20ste Jaargang DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1929 No. 6263 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN XlIIe NEDERL. LITURGISCHE WEEK Een geprikkelde stemming te Den Haag BUITENLAND KERKNIEUWS DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeolingen wordt het dubböle van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 I. (Van een specialen medewerker). De Nederlandsche Liturgische weken rijn een telkens terugkeerend reveil van al degenen, geestelijken zoowel als leeken, die in de Liturgische beweging van onze dagen een' leidende of dienende functie hebben. De moderne Liturgische beweging is geen nieuwlichterij, ook geen muf sa menraapsel van antiquiteiten, maar een springlevend iets, dat telkens intensiever in het godsdienstig leven ingrijpt. Zij wil toch niets anders, dan de H. Li turgie der Kerk, dat immer groeiende en wassende Heilsmiddel van Christus en Zijn H. Kerk, doen kennen en waardee- ren als de groote en veilige richtsnoer van het Christelijk leven. En nieinand, die een open oog heeft voor het bloeiend gods dienstig leven van het Katholiek Neder-, land van vandaag, kan ontkennen dat een groot deel daarvan te danken is aan een goed begrepen en weldoorgevoerde Litur gische beweging. Hoe dieper ook de H. Liturgie wordt begrepen en beleefd, des te dieper en vruchtbaarder zal ook het godsdienstig leven zijn. Telken male dan komen vele vrienden der Liturgie bijeen om door telkens dieper inzicht in eigen beginselen, ook beter lei ding te geven aan de vele zielen, die de heerlijkste verinnerlijking met Christus zoeken in de Liturgie der Kerk. Herhaaldelijk was het een gastvrij klooster dat velen ontving voor enkele dagen van studie en verdieping. Dit jaar echter is het niet binnen de stille kloostermuren dat de bijeenkomsten gehouden worden, maar het Groot-Semina rie van het Bisdom Brugge in de stad Brugge is do recipient. En wel om een heel bijzondere reden. President Callewaert is een voorman der Liturgische beweging, een leider in woord en geschrift- Zijn Caeremoniale_ is een model, zijn Institutiones Liturgicae (Liturgisch Handboek) is een prachtwerk en wie geeft de volledige lijst van zijn ar tikelen in Collationes Bruggenses. Tijd schrift voor Liturgie, Ephemerides litur gicae en nog zoqvele andere? En deze leider vierde dezer dagen zijn zilveren priesterfeest en naast den Paus, die hem met het pui*per eerde, naast zijn Bisschop die hem huldigde bij de feestelijke H. Mis van vandaag door zijn Pontificale assisten tie. wilden de deelnemers der Liturgische Weken, hun stichter, nu eerevoorzitter, huldigen. Deze huldiging zou geschieden in de openingszitting. Een lange rit in een voorhistorisch voertuig. Een echte Bruggenaar rijdt in geen modern vervoermiddel. Hij is er van jongs af aan zoo op ingesteld om zich aan het middeleeuwsche stadsbeeld aangepast te houden, dat iedere storing daarvan hem een ergernis is. Vanwege de Dollar, Marken en Guldens verdraagt hij nauwelijks den auto; een sukkelend trammetje is het eenige modern comfort dat een Bruggenaar zich in zijn voortbeweging veroorlooft. Een moderne, glanzende Citroen of Buick om van een rammelend en schet terend Ford je maar niet te spreken, is clan ook werkelijk een vloek tusschen al die monumentale antiquiteiten. En zoo geschiedde het dat een vurig ros, gemend door een naar de kleur van zijn neur te beoordeelen, even vurigen koet sier, ons met gezwinden spoed naar het Bisschoppelijk Groot Seminarie bracht. Met. gezwinden spoed want het ging werkelijk vlug; en ge had de minachting moeten zien, waarmede de koetsier vanaf zijn hoogen bok, neerzag op den chauffeur die het in een nauw straatje probeerde hem onder heldhaftig getoeter voorbij te sneHen Een groote grauwe muur, een groote gesloten poort, daarnaast een klein poor tje: open. Na ontlading van den wagen bleek de koetsier een zeer humaan mensch te zijn! Door de nauwe poort (zou dat Semina rie niet een verwerkelijking zijn van den Evangelie-parabel) in een eenvoudigen tuin, en daar weer grauwe, verweerde muren. Monumentalen ingang wijd en hoog kloosterpand, alles, muren en ge welven in denzelfden effen grijzen zand steen. Het verwondert ons niet later te hoo- ren dat het gebouw een oud Cistercienser- klooster is, waar St. Be-rnardus zelf inder tijd*'den eersten Abt nog over aanstelde. Dat was dan het gebouw dat gedurende de komende dagen velen uit Zuid en Noord, priesters en religieuzen, geestelij ken en leeken, zal vereenigen. Een bruin- gebaarde Capucijn wandelt gemoedelijk met een witgepijde Dominicaan en. een slanke Witheer, zoon van Sint Norbertus', raakt gemakkelijk zijn grapjes kwijt aan een Hollandsch priester in reiscostuum. De ascetische lijnen van een Benedictijn harmonieeren prachtig met de pilasters van het kloosterpand. Daar staat een priester, wien het speldje in den jasrevers den Gczellenpraeses teekent, te conversee ren met een Belgischen Aalmoezenier van den arbeid. Zoo is de eerste wederzijdsche aanra king een prettige, tot het teeken gaat voor de openingsvergadering. De Voorzitter de Z.E. Pater Verwilst. O. P., opent de Liturgische week met een hartelijk woord van welkom aan de vele deelnemers. Men zegt dat het getal 13, al dus spr., een ongeluksgetal is. Maar met een geestige zinspeling op een gebruik der Grieksche Liturgie, waar bij de plechtige voetwassching in de Goede Week de 13e persoon een promotie kan verwachten van den prelaat, verhoopt spr. ook van deze 13e week, een nieuw élan voor de volgen den. Spr. roemt de oude gastvrijheid der Benedictijnerkloosters, en daaruit consta teert het begrijpelijke dat we nu in een oud Benedictijner-(Cistercienser)-klooster zoo gastvrij worden ontvangen. Spr. feli citeert en huldigt dan President Calle waert den stichter der Liturgische weken. Mgr. Callewaert neemt daarna het woord en verwelkomt z'n gasten, dankt Pater Verwilst voor zijn gelukwenschen na mens de vrienden der Liturgie. Hij komt nog eens terug op het eigenlijke doel der Liturgische weken, het vormen van lei ders en uit zijn vreugde er over dat ter wijl de eerste Lit. week 18 deelnemers, deze de 13e er 138 telt, buiten de talrijke Brugsche Seminaristen. Een hartelijk applaus bewees de in stemming van alle toehoorders. Na liet gemeenschappelijk avondmaal, waaraan oude vriendschappen weer wer den 'hernieuwd en nieuwe werden aange knoopt, volgde na deze eerste, door reis en eerste indrukken vermoeienden dag, de rust. In manus tuas Domine, baden we, in Uwe handen Heer, bevelen wij onzen OVERAL GEKRAKEEL WAT GEBEURT ER NA 1 SEPTEMBER? Plar-Young of Dawes-regeling? Volgens afspraak tusschen de deskundi gen te Parijs, is de datum van 1 Septem ber genoemd als de dag. waarop het plan- Young in werking zou treden. Dezen da- bun hebben de Duitschers in hun ooren geknoopt en zij hebben er rekening mee gehouden, dat alsdan het stelsel-Dawes z°u zijn verlaten en de betalingen sinds dien op den basis ran het Young-plan zou den geschieden. Zooals het er echter thans uitziet, bestaat er alle kans, dat het plan- Young niet vóór 1 Sept. zal zijn aangeno uien. Daarom heeft, zooals gemeld, Strese- gisteren de zes uitnoodigende mo gendheden bijoen geroepen ter bespreking van den toestand. De bijeenkomst van de Zes had plaats in het. Eerste-Kamergebouw; er was bij zonder groote belangstelling van de zijde der journalisten. Sinds meer dan een week had men immers geen eigenlijke con ferentiezitting meer gehad? Belangrijke beslissingen werden trouwens verwacht, en toen eindelijk, na meer dan twee volle uren de gedelegeerden het Kamergebouw verlieten, was het een dringen en vragen, zooals wij hier nog niet meegemaakt had den. Hoe groot ook do nieuwsgierigheid was, de geslotenheid der deelnemers aan de ge heime besprekingen was nog veel grooter. Zóó weinig had men ons nog nooit mede gedeeld en het officieele communiqué, dat spoedig na het einde der zitting werd ge publiceerd, was eigenlijk niets anders dan een stukje ironie of, zoo men wil, journa listieke galgenhumor. Er" werd plechtig medegedeeld, dat er eenzitting had plaats gehad. En dat deze Donderdagochtend zou wor den voortgezet. Meeningsverschillen. Overeenkomstig de gewoonte hebben de delegaties zich toch weer niet geheel ge houden aan de elkander gegeven belofte om in het geheel niets mede te deelen over den inhoud var. de redevoeringen van Stresemann, Briand cn Snowden, in de bijeenkomst der zes delegaties gehouden. De berichten die men van de verschil lende journalisten op grond van mede- deelingen hunner delegatie gisteravond laat te hooren kreeg, stemmen hierin over een, dat er groote oneenigheid bleek, ook zelfs over de door Stresemann opgewor pen .kwestie van het aannemen van een overgangstoestand, voor de Duitsche be talingen in de veronderstelling, die thans vrijwel zekerheid is, dat het Young-plan op 1 September nog niet in werking kan treden. Zoowel Briand als Snowden schijnen bei den het verzoek van Stresemann om te be sluiten tot een dergelijken overgangsmaat regel, waardoor Duitschland niet meer zou behoeven te betalen, dan overeenkomstig het Young-plan was opgesteld, van de hand te hebben gewezen, hetgeen in Duit sche kringen een zeer neerslachtige stem ming verwekt heeft. Rijnlandontruimirg. Ook over de Rijnlandontruiming is gis termiddag gesproken. Ook hier zouden groote meeniug>ver*:-.v*lcn aan den dag zijn getreden. Stresemann zou het verlangen hebben te kennen gegeven, dat ook bij niet-aa-n» vaarding van het Young-plan buiten Duitschland's schuld Frankrijk zijn troe pen in ieder geval zou terugtrekken. Briand moet zich hierop strikt afwij zend hebben betoond, betoogende, dat de politieke concessie a-an Duitschland gele gen is in het feit, dat de ontruiming bij anticipatie wordt toegezegd en dat zij voor de derde zone beginnen zal, zoodra de herstelkwestie geregeld is. Wat de tweede zone betreft, is Briand bereid deze door de Fransche troepen vier maanden vroeger te laten ontruimen dan de gestelde termijn d.w.z. met September. Dit wil dus zeggen, dat de tweede zone door de Franschen tegelijk met de Belgen ontruimd wordt. Begin der Engelsche ontruiming. De Frankfurter Zeitung verneemt uit Wiesbaden, dat men daar officieel uit Lon den bevel heeft ontvangen de toebereidse len te treffen voor den terugkeer van de Engelsche bezetting naar haar moeder land. De ontruiming moet begin September voltooid zijn. Het gemeentebestuur van Wiesbaden heeft Stresemann telegrafisch verzocht Wiesbaden voor een bezetting door Belgische troepen na de ontruiming der Engelschen te bewaren. De Frankfurter is van meening, dat dit bevel zijn uitwerking op de besluiten van de Fransche en Belgische regeering niet zal missen. Naar Wolff uit Berlijn seint, is het des betreffende bevel uit Londen, volgens een bericht van de Vossische Ztg., in een tele gram uit Londen vervat. Er wordt den op perbevelhebber bevolen onmiddellijk de noodige maatregelen te nemen. J ournal isten-excursies. Om bij het organiseeren van excursies voor conferentie-journalisten in het vervolg teleurstellingen te voorkomen, heeft de Commissie voor Ontspanning besloten, geen uitnoodigingen voor uitstapjes meer aan te nemen tijdens de conferentie. Wel wil zij na het beëindigen der conferentie eenige uitstapjes organiseeren voor de journalis ten, die bereid zijn dan nog eenige dagen in Holland te vertoeven. Tenminste bij vol doende deelname. Een bezoek aan Amsterdam, Yolendam en Marken, de Philipsfabrieken en het Westland staan reeds op het program. Intusschen bestaat er natuurlijk geen be zwaar tegen, om tijdens de conferentie ge volg te geven aan uitnoodigingen voor ont spanningen op Haagsck gebied. Daarvoor is onder de drukke werkzaam heden door altijd nog wel een oogenblikje te vinden. En de journalisten voelen zich dan ook niet zoo onzeker omtrent hetgeen gebeuren kan, als wanneer zij zich verder van het conferentie-centrum verwijderen. Op het programma van deze week staat o.a. een kunstavond, aangeboden door den Haagsohen Kunstkring. Deze soiree zal plaats hebben heden avond in de benedenlokalen van de Grafe lijke zalen op het Binnenhof, vlak onder de voor de pers bestemde vertrekken. De journalisten, die aan dezen feestavond deelnemen, blijven dus al bijzonder dicht bij honk! Hedennamiddag om half 5 biedt Me vrouw Kleykamp den conferentie-journalis ten een thee aan in de Kon. Kunstzaal Kley kamp aan den Ouden Scheveningschen weg. En ten slotte zou er hedennamiddag om half 2 iu restaurant Royal een perslunch plaats hebben, aangeboden door de buitsn- landsche journalisten aan hun Hollandsehe collega's, die zioh bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt met het treffen van voor bereidingen voor de pers op deze conferen tie. Zooals men ziet, is heden voor de jour nalisten iieel wat te doen buiten de eigen lijke conferentie om. Als de groote mogend heden het de pers nu maar niet al te lastig maken DE ONTWAPENINGSKWESTIE. DE ONTWAPENING TER ZEE. MacDonald over de kansen. De drie op te lossen vraagstukken. De minister-president MacDonalrl heeft Dinsdag te Lossiemouth eenige verklarin gen afgelegd over de tot dusver door hem met den Amerikaanschen ambassadeur Dawes gevoerde onderhandelingen over de ontwapening ter zee. Wij hebben, ver klaarde MacDonald, den geheelen tijd ge sproken over alle met de ontwapening ter zee in verband staande vraagstukken, die zich op de conferentie te Genève hebben voorgedaan. Inderdaad zijn het drie vraagstukken: le. de Britsche belangen, die in geen verband staan met het Amerikaansche vlootprogram 2e. de Amerikaansche wensch tot ge lijke sterkte der vloten; daarin stemmen wij toe; 3e. de gemeenschappelijke wensch der beide regeeringen do bewapening ter zee te verminderen. Wij onderzoeken alle vraagstukken in vriendschappclijken geest en hopen wer kelijk, dat wij tot een bevredigend en duurzaam resultaat, zullen komen. Wij be grijpen, dat geen overeenkomst kan wor den bereikt zonder dat ook de andere mo gendheden toestemmen en dat alle met de vermindering der bewapening ter zee in verband staande vraagstukken zeer zorg vuldig worden onderzocht. Het ligt in onze bedoeling een nieuwe groote wloot- conferentie le houden. Tegelijkertijd wordt uit Washington ge meld, dat men op het Witte Huis zeer vol daan is over het verloop der Engelsch- Amerikaansehe besprekingen over de ont wapening ter zee en dat spoedig een be langrijke Amerikaansche verklaring ver wacht kan worden. In een bericht uit Washington aan de Times wordt er op gewezen, dat de hou ding van d'e Amerikaansche regeering in do ontwapeningskwestie ter zee niet alleen een maritiem-technische, doch ook een al gemeen politieke beteekenis heeft, omdat dit-de terugkeer van de Verec'nigde Staten naar een actieve buitenlandsoke politiek beteekent. Deze houding van Amerika komt ook tot. uiting in het standpunt ten opzichte van het Chinoesch-Russisch con flict. OOSTENRIJK. De incidenten in Stiermarken. De gendarmerie te St. Lorenzen heeft het lid van den republikeinschen Schutz- bund, Oscar Seidel, gearresteerd, die ver dacht. wordt van moord op het lid der bur gerwacht Janisch. Seidel heeft bekend, Janisch mot een mes te hebben gestoken. Voorts zijn nog drie leden, van de repu- blikeinsche Schutzbund gearresteerd, die van medeplichtigheid aan den moord ver dacht worden. RUSLAND. Boecharin te Moskou in ongenade. Ontheven van alle functies in de Komintern. Het centrale executieve comité der com munistische Internationale bevestigde gisteren het besluit van het centrale comité der communistische partij, om Boecharin te ontheffen van alle functies in de Ko mintern cn van zijn lidmaatschap van het executieve comité. In een resolutie ter zake wordt hij ge brandmerkt als ,.leider van den rechter vleugel der oppositie, die voor een liberale houding tegenover het kapitalisme opkomt, welko onvereenigbaar is met het streven der Komintern en haar vooruitgang op den weg naar de wereldrevolutie". „Tel." Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS buitenland/ Oneenigheid in Den Haag over dc ge- heele linie. De stemming pessimistischer dan ooit. MacDonald over de ontwapening ter zee. Steeds meer militaire toebereidselen aan de Chineesche grens. De Zeppeiin licht beschadigd. Het ver trek uit Tokio uitgesteld. (Luehtv., 2o blad). De Zwitsersche Oceaanvliegers als verlo ren beschouwd. (Luchtv., 2de blad). binnenland. Een krankzinnige lost in Den Haag re volverschoten op de politie. De dader cn een politie-inspecteur gewond. (Gem. Ber., 2de blad). Bij een dubbel auto-ongeluk onder Ter- neuzen zijn twee personen te water ge raakt en verdronken. (Gem. Ber., 2de blad). AFGHANISTAN. Wanorde in Afghanistan. A m a n O e 11 a h's verwanten moeten bedelen. Volgens de jongste berichten van de grens vererger! dc toestand in Afghanis tan opnieuw. Habib Oellah verliest, gelei delijk zijn populariteit en do desertie onder zijn troepen neemt toe. Gemeld wordt, dat om Kaboel heen drie rijen loop graven zijn gegraven. Nadir Khan, die nog te Gardez zetelt, is er niet veel beter aan toe. Men beschuldigt hem er van eenige van zijn getrouwen te begunstigen en dit heeft jalouzie onder zijn partijgangers ge wekt. Eenige familieleden van Araan Oel lah bevinden zich in zeer moeilijke om standigheden en moeten in de straten be delen. CHINA. HET CONFLICT MET RUSLAND. Steeds meer militaire toebereidselen. Verscherping van den toestand. Naar uit Charbin gemeld wordt, wordt de Chineesche Oosterspoorweg snel gemi litariseerd. De stations worden gevuld met troepen en stukken gesehut, terwijl mili taire wachten worden uitgezet. Tunnels en bruggen zijn afgezet, met prikkeldraad, terwijl onder sommige bruggen mijnen zijn gelegd. Ook do laatste berichten uit Shanghai wijzen op een verscherpten toestand. Ja- pansche troepen bewegen zieh in Noorde lijke richting langs dén Zuid-Mantsjoerij- schen spoorweg om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Voorts zijn aanzienlijke Chineesche strijdkrachten op marsch langs den spoor weg Tientsin—Pokau gesignaleerd. Vijf Chineesche koopvaardijschepen hebben opdracht gekregen, zich voor het transport van Chineesche troepen gereed te houden. Verder verluidt, dat dc sovjet-regeering een nieuwe waarschuwing aan China ge richt heeft. Berichten in dc Chineesche bladen mel den, dat een Russische gepantserde trein do Chineesche stellingen tot op korten af stand naderde. In den trein bevonden zich infanlerie- soldaten, die onder bescherming van ka nonvuur het vuur op de Chineezen open den. De Chineezen beantwoordden het vuur en gebruikten daarbij houwitsers. Na een gevecht van ruim twee uren trokken de Russen zich terug. De Chineezen ver loren 30 man, doch maakten talrijke stuk ken gesfchut en veel munitie buit. - KARDINAAL VAN ROSSUM. Het bezoek aan ons lar.cl. Gelijk bekend, zal Z.Em. W. Kardinaal van Rossum in de eerste week van Sep tember een bezoek aan ons land biengen. Het „O.D." weet ie melden dat dit be zoek van 2 lot 5 September zal duren. Op 3 September zou de Kardinaal, die momen teel in Karlsbad vertoeft, door H. M. de Koningin in particuliere audiëntie ont vangen worden. Naar de ..Limburger Koerier"' verneemt zal Kardinaal van Rossum, Zondag 15 September des avonds in het Redempto ristenklooster te Wittem aankomen. Dins dag 17 September zal Z.Eminentie de Heilige Priesterwijding verrichten in dc Kloosterkerk aldaar.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1