UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK LUCHTVAART DERDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT. VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1929 LISSE. GEMEENTERAAD. De bevolking breidt zich uit; de arbeidsgelegenheid niet. Een te veel aan arbeidskrachten. Controle op 'den woningbouw. Een royale houding van grond eigenaars. De Raad dezer gemeente vergaderde gisteravond te 8 uur. Voorzitter de burge meester. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed worden de no tulen goedgekeurd. Het gemeenteverslag 1928, het verslag van den Keuringsdienst van vee en vleesch en het verslag van de Commissie tot we ring van Schoolverzuim worden aangebo den en ter inzage gelegd. Van het bestuur der woningbouwvereen. ^Volksbelang" was een verzoek ingekomen om gelden beschikbaar te stellen voor den bouw van 25 woningen. Het aantal leden, hetwelk eene woning vraagt, bedraagt 92. Door het College van B. en W. is deze aanvrage ampel overwogen. Allereerst dringt zich de vraag op: Is bet wel in het belang van de gemeen schap, dus ook in het belang van de ar beidersbevolking zelve, dat in de gemeente meerdere arbeiderswoningen worden ge sticht. Deze vraag beantwoorden B. en W. ont kennend en bevestigend. Ontkennend beantwoorden zij haar met 'betrekking tot werkgelegenheid, derhalve bestaansmogelijkheid. Wegens het ontbreken van industrie, be staat alleen een vraag naar arbeidskrach ten in den bloembollencultuur. Laat deze tak van tuinbouw uit den aard van haar teelt en wijze van bestemming in het al gemeen geen uitbreiding van werkgelegen heid toe, door het. steeds intensiever voe ren van dezen cultuur wordt de werkgele genheid zelfs beperkt. Wel is waar is de behoefte aan arbeidskrachten in den z.g. rooi- en planttijd grooter dan vroeger, maar eene uitbreidende arbeidersbevol king vindt er gedurende het geheele jaar geen bestaan meer in, zoodat de werkloos heid gedurende een groot gedeelte .van het jaar toeneemt naar verhouding van hare vermeerdering. Bevestigend beantwoorden B. en W. de vraag met inachtneming van de toename der eigen bevolking van de gemeente. Uit de ter beschikking staande gegevens blijkt, dat verschillende jongelui van huw baren leeftijd, die in de gemeente een be staan hebben gevonden, hunne toekomst plannen wegens gebrek aan een woning moeten uitstellen, of, het wachten moede, trouwen en dan bij anderen gaan inwonen, of zich in naburige gemeenten vestigen. Uit een oogput van zedelijkheid en ge zondheid dienen hiertegen maatregelen te worden genomen alvorens dit euvel tot een kwaad uitgroeit. Om dit laatste te voorkomen, stellen B. en W. voor in princiep overeenkomstig het verzoek van de woningbouwvereeniging te besluiten, doch daaraan de voorwaarden te verbinden, dat rendabel gebouwd zal worden en dat de te bouwen woningen in overleg met het College zullen worden toe gewezen, opdat geen opschuiving vanuit particuliere woningen plaats heeft, waar aan het gevaar verbonden is, dat dezen zullen worden betrokken door elders wo nenden, die ten onrechte in de meening verkeeren in deze gemeente een bestaan te kunnen vinden. Tevens zouden B. en W. 'het bestuur der vereeruiging willen verzoeken aan zijne bouwplannen een tiental woningen ter be schikking van de gemeente toe te voegen, om de bewoners van de gemeente-percee- len HeerewegBondstraat, welke percee- len ten behoeve van stichtingen in het al gemeen belang moeten worden afgebroken, desverlangd woongelegenheid te -kunnen verstrekken. De heer Segers sprak in den geest van het praeadvies. De woningen moeten al leen gebouwd worden voor hen, die er op 'fc oogenblik gebrek aan hebben. Wethouder Warmerdam dankt den .secretaris, die in 'n korte redactie de mee- üingen van B. en W. heeft weten te ver tolken. De gemeente heeft geen behoefte aan van elders komende arbeidskrachten. Maar aan de vele jongelui in Lisse, die den huwbaren leeftijd bereikt hebben, be hoort behoorlijke huisvesting te worden geschonken. Het is een ingrijpen in de werkzaamheid van „Volksbelang", het zwaartepunt wordt verplaatst naar B. en W.. maar B. en W. zijn niet angstvallig om de verantwoording op zich te nemen. De gedragslijn van B. en W. zal ook zijn, dat gezinnen, met veel kinderen of met zieke huisgenooten, die in minder waardige woningen huizen, thans betere woningen kunnen betrekken. De rangorde, waarin de aanvragers van een woning zijn geplaatst, zal verbroken worden, waarvan eenige de dupe zullen worden. Personen, die reeds een behoorlijke woning hebben, en alleen een mooier huis wenschen, ko men voor deze nieuwbouw nier. in aan merking; B. en W. zullen handelen zonder onderscheid des persoons. Nadat de secretaris nog heeft toegelicht dat de Raad thans slechts in principe be- slmt, en dat de plannen volledig uitge werkt nogmaals ter goedkeuring zullen worden ingediend, willigt de Raad het ver zoek in. Aan de Wed. Th. v. d. Voort werd een strook grond verkocht langs de Tweede Havendwarsstraat, ter grootte van 21.30 M2. tegen den prijs van 5 per M2. Voorstel van B. en W. om van de Ned. Herv. gemeente een perceel grond te koo- pen voor Algemeene Begraafplaats. Dit voorstel is in de vorige vergadering reeds langdurig besproken. De heer Sobels meent, dat de gemeente 2400 moet betalen. Spr. meent, dat het niet tot alle raadsleden is doorgedrongen, dat zij daar practisch niets voor verkrijgt. Van dat stuk grond zal de gemeente nooit gebruik maken. Het komt spr. voor, dat er wel een regeling te maken is, die minder fiinancieele lasten zou opleggen. De heer A. H. Schrama merkte op, dat, wanneer de gemeente op eigen kosten een begraafplaats moet stichten, een bedrag van 2400 daarbij in 't niet valt. Na eenige -bespreking werd tenslotte het voorstel goedgekeurd. Tegen stemden de heeren Sobels en Pijnacker. De gemeenterekening 1928 werd aange boden. De eindcijfers zijn nog niet. precies vastgesteld. De winst bedraagt 51.000, waarvan over 30.000 reeds bjj den aan vang van het dienstjaar is beschikt. In de commissie tot nazien der rekening worden benoemd de heeren v. Kesteren, Sobels en A. H. Schrama. Medegedeeld werd, dat een beproeving der brandbluschmiddelen heeft plaats ge vonden, welke ondanks het ongunstige weer uitstekend is geslaagd. De manschap pen betoonden „durf en handigheid" in het gebruik van de Magyrus-ladder. De heer Segers was ook tevreden, maar meende dat er oliepakken te kort kwa^ men. De brandweer zal bij de begrooting zelf met eed voorstel komen. Omtrent de vervanging van een assis tent aan de Openbare Lagere school werd medegedeeld, dat er mogelijk nog een gaatje in de wet gevonden kan worden, waardoor een kweekeling met acte kan worden aangesteld. Een voorstel daartoe zal den Ra-ad binnenkort bereiken. Bij de Rondvraag klaagde de heer Se gers over de haag bij Blokhuis, welke veel te breed is; de heer A. H. Schrama uitte zijn ontevredenheid over het opstapelen van bouwmaterialen op trottoirs; de heer Kuipers verzocht drinkwater voor de woonwagenbewoners, straatverlichting in de 2e Havendwarsstraat en verbetering van den hopeloozen toestand in de Meer- en Houtstraat. De heer Segers drong er op aan, de beerophaling ook tot de 3e Poellaari uit te strekken. De Yoorz. zejde overweging toe. Wethouder Warmerdam zeide, dat er een besluit" is om de huizen van bewoners va-n den Achterweg enz. van water en elec- triciteit te voorzien. Het is onmogelijk ge bleken in den smallen weg ook de wa terleidingbuizen te leggen naast die voor gas en electriciteit. B. en W. hebben daar voor de medewerking ingeroepen van de grondeigenaars langs dien weg. Een bui tengewoon groote medewerking werd on dervonden. Verschillende eigenaars ston den de waardevolle grond noodig voor wegverbreeding pro Deo af, waarvoor spr. hun reeds bij voorbaat hulde brengt. Een enkeling was met zijn eischen aan den zwaren kant, maar spr. hoopt, dat deze ook het goede voorbeeld van de anderen zal volgen. Binnen zeer korten tijd zal den Raad. nu een voorstel bereiken tot ver breeding van den Achterweg. Wethouder Tromp stelde voor voorloopig nog niet te beslissen of de verharding der achterwegen in bestrating of beton zal worden uitgevoerd. Door den gemeente opzichter is een stukje grond geprepareerd dat er heel goed uitziet, volgens een nieu we methode, welke 1.70 per M2. kost. Spr. achtte het daarom beter eerst af te zien. of dit wegdek stand houdt. Nadat de heer v. Kesteren nog meerder politietoezicht gevraagd liad bij de Ha ven, werd de vergadering gesloten. N00RDWIJK. Redder beloond. Dezer dagen is a-an den heer L. Schaap uitgereikt een onder scheiding van het Carnegieheldenfonds voor het met eigen levensgevaar redden van e-en kind uit het vaarwater de Schie. Bloempjesdag. Door burgemeester en wethouders is aan het bestuur van „Het Groene Kruis" alhier toestemming ver leend voor het houden van een bloemipjes- dag op 24 Augustus. Loterij. Door B. en W. is vergunning verleend aan de Christelijke Jongelings- vereeniging te Noordwijk aan Zee voor het houden van een loterij bij gelegenheid van een bazar. Burgerlijke Stand. Burgemeester en Wethouders stellen aan den raad voor te benoemen tot ambtenaar van den Burger lijken Stand den burgemeester drs. J. van de Mortel en wethouder C. van der Wiel. Seecretarie-personeel. B. en W. stel len aan den raad voor over te gaan tot aanstelling een er schrijfster ter secretarie op een belooning va-n 800 tot 1200. VOORHOUT. Een auto iri huis. Gisteravond reed de vrachtauto van den aardappelenhande laar Broekhuizen, te Noordwijk, op den 's-Gravendamschen weg, alhier en moest voor tegemoetkomend verkeer wijken. De vrachtauto kwam terecht in de gedichte sleuf ten behoeve van het aanleggen van do waterleiding, met het gevolg, dat de stuurinrichting defect raakte. De wagen kwam te slingeren over den weg en reed pardoes tegen het woofihuis van den heer Vink op. Een groot gedeelte van den voor gevel werd verwoest. De auto werd zwaar beschadigd. Gelukkig bevond zich nie mand in het voorliggend woonvertrek, zoo dat men er met. den schrik afkwam. De chauffeur bekwam eveneens geen letsel. De schade aan het woonhuis is tamelijk groot en de muren werden dan ook direct gestut. Naar we vernemen was de auto niet verzeke.rd, zoodat de schade niet door verzekering gedekt wordt. STOMPWIJK. De Wilhelminafeesten. Zoo mooi als de eerste dag der feesten dit jaar was, zoo slecht was de tweede en dit was temeer jammer, omdat niemand Woensdag ook maar een oogenblik aan slecht weer had gedacht. Bovendien dreig den de kinderfeesten en de ringrijderij thans geheel in duigen te vallen. Geen wonder, dat menig kindergezichtje bij het aanbreken van den dag wat mis troostig stond, toen de regen zoo heftig neerviel. Maar niet alleen voer de kinderen, ook voor do ouden was deze regendag een te leurstelling, want de dorpsmensc-hen moe ten deze twee dagen feestvieren voor ge heel het jaar. Zij zijn, ook al wonen zij in d© onmiddellijke nabijheid van grootere steden, geen „uitgaan" gewoon en daarom temeer mogen zij op deze feestdagen zich wel eens wat uitleven. Van feestvieren kwam in den ochtend vrijwel niets en dit betrof natuurlijk de schoolkinderen, die den morgen aan zich zagen toegwezen voor de diverse spelen. Voor zoover zulks mogelijk was, werden de spelen gehouden in een groote tent, die op het feestterrein stond, maar zooals begrij pelijk kwam zulks niet zoo goed tot zijn recht, ook al omdat de belangstelling verre bleef. Ook in den middag hield de regen aan vankelijk aan en het bestuur der vereeni- ging „Nooit Gedacht" zag zich dan ook ge noodzaakt de ringrijderij voor auto's een uur uit te stellen. Gelukkig werd het in dien tijd droog en bleef bet verder den ge- heelen middag droog, al dreigden de dik opeengepakte wolken zoo nu en dan weer een massa water uit te storten. Te ruim 3 uur Werd daarna met het ringrijden voor paren per auto een aan vang gemaakt. Ondanks het minder fraaie weer was de animo toch groot. Niet min der dan 39 paren namen aan de wedstrij den deel. Er werden door ieder in totaal drie ritten gereden, waarbij telkens vier ringen bemachtigd konden worden, nl. twee door de dame en twee door den heer. Zulks viel echter niet erg mee, want de oogst was niet zoo groot.. Na de drie ritten bleken er slechts twee paren te zijn met 7 ringen, nl. de eere-voorzitter, burgemeester Keijzer, die dapper meedeed, met mevr. Somers en de heer H. van Sa-nten met mej. M. Poel. Zij reden om den eersten en tweeden prijs en de burgemeester was daarbij zoo fortuinljjk op den eersten prijs beslag te leggen. Voor de 6 overige prijzen waren toen nog zeven gegadigden, die allen 6 ringen hadden gestoken. Deze moesten daarop al len tegen elkaar kampen en het resultaat werd ten slotte: 3e prijs A. van Haaste ren en mej. v. Haasteren, 4e prijs D. Zand bergen en mej. Cisca Galhoop, 5e prijs J. Sterrenburg en mej. Sterrenburg, 6e prijs C. Salm en mej. J. van Santen, 7e prijs Th. Janson en mej. P. Stijnman, 8e prijs J. Kaptein en mej. G. Onderwater. Intusschen waren tijdens het ringsteken ook de kinderspelen voortgezet en de be langstelling der toeschouwers, speciaal der vaders en moeders van de kinderen, was daarvoor zeker zoo groot als voor het ring rijden. Ondanks de groote deelname had alles een vlot en aangenaam verloop, mede dank zij de welwillende medewerking van kapelaan Verkley en prof. van Leeuwen, die onderscheidenlijk de leiding hadden bij de jongens en meisjes en waardoor het werk van het bestuur ten zeerste verge makkelijkt werd. Voor afwisseling konden de kinderen, die niet aan de spelen meededen, op hun beurt wachten of deze reeds gehad had den, zich bezig -houden in de diverse ver makelijkheden op het terrein of bij den goochelaar in de tent en zoo werd het toch nog een genoeglijke middag en kunnen we ons ervan overtuigd houden, dat allen een prettig feest hebben medegemaakt. We laten hieronder de namen der prijs winnaars in de diverse wedstrijden vol gen: Ringsteken per fiets voor meis jes, 24 deelneemsters: le prijs Pietje Belt, 2e pr. Marie Janson, 3e pr. Jansje Oliehoek 4e pr. Anna Zalm, 5e pr. Tonia Verhagen. Ringsteken per fiets voor jon gens, 15 deelnemers: le pr. Willem van Santen, 2e pr. Jan Olsthoorn, 3e pr. Wil lem Zandbergen. Ballenwedloop, le klas jongens le pr. Jac. de Groot, 2e pr. Adr. v. d. Helm, 3e pr. Nico de Groot, 4e pr. Willem v. d. Zalm, 5e pr. C. Waaijer Mzn., 6e pr. Adr. Boonekamp, 7e pr. Jac. Disseldorp. Ballen dragen op deksels, 2de klas jongens: le pr. Adr. Boer, 2e pr. Andr. Granneman, 3e pr. G. Janson, 4e pr. W. Hagen, 5e pr. Piet Oliehoek, 6e pr. A. v. d. Meer. Blindemannetje, 3e klas jongens le pr. Cor Turkenburg, 2© pr. G. van Leeu wen, 3e pr. H. Boon, 4e pr. P. Lelieveld, 5e pr. W. Hoogeveen, 6e pr. Jan v. Vliet. Tonnetje kruien, 4e klas jongens le pr. Jo Bolleboom, 2e pr. Theo Kooter, 3e pr. M. Waaijer, 4e pr. Cor Verhagen, 5e pr. Jac. Olsthoorn, 6e pr. Cor. v. d. Bosch. Z a k I o o p e n 5e klas jongensle pr. Th. Turkenburg, 2e pr. P. Kemper, 3e pr. A. Boon, 4e pr. Jac. Hagen, 5e pr. H. van Marwijk, 6e pr. N. v. Leeuwen. Hoepelen met bal, 6e klas jon gens: le pr. C. Hagen, 2e pr. Th. Borst, 3e pr. H. de Groot, 4e pr. Cor. Verhagen, 5e pr. G. Verhagen, 6e pr. Corn. Verhagen. Zeilkruipen, 7e klas jongens: le pr. P. Leliveld, 2e pr. C. Verhagen, 3e pr. W. Boon, 4e pr. N. Stijnman, 5e pr. W. Ha gen, 6e pr. K. Hagen. Ballenwedloop, le klas meisjes le pr. A. Borst, 2e pr. S. van Leeuwen, 3e pr, O. van Es, 4e pr. A. Ammerlaan. B a 11 e n d r a g e li, 2e klas meisjesle prijs N. van Bohemen, 2e pr. Jo Borst, 3e prijs Gr. v. d. Bosoh, 4e pr. L. v. d. Zalm, 5e pr. Ali Boon. Draadje knippen, 3e klas meisjes le pr. M. Belt-, 2e pr. M. Lexmond, 3e pr. L. Janson, 4e pr. J. van Santen, 5e pr. P. Wensveen, 6e pr. Ali v. Es. Ballengooien', 4o klas meisjesle pr. Ali Bosch, 2e pr. A. van den Bosch, 3e pr. A. Groene weg, 4e pr. Cor Verhagen, 5e pr. A. van Leeuwen, 6e pr. F. Janson. Tonnetje kruien, 5e klas meisjes le pr. M. Juffermans, 2e pr. A. Bolleboom, 3e pr. O. Turkenburg, 4e pr. S. van Leeu wen, 5e pr. Fr. Belt, 6e pr. M. Kempen. Stoelendans, 6e klas meisjes: le pr. R. Luiten, 2e pr. J. de Haas, 3e pr. M. v. d. Poel, 4e pr. T. Boonekamp, 5e pr. B. v. d. Voort. Pop hoed opzetten (blind), 7e klas meisjes: le pr. Jo Waaijer, 2e pr. C. Stijn man, 3e pr. Lena Stijnman, 4e pr. B. v. d. Pijl, 5e pr. J. de Groot, 6e pr. M. van Ma ren. Te ruim 7 uur waren de verschillende feestelijkheden ten einde en konden de prijzen worden uitgereikt. Het feest werd tenslotte besloten met een vuurwerk op het feestterrein, vervaar digd door de Kunstvuurwerkfabriek der firma Kat te Leiden. We twijfelen er niet aan of bestuur en feestelingen kunnen met tevredenheid op de feesten terugzien. WOUBRUGGE. Gunning. Het bouwen van een huis met schilderswerkplaats is opgedragen aan den heer W. Brouwer te Alphen aan den Rijn. Militie. Voor de lichting 1930 zijn tot gewoon dienstplichtige aangewezen: A. C. Wittebol, P. Westdijk, D. Kwakernaak, P. G. de Bruijn, P. A. H. de Boer, G. de Blanken, G. M. van der Voorn, T. O. Ver boom en A. Noordam. AARLANDERVEEN. Koninginnefeest. Onder leiding van den heer Th. Cocx heeft zich alhier een commissie gevormd, ten einde ter gelegen heid van de verjaardag van H. M. de Ko ningin, leiding to geven bij de feestelijk heden. Lang reeds werd door de Aarlander- veensche bevolking de wensch te kennen gegeven zelf feest te vieren. Laten de in woners nu toonen de moeiten van de feest commissie te waardeeren. Geen moeiten zijn gespaard om 28 Augustus tot een alge- meenen, prettigen feestdag te maken. 's Morgens vroeg reveille, om half elf officiee-le opening, verder volks- en kin derspelen, waaronder groote ringrijderij. 's Avonds muziek, zang en turnoefeningen, terwijl voor een grandioos slot is gezorgd. Laten- de vlaggen reeds 's morgens vroeg zeggen de gevoelens van de inwoners. HAZERSW0UDE. Autotocht oudert van dagen. Woens dag 21 Aug. 1929 zal voor de ouden van dagen- uit Hazerswoude (Dorp) een onver- getelijken dag blijven. 'sMorgens half -twaalf verzamelden zich voor 't Raadhuis een veertiental luxe-auto's, waarin- de ver schillende oudjes plaats namen. Nadat aan de mannen sigaren en- aan- de vrouwen versnaperingen waren gepresenteerd, werd de tocht aangevangen. Met matigen gang werd gereden over Groenendijk, Zoeter- woude naar Leiden. Van hieruit -ging de tocht over Rijnsburg naar Den Haag. Was voor velen dc omgeving tot dan toe bekend geweest, dit veranderde toen de mooie Haa-gweg bereikt werd. Deze omgeving was voor hen- totaal nieuw.. Opgetogen ge noten. zij van de prachtige villa-, park- en boschgezichten. In- Den Haag aangekomen werd koers gezet naar -het imposante Vre despaleis. Allen- verlieten d-e auto's en- on der geleide van een gids werd dit prach tige bouwwerk in- en uitwendig bezichtigd. Te begrijpen is het, dat de oudjes door de .pracht die -hen om-gaf, zich in een toover- land waanden. Na een rondwandeling door de schitte rende tuinen, werd weder in de auto's plaats genomen en ging de reis over de Oude Scheveningsche weg naar Scheve- ningen. In „De Sier kan" werd de inwendige mepsch versterkt, en toen'naar de boule vard. Velen van de oudjes hadden- de zee nooit gezien. Men begrijpt dus hoe ver baasd en verwonderd tevens deze oudjes waren, toen zij de zee en het Schevening sche strand aanschouwden. De wandeling langs de boulevard werd bekroond met een wandeling op de Pier. Hierna weder in de auto en nu ging het op Leiden aan. In- de Sleutelstad werd den oudjes een flink diner aangeboden- i-n „Oud Hortuszicht", wat hun uitstekend -bekwam. Aan- -het einde van den maaltijd werd door den- heer Jac. Bol een berijmde speech afgestoken, die de lachspieren flink deed werken. Na nog eenige-n lijd in den tuin vertoefd te hebben werd de t-ocht weder voort-gezet- en over de stille Leid- sche singels ging het op huis aan. Bij de ingang van het dorp werd de stoet opge wacht door de plaatselijke Harmonie. On der het spelen van pittige marschen werd een kleine rondgang gemaakt door het dorp, waarna bij het Raad-huis de stoet werd ontbonden. Dat -het de ouden van dagen hierbij niet aan gemeende belangstelling ontbrak is te begrijpen. Een woord van warme hulde aan dege nen, die belangeloos hun auto. tijd en per soon beschikbaar stelden, aan de Harmo nie, aan hen, die. door hun- giften dit alles mogelijk maakten, en vooral aan het comi- tié, mag hier zeker niet ontbreken. NIEUWVEEN. Inenting tegen Alastrim. Op den 30en Augustus a-.s. va-n des voormiddags 9 uur zal voor een ieder kosteloos gelegenheid bestaan zich te laten inenten tegen- Alas trim, ten huize van dr. B. Nout. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 24 Augustus. Hilversum 298 M. (Na 6 uur 1071 M. (Uitsl. K.R.O.-uit-zendingen.) 11.3012.Godsdienstig halfuurtje. 12.15'1.15 Concert door het K.R.G.- Trio. I.152.Gramofoon-muziek. 2.3.Kinderuurtje. 3.5.Uitzending uit Tegelen. 5.6.45 Gramofoonmuziek. 6.457.Journalistiek weekoverzicht. 7.7.30 Gramofoonmuziek. 7.308.Lezing over: Een semi-open- luchtschool in- de practijk. 8.11.Concert -en- vocale solisten. II.12.Gra-mofoonmuziek. Huizen, 1875 M. 10.'10.15 Morgenwijding. 12.152.Concert door het A.V.R.O.- Kwintet. 2.2.30 Filmpraatje door Max Tak. 2.304.Aansl. van het Tusehinski- Theater, Amsterdam. 4.5.Kurhaus Scheveningen. T-hé- dansant. 5.306.- Gramofoonmuziek. 6.017.45 Concert door hel Omroep-or- kest. Annie Woud, zang. 8.VARA-uit-zending. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. I.202.20 Orkestconcert. 2.50 Orkestconcert. 4.20 Dansmuziek. 5.05 Orgelconcert. Cinema-orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 7.05 Zang. A. Desmond, alt-, 7.20 Lezing. 7.35 VeTslag van- Athletiekwedstrijd. 7.50 „The Mulligatawny Med-allion". Klucht in 1 -bedr. van Barrington Gates. 8.20 Concert. 10.Nieuwsber. 10.20 Lezing. 10.35 Variëténum-mer uit het Palladium te Londen, m.m.v. Dansorkest. II.0512.20 Dansmuziek. „R. a d i o-P a r i s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Muziek en zang. Langenb erg, 473 M. 7.207.50 Gramofoonmuziek. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3512.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramofoonmuziek. I.242.50 Orkestconcert. 5.556.50 Orkest-concert. 8.20 Vroolijke avond. Daarna: Dansmu ziek. Intermezzo: „Welle für Jodermami". Radioschets. Z e e s e n, 1635 M. 0.105.20 Lezingen. 5.206.20 Concert uit Hamburg. 6.208.20 Lezingen. 8.20 „Robert der Teufel", opera van G. Meyerbeer. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. Hamburg, 372 M. 4.35 Crkestconcet. 5.20 Vioolrecital, m.m.v. viola en orkest. 6.45 Concert. Muziek op verzoek. 8.20 „De Vogelkoopman". Operette in 3 bedrijven. Muziek van C. Zeiler. II.20 Orkestconcert. 12.20 Orkestconcert. Brussel, 508 M. 5.20 Trioconcort. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. 9.20 Concert uit Ostende. Een nieuwe toepassing van telefoon en- microfoon. Op het j.l. gehouden congres der Kamers van Koophandel te Amsterdam, heeft men op vernuftige wijze van de nieuwe vinding der radio-techniek gebruik gemaakt, door niet alleen- de beken-de- luidspreker- -en mi crofoon-installaties aan to brengen, opdat het gesproken woord overal goed verstaan kan worden, maar ook worden speciale mi crofoons aangelegd, waar onderscheidene tolken de redevoeringen oogen-blikkelijk vertaalden. Hiertoe behoefden ze slechts met gedempte stem te spreken. Ieder CGngres-deel-nemer had vóór zich een schijf, die hij slechts op de door hem gewenschte taal, waarin hij de rede wilde hooren, behoefde te draaien en hij kon deze in z'n- hoofdtelefoon aanhooren. Begrijpelijkerwijze werd hier het vele tijdroovende werk, dat het vertolken dei- redevoeringen in beslag neemt, uit den weg genomen. Echter deed zich hef ver meende bezwaar voor, dat do vertaalde re devoeringen eentonig waren. Dit is de re den, dat de Volkenbond te Genève -nog steeds aan de oude methode vasthoudt en van een dergelijke radio-installatie geen gebruik wil maken, daa-r men van meening is, dat tolken zelfs nog met vuur kunr.cn spreken en althans iets van het enthou siasme van den- spreker dienen over te nc- Cp het te Amsterdam gehouden congres heeft men echter dergelijke resultaten ge boekt, dat de aanstaande radio-conferen tie, die in Deit Haag wordt gehouden, even eens de te Amsterdam gevolgde methode zal toepassen. De Zweedsche Oceaantocht. De pogingen gestaakt. Kapitein- Ahrenberg, de Zweedsche vlie ger, die getracht heeft met zijn vliegtuig „Zweden" van Stockholm over IJsland en Groenland te vliegen en wiens pogingen telken-male zijn mislukt, heeft thans beslo ten er di-t jaar van af to zien en met een stoomschip naar Zweden terue te koeren INGEZONDEN MEDEDEELING.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7