STADSNIEUWS FAILLISSEMENTEN LUCHTVAART De Nedsr'anclsche Athletiek- kampioenschappen. Betreffende de Nederlandsche Athle- tiek-kampi oen s ch a pp ente verwerken op 16 Zaterdag 24 en Zondag 25 Augustus a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam, Jl gunnen wij mededeelen, dat er eenige lange name verrassingen te verwachten jjjn. Zoo zullen onder meer aan de start e[ verschijnen de bekende athleten Broos, [paulen en Oscar van Rappard, terwijl het er rui reeds vast staat, dat Broos en Paulen in één serie zullen uitkomen. Voor hen, éie eeiiige jaren geleden te Haarlem de spannende race busschen deze heide beste Nederlandsche cracks hebben mogen be- wonderen, behoeven wij niet te zeggen, dat dit een bijzonder evenement belooft 6 te worden. Op de 1500 Meter zullen wij den bekenden loop er Jan Zeegers aan den stalt zien verschijnen. Deze athleet heeft a jog kortelings te Amersfoort het Neder- Jandsch record op 4000 Meter verbeterd en daarmede getoond in uitstekende conditie i te zijn. ra Op de 5000 Meter verwachten wij ten bijzonder fraaien en spannenden strijd. Voor dit nummer hebben immers inge- schreven: Van Baars (Pro Patria), Kla-asse (.Haarlem"), Versteeg (A.K.A.Z.) en Ger- brand s (Blauw-Wit). Het behoeft wel geen d verder betoog, dat dit nummer iets 'buiten gewoons belooft te worden. Betreffende 'r Paulen kunnen wij nog mededeelen, dat l,e," deze wereldvermaarde looper, zoowel op de 400 Meter als op de 800 Meter zal uit- komen. Zooals wij reeds eerder mededeel- V den vangen deze uiterst belangrijke wed- 6 strijden des Zaterdagavonds om half zes uur aan. des Zondags om twee uur. lm Als bijzonderheid kunnen wij nog mede deelen. dat Mej. Cor Leibbrand-, de Ne derlandsche zwemster, die onlangs het wereldrecord lange afstand zwemmen voor bÜ iames °P haar naam bracht door het 1,1 if eer van Genève over te zwemmen, op de Jurylijst vermeld staat als secretaresse bij deze wedstrijden, een aardig staaltje van haar sportieve opvattingen. Gezien de lage prijzen, welke de K. X. A. TJ. heeft va-st- gesteld, vermoeden wij, dat het Stadion goed bezet zal zijn. de VOETBAL'. DIOC. HAARL. BOXD. R. K. S. V. „Teijlingen". kt Het zag er betrekkelijk duister uit voor 37 de vereen. Teijlingen daar liet vooruit zicht was/ dat zij het Sporthoff niet op en nieuw kon inhuren, daar men meende, dat id, het terrein niet voldoende met gras be- groeid was, wat ongetwijfeld den onder- 's, gang van Teijlingen had geweest. Thanis echter kunnen wij mededeelen, dat- met medewerking van 't Gemeente en bestuur, het Sporthoff is ingehuurd en wel or van 1 September 1929 tot 1 September 1930, zoodat 1 September a.s. de herope- aijugS'wedktrijcl zal worden gespeeld, Om het speelterrein zooveel mogelijk te ontzien is door de gemeente het Sport park „de Ivooi" beschikbaar gesteld om de ze zoogenaamde oefenwedstrijden daar te Je doen plaats hebben. e Zoo is dan de tevredenheid: onder de leden en supporters weder teruggekeerd. Op 27 Augustus a.s., Dinsdagavond, zal een ledenvergadering worden gehouden in 't K. S. A.-gebouw om S.30 uur. In 't be lang der verceniging, mag niet één lid deze vergadering verzuimen. Ajax in topvorm? De Amsterdammers hebben in het nieu we seizoen de beschikking over alle spelers a- van het vorige seizoen, benevens over Van lie Reen en (ex U.V.Y., De Boer ex Z.F.C.) en ei de ouid-spelers Hamel, Jurriaans en An- driessen Jr. Zondag speelde Ajax te En- ze schede en won met 32 van de Sportclub, et A.s. Zondag speelt Ajax te Luik tegen Standard A. C. ZWEMMEN. Van Stavoren naar Enkhuizen. Zondag a.s. zullen Alex Bakker uit Ber gen op Zoom en Martha Snel uit Den Haag probeer en van Stavoren naar Enkhuizen te zwemmen. Een 67-jarige Kanaalzwemmer. Dr. Siegfried Schiff, uit Berlijn, oud 67 er jaar is, Dinsdagavond om kwart over 8 bij kaap Gris Nez te water gegaan om tè trachten over het Kanaal te zwemmen. WATERPOLO. Om het kampioenschap Res. 1e klasse. L.Z.C. II—IJ li 2—1. Gisteravond werd in de zweminrichting aan den Hoog© Rijndijk de tweede polo match gespeeld tusschen de .reserve zeven tallen van L.Z.C. en IJ, om het kampioen schap der reserve le klasse. Zooals men zich herinneren zal werd de eerste wedstrijd Zondag door het IJ gewon nen. De Leidenaars moesten nu dus re- ■vanöne nemen om hun kans op het kam pioenschap te behouden. Geen wonder, dat het spel van beide ploegen zeer zenuwachtig was. Daardoor werd de wedstrijd meer spannend dan mooi, temeer wijl beide ploegen elkaar geen oogenblik maar iets toegaven. Xa den uitworp ontspint zich al dadelijk eenig zenuwachtig spel, waarbij nu eens de thuisclub dan weer die der gasten in den aanval is. Als E. Munting na enkele mi nuten den bal goed aangegeven krijgt, zwemt hij snel op, zijn tegenstander volgt hem echter op de hielen en als hij tot op 1 Meter voor doel gekomen is denken we, dat hij den bal zal kwijt' raken óf aan den keeper, die op de loer ligt, óf aan zijn te genstander, die hem geen oogenblik heeft vrij gelaten. Echter weet Munting den bal j handig op te werpen en over het hoofd des keepers in het doel te plaatsen. ïnder- j daad een fraai staaltje van polospel '(10). Door dit succes aangemoedigd trekt de 1 L.Z.C. weer dadelijk ten aanval, doch de voorhoocle is te zenuwachtig, waardoor de I aanvallen niet tot hun recht komen. Als de hal dan weer naar de IJ-voorhoede ver huist, weet de rechtsbuiten onverwacht op doel te plaatsen, waar keeper Fleerkamp verrast wordt doordat de bal eenigszins •van richting wordt veranderd en zoo in het doel drijft (1—l). Met dezen stand komt de rust. Xa de hervatting zien we het zelfde vrij zenuwachtige spel. Uit een vrije worp krijgt Munting een goede kans, doch de keeper slaat het, leer corner. Deze levert niets op. Spoedig trekt Munting echter weer ten aanval en als hij binnen de 2 Meterlijn ge hinderd wordt krijgt hij een strafworp te nemen, waarbij hij geen fout maakt (21). Onder groote spanning komt dan onveran derd het einde. Beide ploegen moeten nu een beslissings wedstrijd spelen op neutraal terrein. Be houdens goedkeuring van de Polo-commissie zal deze wedstrijd -worden gespeeld te Heemstede (H.P.C.-veld) op Woensdag 2S Augustus, 's avonds te 7.30 uur. H. Z. en P. C. Ill—L. Z. C. IV 5—2. H. Z. en P. C. III was versterkt door het medespelen van Bartels en 't is L. Z. C. IV gisteravond dan ook niet gelukt het kampioenschap van den Haagschen Zwein- bond te behalen. In 't begin gaat de strijd gelijk op tot de Hagenaars uit een opzwembal doelpun ten. Voor de rust wordt het 2-^-0, er na zwemt Ouwerkerk op en maakt er 21 van. Dan komt een periode van overwicht van de Hagenaars, die de stand op 41 brengen. Meijn verkleint nu de achter stand met een welgericht schot van het midden (42). Nog een doelpunt van de Hagenaars en daarna einde. Er moet nu een beslissingswedstrijd ge speeld worden. ROEIEN. Een skiff-prijs van De Hoop voor Hoiiandia. De Koninklijke Amsterdainsc.be Roei- en Zeilvcreeniging De Hoop heeft aan Hol land-ia een wissel-prijs aangeboden voor het nummer jonge skif A. WIELRENNEN. Wedstrijden op de Rijswijksche Wielerbaan, Zon'dag a.s. zullen op het Rijswijksche hout de kampioenschappen van Sparta, de kampioenclub .van Nederland, sprint en lange afstand, worden verreden. Deelnemers zijn om: Bontekoe, Vreeswijk, v. R-ossum, v. d. Leur, Lorié, Pleslinga, v. Geluk, v. Duyn, v. Riet, enz. enz. Verder starten in de wedstrijden' achter motoren; Ceurre- mans achter Ceurremans, Groen achter Boot, Wildschut achter Xigleu, Dikshoorn achter Sterke, Kr ens achter Simon Leene, XooteGoom achter Kr ouwel, v. d. Ende achter Bakker. Met een tandemrace tusschen Storm-v. Riet, BontekoeMier ten en Vreeswijkv. Duyn, een afvalsrace en een race voor weg renners belooft dit een aardig en met den lagen toegangsprijs een- druk bezocht pro gramma te worden. Mazairac's programma. De wereldkampioen Mazairac zal Zon dag a.s. te Bazel rijden. Zondag 1 Septem ber te Rijswijk, Zaterdag 7 Sept. te Lon den op de Heme Hill-baan- tegen Cozens en Zondag 8 Sopt. te Bergen op Zoom we derom, tegen Cozens. AUTOMOBILISME. Doodelijk ongeval. Tijdens de training op de cementen baan van het autodrome Montlhéry is de auto, waarin de bekende ingenieur en construc teur Cozette zat, omgeslagen. Hij is daar bij zoo ongelukkig gevallen, dat. hij nage noeg oogenblikkelijk dood was. PAARDENSPORT. HARDDRAVERIJEN TE STOMPWIJK. Schitterend zomerweer, groote deelname en belangstelling. „Remplagant" van v. Leeuwen uit Oegstgeest wint den eersten prijs. Dat de harddraverijen, telken ja re uitge schreven door de Stompwijksche harddra verij ver eeniging „Nooit Gedacht" meer en meer in het middelpunt der belangstelling komen te staan, blijkt ieder jaar overdui delijk en gisteren in het bijzonder. De groote deelname van paarden sport liefhebbers 'aan de kortebaandraverijen te Stompwijk is wel een sprekend bewijs, dat „Nooit Gedacht" een goeden naam onder hare zustervereenigingen bezit. Voor de groote handicap-draverij voor geregistreerde paarden, -die gistermiddag, ten vervolge op de 's morgens gehouden draverij voor ongeregistreerde paarden, werd gehouden, waren aanvankelijk niet minder dan 26 paarden ingeschreven. Aan den vooravond telegrafeerde één deelne mer met twee paarden echter af, terwijl voorts „VanCouver" van N. van Leeuwen uit Oegstgeest niet uitkwam en „Quimper- lé" van Th. van Bijnen uit Den Haag werd uitgesloten van deelname, omdat hij nog te kort overgeschreven stond. Zoo bleven de volgende 22 paarden, over: „Hartstein" (310 AL), -eig. W. Droog Rot terdam, bei'. L. Ensing; „Lady O" (290 M.), eig. W. M. Olieman Stompwijk, ber. L. En sing;-„Ne 11a Schoon" (290 AL), eig. en ber. J. Schoon Medemblik; „Mary Magowan", (315 M.), eig. Th. Smit, Alkmaar, ber. B. ten Haagen; „Remplagante" (295 M.), eig. en ber. N. van Leeuwen Oegstgeest; „Vio la. Bell" (305 M.), eig. en ber. S. v. d. Oord, Haarlemmermeer; „Pieternel" (295 M.), eig. J. Gerritse, Beverwijk, ber. J. van Leeuwen Sr.; „Idylle" (295 M.), eig. en ber. D. Pronk Rotterdam; „Madrigal" (330 M.), eig. C. F.' Ockhorst, Den Haag, ber. D. v. Wie-ringen; „Omega" (300 AI.), eig. C. Ver horst, Beverwijk, ber. J. van Leeuwen Jr.; „Petite Amie C." (280 AL), eig. C. Verhorst, Beverwijk, ber. J. van Leeuwen Jr.; ,,Ata- reese" (300 M.), eig. en ber. B. F. v. d. Burg Den Haag; „Oplooper" (305 AL), eig. en ber.. N. van Leeuwen; „Miss Zelcla Peter" (325 M.) eig. en ber. S. v. d. Oord, Haarlem mermeer; „Queen H" (295 AL), eig. en ber. A. Vringer, Den Haag; „Our Bonnie" (280 AI.), eig. Jac. v. d. Graaf, Den Haag, ber. J. Ensing; „Harrold" (310 M.), eig. en ber. J. Prinsze Zaandam, „Qualiteit" (295 M.) eig. Th. Smit, Alkmaar, ber. B. ten Haagen; „Kapitein de Bruane" (300 AL), eig. AV. Yff Assendelft, ber. J. van Leeuwen Sr.; „Reva D" (290 M.), eig. C. F. Ockhorst, Den Haag, ber. D. van Wieringen„Konora" (295 Al.), eig. en ber. D. Pronk, Rotterdam; „Maggi Henry" (315 M.), eig. en ber. J. Schoon, Aledemblik, Het programma werd in twee deelen af gewerkt, omdat er verschillende rijders met twee paarden waren. Was de belangstelling van de zijde der renners ditmaal groot, de belangstelling van het publiek hield daarmede gelijken tred en langs beide zijden van de baan stond een djehte haag van toeschouwers, toen te 2 uur met de afwerking van het programma werd. aangevangen. De eerste omloop van het geheele pro gramma was spoedig afgewerkt, tenmin ste in zooverre er vrij spoedig beslissingen vielen. Van de 11 races waren er nl. 10 na twee ritten beslist, terwijl voor de He een beslissingsrit noodig was. De afwerking van de eerste ronde duurde echter 9 kwar tier. In den eersten omloop vielen af „Lady O", „Nella Schoon", „Viola Bell", „Idylle", „Omega", Alareese", „Miss Zel-da Peter", „Queen H.", „Harrold", „Kapitein de Bruane" en „Alaggi Henry". De loting voor dc tweede ronde bracht de overgebleven 11 paarden als volgt te genover elkaar: Alary Magowan"—-„Op looper"; „Konora"Hartstein"; „Reva D —„Petite Amie C"; „Madrigal"—„Anali- teit"; „Our Bonnie"„Remplagante", ter wijl „Pieternel" een stilstaand nummer had. Zonder veel moeite won „Oplooper" van „Mary Magowan", die stukken achter bleef, terwijl „Konora" niet dan na veel moeite met slechts gering verschil won van „Hartstein". „Reva D" verloor eerst na kamprit van „Petite Amie C". Hard was de strijd tusschen „Madrigal" en „Qualiteit". Eerstgenoemde moest niet min der dan 35 AI. meer loopen. In de eerste rit bleek die meerdere af stand te veel en Madrigal verloor met en kele meters afstand, doch in de tweede rit nam „Madrigal" schitterend revanche en won met 5 Aleter voorsprong; in de derde rit (kamprit) bleef „Qualiteit" echter win naar, zoodat met „Madrigal" weer een goed paard afviel. „Remplagant" won in twee ritten van „Our Bonnie" met heel ge ring verschil. Hierna bleven nog zes paarden over. Wijl er nu slechts vijf prijzen waren, be sloot het bestuur nog een extra-prijs be schikbaar te stellen en wel 25 voor het geval een Noord-Hollander won en 15. indien een Zuid-Hollander won. Voor.de drie hoofdprijzen plaatsten zich hierna „Pieternel", die in twee ritten „Op looper" sloeg, „Remplagant", -die op gelijke wijze won van „Qualiteit" en „Konora", die zich na drie ritten tegen „Petite Amie C" plaatste. De verliezers vonden goed de 4e, 5e en 6e prijzen gelijkelijk te verdeelen, zoodat hiervoor niet meer gereden behoefde te wonden. Zulks werd gedaan met het oog op het vergevorderde uur. Tenslotte bleven de drie hoofdprijzen nog te verrijden. Het resultaat hiervan was: le prijs 300 „Remplagant", 2e prijs 100 „Pietemei", 3e' prijs 75' „Konora", 4e, 5e en 6e prijs ieder 30 „Oplooper", Qualiteit" en „Petite Amie C.". 't Was reeds 8 uur geworden toen de eere-voorzitter der ver'eeniging, burge meester W. Keizer, de prijzen aan de res pectievelijke winnaars uitreiken kon. HET GEMEENTE-ARCHIEF. Jaarverslag 1928. Aan het verslag over den toestand van het Gemeente-archief alhier gedurende het jaar 1928 is het volgende ontleend: De samenstelling der Commissie bleef ongewijzigd. Van de ambtenaren werd in de plaats van Alej. AL de Nie met ingang van 1 Alei Mej. A. J. Versprille benoemd. Een ernstige ziekte hield den archivaris, dr. J. C. Overvoorde. in het voorjaar eenige weken aan huis gebonden. Hij moest de leiding van het bureau in dien tijd over laten aan den adjunct-archivaris Air. Ver burg t. De reeds in heb einde van 1927 ter perse gelegde inventaris van de archieven der Leidsche hallen, kwam in druk gereed, waarna deze afdeéling volgens den inven taris werd ingedeeld en onder toezicht van den adjunct-archivaris werd genummerd en geplaatst. Door den archivaris werd ge regeld voortgegaan met de beschrijving van het Stadsarchief vóór 1574 en ia aan sluiting daarmede met de afdeeling na. 1574 tot de invoering van de Gemeentewet. De bewerking der regesten van de eerste a-f deeling werd voortgezet én deze kwam in groote lijnen gereed. De definitieve af sluiting wacht op het nagaan der in latere afdeelingen mogelijk nog schuilende oudere bescheiden. Dit jaar werd wed.er veel tijd in beslag genomen door het groot aantal onderzoe kingen in verband met de ingekomen aan vragen. De adjunct-archivaris, Mr. J. W. Ver- burgt, kwam in hoofdzaak gereed met de beschrijving van de Collectie D. van der ALeulen, welke thans zooverre is gevor derd, dat aan de definitieve indeeling kan begonnen worden. Hij maakte eene voof- loopige beschrijving en indeeling van de in 1927 verkregen collectie Le Francq van Berkhey, welke ongeveer 1700 stukken be vat, waarbij omstreeks 380 nieuwe aan winsten, en van de van Jhr. Air. van der Goes van Naters in bruikleen verkregen bescheiden betreffende de Studenten-Ja gers. De serie regesten uit gedrukte stukken werd door hem aangevuld met die uit en kele nog niet tevoren bewerkte boeken. Zoowel de adjunct-archivaris als de ad junct-commies W. P. van Rhijn Jr. verricht ten verschillende kleinere nasporingen, in het bijzonder op genealogisch gebied, waarbij door laatstgenoemde ook een uit voerig onderzoek ter aanvulling van een genealogischen staat van do nakomelingen van Paul Frangois Hubrechtsz. over zeven geslachten, samengesteld ten behoeve van de bio-genealogisehe onderzoekingen van Prof. Di*. J. F. van Bemmelen te Gronin gen. De adjunct-commies bleef belast met het toezicht op dc leeskamer en het voorthel pen der bezoekers. Het- bezoek was dit jaar zeer groot. Het op fiches brengen der kerkelijke registers werd geregeld voortgezet, doch vorderde slechts weinig, door de vele an der© werkzaamheden. De adjunct-commies collationneerde de begrafenisregisters over 16041617 en over 17101718. In de be ruchte pest-jaren in het begin, .der 17do eeuw was het aantal overledenen verbij sterend groot, en waren de inschrijvingen ook onregelmatig en onnauwkeurig ge schied, waardoor het nazien vele moeilijk heden opleverde. De klerk Staats bracht de slecht geschreven Waalsche trouwboeken over de jaren 1604—1625 op fiches en werd grootendeels in 'beslag genomen door hulp bij het sorteeren der bescheiden uit het archief der Secretarie, Aléj-, Versprille bewerkte de begrafenisregisters over 1710 171S en maakte eene voorloopige beschrij ving van de van het Algemeen Rijksarchief ontvangen collectie charters over 1554 1811. De concierge bleef belast met het ge wone bindwerk en vervaardigde enkele foto's voor de .prentverzameling. Het afgeloopen ja-ar was voor Leiden een recordjaar wat betreft het aantal be zoekers en 'aanvragen om inlichtingen. Er werden schriftelijk of mondeling aanvra gen gedaan of onderzoekingen ingesteld door 304 personen, waarvan 105 uit Leiden en 154 uit andere gemeenten in Nederland en 45 uit het buitenland, waarvan 15 van buiten Europa. Hot aantal bezoekers be droeg 576 en het aantal gewisselde brie ven 597 zonder rekening te houden met korte mededeelingen van ondergeschikt belang. Eenige prenten werden tijdelijk afge staan voor de tentoonstelling betreffende het Leidsch Studenten-corps in de Laken hal en voor die van de geschiedenis van Oegstgeest. Voor onderzoekingen elders werden ar chiefstukken gezonden aan het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage. de Rijks archieven te Arnhem en te Middelburg, do Gemeente-archieven te Amsterdam, den Briel, Dordrecht. Haarlem, Kampen en VI aard in ge n, de Koninklijke Biblio theek. de Bibliotheken te Amsterdam, Lei den. Utrecht en Rotterdam en aan het Koninklijk penningkabinet te 's-Graven hage. De onderzoekingen voor de Gemeente en voor particulieren betroffen: archiefre- geling, stadsbeschrijvingen, de wederdoo- pers te Leiden, de kloosterscholen, de re derijkers, de Commissie voor Volksbijcen- komsten, Alathesis Seientïarum Genitrix, de Maatschappij voor Toonkunst. Semprc Crescendo, den Schouwburg, het zetten van de beden, het hoofdgeld in 1622, grond renten, onlosbare renten, renten met den houde, grenswijzigingen, een brief van pastoor D. van Hall te Haarlem aan Jan van Hout betreffende de wederdoopers, do brievencollectie van D. van der Aleulen en het. daarin aanwezige' handschrift van Willem Barents, de kenniugboeken, de vroedschapsboeken, de tresoriersrekenin- gen. de notarieel© protocollen, schepenze gels, plattegronden van Leiden, de Acade mie, de Studenten-Jagers, de maskerades, den tocht naar Gorinchem in 1408, de ten toonstelling van Leidsche 'hijverheid in 1889, den brand in de Gehoorzaal, de Ts- raëlietische gemeente, armenzorg, de bank van Leening, de hulpbank, het Ned. ILerv. Weeshuis, het Huiszittenhuis, het Oude Mannen- en Vrouwenhuis, het fonds van het Sint Jozefs gilde, klokken van Steven Butendijc, leggers van goudsmeden, het chirurgijnsgilde, branderijen, 't Wel varen van Leyden, Leidsche nijverheid, beurt vaart op de Langstraat, de Pelgrimfathers, den kerkeraad der Ned. "Herv. gemeente, de Engelsche gemeente-, katholieken tij dens do Republiek, den brèmdewijnaccijns, koopmansboeken, Nieüwmaren, Holland- sche en Leidsche couranten, het gilde-we- zen, keur op de dienstboden, de vestiging van families uit Polen, het G alge water, het Utrechtsehe Jaagpad, de Alare, het Van der Werffpark, het Rijn- on Jaagpad, de Groote Havcnbrug, de spoorbrug in den Haagweg, -het standbeeld van Boerhaave, een stoep aan den Ouden Singel, de Licht fabrieken, de oprichting van de gasfa briek, stad'sverlichting in vroeger tijden, Gravestein, het Rijnlandshuis, den Stad huistoren, de Lakenhal, de Greinhal, den toren van de Saaihal, beeldwerk aan het Pesthuis, de Korenbeurs, het Prinsenhof, de Pieterskerk, de Nieuw gefundeerde kerk, de Marekerk, graven in de Pieters kerk. het orgel in de Luthersclie kerk, een gevelsteen in de Haarlemmerstraat, oude gebouwen te Leiden, het Elisabethsgast- huis, het Israclietisch weeshuis, Leidsche hofjes, het Vollebreglshof. de oprichting van hot Tuchthuis. Leidsche molens, de moutmoleus de Juffer en de Korenbloem, den molen de Oranjeboom, het muntmees tershuis, het huis van de Van Woude's, het woonhuis van prof. P. J. Buys, het hoogheemraadschap van Rijnland, dc kaart van Floris Balthasarsz, 16101615, de verhooging van den slaperdijk van Rijn land, Alphen, kerk te 's-Gravensande, Kat wijk, topographic van Leiderdorp, brug aldaar, eigendom van den Lagen Rijndijk, het huis Dover ie Lisse. Nieuwkoop, Noor den, afbeeldingen \an Oegstgeest. Buiten hof aldaar, Endegeest, Oud-Poelgeest. kerkramen te Oegstgeest, de abdij van Rijnsburg, do Rijnsburgsche vergadering, het. vertrek van. Ds. P. Hollebeek van Val kenburg, No or they te Veur, Warmond, het klooster Mariënhaven aldaar, Wassenaar, een schilderij van Rijksdorp en de kerk te Zegwaard, verder betreffende verschillen de personen en geslachten. Dc toestand der verzamelingen geeft geen aanleiding tot opmerkingen. Do be perkte ruimte in dc bewaarplaat-s eischt. tc dringender voorziening nu door de gewel dige ramp, die de stad trof door den brand van het Raadhuis, alle mogelijkheid uit gesloten is om een geii^clle der voorloo- pig naar hef Oud-Avclnef overgcbiwchte archieven van latercn tijd daarheen terug te brengen en bij hot- Nieuw Archief te voegen. De archivaris a8hb het thans niet gcwenscht om met verbouwing te wachten totdat de archieven tot 1S51 geheel gere geld zijn, aangezien het, iu verband met de tot wering van brandgevaar in het dienst gebouw tc nemgn maatregelen, noodzakelijk is om over meerdere ruimte in de bewaar plaats te kunnen beschikken. Door de voorloopige plaatsing der series doelen uit het begin der 20ste eeuw in. het Archiefgebouw aan de Boisolkade, bleven deze bij den brand buiten gevaar, doch daartegenover zijn hierbij vele bescheiden ten ondergegaan, op wier overbrenging naar liet Oud-Archief reeds meermalen werd aangedrongen. De nu ontstane lacune van officieele bescheiden is niet meer ge heel aan te vullen. Onder de aanwinsten valt- in de eerste plaats le wijzen op een groot aantal eigen domsbewijzen en particuliere akten betref fende Leiden, welke door den Algemeenen Rijksarchivaris Werden beschikbaar gesteld na dc definitieve overdracht der beschei den betreffende dc abdij van Egmond. Uit. de aan hel Rijksarchief opgemaakte lijst en de door Alej. Versprille gemaakte voor loopige beschrijving blijkt, dat de collectie bestaat uit 810 stukken uit. de jaren 1554 1799, in 1890 door het Algemeen Rijks archief aangekocht, en enkele charters van de Leidsche kloosters, afkomstig van de in 1889 van Sir Thomas Philips le Cheltenham aangekochte collectie. Tot deze laatste charters behooren vier eigendomsbewijzen van het Sint Pancras ba-gijnhof. 1101 HOS. een van het klooster Rodenburg bij Zoeterwoude, 1178, en een van een niet nader aangeduid Leidsch klooster, 1417. De overgroot e meerderheid zijn over drachten, schuldbrieven en persoonlijke akten." Te vermelden vallen'' hierbij eene overeenkomst tusschen de brouwers tc Lei den en de Rekenkamer betreffende verlen ging van de pacht van de gruitgelden en den eed van de brouwers uit 1603, eene overeenkomst betreffende d-e opvoeding van een natuurlijk kind, uit 1639. twee lcer- brieven van het chirurgijnsgilde, 1705 en 1708, en een voor de topografie belangrijke overdracht, van huizen aan de Nieuwe straat tusschen deh Vrouwenkamp en den Ouden Vostwal uit 1616. Een groot belang voor de kennis vap de omgeving van Leiden vertegenwoordigt de collectie schetsboekjes van den lieer G. Leembruggen Jz. uit 18301845, door dsn heer J. Leembruggen aan Leiden gelega teerd. Dc teekenaar, die een leerling was van Pieneman en een zeer verdienstelijk amateur op schilder- en teekcngebiecl, schetste mot groote nauwkeurigheid ge zichten in Hillegom. Lisse, Voorhout en Voorschot-en en enkele gezichten in Am sterdam, Haarlem, Heemskerk en Voor burg. Daartusschen komen ook eenige rcis- schetsjes voor uit Duitschland en Italië. De door Jhr. van der Goes van Natevs in bruikleen gegeven collectie op studen ten-gebied 'bevat 92 beschrijvingsnummers. Onverwacht werd gelegenheid geboden tot aankoop van eenige teekening-en betref fende de drooglegging van de Haarlemmer meer en van Endegeest, afkomstig van Jhr. Gevers van Endegeest. Door welwillende medewerking van den Algemeenen Rijksarchivaris werd gelegen heid gegeven om door Alej, Harmsen een copie (e laten vervaardigen van een kaart, van Rijnsburg met gedetailleerde afbeel ding van de Abdij. Deze ka'arf voorkomen de in een kaartboek der abdij, werd in 1595 vervaardigd door Symon Aerntz van Buningen. Tegenover deze aanwinsten staat te ver melden, dat aan de Gemeente Yperen, die door den oovlog ook in haar Archief zoo ernstig werd getroffen, twee stukken, wer den aangeboden, die in geen verband ston den met het Leidsche archief, zijnde een overdracht van een huis aan d© Boter- straat te Yperen uit 1564 en eene boedel scheiding uit 1581en dat overeenkomstig de nieuwe archiefregeling dc doop-, (rouw en begrafenisregisters werden overgedra gen aan het. Rijk. O p g c h e ven: A. v. d. Meer en P. J. Langcveld, te Alkeraade. Zwitsersche vliegers verongelukt? Groote ongerustheid t c New York. Te New York wordt gevreesd, dat dc Zwitsersche Ocrv. an vliegers, van wie se dert hun vertrek niets werd vernomen, verongelukt zijn. Op het vliegveld Roosevcll— Field ver keert men over het lot. van de vliegers in groote ongerustheid, daar zij Dinsdagavond te ongeveer 18 uur (Amerik. tijd) aldaar hadden moeten aankomen. Daar langs dc geheele kust dichte nevelbanken liggen, gelooft men, dat dc vliegers verdwaald zijn en gedwongen waren op zee te dalen. Nieuwe Oceaanvlucht van Costes. Kapitein C'ostes, de bekende Fransche aviateur. die de vorige maand oen Oceaan- vlucht ondernam, doch, na de Azoren tc hebben bereikt, terugkeerde, is voorne mens heden opnieuw van Le Bourget te starten voor een vlucht naar Amerika, wanneer ten minste de weersomstandighe den gunstig zijn. Hij 'is gisteren op_ Le Bourget aangekomen; na een nieuwe draadïooze installatie te hebben gepro beerd, liet hij zijn vliegtuig, dat thans voor de vlucht geheel gereed is, in dc hangar brengen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7