UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN to S t U! .-li dt d 171 Mare TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen in len morgen van 14 Aug. 1929, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.768.3 te Breslau. lagste barometerst.: 753.2 te Vardö. Verwachting tot den avond van 15 Aug.: Meest matige tot zwakke Westelijke tot .Noordwestelijke wind. Half tot zwaar be volkt. Waarschijnlijk droog weer. Iets loeier. LUCHTTEMPERATUUR 17.- gr, C. WATER-TEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur .5 gr., 12 uur 21 gr. en 3 uur 21 gr. C. Zweminrichting „De Zijl": 7 uur 19.5 gr., 12 uur 19.5 gr. en 3 uur 20 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Woensdagnamiddag S.59 uur tot Donderdagmorgen 5.12 uur.. ste teec elan: luist ij iel lan teer ihei ;ittei BAROMETER Winkelsluiting op 15 Augustus. Door de R. K. Winkeliers-Vereeniging afdeeling van „De Hanze" alhier is onder staande circulaire aan de leden gezonden. „Door het Hoofdbestuur 'van „De Hanze" is ons verzocht onze leden te verzoeken om 15 Augustus hun zaken te sluiten. Dit ver zoek was ons aangenaam, omdat wij ook verleden jaar gelukkig konden constateeren, udiei ve^en £>ehoor hebben gegeven aan den - oproep van ons Geestelijk gezag. Maar toch kon het beter; vandaar dan ook, dat wij ons richten tot hen, die tot heden nog niet kouden besluiten. Ook het voorbeeld van andersdenkende., standgenooten moet voor U een reden zijn om even fier Uw plicht te doen. Behalve te wijzen op het moreele effect, dat een algemeene sluiting veroorzaakt, mo len wij toch ook wel eens de aandacht ves- igen op het collegiale effect, daar het feit, dat gij Uw zaak niet sluit, de oorzaak kan zijn, dat anderen hun vroeger besluit her- °zien; terwijl wij toch niet mogen veronder- stellen, dat U juist geopend zult blijven om van Uw sluitende collega's eenig voor deel te verwachten. Toont derhalve op 15 Augustus, dat de e! geheele Katholieke Middenstand eensge zind denkt als de Industrieele en de Arbei-* dersstand, opdat de wenscli van onze H. Kerk opgevolgd kan worden en wederom kan geconstateerd worden de eenheid van denken en handelen onder alle Katholieks standen". MUZIEK. 2e Orgelconcert in de Pieterskerk. Nadat de organist Leo Mens zijn concert (waarop de sopraan-zangeres Nanda Ger- j ritsen uit Nijmegen en onze stadgenoot Frans Vrijhoff als cellist hun medewerking verleenden) had geopend met twee ,,Cho- raJ vorspiel e" van Bach, liet hij eerst zijn gasten aan de beurt komen. Goed en mooi zingen heeft op den toehoorder altijd on- gemeen® bekoring, en dezp heeft dikwijls le, weinig begrip, hoe ontzaglijk moeilijk het wis, goed en mooi en rustig te zingen. Deze angeres ontbreekt, het niet aan gaven, iij heeft een goede, zelfs mooie stem van imbre sympathiek met mooi klankrijk me dium en somtijds glansrijk hooge tonen. Hoewel zij al flink wat heci't bereikt is zij er toch nog niet geheel. Wij waardee- ren het in musici, die reeds een zekere uisti Fading hebben bereikt, dat zij jonge ont- luikende talenten naar voren willen bren- want deze hebben het meestal 4niet zoo gemakkelijk, om geaccepteerd te wor den. Wij gelooven, dat mejuffrouw Gerrit sen. profiteerend van haar goede eigen schappen, mooi kan gaan zingen, want met zoo'n raaiteriaal is wat te bereiken. Nu reeds is haar overgaan van boven naar middenregister meermalen zeer goed en de ial résonnance prijzenswaard, maar 't gelukt nog niet altijd. De articulatie moest veer krachtiger worden. Vooral, wanneer zij zich meer en meer zal gaan geven, zich zal weggooien in de verbeelding, dan zal zij het schoone bereiken. Nu zingt zij nog wat stijf en missen wij nog de extatische con templatie. Toch vielen er in het eerste lied van Johan Franck al wel mooie dingen aar te nemen. De aria, van Bach beviel minder. In het ..Geestelijk Lied" van Van den SigtenhorstMeyer, waarin haar mooie ronde middenstem het zoo fraai deed, haar bovenregister een goud-lichte kleur had en de vervoering niet verbro ken werd, was haar bcheersching voor treffelijk. Hier was haar zingen mooi. Om ons bij de solisten te houden, de jonge cel list die (wij weten het) wilskrachtig en ferm werkt, interesseerde ons niet minder. Frans Vrijhoff was eerst leerling agn de Leidsche muziekschool, waar hij bij Eberle studeerde, ging later naar hel Haagsche Conservatorium en is onlangs als cellist san het Residentie-orkest benoemd, 't Wilde ons voorkomen, dat bij eerst niet geheel op dreef was door nervositeit en zich moest inspelen. Dit gelukte hem. want t derde deel van de „Sonate" van Buo- noncéa, daar bleek hij er doorheen te zijn en goed beslagen te wezen, evenals in het •Andante religioso" van Rouchini waarin kij zich gevoelvol uitspeelde. Wij meenen, dat de gewaarwording en visie van dezen cellest van goede kwaliteit zijn. Door en £ve'' zijn te loven toon-egaliteit licht tel kens de reflexe van zijn gevoel henen met zweem van poëzie en goede muzikalen smaak; dan een mooie streek en toon, die de vloeiing van sentiment niet stoort. Met belangstelling hoorden wij het An dante van Rouchini. Muzikale gegevens zijn ook hier aanwezig, daarom twijfelen wij niefc of Vrijhoff zal zich ontwikkelen tol een goed toegerust cellist. Leo Mens gaf zich geheel in smaakvolle begeleiding en samenspel.. Hij toch zoo als gezegd is had de avond ingeleid met twee C'horalvorspiele van Bach, die hij verstild en innig speelde. Dan speelde de organist de grandiose en sterk aanspre kende „Prélude en Fuge in f moll" van Bach in een opwelling van geestdriftig zich overgeven aan deze prachtige orgel muziek. In de derde sonate van Mendels sohn was de organist niet minder op dreef, zich volop uitspelend vertolkte hij dit werk met veel verven en fraaie tegenstelling in de twee deelen voortvarend in voordracht en majestueus crescendo. Mei savouree- rende spontaniteit heeft Mens de sonate uitgevoerd met een voordracht die de aandacht prikkelde. Wij hebben den in druk medegenomen, dat deze avond zeer wel slaagde en de toehoorders, de vertol king waardeerend, den uitvoerenden er kentelijk zijn geweest. J. K. LEI MUI DEN. Het diamanten jubileum van den heer A. Kiebert Dinsdag j.l. vierde de Parochie van den H. Johannes de Dooper feest, getuige de allerwege wapperende vlaggen en wimpels. En 't was wel een zeldzaam feest. De heer A. Kiebert herdacht n.l. den dag, dat hij voor 't eerst, 60 jaar geleden 't orgel in de R. Iv. Parochiekerk bespeel de. Om 9 uur werd de plechtige H. Mis tot dankbaarheid opgedragen, vóór welke het tweestemmig Veni Creator werd gezongen en waaronder door het zangkoor op zeer verdienstelijke wijze de vierstemmige Mis „Assunite Est" van Ha lier werd uitge voerd. Onder de Commine, waaronder de jubilaris en alle familieleden tot de H. Tafel naderden, werd het Ave Yerum van Reiniers ten gehoore gebracht, terwijl na de H. Mis het. „Jesus dulce Memoriam" van B. Vothe uitstekend werd gezongen. Na de H. Mis werd de geheele familie Kiebert, Kerk- en Armbestuur, zangers en genoodigden op de pastorie ontvangen, waar de jubilaris door allen op hartelijke wijze werd gefeliciteerd met het bijzon dere voorrecht. Nadat allen hadden plaats genomen nam de zeereerw. heer pastoor aldus het woord Geachte Jubilaris, familie, Kerk- en Armbestuur, Zangers en genoodig den. Hedenmorgen vroeg mij de PostWat. is er toch aan de hand, dat er zooveel vlag gen uithangen. Wel antwoordde ik: Weet u dat niet? Arie Kiebert viert heden zij» diamanten feest als organist der Paro chiekerk, en werkelijk is 't ruim 60 jaar geleden dat hij voor 't eerst 't orgel in die kerk bespeelde. Uit 't boek van 't Kerkhof bleek ml., dat er op 24 Mei 1869 begraven werd meyuffr. Joh. Krakkenbosch. Bij de gezongen uitvaart was geen organist aan wezig. De Zeereerw. Heer Pastoor Mols, stuurde nu een der misdienaars, die 't or gelspelen leerde, naar 'b oxaal om de Mis te spelen, en die misdienaar was de heer A. Kiebert, de tegenwoordige en feest vierende organist. Dit 60-jarig jubileum kan en mag daarom niet onopgemerkt voor bijgaan, en 't gaat niet onopgemerkt voor bij, getuige de vele vlaggen en alle aan wezigen. Pastoor, Kerk- en Armbestuur, ep zangers zijn verheugd a hun dankbaarheid te kunnen betuigen voor alles wat u in dien tijd gepresteerd heeft, wie u in dien tijd ter eere Gods en tot opluistering der kerkelijke plechtigheden gedaan hebt. Op 'mijn verzoek en bijzonder door de voorspraak van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem heeft Zijne Heiligheid de Paus u als zijn bijzonderen dank gouden Kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" verleend, en 't is voor mij een bijzondere eer en en groot genoegen u dit eereteekon op uwe borst te mogen hechten. U heeft in uw leven al zooveel kruisjes te dragen gehad en u heeft ze gedragen blijmoedig, fier en met geduld, dat u nu te meer 't recht toekomt, dit eereteeken te dragen. Moge 't u vergund zijn, 't. nog vele jaren, en wel eiken dag te dragen. Namens de heeren zangers, wier gezang gij zoo- vele jaren hebt begeleid, bied ik u een toepasselijk geschenk aan, n.l. een beeld van de H. Cecilia, de patrones der organisten en zangers-. Jammer, dat 't op 't oogenblik nog niet klaar is, maar binnen een paar blagen zal 't in uwe huiskamer prijken. Moge 't u steeds eene opwekking zijn ter navolging. Moge 't u vergund zijn nog vele jaren de zangers te begeleiden tot meerdere eere Gods en tot stichting der geloovigen. Heeft, u levensweg vaak ge leid langs doornen en distelen, wij hopen, dat hij nu u over rozen mogen voeren en dat u na dezen hierboven 't onvergankelijke eereteeken moge ontvangen. Een der kinderen van den jubilaris droeg nu een toepasselijk gedicht voor. Innig geroerd door zooveel betoonde be langstelling dankte de jubilaris allen. Na nog een tijdje gezellig bij elkaar te zijn gebleven namen de heeren van het Kerk- en Armbestuur en de zangers af scheid en werd er van den jubilaris en de geheele familie een foto genomen als blij vend aandenken aan dezen heugelijken dag, waarna allen zich naar de woning be gaven waar de heer Kiebert eene nieuwe verrassing wachtte. Als huldeblijk hadden de buren een fraaie eerelaoog gezet, waarin in mooi geschilderde letters „Hulde aan den Jubilaris'' prijkte. 's Avonds kwamen familie en zangers weer ten huize van den feesteling bijeen om den avond verder in gezellig samen zijn door te brengen. Menige speech werd afgestoken met den zeereerw. heer Pastoor te beginnen, menig liedje gezongen en me nig glaasje op de gezondheid van den ju bilaris geledigd, totdat eenmaal de tijd van scheiden kwam en iedereen hoogst vol daan huiswaarts keerde. ALPHEN AAN DEN RIJN. Melkprijs. De melkprijs is in deze ge meente weder met 1 cent per liter verhoogd. Hevige autobotsing. Gisteravond om streeks half zeven zijn langs den Westka- naalweg twee auto's in flinke vaart tegen elkaar gereden. Het ongeluk had plaats doordat langs genoemden weg een auto stond, waardoor het uitzicht voor de be stuurders der passeerende auto's eenigzins werd belemmerd. Beide auto's waarvan de een uit Vlaardingen en de ander uit Vrou wenakker kwam, werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Daar de betrokken bestuurders van mee ning verschilden aangaande de schuld vraag, werd aangifte gedaan bij de politie. Miltvuur. Zooals we reeds meldden deed zich dezer dagen onder het vee van den landbouwer v. T. een geval van miltvuur voor. Thans zijn reeds vier koeien aan deze ziekte gestorven. ZOETERWOUDE. Uitbreiding R. K. Meisjesschool. Dins dagmorgen werd ten gemeehtehuisze, voor rekening der gemeente, aanbesteed het bij bouwen van een lokaal met bijkomende wer ken, aan de R. K. Meisjesschool alhier. In gekomen waren 14 biljetten, t.w.: J. Rode- wijk voor 9226.E. Hulsbos voor 10.190,A. J. van Vliet voor 9895. Wed. H. van Driel, Koudekerk aan den Rijn voor ƒ8841.H. van Beek te Leiden voor 8925.Adr. Pieterse voor 9700.A. J. Kantebeen en C. van der Lelie te Leiden voor 8699.J. L. van Benbekom te Ha- zerswoude voor 9332.— C. P. J. Paarde- kooper voor f 9100.L. J. Bosman voor ƒ9800.J. Maafcen en C. Snoodijk te Veur voor 9400.Nic. Overdevest voor 9995.Fa. van Duiin en Vink te Noord- wijk voor ƒ8999.A. H. Volleberg voor 5605.—. Waar geen plaatsnaam is vermeld zijn de inschrijvers woonachtig te Zoeterwoude. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Personen in Leiden gevestigd. E. Draxler, Verpleegster, Acad. Zieken huis. W. Esveldfc, Dienstbode, Bloemiste'n- laan 4. G. Feenstra, Verpleegster, Acad. Ziekenhuis. A. F. Ferwerda, Waschmees- tor, Haven 16a. G. C. Goddijn en fam., Breestraat 47. B. Hendrichs en fam., Ge recht II. J. van Iperen,- Dienstbode, Wit te Singel 24. J. de Jong, Betonwerker, H. Morschweg 21. S. H. Joustra, Buiten rus tsitr. 5. A. M. Kiekman, Verpleegster, Acad. Ziekenhuis. A. M. Koene, Ver pleegster, Acad. Ziekenhuis. P. A. van der Kooij, Verpleegster, Acad. Ziekenhuis. C. Krom, Lopsenstr. S. W. van Leeu wen en fam., Orgelmaker, Roomburgerweg 13. Wed. M. C. Ramak-Zierjkzee, Hein- siusplein 5. M. Ras, Monteur, Maredijk 159. C. P. van der Reijden, Dienstbode, Weverstraat 10. N. Rosier en fam„ Jour nalist, ltaam ste eg 5. G. Schl echter, Tand- techn., Nieuwe Rijn 6. J. Uljee, St. *Ja- eobsgr. 1. L. ter Wee, Korevaarstr. 1. J. D. Werkman, J. de Wifctstr. 57. A. F. A. Werner, Tuinjongen, Hansenstr. 9. R. Wiggers en fam., Bloemist, Iloogewoerd 80. Personen uit Leiden vertrokken. G. P. N. van der Arend, Amsterdam, Iludsonstr. 70 hs. Wed. A. Bink-de Vis ser, Wassenaar, Rijksstraatweg 280. W. Boerhof, Zoeterwoude, H. Rijndijk F 197. P. D. Bosch, Apeldoorn, Echoput 1. G. M. Brouwer, Rotterdam, Ziekenhuis Berg weg. D. van Donk, Oegstgeest, de Keru- penaerstr. 47. J. Ferwerda, Harlingen, Z. O. Singel 19. Al. I. van Gasteren, Rot terdam, Pompenburgsingel 29a. J. .T. Geutjes, Kerkwijk, Wijkverpleegster. H. C. Gunning, Yerseke, Grintweg D 47a. H. A. de Haan-Jorissen, Lettele bij G. J. Nolten. AI. C. Haastrecht, Roelofarends- veeu, C S3 bij ouders. J. Heemskerk, Hillogersberg, W. vail H i 1 d e g a a rd sb e rgs 11\ 81. P. A. Hendriks, Utrecht, IT. de Key- serstr. 60. C. van Heusden, Oegstgeest, Duivenvoordestr. 4. T. J. Hogendor|>, den Haag, Archimedesstraat 18. D. Hui- nink, den Haag, Irisplein 36. Wed. W. AI. Kiela-Spruit, Noordwijk', St. Jeroen. C. Kooien, Leiderdorp, v. d. Valk Bouman- veg 17. J. H. Korswagén, den Haag, Adelheidstr. 72. Iv. Koudijs, Velsen. F. R. Kramer, Medan N.-O. H. H. Ivreuger, den Haag, Kuipstr. 103. A. Kuperus, Krommenie, Verpleeghuis. T. L. Lange- veld, Voorschoten, Steenen Aluur 227. .T. AI. van Leeuwen Boomkamp, Amsterdam, Koninginneweg 52. P. Lens, den Haag, Kranestr. 52a. L. V. Martens-Angibaud, Parijs. H. L. Melzer, Bassum bij Bremeu (D.) M. C. van der Aleij, Voorhout, Boer- haavestr. 1. J. H. T. Mingels-de Jong, Amsterdam, Hudsonstr. 70 hs. G. H. AIoll van Charante, Arasterdam, Koninginneweg 52. AI. E. Orniond, Arnhem, Rijnstraat 82. K. J. de la Parra, den Haag, Banstr. 8. J. AI. van der Mark-Petiet, Wassenaar. G. Pitlo-Vlasblom, N.-O. Indië. J. Po- lane-Beij, Hillegom, Loosterweg I 20. J. Reinhardt, Zoeterwoude, Vrouwenweg E 37 M. P. H. J. Rienks, den Haag, C. Speelmanstr. 29. J. C. de Rooij, den Haag, v. Ostadestr. 301. A. W. Rutgers, Deven ter, Kolkweg 47. F. W. van Santen, Voorschoten, Leidscheweg 137 b. H. O. AI. E. Schafstal!, Weesp, Muiderbinnenweg 1. H. Schwagmeier. Oegstgeest, Pr. Hen driklaan 11. I. G. H. van der Sleen, Haarlem, St. Elisabeth Gasthuis. F. Spangler, den Haag, Schimruelweg 411. P. Spiess, Weenen. B. Stikvoort, Antwer pen, J. van Rijswijklaan. E. Theobold, Voorschoten, Veurscheweg 45 F. H. van Tol, den Haag, Rottumschestr. 13. J. G. Venhoven, Vogelenzang, Vogelenzangsche- weg 364. M. E. Vonk, Gorinchem, Gast- huisstr. 31. P. D. Walbeehm, Bancteeng (N.-O.) J. H. van der Weijden, den Haag, Lyonetstr. 117. LAATSTE BERICHTEN De alastrim te Rotterdam. Gisteren is te Rotterdam ecu conferen tie gehouden tusschen vertegenwoordigers van den geneeskundigen dienst. Volksge zondheid. de gezondheidscommissie en de directie der ziekenhuizen ten einde te be spreken welke maatregel genomen moest worden in verband mot de uitbreiding van de alastrim en het openstellen van de openbare scholen. Besluton is: le teil aanzien van de niet toelating tot de scholen uit huizen, waar zich een geval heeft voorgedaan, tc handelen als ten aan zien van andere besmettelijke ziekten is voorgeschreven. 2e. bij <le weer openstelling der scholeu gelegenheid te geven aan de ouders om hiui kinderen, die nog niet zijn ingeënt bij hun komst op school te doen inenten. Deze maatregel zal Vrijdagmorgen worden toegepast op alle scholen in het Westen der stad en daarna zoo spoedig mogelijk door de geheele gemeente. 3e. Aan alle ouders van de hoogere klas sen dor lagere scholen een circulaire uit te reiken, waarin erop gewezen wordt, dat heb wenschelijk is hun kinderen opnieuw te laten inenten. Hiervoor zal op alle scho len gelegenheid worden gegeven. Deze maatregelen gelden vöor dc open bare scholen. Aan de besturen der bijzondere scholen zal worden verzocht, hun toestemming er toe te verleenen, dat op hun scholen op gelijke wijze wordt gehandeld. Het totaal aantal gevallen bedraagt op het oogenblik ongeveer 150. lederen dag komen er nieuwe bij. Kind verdronken. Hedenmorgen is in de Waal voor Nijme gen veixlronken het 2-jarig kind van schipper D. Het kind viel te water, toen de vader het aan de moeder wilde over reiken. Kinderen onder een tractor. Hedenmorgen is op de Dracht te Hoe ren veen een ernstig ongeluk gebeurd. Een viertal kinderen speelde met oen trek wa gen op het trottoir, toen eeni zware trac tor passeerde. Het wagentje geraakte on der de wielen en werd verpletterd. Van dc inzittenden werden twee zwaar gewond nl. het 7-jarig zoontje van ds. A. J. Bouma en het zoontje van den loodgieter D. Steneker Vooral het zoontje van ds. Bouma is er ernstig aan toe. Zijn toestand is zeer zorg wekkend. Zes woningen afgebrand. Uit. Witmarsum wordt ons gemeld: Gistermiddag brak alhier door onbeken de oorzaak brand uit in een gebouwen complex van 14 arbeiderswoningen. Wel dra stonden 4 hiervan in lichte laaie. Dc brandweer was spoedig ter plaatse en wist 8 huizen te behouden. Zes brandden ech ter volkomen af. Deze woningen werden bewoond door de families van der Witte, Broersma, de Vries, Blonksma, Klcinsma, v. d. Eems en Lemstra. De huizen en dc in boedels waren verzekerd. JAPANSCH LEGERVLIEGTUIG NEERGESTORT. Zeven personen gedood. LONDEN, 14 Aug. (V.D.). Nabij Xogaya is een Japansch legervliegtuig, waarin zich o.a.x e enige leden van den gencralcn staf bevonden, neergestort. Zeven personen werden gedood, waaronder eenige hooge officieren. Ontploffing van een spoorwegwagen. Een arbeider gedood. ROME, 14 Aug. (V. D.). Op het station te Prato bij Florence is een spoorweg wagon, geladen met zuurst of-cylinders, ont ploft. De met het laden belaste arbeiders sloegen op de vlucht. Een hunner, die juist eon cylinder nipt zuurstof droeg, waö plot seling in een vuurkolom gehuld en was onmiddellijk dood. Het vuur sloeg over op andere wagons en kon slechts na oenige uren gebluscht worden. De Ver.ezolaansche opstandelingen. Hun aanval op Cumana. LONDEN. 14 Aug. (Y.D.). Omtrent den aanval der Venezolaansche opstandelingen op de stad Cumana in Venezuela wordt nader gemeld, dat. de opstandelingen ge bruik maakten van het eenigcu tijd gele den door hen in beslag genomen Duitsclie stoomschip „Falke" dat, geen papieren had en daarom als piraten schip beschouwd werd. De opstandelingen voeren de Afan- zanares op, aan welker mond Cumana ce legen is. Gedurende den strijd werd de be velhebber der regeeringsl roepen, generaal Fernandez, gedood. Ook de leiders der op standelingen werden, met uitzondering van den vroegeren minister van binnenland- sche zaken, generaal Linares, gevangen genomen of gedood. Uit Port, of Spain op Trinidad wordt medegedeeld, dal, do op standelingen zich wed erom onder een nieu wen leider verzameld hebben: Zij zouden sterk genoeg bewapend zijn om een nieu we aanval op de Venezolaansche regeering te ondernemen. Draadlooze uitzerding uit een valscherm. BERLIJN, 14 Aug. (V.D.). Uit New- York wordt aan eenige Berlijnsohe bladen gemeld, dat het den vlieger-parachutist Aleyer gelukt is zwevende met ecu val scherm draadloos médedeelingeu uit. te zenden. Hij sprong boven het Roosevelt- vliegveld van 300 meter hoogte met een valscherm uit een vliegtuig omlaag eu (er- wijl hij daalde deed hij door middel van een microfoon mededeelingen omtrent zijn BIOSCOPEN. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Casino: Niet afgekeurd voor volwassenen. Trianon: Afgekeurd. City: Goedgekeurd. waarnemingen en gevoelens. Door middel van relieering werden zijn woorden door de meeste Amerikaansche stations heruitgc- zonden, zoodat zij in geheel Amerika tc hooren waren. De ontruiming van het Rijnland. LONDEN, 14 Aug. (V. D.). De „Daily Herald" meent te weten, dat de ontrui ming van het Rijnland door dc Engelecho troepen tegen 15 September a.s. beginnen zal en vóór Kerstmis van dit jaar beëin digd zal zijn. De Franschen en Belgen zullen waarschijnlijk tegen October met, de ontruiming beginnen, terwijl tegen het einde van Februari 1930 het ge'heele Rijn land waarschijnlijk door alle vreemde troe pen ontruimd zal zijn. BRUSSEL, 14 Aug. (V. D.). De verslag gever te Den Haag van de „Etoile Beige" meldt, dat de ontruiming van liet Rijnland nog dit jaar zal plaats hebben, wanneer Duitschland het Young-plan ratificeert. Do Belgische minister van buitenlandsche za ken, Hymans, heeft hem verklaard, dab overeenstemming inzake de ontruimings kwestie zeker was. Donderdag vertrekt de „Graf Zeppelin." D e r s t. e étappe gaat tot Tokio. FRIEDRICHSHAFEN. 13 Aug. Don derdag zal de „Graf Zeppelin" voor zijn reis naar Tokio vertrekken. Hot uur van vertrek staat nog niet vast. De controle werkzaamheden aan romp en motoren van het luchtschip zullen Donderdag afgeloo- pen zijn. Over het Kanaal. BOULOGNE, 14 Aug. (V. D.). In den af- geloopen nacht te 2 uur is miss Connie Gilhead, leerlinge van de poly-technische school te Londen, bij kaap Gris Nez te water gegaan, teneinde te trachten over het Kanaal te zwemmen. AMSTERDAM, 14 Aug. Vee. Aanvoer: 312 vette koeien le kw. f 0.961.04, 2e kw. f 0.800.96, 3e kw. f 0.620.80. 50 nuchtere kalveren f 1018; 30 varkens, Holl., Overz. en Geldersche, le kw. f 1.09—1.10, 2e kw. f 1.081.09; vette varkens f 1.06—1.08. DELFT, 14 Aug. Boter. Aanvoer 56/8en 2/16 wegende samen 1140 kg. Prijs 1.90 2.20 per kg. Vee. Vette koeien 180125, kal koeien 200385, vaarkoeien 150275, magere, varkens 2470, nuchtere kalve ren 826, biggen 1632, rundvleescli per kilo 1.10—0.95—0.80. Aanvoer: 153 runderen, 2 paarden, 4 graskalveren, 65 magere kalveren. 63 schapen of lammeren 397 varkens, 642 biggen, 2 geiten of bokken WOERDEN. 14 Aug. Kaas. Aanvoer 47(1 partijen, zonder rijksmerk 4319, met rijksmerk le kwal. 5155, met rijJcsmerlc 2e kwal. 4649, zware 57. Handel ma tig. R'VEEN, 14 Aug. Groerdenveilirtg. Sui kermeloenen 1915 cent. tomaten A f 10.00 —12.10, idem B 10.40—11.10, idem C' ƒ8.30 9.30, idem C'C 3.11 per 100 pond; snij- booncn 0.70—1.—, M 0.90—1.25, I 1.50, extra 2.50, afwijkend 50 cent, stek 19 cent, prinseboonen 1.60—1.70, idem zonder draad 1.952.10, dubbele stam 1.05 1.15, witte pronkers 65 cenl, per 10 Kg. Au gurken: fijn 6.007.60, fijnbasterd f 2.20 —2.90, basterd 1.90—2grof 1.20— 1.25, grof TI 0.80—1.10, bommen 30- 35 cent, stippel 80—95 cent. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAMj (Niet officieel). Berlijn 59.441 Londen 12.109/7* New-York 2.49% Parijs 9.761/.-, Brussel 34.71 Zwitserland 48.011/,, Milaan 13.05 Madrid 36 60 Oslo 66 50 Kopenhagen 66.171 Stockholm 66 871 Weenen 35.171 Praag 7.391 Boedapest Prol. 41/0 0/0 BEURSOVERZICHT. De stemming ter beurze was heden eenigszins verdeeld. ITet grootste deel der publieke belangstelling had zich heden af gewend van dc Industrieelen en was gecon centreerd op Oliewaarden, waarvan vooral Koninld. profiteerden, die tot 394 1/2 op liepen. Perlakken kwamen na lager inzet boven het. hoogste niveau van gisteren. Algeni. Exploraties gezocht.en behaalden een flink avance. Hier en djiar is de moo ning gaan postvatten, dat eerlang de/.c M;j. door de Kon. zal worden overgenomen. Boetona hadden van aanbod te lijden eu bewogen zich dienqvereenkomsiig. Vau Ie Industrieelen bleven Margarine Unies rle leiding behouden. De stemming was goed prijshoudend en de koersen bewogen zich gedurende den geheeleu beurstijrl rondom 570 pet. Calvè Delft vast gestemd en be dong zelfs prijzen boven de hoogste van gis teren. In de Kiichenmeistcrs ontstond een drukke beweging en onder ruime omzetten konden beide soorten een flink avance be halen. Ford-aandcelen in doorsnee slechts weinig veranderd. Philips begonnen flauw, doch "isten zich later vrij goed tc herstel len. Kunstzijde-aandeelen gaven slechts kleine omzetten te zien op nagenoeg onge wijzigd koerspeil. Tabakken onregelmatig. Deli Batavia'» lager. Rubbers trokken wat aan, onder invloed van rle betere jbtemming te Londen. Ook Suikers beter gestemd. Amerikanen vast.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3