KERKNIEUWS ANTHONY MARSTON DE DOLENDE RIDDER tweede blad DE LEIDSCHE COURANT dinsdag 20 augustus 1929 MGR. W. BOUTERS. Naar wij vernemen, zal de Ned. missio naris de Zeereerw. Pater William Bouters van de St. Joseph-Congregatie van Mill Sill, die onlangs door Z. H. den Paus jur werd benoemd tot bisschop van Nellore ii Britsch-Indië, op 8 September a.s. in St. Joseph-kathedraal te Nellore gewijd n-orden door den Pauselijken legaat van Britsch-Indië. >.- het gouden priesterfeest van mgr. hensen. Bezoek van den Internuntius. Zondagmiddag aan het einde van. de re ceptie ten zijnen huize op het Bezuidenhout Tcerd mgr. Hensen nog verrast met het be zoek van Z.Exc. Mgr. L. Schioppa, pause lijk internuntius, die den jubilaris verge- jeld van zijn secretaris pater J. Kleintjes 5,J. kwdm gelukwenschen met zijn gouden eest. Z.Exc. sprak mgr. Hen sen in het [taliaansch toe, waarop deze eveneens in het. Italiaansch antwoordde. Verder vermelden wij nog, dat ook graaf Bylandt uit Leiderdorp en de heer Schölvinck, burgemeester van W a r- ond hun opwachting kwamen maken. Onder de geschenken vielen in het bij- onder op een vierdeelig Breviarium Ro- nanum (groote druk), een geborduurd wa- van den jubilaris met zijn spreuk ,Non Nobis" en een „Ave Maria"-ontwèrp, lat uitgevoerd wordt in Venetiaansch ■maille-mozaik, geschenk van Anton Mol enboer. Het. boekwerk, dat Mgr. Aenge- lent den jubdaris aanbood, draagt tot ti- el „Bdbliographie der Werken van Mgr. )r. Antoniiis Hubertus Leonardus Hensen 1791929) samengesteld op verzoek van huldigingscommissie door Pastoor J. O. n der Loos, gedrukt in het St. Jacobs Todshuis te Haarlem". Het is voorzien van fraai portret van den jubilaris, bevat ijn voornaamste levensdata roorts uit een lijst van titels van tweehon- !erd acht en twintig artikelen, gepubli- :eerd in dagbladen, tijdschriften en het iieuw Nederlandsch Biografisch Woorden- loek. Des avonds verzamelden, zooa-ls gemeld, le oud-collega's en vrienden van mgr. Hen- len zich op het groot-seminarie te War- oond met. den jubilaris rond een intiemen estdisch. Daar waren mgr. Aengenent, de profes- loren van Warmond met hun president en le oud-professoren, zooals dr. Vlaming, dr. ran Noort-, deken Bengs, van Alkmaar, ple- laan Westerwoudt, de intieme vrienden an mgr. Hensen, pastoor van der Loos en Int on Molkenboer, alsmede mej. Vreeburg, dj wie mgr. Hensen inwoont. President, mgr. Ta skin verwelkomde mgr. hén sen a-ls een ouden vriend aan eestdiscE en herdacht zijn professoraat, lat reden tot dankbaarheid gaf, weshalve lij dezen maaltijd! aanbood. Na zijn rede ;af mgr. Taskin het tafelpresidentschap er aan plebaan Westerwoudt, perkkracht van den krassen feesteling mar voren bracht en vervolgens de andere sprekers met een geestig woord inleidde. Mgr. Aengenent wenschte, nu hij des niddags als vriend en oud-collega had ge sproken. thans als bisschop mer. Hensen lank te zeggen voor de vorming der clergé, nrg. Hensen dankte daarop den bisschop en getuigde, dat het hem een groote vreug- 3e was, dat. de bisschop bij zijn feest was tegenwoordig geweest. De oud-professoren Vlaming en van Soort schilderden het leven, zooals zij dat met hun jubileerende oud-collega hadden beleefd en lieten daarbij de prettige sa menwerking uitkomen. Ant-on Molkenboer complimenteerde zijn vriend als kunstenaar, terwijl prof. Groenen mgr. Hensen® INGEZONDEN A1EDEDEELING. het gouden priesterfeest van mgr. hensen De gouden Jubilaris met Z. D. H. Mgr. Aengenent in den tuin van de Pastorie van pastoor Postma. Van links naar rechts, zittend: Mgr. De Gruyter, Mgr. Möllmann, Vicaris-Generaal, Z. D. H. Mgr. Aengenent, Mgr. Dr. Hensen, Mgr. Taskin, Plebaan Westerwoudt; staande: Secretaris v. d. Tuyn, Prof. Nolet, Deken van Dam, Dr. Vlaming, Deken Dr. van Noort, Pater Hensen S.J., Prof. Groenen, Regent Wijtenburg en Pastoor Postma. diensten als directeur te Borne en zijn uit nemende verhouding tot de regeering schetste. Verder hebben nog prof. W. Nolet, die mgr. Hensen in het professoraat is opge volgd, prof. Visser, pater August. Hensen S.J. en pater L. de Jónge de vele karak teristieke zijden van mgr. Hensen belicht, die ten slotte hartelijk dank gezegd heeft voor dë grootsche viering van zijn gouden priesterfeest. EM. PASTOOR H. C. MAAT. Te Alkmaar herdacht Em. Pastoor H. C. Maat. den dag, waarop hij vóór vijftig jaren tot priester werd gewijd. Des mor gens om half tien droeg de jubilaris in huize ,,St. Augustinus" een stille H. Mis op, waarbij o.m. aanwezig was de burge meester van Oudorp, de heer C. Bos. Op het priesterkoor hadden plaats genomen de zeereerw. Deken C. Maat, Buitenvel- dert,.neef van den jubilaris, directeur Dan- kelman, van Delft, Deken Bengs, van Alk maar, de Rectoren Boele, Filbry en Vis en L. Nieuwenhuizen, leeraar van „Hageveld". Na de H. Mis zong het koor der Zusters een priestercantate. Na de kerkelijke plechtigheid werd de jubilaris toegesproken door den Deken van Alkmaar. Van de reeptie, die' 's middags van 2. 3 1/2 uur plaats had, werd door velen ge bruik gemaakt. Van Z.D.H. Monseigneur J. D. J. Aengenent was een telegram van gelukwensch binnengekomen. 's Avonds werd door den jubilaris een plechtig lof gecelebreerd, met assistentie van Deken C. Maat en Rector Jac. Boele. PASTOOR H. A. V. IJZERMANS. Katholiek Heemstede heeft Zondag op ondubbelzinnige en hartelijke wijze het feit herdacht, dat Pastoor H. A. V. IJzer mans, de goede, grijze herder van de St.- Bavo Parochie, voor vijftig jaren Priester werd gewijd. Zaterdagavond om kwart vóór zeven heerschte bij het Vereenigingsebouw reeds een ongekende drukte. Ruim twintig auto's welwillend beschikbaar gesteld door de parochianen, stelden zich daar op, ver sierd met geel-witte vlaggen, om den jubi laris van het station te Haarlem af te halen. In de auto van den jubilaris na men plaats Mgr. H. Taskin, president van het Groot-Seminarie te Warmond, en Prof. P. Heskes, oud-kapelaa.n van de pa rochie. In de overige auto's volgden het kerkbestuur en de feestcommissie. Na door de Commissie voor Ontvangst te zijn begroet reed de stoet naar het kerkgebouw te Heemstede. Langs den weg stonden vele belangstellenden. De klokken beierden, klaroenblazers kondigden den komst van den feeststoet aan. Vóór den ingang van de kerk stonden de bruidjes, in het wit gekleed. Toen d© grijze herder, zichtbaar ontroerd, was uitgestapt, werd het eerste feestlied door de schooljeugd gezongen. In het kerkportaal werd Z.Eerw. omhangen met de priesterlijke gewaden. Een van de kapelaans der parochie de eerw. heer J. L. C'. Witkamp hield een korte toespraak. Bij het Lof werd de feest vierende pastoor geassisteerd door dc bei de kapelaans. Mede aanwezig waren do Hoogeerw. Kanunniken Mgr. H. J. M. Tas kin en dr. Th. M. Vlaming, alsmede vele Eerw. heeren geestelijken. Na het Lof werd door-de heer J. C. v.-<I. Eiken, als oudste lid van het kerkbestuur en voorzitter van de feestcommissie, het geschenk van de parochianen overhandigd, bestaande uit een enveloppe met inhoud. Pastoor IJzermans dankte voor de hul de, hem gebracht. Daarna werd Z.Eerw. gecomplimenteerd door de Heemsteedsche jeugd bij monde van een leerlinge der St. Antoniusschool, die den jubilaris een fraaie electrische ka- merkroon schonk. Zondagmorgen werd om 10 uur door den jubilaris de Hoogmis opgedragen. Bij de Hoogmis assisteerden de beide kapelaansals presbyter-assisten? fun geerde de weleerw. heer IJzermans, een heerneef van den jubilaris. De weleerw. heer Th. de Haan, thans pastoor te Maas sluis, een van de eerste kapelaans der pa rochie, hield de feestpredicatie. Als tekst had Z.Eerw. gekozen uit het Lcvietenboek 25 10. „Gij zult het 50e jaar heiligen, want dit. is het jubeljaar". De plechtige H. Mis werd besloten met een danklied, gezongen door het jongens koor en de geloovigen. Van half 3 tot 4 uur werd een receptie gehouden. De kerkelijke plechtigheden werden be sloten met een plechtig Lof waarbij o.m. aanwezig was Mgr. M. Möllmann, Vicaris- Generaal. De jubilaris sprak wederom een dankwoord. BENOEMINGEN. In het Bisdom Haarlem. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Deken en Pastoor te Gouda den Zeereerw. Heer B. M. J. van Rooy; tot Pastoor te Halfweg den WelEerw. Heer J. H. M. Spoorma-n en tot Pastoor te Kal w ij k den WclEerwaarden Heer J. C. H. M. Schiphorst, die kapelaan was te Amsterdam H. H. Nic. en Barbara. De nieuw-benoemde Deken van Gouda is sedert 1925 pastoor te Halfweg. Deken v. Rooy is geboren in 1880 en priester gewijd in 1904. P. Damasus Sloots O.F.M. Met ingang van 20 Augustus is, zooals gisteren gemeld, tot Secretaris1 van de No- dérlandsche Provincie der Minderbroeders benoemd Pater Damasus Sloots O.F.M. Met deze benoeming ontvangt Pater D. Sloots een van de voornaamste vertrouweiis- posben van de Provincie en wordt hij opge nomen in het Hoofdbestuur van de Órde fo Nederland. P. Damasus Sloots werd geboren te L e i- de ji op 27 Juli 1884, maakte zijn huma niora aan het Gymnasium te Megen, en ont ving op 7 September 1903 het kleed van Sint Franciscus. Op 6 Maart 1910 werd hij te Weert priester gewijd. Toen de P.P. Minderbroeders te Hcerleu een H.B.S. begonnen, behoorde P. Sloots bij de eersten, die aangenomen werden, hunno studiën voort te zetten. In Juli 1912 maakte hij het staatsexamen te Utrecht en studeerde vervolgens aan de Universiteit tc Leiden. Einde 1916 werd hij benoemd tot leeraar in de Scheikunde aan de R. K. H.B.S. te Heerlen, waaraan hij thans juist 12 1/2 jaar verbonden is. Tegelijkertijd gaf hij eenige jaren les aan het Gymnasium der Minderbroeders te Venray en het Gym nasium S. Agela te Venray. Bii het kapittel van 1925 werd P. Sloots benoemd tot praeses van het klooster aan de H.B.S., waar hij in 1928 benoemd werd tot gardiaan. P. Sloots heeft nog twee broeders in de Orde, P. Cunibertus Sloots, die verbonden is aan het Centraal Bureau der Derde Orde te Weert, redacteur is van de verschillende maandschriften der Minderbroeders cn het rectoraat waarneemt op het pensionaat St. Louis aldaar, en P. Ephrem Sloots, student in de Theologie aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. UIT DE RADIO'WERELD. Programma voor Woensdag 21 Augustus. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Uitsl. N.C.R.V.-uitzending). 11.0011.30 Ziekendienst. 12.302.00 Concer.t. Tenor, orgel en piano. 2.002.30 Gramofoonmuziek. 2.304.30 Concert. Sopraan, viool, orgel en piano. 4.30—5.00 Gramofoonmuziek. 5.006.00 Kinder uurtje. 6.006.30 Gramofoonmuziek. 6.307.00 Literaire lezing over: „His Master's Voice" van A. J. D. v. Oosten. 7.00—7.30 Gramofoonmuziek. 7.309.00 Referaat over: „De Tegen woordige Stand van den Islam in onze Oost". 9.00 Concert. Vocale- en instrumentale solisten. Daarna: Persberichten. Huize n, 1875 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.151.45 Concert door het Tuschinski- Orkest. 1.452.30 Gramofoonmuziek. 2.303.30 Kurhaus Scheveningen. Kin- der-matinée. 3.304.30 Concert door het AVRO-Kwin- tet. 5.00—5.30 Gramofoonmuziek. 5.307.15 Concert door het AVRO-Kw'n- tet. 7-157.45 Lezing door Jori.» lvens over: „Wat de amateur-fotograaf ka-: bereike:!." 8.0110.00 Concert door het versterkte Omroeporkest. Coba Rijneke piano. In de rustpoos: Muzikale anecdoten door Louis Schmidt. 10.30 Persberichten. DaarnaGramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. D a v e n t r y, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 12.50 Gramofoonmuziek. I.202.20 Orkestconcert. 3.505.35 Vaardigheidsprooven voor her dershonden. 4.20 Dansmuziek. 5.05 Orgelconcert. Cinema-orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Lezing. 7.05 Zang. A. Desmond, alt. 7.20 Lezing. 7.50 Vaudeville. 9.05 Concert. 10.00 Nieuwsberichten. 10.20 Lezing. 10.35 Concert. II.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o- P a r i s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en solisten. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert. Orkest en solisten. Langen borg 473 M. 7.207.50 Gramofoonmuziek. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3512.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert. 5.556.5Ó Orkestconcert. 8.20—9.15 Orkestconcert. 9.20 Vroolijk programma. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Z e e s en, 1635 M. 6.1012.20 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonmuziek. I.155.20 Lezingen. 5.206.20 Concert uit Hamburg. 6.20S.15 Lezingen. 8.20 Kamermuziek. Strijkkwartet. 9.20 Voorlezing. Daarna tot 12.50 U smnziek. Hamburg, 421 M. 4.35 lm Kinderland. Vocale solisten en declamatie. 5.20. Orkestconcert. 6.20 Dansmuziek. 8.20 „Das junge New York". Hoorbeeld. II.05 Dansmu-'-1-. Brussel 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. 9.20 Orkestconcert uit Ostende. feuilleton. Een verhaal uit den tijd van den Spaanschen Successie-oorlog. Naar het Engelscli .van MORICE GERARD. 29) HOOFDSTUK XXV. Het hol van den „Roode Vos". Sir Anthony had een paar uur tevoren Eog nooit van den Rooden Vos gehoord, maar Karl Hollen had hem nu zóóveel er van verhaald, dat hij popelde om hem in hol te gaan opzoeken. Karl had hem Precies verteld waar en hoe de roofburcht Stegen was en gezegd dat hij een vijftig tal mannen tot zijn beschikking had. Het aantal soldaten in 't kasteel was te gering v°or een aanval. Daarbij moesten ei vol doende achterblijven voor de veiligheid van de Barones. Sir Anthony besloot een I dozijn mannen in het kasteel te latende i fest ging den volgenden morgen vroeg °P ^eg in de richting van den Blauwen &rg. op den top waarvan Salvio's verblijf Selegen was. Inmiddels weren in den heelen omtrek boodschappers uitgezonden om de oevolking op te roepen de Baron was al- Someen bemind geweest, het lot dat hem getroffen had, kon ook het hunne worden en de edellieden uit de streek zouden zeker aan de roepstem gehoor geven. Anthony Marston, Mark Fagan en Karl Hollen, allen in het jagerscostuum van het kasteel Hansau en tot aan de tanden ge wapend, vormden de voorhoede van de expeditie, die eindigen moest met den on dergang van de „Roode Vos" of die van henzelf. Sir Anthony nam aarzelend afscheid van da Barones; ze was meegegaan tot aan dón ingang. God behoede U Sir Anthony, zei ze zacht, maar nadrukkelijk. God zal de rechtvaardigen verdedi gen en de boozen straffen, antwoordde hij. Na eenige uren rijden kwamen zij bij een geitenhoedershut. die 's zomers be woond was, doch 's winters leeg stond. Ze stond aan den zoom van de bergketen die de Blauwe Berg werd genoemd. Verder konden ze de paarden niet gebruiken. Zij stalden ze in de hutvan uit het kasteel zouden ze van voer worden voorzien. Toen ze te voet verder liepen, ging An thony naast den boschwachter loopen. Mark liep achter hen aan. Weet je iets van de ligging van den burcht, Ka.rl Van buiten ken ik hem heel goed en hoe het er van binnen uitziet, weet ik ook wel zoo ongeveer. Ik ben- er Goddank nooit geweest, maar mijn broer, die hof meester is bij Graaf von Offen. is eens met zijn meester gevangen genomen; maar zo zijn er levend uit- gekomen, de Graaf moest alleen een geweldigen losprijs betalen. Dan zal hij wel aan mijn oproep ge hoor geven. Ik heb allen edeleen 'n bood schap gezonden voor wij weggingen. Be schrijf me eens precies wat je weet. De burcht ligt op den top van den Blauwen Berg en heeft één poort, van achteren is een afgrond; een straatweg leidt naar de poort en kan door kanonnen onder vuur gehouden worden. In de mu ren zijn schietgaten voor musketvuur binnen is een voorplein dat naar een ver hoogde binnenplaats leidt. Ja? Binnen de hooge muren zijn aan beide zijden de hutten waar de leden van de Lende slapen achter de met steenen be dekte binnenplaats is het hol van de „Roode Vos" in de overblijfselen van een oud kasteelhet is een geweldig sterk gebouw en het wordt ook door kanonnen en schietgaten beschermd. Eigenaardig. Weet je het zeker? Mijn broer heeft mij alles zoo duide lijk beschreven, dat het is alsof ik het met mijn eigen oogen gezien heb. Dus het is een fort in een fort Ja Sir. Mijn broer dacht en dat heb ik meer hooren zeggen, dat de „ïtoode Vos" zijn eigen mannen niet vertrouwtnie mand van hem mag in het huis zelf komen, dan alleen zijn knecht, een zekere Gylo, een duivel in menschengedaante als !t kon nog erger dan zijn meester. Hij past op zijn meester en verzorgt de aanzienlijke ge vangenen. Sir Anthony spitste de ooren. Dus hij houdt die gevangenen in zijn'eigen huis? De belangrijkste, de rest. zit in den kerker. Dus de jonge Baron von Eyck zal wel op Salvio's domein zitten? Ja Sir, in een steenen vertrek onder de kanteelen. De „Roode Vos" houdt ervan zijn gevangenen den afgrond te laten zien, over den rand waarvan er heel wat naar beneden gesmeten zijn. Wat een mensch zaait, dat' zal hij oogsten Het was avond geworden, ze kwamen in een dennenbosch, dat wel geen eind scheen te hebben. Karl gaf de route aan. Ze kwa men nu bij de hut van den boschwachter op vijf mijlen afstand van de roofburcht, namen een haastig maal en gingen verder. Ze naderden de vesting zoo ver zij durf den zo merkten dat Hollen's beschrij ving •juist was geweest en zagen zelfs de wachten heen en weer loopen. Er was maar één manier om binnen te komen, n.l. door de eenige poort. Zelfs geen aap kon over den muur heen komen aan de zijde van de binnenplaats en nog veel minder aan den kant van den afgrond. Sir Anthony sliep zwaar en werd door taak die hij op zich genomen had. was aan merkelijk zwaarder dan hij verwacht had. Voor het oogenblik konden zij niets doen ze gingen terug raar de hut, en vermoeid van hun tocht legden ze zich te slapen. Sir Anthony scliep zwaar en werd door onrustige droomen gekweld. Toen hij wak ker werd «was het eerste wat hij hoorde het fluitje van Mark Fagan. Hij wist wat dat bcteekende een vondst HOOFDSTUK XXVI. De dansende Beer. Het was twee uur in den middag. Een troep bandieten zat bij elkaar, sommigen deden gymnastische oefeningen en een paar staljongens waren bezig de paarden af te wrijven, want er was 's morgens een expeditie geweest die zeer naar den zin van de ..Roode Vos" geslaagd was en waarbij zij zooveel geroofd hadden dat zij voor den heelen winter provisie hadden. Boven de kanteelen staken aan lange spietsen do hoofden der laatsto slachtof fers, een afgrijzelijk gezicht, dat een vreemde tegenstelling vormde met het vroolijk lachen en de pret op de binnen plaats. Beweging aan de poort trok hun belang stelling; luid klonken do stemmen van de mannen van dc wachten daar tusschen an dere, vreemde stemmen. Een gedeelte van de mannen spoedden zich naar den in gang; ze rekten hun halzen uit, nieuwsgie rig om' te vernemen wat er aan de hand was; ze wisten wel dat het geen onraad was, anders gouden zij waarschuwende trompet signalen gehoord hebben. Een brullend-' gelaeh steóg op toen ze zagen wat er tc doen wUsdie woeste kerels waren als kinderen, blij met een nieuw stuk speelgoed. Door de poort kwam een klein manne tje. met een grappig gezicht aangestapt zijn gezicht was met houtskool zwart ge maakt; een kleine bontmuts stond zwierig op zijn bol! aan een ketting, die aan zijn middel vastgemaakt was. leidde hij een geweldigen grooten beer. die nu eens op zijn vier poolen liep, dan zich weeihoog oprichtte terwijl hij zijn kop heen en weer bewoog. Het beest had op zijn borst een groot bord hangen met een mededeeling in hot Duitsch, dat het eigendom geweest was van den Prins van HesseD, die eenige maanden tevoren gestorven was. Dansende beren waren toentertijd aan de hoven van Europa zeer in trek om de gasten te vermaken. Maar een dergelijke vertooning was nieuw voor de bewoners van den Blauwen Berg. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5