UIT HET VATICAAN Het Gezellen-Leven door PROF. ANDREAS RASETSCHNIG (Rome). IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: 'Alles als in bovenstaande kalender, be halve: ZONDAG. 5e gebed v. d. Z. Paula van Montaldi. Maagd; 3e v. h. octaaf; 4e v. d. Agapitus. MAANDAG.Mis v. d. H. Lodewijk, Bis schop en Belijder: Statuit. 2e gebed v. d. H- Joannes Eudes;, 3c v. h. octaaf. DONDERDAG. 1 Feest van de Zeven Vreugden van Maria. Mis: Ego autem. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H.H. Timotheüs enz., Martelaren. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. DERTIENDE ZONDAG NA PINKSTEREN HOOFDGEDACHTE. Het Officie van dezen Zondag wordt te zanien gevat door deze drie hoofdgedachten: de mcnschelijkc hulpbehoevendheid, de bereidheid van God, om hulp te verlcenen, en dc eigenlijke hulp Gods zelf. De Introitus is oen algemeen gebed om hulp; de Oratie bidt om de genade van een deugdzaam leven, welke bede in het Epis tel als het ware wordt onderstreept, waar de Apostel Paulus ons spreekt van Gods goedheid en Zijne getrouwheid inliet vervullen van Zijne beloften, terwijl het Evangelie ons ccn bewijs van gebedsver- hooring geeft.. "NVat bijzonder betreft de samenhang van Epistel en Evangelie zij alsnog het volgen de opgemerkt: Abraham is hctVoorbceld van geloof, hoop cn liefde, zooals hij de drager ivas van Gods beloften, welke gege ven waren aan hem en aan zijn nageslacht; 5n het Evangelie zien wij dien beloofden Verlosser in Diens zegenrijken arbeid", en voor de oogen van ons geloof zet Hij dezen liefde-arbeid voort, in Zijne Kerk, door Zijn Offer en door Zijne heilige Sacramenten. (Stil gebed, Communio en rostcommunio). Introïtus. Zie, o Heer, op "Uw ver- Bond. en vergeet niet voor immer de zie len Uwer armen: sta op, o Heer, t.reed op voor Uwe zaak, en vergeet niet de stem men van die tot Ei smeeken. Ps. Waarom, o God, hebt Gij geheel en al verstoeten: waarom is Uwe verbolgen heid ontbrand tegen de schapen uwer wei de? Glorie zij den Vader. Oratie. 'Almachtige, eeuwig© God, geef ons vermeerdering van geloof, hoop en liefde: en, opdat, wij verdienen mogen te- Bereiken, wat. Gij ons belooft, doe ons met liefde volbrengen, wat Gij beveelt. Door onzen Heer. Gedachtenis van het octaaf van Maria-Ten Hemel opneming. Wij smeeken U, o Heer, vergeef de misda den Uwer dienaren: opdat wij, die niet. in staat zijn door onze eigen daden U te be hagen, mogen gered worden door dc tus- schenkomst van de Moeder van Uwen Zoon, onzen Heer. Gedachtenis van den H. Agapi tus. Verheuge zich Uwe Kerk, o God, in vertrouwen op de hulp van Uwen Marte laar, den H. Agapitus: opdat Uwe Kerk door Zijne glorierijke gebeden TJ toegewijd 'blijve en krachtvol moge staan. Door on zen Heer, enz. Graduale. Zie, o Heer, op Uw Ver bond: en vergeet niet voor immer de zielen iUwer armen. 8ta op, o Heer, en treed op voor Uwe zaak, gedenk de verguizing uwer dienaren. Alleluia! Alleluia! Heer, Gij zijt ons een toevlucht geworden van geslacht tot geslacht! Alluluia! Offertorium. Op U, o Heer, heb ik gehoopt: ik heb gezegd: Gij zijt mijn God, in Uwe handen ligt mijn leven! Stil gebed. Zie genadig neder, o Heer, op Uw volk, zie genadig neer op zijne offergaven; opdat Gij, verzoend door deze offerande, ons kwijtschelding verleenen, en ons het gevraagde toestaan moogt. Door onzen Heer. Maria ten hemel opneming. Kome o Heer, Uw volk te stade het gebed der Moeder Gods, die volgens de natuur van den mensch van deze aarde is heen gegaan, en wier voorspraak in de hemel- sche glorie bij U wij mogen ondervinden. S. Agapitus. Neem aan, o Heer, de offergaven, die wij U bi-engen op het feest van Hem, door wiens bescherming wij vertrouwen te zullen worden vrij gemaakt. Door onzen Heer. Communio. Brood van den hemel hebt. Gij ons gegeven, o Heer, dat in zich heeft alle heerlijkheid en alle smaak van zoetheid. Postcommunio. Nu wij, o Heer, de bemelsche Sacramenten hebben ontvan gen, mogen wij, zoo smeeken wij, vooruit gaan tot vermeerdering onzer blijvende verlossing. Door onzen Heer. Maria ten hemel opneming, 'Aan het hemelsch gastmaal deelachtig ge worden. roepen wij af Uwe goedertieren heid, o Heer, onze God: opdat wij, die de opneming der Moeder Gods vieren, van alle dreigende gevaren door Hare voor spraak mogen bevrijd worden. S. Agapitus. Gij hebt. o Heer, Uw huisgezin verzadigd met heilige gaven; wij smeeken U, versterk ons steeds door de fussohenkomst van Hem, wiens plechtig feest wij heden vieren. Door onzen Heer. De H. "Vader heeft dezer dagen persoon lijk het Pallium overhandigd aan den Lyri- schen Patriarch van Antiochic. die door de Lyrische Bisschoppen onlangs voor deze waardigheid was uitverkoren. Z. H. de Paus heeft deze keuze in het laat-st-gehou- den Consistorie bevestigd en door de eigen handige overgave van hel Pallium heeft de H. Vader in Monseigneur Tappuni de Lyrisch-Katholieke kerk op bijzondere wij ze willen eeren. Deze plechtige gebeurtenis had plaats in de zaal van -het Consistorie waar do H. Va der in tegenwoordigheid van een groot aantal Bisschoppen en Priesters van de Oostcrsc-he kerk de H. Mis opdroeg. Na de viering van de H. Geheimen moest de nieuwe Patriarch den eed van trouw zwe ren waarna de overgave van het Pal lium volgde. Ras Gebhcd'é, een Prins uit Ethiopië, werd door den H. Vader in particuliere audiëntie ontvangen. De rector van het Abcssynischc college te Kome, Dr. Camil- li da Torino stelde den jongen prins aan den H. Vader voor cn deed tevens dienst als tolk. Z. H. de Paus stelde levendig be lang in de verschillende moeilijkheden, waarmede het uitgestrekte keizerrijk te kampen heeft. In korte woorden herinner de de II. Vader nog aan het plechtige be zoek van Ras Tafari, dal ecnige jaren ge leden plaats had. Onder de audiënties, die thans wel zoo veel mogelijk beperkt worden om den H. ader toch eenige welverdiende rust te gunnen, moeten wc toch speciaal vermel den de plechtige ontvangst van 120 Russi sche vluchtelingen. Onder deze pelgrims naar de Eeuwige Stad waren er heel veel die vroeger een belangrijke rol gespeeld hebben in het eens zoo beroemde Mosko- vitische Rijk, o.a. de prinsessen Wollkons- ky en Adronikoff, verschillende generaals en hoogere officeircn. eveneens een katho liek priester, een zoon van een Schisma tiek Pope die later tot. de katholieke kerk is overgegaan. Merkwaardig is, dat deze priester ruim negen jaar door de Bolsje- wiki werd gevangen gehouden. De meesten hunner worden thans ondergebracht in San Onofrio, een paleis van Prins Torlo- nia, alwaar, op aandringen van den H. Va der. de Circolo San Pietro voor hun on derhoud zorg draagt. Het koor de Kuban- kozakken voerde op meesterlijke wijze eenige ontroerende geestelijke gezangen uit, die door den II. Vader met belang stelling werden beluisterd. Hierna trad een oude eerbiedwaardige pelgrim naar voren, om een adres van hulde voor te le zen. waarin de H. Vader bedankt werd voor alles, wat Z. H. de Paus voor de ver laten kinderen en het Bolsjewistische doode land heeft gedaan. Dc H. Vader be tuigde voor allen zijn groote deelneming in het tragische lot van het Russische volk en troostte hen met de gedachte, dat al het lijden van dezen tijd in geen vergelij king kan komen met de toekomstige heer lijkheid, die ons wacht. Toen de audiëntie beëindigd was, schonk de H. Vader aan al len Zijn apostolischen zegen. Tegen liet einde van de maand Augustus wordt, er in de Eeuwige Stad een groote bedevaart verwacht van het eilar.d Malta, waaraan alle bisschoppen van Malta zul len deelnemen. Bij deze gelegenheid zal de H. Vader een toespraak houden waarin Z. HET PLAN VOOR VIJF JAAR. Prof. Boris Burtskus schrijft in het „Vad.": Het gaat in Sovjet-Busland echt treurig toe. De moeilijkheden met de levcnsmidde- lenvoorziening van de steden en den wa ren honger op het land slaagt men er niet in te overwinnen. De boeren willen hun producten niet verkoopen tegen dc prijzen, die de staatshandekorganisaties hun beta len. De regeering moet zich steeds weer van dwangmaatregelen bedienen, welke een zeer ongunstige uitwerking hebben op het boeren landbouwbedrijf. Dc met graan bezaaide oppervlakten gaan achteruit. Voor de regeering zijn echter deze fei ten slechts conjunotuurverschijnseleni, waar mee zij geen rekening wil houden. De op merkzaamheid voor het heele volk, als ook voor het buitenland, wil zij op het groot- schcepsche plan voor 5 jaar van den econo- mischen opbouw richten, dat on 2S Mei door het Uniecongres der Sovjets onder groot gejubel der afgevaardigden is toege juicht. „Van de tribune van het Unie-congres der Sovjets, lezen we in de Ekonomitsjes- kaja Zjirn van 25 Mei, van de afgevaardig den der miljoenen arbeidenden werd door een geweldig geëlectrificeerd schema van den groolsclven opbouw op de heldere taal der cijfers gewezen en aangehoord, dat het proletariaat voor de Sovjetunie en zijn partij kracht genoeg bezit, om met succes cn in een snel tempo naar het socialisme op te trekken. Hoe is dit geschiedkundige ..wonder" gebeurd, dat door alle emigran ten en de bourgeoisie in hel buitenland in machtelooze woede en met van verwonde ring opengespalkten mond werd be schouwd? Dit ..wonder" is geschied, omdat het proletariaat het kapitalistisch hulsel verbroken heeft en van slaaf leider van dc samenleving geworden is."' Toegegeven moet worden, dat de verwe zenlijking van het vijfjarig plan een waar wonder in de economische geschiedenis zou zijn. Een dergelijk ontwikkelingstempo van dc volkshuisvesting ken! de ontwikkeling van de Europeesche Staten niet, cn ook de Vereenigde Staten van Amerika hebben het nooit kunnen bereiken. Het wonder is echter nog niet gebeurd en daarom is de verrukking van de communistische oligar chie voorloopig voorbarig. H. belangrijke mededeelingen zal doen over de treurige toestanden op hel eiland Malta, waarover de H. Vader zich ook reeds uitgesproken heeft in den brief van kardinaal Gasparrie die aan dc geestelijk heid van Malta gericht was. Met de ratificatie van het Concordaat tusschen Roemenië en den H. Stoel is thans een lange periode van moeilijke on derhandelingen besloten. Want na. den dood van koning Ferdinand was dc politieke toe stand in Roemenië van dien aard dat de onderhandelingen vaak werden onderbro ken. Over het eindresultaat mogen, we meer dan tevreden zijn, want we moeten niet vergeten dat Roemenië een land is met een overwegend Schismatieke bevol king, wier geestelijke hiërarchie met alle mogelijke middelen getracht heeft om hun eigen voorrechten te beschermen. Dc ortho doxe Patriarch Cristea, die lid is van den raad van regenten die thans het land be sturen, heeft bovendien alle mogelijke be zwaren naar voren gebracht om de afslui ting van het concordaat te verhinderen. Men voelde zich echter genoodzaakt om ook de katholieken gelijk te berechtigcn met de Sehismatieken, daar tengevolge van dc annexatie van Transsy 1 vailic het aan tal katholieken aanmerkelijk is vermeer derd. Onmiddellijk na den oorlog reeds had Benedictus XV aan de verschillende Apos tolische Nuntii diplomatieke nota's doen toekomen in verband met den nieuwen toe stand die er ontstaan was tengevolge van de grenswijziging en den gewijzigden regee- ringsvorm. Dientengevolge kwam hei con cordaat met Beieren tot stand, evenals met de Baltische staten, met Polen en Litauen, terwijl ook de Modus vïvendi met Tsjecho- Slowakije haar beslag kreeg. Thans is het Concordaat met Roemenië van kracht ge worden, terwijl de ratificatie van hel con cordaat met Pruisen iederen dag kan plaats hebben. De onderhandelingen met Honga rije en Joe go-S lavië zijn reeds in een be trekkelijk ver gevorderd stadium van voor bereiding, maar hier zijn heel A-eel moei lijkheden te overwinnen, daar de gren zen der bisdommen niet samenvallen met de nieuwe landsgrenzen. Er wordt thans algemeen beweerd dat dc H. Vader het Heilig Jaar zal verlengen tot Juni 1930 om' aan de vele bedevaarten, die in het voorjaar nog naar dc Eeuwige Stad willen komen, gelegenheid te geven om den Jubilé-aflaat te verdienen. Maar wij-konden van deze berichten nog geen officieele bevestiging krijgen» Dezer dagen bracht de H. Vader een eenvoudig bezoek aan het nieuwe postkan toor van de Vaticaansche Stad. De H. Va der uitte zijn groote tevredenheid over dc onberispelijke regeling van het geheele be drijf. Z. H. vertelde dat de eerste brief die. Hij persoonlijk ontving met het stempel van de Vaticaansche Stad, afkomstig was uit Honkong waar de brief reeds 23 Juni jl. gepost was; het adres was in Chince- sche letterteekens geschreven, maar toch had de brief haar bestemming tijdig be reikt. Lachend vertelde de Paus, dat het ccn bijzonder goed voorteeken was, dat de eerste brief uit het land kwam, waarmee de H. Vader op hete oogenblik zooveel werk had in verband met den ongunstigen politieken toestand! Een. groot deel vanhet volks inkomen moet gekapitaliseerd worden. In vijf jaar tijds moet dc volkshuishou ding zich al heel enorm ontwikkelen. Van het economische jaar 1927/1928 tot 1932/33 moet de productie voor de industrie met 13(3 pet., die van den landbouw met 55 pet. en het volksinkomen niet 103 pet. stijgen. Zoo zal het arme Sovjet-Rusland in vijf jaar tijds de vooraanstaande kapitalis tische landen „inhalen en vervolgens voor bijstreven". Om dit groote resultaat te be reiken, worden (amortisaties inbegrepen) 64.6 milliard roebel in de volkshuishouding gestoken. Voor het jaar 1927/28 worden, dc gedane beleggingen op 7.1 milliard bere kend, in het jaar 1932/33 zullen ze reeds de waarde van 17.1 milliard bereiken. Dc hoofdfondsen (zonder'de amortisaties) wor den op het eind van 1927/28 op 70.2 mil liard roebel geschat, op het eind van 1932- 1933 zullen ze reeds de waarde van 127.8 milliard bereiken, zij zullen dus met 57.6 milliard, dus met 82 pet., toenemen. Slechts zeer zelden is het de rijkste sta ten in de gelukkigste jaren gelukt 15 pet. van hun nationale inkomen te besparen daarentegen hoopt de Sovjet regeering in het jaar 1932/33 30 pot. van het inkomen van het arme Russische volk te kapitali- seeren. Het doel van het heele plan is de snelle industrialiseering van den Russi- schcn landbouwstaat. In den landbouw zal de socialistische staat slechts voor de uit breiding van staats- en collectieve bedrij ven geld steken. Het boerenbedrijf daaren tegen beschouwt de regeering als ecu ach terlijken economischen vorm. die geen fi- nancieelen steun van den kant van de so- cialistischen staat verdient. De aanzienlijke geldbeleggingen van de beide laatste economische jaren 1026/27 en 1927/28 worden uit de s+aalsbcgrooting door aanzienlijke verhooging van de belastingen in het bijzonder van de indirecte, bestre den. De gezamenlijke netio-staatsbegroo- ting (van de Unie cn de republieken, zon der de inkomsten ran de spoorwegen) heeft in 1027/28 24 pet. van het volksinkomen in- geslokt. En toch wil de regeering op dezen weg verder gaan en in het jaar 1932/33 zal de Staatebegrooting reeds 31 pet. van het volkeinkomen voor zich opeischen. Doo-r rationalisatie moeten de p-r o-ductiekos l en verminderd worden. De groote belastingopbrengst is echter niet meer voldoende om de geweldige uit gaven van het. vijfjarige plan mogelijk te maken. Het eigenaardige van dit plan be staat juist daarin, dat de kapitaalsbeleg ging voornamelijk uit dc winsten van dc staats-ondernemingen moeten worden ge financierd. Daarbij worden de hooge win sten niet door exploitatie van de industrie- arbeiders bereikt. Integendeel zullen deze de vruchten van den economischen opbloei oogsten. Hun nominale loon zal in vijf jaar 47 pet. en hun werkelijk loon zelfs 71 pet. stijgen. Wat de exploitatie van den boeren stand betreft, men is in de laatste twee economische jaren in deze richting veel te ver gegaan. De hoogst ongunstige ruilings- e qui valenten van de economische produc ten kunnen onmogelijk nog slechter ge maakt worden. De regeering is van plan hen ten "gunste van dc boeren te verbete ren. De Sovjet-ondernemingen krijgen een geheel andere bron van hooge winsten. Dank zij de rationalisatie van de industrie en dank zij het feit, dat de nieuwe fabrie ken naar de laatste inzichten der techniek worden gebouwd, zal het. gelukken in vijf jaar dc productiekosten tot op 35 pet. te verminderen. Daarbij zal echter de Sovjet- regeering verstandig handelen: slechts 20 pet. van de bespaarde onkosten zal zij in den prijs tot uitdrukking laten komen cn 15 pet. zal de winst vormen, waaruil de ge weldige kapitaalsbelegingen bestreden wor den. Zulk een kunststuk kan slechts een socialistische economie, die van concurren tie niets wil weten, volbrengen. Hier too- nen zich de voordecleD van het socialisti sche stelsel. Een socialistische Staat kan dus kolossale bouwwerken ondernemen met dc zekerheid, dat zij langzamerhand door overeenkomstige winsten worden gefinan cierd. Ook den makers van het plan van vijf jaar is het zonder meer duidelijk, dat zulk een ontwerp, zoo het al verwezenlijkt kan worden, buitengewoon groote cischen stelt, in her bijzonder aan de arbeidsqualiteit van de socialistische ondernemingen. De plannen van de groote bouwwerken moeten intijds op kundige en nauwkeurige wijze doorgewerkt worde. Het groote werk der rationalisatie moet zoo bekwaam worden verricht, dat de loopende arbeid in de fa brieken geen oogenblik wordt afgebroken. Dc geweldige nieuwe ondernemingen moe ten in snel tempo voltooid cn in* vollen gang gebracht, worde. Van alle voorde el en van de nieuwe techniek moet volledig wor den geprofiteerd. DE MAN MET HET IJZEREN MASKER. Het is dit. jaar juist 225 jaar geleden, dat in Frankrijk een man gestorven is, over wiens naam, stand en misdaad altijd ccn dichte sfeer van geheimzinnigheid hing en wiens mysterie tot op heden ten dage nog steeds niet is opgelost. Wij be doelen „de man met het ijzeren masker", die ten tijde van Lodewijk XIV leefde. Ma- zarin, de alvermogende Minister van Frankrijk en opvolger van Richeleu, werd door laatstgenoemde in een staatsgeheim ingewijd en hem werd tevens ccn gevan gene overgegeven, van wien niemand wist wie hij was. Dit geschiedde in het. jaar 1642, en toen was de gevangene een kind van nog geen vier jaar oud. Toen Mazarin in 1661 stierf werd de 23-jarige gevangene naar het eiland St. Margaretha overge bracht. waar hij zeer streng werd bewaakt. De gevangene, die steeds een ijzeren mas ker droeg, werd bewaakt door een officier, die het uitdrukkelijk beval gekregen had cm den gevangene bij de eerste poging tob ontvluchting of om zijn masker af te zet ten- te dooden. Dc weinigen, die den on gelukkige gezien hadden, beschreven hem als een welgebouwden man met. een zachte innemende stem. Niemand, behalve eenige zeer vertrouwden, wist van het staatsge heim af. Wij noemen van deze enkelen Richelieu, Mazarin, Chainillard en Saint- Mars. Eens had dc gevangene ecnige let ters gekïast op een tinnen bord, enhet bord in zee geworpen. Een visscher, die het bord had gevonden en het aan den commandant van het. eiland bracht, werd het leven gespaard toen men tot dc ont dekking kwam dat hij niet kon lezen. De commandant van het eiland bediende den gevangene zelf, bracht hem zijn eten en sloot zelf zijn kamer. Zelfs Minister Lou- vois sprak niet tot den gevangene dan met. ongedekt hoofd. Uit alles blijkt, dat de ge vangene een persoon- van hoogen rang moet zijn geweest en dat een schandelijke intrige hem van zijn geboorte af van zijn vrijheid had beroofd. In 1690 werd Saint- Mars commandant van de Bastille; hij haalde den gevangene van St. Margaretha af en bracht hem zelf naar de Bastille, waar hij de beschikking kreeg over een prachtig vertrek, maar tevens met de uiterste zorgen bewaakt werd. Eindelijk stierf de onbekende in het jaar 1704. Hij werd des nachts begraven op het kerkhof St. Paul te Parijs. Tevergeefs hebben fir geschiedschrijvers getracht, den sluier, wel ke over deze gevangene hing. op te lichten Zelfs de bestorming van do Bastille heeft in deze zaak niets opgehelderd. Wat men nu met vrij groote zekerheid weet, is, dat. de gevangene geen buiten- la ndsche prins is geweest of een lid van een der hooge adellijke geslachten van Frankrijk. Er werd wel het vermoeden uit gesproken, dat. de gevangene een tweeling broeder van Lodewijk XIY zou zijn ge weest, wellicht de eerstgeborene. Meer dan een vermoeden is dit echter niet. Ze ker is, dat de gevangene in hetzelfde jaar als Lodewijk XIV het levenslicht aan schouwde. Ook in de toekomst zal het wel niet meer mogelijk zijn om eenige klaar heid in deze zaak te brengen. Echter moe ten wij diep medelijden hebben met den ongelukkige, die door schandelijke intriges G6 jaar opgesloten» is geweest. ONZE ONDERAFDEELINGEN. Als een bewijs van de werkzaamhei r der leden der Gezellenverecniging en al een daadwerkelijke beleving harer devie zen: godsdienstzin, arbeidzaamheid, eern gezindheid, en vroo-lijkheid, vinden wij j| de Leidsche Gezellenverecniging de vol gende onderafdeelingen, clubs en instel l lingen Tooneelclub „Adolf Kolping", 20 leden c Licdertafel „Sebastiaan Schalier", 2 leden; Studie en Debatingclub „St. Petrus Ca nisius", 49 leden: Retraite- cn Reëollectieclub „St. Cle mens Maria Hofbauer", 45 leden; Symphonic „Frans Schweitzer", 12 leden Damclub „De Twee Sleutels", 8 leden; Kegelclub „De Poedelaars", 10 leden <df oprichting eener tweede club is in voor bereiding); Ziekenfonds „Cornelius Musius", 90 li den; St. Petrus Liefdewerk: 275 leden. (Dezi onderafdeeling bekostigt de studie valt een priester-student Paulo Djini in Al banië). Spaarkas. Bibliotheek. Hulp in Nood. Bovenstaande opsomming spreekt vooi zich zelf. Men ziet, voor „elk wat wils". Door het lidmaatschap der Gezellen vereeniging staan deze onderafdeelingei voor ieder open. J Een volgende maal iets over het spe in de Gezellen vereeniging. Senior. DE WORDING. 1 Nog ijverig zat kapelaan Kolping ti schrijven in zijn eenvoudige kamer, toen d klok toch al over middernacht aanwees. Uren had zijn pen, met kortere eir langere tusschenpoozen over het papier ge krast. Dan stond hij op cn ging zijn werl ojxlragen voor het tabernakel, om zegei af te smeeken over den arbeid die hij be gonnen wasj Een week later werd op de fa brie kei van de groote industriestad Elberfeld vefi gesproken en gestreden over de brochure het boekje van Kapelaan Kolping. Het wa als een vuurpijl in een donkeren nacht. Ii heldere trekken zagen die jonge arbeider hun leven vol ellende naar ziel en lichaai uiige te ekend. Drinken, boemelen, werkë op Zondag, vechten met messen, dobbelen 1 vloeken, gesprekken zoo zedenloos ei god sla-sterend dat een fatsoenlijke jon gei er nauwelijks braaf kon blijven, was hui leven van don morgen tot den avond. Eens had ook de jongen Kolping tusschei hen geleefd, hij kende dat leven zoo goed Toen was hij priester geworden, na vee moeilijkheden, want als priester alleen zot ■hij die arme jongens hel geneesmiddel VOO' hun ellende kunnen aanbieden. Een pracht betrekking, de overname va een goede schoenenzaak als erfenis, had h laten schieten, om als jongeman met jou gens, tien jaar jonger dan hij, te gaan stu dec ren om zijn ideaal te 'bereiken. v Hij was nu priester en bood zijn vroeger mede-arbeiders het geneesmiddel aan. He pakte. Zijn priesterhart had de woordei kunnen vinden om die diep gezonken man nen te trekken. j Hij zou een gezellenhuis openen, en daa zouden die jonge arbeiders, in plaats vai in de kroeg, een tehuis vinden om zich t ontspannen, om van den zwaren arbeid ui te rusten buiten een zondige, verderfelijk' omgeving. ,,De St-. Jos Gez. Vereeniging is in Ko! pingsgedachte vóór alles: een instituut vai opvoeding, van opvoeding tot degelijk' christenen, degelijk sociaal en culturee hoogstaande menschen en dat in den fa miliegeest; en die opvoeding gaat uit var de religieus gefundeerde beroepsgedachte Wilt gij in uw standsorganisatie van der volwassen arbeider dien Kolpingsgecst schier het eenig middel is: richt overal io li cel den lande, voor den jongen werkman St. Jos. Gez. Vereenigingen op. Daar is geen Katholieke sociale vereeniging vooi den jeugdigen arbeider, die beter geschikt ïi is hem op te voeden in dezen tijd, nu wij heen-sturen naar een christelijke ordening van de samenleving, dan deze". Pater CASSIANUS HENTZEN. 1 Geen troostvolle boodschap. „Moeder, de meester vroeg me vandaag of u nog méér kinderen liadt zooals ik". „En wat heb je gezegd?" „Ik zei, dat ik heelemaal geen broertje! of zusjes had en toen zei-ie: Gelukkig! An ders had-ie verplaatsing willen vragen". Kans. Heer (tot een jongen, die op straat kat tekwaad uithaalt): „Jongen, ik wou dat il je vader was Jongen: „Dat kan gebeuren, mijnheer, want mijn moeder is weduwe". De liefhebbende echtgenoot. Een man, die niet ten onrechte als een egoïst bekend stond, zat een paar dagee geleden in een eerste klasse-coupé van dea trein Amsterdam-Den Haag. Zijn vrouw die hij natuurlijk ook niet verwend heeft zat tegenover hem. „Liefste"', vroeg de echtgenoot eensklaps op een zoo bezorgde toon als mevrouw nog nooit uit zijn mond gehoord had, liefste, zit je daar wel goed in dat hoekje?" „Zeer goed, dank je". „Voel je geen tocht?" „Volstrekt niet". „Heb je geen hinder van den kolen damp „In het minst niet". „Laten we dan ruilen".

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8