De nieuwe Koudekerksche brug UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK DËKÜ£ öCAö. DE LEIDSCHE COURANT. WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1929 De openingen op a.s. Dinsdag. Een stukje geschiedenis. L OUDE-WETERING. 1__ ZILVEREN PRIESTERFEEST PASTOOR J. J. H. RAKEN. Morgen zal de zeereerw. heer Johannes acobus Hermanus Raken, sinds 1924 pas oor onzer parochie, zijn 25-jarig priester- eest vieren. Wij laten een korte Ievensbe- chrijving van zijneerw. hieronder volgen: Pastoor Raken is geboren te Amsterdam len 22en Mei 1S80. Hij is afkomstig uit een ;root gezin. Na Hageveld te hebben veria- en heeft hij zijn theologische studiën vol- ooid aan 't Groot-Seminarie te Warmond. )e H. Priesterwijding heeft hij ontvangen it de handen van Mgr. Callier z.g. in de des ijds nog niet geheel voltooide St. Bavo te laarlem. Kort nadien werd Z.E. benoemd ot kapelaan te Volendam, alwaar hij zich, uede door zijn groote liefde voor kinderen, eer populair heeft weten te maken. Ook nu log telt pastoor Raken aldaar vele vrien- en. Doch ook de pastoor van zijn kant leeft nog steeds een zekere voorliefde oor de Volendammers behouden. Ha al- aar 6 a 7 jaren te hebben verbleven werd ij benoemd tot kapelaan te Den Helder, lier verbleef hij slechts ongeveer 2 jaren, raarna hij benoemd werd tot kapelaan in e St. Anna. Parochie in het Amsterdam- che Havenkwartier. Na een verblijf van pngeveer 4 jaren in deze zeer drukke pa- ochie volgde zijn benoeming tot kapelaan n de nieuw gestichte parochie van de H. lartelaren van Goreum te Den Haag. Hier eeft Z.E. ongeveer 7 jaren gearbeid, waar- ia hij in 1924 werd benoemd tot pastoor te )udewetering. Als de eigenschappen, die lij hem tijdens zijn verblijf in onze parochie rel het meest op den voorgrond treden, Qogen wij wel noemen zijn bijzondere zorg 'oor het Katholiek Onderwijs en zijn zorg oor de verfraaiing van het kerkgebouw. )ok op litterair gebied is pastoor Raken [een onbekende. Kapelaan Raken's overzet ing van Kanunnik Sheekan's prachtboek knc Delmege" is speciaal onder de gees- elijkheid zeer bekend en wordt zeer veel, 'ooral door jonge priesters en seminaristen [elezen. Aanbesteding. Gistermorgen had de lanbesteding plaatis ten raadhuize van de erbetering van den weg Zuidwestzijde van ins dorp. Ingekomen waren drie inschrij- ingen: Joh. More© 1414; G. A. -van Wingerden 1440 en J. P. Blom 1450. De [unning is nog aangehouden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Drie kinderen aangereden en zelf in de sloot. De heer Br. kwam vanaf den Etaag met zijn auto in „de Mient", waar zich op den weg een drietal kinderen be- ronden. Of hiervoor aanleiding was is nog niet uitgemaakt., doch de kinderen deden erg ongerust bij het naderen dezer auto. De heer Br., wonende tusschen Katwijk en N'oordwijk, deed op zijn manier pogingen om de kinderen te ontwijken, doch door het remmen en tegelijk laveeren op den weg maakte de auto een zwenking en kwam in de sloot terecht, te voren echter eerst de drie kinderen aanrijdend die, de een meer, de ander minder, verwond werden. De heer Br. ging er zelf van door en liet de auto on de kinderen in den steek. Later is de auto er uit gehaald en achter het gemeente huis geplaatst. De kinderen werden thuis gebracht. De politie heeft de zaak in on derzoek. Gratis gruttenpap. Een auto met fles- schen gruttenpap nam bij den hoek Wassre- naarsche wegCommandeurslaan z'n draai *at kort en vlug. Gevolg: een groot aan tal flesschen met pap over den weg, waar voor geen consumenten meer te vinden zullen zijn. Een schadepost. En met schade ^ordt men voorzichtiger. WARMOND. HET NIEUWE RAADHUI-S. Be verbouw van de villa Welgelegen tot naadhuis en den bouw van een politiewo- ^ng met arrestantenlokalen en een brand- ®puitenhuis alhier is gegund aan den heer Kool alhier. Deze is reeds met de werkzaamheden begonnen, zoodat het niet ^gesloten s, dat het nieuwe Raadhuis j10? dit jaar kan worden betrokken. Do u* ^"00* 'ia(* ingeschreven voor 16.328 G'd. Bij was op twee na de laagste inschrij- de laagste inschrijver was 15.681 gld. Gemeenteraad. De Raad dezer ge- meenet komt op Vrijdagavond, a.s. des na middags 8 uur in openbare vergadering bij een ter behandeling van de volgende agen da: 1. Ingekomen stukken. 2. Verkiezing van een wethouder. 3. Voorloopige vaststel ling der rekening dienstjaar 1928. 4. Comp tabiliteit. 5. Wat verder ter tafel za-1 wor den gebracht. 6. Rondvraag. Hoog bezoek. Verschillende leden der Herstelcommissie te 's-Gravenhage hebben gisteren een bezoek gebracht aan de boer derij „Meerrust" alhier en hebben daar de lunch gebruikt. Onder deze waren de Fran- sche Minister-President, eenige leden der Eagelsche en Duitsche delegatie e.a. KATWIJK. GEMEENTERAAD. De muziektent aan den Rijn Verhooging subsidie voor de Prin- ses-Juliana-bewaarschool Raads leden zijn geen boodschappenjon gens. De Raad dezer gemeente kwam Dins dagavond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was Burgemeester J. Schokking Aanwezig alle leden. Na opening met gebed worden de notu len ter goedkeuring voorgelegd. De heer J. van Duyn zegt, gisteravond de notulen pas te hebben ontvangen. De Voorzitter antwoordt' dat deze gis teren van den drukker zijn binnengekomen Vervolgens is aan de orde mededeeling van ingekomen stukken. Ingekomen zijn verschillende missiven van Ged. Staten, meldend goedkeuring van genomen raads besluiten. Bericht is ontvangen, dat aan den Bur gemeester verlof wordt verleend van 14 Aug. tot 13 September. Ingekomen is een schrijven van het Be stuur der Federatie van Diaconieën der Ned. Herv. Kerken in Nederland, waarin wordt bericht dat door genoemd bestuur besloten is de jaarvergadering te houden in Katwijk. B. en W. vragen aan den Raad een cre- diet om do heeren officieel te kunnen ont vangen. Van den beer P. H. Castenmiller is be richt ontvangen, dat hij zijn benoeming tot lid der Commissie va-n Toezicht op het La ger Onderwijs aanneemt. "Een verzoek is ingekomen van den heer J. W. Kobus om ontslag als Secretaris en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der Gemeente. De voorz. wijdt eenige waardeerende woorden aan den heer Kobus eu wijst er op dat hoe de heer Kobus steeds was een volijverig ambtenaar, wien het moeilijk zal zijn geweest heen te gaan. Hij spreekt de beste wenscben voor bem uit. B. en W. stellen voor dit gevraagde ontslag tegen 16 Aug. a-.s. eervol te verleenen onder dank betuiging voor de belangrijke diensten, vooral als secretaris en hoofdcommies ge durende een lange reeks van jaren aan de gemeente bewezen. Punt 4. Voorstellen tot verkoop van grond. De heer G. Haasnoot wenscht te koopen 570 M2. grond gelegen aan de Secr. Varkevisserstraat. B. en W. stellen voor dezen grond aan Haasnoot te verkoopen ad 4.50 per M2. en verder op de gewone voorwaarden. Besloten. D. v. d. Plas idem 350 M2. aan dezelfde straat. Besloten als voren ad 5.per M2. A. van Duyn Az. idem 110 M2. aan de zelfde straat, deels ad 5.deels ad 1.50 per M2. Aldus besloten. De heer Meerburg had over den prijs nog een opmerking naar aanleiding van inlichtingen van-een der koopers. Deze waren echter onjuist. Punt 5. Voorstel op het verzoek inzake bouw van een muziektent te Katwijk aan den Rijn. Eenigen tijd geleden is een ver zoek ingekomen van de Harmonie te Kat wijk inzake den bouw van een muziektent te Katwijk aan den Rijn. De IJsclub „Voor waarts" en de Oranjevereeniging hadden hieraan adhaesie betuigd. Een teekening met kostenberekening was bij het laatste verzoek bijgevoegd. Alhoewel volgens den Hoofdopzichter deze kostenberekening veel te hoog is, nl. 1400.en niet 19Ö0, zooals is opgegeven in het adres, achten. B. en W. op reeds vroeger genoemde gron den een dergelijke uitgave niet gewettigd en zijn er volgens B. en W. geen termen aanwezig om gunstig op het adres te be schikken. Gehoord echter de discussies in vorige raadsvergadering willen B. en W. het verzoek niet geheel afwijzen en zullen trachten tot een bevredigende oplossing te komen al zal uiet geheel aan het verzoek kunnen worden voldaan. B. en W. stellen mitsdien voor hun college te machtigen aan de Harmonie te berichten dat, indien de Harmonie, ten genoegen van B. en W- een geschikte plaats aanwijst voor een muziektent een verzoek tot het verleenen van subsidie door den Raad in gunstige, overweging zal worden genomen. Do heer J. van Duyn zegt te meenen, dat de commissie van Fabricage al eens een plaats had aangewezen. De voorz. merkt op, dat al tweemaal over een plaats is gesproken. Tweemaal was de plaats niet naar den zin. De heer v. d. Zwan zegt ver wacht te hebben, dat B. en W. aan de Har monie gevraagd zouden hebben waar men een tent wenschte. De voorz. zegt, dat het hier voornamelijk om ging en met de aan gewezen plaats ging men niet accoord. Besloten volgens voorstel van B. en W. Voorstel tot verhooging der gemeentelij ke bijdrage voor de Prinses Juliana Be waarschool. Het bestuur dezer school heeft volgens een regeling van 1927 een gemeen telijke subsidie van 4.per kind en per jaar tot een maximum van 1400.Dit was volgens een regeling, waardoor het bestuur kreeg 40 pet. van de verkregen be zuiniging op het onderwijs aan de 5 Her vormde scholen te Katwijk aan Zee, als er was een totaal aantal leerlingen van 120 of meer. Thans vraagt genoemd bestuur 60 pet. van de verkregen bezuiniging als bo ven genoemd zonder maximum. B. en W. kunnen hiermede niet geheel accoord gaan doch stellen voor te verleenen bij een to taal aantal kinderen van 4060 20 pet., 60—90 30 pet., 90—130 40 pet, ,130—180 50 pet. en ISO of meer 60 pet. Het bedrag zal echter nimmer meer mo gen bedragen dan tot dekking van het tekort noodig is. De heer Parlevliet spreekt er zijn bevreemding over uit, dat men nu reeds komt om subsidie. Na twee jaar blijkt er al een tekort te zijn. Over twee jaar zal men mogelijk weer komen. De voorz. zegt dat dergelijke beloften nog al eens onvoorzichtig blijken te zijn, doch de regeling is zeer billijk. Aldus dan ook besloten. Punt 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden aan het Bestuur der stichting „Rotterdamsch Zeehospitium" op grond van art. 72 der L. O. Wet 1920. Ged. Staten van Z.-Holland hebben, met vernietiging van een raadsbesluit der gemeente Katwijk bepaald dat de gevraagde medewerking, die geweigerd was tot verbouwing van de onder beheer dier stichting staande school voor tuberculeuse kinderen, alsnog door de gemeente moet worden verleend. Zonder discussie wordt besloten volgens voorstel van B. en W. Punt 8 Aanbieding der rekening van de Vleeschkeuringsdienst Kring Katwijk, over 1928. B. en W. stellen voor deze reke ning in handen te stellen eener commissie, bestaande uit de beeren T. Lodder, J. Hue- ting en D. van Riessen. Wordt aldus be sloten. Voorstel inzake regeling van het ver keer in de Annastvaat en Roest v. Lim burgstraat. In verband met het steeds drukker wordend verkeer stellen B. en W. voor een regeling voor die straten te ont werpen die hierop neerkomt dat automobi listen dan de volgende route zullen moe ten nemen: vanaf Katwijk a. d. Rijn- Adrianastraat, Anna straat, Duinoordstraat Voorstraat; naar Katwijk aan den Rijn: Voorstraat, Roest van Limburgstraat en Adrianastraat. De heer Dubbeldam had in vorige zit ting gevraagd, waarop de bevoegdheid van B. en W. steunden inzake nieuw- en herbouw (z.g. welstands-eischen). De heer Dubbeldam trekt deze vraag thans in op grond van de omstandigheid, dat inmiddels is besloten een regeling te dien opzichte te treffen. De heer v. Tongeren had verbetering ge vraagd inzake de rioleering bij Duinhof. B. en W. antwoorden hierop dat hierover bij hun College of bij Fabricage geen klach ten zijn ingekomen. Zekerheidshalve ech ter is de rioleering aldaar toch schoonge maakt. Op de vraag van den heer J. van Duyn betreffende het z.g. niet ontvangen van 'n convocatie voor de vergadering op 3 Juni voor do commissie voor de bedrijven, ant woorden B. en W. dat door de commissie is gerapporteerd dat de secretaris heeft verklaart alle oproepingen voor deze ver gadering te hebben onderteekend terwijl de gemeentebode heeft te kennen gege ven die oproepen persoonlijk te hebben uitgereikt. De heer Eijkelenboom had gesproken over de slechte waterloozing in het Parle- vlietslop. Uit het antwoord van B. en W. blijkt dat de schuld voornamelijk is te zoe ken bij de bewoners. De aandacht der be trokkenen zal er nogmaals op gevestigd worden. De lieer P. Meerburg zegt, dat enkele strandtenthouders niet betalen terwijl an deren zulks wel doen hetgeen onbillijk is en nadeelig voor de gemeente. De voorz. zegt, dat hem uit een onderzoek al reeds is gebleken dat de heer Meerburg verkeerd moet zijn ingelicht. Dc heer Meerburg zegt nogmaals dat hem zulks met zekerheid be kend is. Het zal de aandacht hebben van B. en W. Dan vraagt de heer Meerburg namens de. familie van C. v. D. overplaat sing van een patiënt uit Loosduinen naar Endegeest. De voorzitter zegt, dat de raadsleden geen dienst bewezen wordt met dergelijke vragen waardoor raadsleden als boodschappenloopers dienst doen. Immers aan dit verzoek van de familie is reeds lang voldaan. De heer J. van Duyn spreekt er zijn leed wezen over uit, dat een lid van den Baad werkzaam is aan de Gemeentebedrijven. Moreel is het zeker niet gewenscht als men als raadslid in dienst der gemeente is. Ook B. en W. zijn ook hieraan niet. on schuldig. Deze persoon staat niet. als los arbeider ingeschreven aan het arbeidsbu reau. Spreker acht zulks geheel verkeerd Hierna sluiting niet gebed. HILLEG0M. Personalia. Voor het examen Fransch L. O. is geslaagd de heer W. H. v. d. Berge, alhier. ST0MPWIJK. De Harddraverijen. Zooals bekend heeft- het bestuur der Harddr.ver, ..Nooit Gedacht" alhier op de laatste vergadering besloten wederom twee kortebaan drave rijen fr houden en wel op 21 Aug. a.s. Het lijkt ons riet overbodig ieder er op te wijzen, dat er een wijzigng in de voor middagdraverijen gekomen is. Was vorige jaren de ochtenddraverij open voor gere- gisstreerde paarden, thans zal er een dra verij gehouden worden van niet. gere gistreerde paarden. Ieder, die een goeden draver heeft, kan inschrijveu, ook van bui ten de gemeente, dus nationaal. Men denke er vooral aan, dat geregistreerde paarden uitgesloten worden. Er kan gereden wor den naar keuze, aangespannen of onder den man. In den namiddag zal er wederom een groote handicapdraverij gehouden worden voor geregistreerde paarden waarvoor hooge prijzen zijn uitgetrokken zooals vo rige jaren. Men wordt er vooral aan her innerd dat de inschrijving voor beide dra verijen sluit op Maandag 19 Aug. (v.m. 10 uur). Dinsdag 20 Augustus, des namiddags te drie uur zal de opening plaats hebben der nieuwe Koudekerksche brug. Het zal dan feest zijn in Koudekerk en Hazerswoude, al zal dit dan ook op bescheiden wijze gevierd worden. En niet ten onrechte zal er feest zijn. De nieuwe brug, welkedan ook tolvrij zijn zal, zal een groote verbe tering brengen in de verbinding tusschen Hazerswoude en Koudekerk, den Hooge Rijndijk eenerzijds en den Lage Rijndijk anderzijds. Het is thans de tweede maal, dat de Koudekerksche brug vernieuwd wordt. Aanvankelijk lag er een veer, waarvoor de heeren van Hazerswoude en Koudekerk octrooi hadden, waarmede deze heeren het geheel e veerrechb over den Rijn onder de ambachten van Hazerswoude en Koude kerk beheerschten. Toen dan ook in 1664 de Stad Leiden in vereeniging met de ste den Woerden en Utrecht het Jaagpad langs den Rijn vanaf Leiden tot Utrecht aanlegde en dientenbehoeve een veer voor het overzetten der Jaagpaarden ten Oos ten en ten Westen van Koudekerk noodig was, hadden zij daartoe de vergunning van de heeren van Hazerswoude en Koude kerk noodig. Leiden verkreeg deze vergun ning onder bepaalde voorwaarden. Lang reeds was de behoefte aan een betere verbinding tusschen de beide Rijn oevers gevoeld. In 1829 werden onderhan delingen door de burgemeesters van Ha zerswoude en Koudekerk met de beide heerlijkheden aangeknoopt om het veer door een brug te vervangen. Na lang durige onderhandelingen werd door de in- zetenen een brugfonds gesticht, waarin vanaf 1830 tot 1837 voor 90 aandeelen, elk van f 100, ingeschreven werd. In 1938 gaf de toenmalige Vrouwe van Koudekork, Vrouwe A. C. Vosmaer, wed. Sweigholt van Koudekerk en Poelgeest, den aan haar toebehoorenden halven eigendom van het veer over aan den Heer van Hazerswoude, Willem Baron Roël; zij behield zich zelve vrijdom van tol op bruggeld voor ten behoeve van den tij del ij ken Heer of Vrouwe van Koudekerk, voor zijne huis- genooten en dienstboden, hetzij te voet, te paard of met rijtuig. De Heer van Hazerswoude nam de verplichting op zich tc zijnen koste n' brug te leggen en te on derhouden, geschikt om te voet, mot paar den of rijtuig gepasseerd te worden en tevens om de Vrouwe van Koudekerk Donderdag 22 Aug. zal er des middags wederom een groote riugrijderij gehouden worden met auto's. Als wij nog even terug denken aan het vorig" jaar toen er onge veer 50 paren aan deelnamen, hopen we, dat het ook op dezen dag weer zeer irite- ressont zal worden. Tot slot zal er 's avonds een schitterend vurwerk afgestoken wor den. Teyéns zijn er ook verschillende ver makelijkheden aanwezig, zoodat jong en oud kunnen genieten. TER AAR. Oprichting „St. Josephs Gezellen Ver- eeniging". Zondagavond was er een ver gadering belegd voor alle jonge mannen boven de IS jaar om te komen in het Pa tronaatsgebouw tob oprichting van een St. Josephs Gezellen Vereen. Aanwezig waren de Pastoor en de Ka pelaan, twee leden van het Hoofdbestuur, en een flink aantal jongelui. De Kapelaan opende de vergadering met den Chr. groet, heette allen van harte welkom, en hoopte dat deze avond zou slagen tot groei en bloei van het verceni- gingsleven van Langeraar. Hierop gaf de Secr. van het Centraal Verband, van St. Joseph Gezellcnvereeni- gingen in Nederland, de heer Sluiter, een uitvoerige uiteenzetting vanaf de oprich ting tot heden toe, en besprak welk een nuttige instelling deze vereeniging is voor de jongelui, •als zij van het Patronaat af gaan. Spr. memoreerde, dat er 91 zulke vereenigingen zijn in Nederland met 9000 leden, waarvan in het Bisdom Haarlem wel het grootste aantal. De Kapelaan uitte zijn oprechten dank aan den Secr. voor zijn eenvoudige doch leerrijke woorden. Hiertusschen was een kleine, pauze, om eenige verfrisschingen te nemen. Na, de pauze werd overgegaan tot de voorloopige oprichting. Over 3 maanden zal de officieele oprichting plaats hebben door den zeereerw. beer Rector van Ga len. Er gaven zigh 80 leden op voor de nieuw opgerichte vereeniging, wat de verwachtin gen zelfs te boven ging. Uit de leden werd een voorloopig bestuur gekozen, dat nu de zaken zal afhandeleu, tot de officieele op richting. Voor verplichte avonden werden vastgesteld de Woensdagavond, en voor vrije avonden Zondag en Vrijdagavond. De contributie werd vastgesteld op 15 cent per week. Verder werden er nog eenige huishou delijke puntjes behandeld, waarna de Ka pelaan de leden bedankte voor hun mede werking aan zoo 'n nuttige en belangrijke Vereeniging. Spr. spoorde hen aan om toch vurige en actieve leden te blijven, zooals het op het Groot Patronaat was en VOORSCHOTEN. Gezonken. Gistermiddag is in de Vliet gezonken een zandbak nabij Allemansgeest, welke een gevaar oplevert voor de scheep vaart. Geboren: Cornelia Johanna Ad r ia na d. v. J. W. Zwetsloot en M. J. Jansen. Quirinus Jacobus Petrus z. v. P. J. van Hemert en P. M. van der Kooy. Johanna Adriana Maria d. v. C. A. Doeswijk en W. C, Knijnenburg. Petronella Jacoba d. v. schadeloos te stellen, indien de brug eenigen invloed zou kunnen hebben op het bedrag der recognitie ter zake van de beide bovengenoemde veren ten Oosten en ten Westen van Koudekerk. De Heer vaji Hazerswoude dient daarop een verzoek om octrooi tot het maken van ,de brug en het heffen van bruggeld tot hetzelfde be drag als het geldende veergeld in, welk octrooi bij Koninklijk besluit van 9 Sep tember 1938 verleend was. Intusschen was. echter reeds een voorloopige vergunning verleend om met den bouw der brug te beginnen. De begrooting dezer eerste brug bedroeg f 8919.90. Zij werd door den Heer van Hazerswoude gebouwd, die daartoe de bo vengenoemde fondsgelden in leen ontving, maar daartegenover verantwoording over het brugbeheer schuldig was. Het voor schot werd reeds gedurende de twee eer ste jaren na den bouw teruggegeven. Wat den Zuidelijken Rijnoever betreft, had de Stad Leiaen in 1664 door den aan koop van een strook grond ten behoeve van den aanleg van het Jaagpad van den Heer van Hazerswoude, Johan Baroa van Wassenaer, Vrijheer van Warmondt, Heer van Haserswoude, Druijnen, Gansoij- en etc., Ambachtsheer van Rijnsaterwoude, Leijmuidon, Vriesecoop etc., Hoogheemraet van Rijnlandt, zich eenige rechten verwor ven, en daarvan gebruik makende wist Leiden oenige gunstige bepalingen ten behoeve der scheepvaart bij den bouw der brug te bedingen. Het Jaagpad werd ten behoeve van de brug over eene lengte van 30 ellen Rijn waar ts verlegd, bij de brug li1/- el, het liep ter breedte van 21/- el onder het zui delijke vaste hoofd der brug door. Verder werd in overleg met Leiden bepaald, dat het Zuidelijke gat eene doorvaartwijdte van 51/;, cl tusschen hef Jaagpad en het eerste, juk verkrijgen zou, opdat twee jaagschuiten elkaar in snelle vaart bij avond zouden kunnen passeeren, terwijl het middelste gat, waarover de ophaal brug kwam, 7 el wijd werd, zoodat daar door schepen tot die breedte met staande mast zouden kunnen varen. De Heer van Hazerswoude, W. Baron Roël, overleed in 1841, de heerlijkheid Hazerswoude werd in het openbaar ver kocht aan den heer G. Visser, in wiens eigendom daarmede ook de brug over ging. M. den Hollander em M. P. van Bohee- O verleden: H. E. Chris tiaanso 75 j. Ondertrouwd: C. W. Goemans 24 j. en A. A. van Boheemen 18 j. ZEGWAART. Burenruzie. Maandagavond had op den Zegwaartschenweg een burenruzie plaats, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Zooals dat meer voorkomt, hadden de buren K. en P., meer speciaal de vrou wen, kwestie over de kinderen. P. had zich over een en ander beklaagd bij den veld wachter, die getracht heeft partijen te verzoenen. Dit was K. niet naar den zin. Bij zijn thuiskomst kwam hij met opgehe ven bijl, zeer bpgewonden, naar P. too. Deze, die in een der handen oen knijptang ha-d, greep K. aan. Nadat men uitgeworsteld was, bleek P. een groote wond in den lin kerarm te hebben en K. een groote wond in het hoofd. Beiden moesten zich onder dokters behandeling stellen. Door de poli tie is een onderzoek ingesteld. De beide werktuigen, dien avond op verkeerde wijze gebezigd, zijn in beslag genomen. Vermoe delijk eindigt deze geschiedenis in de rechtzaal te 's-Gravenhage. WOERDEN. GEMEENTERAAD. Geldleening. Het verkeer in de Voorstraat. Dinsdagmorgen kwam do Raad in spoed vergadering bijeen. De agenda bevatte als eenigste punt het aangaan van een geldleening van 50.000 koers a pari tegen een rente van 5 pet., te sluiten bij do Bank der Nederl. gemeenten. Deze leening was noodzakelijk in verband met de genomen raadsbesluiten betreffende straatverbetering, lichtuitbreiding en de aanschaffing van de autobrandspuit. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. Hierna werd door den voorz. mededee ling gedaan dat de Gedeputeerde Staten hare goedkeuring onthouden hadden aan het raadsbesluit om 35.000 beschikbaar te stellen voor de uitbreiding der algemeene begraafplaats, om reden deze binnen de bebouwde kom der gemeente ligt. B. en W. stellen voor hierover in beroep te gaan bij de Kroon. Alleen de heer Ruijs verklaarde zich hiertegen. Bij dc rondvraag besprak de heer Ruijs de wcnschelijkheid om dc maximum snel heid in dc Voorstraao te verlagen. De voorz. antwoordde, dat de maximum snelheid op 25 K.M. was gesteld, omdat, do kantonrech ter beneden 30 K.M. toch niet veroordeelde. De heer van den Bosch stelde voor het doorgaand verkeer in de Voorstraat van één kant te laten komen en het van den anderen kant komende om te leiden. Ook diende slechts één kant der straat voor parkeerterrein te worden bestemd. De voorz. zegde toe deze aangelegenheid in het college van B. en W. te zullen be spreken. Personalia. Voor het examen Duitsch L.O. is geslaagd de heer D. Tempel, alhier.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7