UIT DE PERS KERKNIEUWS tweede blad de leidsche courant. dinsdag 13 augustus 1929 EEN GELUKKIGE KEUZE. Het nieuwe „Orgaan ter verspreiding der ^ristelijk-Nationale Beginselen" schrijft jver het nieuwe Kabinet: „Zoo is dan de crisis betrekkelijk spoe- iiig opgelost, nadat het niet mogelijk bleek een recht.sch-parlementair kabinet te formeeren. Wij hebben dan nu een rechts ge oriënteerd extraparlementair kabinet. Gezien den uitslag der verkiezingen en lettend op de onmogelijkheid om een parlementair kabinet te verkrijgen, steu nende op de partijen van rechts, is dit op dit oogenblik de meest gewenschte oplossing. Eenzelfde oplossing bracht de heer Cort van der Linden, toen in 1913 rechts in dc minderheid kwam en hij een ex tra-parlementair kabinet, links georiën teerd, samenstelde. De heer Buys bleef dus in de lijn van het eerste extra-parlementair kabinet. Bovendien is de kabinetsformateur zeer gelukkig geweest in de keuze zijner ambtgenooten. De heeren De Geer, Beelaerts van Blokland en Donner, die uit het vorig kabinet werden overgenomen, hebben elk op hun terrein hun sporen verdiend en genieten het vertrouwen der Volks vertegenwoordiging. Do heeren Buys en De Graaff hebben voorheen getoond, hun departement te kunnen beheerschen. Deze vijf titularissen vormen dus met elkander de kracht van het nieuwe ka binet". Ook de andere ministers ziet het blad iet vertrouwen optreden; terwijl het 't af reden van minister Slotemaker betreurt, la nog gesproken te hebben over de moei- ijke positie van den minister van Finan- ën, eindigt het blad: „En nu nog iets. In zekere kringen zal er gejuicht worden, dat de coalitie weg is en er zelfs geen Kabinet, steunende op de groepen der rechterzijde, kon wor den geformeerd. Doch wat is nu het resultaat1? Een roomsche premier en bovendien drie roomsche ministers, terwijl aan de beide ministers, die christelijk-historisch zijn, departementen verblijven, die op de po litieke richting zoo goed als geen invloed uitoefenen. Men moet wel een kind in de politiek zijn, om te meene-n dat het er nu met de doorvoering van de protestantsche be ginselen beter voorstaat. Veeleer kunnen wij de slotsom trek ken, dat het er met deze op staatkundig gebied, vooral naarmate de protestant sche rechterzijde meer versnippert, hoe langer hoe droeviger zal- gaan uitzien. Hier geldt met recht het woord: Zij we ten niet wat zij doen". Ten aanzien van de Coalitie schijnen er ieel veel kinderen in de politiek te zijn, nerkt De Botterdammer (A.-R.) ierbij op. WAT IS DE WAARHEID IN ZAANDAM? De Gelderlander dringt er op lan, dat nu eens bekend wordt, wie in take de geruchtmakende verklaring van len Zaandamschen burgemeester onwaar- ïeid heeft gesproken, de heer ter Laan of le heer Oudegeest. Het blad schrijft nL het volgende: „Te Zaandam regeert 'n roode burge- neester, de heer K. ter Laan. Dat is gedu rende langen tijd goed gegaan. De plichten an hoofd der gemeente werden zorgvul dig gescheiden gehouden van de plichten als partijman; en 't zou waarschijnlijk nog joed gegaan zijn, als niet op een ongeluk- mtn- Xe ftcrbfjtsxr'A. ffutj INGEZONDEN MEDEDEELING. kigen dag een staking in de Zaansche hout havens was uitgebroken. Die staking, welke nog steeds voort duurt en door de betrokken organisaties der S. D. A. P. wordt geleid, onderscheidde zich hierin van andere stakingen, dat 't tot vrij heftige relletjes kwam. De heer Ter Laan, als hoofd der gemeen te, moest natuurlijk optreden tegen de herriemakers en hij deed dat op de eenig- juiste manier: hij liet de politie geheel vrij en deze maakte aan verdere relletjes spoe dig een einde. Daarover waren de heeren van de S. D. A. P. echter allerminst te spreken. Zij belegden een plaatselijke vergadering, waarop het nogal rumoerig toeging en o.m. werd voorgesteld den heer Ter Laan bui ten de sociaal-democratische partij te zet ten. Toen verscheen echter de heer Oude geest ten tooneele. Hij verzekerde, dat de heer Ter Laan hem in een onderhond had beloofd voortaan meer in den geest van de partij te zullen handelen. De vergade ring nam met deze verklaring genoegen, de voorgestelde motie werd ingetrokken en eenieder ging voldaan huiswaarts. Doch buiten de kringen der S. D. A. P. stelde men onmiddellijk de vraag: Hoe zit dat nu? De heer Ter Laan zou hebben be loofd voortaan meer in den geest der partij te zullen optreden? Doch als hoofd der gemeente Jieeft hij met de partijbelangen niets te maken, moet hij vrij staan van iederen partij-invloed Toen kwam de tegenspraak van den heer Ter Laan. Hij had niet iets derge lijks beloofd, als de heer Oudegeest hem in den mond legde.. Hij wist heel goed, dat hij zooiets niet beloven kon en mocht Een van tweeën dus: óf Oudegeest, óf Ter Laan fantaseerde. Maar in het eerste geval zijn de Zaan- damsche socialisten door een van hun eigen mannen met een kluitje in het riet gestuurd. En in het tweede geval heft de heer Ter Laan iets beloofd, wat hij nooit mag belo ven. Dit is een zaak, die allereerst Zaan dam aangaat. Doch waarover in het algemeen belang het volle licht behoort tc vallen. Partij-invloeden dienen van onze open bare bestuurslichamen verre te blijven." MGR. C. VAN DE VEN. Mgr. C. van de Ven, bisschop van Alexandrië in de Ver. Staten, tijdelijk in. ons land vertoevend, heeft in zijn geboor teplaats Oirschot, zijn zilveren bisschops jubileum gevierd. Mgr. werd 10 Aug. 1904 benoemd tot bis schop van Natchitoches, Mgr. was toen 39 jaar oud. In 1910 werd zijn bisschopszetel op last van Paus Pius X verplaatst naar Alexandrië, een bisdom, dat sinds 1853 bestond, en waar hem drie Fransche bis schoppen waren voorafgegaan. Monseig neur stichtte in zijn diocees, dat een blan- '"ke en een zwarte bevolking heeft, vele nieuwe missie-bijposten, bouwde kerken en te Alexandrië een weeshuis, waarvan hij persoonlijk het bestuur voert. De Katholie ken yan het bisdom Alexandrië geven hun zoo beminden bisschop veel voldoening: de trouwe, viering bijv. van de eerste Vrij dagen vindt in heel Amerika haars gelijke niet. Dit zilveren bisschopsjubileum is te Oirschot met .grooten luister gevierd. Niet alleen de bewoners van Oirschot maar vele geestelijken uit het Bossche diocees hebben den beminden priester, die ook op het terrein van de theologie en de filosofie groot gezag heeft, op hartelijke wijze gehuldigd. Mgr. Diepen, bisschop van 's Bosch, woonde de viering van dit jubileum bij. PATER DR. J. KRAMERS SJ. t In den ouderdom van 64 jaren is, zooals gisteren gemeld, te Nijmegen overleden de Zeereerw. Pater dr. J. Kramer S.J., leer- aar aan het St. Canisius-college, aldaar. „De Maasbode" schrijft een „In Merno- riam". feuilleton. ANTHONY MARSTON DE DOLENDE RIDDER Een verhaal uit den tijd van den Spaanschen Successie-oórlog. Naar het Engelsch van MOBIOE GERARD. kan aanvallen. De Hertog keek Marston recht in de oogen. Bent U die man Anthony richtte zich hoog op, trok zijn zwaard en salueerde. Het is goed. Zonder een woord verder, liet de Hertog Marston waar-hij was en ging. terug naai de plaats waar een adjudant zijn paard vasthield. Prins Eugenius was al opgeste gen. Marston bleef in de houding staan tot de heide veldheeren, die in tegenoverge stelde richting naar hun kwartieren gingen, uil het gezicht waren. Toen wendde hij zich tot Fagan, die hen op eerbiedigen afstand gevolgd was. Breng de paarden terug en kom dan weer hier. Na een oogenblik voegde hij er bij: En breng Majoor Hellebrand mee. Je vindt me in deze richting en hij wees naar den rand van het moeras. Anthony verdiepte zich in de gesteldheid van hei terrein en overdacht hoe hij het best de eervolle, maar gevaarlijke en uiterst-moeiiijke opdracht van den Opper bevelhebber kon uitvoeren. Na een half uur verscheen Hellebrand in gezelschap van Mark. Zonder groet viel Anthony met de deur in huis. De Opperbevelhebber heeft ons de eervolle opdracht gegeven om een middel te vinden om de artiiierie over het moe ras en de rivier te krijgen naar het hooge terrein er achter. Dat kost een week, zei Hellebrand direct. Maar het moet vannacht gebeuren, antwoordde Marston, kort. Dr. J. Kramers S.J. werd in 1865 te Schiedam geboren. Hij deed zijn lagere studiën aan bet Instituut te Oudenbosch en aan het Gymnasium van het St. Domi- nicus-college te Nijmegen. In 1884 trad hij in de orde van de Jesuieten te Marien- daal bij Grave. Wegens grooten aanleg voor wis- en natuurkunde liet de overheid hem studeeren aan de Universiteit te Lei den, waar hij de studies in die vakjeen maakte onder prof. Lorentz. In 1897 be haalde hij den doktorstitel. Na zijn theo logische studiën beëindigd te hebben, werd Pater Kramers benoemd tot leeraar aan het Canisius-college, waar hij van 1902 1928 doceerde. Hij gaf verschillende lees boeken uit op natuurkundig gebied en was voor zijn leerlingen een vraagbaak op we tenschappelijk gebied en tevens een hoog staand geestelijk leider. Dat de weten schappelijke onderzoekingen en ontdek kingen door Pater Kramers zeer gewaar deerd werden, bleek o.a. toen hem in 1906 werd uitgereikt do medaille vermeil de la société technique de l'Industrie du gaz en France. Pater Kramers was een nuttig en erva ren raadsman op industrieel en technisch gebied voor vele grootnijveraars in den lande. Hij stond gedurig in oontact met bedrijfsleiders van de groote industrieën, die dankbaar genoten van zijn gedegen kennis en welwillende adviezen. Pater Kra mers verwierf zich ook grooten naam op het gebied van de acoustiek, vooral in het opstellen van klankborden voor ver schillende kerken, zoowèl in binnen- als in buitenland. Als geestelijk leider was hij een man van beteekenis voor zijn studenten. Hij was langen tijd directeur van de Maria- congregatie op het Canisius-college, mode rator van de R. K. Volks-universiteiten en adviseur van de afdeeling Nijmegen van den K.R.O. De laatste maanden was Pater Kramers lijdende, moest hij zijn kamer houden en kon hij geen les meer geven. De laatste dagen werd hij verpleegd in het Sint Canisius-ziekenhuis, waar hij Zondag vrij plotseling is overleden. Dinsdagavond worden de Metten ge zongen en Woensdagmorgen de plechtige H. Mis van Requiem, waarna de begra fenis zal plaats vinden te Mariendaal bij Grave. Mgr. W. van Stee. Donderdag, 15 Augustus a.s., hoopt mgr. W. van Stee, Rector van St. Antoniushove te Voorburg, zijn 60-jarig priesterfeest te vieren. Het is te begrijpen, dat dit zeldza me priesterfeest van den nestor van het Bisdom en een zoo verdienstelijken jubila ris niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Mgr. van Stee is nu 83 jaar oud. Aalmoezenier J. J. J. Noordman. Naar wij vernemen, zal de Zeereerw. heer J. J. J. Noordman, majoor-aalmoeze nier bij de 1ste militaire afdeeling, öp Don derdag 15 Augustus, den dag waarop hij voor 25 jaar tot priester werd gewijd, de plechtige Hoogmis opdragen om 10 uur in de St. Jacobuskerk in de Parkstraat te 's-Gravenhage. Na afloop is er gelegenheid den jubila ris in de Pastorie te feliciteeren; ook is er receptie van drie uur tot half vijf te zij nen huize, Huijgensstraat 6. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Oude man door een motor aange reden en overleden. Zondagavond om zes uur liep de 80-jarige C. Koster uit het St. Jacobsgodshuis te Haarlem op het. Soendaplein aldaar langs de R. K. begraafplaats. Hij hoorde de tram aan den overkant bellen en dacht nog juist mede te kunnen gaan naar de stad. Zonder om te kijken stak hij den drukken straat weg over, waar juist een motorrijder aan kwam. Deze reed den ouden man onderste boven. Met een hersenschudding werd K. opgenomen en per ziekenauto naar de Ma- riastichting vervoerd. Spoedig na aankomst is hij aan de gevolgen overleden. Den mo torrijder treft geen schuld. Auto in brand gevlogen. Een der inzittenden zwaar gewond. Zaterdag omstreeks zes uur kwam een vrachtauto van den heer Nieuwenboer uit Alkmaar, geladen met 35 biggen, den Ouden Polder nabij Haarlem doorrijden. De auto joeg veel stof op en drie fietsers, die van Haarlem kwamen, achtten het vei liger van de fiets te stappen en aan den linkerkant van den weg te wachten. De be stuurder van de vrachtauto, de 32-jarige L. P. uit Alkmaar, haalde daarom wat uit, doch kwam met zijn achterwiel in den berm terecht, waarin de auto wegzakte. P. raak te zijn stuur kwijt, de wagen kantelde en de 35 biggen raakten te water en de auto vloog in brand. .Spoedig sloegen de vlam men uit de cabiue en de 55-jarige eigenaar van de auto, die naast den chauffeur zat, kon niet uit het hokje komen, omdat hij aan een kant geheel lam is. Met vereende krachten werd getracht den man te redden. Dit gelukte ten slotte, doordat men hem door een gebroken glasruit trok. Hij had zware brandwonden aan hoofd en beide handen gekregen en werd naar het. St. Eli sabeth-gas thuis vervoerd. De biggen zijn la-ter uit het water getrokken. Slachtoffer van zijn dierenliefde. Zaterdagavond wilde een 16-jarige jongen uit Amsterdam, die te Gorredijk logeerde, een kat van de tramrails wegjagen, daar er een tram in aantocht was. Hij raakte evenwel zóó ongelukkig met zijn voet t-us- schen de ra5ls bekneld, dat hij niet weg kon en door de tram werd gegrepen. Vallende, sloeg hij zijn arm om de lantaarn van de machine en werd zoo over een afstand van pl.m. 20 M. meegesleurd. Toen de tram tot stilstand was gebracht., bleek dat de jongen zijn rug zeer ernstig had verwond en de kleeren hingen hem in flarden om het lijf. Ernstig ongeluk. De 12-jarige G., geraakte te Simpelveld op den hoek van een straat met zijn rijwiel onder een paard, dat door een ouderen broer naar de weide gebracht werd. In zorgwekkenden toestand werd de knaap naar het ziekenhuis gebracht. Auto-ongeval. Te Lettelbest (Gron.) is een auto, waarin 2 heeren en 2 dames uit Langezwaag, te gen een boom gebotst cn beschadigd. Een der dames brak een dijbeen en de andere een paar ribben. Zij zijn naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Vrachtauto door een zandtrein gegrepen. De chauffeur ernstig gewond. Gistermorgen omstreeks 11 uur is een vrachtauto van de gebr. Nijssen, bloem- bollenhandelaren te Santpoort, door een zandtrein van de M. S. onder Twisk aan gereden op den onbewaakten overweg aldaar. De schok was zoo hevig, dat de carosserie van het chassis schoot, dat op de buffers van den locomotief bleef hangen en een 500 meter werd meege sleurd. De chauffeur kreeg een hersen schudding en werd per particuliere auto naar zijn woning te Santpoort vervoerd; hij bevindt zich op het oogenblik redelijk wel. Het uitzicht bij den overweg is ge heel vrij. Noodlottige stoeipartij in een roeiboot. personen verdronken. Zondagavond te ongeveer kwart over 10 uur was een viertal personen in de Schie aan het varen, toen ter hoogte van de glas fabriek ,,De Bataaf" een tweetal hunner aan het stoeien gingen. Gevolg was, dat de 27-jarige A. A. S., wonende Stationstraat 9 te Schiedam en zijn meisje, de 21-jarige M. O., wonende Stationstraat 83, eveneens te Schiedam, te water geraakten. Beiden verdwenen onmiddellijk in de diepte. Door een broer van S., die mede in het bootje zat, gewaarschuwd, zijn de politie van Overschie en die van Schiedam onmiddel lijk met dreggen begonnen. Gistermorgen te half 3 werden de beide lijken door de Schiedamsche politie opgehaald. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Woensdag 14 Aug. Hilversum, 298 M. (N a 6 u u r 1071 M.) (Uitsl. N.C.R.V.-uitzending), 10.11.45 Nationale Veldslag Bijeen komst van het Leger des Heils op het land goed van H. M. de Kon igin-Moeder te Soestdijk. 12.302.Concert- Zang, viool en piano. 2.2.30 Gramofoonmuziek. 2.303.40 Concert. Kerkorgel, piano, fluit en viool. 4.305.Gramofoonmuziek. 5.6a.Kinderuurtje. 6.7.Gramofoonmuziek. 7.7.30 Lezing over „Nieuwsvoorziening en pers in den loop der eeuwen". 7.308.Bestuursmededeling van den N.C.R.V.-voorzitter. 8.Lezing over „Gezelle's levens avond". Muzikale medew. van orkest en vocale soliste. Daarna: Persber. Huizen, 1875 M. 10.ilO. 15 Morgenwijding. 12.151.45 Concert door het Tuschineki- Orkest. ViooL-soli door Willem Drukker. I.452.30 Gramofoonmuziek. 2.303.30 Kurhaus Scheveningen. Kinder matinee. 3.305.Gramofoonmuziek. 5.307.15 Concert door het A.V.R.O.- kwintet. Mary Sablairilles, zang. 7.157.45 Lezing door S. K. Roos over: De Ziektewet. 8.018.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Kurhaus Scheveningen. Het Resi dentie-orkest. Sigrid Schneevoigt, piano. Na afloop: Persber. en gramofoonmuziek. II.30 Sluiting. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladen-concert. 12.50 Gramofoonmuziek. I.202.20 Orkestooncert. 4.20 Dansmuziek. 5.05 Orgelconcert. Cinema-orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nicuwsber. 6.50 Lezing.. 7.05 Piano-recital door La-fitte. 7.20 Lezingj 7.45 Lezing. 8.05 „King Henry VIII" van Willem Sha kespeare, m«m. v. orkest. 10.Nieuwsber. 10.20 Vaudeville. II.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P ari s", 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en solisten. 6.55 Gramofoonmuziek. Langenberg, 473 M. 7.207.50 Gramofoontiruziek. 7.508.50 Orkestooncert. 10.3512.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkestooncert. 5.556.50 Tuinconcert. Orkest en instrum. solist. 9.05 Do Vroolijke Woensdag. Humor in woord en toon. Daarna tot 1.50 Dansmuz. Z e e s e n, 1635 M. 6.1011.05 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonmuziek. 1.155.20 Lezingen. 5.206.20 Concert. 6.208.50 Le zin gem 8.50 „Nebeneinander". Voordrachten. 9.20 Trio-concert. Daarna tot 12.50: Dansmuziek. Brussel, 508 M. 5.20 Trioconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert-, orkest en vocale soliste 9.20 Orkestconcert. Hamburg, 372 M. 435 Kurconcert. 5.20 Liederen gezongen door Hans Dep- ser. m.m. v. orkest. 6.20 Dansmuziek. ■S.20 „Doktor Klaus". Blijspel rn 5 bedrij ven van A. L. Arronge. 10.35 Cabaret-uitzending. Dan hebben we een tweeden Vauban noodig Majoor Hellebrand moet het in zijn plaats doen met eenige hulp van Anthony Marston. En niet te vergeten van Mark Fagan, zei de kleine Ier met een humoristische tinteling in zijn stem. Anthony, kende zijn dienaar voldoende om te weten dat deze weer een van zijn eigenaardig-schrandere ideeën had. Kom er mee voor den dag, Mark We hebben geen tijd te verliezen. Er is een weg geweest. Sir. dwars door het moeras naar de Nebel en verder het voorterrein in. Marston was verrastals dat waar was, beteeker.de het een sterke mogelijkheid om zijn opdracht bevredigend uit te voe ren. Hoe weet je dat Mark? Je bent hier nooit te voren geweest Ik kan zien, sir. of beter gezegd, ik kon zien. een poosje geleden toen we bij de kerk stonden. Dat is onmogelijk man de generaals zouden het van den trans van den toren toch óók hebben moeten zien. Ze keken er niet naar'. Bovendien, ze zijn geen spoorzoekers geweest in een land waar moerassen bij de vleet zijn, met al leen hier en daar een weg die uitsluitend een geoefend oog kan zien. De manier waarop de biezen groeien vertelt me dat er een stevige weg is geweest in het mid den van het moerasze zijn dik aan beide kanten en heel dun en spichtig in het midden; ik zou de lijn precies kunnen trek ken aan beide kanten van de rivier. Wijs ons den weg wan riep Marston ongeduldig. Het hecle landschap werd op dat oogen blik in mist gehuld, maar Fagan toonde geen aarzeling; hij had een eigenaardige gave om zich te oriënteeren en een meer dan normale gezichtsscherpte. Ze liepen ongeveer vijfhonderd meter langs den rand van het moeras. Mark bleef stilstaan. Hier is het he- gin. Hij sprak de waarheid; met gras be groeid, gedeeltelijk zelfs met biezen over dekt stak een breed pa.d net, boven c& op pervlakte van het moerasland uit. Het was blijkbaar met de grootste zorg aangelegd, misschien eeuwen geleden het kon oor spronkelijk wel uit den tijd van de Romei nen stammen. Goeie Hemel, riep Hellebrand uil, dat maakt eén verschil. Hij was nu even geestdrifiig als hij zooeven sceptisch ge weest was. Ze. liepen het pad langs, meer dan eens uitglijdend in den modder aan de kanten, soms vreezend om voorgoed spoorloos in den drassigen grond te verdwijnen er was inderdaad alle aanleiding voor den Fran- schen bevelhebber om te vertrouwen, dat hot onmogelijk was om deze natuurlijke verdedigingslinie over te trekken. Ze bereikten de rivier en vonden de overblijfselen van wat eens een brug was geweest zwaar muurwerk, nu heele- maal begroeid met riet en mos en on kruid. We moeten een brug slaan; de ri vier is te diep en stroomt te snel om er met artillerie door te trekken ze zou nooit aan den anderen kan komen. Volkomen juist, zei Marston. t Ik heb een hoop hout gezien dat een eind verder aan de Donau voor transport gereed ligt, deelde Fagan mee. Schitterendriep Marston enthou siast. Ik heb wel mannetjes die in een paar uur een brug kunnen maken. Haastig gingen ze naar het kamp te rug en namen hun maatregelen. Toen het torentjo van Dapfheim middernacht sloeg was er een brug over de Nebel geslagen; sterk genoeg om paarden, kanonnen <*- mannen te dragen. HOOFDSTUK XX. Blenheim. Marston had zich vrijwel geheel gekleed op zijn bed geworpen en sliep vast tot hij door zijn dienaar gewekt werd. Do Opperbevelhebber wenscht U on middellijk te spreken, sir. Haal mijn paard. Mark verdween en Marston doopte zijn gezicht in een waschkom met koud water. Toen hij klaar was verscheen Mark al met de paarden. Ze galoppeerden samen naar den molen waar de Hertog zijn hoofdkwartier had. Het eerste vage schemerlicht van den aan- brekenden dag werd in het Oosten zicht baar. Het kamp was al te leven ontwaakt; de voorbereidingen voor een der bloedigste veldslagen uit de wereldgeschiedenis wa- ren. begonnen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5