Y DINSDAG 13 AUGUSTUS 1929 No. 6256 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureauxi PAPENGRACHT 32 LEIDEN Vle Intern. Academisch Missiecongres De conferentie komt weer in het rechte spoor BEMOEDIGENDE VOORUITZICHTEN De Franschen bereid tot nieuwe concessies BUITENLAND BINNENLAND 20ste Jaargang eSeidAeh^Coti/ïo/ttf DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal ij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal get Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Mödling, 8 Aug. 1929. Derde dag. Als aanvulling op ons laatste verslag is ita tog te vermelden de pontificale Mis van rap Hjne Doorl. Hoogw. Mgr. dr. SeidL, de eei -oorzitter van het Congres. Onder de H. ld lis, opgeluisterd door meerstemmige zang ■elu) >p schitterende wijze uitgevoerd door het art ;oor van het Missiehuis, had de getzamen- d ijke H. Communie der Congressisten plaats Iet was een treffend gezicht de honderden loogeschoolstudenten naast de theologan- el|en de H. Tafel te zien naderen. De derde en laatste Congresdag opende rebi net een kort woord in de Fransche taal da ran den Zeereerw. Pater Arnoux S. J., ver- pt jonden aan het Bureau de l'Institut inter- eii lational du Travail te Genève. Hij trachtte het streven en het werk van len Volkenbond tot leniging van den nood, Ier arbeidende klasse in de missielanden, slej loor Pater Thauren in zijn lezing ..missie zij industrialisatie" in zoo schelle kleuren i ;eteekend, uiteen te zetten, en op de groote t-an leteekenis van dezen arbeid van den Vol- a ;enbond ook ,yoor het missiewerk te wij- hjk :cn. Als middelen daartoe wees hij aan de 1Se cernvorming van katholieke arbeidersgroe- >en, en de verbetering van arbeidscondities loor de werkgevers voor de werknemers, gei folgens spreker een dringende, maar ook aa' leorlijke taak van den Volkenbond en de :oloniseeTende machten. Als eerste spreker op het programma itond vermeld prof. dr. Aloys Wolkenberg, ector magnificus van de universiteit van r~j ludapest, over het themaHeb Apostolaat Ier heiden-missies als uitsluitend recht der katholieke Kerk. De Katholieke godsdienst krachtens goddelijk recht, jure divino, pen wereldgodsdienst. Dit universeel karak- ier toonde spr. aan aan de hand van de Schriftuur van het Oude en Nieuwe Verbond: de Kath. Kerk is innerlijk nood- lakelijk een universeele kerk, gesticht voor alle menschen, voor alle volkeren. Als tweede spreker trad op P. Dr. Mar- i Gusinde S.V.D. die in schelle kleuren iet> vernietigingswerk der koloniseerende 1 nachten onder de primitieve natuurvolke ren schetste in Tasmanien, Centraal-Afrika vooral onder de Indianenstammen van foord- en Zuid-Amerika. angrijpende woorden legde hij den i treurigen toestand bloot vooral van de Fuurl and-Indianen wier aantal binnen 50 j ,jaar tengevolge van bloedige Indianen- 0 jachten en vergiftiging en importatie van 'r_ besmettelijke ziekten van 12000 tot 580 is geslonken. Als een aanklacht en een nood- kreet voor een stervend volk klonk het, toen de geleerde spreker die zelf drie jaren onder zijn Vuurland-Indianen doorbracht en zelf als lid van den stam der Oud-India nen werd opgenomen, toen hij de hulp in riep van geheel Europa en vooral van de Academie voor zijn Indianen-stamgenooten, die hun ondergang te wijten hebben aan de gewetenlooze kolonisten. Hier heeft Europa een bloedschuld goed te maken en een groot onrecht, den primitieven aan gedaan, te herstellen. De ontroering en de geestdrift van den vriend der Indianen had zich meegedeeld aan de in ademlooze stilte luisterende ver gadering, die hare gevoelens uitte in een langdurige ovatie. Als laatste spreker van het congres trad op pater dr. Aug. Gemelli O.F.M. de be roemde rector magnificus van de Katholie ke Universiteit van Milaan. In zijn wellui dende Italiaansche moedertaal weidde hij uit over de medewerking van de nie't-theo- logische faculteiten bij het missiewerk. Zoo als de wetenschap er toe bijgedragen heeft de wereld van Christus te vervreemden, zoo moeten het ook thans de vertegenwoordi gers der wetenschap zijn, die de wereld wederom moet terugbrengen. Daartoe zijn vooral de universiteiten geroepen, die de leiders vormen, en richting geven aan de maatschappelijke en geestelijke ontwikke ling van een volk. Willen wij een maat schappij verchristelijken, dan is het op de eerste plaats noodig de universiteitskringen te verchristelijken. Daarom is het onze taak le. te zorgen voor Katholieke universiteiten m de missielanden; 2e. Missiebelangstelling en missieliefde te wekken aan de universi teiten van Europa en Amerika; vooral deze volkeren immers hebben een groote schuld goed te maken bij de primitieve volkeren. Het is een plicht van alle weldenkende aca demici ook aan onze universiteiten dit idee ingang te doen vinden, dat ook de geleer den een zekere verantwoordelijkheid dra gen voor deze primitieve volkeren; 3e. Vooral de Katholieke universiteiten zijn geroepen tot medewerking aan het groote missiewerk. Daarom moeten er aan alle katholieke universiteiten leerstoelen wor den opgericht voor missiologie, ethnologie. gtristiek, tropenhygiëne, koloniale tech- niek, enz. Deze studie vooral zou niet enkel Tan nut zijn voor de missie, maar ze zou ook terugwerkenden en bevruchtenden in vloed hebben op de wetenschap zelf. Bewijs hiervoor is het groote werk van pater Wil helm Schmidt S.V.D. en het tijdschrift „An- thropos". Na deze met Zuidelijk vuur uitgesproken rede, bracht professor dr. Thauren als kor te samenvatting van het congres een aantal conclusies aansporende tot daadwerkelijke medewerking aan het missiewerk. In den namiddag had de plechtige slui ting van het schitterend geslaagde congres plaats. In de kerk celebreerde Z.Exc. de Apostolische Nuntius Sibillia een kort lof met Te Deum door alle congressisten uit de volheid des harten, meegezongen. Hier aan sloot zich aan een sluitingsplechtigheid in de dichtbezette feesttent, waarbij prof. dr. Brom, de feestrede uitsprak. In warme, diep gevoelde woorden trachtte spreker de H. Mis als missiegebed en missieoffer voor te stellen door een diepzinnige bespiege ling en exegese der Misgebeden. Hierop bracht het koor en het orkest op meesterlijke wijze het Oratorium ,,Paulus" van Mendelssohn-Bartholdy ten gehoore, culmineerende in het slotkoor, als apotheo se van het missiecongres: ,0, welk een diepte des rijkdoms, en der wijsheid en ken nis Gods aan Hem de eer in Eeuwigheid". De leveringen in natura. Gisterenavond gingen er geruchten, dat rechtstreeksche besprekingen tusschen de Fransche en de Britsche delegaties zijn aangeknoopt en heden zullen worden voort gezet om Snowden zoo mogelijk te bevre digen. De Fransche delegatie moet besloten zijn, ten einde heb welslagen der Haagsche conferentie mogelijk te maken, nog eenige andere concessies aan Engeland te doen, behalve de in algemeenen zin door Chéron Zaterdag reeds aangekondigde concessies met betrekking tot de Duitsche leveringen in natura. Men meent zelfs, dat Frankrijks bereidwilligheid zoo ver zal gaan dat het geen bezwaar zal hebben om Engeland een grooter aandeel toe te kennen in het onvoorwaardelijk gedeelte van de door Duitschland verschuldigde annuïteiten. De ontruimings-kwestie. In de gisterenmiddag gehouden verga dering van de politieke commissie onder presidium van Henderson werd, naar in de Engelsche pers-conferentie werd mede gedeeld, voortgegaan met de bespreking van de kwestie van het instellen van com missies ter behandeling van den techni- schen kant der ontruiming. In den loop van die discussie werd ge sproken over den mogelijken datum van het begin en van "het einde der ontrui ming. Bepaalde data zijn niet genoemd. Immers, tijdens de besprekingen werd het zeer duidelijk, dat, hoezeer het onder bepaalde omstandigheden gemakkelijk kon zijn. een datum van den aanvang der ont ruiming vast te stellen, het onmogelijk was om iets te zeggen over den einddatum van de uitvoering der ontruiming, totdat de technische deskundigen in de gelegen heid zouden zijn geweest^ de tallooze vraagstukken te bespreken, welke verband houden met het vervoer en het vertrek van een zoo groote troepenmacht. Onder deze omstandigheden opperde Henderson het denkbeeld, dat Briand, Stresemann en Hijmans, in privé Dinsdag middag om 4 uur bij hem zouden komen om tezamen in hun hoedanigheid van ver tegenwoordigers der bij de ontruiming be trokken mogendheden de kwesties te be spreken, verband houdende met de moge lijkheid om de bedoelde data vast te stel len Dit vooi-stel werd goedgekeurd. De bijeenkomst zal in het Grand Hotel plaats hebben. Dat de bijeenkomst eerst in den namid dag is vastgesteld, vond hierin zijn re den, dat men de gedelegeerden in staat wilde stellen vóór de bijeenkomst de kwes ties met hun technische adviseurs te be spreken. De vergadering van de politieke com missie zelf werd verdaagd tot Woensdag middag 4 uur. De bijeenkomst van de juristencommis sie, die de kwestie van de commissie van verificatie en verzoening zal onderzoeken, is bepaald op morgenmiddag 3 uur. Over de technische moeilijkheden der ontruiming sprekende, heeft Briand giste renmiddag herinnerd aan hetgeen er dezen winter is voorgevallen en de moeilijkheden, die de regeering daarvan heeft ondervon den. Stresemann heeft daarop geantwoord: „Als ik in uw plaats was, zou ik zorgen, dat ik er vóór den winter uit was!" De indruk is, naar wij vernemen, deze, dat Briand bevreesd is, dat de politieke beraadslagingen al te snel vorderen en daardoor op de financieele zouden kunnen praejudicieeren. Engeland achter Snowden. Naar verluidt, heeft Mac Donald aan Snowden een telegram gericht, waarin hij diens standvastige houding op de confe rentie goedkeurt. Men beschouwt dit telegram als een antwoord op de geruchten, volgens welke Mac Donald naar Den Haag zou komen, om in de bestaande meeningsverschillen te bemiddelen. Ook Lloyd George heeft te kennen ge geven, dat hij Snowden's houding goed keurt en de hoop geuit dat hij standvastig zal blijven. Van conservatieve zijde wordt eveneens instemming met de houding van Snowden verklaard. Het is een feit, dat Snowden de geheele natie nog steeds aSfchi.er r.ioh beeft en zal hebben, wat een béb3 rol bij de be handeling van het vraagstuk der schade vergoeding zaL spelen, al zou ook Snow den's hardnekkigheid eventueel een mis lukking van de conferentie tengevolge hebben. Behalve de mogelijkheid, dat de confe rentie tot September of wellicht tot No vember verdaagd zal worden, voor welk denkbeeld Briand zou gevoelen, bestaat vooral belangstelling voor het optreden van Morgan en Lamont. Over den aard der Amerikaansche bemiddelingsplannen verluidt echter slechts weinig, evenals over het onderhoud, dat Lamont in Edinburg met Mac Donald heeft gehad. Men gelooft niet, dat een eenzijdige druk van Amerika op Engeland het beste middel zou zijn, om een mislukking der conferentie te vermijden. De „Times" beschouwt den toestand te Den Haag niet als zoo ongunstig, dat van een afbreken der onderhandelingen gesproken zou kunnen worden. Het is echter een grove vergissing te.meenen, dat Snowden het Young-plan tracht te vernie tigen. Snowden heeft geen principieele wijzigingen van het Young-plan verlangd, doch uitsluitend Engelsche belargen bin nen het kader van het plan verdedigd. De taak, waarvoor de conferentie is bij een geroepen, omvat belangrijk veel meer dan de regeling der Duitsche schade vergoeding. Het gaat er om, de politieke verzoening en pacificatie, welke reeds in Locarno is begonnen, tot een goed einde te brengen. Dat is ook de reden, waarom men het niet tot een mislukking van de conferentie wil laten komen. Nader meldt men, dat het telegram van Mac Donald aan Snowden den volgen den inhoud had: „De financieele commissie zal een zeer ernstige fout maken, en de onmiddellijke vooruitzichten van een overeenkomst ver nietigen, tenzij zij begrijpt, dat het plan- Young wijziging behoeft, om aan de recht vaardige eischen van Engeland tegemoet te komen. Ongeaoht partijen of groepen, steunt het geheele land uw optreden; alle partijen in het lagerhuis staan aan uw zijde. Ik hoop zéér ernstig, dat uw collega's in de financieele commissie zullen inzien, dat zij tegenover een situatie staan, waar in de meest elementaire overwegingen van eerlijk spel tusschen land en land, een heroverweging eischen van enkele der aanbevelingen uit het rapport. Dat de actie tot bevordering van de vreedzame verhoudingen in Europa tot nu toe op den grondslag van goeden wil door ons is gevoerd, is een bewijs, dat wij wenschen, dat deze conferentie, zoowel uit politiek als uit financieel oogpunt, zal slagen, maar wij hebben de grenzen be reikt van het dragen van onbillijke las ten". Politis te Den Haag. Gisterenmorgen is in het Hotel „De Twee Steden" te 's-Gravenhage aangeko men de gezant en gevolmachtigd minister van Griekenland to Parijs, N. Politis, de bekende leider der Grieksche delegatie in de algemeene volkenbondsvergadering. VOLKENBOND De a.s. Volkenbondsvergadering. Officieuse bevestiging van M a c D o n a 1 d's deelname. Officieus wordt bevestigd, dat MacDo- nald zal deelnemen aan de eerstvolgende vergadering van den volkenbond, die 2 September to Genève zal beginnen. De En gelsche minister-president zal 3 a 4 dagen te Genève blijven. MacDonald zal bij deze gelegenheid een belangrijke verklaring over het vraagstuk der ontwapening afleg gen en tevens aankondigen, dat de Engel sche regeering voornemens is de faculta tieve clausule te onderteekenen. De Engel sche delegatie te Genève zal als naar ge woonte onder leiding van den minister van buitenlandsche zaken, dus van Henderson staan. Henderson zal voor den geheelen duur van de volkenbondsvergadering te Genève blijven. BELGIE Betooging te Brussel. Een kalm verloop. Zondagochtend had aan het graf van den Onbekenden Soldaat te Brussel een cere monie expiatoire plaats, ingericht door dé fascistische Légion Nationale en bedoeld als eerherstel voor de ontwijding van het graf door den Leidschen student Provo Kluit. Toen in totaal 35 leden van de ver- eeniging van Nothomb, waarvan een vijf tiental met zwarte, hemden, zwarten helm en beenkappen gekleed, verschenen, waren er een 200-tal personen rondom de con greszuil geschaard. De fascistische groep bestond uit delegaties van Brussel, Ant werpen en Luik. Buiten twee Belgische vaandels werden in den stoet ook het vaan del gedragen van de Brusselsche afdeeling van de British Legion en dat van de Jeu- nesse frangaise te Luik. De plechtigheid nam niet veel tijd in beslag. Door een van de zwarthemden werd op het graf een krans gelegd, met de Belgische kleuren omstrikt, en met heb op schrift: La legion nationale en réparation de l'outrage. Vervolgens werd een tweede krans gelegd met de Fransche kleuren, maar zonder opschrift. De betoogers bleven nog enkele minuten in de houding staan, waarna zij zonder dat redevoeringen wa ren gehouden en na een défilé voor het graf, terugkeerden naar hun lokaal. DUITSCHLAND De Grondwetsdag. Blijkens uitvoerige telegrammen van het W. B. is Zondag de herdenking van de in voering van de grondwet van Weimar met groote plechtigheid inzonderheid te Berlijn gevierd, zonder dat er ernstige incidenten voorvielen. Het hoogtepunt was de herdenking in het rijksdaggebouw om twaalf uur 's mid dags, bijgewoond dooj rijkspresident Hin denburg, vele ministers en talrijke autori teiten. De rijksminister van binnenlandsche za ken Severing hield daarbij een groote rede, waarin hij o.a. er aan herinnerde, dat thans aller aandacht gevestigd is op Den Haag, waar de Duitsche vertegenwoordigers met die van de geheele wereld ijverig trachten het in '19 aangevangen werk voort te zetten om eindelijk te komen tot een werkelijke liquidatie van den oorlog. Namens den rijkskanselier Muller, die nog steeds door zijn ongesteldheid verhin derd is zijn arbeid te hervatten, voerde de rijk8weerminister Groener het woord, waar bij hij oa. eerbiedige hulde bracht aan de figuur van rijkspresident Hindenburg, die Duitschland's leider was in de zwaarste tijden en wiens levensarbeid ook in de toe komst Duitschland's symbool moet zijn. CHINA. Het conflict met Rusland. Schermutselingen. Het Tel. Ag. der U. S. S. B. meldt: Bij het dorp Tsjernievo aan de Amoer deden Russische Witte-gardisten van den Chinee- schen oever een aanval op een sovjet-pa trouille. Er werden twee personen gedood en acht gewond. De sovjet-autoriteiten zon den een kanonneerboot en een kleine troe- penafdeeling. Het Japansche nieuwsagentschap „Nip pon Dempo" bericht uit Mandsjoeli, dat twee Chineesche 6oldaten gedood zijn en velen gewond bij een gevecht tusschen Chi neesche en Russische voorposten, dat Zon dagmorgen plaats had. De dooden en ge wonden werden in het geheim naar het hos pitaal gebracht. Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De conferentie te den Haag komt lang zamerhand weer in het rechte spoor. Frank rijk is tot concessies aan Snowden bereid. Schermutselingen aan de Russisch-Chi- neesche grens. BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem (Kerkn. lste blad). Bij een stoeipartij in een roeiboot tus schen Overschie en Schiedam zijn twee personen verdronken. (Gem. Berichten, 2de blad). Onder Twisk is een vrachtauto door een zandtrein aangereden. De chauffeur is ernstig gewond. (Gem. Berichten, 2de blad) Speciaal Sovjet-leger voor het Verre Oosten. Uit Moskou wordt gemeld: Er is een speciaal leger voor het Verre Oosten ge vormd, waarvan tot opperbevelhebber is benoemd de vroegere waarnemende com mandant van het militaire distriot Oekraïne Bliicher. Deze is reeds van Charkof naar hét Verre Oosten vertrokken. Melnikof, de vroegere Sovjet-consul te Charbiu, deelt mede, dat zich in Mands- joerije nog e-teede witte Russen blijven ver zamelen nabij de Russische grens. Zij zijn georganiseerd en gereed om het Sovjetge bied binnen te dringen. Behalve het voor naamste leger der Witte Russen is er nog een oostelijke afdeeling, die verscheidene vertakkingen heeft en zich voorbereidt eveneens een inval te doen. Een groot aan tal Witte Russen heeft zich in het Khailar- district verzameld. DE MINISTER VAN ARBEID. Mr. Verschuur en niet mr. v. Schaik. „De Maasbode" schrijft te willen uit de wereld helpen een der legenden, die zich rondom do formateur van het nieuwe Mi nisterie hebben gevormd, „wellicht de minst onschuldige van allen". „Het Volk" wist aanstonds te vertel len, dat mr. Van Schaik voor de porte feuille van Arbeid had bedankt, omdat minister De Geer niet bereid zou zijn tot concessie's met het oog op sociale maat regelen. Do bron van dit bericht geeft overdui delijk zijn strekking aan. Aan deze situatie moet dan ook aan stonds de kop worden ingedrukt. Welnu: wij zijn in staat uit goede bron met de grootste stelligheid te verzekeren, dat de reden van de weigering van den hoer Van Schaik een geheel andere was en met minister De Geer of diens fi nancieel beleid niets, maardanook absoluut niets had te maken. Zoo is het en niet anders." Do „Msbd." heeft een goed werk gedaan met de legende van het „Volk" den kop in te drukken. De heer v. Schaik heeft dus niet be dankt om minister De Geer. Waarvoor dan wel? Misschien komt dit ook nog wel 'ns naar voren. De staking in de Zaansche houtindustrie. De te Zaandijk gevestigde N.V. Houthan del v.h. P. Donker en Zoon, die evenals de Zaandamsche houtfirma's in het conflict is betrokken, is er thans na 41/2 maand sta king toe overgegaan de plaatsen van de stakende houtwerkers door Zeeuwsche werkwilligen te doen innemen. Gisteren zijn negen Zeeuwen in de ge meente aangekomen. Tot Zaandam werd de reis per trein gemaakt'en vervolgens per motorboot. Zonder incidenten zijn zij op de werven van de firma aangekomen. Tezamen met het kantoorpersoneel wer ken thans vijftien man bij de firma Donker. In de gistermiddag te Amsterdam ge houden bestuursvergadering van den Bond van werkgevers in het houtbedrijf te Zaan dam is besloten in het voorstel van de ar beidersorganisaties tot het houden van een conferentie te treden. Nader vernemen wij, dat de conferentie morgenmiddag te Amsterdam zal plaats hebben.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1