GEMENGDE BERICHTEN BÜITENL. BERICHTEN Ned. Oost-Indië Nederl. WeSt-Indië LAND- EN TUINBOUW ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Doodelijk motorongeval. Een zeer droevig motor-ongeval heeft te Yeghel op den weg naar St. Oeclenrode plaats gehad. Een zekere vrouw v. D., afkomstig van Maria Heide onder Yeghel, werd aangereden door een motorrijder, met het noodlottig gevolg, dat beiden tegen den grond sloegen. Vrouw v. D. brak een been op verscheidene plaatsen, en een arm en bekwam voorts een zware hersenschudding. Geestelijke en geneeskun dige hulp was spoedig aanwezig, waarop de vrouw nog door den Zeereerw. heer Pastoor uit Eerde het H. Oliesel werd toegediend. De vrouw en ook de motorrijder, die vooral aan het hoofd ernstig gewond was, werden vervolgens naar het R. K. Gasthuis overgebracht. Daar is de vrouw aan de bekomen verwondingen overleden. De duo rijder was minder ernstig gewond en kon per tram zijn reis vervolgen. NBeiden wa ren Duitschors, dóch thans als bankwer kers te Eindhoven werkzaam. Het voor- loopig onderzoek heeft uitgemaakt, dat den motorrijder waarschijnlijk geen schuld treft. Door een auto aangereden. Drie honderd meter meegesleurd. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de politie i'e Venlo er van in kennis gesteld, dat op het kruispunt Herungeer- weg-Straelscheweg een heer was gevonden, verwond en liggend in een pla«s bloed. De politie vond ter plaatse de heer L. C. uit Venlo. Het bleek, dat deze op den Herun- gerweg ter hoogte van den Hoogmolenweg was aangereden door een auto en 300 M. ver was meegesleurd. Dr. Parilissen, Venlo, was spoedig ter plaatse en gelastte overbrenging naar het ziekenhuis. Hier wercl geconstateerd, dat de heer C. een sleutelbeen en enkele ribben 'had gebroken en verwondingen aan hoofd, bcenen en armen had opgeloópen. Zijn toestand is zeer ernstig. De Yenlo- 6che politie achterhaalde den automobilist in ïegelen. Deze, zekere J. B. uit Eindho ven, verklaarde op den Herungerweg een schok gevoeld te hebben, maar niet te we ten, dat hij iemand had aangereden. De pet van het slachtoffer werd nog tusschen het raderwerk gevonden. Tegen een boom gereden. De heer A. Vink uit Groningen is to Hoogersmilde met zijn motor tegen een 'boom gereden, waarbij hij een knieschijf brak en een hersenschudding bekwam. V. is naar het Kath. ziekenhuis te Groningen vervoerd. Verdronken. Zondag was het aan het strand te IJ"mui- den nogal druk met liefhebbers van een zeebad. Twee mannen waagden zich echter te ver in zee en kwameft. in levensgevaar te verkeeren. Met groote moeite een sloep met zes man ging ter redding nog uit, maar liep vol water en moest met ver eende krachten aan laaid worden getrokken slaagde men erin een der mannen aan land to krijgen. De pogingen om bij den be- wustelooze de levensgeesten op te wekken slaagden. De andere man kon niet meer bereikt worden. Te Bovenkarspel is spelenderwijs het ^-jarig zoontje van Jb. Entius te water ge raakt en verdronken. Gisterenmiddag omstreeks 4 uur gin gen eenige jongens zwemmen aan het. strand van het eiland Marken. Een van hen begaf zich te ver in zee en verdronk. Het lijk is opgehaald. Een arm afgesneden. Toen de vrouw van den landbouwer The- ves te Teveren vlak bij de Limburgsche grens, onkruid uit een dorschmaehine wilde verwijderen, meldt de ..Limb. Koerier", is haar arm door de machine gegrepen en geheel afgesneden. De vrouw is aan haar verwondingen overleden. Ongeval bij volksspelen. Te Bergen (N.-H.) werden Zondag j.l. volksspelen gehouden. Tijdens het tradi- tioneele ton-knuppelen kreeg het 15-jarig dochtertje van den heer v. d. Berg, Oos- terweg aldaar, dat de onvoorzichtigheid beging uit de rij der toeschouwers te loo- pen, het hout tegen haar achterhoofd. Be wusteloos en bloedend viel zij neer. Dok ter Van Gelder was spoedig ter plaatse en liet heb meisje naar de ouderlijke wo ning 'brengen, vanwaar het des nachts nog naar heb Stadsziekenhuis te Alkmaar ,werd vervoerd, waar hersenschudding ,werd geconstateerd; men vreest voor sche delbreuk. DE ALASTRIM. Nieuw geval te Delft. Te Delft werd wederom een geval van 'alastrim geconstateerd. Thans ie een 6-jarig meisje aangetast. Een hulpziekenhuis voor alastrim- patiënten te Rotterdam. Daar het getal alastrim-gevallen toch steeds groot er wordt (op den Linker Maas oever heeft zich gisteren ook een geval voorgedaan) zal het hulpziekenhuis aan de Hildegardisstraat te Rotterdam spoedig geen plaats meer hebben voor nieuwe pa tiënten. In verband hiermede is gisteren het- hulpziekenhuis aan de Hoogstraat ont ruimd om bedden vrij te maken voor pa tiënten. wanneer de ziekte mogelijk nog zou uitbreiden. De mannelijke patiënten die in het hulpziekenhuis aan de Hoogstraat wer den verpleegd zijn overgebracht naar het ziekenhuis voor scheeps- en tropische ziek ten aan de Oosterkado. terwijl do vrouwe lijke patiënten in het ziekenhuis aan den C'oolsingel zijn opgenomen. De griep en de Geldersche manoeuvres. Kader mel^dt men aan het „Yad.": Dezer dagen worden in Gelderland le- geroefeningen gehouden, waaraan ook het 19de regiment infanterie zou deelnemen, welk regiment thans te Doesburg in gar nizoen ligt. Dit regiment zou tijdens de oefeningen worden ondergebracht te Arn hem en te Westervoort., waarvoor het gemeentebestuur van Arnhem reeds twee schoollokalen had beschikbaar gesteld, terwijl een klein gedeelte bij inwoners zouden worden ingekwartierd. Thans is echter onder het garnizoen te Doesburg een epidemie uitgebroken, die zich in hoofdzaak uit in keelpijn. Vermoedelijk heeft men hier met griep te doen. wat echter nog niet vaststaat. Ruim honderd man waren gisteren door de ziekte aan getast. Een groot deel van de patiënten is in het militair hospitaal opgenomen, waar toe brancards af en aan reden. De Genees kundige Dienst heeft onmiddellijk alle maatregelen genomen en naar wij gister middag vernamen is gelast, dat het 19de regiment niet aan dc oefeningen te Arn hem zal deelnemen, dus ook niet te Arnhem en omgeving zal worden ingekwartierd. De oefeningen gaan echter door voor zoover het betreft het 8ste en 11de regi ment en enkele afdeclingen artillerie, die er aan deelnemen. Voorloopig vertoont 't ziektebeeld geen ernstige verschijnselen. 150.Hij noemde zich Visser en verzocht de kleedingstukken te willen laten bezor gen ten huize van zekere mej. A. B., waar hij in huis was. Op denzelfden middag heb ben een loopknecht en een winkelbediende de gekochte artikelen gebracht. V. bleek in derdaad op het aangegeven adres te wonen en nam zelf de goederen in ontvangst. Hij maakte echter bezwaar tegen de afwerking van een pantalon en stuurde daar den loop jongen mee terug, terwijl hij even later nog een fout. ontdekte aan een ander kleeding- stuk en den winkelbediende verzocht deze eerst even te laten veranderen. Toen de gewenschte verbeteringen waren aange bracht en de beide kleedingstukken weer werden teruggezonden, bleek V. spoorloos te zijn verdwenen. Gebleken is, dat hij den zelfden dag ten huize van mej. B. een ka mertje had gehuurd, maar direct nadat de Messenstekerij. Zaterdagavond omstreeks halftien is op Den Dries te Weert een woordenwisseling ontstaan tusschen H. S. en de gebroeders P. te Weert, welke zich spoedig tot een formcele vechtpartij ontwikkelde, waarbij de messen te voorsohijn kwamen, S. heeft hierbij verscheidene messteken opgeloopen en moest naar hot gasthuis borden overgebracht. Zijn verwondingen zijn vrij ernstig. Dc gebroeders P., die eveneens gewond zijn, zijn in arrest ge steld. ONGELUKKEN. Spoorwegongeluk in de Ver. Staten. 14 d o o d c n. Uit Henriette in den staat Oklahoma wordt gemeld: Bij de ontsporing van een passagierstrcin van den St. Louis and San Francisco-spoorweg zijn 14 menschen om gekomen, twaalf negers en twee blanken. Zij bezweken aan brandwonden, veroor zaakt door ontsnappenden stoom. Auto-ongelukken. Zeven dood en. Uit Rabat in Marokko wordt gemeld, dat bij Sefiat een dicht bezette reisauto van een plateau naar beneden stortte. Veer tien personen kwamen onder de auto ib- recht, waarvan zeven gedood en zeven gewond werden. Ernstig gewonden. Een automobilist, die Zondag te Doornik' met zijn wagen een wielerwedstrijd wilde volgen, moest plotseling uitwijken voor een kind, dat den weg overstak. Daarbij sprong er een band van de auto, die vervolgons op heb publiek, dat op het trottoir, stond op gepakt, inreed. Zes menschen werden daar bij gekwetst en allen verkeeren in ernsti- gen toestand. Een kind is stervend, een man moesten beide beenen worden afgezet". Raceboot vermist. De Maandagmorgen tien uur van Dover naar Calais vertrokken Engelsche raceboot genaamd ..Tobasco", aan boord waarvan zich één opvarende bevindt, was tegen den avond van dien dag nog niet op de bestem mingsplaats aangekomen, zoodat het. vaar tuig vermoedelijk een ongeval op zee is overkomen. Aanvaring. De plezierboot Deutschland van de Swi- nemünde Dampfsclrffalirt Gesellschaft is Zondag bij een tocht naar Stettin op het uit Stettin komende vrachtschip Alexan dria van de Griebelgesellschaft, geloopen. De Deutschland kreeg aan stuurboord een groot, lek van een doorsnee van enkele me ters. Aan boord bevonden zich 400 school kinderen, die van een uitstapje terugkeer den en ongeveer 125 andere passagiers. Dc kapitein zette het schip aan den grond, waardoor een ernstige ramp werd voorko men. De Alexandria was slechts weinig beschadigd en kon dc reis naar zee voort zetten. Alle passagiers van de Deutsch land konden in den loop van den avond nog door andere schepen aan land worden gebracht. Enkelen hunner hadden bij de botsing lichte wonden gekregen. Lek in een gasbuis. Uit Londen wordt gemeld: Opnieuw is, nu in de buurt van Ludgate Circus, gister morgen een groot gaslek ontdekt, gelukkig vóórdat ernstige ongelukken plaats hadden. Alleen werd het verkeer in die buurt ont wricht. Weer een bomaanslag bij Luneburg. In de streek van Luneburg is Zondag weer een bomaanslag gepleegd, ditmaal op een te Hanstedt in liet district Winsen ge legen herstellingsoord, toebehoorende aan de vereeniging voor lichamelijke oefening te Hamburg. Om vier uur Zondag ontplof ten in tie gebouwen kort achter elkander een zestal bommen met een geweldigen knal, zoodat een paniek dreigde te ontstaan on der de 80 personen die een weekend in het gebouw doorbrachten. Gelukkig werd nie mand gewond. De politie uit Hamburg, die weldra ter plaatse was nam overblijfselen van de bommen in beslag. Twee verdachte mannen waren kort voor de ontploffing in de nabijheid van het gebouw gezien. Naar men weet zijn de autoriteiten er tot nog toe niet in geslaagd de personen te vatten, die de reeds vroeger in deze streek gepleegde aanslagen van denzelfden aard hebben ge pleegd. Twee tweelingbroers geëlectrocuteerd. Een tragisch ongeluk heeft Zondagmid dag, naar uit Bremen gemeld wordt, het leven gekost aan twee 12-jarige tweeling broers. Een van de jongens kwam op het idee den kop van een ree boven aan een paal van het hoogspanningsnet te bevesti gen. In weerwil van de waarschuwingen van den gastheer, bij wien de jongens ge logeerd waren, klom de jongen naar bo ven, waarna hij in aanraking met den - electriscben stroom kwam. Hij was op slag dood en bleef vreeselijlc verminkt in de draden hangen. Zijn broer, die hem te- hulp had willen komen, kreeg eveneens den stroom door het lichaam. Eerst na veel moeite konden de lijken worden geborgen en naar Bremen worden overgebracht. Roovers in Roemenië. Naar Wolff uit Wecnen meldt, maken de roovers in Roemenië voortdurend nieuwe slachtoffers. Vrijdagnacht zijn er bij Ga la tz .weer vier auto's aangehouden en ge plunderd. Te Pietrosani is de auto van den advocaat-generaal van het hof van cassatie overvallen, waarbij een knecht licht, de chauffeur zwaar gekwetst werd. Een ter stond ondernomen vervolging bleef zonder resultaat. Nadat reeds eenmaal in de Bukowina bij het vervolgen van roovers twee pa trouilles gendarmen elkaar hadden aange vallen, waarbij een wachtmeester werd verwond, schoot Vrijdag een op wacht staande monnik in de buurt van Jassy, in den waan met een aanranding door roovers te doen te hebben, op soldaten en bracht er een een doodelijk schot toe. Douane-knoeierijen te Olmütz. De Praagsche bladen melden, dat er te Olmütz een douane-knoeierij op groote schaal is ontdekt, waarbij eenige bekende persoonlijkheden zijn betrokken. De staat schijnt er eenige honderdduizenden kronen bij te kort te komen. Aanslag op een personentrein. Uit Neu-Brandenburg wordt gemeld: I De personentrein, die gisterenmorgen oq kwart voor zeven van hier naar Froed] land vertrok, moest- op twee K.M. voq Neu-Brandenburg blijven staan, daar et kele stukken ijzer op de rails waren ge legd, terwijl tusschen de wissels klemmen waren aangebracht. De politie uit Neo Strelitz stelt een onderzoek in. Een geweldige brand. Een schade van e c n- ui i 11 i o e n guide n. Aneta seint uit Palembang: In de dot soen Goennoengbatoe in het K ome ring Oeloe'sche (residentie Palembang) heeft eet groote brand vierhonderd huizen verwoest Vierduizend personen zijn daardoor daklooi geworden. De schade is getaxeerd op eei tuillioen gulden. Een man is verbrand en twee werden door het vuur gewond. Hot bestuur heeft onmiddellijk maat» gelen tot ondersteuning van de door di ramp getroffenen ter hand genomen. Mariniers naar Curasao. Met het s.s. Bodegraven, dat 27 of Augustus uit Amsterdam naar Curagaj vertrekt, zal een detachement mariniers, ter sterkte van 40 man, worden overge bracht ter aanvulling van de bemanning van Hr. Ms. Hertog Hendrik, in verband met de aflossing van personeel. Het detachement staat onder bevel vat den kapjtein der mariniers D. P. R&veüi INVOER VAN PLANTEN IN DE VER. STATEN. Wat dr. Gilbert gezegd heeft. Wij hebben gemeld, dat dr. Gilbert, eet der leidende regeeringsambtenaren in dt Vereenigde Staten, op de jaarlijksche confe rentie van Amerikaansohe kweekers U Boston gezegd zou hebben, dat het hen niets zou verwonderen, als binnen eenige jaren de kwestie der quarantaine voor plau- ten geheel veranderd zou zijn, zoo niet ge heel opgeheven. Het Amerikaansche vakblad Florists' Ex change geeft den tekst van hetgeen dr. Ar thur Gilbert, commissioner of agriculture van den staat Massachusetts, gezegd heeft volgens het blacl „oncler groot applaus". „Als ambtenaar, belast met de uitvoé- ring van wetten", aldus dr. Gilbert, „is hel mijn pijnlijke plicht om de verschillende bepalingen der plant-,quarantaine uit te voeren; maar op grond van mijn ervaring en beoordeeling van aard en resultaat van deze beperkende bepalingen geloof ik, dat binnen 5 jaren de geheele quarantaine-si tuatie een omwenteling zal ondergaan er dat misschien het tegenwoordige bezwaren de stelsel zal hebben afgedaan. „Ik zie'niet in, hoe wij heb toenemen aanbal ingevoerde plantenziekten in toon zullen kunnen houden. En ik kan de logici niet zien van den last, dien deze onver standige quarantaines leggen op de kweö leers van planten, die moeten worden gepro düceerd op gronden, welke zuiver moeten worden gehouden, wanneer er zooveel stre ken zijn, die voor de cultuur ervan zoo veel geschikter zijn, terwijl er zooveel an dere waren zijn dan planten, die deze ziek ten kunnen overbrengen. Tegenwoordig met den huidigen stand der wetensc-hap en de verbeterde cultuurmethoden, zijn vele ziekten, welke eens als groote gevaren be schouwd werden, reeds vergeten, evenals zonder twijfel er nieuwe ziekten zullen ko men, welke wij moeten accepteeren als bij zondere omstandigheden, waarmede de cul tuur rekening heeft te houden". Uitvoer van tomaten naar Gr.-Brittannië, Bij een onderzoek, ingesteld naar den afzet van Nederlandsche tomaten, verpakt in eenmalige pootjesbakken, op Londen- sche markten, is, naar de Nederl. rijksland- bouwconsulent te Londen bericht, gebleken, dat alle bakken het ;-uiste gewicht aan tomaten bevatten, n.l. 27i/e lbs. Waak zaamheid blijft echter geboden, daar in vele gevallen het gewicht slechts op het kantje af of niet geheel aanwezig was. Door één tomaat meer te geven, zou men allen twijfel voorkomen. Heb gewicht worclt- echter nog niet op de bakken vermeld, zelfs niet op die, wel ke onder het U. C. B.-merk worden aan gevoerd. Hiér en daar vindt men zenders, die 271/o lbs. op de dekpapieren vermel den. Daar echter dé meeste exporteurs het'gewicht niet mededeelen, worden de bakken in groote meerderheid zonder eenige garantie van gewicht verkocht, het geen niet, ten voordeele is van den Neder- landschen afzet. De- Retail Fruiterers' and Florists' Association Ltd. te Londen zou het een stap in de goecle richting vinden, indien de -Nederlandsche exporteurs zich verplichtten, of verplicht werden, steeds het gewicht op de bakken te vermelden. Er bestaat n.l. nog steeds verwarring om dat eenige jaren geleden 30 lbs. als stand- aarclgewicht werd aangenomen. Bij vergelijking van de Nederlandsclie met de Engelsche tomaten viel het op, dat vele Engelsche kweekers een nauwkeuriger sorteering in eerste en tweede kwaliteit uitoefenen dan de Nederlandsche. De in houd der Nederlandsche bakken is vaak een mengsel van eerste en tweede, soms zelfs van derde kwaliteit tomaten. Vooral als in een volgend seizoen onze tomaten slechts met de aanduiding van het land van herkomst mogen worden verkocht, i» het van het grootste belang dat men, be halve een sorteering op grootte, ten on zent- ook een strenge sorteering op kwa liteit gaat toepassen. Uit het feit dat of de Londensehe markten niet voldoende op kwaliteit gesorteerde tomaten met- lie! U. C. B.-merk werden aangeboden, blijk* wel dat daaraan te Aveinig aandacht word: besteed. 2-1 BRANDEN. Brand in een complex schuren. Uit Amsterdam wordt gemeld: Gister avond tegen 6 uur stegen plotseling groote vlammen en zware rookwolken op uit een complex A-an schuren en woomvagens ach ter den Ringdijk in het voormalig Water graafsmeer. Aan het eind van de Pauwen laan was in een schuur door onbekende oorzaak brand uitgebroken. Daarna had nog een tweede vlani gOA'at en deelde het vuur zich ook mede aan een woonwagen. Toen de brandweer verscheen moesten vele slangen Averden uitgelegd om het vuur te bereiken. Tóen onmiddellijk daarop met- twee stralen op den mot-orspuit water werd gegeA-en Avas het pleit' spoedig beslecht-. Deze twee schuren en de woonwagen, zoo mede een kleine smederij brandden tot den grond toe af. Een paar honden en eenige kippen vonden den dood in het vuur. De groote loods behoorde aan den vracht rijder J. J. Portengen. Deze was niet A-er- zekerd. De andere loods was een opslag plaats van riet en meubelen en behoorde aan den heer Poelstra. Deze laatste was verzekerd voor 2000. Boerenbehuizingen afgebrand. Te St-ein a. d. Maas zijn het woonhuis van den heer J. Scheepers en de stalling met schuur van de wed. O. H. de Broek door een feilen brand totaal vernield. Het vee kon gered worden. Verzekering dekt de schade. Zaterdagmiddag 12 uur brak te Zuid broek (Gr.) door onbekende oorzaak brand uit in de boerenbelvuizing, eigen-dom van den lieer J. Bossoher. In zeer korten tijd brandde het geheele gebouw uit. Van den inboedel kon niets worden gered. De schade wordt door A'erzekering gedekt. Woning uitgebrand. De Avoning van A. Hoit-ing te Uithuizen en eigenaar de heer M. Dost t-e Zijldijk, is een prooi der A'lammen geworden. Er is niets gered. Verzekering dekt de schade. ERNSTIG ONGELUK VOORKOMEN. Overwegwachter door smart versuft. Te Veenendaal is door een gelukkige omstandigheid een ernstig ongcA'a-1 voor komen. Een politie-agent bemerkte Zon dagavond juist bij het passeeren van den dnikken overweg bij het- station, dat de boomen van den bewaakten overweg niet waren neergelaten, terwijl de trein van de richting Kesteren, die te Veenendaal te 19.49 aankomt, reeds vlak bij was. De agent liet onmiddellijk met behulp van het pu bliek het verkeer aan beide kanten van den overweg stopzetten, waardoor de trein zonder gevaar kon passeeren. De machi nist van den trein scheen het ook bemerkt te hebben, daar deze uit- alle macht signa len gaf. Bij onderzoek bleek, dat de overweg- wachter in het vlak bij den overweg staan de blokhuis was. Hij wist zich niet te her inneren, dat er tegen dien tijd een trein moes-t aankomen. Men vermoedt, dat droef heid van den man, die Zaterdag zijn oudste zoon grafwaarts heeft gedragen, hier een rol heeft gespeeld. INBRAKEN. Diefstal van lingerie. Uit een perceel aan de Gelder-schekade te Amsterdam is ontvreemd een partij bor duursels en wasdoeken, ter waarde van 4 k 7000.—. Door zijn vingerafdrukken verraden. Met behulp van een nauwkeurig dacfcy- üoscopisch signalement is de politie te Gou da er in geslaagd, den dader op te sporen van een in de parochiekerk O. L. Vr. He melvaart aan den Kleiweg aldaar gepleeg- den diefstal, waarbij uit een in een kast in de sacristie geplaatst kistje een bedrag van ruim 38 werd gestolen. De aangehou dene is zekere F. J. F. uit Amersfoort, die al meer dergelijke delicten op zijn kerfstok heeft. Hij wordt er van verdacht, ook te Schiedam een dergelijk feit te hebben ge pleegd. Zijn te Gouda gepleegdfen diefstal heeft F. volledig bekend. Hij is in het huis wan beAvaring opgesloten. Koopen en niet betalen. Een onbekende man heeft Zaterdag in den winkel van de N.V. Bervoet's kleeding- magazijn aan de Pretorialaan te Rotterdam verschillende kleedingstukken gekocht tot een gezamenlijke waarde van ongeveer Hartjesdag. Den derden Maandag in Augustus wordt nog steeds te Amsterdam den Hartjesdag geA'ierd. Reeds vele jaren wordt beweerd, dat dit „feest" sterA-ende is, maar van dood gaan schijnt nog geen sprake te zijn. Elk jaar wordt- in den avond in alle deelen van de stad lustig vuurwerk afgestoken. De laatste jaren is het brandpunt, in den let terlijken zin van het Avoord, van. dit feest in het kwartier buiten de Muiderpoort. Straatbranden, dikwijls van grooten om vang, moesten door de brandvveer uit- el kaar gehaald worden. Gisteravond had de politie uitgebreide maatregelen in die buurt genomen om aan deze ongeregeldheden paal en perk te stel len. Een groot aantal agenten liep pa trouille. Hoofdzakelijk in de Dapperstraat was A-eel publiek op de been. Telkens wan neer zich wat veel volk, voornamelijk op de hoeken van die straat verzamelde, Averd aangemaand tot doorloopen. Wanneer niet dadelijk gevolg werd gegeven aan die aan maning, werd door middel van den gum mistok kracht bijgezet aan de woorden. Intusschen scheen de voorraad onuitput telijk, want behalve in de bovengenoemde Dapperstraat schoten in de aanliggende straten de vuurpijlen hoog in de lucht, knalden de zevenklappers lustig en wer den de vensters der huizen telkenmale hel verlicht door groene dn roode bengaalsche lucifers. Toch was het vuurwerk minder dan andere jaren, omdat door agenten in bur ger de Avuurwerkafstekers zoo mogelijk werden gegrepen en tegen hen proces-ver baal werd opgemaakt. Bij een A'an de tallooze charges viel een man, die hard weg liep over een hek. Hij kreeg een punt van het' hek in een der bee nen en werd door den G. D. naar het O. L. Vrouwengasthuis vervoerd om verbonden te worden. Tegen 11 uur had in de Wage naars t-raat nog een relletje plaats, doordat met bloempotten uit de ramen naar de po litie geworpen werd. Straatbranden kAva- men in dit kwartier echter niet voor. De brandweer had een avond zoo rustig als ze nog nooit op Hartjesdag heeft gehad, dank zij de krachtige politiemaatregelen. Werd de brandweer het vorig jaar opgeroepen voor 51 straatbranden. ditmaal wafen het er slechts 5. In de andere volksbuurten is het over het algemeen rustig geweest, behalve in de Kinkerbuurt. Daar heeft de politie ook moeten optreden. Tegen half tien was daar veel publiek en werd lustig vuurwerk afge stoken. Het werd zelfs in de traniAvagens geworpen. Toen de politie hiertegen en te gen andere baldadigheden optrad werden bloempotten uit de vensters naar de po litie geworpen. Er werden eenige schoten gelost en verschillende charges uitgevoerd. Menigeen liep daarbij harde klappen op, doch niemand werd ernstig gewond. Tegen 11 uur werd het hier rustig. Het vlotbrengen van de Eugenia. Nog steeds zit het- Grieksehe stoomschip Eugenia geboeid op den Helderschen zee dijk, doch het einde hiervan is nu toch in zicht. Zooals reeds eerder is gemeld, werden den laats'ten tijd pogingen aangewend om het schip met behulp van dommekrachten en hydraulische vijzels van don voet van den zeedijk af te drukken. Hiermee heeft men een goed resultaat bereikt-, althans bij het achtei-schip, dat 12 a 15 meter in zee Avèrd geb-racht. Het achterschip kwam daardoor in diep water, zoodat het schip op vrij sterke deining begon te werken, het geen gunstig was voor het afbrengen. Zaterdagavond werden twee sleepbooten gerequireerd; ook Zondag bleven deze trek ken. Eenig resultaat had dit wel; behalve dat het achterschip mee zeewaarts ging, sclioof de Eugenia ook telkens iets achter uit. Zaterdagavond werden ook de vuren Aveer aangemaakt, zoodat Zondagmiddag de machine van de Eugenia, na n maanden stilstand, weer in werking gesteld kon wor den. Nu eens A-ooruit-, dan weer achteruit slaande, hielp deze mee, de Eugenia weer in haar element terug te A'oeren. En al gaat het niet hard, men vordert toch. Honderden hebben de pogingen tot vlot brengen van het schip gadegeslagen. Een heele file van auto's stond langs den dijk. Na eenige dagen zal de Eugenia stellig wel weer vlot zijn. Het- ligt in het voorne men het schip dan dadelijk naar Amsterdam te dirigeeren, waar gedokt zal worden, goederen in ontvangst waren genomen, was verdAvenen om niet meer terug te keeren.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6