V MAANDAG 19 AUGUSTUS 1929 No. 6260 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 BUITENLAND Met hoeveel zal Snowden tevreden zijn BINNENLAND 20ste Jaargan: teg ®e£eidóefie(Bou^ont tw de abonnementsprijs bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal .franco per postf2.95 per kwartaal get Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen f TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop, f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen fta oks Critiek in de pers Bij zijn afscheid als burgemeester van. [ilversum heeft minister Reymer in. zijn ankwoord ook betrokken de vertegen- •oordigers der pers, „die vaak de vrien- en waren, die hem zijn feilen toonden". Wie minister Reymer heelemaal niet 11 kennen, kan uit dit enkele woord reeds «sluiten, dat hij in zijn karakter zeker één oerwaarde bezit om met goed. succes en L ruchtbaar resultaat te kunnen besturen regeeren, n.l. dat hij critiek kan waar eeren. Daar zijn er, die openbare functies be- fi leeden, burgemeesters b.v. en ook wet- ouders en raadsleden die elke critiek p hun beleid, en zeker critiek in de pers, ïin of meer beschouwen als majesteits- ■e ehennis Wij zeggen: elke critiek. Dat men be- rer' aaide uitingen en vormen van critiek ver- fschuwt, is zeer verklaarbaar en redelijk. faaT daar is ook critiek, welke ieder, ?ien ze betreft, waardeereïi kan en waar eeren moet, Critiek, waarvan de bedeeling zuiver ia- •Critiek, waarvan de zakelijke strekking rel-overdacht is. Critiek, die gegeven wordt, klaarblijke- ik, door iemand, die liever looft dan laakt n die, door plicht gedrongen, een daad stc Bkend, toch graag iets goeds in intentie i inhoud wil vinden en erkennen. Zulke critiek is critiek, die de pers in «paalde omstandigheden als haar taak ïag beschouwen als haar plicht moet itoefenen. En, als dan zulke critiek van de pers bij geïnteresseerden wrok en wrevel wekt, lan is dit een bewijs, dat deze personen iet zich weten te stellen op een stand- unt, waarop zij behoorden te staan. Tot schade waarschijnlijk van zichzelf luilm van de belangen, die zij hebben te be- lartigen. Dat minister Reymer goede en gezonde ntiek van de pers weet te waardeeren, gebleken in zijn dankwoord aan de Hil- rersumsche journalisten, zijn vrienden, die lem zijn feilen toonden! Waarvan wij met genoegen kennis nemen. Be JOEGO-SLAVIE. Het concordaat met het Vaticaan. Een rustige Zondag voor de gedelegeerden. Financieele deskundigen aan het rekenen. Nota-wisseling. Na over en weer nota's gewisseld te heb ben, is- men op de Haagsche conferentie al weer zoover, dat een financieele deskundi gencommissie is ingesteld om te onderzoe ken of de cijfers door de Vier thans aan Snowden aangeboden voldoende zijn om te worden aanvaard. Zooals men zich herinnert, zit de zaak als volgt in elkaar: Engeland was voornamelijk niet tevreden met de verdeelingscijfers der Duitsche an nuïteiten onder de schuldeischers-staten, waarbij de te Spa overeengekomen verdee- lings-sleutel niet was in acht genomen, zoo dat Engeland daardoor 48 millioen goud- -mark jaarlijks minder zou krijgen dan vol gens het te Spa vastgestelde verdeelings- percentage aan dit land toekomen. De „Vier", die zich steeds op het stand punt gesteld hebben, dat de algemeene bouw van het Toung-plan onaantastbaar is en moet blijven, hebben in een aan Snowden aangeboden gemeenschappelijke nota ge tracht, eenigszins aan de Britsche wenschen tegemoet te homen, zonder in de structuur van het Young-plan ©enige verandering te brengen. Met betrekking tot het aandeel van En geland in het totaal der door Duitsohland verschuldigde annuïteiten van gemiddeld 1&33 millioen goudmarken per jaar hebben de „Vier" voorgesteld, dat Engeland het bedrag krijgen zou, dat in het Young-plan nog niet verdeeld was en dat bestaan zou uit een surplus voor één keer, doordat met September het Young-plan reeds zou begin nen te werken, doch tevens nog Duitsclie betalingen volgens het Dawes-plan ter be schikking der sohuldeischers zullen komen. De „Vier", die in hun nota aan Snowden geen cijfers hebben genoemd, schijnen in de mondelinge toelichting door Jaspar of Francqui aan de Engelschen hebben te ver staan gegeven, dat naar him schatting En geland hieruit een kapitaal van 300 millioen goudmark zou kunnen ontvangen, hetgeen, neerkomt, bij een rentevoet van 6 pet., op een onvoorwaardelijke annuïteit van 18 mil lioen. Verder betoogt de nota der „Vier", dat het feit, waarop zich Chéron reeds de vorige week Zaterdag in de financieel© commissie beriep, dat Engeland in de eerste 10 jaren een grootere annuïteit ontvangt, opdat En geland den in de eerste jaren bijzonder hoo- gen schuldenlast aan Amerika uit de Duit sche annuïteiten zal kunnen afdoen, gelijk staat met de toekenning van een hoogero annuïteit van 7 millioen goudmark. Waar de „Vier" voorts van meening zijn, dat het nadeel, dat Engeland door het Young-plan lijdt, in vergelijking tot het vol gens de verdeelingscijfers van Spa dit land toekomende aandeel, niet is 48 millioen, doch slechts 45 millioen goudmark, komen de „Vier" tot de berekening, dat hun aan bod, dat het Engelsche aandeel met onge veer 25 millioen zou verhoogen, dus op in williging van een kleine 60 pet. der Brit sche wenschen op dit punt neerkomt. De Engelschen aanvaarden deze reken som volstrekt niet. In de eerste plaats blijft Snowden volhouden, dat Engeland door de niet strikte naleving van 't percentage van Spa, niet voor 45, doch werkelijk voor 48 milL goudmark (2 mill. 400.000 pond sterling) is benadeeld. Verder schat Snowden het voordeel, dat Engeland uit het surplus in verband met het samenvallen van Young- betalingen met Dawes-betalingen zou te beurt vallen, op niet meer dan hoogstens 200 millioen goudmark, dus ongeveer 12 millioen per jaar. En verder wordt het voor deel uit de hoogere Engelsche annuïteiten gedurende de eerste 10 jaren op een heel wat kleiner bedrag geschat dan de „Vier" schijnen te meenen. Vandaar dus de uit spraak der Engelschen: het aanbod der „Vier" komt ons, wat het Engelsche aan deel in de totale verdeelingssom betreft, niet voor ongeveer 60 pet., doch slechts voor heel ruim berekend 30 pet. tegemoet. Vandaar de verklaring in een Engelsche nota, dat de Britsche regeering op dit punt het aanbod der „Vier" niet kan beschou wen als een ernstige poging, om aan de Engelsche wenschen bevrediging te schen ken Doet Snowden het voor 80 procent? Daarop hebben de Vier (Frankrijk, Bel gië, Italië en Japan) weer een nieuwe nota overhandigd aan Snowden, waarin zij zich bereid verklaard hebben, voor 80 pet. aan de eischen van Snowden tegemoet te ko men, hetgeen beteekent, dat Engeland een jaarlijksck bedrag van 24 millioen gulden zou krijgen, waarvan 6 millioen van de Duits'che waarden en de overige 18 millioen van de onbeschermde transfer-betalingen afkomstig zijn. Voorts zou het Engelsche aandeel ver hoogd worden, met dien verstande, dat het verschil tus-schen het plan-Dawes en het plan-Young zal worden toegekend tot op het tijdstip, dat het plan-Young in werking treedt. Het desbetreffende bedrag, dat op 270 millioen gulden wordt geschat, moet in annuïteiten aan Engeland ten deel vallen. Het onbeschermde gedeelte, dat ten bedra ge van bijna 35 millioen gulden voor de kleine mogendheden bestemd was, zou dan eveneens in zijn geheel aan Engeland ko men, daar deze mogendheden op andere wijze schadeloos gebeld zouden worden. Ook in de kwestie der leveringen in na- tura zou Engeland worden tevreden gesteld. Ten slotte stelt het memorandum voor, een commissie te benoemen, bestaande uit Engelsche, Fransche, Belgische, Italiaan- sche en Japansche deskundigen, die de 4 genoemde voorstellen zouden uitwerken en het resultaat daarvan berekenen. Dit laatste voorstel heeft de heer Snow den aanvaard. Er is een kleine informeele deskundige commissie benoemd, teneinde na te gaan de juistheid der verschillende cijfers, die in de nota der vier delegaties en in de antwoord-nota van Snowden wa ren vermeld. Aan Fransche zijde heerscht groote vol doening. Terwijl Zondag de meer officieele gedele geerden ter conferentie eens eoht van hun Zondagsrust konden genieten, Briand was naar Bergen-aan-Zee, Stresemann en Hymans naar Warmond, Jaspar naar Brus sel en de pers naar Kager- en Braassemer- meeren hebben bovengenoemde deskun digen den geheelen Zondag hard zitten re kenen om uit te maken of het door de Vier aangebodene werkelijk 80 pet. is van het geen Snowden eischt of niet meer dan 40 pet. Heden- (Maandag) avond zullen de ex perts de uitkomsten van hun rekensommen aan de dan weer bijeenkomende ministers De Rijnland-ontruiming. De indruk van den gang van zaken in de juristen-commissie moet zoo vernamen wij vrij gunstig zijn. Het schijnt, dat het denkbeeld van Hen derson (instelling van een ondercommissie van den Volkenbondsraad, die een zekere controle in het gedemilitariseerde gebied zou kunnen uitoefenen) op den achtergrond begint te geraken en dat er een toenadering der verschillende standpunten te bespeu ren valt. Voorts vernamen wij, dat minister Strese mann te kennen zou hebben gegeven, goede redenen te hebben om te hopen, dat Briand zeer binnenkort aan hem de data zal mede- deelen, waarop de ontruiming voltooid zal kunnen zijn. Benes aangekomen. Zaterdagochtend is met den Berlijnschen trein van 10.24 aan het Staatsspoorstation te den Haag aangekomen de Tsjecho-Slo- waaksohe minister van buitenlandsche za ken, dr. Benes, begeleid door den gezant te 's-Gravenhage, die hem tot Utreoht tege moet was gereisd. De minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. mr. Beelaerts van Blokland, vergezeld van zijn secretaris, jhr. mr. van Rienen, be groette dr. Benes op het perron. AFGHANISTAN. Ernstige nederlagen van Habib Oellah. Een zijner generaals in de kokende olie geworpen! Gemeld wordt, dat Habib Oellah ernsti ge nederlagen geleden heeft te Sarchasma, ten Noorden van Kaboel, waarbij hij een grooten voorraad munitie verloor. Volgens daar ontvangen berichten hebben vijan dige volksstammen onlangs een generaal van Habib Oellah's staf in de kokende olie geworpen. BRITSCH-INDIE Staking in Br.-lr>dië geëindigd. 200.000 arbeiders weer aan het werk. Dit Calcutta wordt gemeld, dat er na langdurige onderhandelingen aan de sta king in de jute-industrie een einde is ge komen. De werkgevers hebben verschil lende concessies gedaan en voldoende waar borgen gegeven voor de betaling der over- werk-uren, zoodat heden meer dan 200.000 arbeiders weer aan het werk zullen gaan. ENGELAND Thans conflict in de wolindustrie. Het katoenconflict geëindigd. Ook in de Engelsche wol-industrie is het thans tot een loonconflict gekomen aange zien de werkgevers de loonen met onge veer 9pct. willen verminderen. De besturen der arbeidersorganisaties, die bereid wareo. accoord te gaan met een verlaging der loo nen met 71/2 pet. hebben thans van de vergadering der arbeiders opdracht gekre gen, geen loonsverlaging te aanvaarden en voorstellen om de zaak aan een scheidsge recht voor te leggen, af te wijzen. Bij dit conflict zijn ruim 200.000 arbeiders betrok ken. In de katoenspinnerijen wordt het werk heden bijna overal hervat. CHINA. STRIJD AAN DE GRENS? Een inval der Russen in China. Dc gevechten zouden voortduren. Officieel wordt uit Moekden gemeld, dat 10.000 man Russische troepen met machinegeweren en 30 veldkanonnen Vrij dag aan weerszijden van Mantsjoeli de grens zijn overgetrokken. Hun doel is blijk baar Chailar. De radioverbinding met Mantsjoeli is niet verbroken. Uit Mandsjoeli wordt nader gemeld, dat de bevelhebber van de Chineesche spoor- wegwacht de verliezen der Chineesche troepen, die Vrijdag den aanval op den Oosterspoorweg moesten afslaan, op Ï27 dooden en 31 gewonden raamt. Men ge looft, dat ook de Russische verliezen aan zienlijk zijn. De gevechten aan de grens duren voort, en de Chineezen voeren ijlings versterkingen aan. De winkels te Mants joeli zijn gesloten en de kooplieden zenden hun voorraden naar Charbin. De Chinee sche inwoners van West-Mandsjoerije, die beducht zijn voor een Russischen inval, vluchten bij duizenden naar Charbin. De gouverneur van Mandjoerije Tsjang Hsuliang heeft in een interview met den correspondent van Reuter te Moekden uiting gegeven aan zijn verontwaardiging over de anti-Chineesche propaganda der Sovjet-regeering, volgens welke Witte Rus sen geholpen door Chineesche troepen in vallen zouden hebben gedaan op Sovjet gebied. Tsjang Hsu-liang verklaarde, dat de Chineesche troepen 15 K.M. achter de grens zijn teruggetrokken. China-, aldus de gouverneur, is niet agressief, maar wenscht slechts een einde te maken aan de communistische propaganda binnen zijn grenzen. D'e Mandjsoerijsohe en nationalis tische regeeringen werken samen, en Tsjang Kai-sjek heeft beloofd een groot le ger te zenden om zoo noodig in Mandsjoe- rije te gebruiken. Démenti van Moskou. In bevoegde kringen te Moskou wordt ontkend, dat de Russen Mandsjoerije zijn binnengevallen. Yolgens Moskou doen de Russen niets anders dan de aanvallen der Chineezen en Witte Russen afslaan. AMERIKA De opstand in Venezuela. Een Amerikaansche kanonneerboot naar Cristobal .Naar uit Colon wordt gemeld, is de Amerikaansche kanonneerboot „iAsville" naar Cristobal gezonden, voorloopig voor een maand, om zoo noodig de bescherming der Amerikaansche belangen in Venezuela op zich te nemen. MINISTER REYMER. Afscheid van Hilversum. Zaterdagmiddag heeft de oud-burge meester van Hilversum, mr. Paul J. Rey mer, thans minister van Waterstaat, in een buitengewone raadszitting afsoheid geno men van den gemeenteraad. De heer Reymer en zijn echigenooto werden door de wethouders Kuyper en Allessie de raadszaal binnengeleid, waar de raadsleden hun komst wachtten. Redevoering van minister Reymer. Dè heer mr. Reymer, die voor deze bij zondere gelegenheid nogmaals voorzat, sprak op bewogen toon een rede uit. Zijn gedachten, zeide hij, gingen als van zelf terug naar 6 Maart 1922, toen hij in een buitengewone bijeenkomst van den raad het burgemeesterschap der gemeente aan vaardde. Evenals toen sluit zich nu een mijlpaal in zijn leven af en gaat zijn weg thans langs nieuwe en onbekende banen. Het afscheid van Hilversum, waar spr., «Hert '24 Pc. TOTO VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De delegaties ter conferentie te den Haag hebben een informeele deskundigen-commis sie benoemd om de door de Vier aan Enge land aangeboden sommen te onderzoeken. Naar uit Moekden gemeld wordt, hebben dc Russen een inval in China gedaan, het geen door Moskou wordt tegengesproken. De „Graf Zeppelin" te Tokio aangekomen. Ernstige scheepsramp op de Noordzee. Veertien opvarenden omgekomen. (Buitenl. Berichten 2e blad). BINNENLAND. Gouden Priesterfeest van mgr. dr. A. Hensen. (Kerkn., 1ste blad). Doodelijke mijnongelukken. (Gem. Be richten, 2de blad). Verkeersongelukken met doodelijken af loop (Gem., Berichten, 2de blad). Te Helmond is een groote brand ont staan bij een demonstratie met brand- bluschapparaten. (Gem. Berichten. 2de blad). De gevallen van alastrim te Rotterdam. (Gem. Berichten, 2de blad). Gunther wint het Europeesch skiff-kam pioenschap. (Sport 2e blad). De wereldkampioenschappen Wielrennen te Zürich. (Sport 2e blad). Mej. L. Gisolf breekt hot wereldrecord hoogspringen, mej. Rombouts het Ned. re cord speerwerpen. (Sport 2de blad). waar hij uit verscheiden kring zooveel waardeering voor zijn werk mocht vinden, vervult hem met grooten weemoed. Deze raadszaal, zeide spr., waar wij jaren en jaren mochten samenwerken ter beharti ging der belangen van Hilversum, is op dit uur voor mij vol van herinneringen aan een mooie levensperiode en doet reeds op dit oogenblik het heimwee gevoelen naar een verloren goed. In deze zaal toch «werd geschreven de geschiedenis van misschien wel het mooiste deel van zijn leven. Spr. herinnerde er aan, hoe verscheidene vraagstukken, welke in 1922 nog aan de orde waren, op gelukkige wijze zijn opge lost. Het stemt hem tot bijzondere voldoe ning, dat o.m. de opriohting van het abat toir, het raadhuis vraagstuk ©n een betere scheepvaartverbinding voor Hilversum geen aanleiding meer zullen geven tot de bat. In den loop der jaren is veel in Hil versum veranderd en vergroeid, maar de ontwikkeling en uitbreiding der gemeente bewijst dat hier wordt gewerkt en voort- Spr. zal er steeds erkentelijk voor blij ven, dat hij aan deze verandering mede leiding heeft mogen geven en stuwkracht heeft mogen bieden aan dezen groei. Een burgemeester, zeide spr. met nadruk, moet er naar streven niet het hoofd, maar de ziel dier levende gemeente en van hare or ganen te zijn! Indien ik er in mocht zijn geslaagd iets voor Hilversum en zijn bevolking te zijn geweest, dan blijft toch in mijn gedachte het gevoel overheerschen, dat Hilversum mij zooveel meer heeft gegeven, dan ik het ooit bieden kon. In Hilversum vond de jeugdige advocaat van 1910 een grooten kring van toegewijde vrienden aldus spr. In deze raadszaal vond ik tenslotte een rijk oefenterrein voor mijn maatschap pelijke en staatkundige ontwikkeling. Vervolgens bracht spr. dank .aan de wet houders, aan den gemeente-secretaris, van wiens ervaring hij op menig gebied leering mooht trekken, voorts aan de ambtenaren, politie en werklieden der gemeente, in wie Hilversum een eerecorps bezit, en ook aan de vertegenwoordigers der pers, die vaak de vrienden waren, die hem zijn feilen toonden. Niet het minst dankte spr. de le den van den raad, wier steun en vertrou wen hem het werken mogelijk maakten. Wanneer ik hier heenga, verklaarde spr., heb ik het gevoel zeker wel politieke te genstanders, maar geen enkelen persoon lijken vijand achter te laten. Spr. besloot zijn rede met een. „leve Hil versum en zijn bewoners!" Rede loco-burgemeester Bakker. Vervolgens werd de heer Reymer toege sproken door den loco-burgemeester, wet houder B. H. Bakker. Deze wenschte namens den raad en de burgerij den heer Reymer geluk met de hooge onderscheiding, welke hem te beurt is gevallen. Spr. memoreerde hoe de heer

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1