20ste Jaargang vTRIJDAG 16 AUGUSTUS 1929 No. 6258 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN Alweer crisis-stemming in Den Haag BUITENLAND BINNENLAND De wereldvlucht van de Zeppelin begonnen S)e£cid^oh^(5ou^cmt et de ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal a: gij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal franco per postf2.95 per kwartaal «Bet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- jkrijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 EEN BRIEF VAN SNOWDEN. Beide partijen achten eikaars voorstellen onaannemelijk Nieuwe onweerswolken. Na-dat Woensdag besloten was, dat de erstvolgende vergadering van de finan- ieele commissie van de Herstelconferentie 0 den Haag, pa-s Zaterdag zou worden ge- ouden, verwachtte men weinig nieuws oor de eerstvolgende dagen van de ver- rouwelijke besprekingen. Conferenties als deze laten echter de Durnalisten zoo maar niet los. Zoo werd Woensdagavond bekend, dat Engelsche gedelegeerde S-nowden een chrijven gericht had tot baron Houtaert, en voorzitter der financieele commissie, 'aarin hij nogmaals er op aandringt, dat ijn ultimatummotie van verleden Zaterdag de eerstvolgende vergadering der fina-n- ieele commissie, dus a.s. Zaterdag, behan- eld en aangenomen zal worden, vóórdat e sub-commissies worden benoemd, die resultaten der vertrouwelijke bespre- ingen tusschen de financieele deskundigen ouden behandelen en in officieelen vorm ieten. Natuurlijk heeft dit nieuws omtrent den ieuwen stap van Snowden in Fransche en elgische perèkringen groote opschudding ewekt. De deskundigen van België, Frankrijk, talie en Japan waren "heb in groote lijnen ens geworden met de Engelsche financieele eskundigen over de wijze, waarop aan de erlangens van Snowden in materieelen zin ou worden tegemoet gekomen. Daarna wa- en de Belgen, Franschen, Italianen en Ja- anners heb ook onderling volkomen eens eworden over de onderlinge verdeeling der ffers, die totaal aan Engeland zouden loeten gebracht worden, waarbij Frankrijk ooral op het gebied der onvoorwaardelijke hiitscke annuïteiten een groote tegemoetk oming zou t-oonen. Het schijnt, dat Engeland voor ongeveer estig procent zijn wenschen zou voldaan ien. De Engelsche eischen. In de eerste plaats wil men Engeland in grooter aandeel geven bij de distributie an de zes laatste maandelijksche betalin- :n volgens de regeling Dawes. In het plan 'oung wordt voorgesteld het bedrag, dat na de verdeeling van die bedragen vol- ins het nieuwe verdeelingsplan zou over- lijven als reserve voor de internationale te gebruiken; thans heeft men Enge- ind eenige millioenen van dit overschot angeboden. Daarmede is men echter maar voor een nkel jaar gered. Engeland vraagt eohter en hoogere annuïteit voor ten minste 37 aren. Er dient dus nog naar andere mid- elen gezocht te worden. Het eenvoudigste liddel zou zijn, dat Italië, Frankrijk en lelgië er in toestemden iets van hun eigen andeel volgens het plan Young te laten allen en dat men dan het aldus vrijge- :omen bedrag aan Engeland zou geven. )ok thans weer blijken echter de eenvou- ligste middelen de moeilijkste te zijn! Niet meer dan 18 millioen. Gistermorgen werd n.I. bekend, dat het ien mogendheden niet gelukt was, meer ian 18 millioen van de door Engeland ge- ri8chto 45 millioen goudmarken per jaar bij elkaar te krijgen. Snowden heeft daarmee geen genoegen rillen nemen. De Engelsche kanselier van de Schatkist, die zijn standpunt harneküg handhaafde, deelde wat. die voorstellen der Vier n.I. Frankrijk, België, Italië en Ja/pan betreft mede, dat die hem totaal onaannemelijk bleken en dat hij ze gaarne schriftelijk wilde ontvangen opdat hij de cijfers zou kunnen bestudeeren. Daar de deskundigen der vier voornaam ste voorstanders van aanvaarding van het plan-Young inmiddels rapporteerden, dat volgens hun overtuiging de Engelsche klacht over unfaire behandeling in jat plan ongegrond was, zouden volgens liet .Rbld." de Vier gistermiddag in Hotel des indes besloten hebben, het plan-Young. zooals het voorgesteld is. te aanvaarden zonder wij zigingen en dus de voorstellen van Snow den te, verwerpen, wat daar ook de gevol gen van mochten zijn. Het gevaar van her ziening van de door Engeland gewenschte punten van het plan-Young, zou volgens de Vier zijn, dat o.a. het geheele plan- Young zou moeten worden herzien zonder dat men daartoe hier de beschikking zou hebben over de zoo wa-ardevolle medewer king der Amerikaansehe deskundigen. Onder deze omstandigheden zou in de zitting van de financieele commissie van Zaterdagmorgen het voorstel van Snowden dus moeten worden verworpen, waarmede de nekslag zou gegeven worden aan de con ferentie. De Engelschen deelden echter gisteravond reeds mede, dat. indien zij Vrijdagavond geen antwoord ontvangen hadden op Engelands rechtvaardige eischen, het, geen zin had de zitting Za terdagmorgen te houden. Gelukkig namen de Vier hun beslissing, en kwam ook Snowden's verklaring, 24 Tiur vroeger dan verwacht werd, zoodat er nog een volle dag tijd is voor pogingen om ook deze crisis te boven te komen. Voorloopig zitten we echter weer voor wat lijkt in een hopelooze deadlock. „Liever nog vijf Jaar bezetting". Van Duitsche zijde vernemen wij het volgende omtrent de opvattingen der Duit sche delegatie ten aanzien van de kwestie eener commissie van vaststelling en ver zoening: Duitschland zou er de voorkeur aan ge ven de ontruiming van de derde zone lie ver te laten wachten tot het in het. Ver drag van Versailles voorgeschreven tijdstip van 1935 dan zulk een commissie voor al tijd, die zich over het heele gedemilitairi- seerde gebied zou moeten uitstrekken te aanvaarden. Men is tot zulk een altijddu rende verhypothekiseering van Duitschen bodem niet bereid. Ook een ondercommissie van den- Vol kenbondsraad zou men geen aanvaardbare oplossing achten. Wel zou Duitschland te vinden zijn voor een commissie van vast stelling en verzoening, alleen voor de derde zone en niet langer durende dan tot 1935. De journalisten naar de Kagermeren Het perscomité van de Haagsche con ferentie heeft namens de redactie van de Haagsche Post de buitenland'sche journa listen met hun dames uitgenoodigd op Zondag 18 Augustus a.s. voor een tocht naar de Kagermeren. Voorloopig is het plan tegen 2 uur met een ext,ra-trein van den Haag (H.S.M.) naar Warmond te vertrekken, om vandaar met een pleizierboot den tocht over de meren te maken. De terugkeer te Warmond zal ongeveer te 4.305 uur plaats hebben, waarna in Restaurant „Meerrust" thee zal worden gebruikt.. DUITSCHLAND Uit het bezet gebied. De ambtenaren en arbeiders van de Jieichsvermoegenstelle", die eenige maan- geleden te Mainz en te Coblenz door de Franschen waren gearresteerd onder be- whuldiging van spionnage, zijn Woensdag °P vrije voeten gesteld. Allen beklagen zich over de slechte be handeling, die zij hebben ondergaan. Een ninner heeft aanwijzing gekregen om het ^ezette gebied voor 28 Augustus te verla ten. FRANKRIJK. Poincaré verlaat het ziekenhuis. Poincaré heeft Woensdag het ziekenhuis verlaten en is naar zijn eigen woning over gebracht. De tweede operatie zal waar schijnlijk midden September worden uitge voerd. Duitsch—Fransch incident te Verdun. In Verdun moet het opnieuw tot inciden ten van Duitsche toeristen zijn gekomen. Toen hun de bezichtiging van het fort Rozelier werd geweigerd, begonnen zij te schelden en met de vuist te dreigen. Het voorval is ter kennis van den pre fect gebracht. ITALIË Een laffe wraak. Een van de drie Italiaansche politieke gevangenen, die onlangs van de Liparisehe eilanden ontsnapt zijn, was prof. Rosselli. Prof. Rosselli, die inmiddels te Parijs is aangekomen, heeft daar bericht ontvangen, dat zijn vrouw en zijn broer in hechtenis genomen zijn. Mevrouw Rosselli is een En gelsche van geboorte. Zij vertoefde te Cour- mayeur en is naar Aosta overgebracht, waar men haar een nacht op het politiebureau heeft laten doorbrengen. Wegens haar zwak ke gezondheid is ïhevrouw Rosselli later naar. een hotel overgebracht, waar zij streng bewaakt wordt en herhaaldelijk in verhoor wordt genomen. Prof. Rosselli's broer Nello is den 2Sen Juli te Fuiggi aangehouden en verbannen naar het eiland Ustica op aan klacht zijn broer te hebben helpen ontsnap pen. Ustica gaat door voor een van de ergste verbanningsoorden. Daar het ver boden is zonder toestemming van de over heid contact met de bannelingen te onder houden en zulks langs geheimen weg vrij wel ondoenlijk is, lijkt het zeer onwaar schijnlijk dat de aanklacht tegen dr. Nello Rosselli gegrond is. WaarsAijnlijk heeft men hier te doen met- een wraakneming op de familieleden van den ontsnapte, die zelf niet meer te bereiken is, .een schandelijk middel, dat echter onder het fascisme meer is toegepast. CHINA. HET CONFLICT MET RUSLAND. Botsing tusschen de vijandelijke legers? Paniek in Mantsjoeli. Volgens een telegram van een persagent schap uit Mantsjoe): heeft er een botsing plaats géhad op de Iu;uveiS ten Westen van Mantsjoeli tusschen Russische en Chinee- sche troepen. De Chineesche infanterie heeft het vuur der Russen beantwoord. In Mantsjoeli zou een paniek heerschen en men meent, dat thans werkelijk de vijan delijkheden tusschen de twee volken zijn uitgebroken. Volgens andere berichten uit Mantjoerije echter zijn al die berichten over een begin der vijandelijkheden onjuist.. Wel is kanon gebulder gehoord, maar dit hield tegen h9t vallen van den avond op en nergens kwam het tot een ontmoeting tusschen de legers, welke het vermelden waard is. Een bericht van den gouverneur van de Chineesche provincie Kirin aan den gou verneur van Mantsjoerije zegt evenwel weer, dat. de Russen de vijandelijkheden hebben begonnen. Aan het. Oostelijk front werden aan de Soengali-rivier 300 Russische marine solda ten door kanonneerbooten geland, die door twee vliegtuigen ondersteund, twee kleine steden bezetten. Aan het Westelijk front is de stad Nordoen, in de buurt van Mantsjoeli door de Russen bezet. Een kleinzoon van Blücher? Naar gemeld wordt is generaal Galens benoemd tot opperbevelhebber des Russi sche troepen in het Verre Oosten. Deze ge neraal moet identiek zijn met generaal Blücher en een kleinzoon zijn van den be roemden Bliicher van Waterloo. Generaal Galens, was in 1926 en begin 1927 de voor naamste adviseur van het Chineesche na tionale leger en organiseerde, indertijd den succesvollen opmarsch van het Chineesche leger van Canton naar Hankow. Bij het af breken der betrekkingen tussohen de natio nalistische regeering en Moskou in 1927 keerde Galens terug naar Moskou om later een militair commando in Oekraïne op zicb te nemen. Galens gaat algemeen door voor een bui tengewoon knap officier en aan zijn benoe ming tot bevelhebber over de Russische strijdkrachten in het Verre Oosten wordt groote beteekenis toegekend, aangezien hij nauwkeurig op de hoogte is van de Chinee sche legerorganisatie en verschillende corp sen zelf heeft opgeleid. AMERIKA De EngelschAmerikaansehe Vloot- besprekingen. MacDonald in October naar Amerika? In bevoegde kringen wordt verklaard, dat do onderhandelingen met Washington over de ontwapening ter zee een bevredigend verloop hebben. Men hoopt, dat MacDo nald in October naar Amerika zal kunnen gaan, na de vergadering van den Volken bond te Genève. Nationale Commissie voor „Do Jonge Werkman". Dezr dagen vergaderde ten kantore van het R. K. Werkliedenverbond te Utrecht bovengenoemde oommissie. De commissie bestaat uit één vertegen woordiger van de Diocesane Bonden en één vertegenwoordiger uit het Bestuur van het R.-K. Werkliedenverbond. Tot voorzitter en secretaris werden aan- gewezn respectievelijk de heeren J. Th. Nijkamp en Jos. Veldman, Buijs Ballot straat 33 te Utrecht. De commissie stelt zich ten ->el om aan de hand van den door hef Doorluchtig Episcopaat vastgestelden grondslag voor organisatie van jeugdige arbeiders, te streven naar zooveel mogelijk uniformiteit in de onderscheiden Diocesane Bondea van „De Jonge Werkman", om daartusschen het noodige contact te leggen, zoodoende een federatief verband voor te bereiden, en den bloei van „De Jonge Werkman" te bevorderen. Dit federatieve verband zal dan, in over een stemming met het goedgekeurde plan, bestaan uit vertegenwoordigers van elk der Diocesane Bonden van „De Jonge Werkman", twee vertegenwoordigers uit het Bestuur van het R.K. Werkliedenver bond, terwijl een priester voorzitter zal zijn Besproken werd de stad van zaken in de onderscheiden Bisdommen, waaromtrent pre: nadere gegevens gevraagd zullen wor den. tervolgens werd breedvoerig van gedach ten gewiseld op welke wijze de propaganda het best ter hand kan worden genomen. Dit nummer bestaat uit drie bBaden VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Wegens de vasthoudendheid van Snow den dreigt een nieuwe crisis op de Haag sche conferentie uit te breken. Engeland vraagt 45 millioen per jaar meer en neemt geen genoegen met de aangeboden 18 mil lioen. Botsingen aan de Russisch-Chineesche grens? De „Graf Zeppelin" gisterochtend ver trokken voor zijn wereldreis. Over Rusland en Siberië naar Japan. Moskou niet aange daan. BINNENLAND. Treinontsporing te Utrecht. Geen per soonlijke ongelukken. (Gem. Berichten, 3de blad). OMGEVING. De viering van priesterfeesten in onze omgeving. (3de blad). Hooge onderscheiding voor den hoog- eerw. heer rector Bekkers te Voorschoten. (3de blad). OVER RUSLAND EN SIBERIE Wegens slecht weer Moskou niet aangedaan De start. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is gister ochtend vroeg gestart voor zijn reis rondom de wereld. Het vertrek van de „Graf Zeppelin" heeft zonder incidenten plaats gevonden. Dit maal, het is zeker de vermelding woord, was er geen blinde passagier.... Omstreeks vier uur gisternacht verzamel den de passagiers, van wie er velen te twee uur reeds aanwezig waren, zich in de han gar, terwijl de bemanning de verschillende bedieningsposten bezette. Even over vieren waren allen aan boord van het luchtschip en toen werden de motoren aangezet waar na de „grondbemanning" in actie kwam. Het luchtschip werd langzaam naar buiten gebracht in den helderen nacht. Te half vijf begon de grondbemanning op het ter rein te manoeuvreeren. De „Graf Zeppelin" werd met den neus in den wind gebracht. Op dit oogenblik klom dr. Eckener als laat ste aan boord, het sein van vertrek gevend. De Zeppelin zweefde nog eenige minuten aan de touwen en werd daarop losgelaten. Onder een indrukwekkende stilte rees het luchtschip langzaam omhoog een gerin ge hoeveelheid ballast uitwerpend! Het leek, alsof heb stijgen moeilijk ging en slechts met krachtsinspanning de noodige hoogte bereikte. Even was er een ademlooze spanning, die echter week, toen het luchtschip statig bleef klimmen. Het. gejuich verstomde pas, toen de „Graf Zeppelin" in Noordelijke rich ting verdween, met een zwak nagloeien der verlichte cabines. Boven Berlijn. Gistermorgen te tien uur verscheen het luchtschip boven Berlijn, waar boven het zich op een hoogte van drie a vier honderd meter over den Postdammerplatz vertoon de. Men schatte de snelheid waarmede de Zeppelin liep op ongeveer zeventig kilome ter per uur. 't Heeft den tocht naar Berlijn gemaakt via Ulm en Bayreuth, waar men het resp. te half zes en zeven uur vijf en twintig minuten' signaleerde. Naar Rusland. Na Berlijn te hebben aangedaan zette het luchtschip koers in Noordoostelijke rich ting en werd achtereenvolgens gesignaleerd boven Stettin (12 uur), Danzig (3 uur) en Koningsbergen (4 uur). Des avonds om 8 uur (alles Midden-Euro- peesche tijd) verscheen de Zeppelin boven de 40 K.M. ten O. van Dünaborg aan do Düna gelegen stad Kreslawka en tien mi nuten later vloog het luchtschip over de Letlandsch-Russische grens. Moskou teleurgesteld. Te Moskou verwachtte men, dat de „Graf Zeppelin" in de vroege morgenuren aldaar zou kunnen worden waargenomen. Het Rus sisch Telegraafagentschap meldt uit Mos kou, dat dr. Eckener tegen middernacht in een radiogram heeft medegedeeld, dat het luchtschip wegens ongunstige weersgesteld heid zijn koers veranderen moest en waar schijnlijk Moskou niet zou aandoen. Inderdaad bevond het luchtschip zich te 1.05 uur M. E. T. boven Wysjni Wolotsjek in het gouvernement Twer. Dr. Eckener heeft dus blijkbaar zijn plan, om Moskou aan te doen, inderdaad moeten opgeven. Wysjni Wolotsjek ligt ongeveer 300 K.M. ten Noordwesten van Moskou. Bij den Oeral. Volgens de laatste berichten van de luchtvaart-oentrale te Moskou nadert de „Graf Zeppelin" den Oeral. Ongeveer in het midden zal deze bergketen overgevlogeu worden. Te Moskou konden de bladen tegen 2 uur in den afgeloopen nacht door middel van bulletins bekend maken, dat de „Graf Zeppelin" wegens het slechte weer niet bo ven Moskou zou komen. De teleurstelling der menigte was groot en eerst tegen 7 uur in den morgen verspreidden de groe pen zich, die tot zoolang op het luchtschip waren blijven wachten. Voorbereid op alles. Wanneer de Zeppelin den Oeral gepas seerd zal zijn, bevindt hij zich in het onme telijke Siberië. Men heeft er zich rekenschap van gege ven, dat de weg met minder prettige erva ringen als noodlandingen etc. geplaveid zou kunnen zijn. Althans een telegram van de „United Press" uit Friedrichshafen meldde, dat het luchtschip oen-aantal geweren en een flinke hoeveelheid amunitie ingeladen heeft, alsmede een gewonen provisievoor- raad levensmiddelen, die voor veertien da gen toereikend zal zijn en die hoofdzakelijk bestaat uit blikken gecondenseerde melk, corned beef etc. Natuurlijk is er ook een apotheek aan boord, terwijl er voorts reke ning mede gehouden werd, dat de opvaren den van het luchtschip in geval van nood het als ballast meegevoerde drinkwater kunnen gebruiken. Dit laatste zal eventueel in de onherbergzame streken, waaraan Si berië rijk is, geen overbodige weelde blij ken. Officier Schiller van de „Graf Zeppelin" vorklaarde met de noodige voldoening, dat de bemanning en passagiers indien noodig, vele weken van dezen voorraad kunnen le ven. Hij voegde er echter aan toe, dat hij hoopte dat men een dergelijke krachtproef niet zou behoeven af te leggen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1