LUCHTVAART De wereldreis van de Zeppelin UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK VRAGENBUS VOOR HUIS EN HOF STADSNIEUWS D® gefingeerde overval fe Deventer. Eén verdachte in vrijheid ge ateld. Voor het gerechtsof te Arnhem is giste ren behandeld de zaak betreffende den ge- fingeerden overval te Deventer. In de eer ste plaats stond terecht een betonwerker uit Deventer, die wegens door belofte en bedreiging uitlokken van verduistering, was veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De tweede verdachte, een kantoorbediende te Deventer, werd wegens hetzelfde feit door de rechtbang te Zutphen veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenis straf. Het ten laste gelegde feit betreft het zich toeëigenen van een bedrag van 15.000 gulden, toebehoorende aan de Vleeschwa- renfabrïek Stegeman en Co., welk bedrag de verdachte als kantoorbediende bij de Ne- derlandse-he Bank in ontvangst had geno men. De behandeling van de zaak werd geschorst., omdat de rechter-commissaris mr. Van Giessen wegens uitstedigheid niet kon worden gehoord. Daarna stonden terecht de betonwerker €7i een kameraad, de eerste wegens het uitlokken van de verduistering, de tweede wegens heling. De advocaat-generaal was van meening, dat het vonnis tegen den be tonwerker niet kan worden gehandhaafd, omdat volgens een door den kantoorbedien den afgelegde verklaring hij niet in do buit heeft mogen deelen. Het Hof heeft naar aanleiding van het ver zoek van den verdediger in raadkamer over al of niet onmiddellijke invrijheidsstelling van den betonwerker beraadslaagd. Het Hof besliste dat deze verdachte in vrijheid, zal worden gesteld en dat de uitspraak over 14 dagen zal volgen. Vervolgens stond terecl... de kameraad, ter zake dat hij met den kantoorbediende zich een bedrag van 15.000 heeft toege- eigend. In deze zaak werd door den advo caat-generaal vrijspraak gevraagd, omdat er op grond van de dagvaarding geen rede nen waren om den verdachte te veroordee- len. DR. ECKENER HEDEN GESTART. Het vertrek tweemaal uitgesteld. Het Duitsche luchtschip „Graf Zeppelin" is Vrijdagmiddag te 3.13 uur (d.i. Vrijdag ochtend 6.53 uur Amsterdamsche tijd) van het vliegveld Kasumigaura 'bij Tokio ver trokken voor -de vlucht over den Stillen Oceaan. Nadat het luchtschip Donderdagochtend niet 'had kunnen vertrekken, tengevolge van het oploopen van schade 'bij het verlaten van de hal, moest gisterenavond het vertrek opnieuw uitgesteld worden, in verband met de slechte weersomstan digheden. Tegen 12 uur in den middag klaarde het weer evenwel op en onmid dellijk werden voorbereidingen getroffen voor een spoedig vertrek. De passagiers moesten zich zoo spoedig mogelijk insche pen. Te 1 uur des middags werd order gegeven het luchtschip uit de hal te halen. Op en om het vliegveld was groote be langstelling en duizenden hadden vele uren gewacht, om bij het vertrek aanwezig te kunnen zijn. Precies te 3.13 uur (plaat selijke tijd) vertrok de Zeppelin voor de groote vlucht over den Stillen Oceaan naar Amerika. Het luchtschip zette koers in Noord oostelijke richting en vloog zeer snel. Binnen 10 minuten was het uit het ge zicht verdwenen. De weersvooruitzichten zijn goed. De passagiers. De Russische ambassade te Berlijn deelt mede, dat de Russische passagier Charkin niet meer aan den tocht zal deelnemen en per spoor naar Moskou zal terug- keeren. Charklin zou ontevreden zijn over de behandeling, die hij aan boord als pas sagier heeft genoten. Gezegd wordt, dat de Rus 'geen Engelsch en Duilsch sprak en het dus zeer moeilijk voor hem was, zjch met de andere passagiers te onder houden. Het aantal passagiers is dus tot 19 ge daald. Daarentegen wordt het aantal leden der bemanning met één uitgebreid; inge nieur Bauerle, die op het vliegterrein van Kasoemigaura de 'bijvulling van den bal lon heeft geleid, is namelijk bij de beman ning ingelijfd. De verstekelingen-rag^. Heb begint een vervelende geschiedenis te worden, maar wij moeten opnieuw me- dedeelen dat Woensdagavond aan boord van de Zeppelin een verstekeling ont dekt is. De dwaas moest eerst onder medische 'behandeling komen, daar hij in zijn schuil plaats half gestikt was. Daarna is hij ter 'beschikking van de autoriteiten gesteld. Lakehurst bereid*zich al vóór op de ontvangst van Eckener. De Graf Zeppelin wacht na haar reis om de wereld te Lakehurst en in New- York een grootsche ontvangst, welke door alle Amerikaansche omroepstations zal worden uitgezonden. Floyd Gibbons, een bekend oorlogscor respondent, zal de aankomst van de Graf Zeppelin te Lakehurst op origineele wijze voor de microfoon beschrijven. Hij zal hierbij worden bijgestaan door de om roepers William S. Lynch en John B. Daniel. Gibbons is uilgerusf. met een draagba ren kortegolf zender, welke hij op de borst heeft bevestigd. Hij is van plan om met deze installatie, waaraan ook een micro foon verbonden is, het landingsterrein vóór de aankomst op en neer te loopen en verschillende aardige tafereeltjes, die zich daar afspelen, te beschrijven. Gibbons wil, zoodra de luchtreus geland is. met zijn installatie in de Zeppelin klimmen en daar de gebeurtenissen voor de microfoon weergeven. De zender weegt ongeveer 10 kilo en werd eenige weken geleden reeds bij een parachute-sprong gebruikt. Door middel van een kortegolfontvan ger, die in de loods is opgesteld, zal Gib bons verslag worden opgenomen en van daar uit naar de Amerikaansche omroep- zenders worden overgebracht. De omroepers Lynch en Daniel zullen dc aankomst van het dak van de loods beschrijven, terwijl Milton J. Cross Amerika's beste omroeper den tocht van de Zeppelin over New-York's toren huizen van het dak van het Hotel St. Regis op den hoek van dc 55ste Straat cn de Fifth Avenue zal beschrijven. Ook de voorgenomen huldiging zal vol ledig door alle Amerikaansche omroep- zenders worden weergegeven. De Europcr- sclie stations zullen een en ander door middel van 't station der General Electric Co. te Schenectady kunnen doorgeven. LEIMUIDEN. Kippendieven. Men is deze week in deze gemeente aan het kippenstelen ge weest. Bij J. de Rijk werden des nachts een tiental kippen gestolen, terwijl even eens een groot gedeelte van de wasch, die men des nachts buiten had laten hangen, ontvreemd werd. Bij J. Br. werden even eens verscheidene kippen vermist. Waarschuwing. Men zij gewaarschuwd tegen de practijken van met een auto rondtrekkende brandstoffenhandelaars. Bij verscheiden inwoners werden aanzienlijke partijen brandstoffen geleverd. Bij name ten bleek, dat men de maat niet had. Vlesschkeuringsdienst. De overeen komst inzake" de Vleeschkeuringsdienst met de gemeente Leiden is door heeren Gedeputeerde Staten dezer gemeente we derom tot 1 December a.s. verlengd. Geboren: Petrus Gerardus z. van G. A. de Boer en J. M. Blom Elisabeth Alida d. van C. Eberhart. en C. Touw. Gehuwd: N. B. Moerkerk jm. 29 j. en A. M. C. Wortman jd. 28 j. NIEUW-VENNEP. Gouden huwelijksfeest. Op Dinsdag 10 Sept. is het 50 jaar geleden, dat. Jac. V onk en Johanna. Welhelmina Koen in den echt werdén verbaden. Het zal dc-n gouden echtelieden, die beiden nog zeer kras zijn, djen dag zeker niet aan belangstelling ont breken. Brand. Woensdagmiddag brak brand uit in de schuur van den winkeloer .H. Du- wel alhier. Doordat het juist tegen 1 uur was kwam veel volk op de been, waardoor direct, flinke hulp aanwezig was om te blusschen. Met een paar slangen op de wa terleiding werd de band aangetast. Door rappe handen werden nog heel wat goede ren uit het perceel gered. Het in de schuur aanwezige hooi ging door de brand verloren. Gelukkig, dat er geen wind was, want de schuur stond in de onmiddellijke nabijheid vaneen complex woningen en winkels, allen eigendom van het'"R.-K. kerkbestuur. Ook het afgebrande perceel is eigendom van het. kerkbestuur. Een voord van lof komt toe aan de vrijwillige brandweer voor het snel en actief op treden. De bandmeester L. Vaalburg was bij de brand aanwezig, ook de chef van politie van Hoofddorp, en de politie van Nieuw-Vennep. De motorspuit van Hoofd dorp. die op w-eg was naar Nieuw-Ven nep. kon halverwege afgelast worden. NOOTDORP. Konirginne-feest. Dinsdag werd het Oranjefeest geopend door de schooljeugd. Om 9 uur waren de kinderen van de St.-Joseph-school aan het Vereenigingsgebouw aan den Veenweg op gesteld. waar zij door de Harmonie en feestcommissie werden afgehaald. De stoet begaf zich langs den Véenweg naar de school met den Bijbel aan den Molen weg, om de kinderen van die school af te halen. Vervolgens ging het door het dorp, waar de kinderen van de O.L. school zich aansloten, om zich daarna naar het feest terrein te begeven en van de vermakelijk heden te genieten. Bij de kinderspelen wonnen een prijs: le klas: Truus Stap, M. de Koning, P. van Eik; 2de klas: L. Janssen, N. v. d. Sande, L. Heeneveld4e klas J. Scbïlpexoort, W. Gaag, G. Heene- veld. 5e klas: C. de Vree,de, H. v. d. Berg, Jan Elderhorst, S. Snijders, G. Post, J. Verhaagen.6e klas: A. v. d. Meer, C. Groenew^gen. C. Houweling, J. Kroon, J. Olsthoorn, M. van Tilburg. Na de prijs-uitreiking, welke aan de O. L. school geschiedde, ontving ieder kind een verrassing, waarna zij gebruik mochten maken van de verfrissingstont en de draaimolen. Om twee uur werd een na tionale behendigheids wedstrijd op motor fietsen gehouden, waarvan de prijswin naars waren le prijs H. Wieget, 2e prijs G. Vogel. In den avond werden nog genige volkspelen gehouden en gaf de Hanaonie een concert. De tweede dag werd ingezet met een harddraverij mee paarden onder den man. Er waren 10 deelnemers. De prijzen wer den gewonnen door: le prijs J. van Leeu wen. 2e prijs H. de Groot, 3e prijs J. van Leeuwen, le troostprijs Joh. Post, 2e trootsprijs C. van Dijk Pzn. Ringrijden met paard en tilbury: 34 deelnemers. De le prijs werd gewonnen door VPost en mej. M. Post, 2e prijs W. Janssen en mej. D. v. d. Helm. 3e prijs M. Post en mej. A. Post, le prijs H. Post en mej. B. Mooijman Pd. Nog eenige volksspelen werden gehouden, zooals blaastrappen en wedstrijd met kin derwagens, welke veel belangstelling von den. 's Avonds te half elf werd het. vuur werk afgestoken. Op het feestterrein wa ren veel vermakelijkheden, aanwezig, waar van een druk gebruik werd gemaakt. LISSE. Aan de gevolgen overleden. Een zoon tje van den werkman de V. alhier geraakte enkele dagen geleden onder een muurtje, dat omviel omdat een auto er tegen op reed. Hij is thans aan de verwondingen overleden. RIJNSATERWOUDE. L. J. Linthorst t Te 's-Gravenhage overleecNan den ouderdom van 75 jaren Lambert. Jan Linthorst, oud hoofd der school alhier en oud-boekhouder van de Spaarbank der Mij. tot Nut van 't Alge meen. R0EL0FARENDSVEEN. R. K. V. V. „D.O.S.". De leden worden herinnerd aan de hedenavond te hou den algemeene ledenvergadering om 8.30 uur in 't clublokaal. Mochten er zijn, die geen uitnoodiging hebben ontvangen, dan zijn ze bij deze uitgenoodigd. Er zullen veel belangrijke punten worden behandeld. TER-AAR. St-Joseph-Gezellertiver. De Sit.-Joseph- Gezellen hielden hun eerste vergadering in het Patronaatsgebouw om half acht. De nieuw benoemde kapelaan Kraakman open de dc vergadering met gebed. Hierna nam de Senior van de St.-Joseph-Gezellen het wooru die den nieuwen kapelaan uit naam van dc geheele Ver. hartelijk welkom heette. Vervolgen- nam de nieuwe Pra6ses het woord, die den Senior bedankte voor zijn waardeerendc woorden. Spr. zeide ver heugd te zijn. dat er in Langcraar een St.- Joseph-Gezellen-ver. was opgericht, waar aan hij ook hoopte, met hulp van God, zijn volle kracht te kunnen geven. Spr. gaf de werking van de vereeniging aan en al wat er tot stand kan werden gebracht met sa menwerking. Kortom de nieuwe praeses heeft ons bezig gehouden met een interes sante uiteenzetting. Hierna werd aan de leden uitgereikt een voorloopig lidmaatschap onderteekend door den Praeses, met een nummer er op, dat de leden goed moeten onthouden, want volgens die nummers wordt alles geregeld. Er hecrschte den geheelen avond een uiterst aangename en vroolijke stemming, de een maakte gebruik van het billard, de ander zat met een groepje te kaarten, de Senior zorgde voor een vroolijk program op de piano en viool. Indien er soms nog jon gens gevonden worden, ':ie geen lid zijn, la ter. zij zich den terstond opgeven, zoodat spoedig het honderdtal leden wordt be reikt er zijn er nu reeds 86, wat zeer een heele mooie prestatie is, w; arover de nieu we Praeses uiterst content was. Tot 10 uur werd de ontspanning voort gezet. De Praeses deelde mede dat Woens- ■dagvond voortaan de verplichte avond is, en Vrijdag en Zondagavond de vrije avon den. De verplichte vergadering begint pre cies om half acht. ALPHEN AAN DEN RIJN. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Alphen: P. A. G'olijn. burgemeester der gemeente Boskoop, en G. F. Crone. inspecteur der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen, te Alphen aan den Rijn. Ingekomen: J. C. van der Graaf, kaaspakhuiskn, Hoorn 1!>4 van Streefkerk. Elizabeth van Pol, eerw. zuster, Pr. Hen drikstraat 69 van Amersfoort. Laura H. de Lange, correctrice, Julianastraat 10, van Leiden. J. Biesma en gezin, arbei der, Hoorn 240. van Franeker. K. Vel den. kellner. Raadhuisstraat 244, van 's-Gra venhage. Apolonia C. van Zanten, dienstbode, Bruggest-raat 5, van 's-Gra- venhage. F. van Asten, arbeider, Hof- zichtstraat 12. van Hilversum. C. van Leeuwen, zonder, Wil h e 1 mi r. ast r a a t 36, van Amsterdam. J. van Bel, zonder, Raad huisstraat 44, van Rotterdam. M. O. Wit- hof Keus, zonder. Hoorn 65. van Bloemen- daal. Krijntje P. Kamerling, echtgenoot van A. Versteeg, zonder, Brittenruststraat 16^ van Ede. C. Wittebol en gezin, ar beider, Grijpensteinslraat 3, van Leimui- den. G. den Hollander en gezin, ar beider. Gnephoek 70 ,van Koudekerk. Clara, van Houten, echtgenoote van D. van Gelder, tonder, Oudsh.weg 20, van Leiden. R. Jacog?, arbeider. Gnephockweg 59, van Broek- in Waterland. Ver trokken: Wilh,elmina J. Ver- kade, zonder. Aarkade 14 naar Leiden. J. N. Redegeld, zonder, Ridderburt 37, naar Hazerswoude. A. van Leeuwen, broodb.kn., Steekterweg 122, naar Nieuw koop. A. Kroon, groentenhandelaarskn., Vinkebuurt 38, naar 's-Gravenhage. A. de Jeu» bankwerker, Oudsh.weg 2, naar Rotterdam. J. D. Auerbach, rijwielher steller. Vinkebuurt. 12, naar Hazerswoude. D. D. WithoffKeus, zonder. Hoorn 65, naar Engeland. E. van Fruchten, reizi ger, Conradstraat 11, naar 's-Graven hage. Maria E. Batenburg, kantoorbed., Hooftstraat 50, naar 's-Gravenhage. Vraag: Bij mijn buurman staan de pe- renboomen tegen de schutting en nu val len er ook peren bij mij op het erf. Heb ik nu recht op die peren of zijn die voor mijn buurman. Heeft hij cok het ree ze bij mij to komen oprapen? Antwoord: Evenmin als u behoeft toe te staan, dat de takken van de boomen van uw buurman boven uw erf hangen, evenmin behoeft u te dulden, dat uw buur man de daarvan afgevallen vruchten komt oprapen. TI kunt van uw buurman zelfs eischen, dat hij de overhangende takken wegneemt, en bij weigering kimt u dat zelf doen. Vraag omtrent de soliditeit van een Verzekeringsbank. Antwoord: Hieromtrent kunnen wij U geen inlichtingen verstrekken. Een zeer leerzaam Centraal Proefveld. 't Gold langen tijd als een evangelie, dat kleigrond, van nature rijk aan kali, geen kalibemesting behoefde. Totdat andera werd geleeraard en 'proefnemingen de nieu we leering bevestigden. Maar 't is er nog verre vanaf, dat alle kleiboeren hiernaar handelen. Op dit oogenblik is er in den Bommelerwaard een groot Centraal Proef veld, n.l. te Hedel, dat op overtuigende wijze de behoefte aan kali doet zien en dat dan ook de algemeene belangstelling trekt van de mannen der wetenschap zoowel als van die der praktijk. Op 3 Juli j.l. kwam daar een grootè schare bijeen, onder lei ding van den heer II. Lindeman, direoteur van de N.V. Kali-Mij. te A'dam. Het veld te Hedel en een ander te Ammerzoden, dat daarna werd bezichtigd, demonstreerde niet alleen bij tal van gewassen in den uiterlijken. stand de gunstige uitwerking der kalibemesting, welke bij ieder gewas op één perceel was weggelaten, op twee andere verschillende giften was aangewend maar ook de kenteekenen van kaligebrek. En 't was vooral dit laatste, dat de aan dacht der bezoekers had, en waarom het Proefveld in hooge mate leerzaam was. Wij willen eenigo dier kenteekenen noemen, welke zich :rtoonden op de perceelen, die geen kali hadden ontvangen. Bij gerst haver: slapper en korter stroo, en lichtere aren en pluimen. Bij tuinboonen: aantasting van luis in erger mate dan de andere perceelen. Bij uien 't gewas was slecht en leed nogal van de zwam Perondspora schledenü; het optreden hiervan wordt door een flinke kalibemes ting tegengegaan. Voederbieten: veel kleiner loof, sterk gekroesd en nogal aan getast door luis. Roode klaver: er lag 'n bruine gloed over 't gewas, veroorzaakt door^het bruin worden en omkrullen der bladrandjes. Lucerneminder ontwik keld en witte vlekjes op de bladeren. Aardbeien: kleur der bladeren bruin en onooglijk, en kleiner dan op de beide be meste perceelen; minder en kleiner vruch ten, die de mooie roode kleur misten en minder zoet smaakten. Suikerbieten: als bij voederbieten, maar ft erger mate. Bruine boonen: omgekrulde, gele, roest kleurige bladeren. Vlas: bruine, omge krulde randjes. Aardappels: (Eigenhei mers) 't. „zwart" of 't ..blauw" d^w.z.: om krullen der bladen, die diepe, donkere ner ven hebben en een sterke bronskleuring. Spinazie: va-lsche meeldauw vrij erg. Gerst met klaver: korter stroo en lichter aren. Koolrapen: de loofontwikkeling nog niet de helft der andere. Kanarie zaad: dit is een gewas, dat. de minste be hoefte heeft aan kali, toch was hier heb verschil in ontwikkeling tussehen de be meste en onbemeste perceelen zeer spre kend, wel een bewijs, dat de bodem hier arm is aan kali. Wij vertrouwen, dat velen onzer lezers met deze kenteekenen" hun voordeel zul len doen, niet alleen zij, die op de klei wo nen, maar ook elders. Bemesting van Ooftboomen. „Wat ons de wijzen als waarheid verkon digen. straks komt een wijzer, die 't weg redeneert". Op elk gebied van wetenschap is dit woord van den leekendichter van toepassing. Ik denk op dit oogenblik aan de bemesting der ooftboomen. Een kwart eeuw terug werden de „achterlijken" be spot, die den stalmest aanbrachten rond om den stam; dat had geen zin, de mest moest kómen, 't zij in een greppeltje, 't zij in gaten, vlak onder de kroon, onder de uiteinden der takken, omdat daar de uit- loopers der wortels, de wortelharen, zich bevonden. En volgens dit advies heeft men dan ook in latere jaren gehandeld. Maar nu komt men het ons weer anders vertel len. In de Deutsche Landwirtschafftliche Rundschau van Mei j.l. wordt mededeeling gedaan van onderzoekingen in verschillen de streken, welke aanleiding gaven tot ge heel nieuwe conclusiën, waarvan we er een paar laten volgen. De voedingstheorie van Steglich is op ooftboomen niet toe te passen, daar het wortelsysteem in ieder nieuw gcoei-jaar zich over een nieuwen bo- demring om den boom uitbreidt. Bemesting langs den omvang der kroon, zooals in het tuinbouwbedrijf aanbevolen wordt, is ab soluut nutteloos en onvoordeelig (wij zet ten vet. B-r.), daar de wortels zich tot bui ten den kroonomvang ontwikkelen. De be mesting bij draagbare boomen zal steeds over de geheele oppervlakte van de aan- planiting geschieden. Bij de planting der boomen moet de afstand niet bepaald worden naar de te voorziene kroonuitbrei- ding, doch naar de mogelijke ontwikkeling der wortels. De diepte, welke de wortels in den grond bereiken, hangt van de na tuurkundige structuur van den bodem af. De indeeling van ooftboomen in diep- en vlak-wontelende, is niet geheel juist. Een zelfde fruitsoort kan haar wortels op ver schillende diepten ontwikkelen, verband houdende met den aard van den grond en den ondergrond. De hoofdmassa der wor tels blijft in de bovenste laag van ongeveer 50 c.M. dikte; dit is de laag met voldoende zuurstof, waarin de sterkste biologische werking plaats heeft. Bepaalde wortels kunnen soms 3 tot 4 meter diep gaan, waar de structuur van den grond dit toelaat. Het. graven van diepe gaten voor het plan ten van ooftboomen is voor deze schade lijk. wanneer het betreft een zwaren bo dem. die ontoegankelijk is voor lucht en water, en nutteloos bij een lichten en zan- digen bodem. De eerste bewerking voor een ooftaanplanting moet bestaan in het ploegen tot op 20 tot 50 c.M. diepte, waar bij men rekening dient te houden met de natuur van den bodem. Diepe bewerking is niet gewenscht bij poreuzen grond, doch is wenschelijk bij steenachtigen bodem. Wenken en mededeelingen. De houtvester Dietz schreef in de „El- sass-Lothringer Bienenzüchter". dat hij 'n nazwerm bijen van ongeveer 1 pond op een hoogen den aan een dunnen tak zag han gen. Hij schoot den tak af en zag toen de Vrijdag, Tentoonstelling Teekenschool Volksbond, Bondsgebouw, 910 u, Zaterdag Tentoonstelling Teekenschool Volksbond. Bondsgebouw, 26 u. Zondag. Tentoonstelling Teekenschoof Volksbond, Bondsgebouw 12i LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt'van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Aug. waargenomen door de apotheek van den heer C. B, Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. INGEZONDEN MEDEDEELING. zwerm op den grond lag, dat. deze letter lijk dreef in den honing, welke de bijen door den val uit angst hadden laten vloeien. Waarom we dit vertellen? Omdat nog vele imkers meenen, dat nazwermen bij het ver laten van den moederkorf geen honing meenemen. Dit geval leert het tegendeel. Groene groenten, als boonen. spinazie, kool, verkrijgen een zeer mooie, groene kleur, als men in het water, waarin ze ge kookt. worden, een weinig natron doet. Kuikens moeten niet buiten gesloten wor den. zoolang er nog dauw op het gras ligt. Vatten de diertjes kou dan gaan ze ter- stond dood. Vroeger werd van verschil-, lende zijden aangeraden houtwol onder de aardbeien te leggen, om ze droog te hou- den. Dit is in de praktijk niet meegevallen. De vruchten begraven zich er in, nemen een houtsmaak aan, rotten, rijpen langzaam en'krijgen niet de schoone kleur als ander» het geval is. Om eieren van parel hoen ders in de broedmachine uit te broeden, moet de temperatuur iets hooger zijn dan bij het uitbroeden van kipeieren, dus 10 tot 42 gr. Celsius (106 gr. Fahrenheit). Eieren van patrijzen en fazanten eischen dezelfde broed warmte. Nog altoos zijn er kippen houders, die aa.n hun hoenders uitsluitend mais geven; dit is verkeerd. Dit voeder zet sterk vet aan, en vette kippen leggen slecht. Kippen moeten uit. den geiten stal of het geitenhok blijven; ze bevuilen ruiven en kribben en brengen het ongedier^ te, dat ze bij zich hebben, op de geitel over. Met wat houtskool in het kippen voer wordt de gisting van het voeder en hiermee ook vele stoornissen in de spijs vertering voorkomen. Het zaad van onze struiken en boomen. die we tot versiering in onze tuinen en parken houden, is vol strekt. niet altijd in den herfst rijp. Veel zaad kan men reeds oogsten, vóór dat over 't geheel nog aan 't- verzamelen van zaad wordt gedacht, omdat de zomerbloei nog eerst komen moet. Zoo is het. zaad van po pulieren en olmen reeds in Mei rijp, en dit moet spoedig ingezameld en gezaaid wor den. om plantjes te geven. In Juni rijpt het zaad der meeste soorten van wilgen ribes, daphne, caragana, enz. Br. Katholieken van Leiden! X A.s. Zondag 25 Augustus zal onder alle H. Missen in de St. Petruskerk een col- lecte worden gehouden ten bate van de noodlijdende kas der Vereeniging „Hulp in de huishouding en Baby" (onderafd. R. K. Vrouwenbond), die dringend wordt aanbevolen. Giften van niet-paroehianen der St. Petruskerk worden gaarne aangenomen door de penningmeesteresse M. Swart, Hooge Rijndijk 76. R. K. Bouwvakken. De jeugdleden worden allen verzocht Zaterdagmiddag half 3 uur aanwezig te zijn aan het Bondsgebouw, Steenschuur 15, vanwaar gezamenlijk naar de Sterren wacht zal worden gegaan, voor het houden van een excursie. Ook kunnen nog eenige oudere leden hieraan deelnemen. R. K. Gymnastiekvereniging „Jeanne d'Arc". Tot en met morgenavond (Zaterdag) bestaat er voor de adspirant-leden (jon gens) gelegenheid zich bij den heer P- Meershoek, Vliet 32, op te geven voor deelname aan de gymnastiekuitvoering en de groote Jeugddemonstratie op 1 Sep tember a.s. te Den Haag. Bij die opgave moeten tevens de kosten voor deelname en het reisgeld, te zamen 42 cents, worden voldaan. Jeanne d'Arc trekt volledig naar Den Haag. Niemand verzuime zich dus tijdig op te geven Voor het examen Fransch L. O. is te Amersfoort geslaagd mej. A. van Heusden, alhier. Bij Kon. besluit is prof. jhr. mr. V M. van Eysinga, hoogleeraar aan de uni versiteit alhier, benoemd tot vertegenwoor diger van Nederland ter tiende zitting van de vergadering van den Volkenbond, wel ke is bijeengeroepen op 2 September a.s. te Genève. 2-1

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2