geval is er uit af te leiden, dat er gevochten wordt aan de grens en dat kan bedenkelijke gevolgen hebben. De kans dat deze onderteekenaren van het Kellogg-pact (u weet wel, dat „nooit-meer- oorlog-verdrag"!) met elkander serieus handgemeen worden, wordt dagelijks groo- ter. Z.EM. W. KARDINAAL VAN ROSSUM. Naar wij vernemen heeft de oproep van het Feestcomité ter voorbereiding van het gouden priesterfeest, dat Z.Em. 'W. Kar dinaal van Rossum begin September in 5 land zal vieren, bij onze landgenooten een gelukkigen weerklank gevonden. Bij den secretaris-penningmeester van liet Uitvoerend Comité, den zeereerw. zeergel. heer dr. Th. Verhoeven, Bezuidenhout 275 te 's-Hage, zijn reeds' tallooze.blijken van belangstelling binnengestroomd. Daar intusschen blijkt, dat de vacantie velen parten heeft gespeeld, is de sluiting voor den termijn van inschrijving verdaagd tot 2 September a.s. Gelijk men weet, zal als feestgeschenk aau Z.Em. worden aan geboden een feestgave, door den Kardi naal-Jubilaris besterad voor een nieuw op te richten Instituut tot vorming van in- landsohe priesters. Tot dusver kon aan deze vorming niet de noodwendige zorg worden besteed. Indien Z.Em. in de gele genheid zou worden gesteld, hiervoor een afzonderlijk Instituut te fundeeren, dat niet ten laste van 't St. Petrus' Liefde werk behoeft te komen, zou een der le vens wen schen van den Nederland schen Kardinaal vervuld worden. Wie zou niet willen medewerken, om bij deze gulden ge legenheid edelmoedig bij te dragen tot het goede en grootsche werk, de bekroning van een zoo vruchtbaar Nederlanclsch prie&ter- apostolaat? De namen der deelnemers zullen niet in een album worden ingeschreven, maar 'bijeengebracht in een gedenkzuil, door Hans Mengelberg ontworpen en uit te voeren in mahoniehout. Deze gedenkzuil, 1.80 M. hoog met de figuur van Z.Em. in relief naast twee inlandsche priesters en emblemata, zal de gedenkoorkonde en kaartjes der deelnemers aan het feestgeschenk, de namen der parochies enz. bevatten en geplaatst worden in de vesti bule van het Propagandagefeouw te Rome. Men kan bijdragen gireeren per giro nummer 151490 en gelieve kaartjes met namen enz. te zenden aan boven opge geven adres van dr. Verhoeven. Wie hot geriefelijker vindt, kan ook naar den Z.- Eerw. Deken of Pastoor der parochie een en ander zenden, die dan ongetwijfeld voor overmaking zullen zorg dragen. Audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Maandag en Dinsdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. NOORDWIJK. GEMEENTERAAD. Uitbreiding secretarie-personeel. Tc veel gevraagd. De weg naar Noordwijkerhoek. Onderhande lingen met de N. Z. H. De heer Aikemade antwoordt dr, van Nes. Deze repliceert. De Raad dezer gemeente vergaderde gis termiddag te 2 uur. Voorzitter burge meester J. B. V. M. J. van de Mortel. Aan wezig alle leden. Na opening niet gebed worden de notu len onvéranderd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken zijn ver schillende goedgekeurde Raadsbesluiten. Van de Vereeniging „Het W'it-Gele Kruis" is een schrijven binnengekomen, waarin wordt medegedeeld dat het plan bestaat een vroedvrouw aan te stellen. Ge vraagd wordt, of de Vereen, op een subsi-* die kaï) rekenen in denzelfden geest als genoten wordt door de hier reeds geves tigde verloskundige. De heer Ivrau was er slechts voor, wan neer er behoefte aan een tweede verlos kundige bestaat. Het verzoek werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Van de Mij. „De Toekomst" was een ver zoek ingekomen om een bepaalde, aan te leggen, straat van het uitbreidingsplan af te voeren* Behalve voordeden van de Mij. zou het bestaan van de lighal daardoor zoo goed als verzekerd zijn. De heer Van Nes zag gaarne bepaald, dat het bestaan van de lighal dan verzekerd i s. In handen van B. en W. gesteld om praeadvies. Door de Weeshuismeesters is ingezon den de weeshuis-rekening, welke ter in zage heeft gelegen. De heer mr, F. Frowein heeft een be drag van 200 aan de gemeente geschon ken, welk bedrag aan den gew-onen dienst ten goede zal komen. De schenking wordt aanvaard. Na een opmerking van den heer Alke made, werd deze aangelegenheid verder in geheime zitting behandeld. Het hoofd van den Vleeschkeuringsdienst heeft verzocht te mogen overgaan tot het aanschaffen van een Pomona-sterylisator, voor het steryliseeren va-n met baeterieën besmet vleesch. Het hebben van een stery- lisator is voor een vleeschkeuringsdienst verplicht gesteld. De kosten van aanschaf fing zullen ongeveer bedragen 200. Goedgekeurd. Voorgesteld wordt aan de Ned. Ver. tot Bevordering van den Arbeid voor Onvol waardige Arbeidskrachten een subsidie te geven van' 50. Goedgekeurd. Door den Algcnreenen Bond van Poli tiepersoneel in Nederland wordt, na afge legd examen, uitgereikt een Akte van Be kwaamheid als agent van politie. Genoem de bond heeft verzocht dit diploma te wil len erkennen. Bij B. en W. bestaan er, ge hoord de Commissaris van Politic, geen bezwaren om dit diploma, naast, de be staande diploma's uitgegeven door St. Mi chael" en d^n algemeenen Nederlandschen Politiebond, te erkennen. Den heer v. d. Niet valt het advies van den commissaris van politie tegen. Het zal eenige teleursleling verwekken bij de agenten, dat hun chef er zoo over denkt, dat dit diploma eigenlijk iedere 5 jaar moet worden behaald. De heer Krau vroeg, aangaande het les geven aan politie-agenten of iemand, die onbevoegd is, les mag geven in Ned. taal? Dit geheele punt werd daarna ter be spreking in.geheime zitting aangehouden. Ter voorziening in de vacature va-n den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voor het voltrekken van huwelijken in deze gemeente, ontstaan door het overlijden van Burgemeester Jhr. W. C. van Panhuys, stellen B. en W. voor diens opvolger, bur gemeester J. B. V. M. J. van de Mortel, als zoodanig te benoemen. Voorts is de weusehelijkheid gebleken, om bij afwezigheid of verhindering van den heer J. G. van Eeden, die, als amb tenaar van den Burgerlijken Stand, als re gel met de huwelijksvoltrekkingen is be last, deze werkzaamheden lo doen verrich ten door den Wethouder, C. van der Wiel. Dwars door Siberië. De naam jberië heeft voor ons gevoel altijd een naangenamen klank. Het is er Siberisch oud, eenzaam en verlaten, woest en moe- issigde weinige menscheti die er huizen m ju halve wilden, die vergaan van honger 1 ellende in het onherbergzame land. De e aam Siberië bezorgt ons kippevel, en ie tienmaal achter elkaar Siberië zegt, >t roomt 's nachts, dat hij een Russische bal- 31 jig is en in de sneeuw doodvriest. Meen, een prettig land is heb niet, maar 3i is men er met een Zeppelin over heen treeft met een confortabel glij-vaartje van 2 emiddeld 120 K.M. per uur, dan is het rat anders. Dan wordt het een interessant and met zijn uitgestrekte bosschen, zijn ^afzienbare vlakten en zijn moerassen, iel drong de koude, welke in het hooge sorden ook in de zomermaanden daar j jerscht, tot in het luchtschip door, doch st een warme jas gewapend, was men iartegen best bestand. En dan een lek- L er vaartje en hoog boven alle narigheid 31Ji eneden. De eenvoudige menschen, die de k fuzenvogel zonder vleugels zagen komen ld indrijven, schrokken zich een hoedje en [e luchtten weg in de bosschen. Het moet n, jn typisch gezicht, geweest zijn, als men kt ch zoo lekker veilig voelt, te zien hoe die sr.ngeletterden beangst waren door het io-lorren der motoren en door den ongewo- ir- en vorm van het vreemde luchtversohijn- jl. ar Ondanks de aanvankelijke vrees, dat Si- >ie erië wel eens moeilijkheden kon opleve- 3ii m, is de vlucht van de Zeppelin zoo veilig id n gladjes verloopen, als men zich maar ensc-hen kan. Maandag is de Zeppelin ae ;eds te Tokio aangekomen en er meteen etan de kou in de hitte terecht gekomen. Ifrliet fe.ll een was het in Japan aardig heet, :e,iaar het enthousiasme was al even vurig de schep feestelijkheden, waaronder assagiers en bemanning werden begra- ^en, is benauwend geweest. ,n' Dat enthousiasme van de aardelingen ietwat vermoeiend voor Zeppelin-men- chen. Dan nog liever de eenzaamheid der i iberische toendra's of van den Stillen "Vaan. Reeds is de Zep alweer op weg aar Amerika. „Meeresstille und gliickliche 68 Donkere dag en. De wensch, dat g e zee kalm en de vaart gelukkig mag zijn, fj. efcoeven wij aan de Haagsche conferentie 2 iet meer mee te geven. Op het rustige Ünnenhof stormt en spookt het, ondanks BI e internationale sfeer, welke veronder steld wordt daar te huizen. De' snoode m nowden houdt vast en wil meer hebben u u de anderen keeren him zakken om doch :i unnen maar een paar schamele millioen- e jes bijeen schrapen, waarmede Snowden if iet tevreden is. Omdat, de Franschen, Bel- i] en er Italianen beweerden, dat zij de 31 iritsche eiscben voor 80 pet. hadden inge- a 'illigd met hun aanbod en de Engelschen b aarin nauwelijks 30 pet. konden zien, eeft men een stelletje financieel e des- ai undigen aan het werk gesteld om dat puzzeltje eens uit te rekenen. Het resul taat is nog steeds niet bekend, maar het rll"B toch wel duidelijk, dat van eenige over-- eD instemming geen sprake is. Als dat zoo 5^ oorgaat is er geen kijk op dat het- plan- !n 'oung met 1 Sept. in werking treedt, zoo- 'n' Is in uitzicht was gesteld. D'e Duitschers 61 lebben daar echter reeds op gerekend en ij bevinden zich door dat gekrakeel tus- ehen de crediteur-staten in een lastige rü' )ósiJie. Vandaar dat Stresemann dezer dagen de :e. INGEZONDEN MEDEDEELING. ;e- 'tb/— jj>"" <^4, jUV*- nt ié yj Ghartres, 19 Aug. 1929. mi Het was 'n mooie dag weer, toen we van- ijn morgen om 9 uur te Schiphol in ons Fok- .d, kervliegtuig stapten, om de luchtreis naar jn Parijs te .wagen, en alles voorspelde een en Poorspoedigen tocht. Eerst werd de motor proefgedraaid, de b- propeller werd nog eens geprobeerd, de pi- iij loot van Messel nam plaats achter het ij. stuur, paspoorten en tickets werden ge el controleerd en voort rolde de Fokker over ch tat vliegveld, hoe langer hoe harder, tot de l6. motor gang genoeg had, om de lucht in te gaan. Dan was het moment suprème ge- tomen voor iemand, die voo-r den eersten keer een luchtreis-maaktede P.H. A. D. -s X. verhief zich langzaam van den bodem, de zonnige wolken te gemoet-, als een groo- te vogel zijn ééndekker-vleugelen uitstrek en - In onze armstoelen gemakkelijk neerge- ,E zeten, wierpen wij bewonderende blikken J naar het mooie Hollandsche landschap recht onder ons. ?n «Net een legkaart", zed de een. En als je ^e over een stad heenvlogen, die daar heel Petieterig onder ons neergebouwd la-g, ir. ®erkte een ander heel juist 'op: „net meca- 1101" „Nu zijn we voor den eersten keer van y. leven hoogvliegers", verklaarde on- l( Jeugend mijn reisgezel-medeaeronant. Wel- J( dra waren we 1300 meter boven den grond, j. z"odat het niet gemakkelijk viel, ons te Wiënteeren. Maar we ontdekten toch vrij j duidelijk de kerken van Langeraar, Oude- ccuf ere erende mogendheden bij elkaar riep en vroeg „Hoort eens, hoeren, wat doen we nou? U wilt het plan-Young niet aanvaarden, maar ik wou wel van de Dawes-regeling af. 't Is toch niet mijn schuld, dat jullie het niet eens kunt worden." Waarop Briand antwoordde: „Tja, mijn waarde, jouw schuld is het wel niet, maar de mijne ook niet." Intusschen wordt Duitsohland de dupe van de historie. Want niet alleen blijft de oude onvoordeclige Dawes-regeling van kracht, als het plan-Young niet wordt aan vaard, maar ook het Rijnland wordt niet vervroegd ontruimd. •Stresemann moet er met klem op heb ben gewezen, welken indruk zulks in Duitsohland zou maken en hoezeer het de positie van de huidige regeering zou ver zwakken. Men behoeft maar even de Duit- sche pers in te zien om de juistheid van dit argument te bevroeden. Zelfs bladen die geheel aan den kant van Stresemann staan, zooals de Köln. Ztg. toonen zich zeer bezorgd over de resultaten der Haag sche conferentie, uit welker onbevredigen- den loop de Duitsch-nationale organen van Hugenberg een grootscheepsc-he pro paganda trachten te slaan. Plet gevaar dat Stresemann's politiek van toenadering en verzoening een ge- duchten knauw zal krijgen als hij niet met tastbare resultaten uit Den Haag terug komt, is waarlijk niet denkbeeldig. De geestdrift- in Duitschlancl voor de „poli tiek van Locarno" was toch a-1 zoo sterk bekoeld, dat er maar weinig noodig is om ze voorgoed te vernietigen. Hoe het zal afloopen weten "wij op het oogenblik nog niet. Dezer dagen moet ech ter de beslissing vallen. Als u dus vandaag of morgen een plof hoort, is het de conferentie die uiteenge spat is. Spanning in O o s t e n r ij k. Se dert op 15 Juli 1927 te Weenen het oproer uitbrak tegen de vrijspraak van drie fas cisten, die terecht hadden gestaan in ver band met bloedige botsingen te Schatten- dorf in het Burgenland, waarbij twee so cialistische arbeiders waren gedood, is de binnenlandsche vrede in Oostenrijk in wankel evenwicht, gebleven. Dé twee fron ten, dat van den socialistischen Schutz- bund en dat van de hoofdzakelijk christe lijk sociale burgerwachten, bleven zich wapenen en versterken zoodat hun grim mige achterdocht tegen elkaar meer en meer het karakter kreeg van een veete tusschen de provincie en de hoofdstad. In Weenen met haar groote socialistische ar beidersbevolking en enkele andere steden heeft uit den aard der zaak de Schutz- bund den meesten aanhang, terwijl op het platte land de burgerwachten met hun fascistische allures het veld beheerschen. Van tijd tot tijd brengt men elkaar een boos bezoek; zoo hebben de burgerwach ten eens een groote betooging gehouden te Weenen, die tegen verwachting met een sisser afliep, dank zij de omvangrijke maat regelen van voorzorg, door de regeering getroffen, om de twee vijandige kampen gescheiden te houden. Dat'haar zulks ge lukte was te danken aan de omstandig heid, dafc het bezoek van de burgerwach ten geruimen tijd tevoren met den noodi- gen ophef was aangekondigd en men dus alle gelegenheid had gehad, zich tegen botsingen te hoeden. Dat is niet altijd mo gelijk en de zeer ernstige botsing, die Zondag te St. Lorenzen, een plaatsje bij Bruck (benoorden Graz), is voorgekomen, bewijst hoeveel gevaar er schuilt in de wapening van twee groote volksdeelen. «ée elkaar niet kunnen uitstaan. Evenals twee fa ar geleden trachten de Weensche com munisten munt uit het gebeurde te slaan en. dearbeiders te bewegen tot een alge- meene staking. De socialistische leiders hebben dat oogmerk eohter alsnog weten te verijdelen omdat zij inzien dat een groo te staking vooral te Weenen een geweldi Wetering en Roelofarendsveen. We zagen den Rijn zich sierlijk slingeren door de Hol landsche landouwen met Alphen en zijn St. Bondfaciuskerk ér tegen aan. Steeds1 harder ging het, weldra was het 180 K.M. per uur, te controleeren op den snelheidsmeter van den piloot. Wij snelden over Delft heen, za gen in de verte Den Haag en Scheveningen liggen, vlogen over Rotterdam, het Hol- laaidsch Diep, de Zuid-Holland sche eilan den, over Roosendaal en Bergen-op-Zoom, zagen duidelijk de kathedraal van Antwer pen, een tijdje later de Sint< Goeclele van België's hoofdstad en daalden dan in een weidschen omhaal op het vliegveld bij Brus sel neer. Het was een to c h t van een uur geweest. Na een kwartier oponthoud en het uitlaten van eenige reizigers en het opnemen van nieuwe, zette piloot van Mes sel opnieuw den motor aan, de propellor begon weer te snorren en weer vloog de Fokker-vogel het wijde luchtruim in, om zijn laatste etappe BrusselParijs af te leg- geh. Weldra was het 1500 Meter hoogte en weer 180 K.M. per uur: Door en over witte wolken stoven we heen, waarbij de slimme vogel dan wel oens 'n kleine looping-the- loop of dumping maakte, om ons te plagen en te trachten ons luchtzick te maken. Maar niemand Meek vatbaar, niemand was ook maar 'n oogenblik bang in een vrille te genaken, niemand verloor zijn prettige stemming en welgemutst daalden we pre cies op den aangegeven tijd, n.l. om 12.10, op het ruime vliegveld te Le Bourget neder. De lieele reis A'damLe Bourget had nog geen drie uren geduurd We dankten vriendelijk onzen kranigen, Hollandschen piloot, stapten in de K.L.M.- auto, die ons naar Parijs brengen meest, en stonden een half uur later op de Place de l'Opéra, het drukke middenpunt van Frankrijk's hoofdstad. Parijs is een stad, die iederen bezoeker aangrijpt. Het was nu al de derde maal, dat wij ze bezochten, en weer werden we ge pakt door het machtig leven dat daar heersoht. In deze millioenenstad klopt het hart van Frankrijk, daar spreekt iedere steen van een eeuwen-oud, heftig-bewogen verleden, daar komen de geestelijke stroo mingen van heel de wereld, goede en kwa de, te zamen, daar wordt op menig gebied voor heel het Fransche rijk, ja zelfs voor ver daarbuiten de toon aangegeven, waar naar velen met eerbied luisteren Het was echter ons doel niet, deze metro pool te bezoeken, maar ze alleen te nemen als uitgangspunt voor een Bretonsch-Nor- mandische vacantie-reis. Dies maakten wij na een inwendige versterking in een be kend restaurant op de Avenue de l'Opéra, een tocht per auto door de Ville Lumière, bezochten o.a. de wonderschoone .Notre Dame, die daar al eeuwen droomstil staat tusschen het vergankelijk gewoel rondom zijn ranke flanken, maar vertrokken reeds om 5 uur van het Station Montparnasse om na een snellen rit van anderhalf uur door 'n mooi landschap uit te stappen in Ghartres, wereldberoemd om zijn fraaie, go- bhdsohe kathedraal. 1 Solesmes, 20 Aug. 1929. In dit wonder van zuivere gothiek te Ghartres lazen wij dezen morgen vroegtijdig de H. Mis, maar keerden later terug voor een meer gedetailleerd bezoek. Van welken kant men ook de kathedraal van Ghartres nadert, aam den voorgevel met zijn beide ongelijke torens, aan de Noord- of Zuidzijde met haar rijke portalen, aan den absiskgnt met zijn krans van kapellen, steeds wordt men zwijgzaam van den luister, dicri dit „gebed van steen", dit architectonisch Sur- sum Corda uitstraalt. Maar bovenal wordt men getroffen, als men binnentredend de heerlijke, gebrand schilderde ramen ziet, die in het halfdonker der kerk schitteren als gloeiende tapijten. Weer buiten getreden bewonderden we 'n oogenblik het fraaie, XVIIe eeuwschc bisschoppelijk paleis, dat al geruimen tijd leeg staat, wijl men het wil inrichten voor gemeentelijk-museum, maakten al wande lend door het vriendelijk Ghartres kennis met 'n menigte oude gevels in allerhande stijlen, met typische straatjes, steegjes en pleinen, waarover de Augustusmaand met de liefelijkheid, welke haar dit jaar kenmerkt, een stroom van zachtwarm licht uitstortte, en stapten om elf uur na 'n hartelijk adieu aan die fraaie stad, waarin do beroemde ka thedraal als een kostbare reliek in een schrijn vervat is,' in den trein voor Le Mans. Le Mans, de hoofdplaats van het Depar tement Sarthe en bijna 70.000 inwoners tel lend, is eigenlijk geen stad, die men om haarzelfswil bezoeken moet, of het moest zijn om haar kathedraal evenals Ghar tres heeft Le Mans zijn bisschop waar in een mengeling van gothisch en romaansch wonderwel vereenigd zijn en waarin ook weer evenals te Ghartres een paer fijne, van leven gloeiende, gebrandschilderde ra men te bewonderen vallen. Maar wat wil je? Wij moesten immers naar Solesmes, waar de beroemdste Bene dictijner abdij van Frankrijk gelegen is! En De voorgestelde personen worden geko zen. Voorstel tot aanstelling va-n een ty piste Ier secretarie. De werkzaamheden ter secrc rie 1 bben zich de laatste jaren aanmerkelijk uitgebreid. Als oorzaken wor den o.a. opgegeven de ingestelde commis sie van personeelszaken, welke niet on belangrijke werkzaamheden met zich bracht, de toeneming van het aantal raads stukken, strengere voorschriften van den Minister, administratie der gemeentewo ningen, de vestiging in deze gemeente van twee zwakzinnigen-gestichten en verschil lende oorzaken van administratie ven aard. De te geringe bezetting van het secre tarie vindt zijn uitdrukking behalve in een te snelle werkwijze, ook in het maken van overuren door het personeel cn het her haaldelijk reqyireeren van hulpkrachten. B. en W. meen en met betrekkelijk geringe mid delen een' normale toestand te kunnen scheppen n.l. door aanstelling eener ty piste of schrijfster ter secretaris aan welke een belooning ware toe te kennen van 800 gld. tot 1200 gld. De heer Krau vroeg, of het de bedoeling is nog meer te reorganiseeren op de se- certarie. Er zijn. dingen, die behooren op de secretarie niet thuis zooals de administra tie van het G. E. B.deze kan beter „bij de bedrijven worden ondergebracht. Weth. v. d. Wiel zeide dat de admini stratie van het Electr.bedrijf afzonderlijk wordt gehouden van de gemeentelijke ad ministratie. De heer Liefferimk acht het niet noodig, dat de typiste voor vast wondt aangesteld. Het hangt er maar geheel van af: hoe ge werkt wordt. Het is geen groote kunst met vele krachten een gemeente-administratie te voeren. Weth. v. d. Wiel zeide, dat de gemeens te niet zelf de administratie in handen heeft; daarvoor gelden allerlei rijksvoor schriften. In vergelijking met andere ge meenten is hier niet veel personeel. Nadat de voorzitter zijn waardeering voor de gemeente-administratie had uitge sproken, werd het voorstel in stemming gebracht en goedgekeurd, met de stem van den heer Liefferink tegen. Aan A. Rietvink, wonende in het Lange- veld werd voorgesteld, overeenkomstig art. 13 L. O.-wet, een vergoeding toe te ken nen van 40 gld. per kind en per jaar voor het vervoer zijner kinderen naar de Ned. Herv. School te Noordwijkerhout. Bij Raadsbesluit van 21 Juni jl. is o.m. de Zuid-Boulevard vanaf den Beethoven- weg in zuidelijke richting gesloten ver klaard voor het verkeer met alle motor rijtuigen. Tegen deze geslotenverklaring is van de zijde van belanghebbenden bezwaar ge maakt, omdat als gevolg hiervan en in verband met het feit, dat de Ligusterweg voor autoverkeer ongeschikt is, voortaan voor motorrijtuigen niet meer bereikbaar zullen zijn de aan dat gedeelte van den Zuid-Boulevard en aan den Boerhaveweg gelegen villa's en inrichtingen. Ten einde aan dit bezwaar tegemoet te komen stellen B. en W. voor den Zuid-Bou levard vanaf den Beethovenweg tot aan den Boerhaveweg weder voor het verkeer met motorrijtuigen open te stellen. De ge slotenverklaring van den Zuid-Boulevard vanaf den Boerhaveweg in Zuidelijke rich ting ware te handhaven ter voorkoming van stalling van auto's op dit weggedeelte. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor aan de American Petroleum Company vergunning te verlee nen tot het plaatsen van een benzine-pomp aan den Jan Kroonsweg voor de garage van den heer L. J. Beuk. Goedgekeurd. Naar aanleiding van het ingekomen adres van H. Caspers en anderen, houden de verzoek om verwijdering van den ge vaarlijken hoek VinkenlaanPickésfcraat, welk adres in de vergadering van 21 Juni jl. in handen van B. en W. werd gesteld om advies, hebben B. en W. zich in verbinding gesteld met de eigenaresse van bedoeld perceeltje grond, de N. V. Mij. „Erica". Bij schrijven van 2 Aug. jl. ontvingen B. en W. van genoemde N. Y. het navolgend schrij ven „In antwoord op uw brief van 17 Juli „dient deze: daarvoor moes'ten we om 1 uur, na een snel- reisje dus van 'n paar uren, afstappen te Le Mans, er wat wandelen -en kerken be kijken en wachten tot 5 uur op een boemel treintje, dat ons meenam door een liefelijke streek naar Sablé, aan de rivier de Sarthe knus gelegen en op 3 Kilo-Meter afstands waarvan zich het kleine plaatsje Solesmes bevindt, welks beroemde abdij bezoekers van heel de wereld tot zich trekt. En op dit kleine plaatsje zit ik nu niet in het klooster zelf, want dit is vol gasten maar in het „Grand Hotel de Solesmes", een weidsehe naam voor een goed, maar klein logement (zulke overdrijvingen zijn echt Franschl), mijn eersten reisbrief naar Holland te beëindigen. Van avond om 9 uur hebben wij iri.de halfduistere abdijkerk de Completen bijge woond. De psalmen werden gezegd, maar de hymne Te lucis werd gezongen op 'n wijze, die je van do aarde wegvoert! Met clen avondzegen, dien de Abt onder het bid den van het Miserere aan zijn tachtig mon niken en aan alle gasten uitdeelt, gingen wij onder een heerlijken hemel naar ons hotelletje terug, waar we een groep Ame- rikaanschc seminaristen uit Washington onder leiding van een professor aantroffen, die de verre reis per White Star-line had den gemaakt, om hier, in het beroemde klooster, gedurende eenige weken les ia het Gregoriaansch te nemen bij Dom Ga- jard, den opvolger en rechterhand van Dom Mocquereau. H. ULLEMAN, Pr.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11