GERZ0N urf DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING ALLERLEI ücteoolkle%üina Te^ri - JJp r ;~'beóta.nci! isbroeken Onze bekende Schooltruien HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. Ter voorkoming van hooibroei. Verbreeding van de Korenmolen- brug. Geen bestrating van den dorpsweg. De Voorweg wordt eerst verbeterd. Vergadering van den Raad dezer ge meente, gehouden gisterenmorgen te 10.30 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter is de burgemeester, de lieer J. van der Meulen. De voorzitter opent de vergadering met ambtsgebed. De secretaris, de heer B. den Braver, leest de notulen der vorige verga dering, die onveranderd worden goedge keurd en vastgesteld. De voorzitter doet voorlezing van ingekomen stukken w.o.: jlissive van den Minister van O., K. en W. Joudende mededeeling, dat voor pensioen bijdrage van de gemeente een bedrag van 118.21 te weinig is ontvangen. Missive van Ged. Staten, houdende goed 'juring van raadsbesluiten. Mededeeling van Ged. Staten, dat be daar wordt, gemaakt tegen het besluit van den ra-ad tegen de geld'leeningen bij Jet Pensioenfonds te's-Gravenhage ten ledrage van 50.000,, tegen een koers van 95 pet. met 4.5 pet. rente en van 27.000 legen een koers van 92.75 met 4.5 pet. ren- |e. De voorzitter zegt, dat B. en W. de be swaren moeten billijken van Ged. Staten, en stellen voor pogingen aan te wenden bij de Bank van Ned. Gemeenten, om later bij den raad met voorstellen dienaangaan de te komen; hetgeen wordt goedgevon den. Mededeeling van den Commissaris der Koningin, dat tot lid van de Gezondheids commissie is benoemd de heer H. J. A. Walenkamp te Warmond. Mededeeling van de Gezondheidscommis sie te Alphen aan den Rijn, dat, de reke ning over den dienst 1928 wat de ontvang sten betreft bedraagt 2226.en de uit gaven 1540.16, batig saldo 685.84. De begrooting voor den dienst 1930 heeft als bijdrage voor deze gemeente 85.40. Verslag van den keuringsdienst voor wa ren loopende over het le halfjaar van 1929. Voor kennisgeving aangenomen. In verband met het aanschaffen van een motorbrandspuit .is het noodig recht- streeksche verbinding met dorp en. Rijn dijk te verkrijgen. Te dien einde hebben B. en W. zich gewend tot de, Directie van P. en T. te Leiden; waarvan een schrijven is ontvangen met de noodige voorwaarden tot het aangaan van een abonnement tot rechtstreeksche telefoonverbinding van de secretarie der gemeente met brandmeester en veldwachter op het dorp. Al deze stuk ken worden voor kennisgeving aangeno- oen. De voorzitter deelt vervolgens mede dat 'van het bestuur van de Onderlinge Brand waarborg Maatschappij Hazerswoude Koudekerk, gevestigd in deze gemeente een schrijven is ontvangen, waarin het bestuur van oordeel is dat het gewenscht is met het oog op het brandgevaar door hooibroei dat in den tijd dat daartoe aanleiding be staat, één of meer keeren, naar gelang dit noodig blijkt, alle hooi verzamelingen in de gemeente te inspecteeren. Met het bestuur voornoemd is overeengekomen deze in spectie in samenwerking te verrichten,te beginnen met Üit jaar. Daartoe is de ge meente in de volgende rayon verdeeld; a. Van af de grens der gemeente Alphen aan den Rijn tot den tol op den Gemeene weg, Kruiskade enz. inbegrepen; b. van af den tol op den Gemeeneweg tot de grens der gemeente Zoeterwoude; c. van af de grens der gemeente Boskoop tot en met- den Gemeeneweg, Rietveld, Loeteweg, Mid delweg enz. inbegrepen, en d. van af den 'jlenteeneweg tot de grens der gemeente Benthuizen, Bentweg enz. inbegrepen. Tot elk der rayons c en d behoort een gedeelte van den Hoogeveenschen weg, te weten 'tot rayon c het gedeelte ten Oosten van een rechten lijn van uit den Gemeeneweg en tot rayon d het gedeelte ten Westen van die lijn. Het bestuur van de Onderlinge Brandwaarborg Mij. heeft voor de inspectie in het rayon a aangewezen de heer P. F. Veelenturf, terwijl door de gemeente als brandmeester hiervoor is aangewezen de beer L. van Gaaien; in het rayon b de beer N. J. Kaptein, als brandmeester de beer C. de Boer in het rayon c de heer D. Buitenhuis, als brandmeester de heer W. J. Dekker en in het rayon d de heer M. Heijker, als brandmeester de heer P. J. Boogaards. Hierop komt aan de orde: Aanbieding gemeenterekening 1928. De ontvangsten, wat de Gewone Dienst betreft, bedragen 129.259.90 1/2, de uitgaven '122.736.48, alzoo een batig saldo van 6523.45 1/2. Voor wat de ka.pitaaldienst betreft zijn de ontvangsten 3507.29, de uitgaven 28549.79, alzoo een nadeelig saldo van 25042.50. De rekening van het- Waterleidingbe drijf over den dienst 1928, is voor wat de Kapit-aaldienst betreft 10.134.82 1/2, met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven I va,n 16.107.06 1/2. Tot leden der commis- I sie voor het nazien der rekeningen worden benoemd de lieeren M. Heijlker, L. Noor- dam en D. Buitenhuis. Komt aam de orde: Voorstel van B. en W. inzake vernieuwing van de brug bij den korenmolen. De voorzitter deelt mede, dat bet onderhoud van genoemde brug voor re kening komt van de Hazerswoudsche Droogmakerij. In verband met de moge lijke overname door de Provincie van den weg in het Westeinde, heeft genoemd be stuur gewacht tot vernieuwing der brug over te gaan. Nu de mogelijkheid is uitge sloten van overname van den weg in dat gedeejte, ziet het bestuur zich geroepen lot geheele vernieuwing over te gaan, en beeft daarvan mededeeling gedaan aan B. en W. Waar de oude brug bij een breedte ?an 3 Meter 30, voor het drukke verkeer niet voldoende is, en genoemd bestuur niet verplicht is een breedere brug te doen ma ken, wordt voorgesteld bij vernieuwing tot een breedte van 5 Meter over te gaan, waarvoor qen bedrag van 600.uit de gemeentekas wordt gevraagd tot vergoe ding. B. en W. stellen voor in het belang van de ingezetenen aan het verzoek te voldoen. De heer M. Heijker is van meening, wan neer de brug op een breedte van 3 Me ter 50 wordt gebracht, die voldoende zal zijn en verwacht in verband met veran deringen aan zinkers voor, gas- en water leiding, dat de kosten zullen stijgen, en een bedrag van 1000 wel noodig zal blij ken te zijn. De heer A. J. de Jong is van oordeel, dat 5 Meter een overtollige breed te is, daar het interlokaal verkeer wel niet zal toenemen en acht daarom een bedrag van 600 voor dit doel te hoog. De voorz. merkt op, dat de waterleiding buiten beschouwing kan blijven, daar geen gevaar bestaat voor verandering en wat de zinker voor den gashouder betreft, ook bij het maken van een brug van 3 Meter 50 c.M. breedte zal moeten worden veran derd. Spr. acht 't daarbij, met het oog op de toe-komst, gewenscht tot verbreeding over te gaan in het belang van het drukke verkeer. De heer P. F. Veelenturf merkt op, dat met den gemeente-opzichter deze zaak is be sproken. Spr. acht het gewenscht en in het belang der ingezetenen tot verbreeding van 5 Meter over te gaan, ook in verband met de straatverbreeding die aan de orde zal worden gesteld, en aoht een klein bedrag van 600 voor dit doel niet te veel. De heer A. J. de Jong verklaart zich, gehoord hebr bende do nadere toelichting, voor het goed in orde brengen van deze zaak. Verschil lende leden verklaren zich voor liet voor stel van B. en W. en. achten een verbree ding noodig, alleen de heer M. Heijker acht het overbodig en zou de kosten willen be sparen. Bij gehouden stemming verklaren alle leden, uitgezonderd de heer H. Heij ker, zich voor het voorstel van B. en W. Hierop stelt de voorz. aan de orde: Voor stel tot bestrating van het Dorp vanaf de Oostbrug tot de R. K. school. De voorz. zegt, dat deze zaak reeds enkele malen een onderwerp van bespreking is geweest, tot aan B. en W. werd opgedragen een plan te ontwerpen en een begrooting der kosten te doen maken. Een teekening van het plan komt ter tafel, waarvan de kosten zijn be groot op 25.765, plus een bedrag van 500 voor het verleggen van gasbuizen en bijko mende werkzaamheden, voor het gedeelte van den weg in het dorp van Openbare school tot aan den heer W. Erkelens. De kosten van bestrating enz. vauaf Openbare school tot de Oostbrug zullen bedragen •ƒ7000, en Westwaarts vanaf de heer W. Erkelens tot de R. K. school 15.000, te sa men 47.765, plus 500 voor bijkomende werken'. De voorz. zegt, dat bet noodig zal zijn hiervoor een leening aan te gaan van 50.000 tegen 5 pet., loopende over 20 jaar, met een aflossing van. ƒ2500 per jaar. De heer A. J. de Jong informeert of bestra ting van dit gedeelte der gemeente nog in krimping van het getal gemeentewerklieden tengevolge kan hebben, en welke steen voor de bestrating zal worden gebruikt. De voorz. zegt, dat inkrimping van personeel niet mogelijk is, daar het in orde houden van de straat geheel voor rekening van de ge meente komt. De heer P. F. Veelenturf merkt op, dat alles zal worden uitgevoerd onder toezicht van den teohnischen dienst te Delft. De heer C. Patijn vraagt of het niet de draagkracht der gemeente te boven zal gaan, wanneer besloten wordt tot dit werk, en vestigt daarbij tevens de aandacht op den Voorweg die dringend verbetering behoeft, met gaudalite wordt belegd. In dit geval zou het gewenscht zijn, de dorpstraat voorloopig te laten rusten, en alleen de twee uiterste gedeelten van het plan te doen uitvoeren. Verschillende leden bespreken den onhoudbaren toestand van den Voorweg en achten het dringend noodig dat daarin verandering wordt gebracht in het belang van liet drukke verkeer. De voorz. merkt op, dat in verband met de overname der we gen in dè gemeente door de Provincie, wei nig tot verbetering is gedaan. Nu echter overname is uitgesloten, ïal het dringende eisch worden de wegen ter hand te nemen en verbetering aan te brengen. De heer O. A. van Dam is van meening dat het noodig- ste hei) eerst dient te worden uitgevoerd in het belang van de ingezetenen, en zou er voor zijn het plan van bestrating nog wat uit te stellen, indien het de draagkracht der gemeente te boven gaat, om beide werken uit te voeren. De heer P. F. Yeelenturf merkt op, dat bestrating van heb dorp reeds lang een onderwerp van bespreking is ge weest, en B. en W. werd opgedragen hier omtrent met voorstellen te komen. Gehoord de besprekingen, en lettende op de veran derde omstandigheden zou het gewenscht zijn het voorstel van B.' en W. terug te ne men, de zaak nog eens ernstig te bespre ken om later met andere voorstellen in betrekking tot deze zaak te komen. De voorz. erkent de noodzakelijke verbetering van den Voorweg, en stelt voor het voorstel terug te nemen, om deze zaak nog eens ern stig onder het <?og te zien, om met andere voorstellen bij den raad te komen. De heer J. van Vliet aoht de genomen proef met gaudalite uitnemend geslaagd en acht het gewenscht dat zoo spoedig mogelijk tot ver betering van den Voorweg wordt overge gaan. Besloten wordt met algemeene stem men bot heb terugnemen van het plan in afwachting van nadere voorstellen van B. en W. Goedgevonden wordt wijziging der begrooting 1929 tot een bedrag van 40.81. Bij de rondvraag niemand der leden het woörd verlangende, sluit de voorz. de ver gadering. WOERDEN. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot kantonrechter-plaa-tsver- vanger in het kanton Woerden L. Oomens, ontvanger der registratie en domeinen, te Woerden, en F. I. Wethmar, adjunct-in specteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, te Woerden. N00RDWIJK. Diefstallen. De heer A. alhier deed aangifte van diefstal van een heerenrij wiel. De politie stelt een onderzoek in. De heer K. alhier deed aangifte van diefstal van een handwagen. De politie stelt een onderzoek in. Aanrijding. Een 6-jarig zoontje van den heer A. alhier werd door een automo biel aangereden, tengevolge waarvan het kind onder dokters behandeling moest wor den gesteld, die vervoer naar 't ziekenhuis noodzakelijk achtte. Den bestuurder treft geen schuld. De oorzaak is onoplettendheid van heb kind. OEGSTGEEST. Harmonie „Triumph". Gisteravond hield de R. K. Harmonie vergadering in het patronaat. ...Sb. Willibrord" in verband met de a.s. Koninginnefeesten. Medege deeld werd, dat, zooals de vorige week is besloten, aan de Oranjevereeniging be richt is gezonden, dat Triumph gaarne be reid is, de a.s. feesten mede te helpen op luisteren en wel tegen een vergoeding, gelijk aan de helft van het bedrag, dat door de Oranjevereeniging wordt, vastge steld bij optreden van twee muziekvereni gingen en, indien de instructies aanneme lijk zijn. De Oranjevereeniging heeft daarop mondeling geantwoord, dat zij nog opgaaf verlangt met hoeveel personen Triumph komt. Er zou dan naar evenredig heid van het aantal muzikanten worden uitbetaald. Breedvoerig werd deze zaak besproken. Men was van meening, dat een vereeniging, die in het openbaar optreedt ook voor eigen prestige zal zorgen, steeds zoo flink mogelijk voor den dag te komen. Zaterdag is bovendien een zeer ongeluk kig gekozen dag. Men herinnerde verder nog aan het voorgevallene verleden jaar bij "de prijsuitdeeling, waarover de direc teur zich nog-ontstemd toonde; zoo iets had hij (nog nimmer ondervonden. Vele le den merkten nog op, dat zij niet begrij pen, waarom de Oranjevereeniging de toch zoo voordeelige condities van Triumph niet terstond heeft aanvaard. Als Oegst- geester corps is het toch Triumph .niet te doen om een hoog» vergoeding, doch men wenscht geen achterstelling. Triumph is met ieder bedrag tevreden, mits gelijke verdeeling. Eenparig was men van mee ning, dat men de condities, vermeld in het vorig schrijven, moet. handhaven en het bestuur werd Opgedragen, dit de Oranje vereeniging mede te deelen. ZEGWAART. Auto-ongeval. Gisteravond had op den Molenweg, over de spoorbaan, een auto-on geluk plaats, dat, gezien de omstandighe den, womdergoed is afgeloopen.Uit de richting Pijnacker kwamen twee auto's ge reden, achter elkaar. De voorste, een vracht auto van den heer van der B. alhier, moest op een aan den Molenweg gevestigden tuin worden gereden. De bestuurder gaf behoor lijk een teeken daartoe. De achterste auto, behoorende aau eé^ beton-mij. te Gouda, wilde echter nog passeeren. Links, zooals behoort, ging niet, doordat er eenige kin deren liepen. Toen rechts, over den gras berm. Door de groote snelheid, waarmede de bestuurder had gereden, sloeg de auto om en kwam in de sloot ter hoogte van kavel 10 terecht. Door den heer G. v. d. B. werden de beide inzittenden Chr. Z. en W. B. gered. De eerste was door den val ver suft. Met een kraanwagen werd de gedui kelde auto uit de sloot gehaald. ZOETERMEER. Een onwaar gerucht. Toen er gister avond nog druk werd gesproken over het ongeluk aan den Molenweg, werd gemeld, dat aan den Voorweg, twee autobussen te water waren' geraakt. Al spoedig bicken de geruchten geen waarheid "tc bevatten. De autobussen, beladen met zangers en zangeressen uit Bergambacht, die het con cours te Monster hadden bezocht, hadden een lekke band gekregen. Met het zingen van. vroolijke liederen werd den tijd, dat er gerepareerd werd, gekort. De electricien als tandarts. Het volgende zeer bijzondere en tevens hoogst vermakelijke geval lezen we in een Belgisch tijdschrift. Electrióiteit is een geheimzinnige kracht, die zich soms op de meest onverwachte wijze openbaart. Zoo was er eens iemand, die altijd klaagde over een nooit ophoudende pijn aan de punt van zijn tong. Hevig was die pijn nu weliswaar niet, maar toch op den duur onuitstaanbaar, omdat zij onophoudelijk den patiënt folterde. Hij bracht ettelijke bezoeken aan den tandarts en den geneesheer, die beiden geen moeite ongedaan lieten en den man telkens weer opnieuw onderzochten, zoo nauwkeurig mogelijk, maar toch steeds zonder de oorzaak van het vreemde en lastige kwaaltje te ontdekken. Het knag.end gevoel hield aan, den zieke geen oogenblik rust gunnend, zoo dat de ongelukkige een ware foltering onderging, die veel overeenkwam met het druppeltje water, dat men in vroeger tijden de gevangenen met tusschenpoo-. zen op het hoofd liet. vallen, net zoo lang tot zij volslagen krankzinnig werden. Op zekeren dag vertelde de arme drommel, die welhaast wanhoopte ooit het einde van zijn'kwellingen tc zullen be leven, en er zelfs aan dacht dat hij zijn tong vroeg of laat.misschien zou moeten opofferen, het geval terloops aan een zijner vrienden^ een ingenieur in dienst van een eleetriciteils-maatschappij. Even als de rechters van instructie geneigd zijn overal een schuldig te zien, zijn de cleotriciens wellicht terecht. geneigd in vele gevallen, het. bestaan van gelijk- of wisselstroom te bespeuren. De eerste ge dachte van den ingenieur was, zijn vriend te vragen, of hij wellicht valsche tanden had. Op het bevestigend antwoord van den zieke, ging de tccknikcr or to© over het valsche gebit te onderzoeken en daarbij merkte hij, dat twee verschillende metalen gediend hadden om de porseleinen snij tanden van haakjes te voorzien die hén in de kaak bevestigden. Het gebit werd nu even. uitgenomen, de beide uiteinden wer den met een electrisc-hcn draad verbon den, waarna alles weer netjes ingezet werd en men de beide vrije uiteinden van den draad op een galvanometer aansloot. Er ontstond een stroom waarvan de ingenieur de sterkte gemakkelijk kon bepalen- Hot was een kleine Volta-batterij, die de onzachtzame tandarts in den mond van zijn patiënt geplaatst had. Hot speeksel had beide metalen met elkaar verbonden, zoodat er een eloctrische stroom onl staan was. De ingenieur behoefde slechts de beide deelen met een isoleerend vernis te bedekken en van clectriciteit was geen sprake, meer Zonder kunsttanden te dragen is liet ook nog zeer gemakkelijk om onder ande ren vorm het Shier boven staande zelf to „proeven". Men kan bijvoorbeeld een stuk je koper (een Fransche Frank bijv.) en een stukje zilver (een dubbeltje) nemen. Het eerst legt men boven op de punt van den tong en het andere onder den tong. Het speeksel zal ook nu de beide metalen ver binden en weldra zult gij den indruk krijgen kleine schokjes door tong en verhemelte te voelen gaan. Denk er echter aan als gij den proef soms wilt nemen dat het koper gloed nieuw moet zijn. met het oog op het. gevaarlijke „groen". onverwoestbaar met 20 cent stijging per maat in alle kleuren, met das, vanaf 1.47 Pullovers voor jongens en meisjes, pracht- keuze, 2.07, 1.87 gy De echte Al pin Barets, alle kleuren, vanaf 98 ct Wollen Kinderkousen, zwart en gekleurd, zeer sterke kwaliteit, maat. 1 slechte 49 ct. met 10 ct. st. p. m. Prima macco Kinderkousen, 29 ct. m- sights 4 ct, st. Jongens Overhemden, Blouses, Kinderschorten, enz. Vraagt: 16 BLEYLE'S KINDERKLEEDING Groote keuze Onverwoestbaar sterk VAN EENIGE ZEER VOORDEELIGE SOORTEN Gevrigd, een DIENSTBODE. G. PJ OtiT, Hooiifttraat 124, Hil- Jl.K. Jon^menB^li Z^jekt ZIT-^NJOF SLAAPKAMER met YolhTOg pr'rt*i<riC Brieven met voll. inl/*b«L. v. d.«blad No. 1373. Het i ouds bekend BONI^UëS is verpkmtut van; Nitfuwc Rijn 25 naar Phjagracbt 4a bil. Nieuwe Rijn (geslotgftOiuie). SpiJTialc inrichting voor liet TN^arerrpiepareeren en vervormen van wille mogeljjke Pelterijen. Billijke*prijzen. 1371 Terstond gevraagd; ee° R.K. -$jferenkn£chf of Arbeider goed ijLnneiide- melken, bij J. H. V ER 1 ÉvGE NSgimpw ij ksche weg 50, Stfmp^jjk. 1387 NIEUWKOOP Het costuumhuis ,,Eralo" (well, god.),, opgerichtMVOfi, levert cos- timnfcJns. a,m*H.l£.H. Prinses ■Jnlian^de Vrfjjoflf v. Vrouwe lijke itmtejjjoif, - katholieke Studeatenvcrecn.; ..St. Augusti- nus", 'enz. Aarf Nieuwkoopers wordt Voor den a.s, optocht 20 reductie gegeven. 1353 Blauw Karagaren en effen velvet schoolbroeken het neusje van den zalm, mooi, voordeelig en ONVERSLIJTBAAR Laat uwe kinderen ONZE schoolkousen dragen. Niettegenstaande de lage prijzen zijn ONZE kousen jjzersterk, extra, extra lange beenen en steeds in alle kleuren verkrijgbaar

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9